Raketaanval op Baghdad E&7 Politie stuurt duizend supporters FC Utrecht terug Man vermoord bij oude vuilstort in Zundert Uprvoer-verbod verpest wereldexpo vogelkwekers Ter Beek: 'Minder ontslagen bij leger' NTV93 r Guerrilla's beschieten Israël met raketten Tours '93/'94 WENDEL B.V Saddam Husayn roept Iraakse troepen op tot tegenaanval 4Begrip voor nieuwe actie' Jaspers wint NK driebanden KOOP MET ZEKERHEID NISSAN JAAR Spinveld 37 Breda Tel. 076-I I I II I de vakantierubriek! EGYPTE [EN/CANADA RUSLAND a-presentaties Indonesië ESIË-SPECIALISTEN ND/ALGEMEEN ULTUURREIZEN VAN M VOOR DE KUNSTEN m MEXICO VNU Dagbladen !N DEZE KRANT: 8 specialist AND en |r zowel 'ie rondreizen )nrust onder Dow-personeel Clubs grijpen de macht Verlies voor gehavend PSV Kapper duurder Protestmars Palestijnen Aanval leger Rest-J oegoslavië Veel bewolki Ghanees heeft 37 vrouwen en 287 nazaten In Amsterdam! De Internationale Tuinbouw Vakbeurs Amsterdam I woensdag 20 Vm zaterdag 23 jan. \G 16 JANUARI Reizen en Rekreatie is «7 gezamenlijke rubriek van 3 VNU Dagbladengroep 61 Advertentiereserverinoon te). 073-125225, fa* 073^jJ Met v.d. Bom valt te praten! DEALER dgn on- uit. ISTANBUL; Cultuur ten en gezelligheid h Minlayon, 3 dgn incL vL hotel en transfer^, f^9£- V_raa9 uitgebro winterbrochure. HTc 9 Reizen tel. 040-4366ml* SGR/ANVR. ob0° ESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 MAANDAG 18 JANUARI 1993 133e jaargang ppmg >'s Bel 1414 Reizen en Rij^r van de VNU Dagbladen Aktieve rondreis p01 15-22 dgn. v.a. /ifj incl. vliegreis, (J vervoer etc.Diverse v<» data. Folder DJOSER1 071-126400, lid SGR kije. [18/5. 'ging 10% 30/3 7371 IR EGYPTE, scherp^, 8-rdaagse rondreis Ca: Luxor en Aswan al f 1399,-. Luxe 15-daac' rondreizen incl. Niilcn." en verblijf aan de Rode 7" v.a ƒ2499,-, i0.dae< actieve rondreis door Sinai, Alexandrië, C: Port Said en de Rode al v.a. ƒ1899,-. 8 dar Cairo incl. excursies al v 1099,- Vraag onze nieu gratis reisgids! Bel Spec1' Reizen Centrale: O' 120100 (24 uur per ///020-6202121 ANVR/Sr Akt. 15-dgse rondreis 21 e.v. kl. groep door annul pits ƒ200,- korting 1375,- Ook retours 745,-Rosetta 080-2271 Jeruzalem - Guerrilla's heb ben vanuit Libanon Kat- joesja-raketen afgevuurd op doelen in het noorden van Israël. Volgens een Israëli sche woordvoerder kwamen de raketten in open veld neer en richtten geen schade aan. Waarschijnlijk behoren de guerrilla's tot de pro- Iraanse Hezbollah-bewe- ging, die vorig jaar het noorden van Israël weken lang met Katjoesja's be schoten. iuur. dgn incl. r etc v.a. I tel: ST.PETERSBURG en Scs dinavië, prachtige 10-da se busrondreis nog alt va slechts 1199,- Prac, tig RUSLAND, 10-daac indrukwekkende vlieg-ror reis voor slechts ƒ1899 MOSKOU en St.Petersbu 8-daagse verzorgde vlit reis incl. vlucht, goed hot veel excursies en maalt" den al v.a. 1399,-. Indivl dueel naar Moskou of S Petersburg al va ƒ995, Vraag onze bijzondere ree gids met veel betere busre! zen. Speciale Reizen Cet trale: 050-120100 (24u.p.d 020-6202121 ANVR/SGfl ZIE SPORT-B1 [van de Indonesië-specialisten bij "i 132 pagina's kleurige informatie IRZORGDE rondreizen, inclusief 'ies en Nederlandse reisleiding. ij in dit programma rondreizen idia, Nepal, Thailand, Maleisië, -anka en China. presentaties in Heemstede. Ook id met onze diashow en wel in: itterdam 23/01Leiden 24/01 dhoven 30/01Rotterdam 05/02 36/02, Venlo 07/02 ons even: 023-339151. aan bij uw ANVR-reisburo of bij 153- 2101 HD Heemstede RANTIEFONDS/IATA 23-339151 door elke in JAN- AYA, \ALI- P KLM chts HET wd., 077- of Aktieve rondreizen Suma tra, Java, Bali, Sunda eilan den en Sulawesi 22-34 dgn, v.a. ƒ2895,- incl. vliegreis, hotels,vervoer etc. Div. ver trekdata. Folder? DJOSEfl 071-126400. Lid SGR. 29-d LUXE rondreis met indiv. vrijheid: Sumats Java-Bali-Lombok, 4395. Ook mog. met o.a. Celet Travel East 020-6627771. ouveau: 13-14 maart 28 maart - 9 april apest: 1-8 mei sken:23mei-4juni mala: 13 juli-4 augustus elona: 16-23 oktober Brochure: Kunsten, Stratumsedijk 22, tel: 040-163.263 Aktieve rondreis Mexico! Guatemala 31 dg"- 3795,- incl. vliegreis/ hc tels, vervoer etc. Div. ver trekdata. Folder? DJOSER 071-126400 Lid SGR. Reizen en Rekreatie de wekelijkse vakantierubriek van de Boordevol prettige aanbiedingen VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnen/buitenland A3 «eland A4/A5 Consument A6 RTV-programma's A7 sPort deel B en vraag Jchure 1993. Utrecht - Op last van de Amsterdamse politie zijn gis termiddag duizend Utrechtse voetbalsupporters terugge stuurd die op weg waren naar de wedstrijd Ajax-FC Utrecht. Dat gebeurde omdat de supporters onderweg ra cistische leuzen riepen, anti semitische liederen zongen en racistische pamfletten ver spreidden. Negenhonderd supporters in twee speciale treinen kwamen niet verder dan Diemen. Hon derd andere zaten -met een plaatsbewijs maar zonder com bikaartje - in een gewone trein. Ook zij scandeerden racistische leuzen. In de nacht van zaterdag op zondag al waren aan de achter zijde van het Ajax-stadion racis tische leuzen en hakenkruisen geschilderd. Ook in het stadion waren leuzen geschilderd. Op de plaats van de middenstip was verf gesmeerd. Eerder deze week was, aldus de politiewoordvoerder, al duidelijk geworden dat de Utrecht-sup porters van plan waren in het stadion een 'uitermate racistisch lied' te zingen. De Amsterdamse politie besloot na beraad over de plannen van de Utrechters om de vakken in het stadion te ontrui men als het lied gezongen zou worden. Zondag werd duidelijk dat in Utrecht in de trein pamfletten waren uitgedeeld met de tekst van het lied. Toen de supporters uit de eerste trein in Diemen stapten en daar weer racistische uitlatingen deden, besloot bur gemeester De Hon de trein terug te sturen. Ook de tweede trein moest terug. De treinen gingen -met aan boord een peloton van de Am sterdamse ME - naar het Utrechtse station Lunetten. Daar werden zij opgewacht door nog eens honderd man politie. Nadat de supporters naar het stadion Galgewaard in Utrecht waren gelopen, werden ze naar huis gestuurd. Volgens NS zijn in de treinen vernielingen aangericht aan tl- buizen, banken en tafeltjes. En schadebedrag kon een woord voerder nog niet noemen. Van Praag, voorzitter van Ajax, verklaarde volledig achter de harde maatregel van de politie te staan. „Ik heb altijd gezegd dat er moest worden opgetreden te gen racistisch gedrag van sup porters, wanneer de grens zou worden overschreden. Kennelijk is de grens dit keer overschre den. Ik juich toe wat is ge beurd." Ben ten Boden, de voorzitter van de supportersvereniging van FC Utrecht, meent dat de reactie van de politie op het gedrag van de supporters ongelukkig is ge weest. „Ik heb zelfs het idee dat er in Diemen sprake is geweest van een uitgestippeld scenario. Wanneer slechts een enkeling zich zou hebben misdragen, dan zou ook de hele groep zijn terug gestuurd." ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Terneuzen - De Industriebond FNV in Zeeland wil van Dow Chemical weten wat de gevolgen zijn van de wereldwijde reorga nisatie voor de vestiging van het bedrijf in Terneuzen. Het bericht dat een grootscheepse herstruc turering op stapel staat, is bij de 2,150 personeelsleden in Terneu zen als een bom ingeslagen. ZIE ZEELAND - A4 Zeist - De clubs hebben de macht gegrepen in het betaalde voetbal door het beleidsplan van hetsectiebestuur betaald voetbal af te wijzen, hetgeen het aftre den van het sectiebestuur tot Het leger van Rest- loegoslavië (Servië en Montene gro), dat zich offficieel in mei van vorig jaar heeft teruggetrok ken uit de oorlog in Bosnië-Her- cegovina, heeft gisteren onver wacht stellingen van moslim- hoepen in Bosnië beschoten. De Servisch-Montenegrijnse over heid verdedigde die aanval met de beschuldiging dat de moslims het vredesproces in gevaar bren gen. ■ZIE BUITENLAND - A3 Voiendam - Een gehavend PSV verloor verrassend de uitwed strijd tegen Voiendam (3-1), dat de landskampioen met lef tege moet trad en daarvoor het loon incasseerde. IfZIE SPORT - BI Huizen - De kapper wordt duur der. De ANKO, de organisatie voor kappers, adviseert haar le den de tarieven met 3,5 procent te verhogen. De 6.000 leden kun nen overigens naar eigen inzicht afwijken van dit advies. Marj-az-Zohour - De ongeveer 400 uit Israël verbannen Pales tijnen zijn gisteren een protest mars begonnen in de richting van de Israëlische linies in Zuid- Libanon. De gedeporteerden braken voor het begin van hun tocht hun tenten symbolisch af. De bannelingen willen met hun tocht protesteren tegen de wei gering van Jeruzalem om hen weer op te nemen. De lucht boven Irak licht op door luchtafweergeschut. Vlak voor de raketaanval op de Iraakse hoofdstad probeerden de Iraki's zo eventuele vliegtuigen van de geallieerden naar beneden te halen. foto ap Van onze Haagse redactie Den Haag - Zowel de Neder landse regering als de grote politieke partijen in de Twee de Kamer hebben met begrip gereageerd op de nieuwe ac tie van de geallieerden in Irak. Een woordvoerder van het Mi nisterie van buitenlandse zaken liet gisteravond weten dat de Nederlandse regering achter de actie van de geallieerden staat. „Gelet op de opstelling van Sad dam Husayn was deze actie on vermijdelijk," verklaarde een woordvoerder van minister Kooijmans. Kamerlid De Hoop-Scheffer (CDA) noemde gisteravond de acties gerechtvaardigd. PvdA- Kamerlid Van Traa heeft begrip voor de actie en billijkt die ook. Wel wijst hij erop dat er gezocht moet worden naar een manier om een definitieve oplossing te vinden. „Er is een discussie no dig in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om te onder zoeken op welke manier het pro bleem aangepakt kan worden." WD-Kamerlid Weisglas heeft die oplossing al gevonden. Hij heeft geen moeite om de actie van gisteravond goed te keuren. „Clinton moet zich afvragen of hij niet een beslissende slag moet uitvoeren. Anders zijn we nog jaren bezig. Er is een actie nodig, waardoor Saddam Husayn niet langer in staat is resoluties van de VN te schenden." Van onze verslaggever Henk Boot Zundert - Een buurtbewoon ster heeft gisterochtend in Wernhout in de berm van de vijvers aan de voormalige vuilstortplaats De Leemput ten het met kogels doorzeefde lichaam gevonden van een ongeveer 40-jarige man. De man, die 'uit het midden des lands' komt, is van dichtbij in de borst neergeschoten. Over zijn identiteit wilde de politie in ver band met het onderzoek gisteren niets zeggen. Ook over de da- der(s) of het motief werden geen mededelingen gedaan. Twintig rechercheurs van het re cherchebijstandsteam assisteren de rijkspolitie van Zundert met het onderzoek. De plaats van het misdrijf - een zeer afgelegen plek - werd gisteren na het spo renonderzoek pas tegen vier uur 's middags vrijgegeven. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het mortuarium. Vandaag wordt door de patholoog-ana toom sectie verricht. Het lijk werd gisteren ontdekt voor mevrouw Bastiaansen uit de Kleine Heistraat. „Ze was op weg naar het paardrijden toen ze in de berm een lijk zag. Ze wist niet eens of het een man of een vrouw was. Ze is onmiddellijk naar een vriendin gegaan die wat verderop woont en daar is de politie ingelicht," aldus haar echtgenoot. Verder zegt hij van niks te we ten. „De politie heeft de plaats afgezet. Wij zijn niet van die mensen die overal met onze neus bovenop willen staan." Een andere buurtbewoner zegt dat hij 's nachts omstreeks vijf uur op de terugweg naar huis nog vlak lang[s de plek des on- heils moet zijn gekomen. „Ik kwam van het café. Ik heb toen niks bijzonders gezien. Gelukkig maar, denk ik achteraf." Even min als de heer Bastiaansen heeft hij schoten gehoord. Van onze verslaggever Henk Boot Breda - Eén telefoontje verpestte het weekend voor vijftig vogelkwe kers uit Zundert, Rijsbergen, Etten- Leur en Rucphen. Maanden, volgens secretaris' Hans de Geus van de Nederlandse Bond voor Vogelkwe kers, zelfs jaren hadden ze toege- leefd naar de wereldexpo voor sier- vogels in het Bredase Turfschip. Hun hoop op een gouden plak, mogelijk op wereldfaam, viel in duigen door het vervoerverbod, dat vrijdag vanwege de pseudo-vogelpest in Zundert werd uit gevaardigd. Binnen een straal van 10 km van de besmette boerderij aan de Van der Hoevenstraat mochten ze hun prijs- dieren niet vervoeren. „Mensen die we vrijdagavond laat bel den, dachten eerst dat we een geintje maakten." Maar toen tot hen doordrong dat De Geus en zijn collega's bloedse rieus waren, ontploften sommigen aan de andere kant van de lijn bijna van woede en teleurstelling. „De boodschapper krijgt wel vaker de schuld. Maar wat wil je: ze hebben alle voorronden doorlopen, in de provincie, landelijk en nu vlak voor de grote dag horen ze dit." Anderen legden zonder een stom woord te zeggen, volkomen uit het lood gesla gen de hoorn erop. „Ik heb mensen, bij wie ik de tranen in hun stem hoorde, moeten bezweren dat wij ook geen keus hadden." De orders kwamen van de Rijksdienst voor Vee en Vlees die samen met de Vetrinaire Dienst en de Algemene In spectie Dienst de zaak onder controle hield. Dat transportverbod riep trou wens ook zaterdag veel vragen op. Want een vervoerstop voor pluimvee, zoals op sommige bordjes stond, is niet per defi nitie voor vogels van kracht. „Er is heel wat afgebeld of het nu om een verbod voor 3 km of 10 km ging en voor welke categorie het van kracht was. Ook bij de politie en bij de gemeen te was dat aanvankelijk niet duidelijk." Sommige vogelkwekers dachten derhal ve dat ze toch met hun gevleugelde pronkstukken naar Breda konden. He laas voor hen stak de organisatie daar een stokje voor. Onverrichter zake kon den ze weer terug naar naar hun volière thuis. „Een doffe ellende," verzucht se cretaris De Groot over het welles-nietes spel rond het vervoerverbod. De kans dat de teleurgestelde kwekers uit Zundert en omgeving later deze week alsnog met hun ara's, kolibri's of parkieten op de expositie worden toege laten, is nihil. De keurmeesters zijn dit weekend al alle kooien langs geweest. Ze beoordeelden in totaal zo'n 20.000 opgedofte siervogels van 4000 kwekers uit het noordelijke halfrond. Later deze week worden de prijzen uitgereikt, eerst mag prinses Margriet de expositie vrij dag nog officieel openen. Het vervoerverbod voor pluimvee en vogels blijft, in ieder geval voor de 3-kilometer-zone, voorlopig nog van kracht. „Tot twintig dagen na de ont smetting," aldus een zegsman van de AID, die dit weekend 24 uur surveilleer de om illegaal transport van vogels en pluimvee tegen te gaan. „We hebben geen overtredingen geconstateerd". Voorzover valt na te gaan is de besmet ting beperkt gebleven tot de ene boerde rij in Zundert. De 30.000 aangetaste opfokhennen zijn inmiddels vergast. Op kosten van de verenigde belastingbeta lers. Mbo» Dick Jaspers krijgt de felicitaties van zijn vriendin Andrea. Hij won gisteren het open Nederlands kampioenschap driebanden. I ZIE SPORT - B1 Washington/Baghdad (rtr/ afp) - Precies twee jaar na het begin van de Golfoor log hebben de Verenigde Staten gisteravond een kruisraket-aanval uitge voerd op een nucleaire in stallatie in de Iraakse hoofdstad Baghdad. De Iraakse regering ontkende dit laatste en zei dat de VS een 'ongevaarlijke machi nefabriek' hebben bescho ten. De 40 kruisraketten -met een maximum reikwijdte van 2.400 kilometer - werden omstreeks 18.00 uur (20.00 uur plaatselijke tijd) vanaf Amerikaanse marine schepen in de Perzische Golf afgevuurd en bereikten twee uur later de Iraakse hoofdstad. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie zeiden niet te weten of de instal latie is vernietigd. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie was het doel de nucleai re installatie Zaafaraniyan, 20 kilometer ten zuidoosten van Baghdad. VN-wapeninspectiemissies had den de afgelopen maanden ge rapporteerd dat Zaafaraniyan dienst deed als onderzoekscen trum voor kernwapens. Volgens Witte-Huis-woordvoer- der Fitzwater is de nucleaire installatie bij Bagdad onder meer gekozen omdat een bom bardement zo dicht bij het Iraakse regeringscentrum 'de boodschap krachtiger over brengt' dat dat land de wil van de VN moet gehoorzamen. De aanval kwam enkele uren nadat een serie schermutselingen boven de vliegverbodzone in Noord-Irak leidde tot het neer schieten van een Iraaks MIG-29 gevechtsvliegtuig. Een ander toestel voerde tegelijkertijd een raketaanval uit op een Iraaks radarstation. Bij de raketaanval werd ook het hotel el-Rasheed, pleisterplaats voor Westerse journalisten, ge troffen door een kruisraket. Hierbij werd een hotelmede werkster gedood en raakten 15 mensen gewond. De Iraakse president heeft gis teravond de Amerikaanse raket aanval op Irak omschreven als een 'totale nederlaag' voor de Verenigde Staten. Hij riep zijn leger op tot de tegenaanval. In een korte radiotoespraak, nog geen uur na de aanval, riep de president zijn troepen op terug te slaan tegen de agressoren. Zij moeten zich 'hun geschiedenis en de missie die God hun heeft gegeven, waardig tonen'. VERVOLG EXTRA OP MAANDAG - A2 In het weerbeeld komt maar weing verandering. Er is vrij veel bewolking, maar later op de dag komen er mogelijk enkele opklaringen. De wind neemt af in kracht. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er zullen tot 1998 minder dan de aangekondigde 1.500 gedwongen ontslagen vallen bij het Nederlandse leger. Dat heeft minister Ter Beek (Defensie) gisteren verklaard. leidsuitgangspunt aanvaard. Ik zal er alles aan doen om het aantal ontslagen zo beperkt mo gelijk te houden. Het worden er dus minder dan 1.500." Hoeveel gedwongen ontslagen het dan wel zullen worden, kon Ter Beek gisteren niet vertellen. De minister liet weten in het kabinet steun te gaan zoeken voor 'uitstroom-bevorderende maatregelen'. Daarmee bedoelde hij dat er regelingen komen waardoor mensen eerder dan op het moment van hun functioneel ontslag de dienst kunnen verla ten. Ook wees de minister erop dat zijn ministerie er alles aan zal doen om mensen zodanig bij- of om te scholen dat ze bij politie, marechaussee of als milieu-in specteur werk kunnen vinden. Vorige week maakte Ter Beek' plannen bekend voor de omvor ming van het Nederlandse leger, de prioriteiten-nota. Die plan nen leiden tot een halvering van de krijgsmacht en het omvormen van het huidige leger in een beroepsleger. Het personeel bij Defensie en ook de bonden waren ernstig geschokt toen ze hoorden dat die plannen voor 1.500 mensen een gedwongen ontslag betekenen: 1.300 beroepsmilitairen en 200 burgerambtenaren bij Defensie verliezen hun baan. De bonden waren echter bang dat veel meer mensen ontslagen zouden wor den. Zo noemde de militaire CNV-bond Acom vorige week een aantal van 4.000 gedwongen ontslagen als Ter Beek de priori teiten-nota uitvoert. „Ik beschouw het als mijn eer te na als ik het op die 1.500 ontsla gen zou laten aankomen," ver klaarde Ter Beek gisteren voor televisie. „Die 1.500 is een uit komst van berekeningen die ge maakt zijn. Dat betekent echter niet dat ik die uitkomst als be- Accra - „Ik hoef maar met een vrouw naar bed te gaan en ze wordt zwanger," zegt Papa Aboagye Kwarteng, een kruidengenezer van 82 in de regio Brong Ahafo (Centraal-Ghana). Hij woont daar met zijn 37 vrouwen en een deel van zijn 287 nakomelingen. Hij heeft bij elkaar 177 kin deren (waaronder 18 twee lingen), 60 kleinkinderen, 45 achterkleinkinderen en 5 achter-achterkleinkinderen. (ADVERTENTIES) Dagelijks geopend van 10.00-20.00. Zat. 23e: 10.00-16.00. "1 V0L1ERE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u. met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S

de Stem | 1993 | | pagina 1