eer bedrijven in het rood I huis-H PIEREN 1.29 Belgische loods geschorst maar niet ontslagen lakeiaars overwegen actie tegen Gebruiksvérordening Oostbnrg conomie van Zeeuws-Vlaanderen verkeert in een diepe crisis Schoondijke heeft eindelijk zijn wandelpad Getroffen boer krijgt geen schadevergoeding spinazie Kabelabonnees in Clinge willen entreegeld terug jotste kruidenier kleintjes letten. Onderzoek moord Zundert toegespitst op relatieprobleem Pad krijgt zaterdag een naam Straffen loodswezen bij de zuiderburen veel milder dan Nederlands loods-tuchtrecht Coaster Odin Kamt loskraan gede" Pseudo-vogelpest in Belgische grensstreek uMinrt nf nnn n M ,r»of«"v,aeen Kl®'n,i° in De s,em gn het komt in orde (S tienduizenden Stem-lexers en l|in',,# (een op dodne) lezen uw advertentie 5801| speciale belangstelling hebben of onzd Klemties -rubriek Huisdieren destem zeeland DONDERDAG 21 JANUAR11993 DEEL C i- heijn onze verslaggever (burg - Burgemeester en wet- van Oostburg kunnen een leuaJe brief van de makelaars tin West-Zeeuws-Vlaanderen ac- jajn tegemoet zien. In die brief zij hun ongenoegen kenbaar over het plan van de ge- eate de Gebruiksverordening iningen opnieuw in te voeren, jliatiefnemer van de actie is de dzandse makelaar J. Riemens. Met de herinvoering van de verordening wil het gemeentebestuur het tweede woningbezit in de diverse bebouwde kommen indammen om te voorkomen dat dorpen steeds onleefbaarder wor den doordat die vakantiewoningen een deel van het jaar leeg staan. Riemens woonde gisterochtend de ver gadering van de commissie algemene bestuurlijke zaken (ABZ) bij waar de bespreking van de Gebruiksverordening op de agenda stond en trachtte vergeefs in te spreken. De voorzitter van de commissie, burgemeester J. Kruize, ver bood Riemens een toelichting op de materie te geven. Volgens de vergaderspelregels had de makelaar-zich tevoren moeten mélden als inspreker. Kruize wees Riemens daar op en weigerde het inspreekrecht toen Riemens halverwege het debat van de commissieleden van zijn stoel op de publieke tribune opveerde om zijn zegje te doen. Riemens zei na afloop van de commissievergadering dat een vreemde zaak te vinden en ook daarover een briefje aan het college te zullen sturen. in eerste instantie gaat zijn energie echter uit naar het mobiliseren van zijn collega's. „Daar ga ik zonder meer overleg mee plegen om vervolgens onze kanttekeningen bij de verordening op papier te zetten", aldus de Cadzandse makelaar. Volgens Riemens is de herin voering van de Gebruiksverordening een achterhaalde zaak. „Nadat de ver ordening in 1984 door de gemeente is afgeschaft, zijn er heel veel oude wo ningen gerenoveerd. Alle oude kotjes in de polder zijn netjes opgeknapt. Dat heeft ook een hoop werkgelegenheid voor de streek betekend." Afgezien daarvan vindt hij dat de verordening zoals die nu voorligt inhoudelijk op tal van punten niet deugt. >Het was beter geweest er deskundigen bij te halen en mensen die de voorgeschiedenis van de totstandkoming van de vorige gebruiks verordening kenden." iionze verslaggever Cees Maas Leuzen - De grote Zeeuwse bedrijven klagen steen en jen over de economie, maar ook bij de kleintjes vallen blagen. Meer dan elders in de provincie is er in het toetsbare Zeeuws-Vlaanderen sprake van een zware nsis. lij merken een toename van 1 bedrijven dat in de Ie cijfers komt, we zitten echt i een economische recessie, fcirom is het voor ons buiten- Jwoon belangrijk dat het Plan aanpak Kanaalzone er komt, Jlisde belangrijkste uitdaging belangrijkste voorwaarde luit dit dal te klimmen." Zo te! de mening van de nieuwe sreiaris van de Kamer van tophandel in Terneuzen, A. ■bel ]t Kamer van Koophandel is de mometer van het regionale jonomische klimaat, en met dat iaat gaat het hard bergaf- We konden het allemaal i in de kranten de laatste jd: Pechiney klaagt, met DOW lemical gaat het minder, Hy- o Agri zit in de problemen en Terneuzen verhuist een antal arbeidsplaatsen naar Po- i. De economie van de grootste teowse werkgevers raakt in umalaise, of zit er al een tijdje i, naar Zeeuws-Vlaanderen ge- prdere klappen komt dat zo? En waarom allen er in Zeeuws-Vlaanderen rdere klappen? Secretaris Za- „Omdat 55 procent van de ale omzet van de Zeeuws- pme bedrijven bestaat uit En de internationale eco- Van onze verslaggevers i - De politie is in het onderzoek naar de moord op Teun van Nordennen uit Meeuwen nog niet veel ver der gekomen. Het recher chewerk is serieus toege spitst op relatieproblemen van het slachtoffer. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gisteren desgevraagd meegedeeld. Eind deze week zal Van Nordennen, wiens stoffelijk overschot zondag werd ge vonden bij de oude vuil stortplaats De Leemput in Zundert, begraven worden. Eerder deze week is een belastende verklaring afge- egd tegen de weduwe van Van Nordennen. Zij was overigens zijn derde echtge note. De beschuldiging aan daar adres is geuit door een wouw uit Hank, die sinds enkele maanden een ver houding met de vermoorde ®an had. De politie heeft deze vrouw gisteren nieuw gehoord. op- nomische ontwikkelingen zijn slecht. Er is overcapaciteit op de markten, er zijn prijsdalingen, er heerst onrust rond het Gatt-ak,- koord en rond de valuta, dat allemaal maakt het tot een groot probleem." Bij de Kamer van Koophandel in Terneuzen staan bedrijven inge schreven die met zijn allen goed zijn voor 28.000 arbeidsplaatsen. Economische tegenslag, en juist bij de reuzen, doet zich in dit bestand goed voelen. Hoop Wordt 1993 een pikzwart jaar waarin we meer faillissementen en ontslagen kunnen verwachten of gloort er toch weer zoiets als hoop? Secretaris Zabel: „Hoop, ja, die is er altijd. Ondernemers zien altijd nieuwe uitdagingen. In het begin van de jaren tachtig hadden we ook een recessie en daarna kwamen toch weer bete re jaren. Ik verwacht dat nu ook, maar voor Zeeuws-Vlaanderen gelden ook andere normen. Dat Plan Kanaalzone, dat moet er door komen. Dan wordt er weer geïnvesteerd, dan komen er nieuwe locaties vrij aan het ka naal, die spoorlijn oostelijk van het kanaal moet ook doorgaan, kortom: er moet aangepakt wor den. Er moeten voorwaarden worden geschapen om Zeeuws- Vlaanderen op de langere ter mijn economisch gezonder te maken. Dat is het belang." Investeren De kritieft van de tegenstanders van het Plan Kanaalzone (een verdeling van de kanaalzone in werk-, woon- en natuurgebieden waarbij ongeveer 120 huizen moeten worden gesloopt) is juist dat het bedrijfsleven het voorlo pig vertikt drie miljoen gulden te investeren in het plan en dat het daarom politiek moeilijker is het te realiseren. Secretaris Zabel: „Dat klopt, ons bestuur is ook teleurgesteld dat de bedrijven niet willen betalen. Maar begrijp dit goed: ze kunnen niet betalen in deze problemati sche tijd. Neem van mij aan dat wanneer de betere tijden weer aanbreken, zoals in de jaren tachtig gebeurde, bedragen als die drie miljoen gulden zó be taald worden door de bedrijven, dan is dat geld geen probleem meer." Van onze correspondent «- Schoondijke - Ondanks het slechte weer was het giste ren in Schoondijke een dag met een gouden randje. Dat vond althans dorpsraad voorzitster L. de Smit. Na jarenlange strijd werd het lang gevraagde wandelpad langs de Molenkreek offici eel geopend door burge meester J. Kruize en J. Ra- mondt, voorzitter van de landinrichtingscommissie. Zij deden dit door het wegtrek ken van een vlag die bij het begin van het pad over het wandelverkeersbord zat gebon den. Om de openingshandeling te kunnen verrichten was een gezelschap van vertegenwoor- digerws van gemeente, landin richtingscommissie, grontmij, waterschap en de aannemer met de bus naar het begin van het wandelpad vlakbij het sportcomplex gereden. Na de openingshandeling mocht ie dereen het pad op zijn kwali teiten testen door erover langs de kreek te wandelen om aan de andere kant weer door de bus opgewacht te worden. Terug in zaal Wijffels lieten diverse personen de totstand koming nog even de revue pas seren. Het plan valt onder de administratieve ruilverkaveling van Schoondijke die pas in 1995 uitgevoerd zal worden. „We zijn op aanvraag van de dorpsraad daarom eerder be gonnen en het werk werd ten slotte uitgevoerd als een van de onderdelen van de ruilverkave ling Sluis-Oostburg. Die is in- dertussen bijna klaar," aldus Ramondt. Hij prees in deze zaak de volle dige medewerking van de grondeigenaren. Er viel hier en daar echter ook nog een kriti sche noot te beluisteren. Burge meester Kruize van Oostburg feliciteerde de dorpsraad met het wandelpad en merkte op dat Schoondijke niet voor niets een dorp was, waar pit in zat. „Maar," zei hij, „er moeten nog wel op zeer korte termijn af spraken gemaakt worden wie het gaat beheren en onderhou den." Verder wilde hij toch nog wel even weten waarom het De eerste wandelaars testen het pad op zijn kwaliteiten. pad van de oorspronkelijke te kening was afgeweken. De grootste kritiek kwam van G. van 'de Krogt namens de natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. Zij betreurde het dat het wandelpad slechts ze ven meter van de waterkant ligt. Op die manier hebben vooral vogels last van de wan delaars. „Wij hadden gevraagd ter wille van de vogels het pad verder van de kreek af te leg gen. Dat zou ook gebeuren. Dat is niet gebeurd. Conclusie: Ge vederde vrienden, ga maar er gens anders spelen. FOTO WIM KOOYMAN Schoondijke - Het wandelpad langs de Molenkreek dat gisteren officieel is geopend, heeft nog geen naam. Aanstaande zaterdag zal de naam om 16.00 uur bij het bruggetje aan de rijksweg naar Oostburg onthuld worden. De inwoners van Schoondijke hebben allerlei namen bedacht, waaruit de dorpsraad een keus heeft gemaakt. Ook zullen om 16.00 uur twee bergeenden in de kreek te water gelaten worden. De feestelijkheden worden muzikaal ondersteund door de Schoondijkse muziekvereniging OKK met een wandelingetje langs de kreek. Daarna is de beurt aan de Schoondijkse jeugd van 10 tot 14 jaar voor een openingsloop. Om 17.00 uur loopt de drumband mee met de lampionoptocht voor de kleintjes. 'Van onze correspondent Sluiskil - De Engelse coaster rrmj - ^gelopen dinsdag middernacht na een foute Wu?euvre ki] het aanmeren een kw fa,n van de Cokesfabriek in uiuistal totaal ontzet. De schade Wens1 donderdduizenden werd weliswaar be- Z«' maar raakte door de het „^d (kracht zeven) en schijf ken van een boeS~ tooef v0or de wal uit koers In de de kolenloskraan. Die van ?®ns een woordvoerder Tam riiksPolitie te water in Van onze verslaggever Antwerpen/Rotterdam - De 54-jarige Belgische loods, die zwaar onder in vloed in de nacht van maandag op dinsdag het Russische schip Akade- mik Kuprevich bij Borssele aan de grond het lopen, is met onmiddellijke ingang geschorst. Dit zei gisteren de nautisch directeur van het Belgisch Loodswezen Ant werpen/Gent R. Vanhuysse. De dienst zal het voorval 'ernstig bestu deren'. Vanhuysse verwacht niet dat de .loods ontslagen wordt. „Het Tractaat van 1839 heeft hiervoor bepalingen opgeno men. Toen voorzag men al dat er weieens drank in het spel kon zijn en tussen Nederland en België is toen afgesproken dat bij een eerste constatering van dron kenschap een loods 'acht dagen wordt heengezonden'. Definitieve wegzending (ontslag) volgt bij herhaling van het feit. En wij gaan dat verdrag nakomen", zegt Vanhuysse. Onmiddellijk ontslag vond hij overigens toch wel een te zware straf voor deze loods. „De man heeft een prachtige staat van dienst en heeft zich altijd goed ge dragen." Bovendien zou de loods, als rijksambtenaar, met de tekst van het Tractaat van 1839 in de hand met succes dit ontslag kunnen aanvechten. De Belgen zijn hiermee een stuk coulan- ter dan hun noorderburen. „Een Neder landse loods, die erop wordt betrapt dat hij onder invloed een schip beloodst, kan rekenen op ontslag op staande voet. Die gaat er onherroepelijk en onmiddellijk uit", zegt J. Kluwen, landelijk voorzitter van het Nederlandse Loodswezen. De Nederlandse loodsen kennen een tuchtrechtspraak. Beroepsfouten van een loods worden middels die tuchtrecht spraak door collega's getoetst. „Maar over varen onder invloed is geen discussie mogelijk: dat kan absoluut niet", bena drukte Kluwen nog eens. „Wij zijn geen beesten. Heeft iemand een drankprobleem dan moet dat voorgelegd worden aan het bestuur. De eerste maat regel zal zijn de betrokken collega van de lat te schrappen, zoals dat heet, van de beurtrol. En daarna gaan wij eraan wer ken. Komt de zaak weer goed dan kan de collega weer aan de slag." Kluwen is over het gebruik van alcohol tijdens diensttijd duidelijk. „Een loods die in de wacht zit en weet dat hij kan worden opgeroepen, mag geen druppel gedronken hebben. Daarin doen wij geen enkele concessie. De instructies zijn ook duidelijk. Zo dienen gezagvoerders van de schepen die onze loodsen aan en van boord brengen erop toe te zien dat door de bemanning geen alcohol wordt ge dronken. En voorzover ik weet zijn er op onze kantoren ook geen alcoholhoudende dranken aanwezig." Hij wijst op de risico's die op zich al aan de scheepvaart verbonden zijn. „En ie dereen die daarbij betrokken is, is ook bezig die risico's beheersbaar te houden. Daarbij kan het absoluut niet dat een belangrijk veiligheidsfiguur als een loods is, dronken zijn werk doet." Vanhuysse zei in Vlissingen te laten uit zoeken hoe de loods dronken aan boord heeft kunnen stappen. „Ik begrijp niet dat men dat in Vlissingen niet heeft gezien", zei hij. De Vlaamse minister voor Verkeer J. Sauwens heeft inmiddels kennisgenomen van het incident op de Westerschelde. Hij liet gisteren weten deze feiten via de daartoe geëigende kanalen na te trekken. „Indien er sprake is van dronkenschap bij de rivierloods, zal de minister niet nala ten streng op te treden", liet een woord voerder weten. Via die 'geëigende kanalen' zal Sauwens de uitslag van de blaastest van de betrok ken Belgische loods wel krijgen. Die uitslag op het Vlissingse politiebureau loog er niet om: er werd een alcoholpro millage van tussen 1,85 en 2,00 vastge steld. Die uitslag lag gisteren al op het bureau van de nautisch directeur in Antwerpen. Toen Vanhuysse zag dat het om 840 microgram ging, haalde hij eerst opge lucht adem. Hij verkeerde in de mening dat. het zoiets als 0,8 promille was. Maar toen hem werd voorgerekend dat dit neerkwam op een promillage van 1,9 liet hij een diepe zucht. „Dat is toch wel serieus." Van onze correspondent Clinge - Kabelabonnees in Clinge die in 1977 entreegeld betaald hebben, eisen dit bedrag terug. Zij voelen zich oneerlijk behandeld. Zij betalen net zoveel abonnements kosten voor het volledige pakket als iemand die dat entreegeld destijds niet betaald heeft. Zekatel schuift de verantwoordelijkheid naar de vorig kabelexploitant Case- ma in Den Haag. Mevrouw F. Dhaen-Hoefijzers uit Clinge geeft de moed niet op. „Vorig jaar heb ik al aan de bel getrokken bij Zekatel, de huidige kabelexploitant, dat ik recht had op teruggave van de driehonderd gulden die ik destijds betaald heb of dat het volledige pakket geleverd moet worden tegen het ba sistarief. Men zou het uitzoe ken, maar ik hoorde niets. Na zeker twintig telefoontjes mij nerzijds kreeg ik een brief dat m?n het zou uitzoeken. Ik heb mijn probleem en dat van ve len aangekaart bij burgemees ter en wethouders van Hulst en de dorpsraad. Van gemeen tewege kreeg ik bericht dat Zekatel niet gedwongen kan worden tot terugbetaling. Ik laat het er echter niet bij zit ten. Ook de gehandicapten- bond en de Ouderenbond zijn er mee bezig. Ik eis een eerlij ke behandeling." Verplichtingen Directeur P.J. Buijs van Zeka tel beroept zich op het feit dat bij de overname van het net de abonnee-verplichtingen niet zijn overgenomen. „Er is spra ke van een driehoeksverhou ding. Enerzijds is er Zekatel, anderzijds de vorige exploi tant Casema en als derde par tij de bewoners. Ik voel met de bewoners mee als ze zeggen dat hen tekort is gedaan. Wij zijn dan ook bereid om hier over contact op te nemen met Casema om de belangen van de bewoners te behartigen. Er is nog een bijkomend pro bleem. Wij beschikken niet over een goede administratie van Casema wie destijds wat betaald heeft." Uitzoeken Casema reageerde gisteravond verwonderd. „Bij overname van kabelnetten is bij ons standaard dat ook de rechten en de plichten hiermee door de nieuwe kabelexploitant over genomen worden. We zullen uitzoeken of hier sprake is van een andere regeling en hoe de vlag erbij hangt. Indien het inderdaad zo is, dan rijst de vraag hoeveel er na 15 jaar nog over is van de 300 gulden die destijds betaald is. De uit spraak dat er geen goede adminstratie voorhanden zou zijn, is geheel voor rekening van Buijs," zegt J. Ouwerkerk, medewerker financiële admi nistratie van Casema. Mevrouw Dhaene laat zich hierdoor niet uit het lood slaan. Als ik die driehonderd gulden vijftien jaar geleden op een spaarbankboekje had ge zet, kon ik daar nu toch een poos het abonnementsgeld van betalen." Van onze verslaggever Jan van de Ven Essen - Kippenboer Guido Peters (29) uit Horendonk is een pechvogel. Zijn bedrijf is nog geen vijf jaar oud en hij heeft al drie klappen moeten verwerken. Twee maal brak er brand uit in zijn woning aan de Horendonksesteenweg. Deze week moesten 40.000 slachtkippen worden vergast. Er was pseudo- vogelpest uitgebroken. Peters draagt de strop zelf. 80.000 Kilo kippevlees tegen 35 frank per kilo, de dagwaarde van vorige week. Omgerekend een schadepost van ongeveer 170.000 gulden. Twee maanden werk naar de knoppen. „Ik heb gehoord", zo probeert hij zich zelf op te monteren, „dat men bezig is met het oprichten van een schadefonds. Ik hoop daaruit mijn schade vergoed te krijgen." Het bericht over het schadefonds gaat als een gerucht door de streek. Peters weet niet wie met de oprichting bezig is. Waar hij 'zich moet melden. In het ge meentehuis van Essen, waartoe het gehucht Horendonk behoort, is het gerucht ook bekend. Voor lichter Jan Dekkers, snel inge werkt in de vogelziekte, weet niet waar het vandaan komt. „Zo er al een fonds komt, zal Peters toch niet dan een schijntje van zijn schade vergoed krij gen." Guido Peters heeft niets anders om zich aan vast te klampen. Het vooruitzicht de totale scha de moeten te dragen betekent voor hem een ramp. „Het bedrijf ligt ongeveer twee maanden stil. Twee maal moet het worden ont smet." Met een beetje geluk kan hij twee maanden na de ramp weer aan de slag. „Breekt er ondertussen bij een ander bedrijf in de streek pseudo-vogelpest uit, dan moet ik langer wach ten." Geen inkomen De kippenboer heeft, met een beetje geluk, zes maanden lang geen inkomen. „Ik zal het gazon moeten opeten", zegt hij met een schaapachtig lachje. Een beetje geld staat er nog wel op de bankrekening. Daarvan eet hij zelf, zijn vrouw, een baby en een peuter. De maandelijkse lasten, zoals rente en aflossing, zullen ook doorgaan. Peters moet de broekriem tot rond de rugge- graat aantrekken. „De Boerenbond heeft geen risi cofonds voor kippenfokkers", weet Dekkers. Zoveel kippen boeren zijn er nog niet. Vijf groten en wat kleintjes in de gemeente Essen. Daarbuiten zijn ze ook zeldzaam. „Kippen en varkens zien we in de Belgische grensstreek nog niet zoveel. Koeien des te meer. Geen verze kering dekt schade door kippen. De risico's zijn te groot." Volgens Dekkers kan Guido Pe ters zijn schade aftrekken van de belasting. Sneu en domme pech, maar het is niet anders. „Vrijdag werd in een schuur met 20.000 kippen pseudo-vogelpest ont dekt. De andere schuur was vrij ervan. Bloedonderzoek tijdens het weekeinde leidde tot vergas sing op maandag. Juist die dag zouden de kippen naar de slach terij gaan." Gasflessen De brandweer van Essen kreeg opdracht de klus te klaren. Met gasflessen van het ministerie van landbouw gingen de pompiers de tweè schuren in. Voorlichter Dekkers: „Na enkele tellen gin gen de meeste kipopen al om. Binnen een minuut was er niet veel leven meer." Afvoer en ver nietiging volgden. Op voorschrift van het ministe rie zitten alle gevleugelde dieren binnen een straal van 500 meter rond het bedrijf van Peters nu vast. In een straal van drie kilo meter, tot over de grens, moet alles met veren tegen pseudo-vo- gelpest worden ingeënt. Inspec teurs van het ministerie, politie en de milieu-ambtenaar van de gemeente zien toe op uitvoering van de voorschriften. In nog gro tere kring, tot aan Roosendaal toe, is vervoer verboden. Gemeentewoordvoerder Dekkers vertelt verder: „Er bestaat in België geen inentingsplicht." Nu de ziekte is uitgebroken, moet op beperkte schaal worden ingeënt. En het verbod op vervoer van gevederde dieren is niet strikt. „De rijksveearts mag met ver voer akkoord gaan. Er moet dan wel aan voorwaarden zijn vol daan." Over te vervoeren dieren mogen geen twijfels bestaan. Zij zijn tegen pseudo-vogelpest ingeënt. Het vervoer dient onder controle en verzegeld plaats te vinden. Vrij vervoer is onder alle om standigheden verboden. De vei ligheidszone rond het bedrijf van' Peters omvat de gemeenten Es sen, Wuustwezel en Kalmthout.

de Stem | 1993 | | pagina 13