Regiotaxi vanaf veerhavens AL LEN NG ANT Op papier is er niets, in praktijk werkt het wel Wilgen knotten in Spui PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Zeeuwsvlaamse gemeentebesturen zien invoering wel zitten Mig, >0/ kan zijn leeftijden immen Plattelanders vieren derde lustrum met 4Bokkesprongen' WOP ZOOM n zegt 't al schietingen kaartingen oestem ZEELAND TONNIE Gemeentes in West-Brabant beschikken nog niet over eigen rampenbestrijdingsplannen Zeeland D'N SLUUSWACHTER Nieuw-Namen pk de idt u lat en |0, lOO uur DONDERDAG 21 JANUARI 1993 C2 co. iicuiieren n Gelukwens, bedanki» u huwelijk, geboone, vertnv^™ P-wtat*. examen, en ga zo maar floor, SC* Jir "SïSte rSs-^jïïï betalingVword? M.20m®'V£J geaccepteerd ,rw£n iV«>Mw 3i' S*I3 ftfni swiEbSSSS Hartelijk gefeliciteerd een hele fijne daq Va daag. Je tenniskame den. AGLIN 30 Proficiat. Joost, Nico Paul. AGLIN 2X15 Proficiat. Sander, Esth AGLIN 3X10 Proficiat moeders Ci- Toine. AGLIN 5X6 Proficiat Monique, (an onze verslaggever Perkpolder/Breskens - De invoering van een regio- laXi vanaf de veerhavens perkpolder en Breskens een uitstekend middel ju het autoverkeer in jeeuws-Vlaanderen terug te dringen en zo de ver keersveiligheid van de streek te vergroten. De ge meente Aardenburg is warm voorstander van de invoering van deze trein/ regiotaxi en kaartte het fe nomeen december vorig jaar met succes aan in het Zeeuwsvlaams B en W- overleg. de jaarvergadering van de Zui delijke Landbouw Maatschappij in West-Zeeuws-Vlaanderen nog maar eens een warm pleidooi voor de regiotaxi. Aardenburg is er een groot voorstander van en ook de andere Zeeuwsvlaamse colleges van burgemeester en wethouders betuigden hun in stemming met het plan. Burgemeester E. Jongmans hield De bedoeling is de al bestaande afgelopen dinsdagavond tijdens vervoersmogelijkheid van de treintaxi uit te breiden. Iemand die in Vlissingen met de trein arriveert en vervolgens per boot naar Breskens gaat, moet daar de gelegenheid hebben zich in een gereedstaande taxi naar zijn bestemming te laten brengen. De inzet van die taxi's bij de veer havens van Breskens en Perkpol der is volgens burgemeester Jongmans een prima middel om Zeeuws-Vlaanderen duurzaam verkeersveiliger te maken. Want het is druk op de Zeeuws vlaamse wegen. Jongmans illus treert dat met treffende cijfers. Zeeuws-Vlaanderen telt het grootste aantal autobezitters in heel Nederland. Landelijk ligt dat cijfer op 374 autobezitters per duizend inwoners. De pro vincie Zeeland scoort met 391 autobezitters op duizend inwo ners al iets hoger en Zeeuws- Vlaanderen zit daar met 419,5 nog eens een stuk boven. Aan de top van het lijstje staat de ge meente Aardenburg met 434,6 autobezitters. „Dat geeft mede aan dat we in Zeeuws-Vlaande ren heel belabberde openbare vervoersvoorzieningen hebben", zegt Jongmans. De acht Zeeuws vlaamse gemeentebesturen, ver enigd in het B en W-overleg Zeeuws-Vlaanderen, zijn van plan de invoering van de regio taxi aan te kaarten bij de NS, initiatiefnemer van de treintaxi. (ADVERTENTIE) 'Uw hotel ligt op steenworp afstand van zee' Voorkom verrassingen. Boek vertrouwd. Boek bij de ANWB. reisbureau Bergen op Zoom 01640 - 43850 Terneuzen 01150- 17960 Breda 076-223232 Opening tweede sportzaak Ivens Sint-Jansteen - Ivens Sport is nu ook gevestigd in de Wilhel- minastraat in Sint-Jansteen. Ivens Sport heeft reeds een zaak in Stekene in het Waas land. In het nieuwe filiaal zijn voor al zaken te vinden voor de voetballiefhebbers. Er is volop keus in voetbalkleding en voetbalschoenen. Ivens Sport graveert ook medailles en standaardjes. Van onze correspondent Oostburg - De West Zeeuws vlaamse toneelvereniging De Plattelanders maakt zich op voor het derde lustrum. Het vijftienjarig bestaan wordt gevierd met het blijspel 'Bok- kesprongen'. Ook dit stuk is weer naar de streek geschre ven en omgezet in dialect. In drie bedrijven wordt een erfe nis uit de doeken gedaan van boer Salomé (Bram Luteijn). Al thans, dat denken een heleboel personen, die op zijn verjaardag verschijnen, als ze horen dat de boer bij een vliegtuigongeluk is betrokken. Een oude Duitse vriendin (Suus Dekker) keert daarom ook terug naar de boei- derij in de hoop een graantje mee te pikken. Natuurlijk ruikt de rest van de familie ook het grote geld. De grootste aasgier is zijn schoonzuster tante Sijbeltje (Er na de Smet) met in haar kielzog zwager wethouder De Feijter van Aardenburg (Tony Reijn- berg) met zijn vrouw Truus (Betsy Brakman). Ook een neef Levin Scheele met zijn vrouw Sara (Jan Poissonnier en Koos Dieleman) verschijnen ten tone le. Dit alles wordt met lede ogen bekeken door de buren, een Hol lands stel (Cees Verhage en Ina Manhave) die het boerenbedrijf van Salomé zolang runnen nu hij afwezig is. Iedereen is druk bezig om de boel leeg te halen, als de veron gelukt gewaande opeens levend De Plattelanders zijn momenteel nog druk bezig met repeteren en wel weer opduikt. Dan zijn de poppen pas echt aan het dansen. Het blijspel is geregisseerd door H. van den Hemel. Grimeurs zijn Ina Flikweert en Theo Vercaute- ren. Souffleuse is Hannie Reijn- berg. Het decor werd verzorgd door Izaak Haartsen en Ronald Spiessens. De eerste opvoering is voor de bejaarden op 3 februari in het Ledeltheater te Oostburg en begint om 14.00 uur. De an dere vier voorstellingen zijn op 5/6 en 12/13 februari, eveneens in het Ledeltheater. Alle avon- FOTO WIM KOOYMAN den beginnen om 20.00 uur. De kaarten zijn voor een tientje vanaf heden verkrijgbaar bij1 slijterij, Centraal op de Markt in Oost- burg. Van onze correspondent Spui - De knotgroep van de natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut gaat za terdag 23 januari wilgen knotten op het erf van Van Doorn, Spui 3 (tussen Spui en Magrette). De knotgroep kan hierbij de hulp van nieuwe vrijwilligers goed gebruiken. Om 09.30 uur wordt er met het werk begonnen. Het gaat hier om ongeveer vijftien knotwil gen. Na het afzagen van de takken worden de dikke takken 'op meters' gezaagd. Het dunne takhout wordt gemusterd. Hier voor worden de musterpaarden van stal gehaald. Hierbij moet niet direct aan onze edele vier voeters gedacht worden, maar aan eenvoudige apparaatjes waarmee prachtige takkebosjes gemaakt kunnen worden. Dit alles is ambachtelijk handwerk, zoals het al sinds mensenheuge nis gebeurt. De takkenbossen worden ver voerd naar het natuurterrein van George Callon bij Hoek. Daar worden ze op stapels neergelegd. Ze vormen zo een geschikt milieu voor allerlei in secten en zwammen, terwijl ook zoogdieren als wezel en egel er een geschikte woonplaats vin den. Het op deze manier ver werken van het takhout is veel natuurvriendelijker dan het verbranden of versnipperen er van. Iedereen die zin heeft om mee te werken, is welkom. Voor vervoer van en naar Spui kan eventueel worden gezorgd via Lucien Calle. 1 Van onze verslaggeefster Sonja Leferink i - In West-Brabant be schikt nog geen enkele ge meente over een rampenbe strijdingsplan. Er zijn wel oe feningen inzake rampenbe strijding, maar die gaan uit van diensten als politie, brandweer en Rode Kruis. Ook bedrijven hebben vaak hun eigen scenario's. Ge meenten nemen zelden het voortouw. Terwijl de burge meester volgens de wet ver antwoordelijk is voor de vei ligheid en orde binnen zijn gemeente. In Zeeland daaren tegen is men al veel verder en is een gedegen rampenbe strijding al flink van de grond gekomen. hi zoverre heeft de provinciale commissie die zich bezighoudt met rampenbestrijding gelijk, jhe zegt dat er te weinig geoe fend wordt op grond van ge meentelijke rampenbestrijdings plannen. Brandweercomman dant M. Hudepohl van Stadsge west Breda onderschrijft deze antiek. Medewerker rampenbe strijding p. Joosten van de regio- 1 dale brandweer van Samenwer- 1 SPgverband Midden-Brabant U>MB) vindt die kritiek wat voorbarig, want er wordt hard an allerlei plannen gewerkt. J. entinck van de regionale teweer Streekgewest Weste- Jk Noord-Brabant zegt dat ca lamiteitenbestrijding in praktijk goed geregeld is, maar dat het u nog op papier moet worden gezet. ^i'e gemeenten beschikken wel ee1 rampenplan. Dat is nu m- verplicht. Het zijn vaak modelplannen, die in een hele gio worden overgenomen. Een rampenplan geeft alleen de grote lijnen weer. Een rampenbestrij dingsplan is een detailleerd ac tieschema, toegespitst op de ge meentelijke situatie. Want iedere gemeente heeft zijn eigen risi co's. Zoals Gilze en Rijen, waar zich een grote vliegbasis bevindt. „De gemeenten in de regio van het SMB hebben allemaal hetzelfde model rampenplan. Dat is net goedgekeurd door de provincie en dat gaat nu in details uitge werkt worden. Gilze en Rijen heeft geen extra's vanwege de vliegbasis. Een vliegtuig kan overal neerstorten," aldus een woordvoerder van de gemeente. De bestrijding van calamiteiten wordt door de luchtmachtbasis zelf geregeld. Hetzelfde geldt voor Woensdrecht met het ge lijknamige vliegveld. Klundert dan, de gemeente waar het grootste gedeelte van indus trieterrein Moerdijk onder valt, met daarop onder meer Shell Moerdijk en Chemie Pak. Woordvoerder H. Valkenburg: „Een rampenbestrijdingsplan is niet verplicht. Door bedrijven als Shell en Chemie Pak komen we er wel voor in aanmerking. Shell bijvoorbeeld heeft wel een eigen calamiteitenplan en dat wordt iedere twee jaar geoefend. Daar is de gemeente Klundert nauw bij betrokken, de burge meester speelt een belangrijke rol. Het initiatief gaat weliswaar uit van Shell, maar daar hebben ze er ook de professionals voor. Verder wordt er in stadsgeweste lijk verband wel aan gewerkt. Het is ook beter om rampen regionaal aan te pakken, want zoiets als een gifwolk, houdt niet bij de gemeentegrenzen op." De meeste gemeenten kiezen lie ver voor een gezamenlijke, re gionale aanpak. Rampen trekken zich nu eenmaal niets aan van Een rampenoefening van de operationele diensten in Roosendaal. gemeentegrenzen en binnen een groter geheel zijn meer kundige mensen beschibaar. Binnen het Stadsgewest wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de rampenbestrijdingsplan nen, meldt brandweercomman dant Hudepohl. Ook wordt de laatste hand gelegd aan een oe fenbeleidsplan, een cyclus van vier jaar waarin zowel op papier als 'live' wordt gekeken of de verschillende betrokken partijen weten wat er van hen wordt verwacht en of hun inbreng op elkaar aansluit. „De operationele diensten oefe nen natuurlijk geregeld. Ram penbestrijding is in principe hun dagelijks werk. Voor gemeenten is het een uitzondering," aldus Hudepohl. De eerste grootschali ge oefening staat in 1993 ge pland. Ook het SMB en Streekgewest Westelijk Noord-Brabant verke ren nog in de planningsfase. „Het is niet eenvoudig dergelijke plannen op papier te krijgen", stelt Rentinck van het Streekge west, het is een proces dat jaren in beslag neemt. Joosten (SMB) FOTO ARCHIEF DE STEM voegt daaraan toe dat het nu ook geen zin heeft om in het wilde weg op grote schaal te gaan oefen: „Eerst het deel, dan het geheel." Met de formatie van regionale rampenteams, die snel overal inzetbaar zijn, wordt vol gend jaar een begin gemaakt. De provincie Zeeland is op het gebied van calamiteitenbestrij ding al verder, maar is dan ook rampengevoeliger dan West- Brabant: de kerncentrales van Doel en Borssele, de grote con centratie van chemische indus trie, de zee die altijd op de loer ligt en de vele waterwegen, waarvan de Westerschelde de belangrijkste is. Er bestaat een rampenbestrijdingsplan voor ca lamiteiten bij de kerncentrales, waarbij gemeentes rond Borssele en Doel nauw samenwerken, deelt J. Jongepier, medewerker rampenbestrijding van de pro vincie Zeeland mee. Dit plan is opgebouwd uit 'ringen' rond de centrales en voorziet in evacua tie, uitdelen van jodiumpillen en het laten schuilen van de bevol king. Dat plan wordt ook regel matig geoefend. Een rampenbestrijdingsplan met betrekking tot de chemische in dustrie moet op 1 februari klaar zijn. Daarbij zijn hoofdzakelijk gemeentes in de Kanaalzone en Vlissingen betrokken. Sommige gemeentes, zoals Terneuzen, hebben al een gezamenlijk plan en oefenschema met de bedrij ven, in dit geval Dow Chemical en Hydro Agi. Verder zijn er regionale rampenteams in wor ding. „De meeste Zeeuwse ge meentes zijn gewoon te klein om het zelf aan te pakken", aldus Jongepier, „dus zoeken we het in groter verband. Pas als die teams gevormd zijn, kan er sprake zijn van gestructureerd oefenen." Want oefenen is nodig, daar zijn alle betrokken partijen het zon der meer over eens. „Je kunt op papier een rampenbestrijdings plan hebben, maar je moet na tuurlijk wel weten of het func tioneert. Elke partij moeten we ten wat er van haar verwacht wordt en de inbreng van ver schillende partijen moet naad loos op elkaar zijn afgestemd", aldus Hudepohl tot slot. „Het blijft onze aandacht houden, want organisaties en situaties zullen steeds weer veranderen." Het hoog waardig epis copaat van Neder land en de heilige Vader te Rome zijn het erover eens dat Nederland een nieuw missie land is. De toegenomen on kerkelijkheid is daarvan de reden. Niemand heeft nog een idee hoe het er in de toe komst in een Nederlandse missiestatie uit zal gaan zien, maar je kunt er wel een in druk van krijgen. Daarvoor moet je op zondag op de scheepswerf 'Schelde- poort' in Vlissingen-oost we zen, met name in een simpel gebouw dat 'The Flying An gel' (De Vliegende Engel) heet. Het is een vestiging, dit gebouw, van de 'Missions to Seamen'. Dat is een interna tionale organisatie die het welzijn van schepelingen dient door het exploiteren van zeemanshuizen en zee- manskerken. Ook in Vlissin- gen-oost. Het merkwaardige van 'The Flying Angel'-kerk is dat er nauwelijks zeelui in de hoge banken zitten. Je treft er doorgaans zo'n dertig, veel oudere landrotten uit de wij de omtrek aan. Zij wonen hier de in het Engels gecele breerde mis bij. Voorganger is de Engelse Franciscaner pater Eden, een massieve figuur, bestaande uit een bruine pij, met daarboven een markante kop vol stug grijs haar, die zijn kleine kudde iets blijkt mee te geven dat in andere, vele groter en mooiere ker ken zelden te vinden is. Inspi ratie heet het. Father Eden is hier echt: de missionaris. Zijn kleine landrottenkerk is sober inge richt. Er hangen een paar vaandels aan de wanden en er staan drie vlaggen: de Engel se, de Nederlandse en eentje van Scheldepoort. Op de hoge banken liggen duimdikke ge- beden- en zangbundels. Een jong meisje bespeelt wat on zeker een elektronisch orgel en een ander meisje vervult de rol van acoliet. Als de misviering begint, klinkt Father Eden's bariton luid uit het achterste deel van het kerkje, als hij daar een Engelse openingshymne inzet. De liturgie verschilt niet van de Nederlandse, behalve dat de teksten in het Engels zijn en dat er lezingen en voorbe den vanuit de kleine kudde opklinken. Als Father Eden gaat preken, zet iemand een leunstoel voor het altaar neer, zodat de bon kige herder kan zitten. „Jullie zitten tenslotte ook op je ach terste," verklaart hij. „Dus waarom zou ik dan moeten door Tom Koopman staan?" Zijn preken zijn van een zelden gehoorde direct heid. Eigenlijk zijn het ge woon gemoedelijke gesprek ken. De Engelse taal, die im mers niet voor niets zo in trek is bij liedjesschrijvers, ver sterkt het effect. Het geeft je inderdaad het gevoel in een missiepost te zitten, samen met een handvol andere au tochtonen, die van overal en nergens zijn komen aanrijden. Als Father Eden de vredes wens uitspreekt, volgen de ge lovigen met een voor Zeeland ongewone hartstocht zijn voorbeeld. Mensen omhelzen elkaar, drukken omstandig el- kaars handen en wensen el kaar 'the peace of Christ'. Een missiepost in Vlissingen-oost Waar vind je dat nog? Father Eden, bijgestaan door iemand uit de micro-parochie van Vlissingen-oost, reikt de com munie uit onder weidse zege nende gebaren en aan het slot van de communie legt hij de kinderen van zijn volgelingen, die in een zijvertrek een soort zondagsschool hebben gehad, de handen op. „Mooi haar heb jij," zegt hij tegen de één en: „Jij wordt heel gezond," tegen een ander. Vele malen worden er uit een duimdikke bundel Engelse kerkliederen in een voor ons ontroerende toonzetting ge zongen. Het aloude Woord klinkt verrassend nieuw en actueel in deze triviale omge ving, waar je de naburige in dustrie kunt ruiken en waar je door het raam schepen in het dok kunt zien. Aan het slot, na de brede zegenbede, pre senteert 'De Vliegende Engel' een geurige bak koffie achter een schuifwand, terwijl Father Eden zich met zijn kerkvolkje onderhoudt. Ze dragen hun missionaris in zijn bruine pij op handen en laten zich gretig inschakelen voor allerlei kwarweitjes. Dat is nog eens een missiekerk! Met verschuldigde eerbied kan ik de bisschoppen verze keren dat wij, moderne heide nen, het op deze manier toch wel aardig rooien Ossenisse KOERSBAL - Door de Bond voor Ouderen werd in recrea tiecentrum Hof ter Nesse een koersbalwedstrijd gehouden waaraan twaalf personen deelnamen. Uitslag: 1. E. de Maat/J. de Waal-Hamelink, 2. A. Rottier/A. Mannaert, 3. R. de Kort-Reyns/M. de Maat-de Waal. St.-Jansteen KOFFIECONCERT - De mu ziekliefhebbers van St.-Jan steen en omstreken kunnen zondag 24 januari terecht in gemeenschapscentrum De Wa rande. Muziekvereniging St.- Jan geeft dan om 10.30 uur het traditionele koffieconcert. St.- Jan verzorgt zelf, onder lei ding van dirigent L. Verstiggel een gedeelte van het program ma. Als gast treedt de muziek vereniging van Vrasene voor het voetlicht. De toegang is gratis. Clinge VOORLICHTING - In ge meenschapscentrum Malper- tuus wordt maandag 25 janua ri een voorlichtingsmiddag ge houden door de Katholieke Bond voor Ouderen. Er wor den verschilende schoonmaak middelen getoond, die bestaan uit biologische ingrediënten. Aanvang 13.30 uur. KOERSBAL - In gemeen schapshuis Malpertuus hield de Katholieke Bond voor Ouderen een koersbalwed strijd op twee matten. Uitslag mat 1: 1. L. Kegels/C. Hage- man, 2. E. Akkermans-Pies- sens/R. de Block. Mat 2: 1. M. van Vlierbergen/P. van Broeck, 2. L. Boonman-van Gijsel/L. van Hoeyland. NIEUWJAARSCONCERT - De fanfare De Scheldezonen en het gemengd zangkoor St.- Cecilia verzorgen zaterdag 23 januari een nieuwjaarsconcert in gemeenschapscentrum De Kauter, aanvang 20.00 uur. Er is een gastoptreden van de hasbariton Eddy Loopmans. De fanfare staat onder leiding van Pierre van Hecke en het zangkoor onder leiding van Gerard Pollet. Kaarten 5 zijn verkrijgbaar aan de zaal. KVO - J. Brasser uit Koude- kerke vertelt dindag 26 janua ri voor de leden van de Katho lieke Vrouwen Organisatie over exotische groente en fruit. De bijeenkomst in café De Veehandel begint om 19.30 uur. Men kan zich tot en met 22 januari opgeven bij A. van Weaemael-de Winne. VERGADERING - Het feest en sportcomité houdt vrijdag 22 januari de ledenvergade ring in café Du Commerce, aanvang 20.00 uur. Aan de orde komen het verslag van de penningmeester en het opstel len van het jaarprogramma 1993. Kaartingen Nieuw-Namen - Verenigde Kaar ters: 1. A. Verhulst-G. Gelyen, 2. F. Penneman-L. Timmermans, 3. F. Abbeel-G. Claessens. Schietingen Aardenburg - St.-Sebastiaan, achtste puntenschieting, 21 schutters. Eerste hoge vogel: H. de Rijcke, tweede hoge vogel: M. Menue, eerste en tweede zijvogel: G. de Vriend, derde zijvogel: G. de Valckx, grootste aantal (5): Th. Lampaert en F. Veldkamp. Stand: Th. Lampaert 51 punten, R. Pie- laet 39, G. de Vriend 36, F. Thille- man 35, J. de Muynk en W. Scheele 33 punten. HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 u. prijskaar- ting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 13.30 u. schieting voor bejaarden. E HEIKANT 't Heike, KBO, 13.30 u. kaarten en bingo. I CLINGE Malpertuus, ANBO, 1 3.30 u. hobbymiddag. IWESTDORPE Concordia, KBO, 13.30 u. kaarten en spelenmiddag.

de Stem | 1993 | | pagina 15