'Afw: koni: IVIUZIEK Fascinerend toneel in de Singel Komedie en dans in het Zuidlandtheater EXPOSITIES SPEELFILMS Rotterdamse humor in Zeeuws-Ylaanderen Audrey Hep Schubertcomposities en Derde van Mahler Jan Rot solo in Goes Komedie van Ken Loach CULTURELE AGEIMDA Chansons van Friese zanger Pop in Axel Tura en Neyman in Antwerpen Delta Quartet en Karei Reys in Hoek Jeff Dahl Group naar 't Beest Popconcerten Grafiek van Gino van Less Nog te zien Fotovirages van W. Evertz 'Dead again' van Branagh Kind DE STEM DE MUZIEK van Schubert is direct te herkennen aan haar melodierijkdom. Deze week worden in De Singel in Antwerpen twee genres van de te vroeg gestorven componist belicht: het lied en de pianomuziek. Met zijn ruim 600 liederen is Schubert een van de grootste romantische liedcomponisten. Schubert werd in 1797 geboren. In Wenen begon zich op dat moment een nieuwe tijdsgeest te ont plooien. Hij voelde als geen ander de hernieuwde interessen van zijn tijdgenoten aan en hij haalde als eerste het Lied uit de sfeer van het onderhoudende en gaf het een sterke artistieke eigenheid. Hij was een meester in het muzikaal vertalen van de geladenheid van de tekst. De Japanse mezzosopraan Mitsuko Shirai en haar echtgenoot Hartmut Höll (piano) zijn er in geslaagd om het lied niet als een solo met begeleiding te vertolken maar als een vorm van pure kamermu ziek. Zij brengen op zaterdag 23 januari een Schubertprogramma in de Singel. Op vrijdag 29 januari speelt Christian Zacharias de Sonates D 537, D 568 en D 959 van Schubert in de Singel. Het symfonisch Orkest, plus dames- en kinderkoor van de Vlaamse Opera, het dameskoor van De Munt en Scola Cantorum Cantate Domino treden op 23 januari op in de Festivalhal van de Bijloke-ab- dij in Gent. Onder leiding van dirigent Stefan Soltesz en met medewerking van de Schotse alt Linda Finnie brengen zij de Derde Symfonie van G. Mahler. Op dinsdag 26 januari is dezelfde uitvoering te zien en horen in de Elisabethzaal in Antwerpen. De concerten beginnen om 20.00 uur. Pianist Christian Zacharias speelt Schubert, foto archief de stem DOUWE HEERINGA is een jon ge zanger uit Friesland, die de laatste jaren vooral naam heeft gemaakt als vertolker van het werk van Jacques Brei: in het Nederlands, het Frans en het Fries. Ondanks zijn leeftijd (27) heeft hij al veel ervaring opge daan in theaters, voor de radio en op de televisie. Hij werkt samen met De Kompagnie, een kwartet vaste begeleiders. Dit seizoen brengt hij zijn derde avondvullende programma, 'Douwe zingt'. Het is een Neder lands chansonprogramma met oorspronkelijk en vertaald werk. De teksten zijn van Boudewijn DE ZEEUWS-VLAAMSE cover band Defense d'Afficher speelt al zo'n jaar of acht in nagenoeg dezelfde bezetting. De meeste bandleden hebben jarenlange er varing opgedaan in diverse an dere groepen. De grootte van de zaal maakt hen niets uit: het doel is het publiek te trakteren op een muzikaal geslaagd avondje. Het repertoire gaat daarbij van Clapton tot Madness en van REM tot Melissa Etheridge, kortom van goud tot nieuw. Morgenavond te horen in café Maks in Axel. Aanvang 22.00 uur; entree gratis. DE POPULAIRE liedjeszangers Will Tura en Benny Neyman treden deze week op in Antwer pen. Tura brengt morgenavond het programma 'In Concert' in de Elisabethzaal. Hij wordt be geleid door een symfonisch or kest en zingt een selectie uit zijn rijke repertoire. Het optreden begint om 20.30 uur. Neyman presenteert op donder dag 28 januari in de Arenberg- schouwburg zijn programma 'Later is te laat'. Liedjes die nog niemand heeft gehoord in een stijl die niemand van hem kent, maar daarnaast ook bekend ma teriaal. De Griekse pianist Nikos Ignatiadis verzorgt een gastop treden tijdens de show. Een dag later, op vrijdag 29 januari, treedt Montezuma's Re venge op in de Arenberg, met close harmony en a capella pop. Neyman en Montezuma's Reven ge beginnen om 20.15 uur. ONDER DE uit de jaren vijftig 'geleende' titel 'Jazz behind the dykes' wil café restaurant De Molenhoek een reeks maande lijkse jazzconcerten gaan hou den. Het eerste is op zondag 31 januari. Dan komen het Rotter damse Delta Quartet en gastso- list Karei Reys naar Hoek. Ze spelen modern jazz, waarbij de broer van Rita de alt-sax, klari net en fluit hanteert. Er wordt gespeeld tussen 15.00 en 19.00 uur. De toegang is gratis. Spitzen, Willem Wilmink, Hans Dorresteijn en Jaap van de Mer- we. De muziek is van Frans Ehlhart, Peter van der Zwaag en Jacques Brei. Het programma is volgende week te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Woensdag 27 januari; aanvang 20.00 uur. HET BOEGBEELD van de pun krock heet sinds jaar en dag Jeff Dahl. Jeff groeide op in Hawaï, maar vestigde zich later in Los Angeles, waar hij deel uitmaakte van de lokale punkrockscene. Tegenwoordig woont hij in de woestijn van Arizona. Eerst richtte hij Powertrip op en noemde hun muziek 'speed me tal'. Later werd de Jeff Dahl Group gevormd en dit jaar ver scheen de cd 'Wasted remains of a disturbing childhood'. Een eer dere Nederlandse tournee kwam niet helemaal uit de verf, door het ontbreken van de gitarist, maar volgende week neemt Jeff gegarandeerd revanche. Vooraf gaand aan zijn optreden in 't Beest in Goes, speelt de Gro ningse groep 'Dandruff! Vrijdag 29 januari; aanvang 22.00 uur. -Tragically Hip, 30 januari in Tilburg (Noorderligt) - uitver kocht - Zucchero Fornaciari, 10 fe bruari in Rotterdam (Ahoy') -Joe Satriani, 10 en 11 februari in Utrecht (Vredenburg) en 12 februari in Antwerpen (Elisa bethzaal) - Rufus Thomas en Jr Walker, 5 februari in Tilburg (Noorderligt) -Bob Dylan, 15 en 16 februari in Utrecht (Vredenburg) en 17 februari in Eindhoven (Muziek centrum) - uitverkocht. -Garry Rafferty, 17 februari in Utrecht (Vredenburg) - Buffy Sainte-Marie, 26 februa ri in Rotterdam (Doelen) - Calvin Russell, Annie Golden, Frank Carillo, 27 februari in Den Bosch (Willem 2) - Little Richard, 9 maart in Rot terdam (Ahoy'). -Vaya Con Dios, 11 maart in Rotterdam (Ahoy) -Sting, 16 en 17 maart in Rot terdam (Ahoy') - Jeff Healey Band, 24 maart in Den Bosch (Maaspoort) - Mike Oldfield, 29 maart in Brussel (Vorst Nationaal) en 1 april in Den Haag (Statenhal) - Willy DeVille, o.m. 31 maart in Utrecht (Vredenburg) en 5 april in Nijmegen (Vereeniging) - Bon Jovi, 9 en 23 april in Rotterdam en 22 april in Brussel (Vorst Nationaal)(Ahoy') - Paolo Conté, 14 april in Eind hoven (MC Frits Philips), 15 april in Utrecht (Vredenburg) -Joan Baez, 2 mei in Brussel (Auditorium 44) -U2, 9, 10 en 11 mei in Rotter dam (Feyenoord-stadion) - Elton John, 18 mei in Gent (Flanders Expo) 'Het Groot Niet Te Vermij den Dans/Show Orkest' treedt op in het Ledeltheater in Oostburg. foto paul bergen 'HET GROOT Niet Te Vermij den Dans/Show Orkest bestaat uit vijf Rotterdammers met een perfecte muzikaliteit en met gevoel voor humor en enter tainment. Morgenavond brengt het gezelschap zijn tweede mu zikale theatershow, getiteld 'Live from Rotterdam' in het Ledeltheater in Oostburg. De show gaat als een wervel wind door alle stromingen van de muziekgeschiedenis heen, afgewisseld met hilarische sketches. Dezelfde formule is toegepast als in hun vorige show (World Tour Two): een breed repertoire en verkleed partijen van saxofonist Louis Kockelmann. Zo verschijnen er een Franse chansonnier, een verlopen Vlaamse charmezan ger en een Amerikaanse show- biz-gladjanus. 'Puike toeteraar' Peter Tinke weet geluid te krij gen uit alles waar een mond stuk op geschroefd kan worden, terwijl een hechte ritmesectie de buitelingen van hem en van Kockelmann in het gareel houdt. Ruimte voor subtiliteit is er niet, de beuk gaat erin. In een avondvullende show wordt het publiek dolgedraaid met mu ziek, parodie, komedie en slap stick'. Er wordt in een straf tempo gewerkt. Tijd voor solis tische uitstapjes is er niet. En dreigt een nummer te serieus te worden, dan wordt het met een paar goed getimede grappen onderuitgehaald. Toegangs kaarten voor de voorstelling zijn in de voorverkoop ver krijgbaar op het gemeentehuis in Oostburg. Ze kosten dan 15 gulden. Aan de zaal kosten ze Anme en Harne Berini in het Zuidland. 17,50. De show is volgende week woensdag ook nog te zien in de Middelburgse schouw burg. Groeten Het oer-Rotterdamse duo De Berini's is inmiddels wereldbe roemd in Nederland. Met Annie op bas en Harrie op de ukelule toerden zij vorig seizoen, ru ziënd over gemiste kansen, het land door met hun programma 'Het Naadje van de Kous'. Hun nieuwe programma draagt een titel die veel lijkt op die van de bovengenoemde 'dansorkest'- show, namelijk 'Groeten uit Rotterdam'. Het programma heeft de vorm van een feestelijke avond, geor- foto lex broere ganiseerd op verzoek van de culturele commissie. Een avond vol zang, dans en cultuur, met muziek uit de Balkan, een dia serie over de Noordafrikaanse ijsvogel en verrassend variété ('een nummer van hoogstaand allooi'). Bovendien zingen en spelen De Berini's vooral nieu we, eigen nummers. Sinds hun vorige programma zijn de Berini's wel wat ouder geworden. Op het podium trek ken ze het nog wel samen, maar thuis trekt Harrie zich steeds vaker terug in zijn schuurtje. Annie daarentegen werkt aan haar ontwikkeling, in de hoop op een internationale door braak. De vraag is of zij ook Harrie nog kan motiveren. De voorstelling is op vrijdag 29 januari te zien in het Zuidland theater in Terneuzen. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. 'JAN ROT Gaat Nooit Uit Elkaar' is het eerste, enigszins autobiografische soloprogramma van de popmuzikant/columnist en nu ook theatermaker. Rot begeleidt zichzelf op piano, accor deon en gitaar. Hij brengt liedjes ten gehore, afgewisseld met korte, komische vertellingen. Humor met behoud van smart, daar draait het om bij Jan Rot, want steeds weet hij zijn liedjes zo'n draai te geven, dat er toch weer iets triests in gebeurt. Het programma is morgenavond te zien in de Prins van Oranje in Goes. Zaterdag 23 januar; aanvang 20.00 uur. DE LOOPBAAN van de Bel gische theatermaker Thierry Salmon is grillig en avontuur lijk. Na een aantal frustrerende ervaringen als acteur, sceno- graaf en regisseur richtte hij in 1983 de theatercommune L'Ymagier Singulier op. Daar mee werkte hij zijn eigen me thode uit, waarvan gevoel, on voorspelbaarheid, energie, complexiteit en betekenisrijk dom de grote kwaliteiten zijn. Na de indrukwekkende reeks voorstellingen van 'De Trojaan se vrouwen' werkt Salmon al meer dan een jaar aan 'Des Passions', gebaseerd op Dosto- jevski's 'De Demonen', met een internationale cast waaronder veel Russen. De spelers vechten met de tekst, met zichzelf, met elkaar, met hun personages met de muziek en met de ruimte. Onmacht en passie zijn de on derwerpen: de onmacht van mensen om zichzelf te zijn bij iemand die ook zichzelf wil zijn en de passie als antwoord op het onvermogen om lief te heb ben. Het stuk gaat vrijdag 29 januari in première in de Singel in Antwerpen. Verdere speelda gen: 30 januari, 3, 4, 5 en 6 februari. Ook in het Raamtheater is er op 'Des Passions', een stuk naar de Demonen van Dostojevski van Thierry Salmon, in de Singel in Antwerpen. foto danny willems. vrijdag 29 januari een premiè re. Gespeeld wordt 'A Shayna Maidel' ('n Mooi meisje) van Barbara Lebow. Het verhaal speelt in 1946. Europa komt bij van de gruwelen en likt zijn wonden en in de Verenigde Staten bereikt de economische expansie een hoogtepunt. Deze twee werelden worden beschre ven in de belevenissen van Rose White (Rayzel Weiss) die met haar vader vanuit Polen naar de States emigreert. Het stuk is te zien tot 14 maart, van woensdag tot en met zaterdag. Brugge De Belgische choreograaf van Mexicaanse oorsprong José Be- sprosvany wordt beschouwd als een van de belangrijkste cho reografen van de Belgische he dendaagse dans. Met zijn Com pagnie brengt hij morgenavond de voorstelling 'Retours' in de stadsschouwburg van Brugge. Op dinsdag 26 en woensdag 27 januari is het KNS-Raamthea- ter er te gast. Met Hilde Heij- nen, Frank Aendenboom en Denise Zimmerman in de hoofdrollen wordt het stuk 'Van de brug af gezien' van Arthur Miller uitgevoerd. Sint Niklaas De groep Theater Teater speelt op maandag 25 januari in de stadsschouwburg van Sint Ni klaas 'Tati Tati', een stuk dat gebaseerd is op de figuur van Jacques Tati, de man die kroop in de huid van de overgetelijke monsieur Hulot. Jeugd In Poppentheater 't Sterretje in Antwerpenkunnen de kinderen tussen vier en acht jaar op 27 januari en 3 februari om 15.00 uur kijken naar het spel 'Kijk eens door het sleutelgat van het poppentheater'. Aanvang 20.00 uur, tenzij an ders vermeld. INGEBORG ELZEVIER heeft in het afgelopen seizoen laten zien dat zij een allround comé dienne is. Haar rollen in de blijspelen 'En ik dan?' en 'Bru tale Winterbekentenissen' wer den uitbundig geprezen. Naast Carol van Herwijnen en Pauli ne van Rhenen speelt zij dit seizoen in Neil Simon's be kendste tragi-komedie 'Een doos vol kruimels' (The Ginger bread Lady). Zij is een oudere zangeres die zich probeert staande te hou den door zich illussies te maken over haar bijzondere kwalitei ten. Drank moet de bittere waarheid doen vergeten. Niet bepaald elementen voor een avondje lachen, maar daar te genover staan de hilarische dialogen van Simon. Ernst en ontroering gaan hand in hand met vrolijkheid en humor. Mor genavond in het Zuidlandthea ter in Terneuzen. Dans Met 'Rapsodie in Dans' grijpt het Folkloristisch Danstheater terug naar muziek van de ne- gentiende-eeuwse componisten. Zes choreografen uit alle wind streken leverden een bijdrage aan dit nieuwe programma, hetgeen leidde tot een afwisse lende aaneenschakeling van dansen. Deze zijn van choreografen uit Tsjecho-Slowakije, Spanje, Hongarije, Roemenië, Noorwe gen en Armenië. De muziek is van onder anderen Liszt en De Falla, gebaseerd op authentieke volksmelodieën. Het dansthea ter wordt begeleid door een eigen orkest. De voorstelling is op donderdag 28 januari te zien in het Zuidland. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Pauline van Rhenen, Ingehorg Elzevier en Carol van Herwij nen in 'Een doos vol kruimels'. foto jan swinkels 'John Lennon, Lessen. 8 december 1980' (Serigrafie) van Gido vit Van onze filmredactie Ze had eigenlijk gewoon aeluk toen de Franse schrijver Colette haar in 1951 ontdekte voor het to neelstuk 'Gigi' op Broad way in New York en toen vervolgens regisseur Willi am Wyler haar uitzocht voor haar rol in 'Roman Holiday' (1953). Want zo florissant verging het iAudrey Hepburn niet eind jaren veertig, begin jaren 'vijftig. Maar na 'Roman Holliday' ging het hard. VRIJDAG 22 JANUARI 1993 DE ANTWERPSE Galerie Francis van Hoof in de Reyndersstra opende vorige week een expositie van de beeldend kunstenaar Gin van Lessen. De kunstenaar is een man die zich laat inspireren gebeurtenissen in de wereld. Hij vertaalt deze evenementen op 2« manier en in zijn specifieke technieken. Hij maakt vaak gebruik va! de grafische technieken en tekent haarscherp zijn impressies. 1 Ter gelegenheid van de tentoonstelling wordt ook het kunstbo 'Geweld als impuls' uitgegeven. Hierin staan dertig kleurenrepm ducties voorzien van een beschrijvende tekst. Van Lessen pakt tai geweld aan op een kunstige wijze. Hij werkt ook vaak met gemen technieken. Tot 15 februari. Van donderdag tot maandag van 14.00 tot 18.00 uur CLINGE - Galerie Esprit - Jan Moerbeek: schilderijen. Geop. do. t/m zo. 13.30-17.30 u. do. ook 19-21 u. (tot 22 febr.). GOES - Galerie van den Berge - Sculp turen van Wido Blokland en nieuwe collages van Jon Laxdal Halldorson. Geop. woe. t/m za. 13-17 u. (tot 7 febr.). HULST -Galerie van Geyt - 'Feest der kleine formaatjes 1992', werken van Berserik, De Bodt, Van den Berg, Israels ea. Geop. werkd. 9-12 en 14-18 u. za. 9-17 u. zo. 14-18 u. di. gesl. (tot 27 jan.). MIDDELBURG -Zeeuws Museum - 'Luthers Zeeland', vier eeuwen Lutherse gemeenten in Zeeland en 250 jaar Lutherse kerk in Middel burg (t/m 8 febr.). Zeeschilde rijen van W. en F. Schütz (tot 16 mrt.). (Abdij) - 'Body Consols', werken van Harry Vandevliet (tot 1 febr.). Geop. di. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13.30-17 u. ma. gesl. - Multi Colour, Torenweg - Olie verfschilderijen, composities met afvalmateriaal en sieraden van fimoklei van Karin Starmans. Geop. di. t/m za. 10-17 u. (tot 15 febr.). - Zeeuwse Bibliotheek - Kunst boekjes uit Art-Start archief van Kode Jonge (tot 4 febr.). TERNEUZEN - Galerie Trouvaille, Axelsestr. - Mique de Boer, Saskia Strijdonk en Bert Begijn: portretten. Geop. tijd. winkeluren ma. gesl. (tot 1 mrt.). -Roosevelt Hotel - Dini Hame link en Tini Manni: aqaurellai. Geop. tijd. horeea-uren (tot 31 jan.). VLISSINGEN - Bellamy 19 - Erik Andriesseei Leo Vroegindeweij: schilderijen, tekeningen, schalen en sculptu ren. Geop. ma. t/m vrij. 10-17u. za. en zo. 13-17 u. (tot 27 jan.). WOLPHAARTSDIJK - Galerie De Hoekweide - Davii van de Kop: houtsneden en aquarellen. Geop. vrij. t/m zo. 13-17 u. (tot 1 mrt.). ANTWERPEN - Koninklijk Museum voor Scho ne Kunsten - 'Van Bruegel Rubens' (1550-1650). Geop. di. t/m zo. 10-17 u. (tot 7 mrt.). - Galerie Francis van Hoof - Werken van Gido Vanlessen. Ge op. do. t/m zo. 14-18 u. (tot IS febr.). GENT - Museum voor Hedendaagse Kunst, Citedelpark - 'In Exten- so', aanwinsten uit de periode 1989-1992. Geop. di. t/m zo. 9.30-17.15 u. (tot 28 febr.). ST. NIKLAAS - Vierkante Zaal Academie Educatieve expositie Perspectief: werken van mensen'van de aca demie voor schone kunsten ol». architect L. van der Gucht, Ge op. ma. t/m vrij. 14-17 u. en 18-20 u. za. 9-12 en 13.30-17 u zo. 9-12 u. (tot 15 febr.). - Zwijgershoekzaal (Museum theater) - Retrospectieve ten toonstelling van werken van Bervoets. Geop. di. t/m zo. 14-11 u. (tot 1 febr.). STEKENE - Café Akwarel - Fotovirages van Wino Evertz. Geop. weekda gen vanaf 14.00 u. za. en zo. vanaf 11.00 u. woe. gesl. (totl febr.). WINO EVERTZ heeft een fotografische achtergrond, maar maakt van zijn foto's ware kunstwerkjes. Hij exposeert zijn 'fotovirages'! café Akwarel in Stekene. Evertz heeft een geheel eigen scala aan uitdrukkingsvormen. Foto's worden met behulp van teken- en schildertechnieken 'omgevormd' tot zijn 'virages'. Daar waar nodig grijpt Evertz ook in in het chemisch ontwikkelingsproces van de foto's. Zijn kleurgebruik is apart en zijn stijl is semi-figuratief, Evertz beeldt allerlei taferelen, situaties en personen uit die verwerking zijn van zijn gevoelens betreffende de cultuur van tijd. Ondanks de soms kritische benadering heeft het werk romantische ondertoon. In Stekene stelt hij grote foto's ten tooi zoals kastanje bij avondzon en andere natuurimpressies en verdei foto's die beschilderd zijn of bewerkt met krijt. Evertz is Limburger van geboorte. Hij is docent aan scholengemeen schap Jansenius in Hulst. Tot 8 februari en van 19 februari tot 2 maart. Op weekdagen vanaf 14" uureninhet weekend vanaf 11.00 uur. Gesloten op woensdag. 'RIFF, RAFF' (gespuis) is de titel van een film van de Britse Ken Loach, van wie eerder in ons land 'Hidden Agenda' te zien was Loach is een regisseur die zijn camera gebruikt om het onrecht aai te wijzen dat de sociaal zwakkeren in Engeland wordt aangedaan. 'Riff, raff volgt hij een groepje bouwvakkers. Zonder ook maar een moment moralistisch te worden zet hij schrijnende gevolgen van de Engelse politiek te kijk. Hij heeft met* film een vrolijke studie van het leven van een stel Britten op onderste sporten van de sociale ladder afgeleverd. De film c volgende week te zien in 't Beest in Goes. Donderdag 28 en zaterdag 30 januari. Aanvang 20.30 uur. HET FILMHUIS van het Zuidlandtheater in Terneuzen dra£ volgende week de film 'Dead Again' van de Amerikaanse regisseur Kenneth Branagh in Porgy Bess Terneuzen. Branagh regisse" de film niet alleen, maar evenals in zijn voorganger 'Henry IV' sj hij ook een van de hoofdrollen, naast onder anderen Em®! Thompson en Derek Jacobi. Als de cynische detective Mike Church, specialist in vermis" personen, wijdt hij zich aan de zaak van de raadselachtige GW® Een prachtige vrouw met geheugenverlies, die onder hypnose leven van een andere vrouw beschrijft. Deze vrouw, Margi vormde in de jaren veertig met Roman Strauss een glamoureus p* dat voortijdig aan zijn einde kwam. Is er dan toch leven na de dood- Woensdag 27 januari; aanvang 20.00 uur. Zij stond ineens aan de top, maar haar filmcarrière werd er geen voor het leven. Ze stopte in de jaren zestig om haar kinderen te kunnen opvoeden. Later figu reerde ze nog in een enkele film, maar ze richtte zich vooral op haar tweede carrière: als ambas sadrice van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Woensdag overleed zij in het Zwitserse Lausanne, 63 jaar oud. Audrey Hepburn werd op 4 mei in 1929 geboren in Brussel als Edda van Heemstra Hepburn- Ruston. Ze was de dochter van een Britse zakenman en een Ne derlandse barones. „Eigenlijk ben ik dus een Brusselse spruit. Maar ik voel me meer Hollander dan Belg", zei ze enkele jaren geleden in een interview. Ze heeft vaker gezegd dat ze trots was op haar Nederlandse achter- De Nederlandse taal sprak zij vrijwel perfect en bezocht ons land vaak. En na haar huwelij ken met Mel Ferrer (1954) en de Intaliaanse psychiater Andrea Dotti (1969) was de laatste jaren haar levenspartner een Neder lander, Rob Wolders, met wie zijn in Lausanne leefde. Raar moeder bracht haar bij het uitbreken van de oorlog in 1940 vanuit Groot-Brittannie naar Nederland in de veronderstelling dat het daar veiliger was. Tot 1948 vertoefde ze in Nederland, ze woonde in Oosterbeek en be zocht in Arnhem de MMS. Tij dens de zware bezettingsjaren werd haar broer afgevoerd naar Verkleden is kinderspel. Een doekje over het hoofd en je bent ineens zestig in plaats van zes, een afgeleefde oude vrouw in plaats van een meisje waaraan de vrouwelijkheid zich nog vol trekken moet, een grootmoeder in plaats van een klein kind. Twee kippeveren in het haar en de wereld van het spel is ver plaatst naar de prairie. Een brilletjt alfabetiseren kind is al professor. Volwassenen verkleden niet, die kl de tijd van het jaar waarin het kina Toch zijn er volwassen kunstuiting dj. Opera bij voorbeeld. Mozarts Cosi fan tutte moet het he ]onge officieren testen voor een we verloofdes. Als Albanezen verklee Die vliegen er in. Herkennen noch hun eigen vrienden, in Beethovens Fidelio van hetzelfc zich in een manskostuum en word oppercipier Rocco, krijgt de gestae gaten. Zelfs niet als blijkt dat Fidel zingen. Maar ook Leonora's man, door de kleren heen. Het publiek accepteren. in Rossini's Barbier van Sevilla he Jverft om Rosina. Haar pleegvader "ruidsschat zelf een oogje op haar\ een ander. En zelfs in die rol, die v Zich een paar maal. Een keer als d Plaatsvervangend muziekleraar. B steeds weer in te vliegen. Hoogstor\ daarom zijn een goede regie, een u decor en een suggestieve kostumer fecente voorstelling van Opera Zu Het orkest speelt aardig, wat traag fedelijk Rossini-niveau, het stetnm scnlagermelodieën bereiken dus ai tvachtingsvolle publiek. Toch blijkt dat naderhand teleurgi tnt'ziek. Het oog wil niet de hele a m°et wat te zien zijn. Er dient i Muziek en spel. En waar muziek a dn een regisseur niet volstaan me '1 moet zorgen voor lijn, spannii 'v'ntigste-eeuwse volwassene gelo ""herkenbaar vervormt, dat een s, h°t'S vo°r een ondoorzichtigt p i'e}J dronkenschap bewijst, "bliek is niet infantiel en een reg eken in de wereld van het kind.

de Stem | 1993 | | pagina 18