Opnieuw acties bij Amercentrale weinig werk voor buitenlanders ■g' PvdA Botsing vrachtauto's oorzaak ravage rijksweg Al6 'aarder' de loer DE STEM Loods verplicht op Westersclielde 'Schijnhuwelijken benadelen maatschappij I )e^e|ya Eigen sop jx e; v? 6Ontsnappingen zijn nooit helemaal te voorkomen' BINNENLAND A3 Cao-conflict bij energiebedrijven laait weer op COMMENTAAR Ministers ondertekenen protocol ter beveiliging scheepvaart BINNENLAND KORT Ziekteverzuim in onderwijs daalt sterk Steden willen zelf geld verdelen Ter Veld: Kosten verhalen bij letselschade Geuzenpenning voor Van der Stoel PvdA hoopt op vernieuwing a la Clinton VRIJDAG 22 JANUARI 1993 Li onze verslaggever Lertruidenberg - Het cao- Itonflict bij de Nederlandse IWciteitscentrales en Titsbedrijven is opnieuw op gelaaid. landaag wordt op elektrici teitscentrales in Velzen en Ijotterdam het startsein ge- Lj voor een estafette van ■acties. Die zal duren tot 8 (ebruari. Op maandag 1 fe- 'jniari is de Amercentrale in jeertruidenberg aan de beurt. Ije spontane actie van 11 no- Ljnber j.l. op de Amercentrale llient als voorbeeld voor de meu te acties. Dat wil zeggen dat de Lseling van ploegen op de cen trales wordt uitgesteld. Alleen in Geertruidenberg zal de actie een wat harder karakter krijgen. „Het uitstellen van het wisselen van de wacht is voor ons een gepasseerd station. We zullen dit keer iets doen dat de werkgever meer schade berokkent", aldus H. van Ooijen, CFO-kaderlid bij de Amercentrale. Over de preciese vorm van de actie op 1 februari wordt nog overlegd. Het zal echter niet zo zijn dat de gehele elektriciteits- produktie wordt stil gelegd. Het cao-conflict spitst zich toe op verkorting van de arbeidstijd en een hogere ploegentoeslag voor personeel in volcontinu- dienst. Bijna het gehele vorige jaar hebben de vakbonden (Ab vaKabo, CFO en de sectorale bond Novon) en werkgevers vruchteloos geprobeerd overeen stemming te bereiken over een nieuwe cao. Partijen verweten elkaar te veel de lusten en te weinig de lasten te tellen van de privatisering van de elektrici teitscentrales en nutsbedrijven. „Als jullie zonodig commercieel willen gaan werken, betaal dan ook hetzelfde als het particulier bedrijfsleven", zeiden werkne mers. Werkgevers op hun beurt stelden dat hun personeel dan ook moet afzien van verworven heden die ze ontlenen aan hun vroegere ambtenaren-status. Op 11 november kwam het op de Amercentrale tot een spontane uitbarsting, maar in plaats dat dat het startsein was voor een reeks acties bij andere centrales en nutsbedrijven, viel het werk nemersfront uiteen. Er bleek on voldoende steun voor het houden van landelijke acties. Volgens Van Ooijen is die steun er mi wel. „Maar wijs geworden door de kater van 11 november hebben wij wel gezegd dat nu andere centrales het voortouw moeten nemen". Bovendien is de sfeer op de Amercentrale niet meer zo ex plosief als tijdens de actie van 11 november. „De Stem heeft toen geschreven dat de EPZ-directie er verstandig aan doet maatre gelen te nemen om de werkdruk te verlichten in plaats van tevre den achterover te leunen over het mislukken van de acties. veel minder aanwezig i* a de sociaal-democratie v wat is er eigenljk tegen partijen met ongeveer he programmma? Want de oS' keling van de samei2 waagt ook om reorganisafe hergroepering van pJSf1 partijen. Nee, je moet niet een aan een fusie denken tv f1 is het eindresultaat van herS' samenwerking." nt Van Dam doet niets zonder h doelingen. Is deze activiteit S begin van een terugkeer m a politiek? m d® „Neen, geen belangstelling n, dertien jaar beroepspoliticus t zijn geweest, ben ik opgestapt] VARA een hele leuke*! aan totiDe Vries: Weerstand bii vakbonden om buitenlanders aan banen te helpen vandaag de dag. Ik heb and r,1 J 1 ambities. Sinds ik de politie heb verlaten, ben ik een sti gelukkiger. Ik ben van plan d te blijven. Een van de deforma ties die je in de politiek oploont" is dat je nooit precies kun' zeggen wat je wil. Je moet altii, met omstandigheden en je om geving rekening houden. Nii kan ik wel zeggen wat ik wil. Dat past bij mijn karakter en dat voordeel geef ik niet meer' af. Mijn enige bedoeling is bij te I dragen aan het herstel van de PvdA. Dat zal overigens veel langer duren dan van nu tot aan de verkiezingen. Dat gaat niet van de ene dag op de andere. Net zo min als de radicale ver nieuwing die ik voorsta en waartoe het nieuwe programma een aanzet moet geven. Als de PvdA alleen maar gered zon kunnen worden door mij, dan valt ze niet meer te redden." Nou, ik moet zeggen dat met name het lokaal management die raad goed in zijn oren heeft geknoopt. Het probleem is nog niet helemaal opgelost waar er wordt nu echt serieus en voor iedereen merkbaar iets aan ge daan. Dat is een compliment waard", aldus Van Ooijen. De reden dat de acties worden hervat is de weigering van werk gevers om het cao-overleg te heropenen. Zij houden nog steeds vast aan een eerder geslo ten akkoord tussen de werkge versorganisatie en de vakbon den, dat echter door de achter ban van de vakbonden als 'te mager' werd verworpen. De nationale stroomvoorziening mag geen gevaar lopen door de werkonderbrekingen, hebben de vakbonden afgesproken. Het hangt af van de bereidheid j en snelheid van gemeenten om eigen taken aan die regio over te dragen. Zolang dat mondjesmaat ge beurt, maar in ieder geval min der vrijblijvend dan nu, is de provincie nog niet overbodig. Voor de huidige provincie Zee land, die straks waarschijnlijk één regio wordt, verandert er i niet veel. Al wordt met zoveel regio's de spoeling dunner. Brabant staat op de nominatie om gevierendeeld te worden. Waar deze provincie nu eensge- zind oprukt naar Den Haag en Brussel, zal straks ongetwijfeld de onderlinge concurrentie tus sen de vier regio's de kop opste ken. Hoe dat uitpakt voor de nieuwe regio West-Brabant is de vraag. De kritiek, die met enige regel maat over de provincie wordt uitgestort, wijst weliswaar op een sterk gegroeid regionaal be wustzijn. Maar intern hebben de stadsre gio Breda enerzijds en de duo- stad Bergen op Zoom/Roosen daal anderzijds nog heel wat af te regelen. En voor de kleine gemeenten, altijd beducht voor de grote buren, moet het een geruststel lende gedachte zijn dat de pro vincie nog even als een engelbe waarder op de regio-vorming toeziet, voordat ze definitief wordt afgedankt. ministerie wil dat anders rege len. Ook hier speelt de vraag waar het geld terecht komt: bij gemeenten of schoolbesturen. Bij al die onderwerpen komen steeds opnieuw tegenstellingen tussen de coalitiepartners CDA en PvdA naar voren. De PvdA weet zich daarbij in de regel gesteund door de meeste andere partijen. De nieuwe nota van het CDA moet nu duidelijk maken waar het CDA staat. Toegegeven, in het verleden waren er twijfels. Maar die zijn nu weggenomen, althans wat de oudere garde in de CDA-fractie betreft. De nota vormt bovendien de basis voor het hoofdstuk Onder wijs in het nieuwe verkiezings programma van het CDA. Dat kondigde Brinkman aan in de brief waarmee Hermes deze week schermde. Daarmee lijkt de positie van het CDA overdui delijk: pal achter het bijzonder onderwijs, recht tegenover de PvdA en het openbaar onder wijs. Blijft het CDA inderdaad als één man achter Kamerleden als Hermes staan? Komen de opvat tingen zoals de CDA-fractie ze deze week presenteerde inder daad ook zo in het verkiezings programma terecht? In wezen zou daarmee de schoolstrijd weer oplaaien. Of zal de macht van de 'oude garde' afbrokkelen als blijkt dat een deel van hen na de komende verkiezingen niet meer terug komt in de Kamer? In dat geval is de kans groot dat de scherpe grenzen tussen openbaar en bij zonder onderwijs vervagen. De rijksweg A16 was gisteren uren gestremd voor het verkeer na de botsing. Van onze verslaggever Prinsenbeek - De rijksweg A16 tussen Breda en Rotterdam is gistermiddag urenlang afgesloten geweest voor alle verkeer, nadat een vrachtwagen met zilverzand op een andere vracht wagencombinatie was ingereden. De ravage na de botsing was enorm. De aanhanger geladen met vers fruit lag compleet ver nield over de rijbaan en deels over de vangrail in de midden berm. Ook drie andere auto's werden bij dit verkeersongeval beschadigd. De chauffeur van de vrachtwagen met zilverzand, de W-jarige H. van B. uit het Lim burgse Heythuysen is met been breuken en gebroken ribben in een ziekenhuis in Breda opgeno men. foto de stem/johan van gurp beerde met zijn vrachtwagen op de linkerrijstrook te komen. Dat lukte maar gedeeltelijk. De wagen met zand heeft de aanhanger volledig uit elkaar gereten. De rest van de combina tie kwam op haar kant in de middenberm terecht. Direct na het ongeval is de rijks weg in beide richtingen afgeslo ten. Dat heeft ongeveer een uur geduurd. Daarna kon het ver keer uit Rotterdam richting Bre da weer van een rijstrook ge bruik maken. Het verkeer in de richting Rotterdam is omgeleid via de A59 en de A27. De rijks weg is pas na vijven vrijgegeven voor al het verkeer. De hele middag hebben er op de Al6 files gestaan met een maximale lengte van 8 kilometer. j'olgens de politie is deze chauf- leur rond 13.00 uur gistermiddag °P de rijbaan richting Rotter dam, tussen Breda en het knoop punt Zonzeel, in volle vaart op file ingereden. De chauffeur van de andere vrachtwagen zag bet ongeluk aankomen en pro- MACHTELOOSHEID LIJKT het handelsmerk van de Verenigde Naties. In Angola hebben de VN vierhonderd man gelegerd die 'et taak hebben op het vredesproces toe te zien. Na dertig jaar purgeroorlog leidde een internationaal initiatief zo'n anderhalf laar geleden tot een vergelijk. Buitenlandse troepen moesten tot de laatste man verdwijnen en er zouden vrije verkiezingen «omen. Om te zorgen dat die in rust en veiligheid konden Plaatsvinden, zonden de VN hun vierhonderd waarnemers. verkiezingen zijn geweest. Volgens degenen die erbij waren volgens alle regels van het democratische spel. Dr. Savimbi, de aider van de guerrillabeweging Unita, had vast gerekend op een meerderheid. Toen die verwachting niet bleek uit te komen, «reep hij, ondanks een groot aantal internationale bemiddelings pogingen, opnieuw naar de wapens. De periode van anderhalf u?rust en vrede bleek slechts een intermezzo in de oorlog. ™t mandaat van de VN in Angola loopt aan het eind van deze h?Hnd af' De waamemers moeten dus, behalve als de Veilig- eidsraad tot verlenging weet te besluiten, naar huis. De ®ren!9de Naties weten niet goed wat te doen. De VN-vertegen- oordigers ter plekke kunnen niet veel ondernemen. Er is mers geen vredesproces meer waarop toegezien kan worden. J*ru9roepen lijkt echter zoveel te zijn als de handen af trekken vnïl dat 's h°°9st ongewenst. Juist nu de burgerbe lang weer zo veel te verduren heeft van het geweld zou de mi]w®^9heid van neutrale buitenstaanders tot matiging en Torh (v-ze'^s tot bemiddeling kunnen leiden, tot h jnen de VN, op basis van het eerdere besluit, te neigen zwaL niet verlen9en van het mandaat Machteloos is een te verio w<jLor^ Y?or deze houding. Onverantwoordelijk is het de h 5 "e'''9heidsraad zou meer mensen moeten sturen. In non i c'aarmee de strijdenden tot inkeer te bewegen, maar ociMn" meer orn de Afrikaanse bevolking te bewijzen dat meen h" Vr-ecle 0f3 dat cont'nent °°k een zaak van de wereldge- Van onze verslaggever René van der Velden Antwerpen - „Als deze re gels begin vorige maand in La Coruna waren toegepast, was de olieramp daar niet gebeurd". Glimmend van trots tekenden minister J. Maij-Weggen en haar Bel gische collega J. Sauwens gisteren een protocol dat moet leiden tot verbetering van de veiligheid op de drukbevaren Westerschelde. Ze deden dat al 'schuitje va rend, champagne drinkend' in een varende loodskotter. Vanaf het Loodswezen in Antwerpen voer het drijvende hotel voor loodsen richting Nederland. Maij en Sauwens hadden niet zomaar gekozen voor een loodsboot. Belangrijkste af spraak in het protocol behelst namelijk de verscherpte loodsplicht. Op de Wester schelde zijn zeeschepen langer dan zestig meter en alle zee schepen met olie, gas of chemi caliën voortaan verplicht een loods aan boord te nemen. Zeeschepen met een lengte vanaf veertig meter worden verplicht gebruik te maken van de dienstverlening vanaf de wal, via de Schelderadarketen. Deze moderne walradarketens, die volgens Sauwens nu al ge leid hebben tot een halvering van het aantal ongevallen op de Westerschelde, gaan voor alle schepen de verkeersbege- leiding op zich nemen. „Juist door de combinatie van ver scherping van zowel de loodsplicht als van de ver- keersbegeleiding zal de kans op scheepsrampen afnemen", al dus Maij-Weggen. De Nederlandse minister haak te in op de actualiteit. „Wij hoeven niet te wachten op ern stige ongelukken als bij de Shetlands. Dit pakket aan maatregelen voldoet aan de he den ten dage te stellen eisen aan Veiligheid en milieu. Grote en milieugevaarlijke schepen moeten een loods aan boord hebben en bij overtreding zal een strafsanctie (een grote geldboete of zelfs hechtenis) gelden". Die sanctie moet een einde maken aan 'Belgische toestanden' waarbij een kapi tein van een schip de Wester schelde zonder loods kan ne men als hij maar loodsgelden betaalt. Zowel Sauwens als Maij lieten zich uiterst tevreden uit over de resultaten van hun 'goede nabuurschap'. Maij verklaarde de afspraken als voorbeeld aan te dragen op de aanstaande maandag in Brussel te houden bijeenkomst van de Europese Transport Raad en de Europese Milieu Raad over de scheep- vaartveiligheid. Het incident van de Belgische dronken loods, die begin deze week een Russisch schip bij Borssele aan de grond liet lo pen, hing gisteren wat lacherig boven de toespraken. Beide mi nisters gingen in hun reactie niet verder dan dat ze het on derzoek afwachten. Van onze Haagse redactie Amsterdam - Zowel minis ter De Vries (Sociale Za ken) als de vice-voorzitter van de FNV, Adelmund, vinden dat het scheppen van werkgelegenheid voor allochtonen te traag ver loopt. Dat bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van de FNV in Amster dam. De Vries vroeg zich af of onder nemingen en leden van onderne mingsraden wel op de hoogte zijn van afspraken die de sociale partners over allochtonen heb ben gemaakt in de Stichting van de Arbeid. Daar werd twee jaar geleden afgesproken dat binnen enkele jaren 60.000 allochtonen aan werk geholpen moesten wor den. „Blijkbaar is er weinig en thousiasme bij zowel werkgevers als werknemers om zich daad werkelijk voor de uitvoering van het Stichtingsakkoord in te zet ten." De Vries wees er op dat er weer standen bestaan bij vakbondsbe stuurders, vakbondskaderieden en leden van ondernemingsraden om allochtonen aan werk te hel pen. De Vries: „Zij voeren vaak dezelfde argumenten aan als hun directies. Zo komt het voor dat zij wijzen op de slechte economi sche positie van het bedrijf en het te verwachten geringe aantal vacatures." De Vries bereidt een wet voor die ervoor moet zorgen dat be drijven meer allochtonen in dienst nemen: de Tijdelijke Wet Bevordering Arbeidsdeelname Allochtonen. Door die wet zullen bedrijven verantwoording moe ten afleggen over de samenstel ling van het personeelsbestand naar afkomst. Gisteren maakte de FNV de re sultaten bekend van het project 'Kleurrijk personeelsbeleid'. Bij dat project werd geprobeerd om via begeleiding van personeels functionarissen en onderne mingsraadsleden meer animo te scheppen voor een multicultu reel personeelsbeleid. Volgens Adelmund zijn de resultaten van dat project teleurstellend. Bij de meeste van de 15 bedrijven waarmee gesprekken gevoerd werden, liep het uit op een mis lukking. Ook Adelmund kritiseerde de opstelling van de meeste onder nemingsraden en medezeggen schapscommissies. Zij deed een dringend beroep op vakbonden, werkgevers en politiek om zich in te zetten voor allochtonen. Ook vindt Adelmund dat de tijd gekomen is om bedrijven wette lijk te verplichten maatregelen te nemen om meer allochtonen aan het werk te krijgen. Het wetsontwerp van minister de Vries voorziet nog niet in wette lijke verplichtingen voor werk gevers. Van onze verslaggeefster Breda - Bestaat er zoiets als een schijn huwelijk? Die vraag stond gisteren cen traal voor de rechtbank in Breda. Daar moesten acht verdachten voorkomen voor het aangaan van schijnhuwelijken of hulp daaraan, bijvoorbeeld door als getuige op te treden. Zes verdachten waren in 1990 en 1991 met elkaar getrouwd in de gemeentes Made en Drimmelen, Raamsdonk en Waalwijk. Doel van de huwelijken was Turkse mannen aan een verblijfsvergunning te helpen. De drie vrouwen ontvingen voor hun medewerking een flink geldbedrag. Officier van justitie mr. A. van der Schans benadrukte gisteren keer op keer de juridi sche gecompliceerdheid van de zaak. Slechts twee keer eerder werd er in Nederland iemand vervolgd in verband met een schijn huwelijk. Twee keer leidde dat tot vrij spraak. Volgens de gerechtshoven van Den Bosch en Den Haag bestaat er niet zoiets als een schijnhuwelijk, zolang er aan alle wettelijke vereisten is voldaan. De motieven om een huwelijk te sluiten doen volgens de hoven verder niet ter zake. Officier van justitie mr. Van der Schans is het daar niet mee eens. Volgens hem zijn de acht verdachten die gisteren voor moesten komen schuldig aan een vorm van valsheid in geschrifte. Ze hebben een akte onderte kend (of daar aan meegewerkt zonder ooit aan de voorwaarden van die akte te willen voldoen. Volgens Van der Schans houden die voor waarden onder meer in dat een echtpaar samenwoont. „Het gaat ook om wat er achter het boterbriefje steekt. Schijnhuwe lijken brengen bovendien nadeel aan de maatschappij doordat mensen onterecht een verblijfsvergunning krijgen." De advocaten van de verschillende verdach ten vonden dat de vrijspraken van de ge rechtshoven van Den Bosch en Den Haag maar voor één uitleg vatbaar waren: het aangaan van een huwelijk kan nooit straf baar zijn. Of het nu gesloten wordt om geld, om een verblijfsvergunning of uit liefde. Zij concludeerden allen tot vrijspraak van hun cliënten. Van der Schans rekende gisteren voor dat het verkrijgen van een verblijfsvergunning via een schijnhuwelijk een kostbare zaak kan worden. Eén van de vrouwen kreeg voor het huwelijk een beloning van 10.000 gul den, daarnaast kreeg ze een maandelijkse toelage van ruim 1400 gulden. Na het huwe lijk werd haar uitkering namelijk stopgezet. Omdat een huwelijk minstens drie jaar stand moet houden eer een buitenlander een defi nitieve verblijfsvergunning krijgt, had de man haar totaal 65.000 gulden moeten beta len. Ook de twee andere vrouwen werden betaald voor hun diensten. Een van hen kreeg een eenmalig bedrag van 10.000 gul den, de ander kreeg 4.000 gulden 'en een maandelijkse toelage. Officier van justitie Van der Schans eiste tegen de drie vrouwen, de echtgenoot van een van hen en een man die optrad als getuige een celstraf van drie maanden, die omgezet mag worden in 180 uur dienstverle ning. Tegen een man uit Waalwijk die een van de huwelijken arrangeerde, eiste hij voor medeplichtigheid een celstraf van twee maanden of 100 uur dienstverlening. De dagvaarding tegen de twee andere echt genoten werd door de rechtbank nietig ver klaard, omdat de officier van justitie volgens haar te weinig moeite had gedaan om de dagvaarding bij hen persoonlijk uit te rei ken. Vonnis 4 februari. Je zal dezer dagen maar wao'er zijn. Ik denk dat je dan, als je het al niet wist, beseft wat voor soort mensen politici eigenlijk zijn: lieden die al hun princi pes achter zich laten als de macht in het geding is. De kans om uit de regering te raken is voor veel politici zo'n angstaanjagend vooruitzicht dat ze er niet voor terugdeinzen pakweg een miljoen mensen in de kou te laten staan als ze daarmee hun politieke toekomst kunnen verzekeren. De sociale voorziening wao is inmiddels verworden tot een speelbal, waartegen van alle kanten getrapt kan worden. Omwille van het compromis en het politieke lijfsbehoud wordt die voorziening zo ver gesloopt dat er niets van over blijft. Ik vind zoiets walgelijk en volstrekt verwerpelijk. Als politicus behoor je ergens voor te staan en er niet omheen te draaien of je erachter te verschuilen. Die snode slopers zijn desondanks voorzien van bij voeglijke naamwoorden als sociaal-democratisch of christelijk, maar als puntje bij paaltje komt, hechten ze alleen maar waarde aan materialisme. Eigenlijk zijn het doodordinaire huichelaars. MERIJN Leiden - Leraren en onderwijzers hebben zich het afgelopen schooljaar aanzienlijk minder vaak ziek gemeld dan de jaren daarvoor. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Leidse onderzoeksinstituut Liswo. De sterkste daling is te zien bij het basisonderwijs, waar het verzuim tot nu toe relatief juist hoog was (8,3 procent). Den Haag - De 23 middelgrote stadsvernieuwingsgemeenten willen het beschikbare geld voor de stadsvernieuwing onderling opnieuw verdelen. Deze steden kunnen samen rekenen op een bedrag van 250 miljoen gulden per jaar. Staatssecretaris Heer- ma (Volkshuisvesting) staat niet onwelwillend tegenover het verzoek. Hij wacht de uitwerking van het plan af. Hij maakte gisteren zijn voorstel voor een nieuwe verdeling van de stadsvernieuwingsgelden bekend. Van het totaalbedrag, ongeveer een miljard gulden per jaar, gaat 55 procent naar de vier grote steden: Den Haag, Utrecht. Amsterdam en Rotterdam. Breda krijgt 9,84 miljoen gulden als middelgrote gemeente. Den Haag - De kosten van arbeidsongeschiktheid of van revalidatie van verkeersslachtoffers moeten ten laste komen van de veroorzaker van het ongeluk en niet van de volksverzekerin gen. Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) wil daarom in de volksverzekeringen aaw, aww en awbz regelen dat de veroorza ker van een ongeval de schade die een ander daardoor lijdt moet vergoeden. Een aantal sociale zekerheidsregelingen, zoals de wao, kent dit zogeheten regresrecht (verhaalsrecht) reeds. Invoering van een regresrecht heeft tot gevolg dat de verzeke raars deze kosten op de 'Vë'röbrzakers kunïien verhalefi. Het kabinet verwacht dat opname van het recht in de volksverzeke ringen een besparing oplevert van enkele honderden miljoenen guldens. Rotterdam - De Stichting Geu- zenverzet '40-'45 heeft oud-mi- nister mr. Max van der Stoel de zevende Geuzenpenning toege kend. De voormalige verzetsstrij ders in de stichting willen Van der Stoel zo eren voor zijn 'voort durende strijd tegen menson waardige omstandigheden' in de wereld. Van der Stoel krijgt de penning op 13 maart uitgereikt tijdens de jaarlijkse geuzenherdenking in de Grote Kerk in Vlaardingen. Geu- zenverzet houdt de herinnering levend aan het verzet van een groep jonge bewoners van Vlaar- dingen, Schiedam en Maassluis vari ®er Stoel foto anp tijdens de Tweede Wereldoorlog. De meeste leden van deze Geuzen werden gevangen genomen en in 1941 geëxecuteerd op de Waalsdorpervlakte. De penning is bestemd voor mensen of instellingen die zich in navolging van de Geuzen verzetten tegen dictatuur, discriminatie en racisme. Den Haag - De geest van vernieuwing die VS-president Clinton teweeg wil brengen, kan en moet ook rondwaren bij de PvdA. Deze oproep deed PvdA-fractieleider Wöltgens gisteren vlak na zijn installatie als voorzitter van de commissie die het nieuwe verkiezingsprogramma voor de Partij van de Arbeid moet gaan schrijven. Naast Wöltgens en VARA-voorzitter Marcel van Dam zitten Crone (FNV-beleidadviseur en binnenkort werkzaam op het ministerie van VROM), Hallensleben (wethouder Rotterdam) en Kalma (directeur wetenschappelijk bureau PvdA) in de pro gramcommissie. In december stelt de PvdA het verkiezingspro gram vast. VERVOLG VAN VOORPAGINA In de twee 'super-bunkers' die in Vught en Lelystad komen en die de huidige vier extra beveiligde inrichtingen overbodig maken, komt wel gaas boven de lucht plaatsen. Het ministerie van justitie noemt de jongste ontsnapping 'hoogst vervelend', maar nooit helemaal te voorkomen. Staatssecretaris Kosto zei gisteren dat ontsnap pingen niet te tolereren zijn, 'maar helaas onvermijdelijk'. Hij zei dat hij zich niet voor gek voelt staan na het grote aantal ontsnappingen de laatste weken. „Wij proberen de gevangenen te selecteren op vluchtgevaarlijk heid. Degenen met wie we het meeste risico lopen op een uit braak, gaan naar extra beveilig de inrichtingen," zegt een woordvoerder van Justitie. Deze gevangene stond niet bekend als vluchtgevaarlijk, onder meer omdat hij een relatief korte straf had uit te zitten. De woordvoerder kon niet zeg gen of er politie paraat was rond het huis van bewaring in Grave gistermiddag. Kosto heeft meer surveillance aangekondigd na een ontsnapping op 6 januari uit De Grittenborgh. De recente golf van ontsnappin gen weken verklaart de woord voerder uit het feit dat 'niets menselijks gedetineerden vreemd is'. „Zij lezen ook die opwindende verhalen in de pers over collega's die het gelukt is, en wagen het er dan ook op. Je ziet dat vaker", aldus de woord voerder. In Rotterdam is gistermiddag een man aangehouden die in oktober uit de extra beveiligde inrichting van de gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen was ontsnapt.

de Stem | 1993 | | pagina 3