Mee OVERIGENS Vrees voor 'de wraak van de Braer' 1 Clintons feestweek belaagd door crises in en buiten VS Het echte debat speelt zich al lang niet meer in de Kamer af 4 Kennedy, Camelot, Clinton Zwart -DE STEM- PvdA: vrijkom* Anderhalf jaai verkrachting DE STEM Vooruitzien en ACHTERGROND Agenda DE STEM pE STEM DINSDAG 19 JANUARI 1993 MORGEN worden de Verenigde Staten overgenomen door de baby-boomers. De laatste oud-strijders van de Tweede Wereldoorlog - George Bush was marinevlieger in de Paci fic - en de 60-plussers die de oorlog nog als jeugdervaring kennen, worden afgelost door een generatie die alleen maar welvaart heeft gekend. Zeker in de kringen waaruit bestuurders doorgaans voort komen. Ze hebben aan woor den als bezetting en verzet nieuwe inhoud gegeven. Be zetting van fabrieken en uni versiteiten, verzet met span doeken en popmuziek tegen oorlogen die aan de andere kant van de wereld woedden. Aan het roer komt de genera tie die na de oorlog is gebo ren. Zou dat een nadeel zijn? Zou dat de wereld tot een onveiliger oord maken? Kennelijk toch enigszins geïmponeerd door de oorlog servaring van de ouderen, hebben ze wel de taal van de oorlog overgenomen. Die kom je nu overal tegen. In de sport, in de bedrijven, in de reclame. Een marketing-rap- port klinkt als de blauwdruk van een invasie. Maar of ze daarmee ook oorlogszuchti ger zijn? Wat wel opvalt is dat er vandaag de dag heel wat gemakkelijker gepraat wordt over hard ingrijpen hier en vernietigen daar. Het meest verrassend zijn dan soms de personen uit wier monden de ze aansporingen tot militair ingrijpen komen. Dat de wereld er niet beter op wordt met de baby-boomers aan de macht, daarvan lijken de zelfbenoemde Grote Drie -Mulisch, Hofland en Blok ker - wel overtuigd. Met gro te minachting spreken zij in het hier eerder al aangehaal de interview met Vrij Neder land over de generaties die na hen zijn gekomen. Ze spreken dan weliswaar over de litera tuur, maar doen dat in zoda nig algemene termen dat an deren het ook in hun zakken kunnen steken. Bestuurders, politici en leermeesters. Een reden die zij opgeven voor dit relatieve achterblij ven van de baby-boomers is dat die absoluut niets hebben meegemaakt. Geen crisis, geen armoede, geen oorlog. Hofland meent zelfs te weten dat de jongere schrijvers - en dan hebben we het al gauw over veertigers en ook derti gers - 'stikjaloers' zijn op de oorlogservaringen van deze Grote Drie, die dus 13 waren toen de oorlog uitbrak. Het lijkt me een nogal verge zochte 'reden'. Zes jaar jon ger zijnde dan zij heb ik ook oorlogsherinneringen, maar ik kan me niet heugen dat die me ooit een voorsprong heb ben gegeven op met mij wed ijverende collega's. Mijn ma rinejaren van na de oorlog hebben me daarentegen wel voordeel opgeleverd, al was het alleen maar omdat ik al aardig wat van de wereld had gezien in een tijd dat er, ver geleken met nu, nog maar weinig gereisd werd. Het zal dan ook niet toevallig zijn dat mijn kinderen in de loop der jaren meer interesse toonden in mijn marineverha- len dan in mijn oorlogsherin neringen. Zij hebben zelfs de Echte Koude Oorlog, Viet nam en de zogenaamde cultu rele revolutie van de jaren '60 niet meegemaakt. Wat moet Hofland wel niet van hün ge neratie denken? Bill Clinton. Ik zie het voorlo pig wel zitten met zijn Came lot II (Camelot was de koos naam voor de Kennedy-clan) al verwacht ik niet van hem dat' hij het optimisme, die ver wachtingsvolle sfeer en het vooruitgangsgeloof van Ken nedy's jaren '60 zal terugbren gen. Hij en de andere leiden de baby-boomers in de we reld moeten het echter wel erg bont maken willen ze van de eerste helft van de 21e eeuw net zo'n puinhoop ma ken als de eerste helft van onze eeuw te zien heeft gege ven. Dat waren nog eens ge neraties met oorlogservaring. Een kleine lekkage in huis. Te weinig schade voor een echte expertise, te veel om te laten zitten. Via via het telefoonnummer achterhaald van een betrouwbare beun. Hij komt, neemt de situatie in ogenschouw en verklaart zich bereid de klus te klaren. Zwart, natuurlijk. Ongerust hoeft u daar niet over te zijn, mijnheer. U bent bij Piet in goede handen. Ik geef evenveel garantie als een firma met honderd man. Ik werk al jaren zo. Na de verbaasde reactie komt een heel verhaal. In '68 is hij zwart voor zichzelf begonnen. Nooit gegrepen. „Natuurlijk niet, mijnheer. Ik vraag geen uitkering. Dan loop je niet zo makkelijk tegen de lamp. En wat dan nog, zul je een keer voor schut gaan. De hoge heren tillen er niet zo zwaar aan, als je maar geen misbruik maakt. Die weten dat je twee dingen nooit kunt uitroeien: hoeren en zwartwerkers." (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres'. Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. s Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De natuur heeft de ecologische doemprofeten voor schut gezet. Twee weken na de stranding van de tanker Braer is de meeste olie van stranden van de Shetlands verdwenen. Greenpeace- kapiten Dave Enever heeft gelijk gekregen toen hij vlak na de ramp zei: „Belachelijk die oliebestrijding, laat de natuur haar werk doen. Die breekt die rommel zelf wel af." Een terugblik op de ramp met de Braer. Of was het geen ramp? Door onze redacteur Paul de Schipper „DE WILDE ZEE en de voort durende stormen die het schip hebben doen stranden en doen breken,, hebben ook de aaneen gesloten drijvende olievelden uiteen gerukt. De zee heeft als een reusachtige mixer gewerkt. De olie is vermengd met hon derdduizenden tonnen water," aldus Martin Hall, directeur van de afdeling Milieuzorg van de Shetland EUandraad afgelo pen weekeinde. De ramp met de olietanker Braer heeft ernstige maar geen rampzalige gevolgen voor de economie van de Shetland-ei- landen. De olie mag dan grotendeels verdwenen zijn, de angst op de Shetlands blijft, vooral de angst voor de lange termijn-effecten van de ramp. Pessimistische eilanders en zwartkijkers uit het groene front wachten op de wraak van de Braer. '85.000 ton olie kan niet zomaar verdwijnen. De olie komt terug,' voorspellen zij. Ze baseren die sombere ver wachtingen op ervaringen in Noorwegen. Daar is bij eerdere ongelukken met 'light crude' aangetoond dat deze oliesoort weliswaar deels verdampt, maar ook wegzinkt naar diepere waterlagen, om vervolgens op onverwachte momenten weer aan land te spoelen. Een olieramp! Dat is toch tot je knieën in de prut aan de vloed lijn, omgeven door droefkijken- de, snevende zeehondjes en ziel togende vogels. Het zijn de beelden die we kennen van de olierampen met de Amoco Ca diz, de lekkende olievelden van Kuwayt en de Exxon Valdez. Zo was het niet op de Shet lands. Bij de ramp met de Braer speelden twee factoren een hoofdrol. Allereerst het weer en ten tweede de aard van de la ding. Het weer is met woorden als woest, guur en verraderlijk het best te omschrijven. Dan de lading. De Braer bevatte 85.000 ton Noorse light crude. Dat is niet de stroperige, mas sieve olieblubber die we van Alaska en Kuwayt kennen, maar een veel lichtere soort. De light crude is een ruwe Noord- zee-olie die wel als giftiger te boek staat dan zwaardere olie soorten. De olie die uit de Braer liep, bevatte ondermeer het kankerverwekkende benzeen. Licht of zwaar, op de Shetland- se schapenweiden stonk het minstens zo erg als op het ter rein van een olieraffinaderij. Volgens deskundigen bereikte de luchtverontreiniging er ech ter nooit de niveaus die gemeten worden tijdens het spitsuur in een grote stad. Gedreven door een angstver wekkende onwetendheid koch ten tientallen Shetlanders dure gasmaskers. Op de Shetlands werd die olie de eerste vijf, zes dagen na de ramp tegen de kust gedrukt door twee achtereenvolgende orkaanachtige zuidwesterstor men. Een rampzalig gezicht, dat wel, maar een panorama van de zwarte dood die over een af stand van tientallen kilometers tegen de kust klotst, blijkt geen meetinstrument voor de omvang van een olieramp. Voor de Deense kust zijn afgelopen weekeinde met olie besmeurde vogels aangetroffen. Mogelijk zijn het slachtoffers van de olieramp bij de Shetlands. foto af In die eerste periode spoelden ook de meeste dode vogels aan èn drie dode zeehonden. Reden voor het op volle sterkte uitge rukte groene front om het 'woord ramp in elke verklaring op te nemen, en woord dat gre tig door de media werd overge nomen. Maar wat is een ramp? Moeten er dan mensen doodgaan of is er ook sprake van een ramp als er een paar honderd vogels sterven en als het gras en het zand zwart worden van de olie? Weer en lading, maar er is ei genlijk nog een derde factor: de media. En dan met name de beeldvernauwende weergave Zoals ze een stijgende slachtof- ferlijst bijhouden bij een vlie gramp, zo hielden tv en radio, voor het eerst bij dit soort ram pen, bijna van uur tot uur een lijst bij van dode vogels, daarbij overigens de hand gereikt door de lokale autoriteiten. Zij ver strekten elke dag een per soort uitgesplitste lijst Geen wonder dat de Shetlan ders na en paar dagen veront waardigd riepen: „En wij dan". Het door storm uit het water geranselde zeeschuim, ver mengd met de vluchtige light crude bedekte hun huizen, lan derijen, schapen. En ze adem den het in. De Shetland-eilan- draad vermengde die koolwa terstoffen nog eens met een spray van oliebestrijdingsmid del dat vanuit vliegtuigen op de olie werd gesproeid. Een vol strekt verouderde vorm van oliebestrijding, die om met een Greenpeace-woordvoerder te spreken „in Nederland onmid dellijk alle rampenplannen in werking zou doen treden." De media. Dat is de serieuze BBC die op drie achtereenvol gende morgens bij het ontbijt- nieuws vertelt dat de Braer ge broken is. De vierde ochtend haalde de werkelijkheid hen uiteindelijk in. De mechanisme van de verteke ning: de tientallen camera-ploe gen, die haast dwangmatig, pro beren de ramp in beeld te bren gen. Als John de Boer, inder haast overgevlogen vanuit het zeehondenhospitaal in Pieter- buren in de vliegveldhal van Sumburgh roept dat hij een do de zeehond heeft gezien reppen zich de cameraploegen naar hem toe. En waar het op de stranden aan massaal aanspoe lende kadavers ontbrak, spreid den diezelfde cameramensen bij het vogelopvangcentrum vier door de olie gesneuvelde aal scholvers op een gele plastic zak uit. Draaien maar en monteren achter de gemartelde tanker. Dat is de ramp die het thuis front wil! Maar de dode vogels werden op de Shetlands geteld met hon derden en niet met tienduizen den zoals in Alaska. Zwervend langs het strand kwam nauwelijks een tegen. In het perscentrum op dekji haven wachtten de honderd! journalisten na zeven da» Braer nog slechts op drie l gen: het uiteenvallen van tanker, de eerste bergi ging van Smit Tak en eerste kruisraket naar want 'dan kunnen wij huis, bye bye Braer.' De zee sloeg de Braer uiteen, maakte daarmee meteen aanwezigheid van het ber bedrijf Smit Tak overbodig" Vervolgens beliefde het Thé ft, om prins Charles' persoon! 06-tape te publiceren. Ei dien richtten de Amerit net op tijd hun verlossende mahawks op Baghdad. Bye bye Braer. Het media-tij cus rolde zijn matten, van Braer en Camillagate naar Ba., hdad. Zo is het leven. De Sta landers zijn weer op zichzelf. Een ramp die geen ramp was? Het was wel een ramp, ernstige, maar eentje van lokale omvang, waarbij de 1 ten van Noorwegen en Schot-l land geen gevaar h pen. Handig zijn ze wel die Shetlan.| ders. De autoriteiten ter plaat hebben er alles aan gedaana de schade door de publiciteit ti beperken. Hun drijft op olie, schapen en vis. £1 vooral vis is teergevoelig als 2 berichtgeving gaat. Dus haalde de Shetlandse Vii Organisatie de journalisten dit| hun eilanden eerst tot bied' verklaarden op een vii| ner en Lerwick, drie uur drinken en twee kilo zalm bij del uitgang. Dagen later zag je ze er nogi in het vliegtuig stappen, 1 lijk nog niet wetend dat er ïJ de koelkast bewaren' op de ver pakking stond. Mijn zalm is I mijn tijdelijke huisbaas belar de oude Tom Wallace in Quen dale die door onze heid elke avond een excuus vond om het whisky-1 onthoudingsverbod van vrouw Margareth te ontduiken Bill Clinton zou een feestelijk weekje tegemoet moeten gaan. Zijn inhuldiging gaat met veel tam-tam gepaard. Maar de tam-tam klinkt ook voor talrijke binnen- en buitenlandse problemen, die zich nu al opstapelen voor de nieuwe president. Door Mare de Koninck WAT GISTEREN in Washing ton de eerste hoogtijdag van een uitbundige weeklange inaugu ratieviering rond Bill Clinton had moeten worden, werd een extreem zorgelijke dag waarin de aanstaande Amerikaanse president voortdurend het feestprogramma moest verlaten voor spoedoverleg omtrent Irak en tal van andere crises die de start van zijn ambtstermijn dreigen te gaan overschaduwen. Clinton begon gistermiddag aan zijn 'intocht in Washington' met een busrit vanaf het landgoed Monticello (de voormalige plan tage van Thomas Jefferson) in Virginia, naar de hoofdstad, waar hij gisteravond een kolos saal muziekfestival bij het Lin coln Memorial bijwoonde en waar hij woensdagmiddag om 12 uur op de trappen van het Capitool beëdigd zal worden tot president. Hoewel tot dat moment George Bush nog president is, eiste de feitelijke oorlogstoestand tussen de VS en Irak alle aandacht op van de 'president-elect', mede omdat het gisteren twijfelachtig was of Clinton wel optimaal voorbereid is op zijn komende verantwoordelijkheid, waartoe het opperbevel over de Ameri kaanse strijdkrachten behoort. Ernstige vertragingen in Clin tons benoemingen van nieuwe regeringsfunctionarissen, ook op het Pentagon (ministerie van defensie), hebben een acuut ge vaar gecreëerd van verlamming in de besluitvorming in Was hington vanaf woensdag. Aftredend Amerikaans minister van defensie Dick Cheney luid de gisteren de alarmbel toen hij eraan herinnerde dat Clinton zegge en schrijve één benoe ming op het Pentagon heeft ver richt, te weten die van de nieu we minister van defensie, Les Aspin. De 54 hoogste burgerlijke be leidsmensen onder Cheney (staatssecretarissen, onder staatssecretarissen etc.) nemen woensdag ontslag met onmid dellijke ingang en geen van die posten is nog door Clinton inge vuld. Overigens blijft de uitvoe rende militaire comman dostructuur - onder leiding van stafchef Colin Powell - voorals nog wel in functie. In totaal zijn er in de gehele Amerikaanse regering nog zo'n zeshonderd topfuncties op de diverse ministeries onbezet. In voorgaande machtswisselingen in Washington heeft zich zo'n dreigend bestuursvacuüm nooit voorgedaan. Clinton heeft in wezen alleen nog maar zijn mi nisterraad en een paar leden Bill Clinton heeft even tijd om zijn dochter te knuffelen, maar dan doemen de problemen weer op. foto afp van zijn Witte Huisstaf be noemd. Volgens critici is hij onder meer te druk geweest met het uitdenken van zijn beleid en de verdediging tegen verwijten dat hij zowat al zijn verkie zingsbeloften reeds vergeten lijkt. Een andere crisis die Clinton deze week plaagt is het drama dat zich voltrekt op de zee tus sen de straatarme eilandstaat Haïti en de Floridiaanse zuid punt van de VS. Daar blijven Haïtiaanse bootvluchtelingen pogingen ondernemen om Ame rika te bereiken, ondanks het cordon van Amerikaanse kust wachtvaartuigen dat - op ver zoek van Clinton - om Haïti is gelegd om de vluchtelingen te gen te houden en terug te stu ren. De Haïtiaanse kwestie is uiter mate pijnlijk voor Bill Clinton. Als presidentskandidaat vond hij het beleid van Bush 'wreed' om Haïtianen - waarvan dispu tabel is of ze economische dan wel politieke vluchtelingen zijn - toegang tot de VS te weigeren. Medewerkers van Clintón noemden de politiek van Bush destijds ook 'racistisch'. Thans ziet Clinton zich ge dwongen om 'vooralsnog' dat beleid voort te zetten en zelfs te verscherpen, omdat een ware exodus dreigt van Haïtianen naar het Amerika dat hen onder Clinton vriendelijker gezind zou zijn. Nog een beschamende affaire voor Clinton betreft de benoe ming van zijn minister van jus titie, Zoë Baird. Zij blijkt de afgelopen twee jaar in haar wo ning een echtpaar uit Peru, dat illegaal in Amerika verbleef, als huishouders in dienst te hebben gehad en bovendien geen socia le premies voor hen te hebben betaald. Een en ander is in strijd met de wet. Baird krijgt als minister de verantwoordelijkheid over vreemdelingenbeleid. I week verschijnt ze voor de naatscommissie, die haar be-J noeming moet goedkeuren. Clinton wist, toen hij Baird be noemde, van 'het probleem', maar heeft samen met haar be sloten om te proberen het ge heim te houden. Nu het is ont dekt, zegt Clinton dat het geen belemmering voor haar benoe ming tot minister hoeft te zijn, temeer omdat Baird intussen haar schuld aan de sociale ver zekering heeft voldaan. Al die affaires hebben Clinton de af gelopen dagen onder zwaar politiek vuur gelegd. In de voor bije weken had de aanstaande president al veel supporters te leurgesteld met zijn suggesties dat beloofde belastingverlagin gen en overheidsinvesteringen mogelijk niet door kunnen gaan als gevolg van een tegenvallend begrotingstekort. Traditioneel is een nieuw Ame rikaans staatshoofd in het Witte Huis een aantal 'wittebroods weken' vergund, waarin de cri tici een welwillend afwachtende houding aannemen. Ditmaal lijkt zo'm gelukkige start bij voorbaat reeds uitgesloten. 'Het is zelden voorgekomen dat een nieuwe president vóór zijn beëdiging al zoveel harde lessen heeft gekregen over hoe zwaai het zal worden. En het is ver ontrustend te weten hoeveel van die lessen hij over zichzelf heeft afgeroepen', aldus gisteren een commentaar in de New York Times. DE TWEEDE Kamerfractie van de WD kan er vandaag weer eens lekker tegenaan. Als de Kamerleden vanmiddag na afwezigheid van drie weken weer in hun blauwe zetels zak ken, kunnen ze meteen rekenen op een flinke portie oppositie- lawaai. De WD heeft geen goed woord over voor de sug gestie van Kamervoorzitter Deetman om het debat over de wijziging van de wao pas in de week van 8 februari te houden. Volgens Deetman hebben de fracties nog wel een paar we ken nodig om de laatste stel- lingname van het kabinet in de gebruikelijke schriftelijke voorbereiding te verwerken. Dus nog even geen debat. Alhoewel: debat? Wat valt er eigenlijk nog te debatteren en door wie? Als er één voorbeeld is van het 'voorkoken' van de parlementaire behandeling van een kabinetsbesluit, is het de wao wel. Het kabinet doet alle mogelijke moeite om het debat binnenskamers af te ronden, voordat het in de openbaarheid begint. Vice-premier Kok maakte het vorige week zelfs zo bont de hoop uit te spreken dat een oplossing voor het wao- conflict nier pas in het debat d0°drerD^an oer Ho uwen met de Tweede Kamer tot stand komt. Dat Kok dat graag wil, is nogal wiedes. Het gaat om een heike le kwestie die vooral Koks' Partij van de Arbeid tot nu toe geen goed heeft gedaan. Er is hem dus veel aan gelegen om de zaak tot een goed einde te brengen. In dit geval betekent dat de Tweede-Kamerfracties van PvdA en CDA vóór het debat op een lijn zien te krij gen. Een verhitte discussie in de Kamer levert me een hoop ongewenste publiciteit op, zal Kok denken, dus dat moeten we uit alle macht zien te voor komen. Maar op die manier blijft er van de openbare functie van het parlement niet veel meer over. Het echte debat is al lang verplaatst naar het Torentje, de werkplek van premier Lubbers. Daar worden de laatste jaren de echte zaken gedaan. Daar wordt geschaafd en gemas seerd. Ligt er een zaak moei lijk? Dan roepen we de fractie voorzitters van de regerings partijen erbij. En hebben die nog probleemgevallen in de ge lederen dan halen we die er ook wel even bij. 'Zeg Govert, kun je even naar het torentje ko men?' Van een machteloze par lementariër verandert Govert plotseling in een sleutelfiguur. En op zaterdagavond zegt hij, een beetje achteloos, op een verjaarspartijtje: 'Ja, ik was donderdag ook nog even bij Lubbers'. En als Lubbers, Kok én de fractievoorzitter Govert over de streep hebben getrokken, wat moeten die andere fractieleden dan nog? De afspraken zijn ge maakt en in het openbaar te genstribbelen bezorgt de club slechte publiciteit. En weer is een potentieel leuk Kamerde- ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS bat in de kiem gesmoord. Geen wonder dat er behalve de spre kers bij de meeste Kamerdebat ten nooit iemand in de zaal zit. Ook al zou iemand even niets anders te doen hebben; waarom zou hij in de grote vergaderzaal gaan zitten? Om te luisteren naar een min of meer verplichte gedachtenwisseling waarvan de uitkomst al vaststaat? Ze kij ken wel uit. Zelfs het mondelinge vragen uurtje is al geen trekker meer. Deetman vindt eigenlijk dat bij die gelegenheid alle Kamerle den aanwezig zouden moeten zijn. Nu rennen de meesten na dat de agenda is vastgesteld, meteen weer de zaal uit. Maar waarom zouden ze blijven? Om iemand naar de bekende weg te horen vragen? Het is natuurlijk geen schande dat een kabinet probeert zo veel mogelijk van zijn plannen goedgekeurd te krijgen. Dat de premier en zijn ministers niet een voorstel aan het Binnenhof deponeren zonder maar een idee te hebben hoe dat zal val len en rustig gaan zitten af wachten wat de Tweede Kamer beslist. Maar het gesmoes en gesmiespel aan de Hofvijver zou best wel eens wat minder kunnen. Dan krijgt de bezoeker van de publieke tribune en de radioluisteraar of televisiekij ker misschien weer de indruk dat er tijdens een Kamerdebat nog echt naar elkaar wordt ge luisterd. Dat er argumenten worden uitgewisseld en dat daar uiteindelijk de knopen worden doorgehakt. De kiezer heeft geen flauw idee wat Wöltgens en Brinkman met Lubbers en Kok bekokstoven. Alleen wat ze in de Kamer zeggen, dat ziet, hoort of leest de kiezer. En daarop beoordeelt hij ze als er gestemd kan v den. Kamervoorzitter Deetman t>e; klaagde zich vorige week ook al over het Torentjesgedoe. Hij zou natuurlijk ook liever een open discussie onder zijn lei ding hebben. Die man moe! toch regelmatig het gevoel krij gen dat hij er af en toe voor joker zit. Misschien is dat ook wel de aanleiding om voor te stellen het debat over de wao uit te stellen tot medio februa ri. In de stille hoop dat iemand toegeeft dat het niet nodig fe dat het morgen al kan begins® omdat CDA en PvdA het in middels eens zijn geworden- Nog voordat het debat begint- De Kamer bespreekt deze «eek de aangekondigde aanpassin gen aan studiebeurzen voor ha vo-leerlingen en mbo-ers èn het jaarverslag van de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten- Aan de orde komt ook het wit wassen van opbrengsten van misdrijven. Het is de eerste korte vergaderweek; op don derdag beschouwt de Kamer het land alleen in commissie verband. Van onze Haagse redactie Rijswijk - De PvdA wil in tegen: ner CDA extra bezuinigen op De; geld is nodig voor de politie en - ropa. Dit nieuwe meningsverschil tus- Bij sen beide partijen werd gister- fen: avond zichtbaar op een discus- ziel siebijeenkomst van de Atlan- gin; tische Commisie over de toe- klei komst van de Nederlandse krij krijgsmacht. Ma Het budget van Defensie is voor kle; de PvdA niet onaantastbaar. Wij Het zijn ook niet bereid tot het teke- spr nen van een blanco cheque", ginl aldus PvdA-Kamerlid Zijlstra. defj Volgens het Kamerlid is dat gev extra geld nodig om de crimina- voe liteit te bestrijden en voor extra All] hulp aan Oost-Europa. Zijlstra ger wees er in dit verband op dat me- jaarlijks 13,5 miljard gulden aan zou Defensie wordt uitgegeven. ger aid „Dat is hoog in vergelijking met VV de uitgaven voor de bescherming lam van de veiligheid in ons eigen plij land". Voor politie en justitie fen wordt jaarlijks 4 miljard uitge- tal trokken. def De PvdA-fractie, die zich nog tie: moet buigen over de plannen dei van minister Ter Beek (PvdA) gei om het leger verder te verklei- res nen, komt met deze nieuwe be- do zuiniging niet lijnrecht tegen- zi, over de minister te staan. stel Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heej geruchtmakende kinderpornozaak1 E. van D. veroordeeld tot anderhal' jaar voorwaardelijk. Tegen de 24-jarige S. W. uit Venlo wa maanden voorwaardelijk. W. moet ziel] pen aan psychotherapie. De rechtbank achtte bewezen dat W. van Van D. een 9-jarig meisje uit] verkracht. De rechtbank kwalificeerd| medeplegen. De rechtbank sprak in haar vonnis o Het meisje verkeert nog in grote psych lend specialist vreest dat zij aan haa psychisch letsel zal overhouden. Anderzijds woog de rechtbank mee dal en licht verminderd toerekeningsvatb; leider. De rechtbank vond het positief dat de gelegenheid wil steUen na zijn detenti de psychotherapie te laten volgen. Met de strafzaak tegen Van D. wordt begin gemaakt. Volgens zijn raadsma om uitstel zal vragen. VERDEEL EN heers, dat is het paro tegenstanders in eigen huis heeft t zijn buitenlandse vijanden beproeft 1 Eerst wat kleine pesterijen en uitdc Amerikaanse president Bush te lat eind trekt en om opvolger Bill Clin echte provocaties in de hoop de ge; nen. I Saddam lijkt er succes mee te be I staan weliswaar onvoorwaardelijk I Arabische wereld is het enthousi beduidend kleiner. Hadden de Syri bedenkingen, nu heeft een hoge Arabische Liga zelfs laten weten de een dialoog zouden de probleme Egypte aarzelt eveneens. Cairo is b Yen Irak en dus voor verstoring var Midden-Oosten. Maar wat ernstiger lijkt, is de President Gorbatsjov zich indertijd toeverlaat Saddam zonder meer Jeltsins positie is aanzienlijk minde bouden met een conservatief milit bet graag terugdenkt aan de tijd va Woord van Moskou nog meetelde, nusland weer een rol op het intern» De verhulde dan wel duidelijke sti streven. De Amerikanen en hun bondgenot moeilijk parket gebracht. De prov gaan, was onmogelijk. Antwoordt achter even gevaarlijk. Of presider jje kans op splijting van het gealli ?a" wordt Saddam twee jaar n» jauelijke winnaar. Er zal daarom gestoken moeten worden in het bijl o het een toontje lager laten zinc sii1"aar is niet wie de slag wint, 1 vooruit weet te denken. Het t

de Stem | 1993 | | pagina 2