Makelaars voorzien leegstand Si lostburg ziet gedwongen af van nieuwe woonwijk in IJzendijke el verzet tegen herinvoeren gebruiksoverordening Oostburg tIMUM Z JIM1NG 50. 45. 90. [Drie cultuurstichtingen aan op in Podium West Dethon steekt 2,3 miljoen in uitbreiding Schadebemiddelaar in Zeeland is een succes EMENS? gecombineerd. en goedkoper! uses en goedkoper! akjes wwi en goedkoper! schadeclaims ondweg nu afgewezen Zeeuwse Hotelschool houdt Euregio-week Ministerraad keurt plan Zeeuwse Kanaalzone goed Van Rossem werkt aan eigen krant juweliers Carter beëdigd taxateur hÉÉRUSSINGEL 63-65 destem zeeland BREDA TEL. 076-141416 DINSDAG 19 JANUARI 1993 DEEL C k-nemens waar! Weight Watch, Als u voor 30 januari ——V Vlt£| te naar een van de onderstaan^ 1 komt, dan krijgt u van ons hel inschrijfgeld cadeau, In korting van maar liefst 25 j. r blijven eten en toqh afvallen is afslanken bij Weight Watch, met deze v onze verslaggever (ostburg - De gemeente Oostburg ziet voor lig gedwongen af van een nieuwe woonwijk je buurt van de voormalige melkfabriek in fóendijke. De Provinciale Planologische jmmissie (PPC) heeft de gemeente terugge- ers, in harte welkom. Telefoon: 070-39 06 250 17, woensdag 19.30 uur; m 2, donderdag 19.00 uur; (uur en donderdag 10.00 uur. loten. De PPC wees de gemeente er fijntjes op dat op het terrein van de melkfabriek nog altijd de bestem ming 'bedrijven' rust en de afstand tot de woon wijk dus tweehonderd meter moet zijn. Dat maakt de geplande woningbouw onmogelijk. De gemeenteraad van Oostburg besloot bij de vaststelling van het bestemmingsplan Maurits het terrein van de vroegere melkfabriek aan de Mau- ritsweg buiten het plangebied te brengen. De gemeente deed dat omdat de eigenaar van de fabriek niet wilde onderhandelen over de verkoop van het terrein. Inmiddels heeft de eigenaar van de melkfabriek zich volgens burgemeester en wethouders wel bereid verklaard om over de verkoop van het terrein te onderhandelen. De onderhandelingen over de prijs en verdere voorwaarden lopen nog. EN ZIJN GELDIG VAN M ZONDAG 24 JANUARI 51, 4531 GCTERNEUZEN ■Van onze verslaggever Oostburg - De grote makelaarskantoren in Zeeuws- ïlaanderen voorzien grotere leegstand van woningen in West-Zeeuws-Vlaamse dorpen als de gemeente Oostburg [besluit tot herinvoering van de gebruiksverordening. Die moet het tweede-woningbezit in de bebouwde kommen aan banden leggen. De makelaars zijn dan ook fel jtegenstander van herinvoering van de verordening. [ïolgens woordvoerders van de stóaarskantoren is de vraag ar woningen in West-Zeeuws- „aanderen bijzonder gering. Als Ie gemeente bepaalt dat vrijko- ende tweede woningen aan de jmanente woningvoorraad joeten worden toegevoegd, zal llat tot nog meer leegstand lei- a, zo vrezen zij. |lan onze verslaggever Ltburg - Burgemeester en lethouders van Oostburg Vjzen schadeclaims die oortvloeien uit de aanleg de rondweg om Oost- urg, bij voorbaat af. Oost- urgers die schade menen te tndervinden van de aanleg _n de rondweg om die plaats a een schadeclaim in willen [dienen, moeten niet aanklop pen bij de gemeente, maar bij Rijkswaterstaat. stellen B en W voor aan de len van de commissie alge- neen bestuurlijke zaken. De gemeente Oostburg is welis waar blij met de rondweg, maar ml voorkomen dat de gemeente met schadeclaims wordt opgeza- ield. Immers, stelt het college, ie aanleg van die weg is een initiatief van Rijkswaterstaat. B en W hebben daarom met Bijkswaterstaat afgesproken alle planschadeclaims van inwoners van de gemeente door te sturen naar laatstgenoemde instantie. Rijkswaterstaat beoordeelt alle claims die binnenkomen en keert in voorkomende gevallen ook schadevergoeding uit. De commissie algemeen bestuur lijke zaken spreekt zich morgen, uit over het voornemen van B en W. De commissievergadering is om 9.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Het makelaarskantoor Hoekert en Compiet uit Terneuzen en Polderhuis Vastgoed uit Oost burg zijn dan ook allerminst ge lukkig met de herinvoering van de gebruiksverordening in Oost burg. Burgemeester en wethou ders stellen dat voor aan de gemeenteraad. „Er is weinig vraag naar wonin gen door mensen uit de streek zelf", zegt de woordvoerder van Polderhuis die veel Duitsers on der zijn klanten heeft. „Er is een bestaande woningvoorraad, er worden nieuwe woningen ge bouwd en er verdwijnen mensen uit de streek. Natuurlijk krijg je dan leegstand", redeneert hij. Om de bepaling in de verorde ning dat vrijkomende tweede woningen verkocht moeten wor den tegen de taxatiewaarde op grond van de onteigeningswet, moet deze makelaar smakelijk lachen. „Er blijft dan weinig over voor mensen die deze wo ningen indertijd tegen een hoge re prijs kochten." De Terneuzense makelaar E. Compiet benadrukt de positieve kanten die vastzitten aan het gebruik van huizen als tweede woning door voornamelijk Duit se toeristen. Die kopen een oud, vervallen pandje, knappen dat grondig op en onderhouden hun vakantiewoning goed. „Dat geeft de dorpen een beter aanzien. Bovendien onderschat de ge meente dat de klandizie van de dorpswinkels verbetert." Evenals zijn collega in Oostburg voorziet Compiet toenemende leegstand. Immers, stelt hij, de permanente woningvoorraad neemt toe bij een afnemend be volkingsaantal. „Er zijn sowieso geen jonge mensen meer om al die huizen te bevolken." Compiet vindt het een vreemde gang van zaken huizen te verko pen tegen een prijs die geschat is op basis van de onteigeningswet. „Dat geeft zo veel problemen dat altijd getracht wordt het te ver mijden. Het betekent bovendien een bureaucratie die niet te overzien is." weinig aan heeft, wordt nog een andere prijs bedacht. onze verslaggever stburg - De drie stichtingen die zich in West-Zeeuws- laanderen bezighouden met het organiseren van podiumacti- iteiten (Joe, Ledel en Uit) zijn opgegaan in de Stichting 'odium West. 'der die naam wordt het lo de seizoen al afgewerkt, te "nnen met een optreden van Groot Niet Te Vermijden 'ans en Show Orkest, aanstaan- le aaterdag in het Ledeltheater. I^dne stichtingen zijn echter niet officieel samengegaan, wördt nog gewerkt aan de laten. Als de fusie rond is, [Wordt ook een nieuw, gezamen- ']k logo gepresenteerd. Naar 'crwachting zal dit tegelijk ge beuren met de presentatie van ®j' seizoensprogramma voor 993/1994 in mei Voorzitter van de stichting Wordt B. Hamans - Dieteren voorheen stichting Uit), terwijl (voorheen stichting edel) secretaris wordt. Wie de Pennmgen gaat beheren, is nog et bekend. Voor de naam Po- doT ^est 's geuzen vanwege derkenbaarheid. De naam is rzonnen door het echtpaar j 3 Medewerkers van het Le- eater. Om aan een nieuwe am te komen werd vorig jaar Prijsvraag uitgeschreven. De - zou een jaarabonne- fijgen °P de voorstellin- 5; "et Ledeltheater. Aange- net echtpaar daar uiteraard Werkgroepen Podium West heeft zijn taken verdeeld over een aantal werk groepen, waaronder 'film', 'bin nenland', 'busreizen' en 'jonge ren'. Met ingang van 1 januari 1993 maakt het samenwerkings verband van de drie gemeenten in West-Zeeuws-Vlaanderen één gezamenlijk subsidiebedrag over aan Podium West. Dat bedrag, de optelsom van de vroegere subsidies aan elk van de stich tingen, gaat volgens een bepaal de verdeelsleutel naar elk van de werkgroepen. Voor het seizoen 1993-1994 blijft de subsidie op het zelfde peil als het totaal in de voorgaande jaren. Op het programma van Podium West voor de komende maanden staan onder meer de cursus 'het verfilmde boek', amateurtoneel, het festival Cultureel Gekleurd en optredens van operettevereni ging ZOMA. Culturele busreizen gaan er onder andere naar con certen van het Glen Miller Or chestra, Rob de Nijs en BZN in Antwerpen. De wethouder slaat de eerste paal. Van onze verslaggever Terneuzen - Het sociaal werkvoorzieningsschap Dethon in Zeeuws-Vlaande- ren wil de komende jaren 2,3 miljoen gulden investeren in uitbreiding van de Terneu zense vestiging. De toename van de produktie, modernise ring van het machinepark en ruimtegebrek zijn daarvoor de aanleiding. Voorzitter P. Hamelinck van het Dethon- bestuur gaf gistermiddag het officiële startsein voor de uit breiding van de werkplaats in Terneuzen met het slaan van de eerste paal. Het gaat om een uitbreiding van de produktie-afdeling voor huis- houdtrappen, metaal en techni sche dienst, de inrichting van een nieuwe scholingsafdeling en vergroting van de magazijnen. Met deze eerste fase is, zo meld de directeur F. Hamelink van Dethon, een bedrag van onge veer zevenhonderdduizend gul den gemoeid. Als de bedrijfsre sultaten het toelaten wil Dethon ook het gebouw van de groen voorziening verplaatsen, plus de kantoren en overige produktie- afdelingen vergroten. De beslis sing daarover valt in september. Dan moet ook de uitbreiding die gisteren officieel begon, gereed zijn. Huishoudtrappen Bij Dethon Terneuzen werken ongeveer tweehonderd mensen. Die houden zich bezig met de produktie van huishoudtrappen (180.000 stuks per jaar), de mon tage van printplaten en doen van verpakkingswerk. Ook bevinden zich in Terneuzen de kantoren en werkplaatsen voor de bouw en groenvoorziening van Dethon. Voorzitter Hamelinck beklom de heimachine en slaagde er met horten en stoten in de eerste paal de grond in te krijgen. „U ziet", sprak Hamelinck, tevens wet houder van. de gemeente Terneu zen, tot burgemeester Kessen van Hulst en wethouder Marqui- nie van Sas van Gent, „de bo dem van Terneuzen is niet boter zacht." Nog een klusje aan de heipaal. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Goes - De Middelbare Hotelschool van het Delta College Zeeland houdt van 25 tot en met 29 januari een Euregio-week. Gedurende vier avon den staan streekgerechtën uit België en Zeeland op het programma en tal van toespraken door be stuurders. De Euregio-week wordt gehouden om te laten zien en proeven op welk niveau de horeca en het horeca-onderwijs in het gebied van Euregio Schei- Door deze ontwikkelingen stelt het college de commissie algemeen bestuurlijke zaken voor een nieuw bestemmingsplan te maken voor het fa brieksterrein. Het probleem van de 200-meterzone is daarmee uit de weg geruimd. Bovendien hoopt het college zo wel goedkeuring te krijgen voor het bestemmingsplan Maurits. De commissie vergadert morgen om 9.00 uur over het voorstel. De bijeen komst is in de raadzaal van het stadhuis. Van onze verslaggever Goes - De ministerraad heeft, zoals verwacht, het plan Kanaalzone goedgekeurd. Eerder al gaven drie ministeries groen licht aan het plan dat de Kanaalzone verdeelt in industrie-, woon- en natuurgebieden en waarvoor onge veer 120 huizen gesloopt moeten worden. Het kabinet heeft het besluit ter kennisname aan de Tweede Kamer voorgelegd. Reageert de Kamer niet, dan rolt het stuk zonder belemmeringen door het parlement, anders volgt een discussie met de ministerraad. Het besluit van de ministerraad is een steun in de rug van de Zeeuwse gedeputeerde Dek (milieu). Hij moet het plan vrijdag 5 februari in Provinciale Staten verdedigen. En, zoals gemeld, is de twijfel onder de statenleden vooralsnog groot. Een krappe meerderheid maakt na ettelijke Middelburgse debatten over de kwestie nog een voorbehoud, terwijl een ruime minderheid (CDA en klein rechts) reeds voor is. Van onze correspondent Middelburg - Een mens wordt er nu niet bepaald vrolijk van. Autokraken zijn aan de orde van de dag, oude vrouwtjes worden van hun portemonnee beroofd, woningen worden in het holst van de nacht ongevraagd be- en doorzocht, spuitbus sen geven andermans gevels een geheel ander aanzien en niet zelden worden dak en motorkap van een auto gebruikt om op te dansen. Nog daargelaten de losse handjes die de nodige schade teweeg brengen. Niet zelden blijft het slachtoffer niet een trauma achter en kan hij zijn portemonnee trekken om de aangerichte schade te beta len. In het geval dat de verzeke ring betaalt mag het slachtoffer het eigen risico ophoesten of is de no-elaimkorting kwijt. De da der komt meestal van Lillo en van schadevergoeding hebben ze nog nooit gehoord. Tenminste tot voor enkele jaren. Een dikke twee jaar geleden be gon justitie in Middelburg er mee. Met een schadebemidde laar. Iemand die tussen het slachtoffer en de dader staat en probeert de schade te verhalen. Waar de schadebemiddeling in den lande nog maar zeer, zéér marginaal is, blijkt de 'Zeeuwse aanpak' te werken en een succes te zijn. De achtergrond van die schade bemiddeling is dat eigenlijk sinds jaar en dag er meer aan dacht wordt gegeven aan de da ders dan aan de slachtoffers. Immers, in het hele strafproces staat de verdachte centraal. Sinds een jaar of zes komt het slachtoffer wat meer in beeld, zij het dat het veelal niet verder gaat dan het slachtoffer op de hoogte houden van het verloop van de strafzaak. Voor het Mid delburgse parket (de officieren van justitie, de gerechtssecreta rissen en de administratie) was dat niet genoeg. „,Want," zo redeneerde justitie, „door schadebemiddeling krijgt de aandacht voor het slachtoffer méér inhoud." En dus werd er een proefproject gestart. „In eer ste instantie was het de bedoe ling dat het project anderhalf jaar zou duren," zegt schadebe middelaar T. Duinkerke. „Alleen, toen na die tijd bleek dat het project een succes was wilde Den Haag geen geld meer beschikbaar stellen. Hier in het arrondissement Middelbrug is toen besloten om dan maar er gens anders op te bezuinigen en toch die schadebemiddeling een vast onderdeel van justitie te maken." (Overigens kreeg justi tie Middelburg kort voor de jaarwisseling te horen dat Den Haag alsnog geld beschikbaar wilde stellen). Gerekend over die bijna drie jaren schadebemiddeling hebben ruim 1200 daders de schade aan hun slachtoffer betaald. „In het begin keken de daders daar wel vreemd van op," blikt Duinkerke terug. „Schade vergoeden? Beta len? Nooit van gehoord. Boven dien betaalt de verzekering toch uit? Voor het gemak vergeten ze demond (Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen) zich bevindt. Sprekers zijn onder anderen burgemeester Kessen van Hulst, burgemeester Rutten van Middelburg, commissaris van de koningin Van Gelder en enkele Belgische gedeputeerden. De diners, waarvoor ingeschreven moet worden, beginnen om 18.00 uur in het restaurant van de Hotelschool aan de Merwedestraat in Middelburg. Na de maaltijden volgen de toespraken. Van onze verslaggever Breda - De Belgische parle mentariër en ex-beursgoe- roe Jean Pierre van Rossem is bezig met de oprichting van een eigen krant. Het is zijn bedoeling om een krant te maken voor een jong intellectueel publiek in België. Hij wil beginnen met een maandblad, dat binnen twee jaar moet uitgroeien tot een dagblad. Van Rossem maakte dit gis teren bekend tijdens een be zoek aan de Heao in Breda. Hij zegt tot de oprichting van een eigen krant over te gaan, uit onvrede over de bestaande media in België. dat het slachtoffer een eigen risi co heeft en een aantal zaken niet verzekerd zijn. Inmiddels is dat veranderd. Iemand die door de politie in de kraag wordt gevat en tijdelijk in de cel belandt, zal luidkeels roepen dat-ie de scha de graag wil vergoeden. Totdat puntje bij paaltje komt natuur lijk, want dan doet de aanslag op de portemonnee vreselijk veel pijn. Maar betalen doen ze." Kan iedereen die maar slachtof fer is en schade heeft geleden rechtstreeks naar de schadebe middelaar rennen? „Nou, zo sim pel ligt het natuurlijk niet," ver duidelijkt Duinkerke. „Om te beginnen houden we ons (voorlo pig) bezig met materiële schade en geen smartegeld. Daarnaast blijft schadebemiddeling be perkt tot veel voorkomende vor men van 'criminaliteit, zoals diefstal, mishandeling, vernie ling, inbraak, verduistering en oplichting. Voorwaarde is bo vendien dat de strafzaak voor wat het bewijs betreft niet al te ingewikkeld is". „Natuurlijk moet het slachtoffer de schade ook kunnen aantonen. In de praktijk komt het er op neer dat er aan de hand van een proces-verbaal wordt gekeken of de verdachte het inderdaad heeft gedaan. Als dat zo is, wordt de schadebemiddelaar ingescha keld. Deze benadert het slacht offer en daarbij komt aan de orde of de schade al is vergoed bijvoorbeeld door de verzekering of misschien door de dader". „Vervolgens willen we weten of het slachtoffer prijs stelt op be middeling en hoeveel het bedrag is. Daarna gaan we naar de dader. Als die bereid is, sturen we hem een serie acceptgiro kaarten. Als de dader op voor hand niet wil betalen, kan hij altijd nog door de rechter tot betaling van de schadevergoe ding worden veroordeeld. De schadebemiddelaar blijft altijd tussenpersoon. Op die manier bereiken we dat het contact tus sen dader en slachtoffer kan worden vermeden en hebben we een controle dat die schade ook inderdaad is betaald." Een voorbeeld uit de reeks van 'behaalde successen' heeft Duin kerke wel. Zoals die twee jonge Middelburgers die in de avond uren van maart met een spuitbus op pad gingen. Dolle pret had den ze. Binnen de kortste keren waren muren beklad met voet balteksten. Op de muren van een ander wel te verstaan, want ze haalden het natuurlijk niet in hun hoofd om hun eigen huis te bekladden. Minder pret hadden de'eigena ren van de woningen en de wo ningbouwvereniging, die de mu ren weer schoon konden maken. Toen het span bij de politierech ter te horen kreeg dat 2e de schade van ruim 3000 gulden via de schadebemiddelaar moesten betalen, waren ze aanmerkelijk minder vrolijk dan op hun klad avond. Het is maar een voor beeld uit een van de vele, waar bij het slachtoffer dank zij een initiatief van de Middelburgse justitie niet meer financieel in de kou blijft staan. Over een dikke twee jaar ziet de wereld die betalen heet, voor de daders van dit soort criminaliteit er heel anders uit. Dan is het geen kwestie meer van een scha debemiddelaar die de dader ach ter zijn vodden moet zitten, maar is het oude 'wie zijn gat brandt, moet op de blaren zitten' keurig bij de wet geregeld. Zoals bijna alles.

de Stem | 1993 | | pagina 11