Ill Tijd van praten is voorbij' imtljof Oosterschelde gedeeltelijk dicht voor kokkelvisserij Siervogels van allerlei pluimage in Turfschip )RTING iO-13904 Werknemers Philips Terneuzen verwerpen onderhandelingsresultaat I Extern bureau moet Broomchemie doorlichten' Dodelijke ziekte scrapie bedreigt schapenhouderij Provinciale Milieuraad kiest voor Koegorspolder als depot Scheldebagger Boete van vier mille voor dronken bestuurder Hulst Openluchtkunstproject 'Estafette' afgeblazen Axelsestraat 28, moet leeg, daarom wEEGVERKOOP. 3fiteren. Wij stellen zeer gereduceerde 7o geen uitzondering ordt overgenomen. GEZELLIG UIT ETEN? n Door Ambitie geen rijbewijs en toch een rijverbod Politie Middelburg vat ontvluchte arrestant in kraag Aardenburger wereldkampioen vogelexpositie I femeuzen - De fractie van I Groen Links wil Broomche- I j®e in Terneuzen laten door- I lichten door een extern bu- I Rau. Statenlid F. van Kollem I gemeenteraadslid A. van Iniimne constateren aan de I van bronnen binnen het edrijf dat er een hoop fout zit met betrekking tot de vei- gheid en de milieuvoor- stoften. ken open van 12.00-22.00 uui I Specialiteiten- restaurant Keuken open i Grote parkeergelegenheid. Qosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 destem leeland VRIJDAG 22 JANUARI 1993 DEEL C 1 >11 V 1.601 S ÏS Hl i 4.j0( 1 l'JSd 1.975 2 ''Ml. 1.481 1 4 <lSS 2.451 2 "20 i l.4(,| 2 ItSlI 1-425 4 (.4|| 2.425 2 |4(| 1.075 1 cs. 1 690 4 l«s 2.0711 1 1M.U. 1 9 40 1 1 4'IN 750 2 "Ui 975 t 2'»sii 975 2 12u 950 t 1 !s(, 580 i rs 590 1 S'IS 45(1 t i'fsn 2.950 1 K.s 685 f "f.S 895 1 SSli i 1.775 f «ws 497 1 M.N t 950 t i 450. i>2ii 410. t 21). 410. 1 sss 795. 2-vis f 1.450. 1 1 i4s 585. 1 'UI r 965. 1 |S|| i 2.200. 2 1 "S 1 100. 1 Vs 2 171) 989. 1 -is 875. I 14S(» 2.050, t 1 mui. t 950. 2<>sii j.250. t 4 SIHI i 2.250. 4 ')'is 2.498. 1 4'JS 1.750.- 1 l»4')s 4.250.- 1 4'WO t 2.495.- N 'NS i 4.498.- S 70S 4.j498.- 1 4 iws i 1.875.- 2 25»), 1.1.40.- 2 7S|| 1.475.- tie I 3 i mi i f i tl.6i:fl. 32.395,00. Seat Toledo Sport 1.81:0.34.595,'00. 25, 076-237533. KLUNDES OOSTERHOUT, Autobedrijf iel Centrale B.V., Keulsveld 15' I, Leusden, tel.: 033-951550. „onze Haagse redactie wjHaag - Minister Bukman (isserij) blijft bij zijn voor den om een kwart van de oogvallende platen in de 'addenzee en een zevende (1 van de Oosterschelde te lijten voor de mosselzaad- kokkel visserij. In 1997 wordt bekeken of dat voldoende is om de natuur in die gebieden de kans te geven zich te herstellen. In jaren van voed selschaarste wordt bovendien een groot deel van de kokkel- en mosselvoorraad gereserveerd voor de eidereenden en scholek sters in de Waddenzee. Dat staat in de nota 'Vissen in evenwicht' die gisteren door Bukman en staatssecretaris Ga- bor is gepresenteerd. De nota wijkt slechts in detail af van de plannen zoals Bukman die vorig jaar oktober presenteerde. On danks bezwaren van zowel vis sers- als natuurbeschermingsor ganisaties ziet Bukman geen re den om kokkelvissers een scha devergoeding te geven. Over enkele maanden beslist de Tweede Kamer over de visserijn ota. Bukman heeft goede hoop dat de Nederlandse vissers erin slagen een eind te maken aan de vangstoverschrijdingen. Drie kwart van de vissers heeft zich vrijwillig aangesloten bij zoge naamde beheersgroepen. Door onderlinge sociale controle moet er een einde komen aan de stel selmatige vangstoverschrijdin gen. Zo komt de controle op de vangstquota grotendeels in han den te liggen van de visserij zelf. Het handmatig rapen van uonze verslaggever Uemeuzen - Het eerder deze week bereikte onderhande- jjgsresultaat tussen de betrokken vakbonden en de rectie van Philips Lighting Terneuzen over de fasege- ijze verplaatsing van vier produktielijnen voor spaar- mpen naar Polen is van tafel. Tijdens een emotionele lijeenkomst gisteravond werd het resultaat door de ieeste leden verworpen. De bonden roepen begin vol- ide week de leden op om te overleggen over de manier ian actievoeren. vraag komt dan aan de orde de leden bereid zijn te staken (veranderingen in het resul- it aan te brengen. „Er is een jote kans dat we nu de weg van confrontatie moeten zoeken. Ie tijd van praten is voorbij", zei CNV-bestuurder M. Hiet- amp. lietkamp zei eerder in de krant at het resultaat aan de magere ant was. Dat vonden de meeste gisteravond ook. Ze von- tn de toekomst van de Terneu- iense Philips-vestiging te onze er en hadden veel kritiek op de isegewijze afbouw van de pro- uktielijnen. )e directie besloot deze week Sn handmatige produktielijn en let kenniscentrum te handha ven, De overige vier gaan fasege- lijs naar het Poolse Pila. De tverheveling van de eerste twee agepland vóór mei dit jaar. directie gaat ervanuit dat niet eerder dan januari 1994 vijfentwintig arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat zouden er eerst veel meer zijn, maar de directie Van onze verslaggever iemeuzen - De 21-jarige M.O. Hoek zal, als hij binnenkort zijn rijbewijs haalt, daar de eer ste tijd weinig plezier aan bele ven. Nog voor hij het felbegeerde papiertje in zijn bezit heeft, is ten een rijverbod van drie maanden opgelegd. De man reed in augustus 1992 zonder rijbewijs, maar met de nodige alcohol achter de kiezen, door Breskens, Met de eigenaar 'an de auto naast zich stoof hij over de Kaai, maar kon het stuur "iet houden. Een eenzijdig onge val was het gevolg, waarna zo vel hij als zijn passagier met verschillende verwondingen in "et ziekenhuis terechtkwamen. De bloedproef die daar werd afgenomen wees 1,73 promille aan. Het kwam hem gisteren bij de politierechter in Terneuzen op een boete van 1500 gulden te staan. Daarnaast kreeg hij een lijontzegging van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk als "ij de Alcohol Verkeers Cursus wlgt. Voor het rijden zonder rijbewijs kreeg hij een boete van '50 gulden. verwacht vijftig mensen te her plaatsen. Maar de leden vroegen zich af wat er straks van Philips Ter neuzen overblijft. De vrees werd uitgesproken dat straks alle spaarlampen in Polen worden gemaakt en dat er dus voor Ter neuzen maar bitter weinig over blijft. „En wat blijft er over van de andere produktie-eenheden?", werd afgevraagd. „Wellicht sluit de tent over vijf jaar." Het werd daarom volgens veel leden tijd om een daad te stellen. Hietkamp waarschuwde de le den wel dat het een hard gevecht gaat worden. „Het zal een lange tijd duren. Kijk, het handhaven van alle produktielijnen in Terneuzen is niet mogelijk. Philips houdt de poot stijf. Je praat hooguit over uitstel van verplaatsing. Alleen daar kun je voor knokken. Ik vraag me af of dat voldoende is om het actiepad op te gaan. En zekerheid over de toekomst krijg je toch niet." Maar de meeste leden hielden ondanks de waarschuwende woorden voet bij stuk. Van de aanwezigen stemden er 32 tegen het voorstel, 16 waren voor en 27 onthielden zich van stemming. Van onze correspondent Middelburg - De 24-jarige Turk se asielzoeker K. Y. uit Middel burg, die dinsdag onder de ogen van de parketpolitie wist te ont snappen, is weer terecht. Giste ren zagen agenten van de Mid delburgse gemeentepolitie Y. bij de stationsbrug staan. Op het moment dat beider blikken el kaar kruisten, nam Y. de benen. Een snelle sprint van de getrain de dienaren van hermandad maakte een eind aan de kort stondige vrijheid van Y. De man, die wordt verdacht van een ge weldsmisdrijf, zat tijdelijk in De Koepel in Breda en werd door de parketpolitie naar Middelburg vervoerd om daar te horen of zijn voorlopige hechtenis al dan niet verlengd zou worden. Ken nelijk viel de uitslag hem tegen, want op het moment dat zijn begeleiders dachten dat hij zou instappen, nam hij de vlucht. Y. zit nu weer in Breda. Een heel karwei: al die duizenden vogeltjes moeten iedere dag gevoerd worden. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda - De wereldtentoonstelling van vogels heeft dit jaar haar tenten opgeslagen in Breda. Letterlijk, want plaats van handeling het Turfschip is door de tentoonstellingsten ten geheel aan het oog onttrokken. In het Turfschip en de tenten zorgen de twintig duizend vogels van allerlei pluimage voor een gekwetter en getjilp van jewelste. Vogels in alle soorten, maten en vooral ook kleuren staan van 22 tot en met 31 januari in lange rijen kooien opgesteld voor het publiek. Daaronder vele prijs winnaars. Drie dagen lang bekeken 162 keurmees ters al dat moois op houding, kleur, formaat en conditie en kozen daaruit de winnaars in de honderden verschillende klassen. Prinses Margriet verricht vandaag om 11.00 uur de officiële openingshandeling. „Dit is de grootste vogeltentoonstelling ooit gehouden", zegt De Geus met gepaste trots. Ruim drieduizend kwekers uit de hele wereld stuurden hun mooiste siervogels naar Breda. „Daar zijn heel bijzondere vogels bij, zoals de kolibries en de hyacint-ara. Maar voor de liefhebbers is in alle soorten wel iets bijzonders te vinden." De bezoeker die nog geen mus van een merel kan onderscheiden, hoeft niet te wanhopen bij het zien van al dat gevleugeld geweld. In een uitgebreide catalogus staan alle soorten vermeld. Dat is wel zo makkelijk op een expo waar al minstens 250 verschillende soorten kanaries worden getoond. Drama Aan dit wereldevenement voor vogelliefhebbers ging een drama vooraf. Een week voor de opening werd in de gemeente Zundert een vervoerverbod voor vogels en pluimvee van kracht vanwege de ontdekking van pseudo-vogelpest. Vele tientallen kwekers moeten daarom hun pronkstukken thuis laten. „Dat is juist extra sneu, omdat de tentoon stelling zowat bij hun in de achtertuin is. Pseudo- vogelpest is nog nooit geconstateerd bij deze vogels, alleen bij commercieel pluimvee. Deze kwekers zijn er toch de dupe van. Dat is alleen maar heel erg jammer", aldus De Geus. Aardenburg - Aardenburger Cees van Bostelen (40) is op de wereldtentoonstelling van zangvogels in Breda kampioen geworden met zijn eenjarige Albino-kana rie. Op de tentoonstelling in de Baroniestad zijn niet min der dan 21.500 vogels pre sent en men kan er nog terecht tot en met 31 janua ri. Van Bostelen is in het dage lijkse leven opperwacht meester bij de rijkspolitie in West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Zijn grote hobby is het kweken van zangvogels. Naast deze bezigheid als kweker besteedt hij ook nog vrije tijd aan het secreta riaat van het bondsbestuur district Zeeland. Voor de Aardenburger ligt in Breda de gouden medaille te wachten. Fractie Groen Links constateert veel veiligheids- en milieufouten bij bedrijf I Van onze verslaggever ?,e ?ractie stuurt ook volgende in! een naar de arbeids- .Rctie om de in hun ogen aaÜ* i werkomstandigheden P 'e kaarten. Verder wordt het gens Van Kollem tijd dat oomchemie strengere en on- ngekondigde bezoeken van de i, r^eid krijgt. „Want we heb- n het gevoel dat we door het bedrijf om de tuin worden ge leid", zei Van Kollem gisteren tijdens een persconferentie. Van Kollem vraagt Gedeputeer de Staten het externe bureau in te schakelen om te kijken wat er allemaal fout zit. „Dat bedrijf moet inventariseren wat er loos is. Vervolgens vragen we een plan van aanpak waarin staat welke investeringen het bedrijf moet doen", vulde Van Himme aan. Hij kaart de zaak ook aan bij de Terneuzense gemeente raad. „Kijk, er zitten structureel dingen fout. Op de korte termijn moet iets gebeuren. Daar willen we vaart achter zetten." Van Kollem en Van Himme spra ken gisteren onder andere over het slechte en trage onderhoud aan machines en installaties, bo demverontreiniging en het niet naleven van de vergunningen. Ze baseren hun kritiek op een aan tal incidenten en calamiteiten. Anderhalf jaar geleden een lek kende tank waardoor giftige stof in de bodem terecht kwam, enige tijd later een defect aan een installatie door een lekkende pakking, vorig jaar oktober de ontsnapping van giftige stof uit een lekkende reactor en in no vember een springende slang. Hierdoor onstond bodemveront reiniging. „Er is gewoon veel te veel mis", aldus Van Kollem. „Bij ongelukken is het bedrijf een gevaar voor het personeel en de omgeving. Een kwalijke zaak." Uit bronnen binnen het bedrijf bleek Groen Links ook dat het bedrijf bepaalde zaken voor de overheid verbergt en dat de or ganisatie binnen het bedrijf niet in de haak is. „Een enorme werkdruk. Vijfhonderd overuren zijn geen uitzondering. En de uitzendkrachten hebben geen weet van de gevaarlijke stoffen. Gevaarlijk voor de vaste werk nemers", aldus Van Himme. Directeur N. Adar van Broom chemie reageerde gisteren in een reactie zeer verbaasd op de kri tiek van Groen Links. „We wer ken binnen de voorschriften. We doen ook ons best om daaraan te voldoen. We letten zeker op de veiligheid van onze fabriek en de omgeving. Iedereen mag daarom ons bedrijf bezoeken." Ook buurtvereniging Hof Zel- denrust en Sint Annapolder trok bij de provincie aan de bel aan de hand van het incident in oktober. In een brief wordt ge vraagd een vergunning met be trekking tot de nieuwe plant alleen onder zeer strikte voor waarden te verlenen. Deze voor waarden moeten zeer. scherp worden gecontroleerd en in het geval van overtredingen moet worden ovérgegaan tot stilleg ging van het bedrijf of een deel hiervan en/of intrekking van de verleende vergunningen. schelpdieren voor eigen con sumptie zal worden beperkt. Bukman wil voorkomen dat niet kan worden opgetreden tegen de vrachtwagens vol mosselen die voor 'eigen gebruik' worden ge raapt. De minister stelt voor om het rapen van mosselen aan een maximum van tien kilo te bin den. Van onze redactie landbouw Wouw - De symptomen zijn vergelijkbaar met de 'koeien- gekte', de Engelse rundveeziekte die vorig jaar tot veel ongerustheid leidde. Bij schapen heet de aandoening 'scrapie'. Blijkens een enquête vertoont inmiddels 3,4 tot 8,7 procent van de Nederlandse schapen symptomen van de dodelijke aandoe ning. Vanaf dit jaar is scrapie binnen de landen van de EG aangifteplichtig. Dat en meer vertelde gistermorgen dierenarts W. Munsters van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Boxtel tegen een gehoor van ruim 100 Brabantse en Zeeuwse schapenhouders op een studiedag in Wouw. De ziekte scrapie (spreek uit: skreepie) is op zich niet nieuw. In Engeland werd er al 200 jaar geleden melding van gemaakt. Ook in Nederland kennen veel schapenhouders de symptomen. Maar omdat ze de ziekte beschouwen als een smet op hun bedrijf worden de zieke schapen opgeruimd zonder dat er een dieren arts aan te pas komt. Vorig jaar is in Nederland de georganiseerde scrapie-bewaking op gang gekomen, om fokbedrijven de mogelijkheid te bieden het predikaat 'scrapie-vrij' te verkrijgen. Daarmee worden de wegen voor export van fokschapen binnen de EG opengehou den. Scrapie uit zich door veranderingen in gedrag en temperament, door ernstige jeuk, door knabbel- en likbewegingen, door vermageren en doordat de wol erg droog wordt. Die verschijnse len lijken op de symptomen van schurft, maar beide aandoenin gen onderscheiden zich op twee punten van elkaar: schurft verspreidt zich over een hele kudde en scrapie hoeft dat niet noodzakelijkerwijs te doen. Scrapie komt bovendien niet voor bij schapen jonger dan anderhalf jaar, schurft wel. Scrapie is alleen aantoonbaar bij hersenonderzoek, dus- na het slachten van een schaap. Hoe de ziekte ontstaat, is nog onduidelijk. Een medicijn om de ziekte te bestrijden, is er evenmin. Volgens drs. Munsters levert de schapenziekte geen gevolgen op voor de volksgezondheid. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Provinciale Milieuraad heeft gisteren in grote meerderheid gekozen voor verder onderzoek naar de milieugevolgen van een grote stortplaats voor vervuilde Scheldebagger in de Zeeuws-Vlaamse Koegorspolder of als alternatief op de Middelplaat in de Westerschelde. Hiermee zegt de raad (een ad viesgroep van Provinciale Staten bestaande uit vertegenwoordi gers van allerlei organisaties) in feite dat de Koergorspolder de grote favoriet in Zeeland is voor een slibdepot. Dat bleek al eer der uit onderzoeken. Niet de gehele raad was het met de keus eens. T. van Mierlo van de milieufederatie ZMF verwon derde zich over het feit dat de buitendijkse locaties er in de onderzoeken ongunstig afkwa men, terwijl toch de Middelplaat als locatie nog meedoet. Hij koos voor de Koegorspolder en als alternatief een grote put in de Axelse Vlakte. Maar de boeren, vertegenwoor digd in de raad door IJ. Boom van het Landbouwschap, willen juist alleen maar buitendijkse slibdepots. „Buitendijkse pro blemen moet je buitendijks op lossen," vond Boom. Er zal nog heel wat water door de Schelde stromen voor het de pot er is. De milieuprocedure duurt zeer lang. Anderhalf jaar geleden is het provinciebestuur met achttien plaatsen begonnen, daar zijn er nu twee van overge- beleven. Milieugedeputeerde Dek verwacht dat er pas over drie tot vier jaar een definitieve keuze kan worden gemaakt. Van onze verslaggever Terneuzen - De politierechter in Terneuzen heeft gisteren een boete van 4000 gulden opgelegd aan J.H. (57) uit Hulst voor rijden onder invloed. H. kreeg daarnaast twee voorwaardelijke rijontzeggingen. Een van drie maanden, op voorwaarde dat hij de Alcohol Verkeerscursus volgt en een van zes maanden. De voorwaarde bij die laatste is dat hij in de eerste negen maanden van zijn proeftijd (van twee jaar) niet in de weekeinden mag rijden. Met de combinatie 'carnaval, vrouw niet thuis, uit de hand gelopen' stapte H. op 1 maart van vorig jaar in Hulst in zijn auto. Toen hij werd aangehouden wilde een blaastest niet lukken, zodat later een bloedproef nodig was. Die wees het niet geringe promillage van 1,95 aan. Op voorstel van justitie zou H. een rapportage laten maken door het ZCAD, maar hij zag daar van af. „Ik ben geen alcoholist. Ik drink al een half jaar niet meer", was zijn argument. Gelet op de hoogte van het promillage kon H. een rijontzegging verwachten, maar hij bracht naar voren dat hij als kleine zelfstandi ge zijn auto absoluut niet kon missen. Officier van justitie mr. H. Mos had daar begrip voor en kwam daarom met bovenstaand alternatief. Wel stelde hij er een forse boete tegenover. Maar waar hij vijf mille eiste, ging politierechter mr. A. Melens 1000 gulden lager zitten. Van onze verslaggever Goes - Het openlucht kunstwerk 'Estafette', een project van de stichting Trechter 5, kan niet doorgaan door gebrek aan geld. De teleurgestelde initiatiefnemers boden gisteren de reeds verschenen catalogus van het project aan gedeputeerde G. de Vries-Hommes aan. In oktober vorig jaar zorgde een ontploffing voor het ontsnap pen van giftiggasfoto archief de stem Estafette behelst het plaatsen van kunstwerken langs de A58 in Zeeland. De kunstwerken zouden er drie maanden staan in 1993. Daarna zou het project verder worden getransporteerd naar andere regio's, via het au tosnelwegennet. Van de opzet is al een tentoonstelling geweest in Goes. Rijkswaterstaat had al zijn medewerking toegezegd bij de totstandkoming van het project. De financiering van het project is echter het struikelblok geble ken. Van de mogelijke geldschie ters die Trechter 5 benaderde, bleek alleen de provincie Zee land over de brug te willen ko men, met 30 procent van de totale begroting. Dat was te wei nig om met het project door te gaan. „Het is duidelijk dat Zee land een moeilijke plek is om artistieke ambitie te tonen. We doen een beroep op de provincie om, in plaats van te bezuinigen, een duit in het zakje te doen. Bezuinigen op cultuur in Zee land is hetzelfde als het rooien van bomen in de woestijn", al dus Trechter 5. 1

de Stem | 1993 | | pagina 11