4 Gouden handdruk' Van den Dungen Eltingh houdt het hoofd koel Laatste Nederlander uit match-toernooi UITSLAGEN en standen JMïegelhandel Steeds meer racisme rond voetbalwedstrijden Oefenduel van NAC tegen Jong Oranje BERT MIDDAG &S. Selectie NAC moet terug van 23 naar achttien spelers EK schaatsen alcoholarm Sf Haarhuis, Schapers, Bollegraf en Muns-Jagerman onderuit Twee primeurs voor Schapers SPORTNIEUWS KORT SKIËN SPORTPRIJSVRAGEN VOETBAL WIELRENNEN Tegelrestanten v.a. 2.50 p/rn Schoolpad 2a Raamsdonksveer Tel. 01621-18025 X DE STEM WOENSDAG 20 JANUARI 1993 Utrecht (anp) - Voetbalsup porters roepen steeds vaker racistische leuzen. Meestal is daar geen enkele directe aan leiding voor. Dat concludeert het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) in de gisteren gepubliceerde evaluatie van het voetbalsei zoen 1991-'92. Het CIV constateert in de terug blik dat ondanks toenemende aandacht vanuit de overheid, de KNVB nog steeds geen maatre gelen heeft genomen racisme op en rond het voetbalveld terug te dringen. In het hele seizoen wer den in totaal veertien supporters aangehouden wegens discrimi natie of belediging. De tendens dat steeds meer groe pen voetbalsupporters racis tische leuzen uiten wordt - on danks acties van goedwillende supporters, zoals eind vorig jaar rond het duel Feyenoord-Ajax - ook in het lopende seizoen voort gezet. Met als voorlopig diepte punt de gebeurtenissen afgelo pen zondag rond het duel Ajax- FC Utrecht. Twee treinen met in totaal zo'n duizend voetbalsup porters van de gasten, werden op last van de burgemeester van Diemen teruggestuurd naar sta tion Lunetten in Utrecht. De KNVB maakt overigens op korte termijn in nauwe samen spraak met de Nederlandse Sport Federatie (NSF) een be leidsplan openbaar waarin maatregelen worden aangekon digd om racisme rond en op het voetbalveld te bestrijden. Volgens het CIV neemt bij sup porters het gebruik van XTC al dan niet in combinatie met alco hol toe. De 'voetbalvandaal' wordt steeds ouder. Slechts 1,3 procent van de in totaal 977 geregistreerde vandalen is jonger dan zestien jaar. Het aandeel van supporters van de grote clubs (Ajax, Feyenoord, PSV, FC ytrecht en FC Den Haag) in het plegen van strafba re feiten neemt af. De gewelds delicten vormen 43,3 procent van het totaal. Dat is ruim 10 procent minder dan in het sei zoen 1990-'91. Justitie heeft veelvuldig gebruik gemaakt van de mogelijkheid voetbalvandalen direct na hun aanhouding een transactie aan te bieden. Tevens werd twaalf maal een strafrechtelijke uitslui ting voor het bezoeken van wed strijden als bijzondere voor waarde opgelegd aan een voet balvandaal. De inzet van de politie (20.258 mensen) nam in het vorige sei zoen opnieuw toe. Volgens het CIV zorgde verhoogde inzet bij wedstrijden uit de eerste divisie en de inzet bij internationale duels voor deze toename. De politiekosten liepen op tot bijna 12,4 miljoen gulden, ruim een miljoen gulden meer dan het seizoen daarvoor. De belangstelling voor de combi regeling (bij sommige, meestal risico-wedstrijden, wordt open baar vervoer daarbij gekoppeld aan een toegangskaart) nam af tot .20.516 supporters. Nog geen 30 procent van de supporters maakte van de combiregeling gebruik. De materiële schade die de NS leed, nam vorig seizoen toe tot ruim twee ton. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Breda - Hans van den Dungen en Ruud Brood zijn naast Cees Schapendonk de eerste drie van de vijf spelers van NAC die na afloop van dit seizoen mogen vertrekken. De financiële situatie van de Bredase eerste-divisionist is de afgelopen twee seizoenen om di verse redenen dusdanig ver slechterd dat de selectie van 23 man teruggebracht moet worden tot 18. Na overleg in december van het afgelopen jaar met technisch coördinator Jo Jansen en - toen nog - trainer Piet de Visser is het bestuur van NAC deze week be gonnen met de onderhandelin gen met de spelers. Hans van den Dungen (31) heeft een 'gouden handdruk' in plaats van een nieuwe aanbieding ont vangen. „In verband met mijn bewezen diensten - ik ben een jaar of 19 lid geweest - zal NAC ontslag voor me aanvragen zodat ik transfervrij kan vertrekken na dit seizoen", aldus de Gilzenaar. „Bovendien zal NAC niet dwars zitten als er zich tussentijds al een club meldt." Erg blij is Van den Dungen daar overigens niet mee. „Het was geen complete verrassing voor me, ik voelde iets aankomen. Maar het is toch erg hard aange komen. Ik was niet de duurste speler, maar natuurlijk ook niet de goedkoopste, dat begrijp ik. Aan de andere kant, ik ben tot voor zaterdag (Veendam-NAC) nooit eerder gepasseerd geweest. Ik heb tijdens het trainingskamp in Domburg tijdens de winter stop ook geprobeerd om weer de goede weg in te slaan. In de eerste wedstrijd tegen AZ was ik vervolgens geschorst, toen heeft Jack Koumans het op mijn plaats goed gedaan. Waardoor ik er tegen Veendam naast stond. En nu hoor ik op maandag dat ik niet langer welkom ben bij de club waar ik het seizoen nog begon als aanvoerder van het eerste. Dat is heel pijnlijk." Van den Dungen weet nog niet wat hij nu gaat doen. „Ik wil best doorvoetballen. Maar mijn andere werk wordt nu primair. Het zal dus een club moeten worden, in Nederland of België, die redelijk dichtbij is. Mijn zaakwaarnemer Peter Gerards gaat rondkijken." Brood Ook voor Ruud Brood (30) zijn de druiven zuur. Hij kreeg welis waar vorig seizoen al te horen dat hij kon vertrekken, maar vocht zich via het tweede efltal toch weer terug in het eerste. Voor de winterstop speelde hij al een paar keer als middenvelder en afgelopen zaterdag tegen Veendam stond hij dan eindelijk op 'zijn' positie, als libero, weer eens in de basis. Om twee dagen later toch de mededeling te krij gen dat hij nog steeds weg moet. „Van die aanbieding zou ik niet eens kunnen leven", aldus Ruud Brood. „Die hebben ze alleen maar gedaan om een transfer som te kunnen vragen. Ik ben de dupe van het veranderde finan ciële plaatje. Maar toch vind ik het raar. Ik ben weer in de running, heb het vertrouwen van de nieuwe trainer, Ron Spelbos. En toch houden ze de lijn Jan- sen-De Visser vast. Ik heb er met Spelbos over gepraat. Hij zegt dat hij tekort bij NAC zit om er al een mening over te kunnen geven." Brood, in 1990 door trainer Cor Pot naar Breda gehaald, voelt zich miskend in Breda. De Vure naar, die enkele malen voor het Olympisch elftal uitkwam, kwam mede door blessures dan ook weinig aan spelen toe bij NAC. Vorig jaar werd hij door interim-trainer Jo Jansen terug gezet naar het tweede. „Voorzit ter John Peek zei maandag dat ze het bij NAC erg waarderen dat ik me altijd positief ben blijven opstellen en dat ik me teruggeknokt heb naar het eer ste. Maar wat heb ik daar aan, echte waardering heb ik nooit gekregen. Het enige positieve is dat Spelbos me in ieder geval wel een kans geeft. En dat is hier wel anders geweest. Maar wie weet dat, als we toch nog dicht bij een kampioenschap zouden komen, de situatie alsnog veran dert." Twee ander? 'kandidaten' voor een vertrek uit Breda, René Bro- chard en Cees Schapendonk, hebben nog niets gehoord van NAC, maar Schapendonk gaat ervan uit van dat dit zijn laatste seizoen is. „Je moet eens stop pen, ik ben al 37. Bovendien heb ik het maximale uit mijn car rière gehaald." Karelse Doelman John Karelse tenslotte, een van de spelers die NAC wel graag wil houden, wordt gevolgd door enkele Engelse clubs. Ka relse: „Ik heb zelf nog geen con tact gehad, maar ik weet dat er een paar keer mensen uit Enge land zijn komen kijken. Dit is mijn zevende jaar bij NAC, in de eerste divisie. Het wordt tijd voor het hoogste niveau, mis schien wel met NAC. Maar En geland, ja, dat lijkt me fantas tisch." Hans van den Dungen in be tere tijden, als aanvoerder van NAC foto de stem/ben steffen Breda - NAC fungeert dinsdag 26 januari als sparring-partner van Jong Oranje. De oefenwedstrijd wordt gespeeld in het Bredase NAC-stadion en begint om 19.00 uur. Voor de selectie van bondscoach Rinus Israel dient het duel als voorbereiding op de EK-kwalificatiewestrijd tegen Jong Turkije op 23 februari. Volendammer Hans Bond is de enige nieuweling in die selectie. Israel kan geen beroep doen op spelers van Ajax en Vitesse. Zij spelen een dag later in Amsterdam een inhaalwedstrijd. De selectie van Jong Oranje bestaat uit: Roorda, Slor (FC Groningen), Griemink, Van Gastel (Willem ii), Vierklau (FC Utrecht), Faber, Hoekstra, Beerens (PSV), Van Hoogdalem (RKC), Maes, Rorije (Go Ahead Eagles), Deckers, Scheepers (MVV), De Freitas, Bond (FC Volendam) en Mutsaers (RBC). Melbourne (anp) - Jacco El tingh hield op de tweede dag van de Australian Open in de verzengende zon van Melbourne het hoofd koel. Als enige van de vijf bezige Nederlanders. Heel bekeken kieperde de spe ler uit Heerde zonder een grammetje energie te verspillen de notoire Italiaanse moppe raar Diego Nargiso van Flin ders Park, dat het recordaantal van maar liefst 26.214 bezoe kers mocht begroeten: 6-3, 6-2, 7-6. Niemand van de andere vier deed het Eltingh gisteren na. Paul Haarhuis bezeerde zijn enkel in de eerste set tegen de Oostenrijker Thomas Muster en had meteen een excuus voor handen (6-4, 3-6, 6-7, 1-6). Michiel Schapers, met zijn 33 jaar de oudste van het gezel schap 'Grand Slammers', kon eerder op de dag tegen de Au straliër Jason Steltenberg niet overweg met de naar zijn smaak te lichte ballen: 4-6, 3-6, 4-6. Daardoor werd Ivan Lendl even de nestor van het gezel schap, maar alsof hij daarvan schrok liet de wegens een spier blessure na twee maanden pas weer actieve Amerikaan (acht ste geplaatst) het volledig af weten tegen de Zweed Christi an Bergström (4-6, 4-6, 6-2, 4-6). Van het nationale vrouwen front was er slecht nieuws. Ble ven er maandag van de 'jon kies' toch netjes twee over (Mo nique Kiene en Miriam Ore mans), het ervaren duo Manon Bollegraf en Nicole Muns-Ja- german kon dat goede voor beeld niet volgen. Bollegraf ha perde nog te veel na haar lange blessurestilstand in de tweede helft van het vorig jaar tegen de Hongaarse Andrea Temesva- ri-Trunkos (1-6, 6-4, 3-6) en Muns was wel op de baan, maar ook niet veel meer dan dat tegen de kittige Magdalena Maleeva, die niet meer dan twee games wenste af te staan (6-2, 6-0). Eltingh Alex Reijnders had al voor speld dat de opgave voor El tingh te doen was. De 30-jarige coach trekt al een tijd op met de nog 22-jarige Veluwenaar en de vier jaar oudere Haarhuis. „Ik ken die jongens inmiddels van binnen en van buiten", al dus Reijnders, die er al in sep tember 1991 op Flushing Meadow bij was toen Haarhuis verrassend Becker uitschakel de. „Sinds oktober hebben we door sponsoring meer mogelijkheden gekregen de spelers in het bui tenland te begeleiden. Dat geldt ook voor Siemerink en Koevermans, wiens trainer Jacco Eltingh, die de tweede ronde van de Australian Open bereikte. foto anp Frits Don met ons samenwerkt. Ook Hendrik Jan Davids en Noëlle van Lottum profiteren ervan als ik er zoals hier toch bij ben want die trainen ook bij ons", aldus Reijnders, die in zijn jeugd achter Wilborts en Oosting de nummer drie van Nederland was. „Eltingh en Haarhuis kwamen allebei niet lekker uit het vori ge seizoen. Haarhuis had zelfs zes keer achtereen zijn eerste partij verloren. Na de vakantie hebben we er keihard aan ge trokken. De resultaten waren bij de eerste toernooien in Kua la Lumpur en Jakarta meteen merkbaar. Het is dat Haarhuis last met zijn enkel kreeg, an ders had ik hem tegen Muster ook een goede kans gegeven." Eltingh en Haarhuis kwamen maandag pas in Melbourne aan toen het toernooi op het punt stond te beginnen. Dat kwam door de door regen vertraagde (en de verloren) dubbelfinale in Indonesië. „Geen lekkere voor- Melbourne (anp) - Michiel Schapers beleefde op de Australian Open twee primeurs. Voor het eerst in zijn lange loopbaan als proftennisser was hij met zijn 33 jaar de oudste deelnemer aan een Grand Slam-toernooi. Schapers was in Melbourne ook de enige in het schema, die tegelijk als speler en als coach actief was. Want sinds 1 januari heeft Schapers een contract met de 21-jarige Tsjech Daniel Vacek, met wie hij al een tijdje op een meer vrijblijvende basis optrok. „Aan de ene kant ben ik teleurgesteld dat ik er al uit lig. Maar ik ben ook blij dat mijn pupil in vijf sets van de Duitser Nawie heeft gewonnen", gaf de veteraan zijn gemengde gevoe lens weer. De verbintenis met Vacek spreekt Schapers bijzonder aan. „Dit jaar wordt een enorme uitdaging. Speler-coach, het is tamelijk uniek in de tenniswereld. Vroeger waren Fibak en Lendl een voorbeeld. Vacek is al met mij gestegen van rond de 500 naar 113. Het echte werk begint nu pas. We stemmen de programma's op elkaar af en trainen zo nu en dan samen in Florida. Net als we in december twee weken hebben gedaan. De evaluatie doen we in de herfst. Dan bekijk ik ook of ik nog doorga als speler of alleen ga coachen." bereiding dus", zei Eltingh. „Maar ik had me voorgenomen me daar niets van aan te trek ken. Dat is verspilde energie. Ik ging heel ontspannen de wed strijd in en hield mezelf voor plezier te houden en nergens boos om te worden. Niet om het gemiauw van die Nargiso of de herrie van de Zweedse fans bij Holm op de baan naast ons. Je zag wat er gebeurde. Man, wat had ik die Italiaanse zeurpiet te pakken. Als een streep kwamen die ballen op zijn tenen. Re turns, service, volley, het kon niet stuk. Als ik dat zo kan tegen Korda teken ik ervoor. Het is een topspeler en in prin cipe win ik daar niet van. Maar ik zal hem toch voor zijn centen laten rennen." UITSLAGEN MANNEN Eerste ronde: Eltingh (Ned) - Nargiso (Ita) 6-3 6-2 7-6, Stoltenberg (Aus) - Schapers (Ned) 6-4 6-3 6-4, Muster (Oos) - Haarhuis (Ned) 4-6 6-3 7-6 6-1, Bergström (Zwe) - Lendl (VSt/8) 6-4 6-4 2-6 6-4, Edberg (Zwe/2) - Lavalle (Mex) 6-4 6-4 6-4, Karbacher (Dui) - Apell (Zwe) 6-1 3-6 6-4 7-6, Larsson (Zwe) - Ondruska (ZAf) 6-2 7-5 6-4, Boetsch (Fra) - Patrick McEnroe (VSt) 6-4 6-4 6-1, Rodolphe Gilbert (Fra) - Stafford (VSt) 6-1 7-6 6-2, Vacek (Tsj) - Nawie (Dui) 6-3 6-4 3-6 4-6 6-3, Chang (VSt/6) - Bailey (GBr) 6-3 6-1 6-1, Borwick (Aus) - Wuyts (Bel) 6-1 6-4 6-1, Wheaton (VSt) - Stolle (Aus) 7-6 6-3 2-6 6-2, Holm (Zwe) - Garnett (VSt) 3-6 6-3 6-2 6-4, Volkov (Rus/16) - Markus (Arg) 7-5 6-4 6-1, Raoux (Fra) - Schalier (Oos) 6-1 6-4 6-2, Göllner (Dui) - Herrera (Mex) 6-7 4-6 6-4 6-1 6-4, Black (Zim) - Shelton (VSt) 6-4 4-6 6-2 7-5, Mansdorf (Isr) - Tarango (VSt) 4-6 3-6 7-6 6-3 6-3, Pridham (Can) - Gustafsson (Zwe) 6-3 7-6 4-6 6-2, Carbonell (Spa) - Emilio Sanchez (Spa) 6-2 6-4 6-4, Svensson (Zwe) - Kaplan (VSt) 6-3 6-1 6-3, Ferreira (ZAf/10) - Martin (VSt) 6-4 6-4 6-2, Champion (Fra) - Naumann (Oos) 6-4 6-3 1-6 7-5, Antonitsch (Oos) - Ho (VSt) 6-3 6-1 6-1, Simian (Fra) - Dilucia (VSt) 7-5 6-2 4-6 5-7 6-3, Washington (VSt/13) - Montana (VSt) 7-5 6-2 6-3, Stark (VSt) - Delaitre (Fra) 6-3 6-4 6-0, Medvedev (Oek) - Masur (Aus) 6-7 6-1 7-5 6-4, Steven (NZe) - Randall (VSt) 4-6 6-1 6-3 6-4, Prinosil (Dui) - Yzaga (Per) 6-3 6-7 7-5 5-7 6-1, Sampras (VSt) - Steeb (Dui) 6-1 6-2 6-1. VROUWEN Eerste ronde: Trunkos-Temesvari (Hon) - Bollegraf (Ned) 6-1 4-6 6-3, Magdalena Malejeva (Bul/15) Muns-Jagerman (Ned) 6-2 6-0, Sanchez-Vicario (Spa/4) - Van Lot tum (Fra) 6-2 6-3, Price (VSt) - Nagatsuka (Jap) 6-3 7-5, Po (VSt) - Kruger (ZAf) 7-5 7-5, Pierce (Fra/10) - Byrne (Aus) 6-2 6-2, Javer (GBr) - Cunningham (VSt) 6-3 6-1, Elsa Rei- nach (ZAf) - Guse (Aus) 2-6 6-2 6-2, Demongeot (Fra) - Bonsignori (Ita) 6-1 7-5, Sabatini (Arg/3) - Rubin (VSt) 6-1 7-5, Graf (Dui/2) - Herre- man (Fra) 6-2 6-1, Santrock (VSt) - Limmer (Aus) 6-2 6-4, Robin White (VSt) - Godridge (Aus) 6-2 6-2, Babel (Dui) - Smylie (Aus) 6-2 6-3, Labat (Arg) - Strnadova (Tsj) 6-3 6-1, McNeil (VSt/12) - Jaggard-Lai (Aus) 6-2 6-3, Helgeson (VSt) - Benjamin (VSt) 6-3 6-1, Capriati (VSt/7) - Har vey-Wild (VSt) 6-0 6-1, Monami (Bel) - Fulco-Villella (Arg) 6-2 6-0, Gra ham (VSt) - Shriver (VSt) 6-4 1-6 6-3, Zvereva (WRu) - Basuki (Indo) 6-3 6-3, Mary-Joe Fernandez (VSt/5) - Bowes (VSt) 6-3 6-1, Martinek (Dui) - Rinaldi (VSt) 6-4 6-2, Huber (Dui/11) - Pratt (Aus) 6-3 6-1, Hack (Dui) - Nowak (Pol) 6-4 2-6 7-5, Porwik (Dui) - Perfetti (Ita) 6-1 6-3, Langro- va (Tsj) - Perez (Spa) 6-0 6-1, Sawa- matsu (Jap) - Maniokova (Rus) 7-5 7-5, Gorrochategui (Arg) - Stubbs (Aus) 3-6 7-6 6-2, Katarina Maleeva (Bul/14) - McQuillan (Aus) 4-6 7-5 6-2, Rittner (Dui) - Wood (Eng) 7-5 6-3, Habsudova (Tsj) - Field (Aus) 6-2 6-2. Wijk aan Zee (anp) - Nationaal kam pioen Jeroen Piket is vandaag in de tweede ronde van de matches van het Hoogovensschaaktoernooi in Wijk aan Zee uitgeschakeld. Tegen de Engelsman Hodgson liet Piket een kansrijke stelling verzanden waarna de partij in remise eindigde. De Engelse kampioen had maandag met wit de eerste partij gewonnen. Hij gaat morgen in gezelschap van Salov, Nunn, Lobron, en Sjirov verder in de derde ronde. Voor vandaag staan drie barrages op het programma: Christiansen - Karpov, OU - Sokolov en Gelfand - Illescas. De verliezers van de matchpartijen beginnen donderdag in de vier ronde van het Hoogovens Open. De uitschakeling van de sterke Bosniër Nikolic door Sjirov wekte nogal wat verbazing in Wijk aan Zee. In het Hoogovens Open leidt de vrij onbe kende Deen Hansen. Van de negen Neder landers in het open toerjooi doen groot meester Paul van der Staren en Loek van Wely het goed. Zij delen ze£ andere schakers met anderhalf punt uit tw:e wedstrijden de tweede plaats. Van Wel; maakte indruk door grootmeester John \ar der Wiel met zwart te verslaan. UITSLAGEN Tweede ronde, tweede partj: Karpov (Rus) - Christiansen (VSt) 1-0 (barrage noodzakelijk), Salov (Rus) - Akopjan (Arm) 1-0, Sokolov (Bos) - Oil (Est) 1-0 (barrage), Piket (Ned) - Hodgson (Eng) Vt-Vi, Azmaiparasvili (Arm) - Nunn (Eng) Vï-n, Lobron (Dui) - C.Hansen (Den) 1-0, Nikolic (Bos) - Sjirov (Let) 0-1, Illescas - Gelfand (Rus) i-0 (barrage). Open toernooi, tweede ronde: Winants (Bel) - Toekmanov (Oek) Vi-Vz, Van der Sterren (Ned) - Wolff (VSt) 'A-'/i, Van deer Werf (Ned) - L. Hansen (Den) 0-1, Adams (Eng) - Leko (Hon) V4-V4, Goerevitsj (Bel) - Har Zvi (Isr) 1-0, Kortsjn- oj (Zwi) Schwartzman (Roe) 1-0, Van der Wiel (Ned) - Van Wely (Ned) 0-1, Schmittdel (Dui) - Nijboer (Ned) '/i-'/t, Smirin (isr) - De Boer (Ned) 1-0, Rotstein (Oek) - Lpoetian (Arm) 1-0, Rein- derman (Ned) - Hoezman (Oek) 0-i, Cifuentes (Ned) - Grooten (Ned) 1-0. Stand aan kop: 1. L. Hansen 2 pnt, 2/9. Goere vitsj, Kortsjnoj, Leko, Van der Sterren, Toek manov, Van Wely, Winants en Wolff VA. Heerenveen (anp) - Grote hoeveelheden bier en sterke drank n. niet meer op de tribunes van het Thialfstadion worden meegenó- De organisatoren van het EK schaatsen, dat komend weekeinde Heerenveen wordt gehouden, willen het alcoholgebruik sterk injj men. Die beslissing is genomen omdat tijdens het laatste IJsgala overlast door drankgebruik ontstond. Het organisatie-comité maa' bekend dat toeschouwers door de suppoosten zullen worden get troleerd. Kratjes en flessen worden in beslag genomen en verdwij- in een container, kondigde het comité aan. Als het aan de organic ren ligt, komen alleen schaatsliefhebbers met een bescheiden ka. flacon de Thialfarena in. Een thermoskan koffie wordt evencr toegestaan. Bij de verkooppunten in het stadion zijn overigens; alcoholische dranken verkrijgbaar. Deelnemers EK schaatsen Heerenveen - Voor het Europees kampioenschap schaatsen dat dit weekeinde gehouden wordt in Heerenveen hebben 27 mannen en 24 vrouwen een startbewijs ontvangen. Per mogen per categorie maximaal slechts drie schaatsers meedoen. Mannen: Eminger, Hadschieff, Zakarias en reserve Kreutz (Oos), Kyncl (Tsj), Jarvinen (Fin), Kuentz (Fra), Peter Adeberg, Dittrich, Tröger en reserves Kum en Tonat (Dui), Baroni, Carta en Sighel (Ita), Ritsr Veldkamp, Zandstra en reserve Schreuder (Ned), Johansen, Koss, Söndr_. en reserve Storelid (Noo), Radke, Szafranski en reseeve Zygmunt (Pof)" Horvath en reserve Balo (Roe), Pavlov, Sandalov en reserve Snetkov (Rus)| Bentgsson, Schön en reserve Tromet (Zwe), Feigenwinter (Zwi) en Sjoelw (Oek). Vrouwen: Antal en Hunyady (Oos), Yla-Sulkava (Fin), Niemann, Pechstein, Warnicke en reserves Ulrike Adeberg en Mischke (Dui), Belci en Pizio (lta)| Ilonda (Let), De Loor, Van der Voort, Zijlstra en reserve De Jong (Ned)| Langli, Tönsberg en Yttredal (Noo), Rekas en Walileswka (Pol), Balaszi Dascalu en Hordobetiu (Roe), Bazjanova, Fedotkina en reserve Polozjkova (Rus), Krohn en Schön (Zwe). Davis Cup-ploeg na Melbourne bekend Melbourne - Stanley Franker krimpt na afloop van de Australi an Open de selectie voor de Davis Cup-ploeg in van zes naar vier spelers. Nederland speelt eind maart in de eerste ronde van di wereldgroep uit tegen Spanje. Van de voorlopige selectie maken deel uit: Krajicek, Haarhuis, Siemerink, Eltingh, Koevermans e« Schapers. Becker dit jaar niet in Davis-Cup Melbourne - Boris Becker heeft na zijn uitschakeling in t eerste ronde van de Open Australische tenniskampioenschappen aangekondigd dit jaar niet voor Duitsland in de Davis-Cup uit te komen. Becker wil zich in 1993 richten op het enkelspel. Volgens de nummer vier op de wereldranglijst is de Davis-Ci voor hem een te zware belasting. Tweevoudig Davis-Cup winnaar Duitsland moet eind maart in Moskou in de eersl ronde van de wereldgroep aantreden tegen Rusland. Futre wil weg bij Atletico Madrid Madrid - De Portugese international Paulo Futre wil weg 1 Atletico Madrid. Dat hebben Spaanse kranten gisteren gemel Futre nam zijn besluit nadat hij afgelopen weekeinde door zijl coach Luis Aragones was bekritiseerd voor zijn slechte spel. „Misschien is het beter voor mij en Atletico dat ik wegga. Ik ba het beu altijd de schuld te krijgen voor de slechte prestatie. Atletico is een goederdubiraaar er zijn nog andere landen zoal) Portugal, Frankrijk of China waar ik best naar toe wil." Atletico is zesde op de ranglijst en heeft de laatste za wedstrijden niet meer gewonnen. Zaterdag speelde Atletico Madrid gelijk tegen stadsgenoot Real met 1-1. De Cauwer zoekt Colombiaanse steun Brussel - José de Cauwer hoopt met Colombiaanse steun inhei internationale profwielrennen te blijven. De Belgische ploeglei der, afgelopen seizoenen betrokken bij het verdwenen Tulip, probeert met vertegenwoordigers van de Colombiaanse formatie Postobon een akkoord te bereiken. De Cauwer en de Colombi aan Samuel Calderon zoeken nog geldschieters. Bij de nieuwe ploeg zouden naast de Nederlander Mathieu Hermans ook de Litouwer Artoeras Kaspoetis (Olypisch kam pioen ploegenachtervolging in 1988), de Colombiaan Alvaro Mejia en de eerder gestopte Belg Eddy Planckaert een hoofdrol moeten gaan spelen. Amerikanen dreigen met boycot Raleigh - De Olympische atletiekkampioenen Mike Conlej (hinkstap), Michael Johnson (4 x 400 m) en Gwen Torrence (2( m) zullen de wereldtitelstrijd indoor in Toronto (12-14 maart) boycotten tenzij de LAAF prijzengeld uitkeert aan de finalisten. Een groep andere Amerikaanse atleten, onder wie ook wereldre cordhouder en -kampioen verspringen Mike Powell, zoudei overwegen ook Stuttgart, waar in augustus om de wereldtitel» wordt gestreden links te laten liggen. De atletenmakelaars vroegen 100.000 dollar (180.000 gulden) voor de wereldkampioen en de helft van dat bedrag voor if nummer twee. Een achtste plaats in een finale zou nog moeten worden beloond met 5000 dollar. De IAAF en haar voorzitter, de Italiaan Primo Nebiolo, i laten weten absoluut niet over het voorstel te willen praten. Et zaak zal overigens komend weekeinde tijdens een bestuursver gadering in Jakarta ongetwijfeld aan de orde komen. Niemann stelt beslissing uit Davos - Gunda Niemann zal pas donderdag beslissen of zij deelneemt aan het EK schaatsen, komend weekeinde in Heeren veen. De start van de Duitse titelverdedigster is onzeker dool een aanval van angina. Als gevolg van dat ongemak verscheen Niemann het afgelopen weekeinde niet aan de start voor wereldbekerwedstrijden in Davos. Niemann heeft gisteren training hervat. Veysonnaz (Zwi). Wereldbeker Reuzenslalom, mannen: 1. Von Grüningen (Zwi) 2.29,51 (1.13.51 1.16,00), 2. Tomba (Ita) 2.29,58 (1.13,75 1.15,83), 3. Kjuss (Noo) 2.29,71 (1.13,75 1.15,96), 4. Gi- rardelli (Lux) 2.30,28 (1.14,22 1.16,06), 5. Pieren (Zwi) 2.30,31 (1.14,59 1.15,72), 6. Aamodt (Noo) 2.30,63 (1.14,16 1.16,47), 7. Bergamelli (Ita) 2.30,84 (1.14,57 1.16,27), 8. Salzgeber (Oos) 2.31,03 (1.14,44+ 1.16,54). Stand wereldbeker reuzenslalom na vier wedstrijden: 1. Girardelli 262 punten, 2. Tomba 256, 3. Aamodt 210, 4. Kjuss 189, 5. Von Grüningen 182. Algemene stand wereldbeker na 20 wedstrijden: 1. Girardelli 925, 2. Tomba 612, 3. Aamodt 525, 4. Mader (Oos) 448, 5. Heinzer (Zwi) 436. Toto 2: Eerste prijs: Geen win naar. Tweede prijs: Twee W®' naars: bruto f. 4943,10. T prijs: 55 winnaars: 449,30. Engeland. League Cup, vierde ronde: Ipswich - Sheffield Wed' nesday 1-1. FA Cup, derde ronde: Luton Bristol City 2-0. Lissabon, oefenduel: SportWS Lissabon (Por) - Frankrijk (0-0). 79. Loko 0-1, 82. Lizarazj 0-2. Scheidsrechter: Pereira (P01"'' Toeschouwers: 15.000. Betaald voetbal, tweede elftalle^ j reserve divisie A: Feyenoord RBC 2 2-2, NAC 2 - PSV 2 0-3-^ Bremen, Zesdaagse Stand voor de laatste nacht: Risi/Betschart (Zwi) 327 PunteJ op een ronde: Clark/Stumpf iffr, Dui) 445, 3. Freuler/Pieters (Zjw Ned) 444, 4. Kappes/De WiM (Dui/Bel) 326, op 3 ronden:' Günther/Veggerby (Dui/Den) J

de Stem | 1993 | | pagina 8