'Ind Palestijns drama op een ijskoude 'Vlakte der bloemen' Washington klaar voor grootse inauguratie nieuwe president DESTEl Aantal ai Nederlai Onder de rook van Schiphol Tarief Directeur Somalië ACHTERGROND -DESTEM- Gevolg van opn de stem zaterdag 16 januari 1993 VAN Leimuiden aan de Westeinderplas naar Bennebroek, deels over smalle, landelijke wegen, langs brede sloten waarin het waterpeil het bermgras be reikt. Je staat er weer eens versteld van hoeveel open ruimten die overvolle Rand stad Holland nog heeft. De wind rukt aan de auto terwijl we de duistere verlatenheid doorkruisen. De af en toe langs het zwerk zwevende sterren moeten vliegtuigen zijn, neerdalend op Schiphol. Verkild tot op het bot komen we aan. Dat komt omdat we zonder overjas zijn uitgestapt en even in de straffe wind hebben moeten wachten eer het restaurant 'De Geleerde Man' z'n deur voor ons open de. Geleerd? Het moet een grap zijn. Naast de ingang staat het beeld van een man met een sardonische grijns op het gelaat, een opengeslagen boek in de hand en met een trapleer over de schouder. De bar heeft iets weg van een grand café in het klein. De messen zijn op de verga dertafel, waaraan we uren hebben gezeten, achtergela ten en het is hoog tijd voor ontspanning. Het eerste drankje smaakt hemels en verdrijft de kou op slag. Er ontstaat al snel een vrolijk sfeertje. Een moppensfeertje. „Hebben jullie Arjaan ge kend?" De meesten niet. Een paar anderen en ik wel. Ar jaan - zo heette hij in werke lijkheid niet - bevond zich aan de periferie van mijn ken nissenkring. De laatste jaren ontmoette ik hem alleen nog op de kerstvieringen van het bedrijf waar hij had gewerkt en waar ik ook een relatie mee onderhoud. Arjaan was wat ze vroeger een vertegenwoordiger noem den, maar hij was vooral een bon vivant in optima forma. Hij genoot van het leven zoals ik dat zelden iemand anders heb zien doen, ook nog toen hem dat bemoeilijkt werd door een hartkwaal. Hij was ook een befaamde, wandelen de moppentrommel. En hij was een meester in het vertel len ervan. Hij hield vooral van moppen met snelle wen dingen en een overrompelen de clou. Een speciale catego rie had hij steeds in voorraad voor zijn relaties in de weg en waterbouw. Dat schijnt een wat ruige wereld te zijn en zijn moppen waren er dan ook naar. Het waren meer dan pikante moppen, maar - en dat was het bijzondere aan Arjaan - hij vertelde ze met een zekere onschuld die de toehoorder van gêne vrijwaar de. Ook al lach je om een gore mop, je keurt hem stille tjes toch af en kijkt er de verteller op aan. Bij Arjaan niet. Arjaan gebruikte die moppen natuurlijk om er de zielen van zijn potentiële klanten mee te masseren. Het was zijn sub specialiteit. Die heeft een^ goede vertegenwoordiger no dig, want een declarabele lunch betalen voor de relatie, dat kan iedere collega. Arjaan de moppentapper, die ik nooit een grap heb horen vertellen die ik al eens eerder had ge hoord, bleef zijn voorraad vernieuwen, ook nog lang na dat hij niet meer met relaties uit de weg- en waterbouw hoefde te lunchen, omdat zijn kwaal hem op non-actief had gesteld. En elke kerstviering tracteerde hij ook mij op zijn nieuwste. Dit jaar was hij er niet. Over leden. Ik vernam dat pas lang nadat hij begraven was. En nu opeens, in de gelagkamer van 'Dé Geleerde Man' in het winderige Bennebroek, had den we het over hem. „Heb ben jullie Arjaan gekend?" De meesten niet, maar de vraag riep een afwachtende belangstelling op. En zo gin gen er weer een paar moppen van Arjaan rond, niet zo spits verteld als hij dat zelf kon, maar toch nog sterk genoeg voor een lach. Zo leven ze voort, de mensen die we gekend en graag gemo gen hebben Het maakte voor de posterijen niet uit naar welk Westeuropees land je vorig jaar een brief stuurde, altijd moest er 'n postzegel op van tachtig cent, evenveel als voor deelname aan het binnenlands postverkeer. Door heel Europa was ouderwets corresponderen met je vrienden even goedkoop. Maar per 1 januari heeft Europa de binnengrenzen uitgewist en dat is meteen te merken! Binnen Nederland kost het versturen van een brief nog steeds tachtig cent, maar naar Frankrijk of Engeland of Spanje is het nu een dubbeltje duurder geworden. Europa groeit naar elkaar toe, de drempels worden geslecht, de grenzen gaan open, we worden allemaal Europeaan, maar voor de schriftelijke communicatie - die mooie bakermat van vriendschap - wordt over de grenzen heen het onderscheid vergroot. Een dubbeltje, 't mag geen naam hebben, maar toch: hoe bedènk je het? (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19,00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rekr 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. i Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Op 17 december vorig jaar deporteerde Israël 415 Palestijnen, zonder enige vorm van proces, naar Libanon. Aanleiding tot deze grootste deportatie uit de geschiedenis van Israël was de ontvoering van de Israëlische soldaat Nissim Toledano, enkele dagen eerder, die later in de buurt van Jeruzalem vermoord langs de weg werd gevonden. De ontvoering en de moord waren opgeëist door de islamitisch-funda- mentalistische Hamasbeweging in de door Israël bezette gebieden. Volgens de Israëlische veiligheidsauto riteiten waren de 415 uitgewezenen aanhangers van de Hamas, die enkele jaren geldden door de Israëli's onwettig is verklaard. De 415 werden 's nachts over de Israë- lisch-Libanese grens gezet, maar wer den door Libanese legerposten tegenge houden. Ze bivakkeren nu al bijna vier weken in de barre winterkou op een heuveltop in Zuid-Libanon. Een van de gedeporteerde Palestijnen barst tijdens een gebed uit in tranen Hoewel Israël gisteren toestond dat de Palestijnen in het niemandsland tussen Israël en Libanon medicijnen krijgen, blijft hun situatie uitzichtloos. Onze Israëlische correspondent ging er kijken. Door Willy Werkman OP DE TENT van Moham med Tahseen Shawar klet terde de regen. De wind gierde. De kou was ondraag lijk. Maar de onheilspellende gelui den van de winter, op de heu veltop in Zuid-Libanon, dron gen niet tot hem door. Midden tussen zijn vrienden, gehurkt op de grond, en stil voor zich uit starend, luisterde hij ademloos naar de door ons meegebrachte familieboodschap, die uit de taperecorder kwam. Ontroerend klonk de stem van zijn vrouw. „Schat, we maken het goed", klonk het. De stem haperde even. Op de achter grond was het geluid van Mo- hamm. „Wij allemaal denken aan je", klonk het door het kindergeluid heen. „Kom gauw terug." Mohammeds gezicht vertrok. Hij lachte en hij huilde tegelijk. Over zijn wangen biggelden de tranen. „Al hamdulillah", bracht hij uit. „God zij geze gend. Nu heb ik weer kracht." Marj a-Zuhour is de meer dan duizend meter hoge heuveltop in Zuid-Libanon, waarheen Is raël bijna vier weken geleden 415 Palestijnse aanhangers van de islamitisch-fundamentalisti- sche Hamasbeweging uitwees. Ze waren midden in de nacht van hun bed gelicht en met bussen, in een reis die uiteinde lijk zesendertig uur duurde, over de Libanees-Israëlische grens gezet. Met niets méér bij zich dan de kleren die ze droegen, en met een deken en een regencape, die de Israëlische soldaten hen - in een cynisch gebaar van mense lijkheid - op het laatste moment hadden gegeven. Het was een daad van wraak geweest op de ontvoering van een Israëlische soldaat, die twee dagen later dood was gevonden. Harnas, een aan kracht en in vloed winnende beweging in de door Israël bezette gebieden, die zich tegen het vredesproces tus sen de Israëli's en de Palestijnen verzet, had de verantwoorde lijkheid voor de ontvoering en de moord op zich genomen. Ze waren te voet in het Libane se grensgebied terecht gekomen. Maar verdreven door de Israë li's bleken ze ook in Libanon niet welkom te zijn. Er was hen niets anders overgebleven dan de heuveltop Marj a-Zuhour, zo poëtisch de vlakte van de bloe men genoemd, tot hun tijdelijke verblijfsplaats te maken. In de door het Rode Kruis gele verde tent van Mohammed Tah seen Shawar hoorden we de verhalen van de mannen uit Hebron, uit Betlehem, uit Na bloes en uit Gaza. We zaten op de door het regen water doordrenkte matrassen. Rondom ons lagen him klets natte bemodderde schoenen. Aan een lijntje hingen wat vieze kledingstukken. De stank be dwelmde. „We hebben maar heel weinig te eten", vertelt Mohammed. „Al dagen eten we niet meer dan een paar aardappelen per dag, die dorpelingen uit de buurt 's nachts op de rug van ezeltjes naar ons toe smokkelen. Het Libanese leger laat zelfs geen voedsel voor ons door. Maar aan de honger zijn we al gewend. De kou is veel moeilij ker. We kunnen bijna niet sla pen. We moeten steeds in bewe ging blijven om onze lichamen te verwarmen. Er zijn al tiental len zieken." De kou, het voedselgebrek en het vieze water, dat ze in de buurt van het tentenkamp vin den, heeft al voor griep, darm ziekten en huidaandoeningen gezorgd. Er is zelfs dysenterie uitgebroken. In de tent, die de tien doktoren onder de gedeporteerden tot 'kliniek' hebben bestempeld, komen iedere dag nieuwe pa tiënten. „Sommigen", zegt dr. Samir Saleh el Kadi, „kan ik helpen met de weinige medicijnen, die het Rode Kruis ons heeft ge bracht. Maar ik weet niet wat ik moet doen als de voorraden op raken. Het zal niet zo lang meer duren, vrees ik, dat er doden zullen vallen. Ik heb nu bijvoor beeld een man die aan suiker ziekte lijdt. We hebben hier na tuurlijk geen diabetisch voedsel voor hem. Ik heb alleen nog een beetje insuline. Hoe moet ik het leven van die man redden?" Onze tocht naar Marj a-Zuhour was moeilijk en gevaarlijk ge weest. Bijna een hele dag had den we per auto gereisd van de hoofdstad Beiroet, via de diep ingesneeuwde bergpassen naar de Beeka-vallei, in het oosten van het land. Onze chauffeur had sneeuwket tingen om de autobanden moe ten leggen om niet uit te glijden op de hoogten die hier en daar bijna tweeduizend meter be reikten. Hij had de soldaten van de Syrische en Libanese legerpos ten om moeten praten. Onze paspoorten en perskaarten wa ren ettelijke malen afgenomen om in een vies schriftje onze namen te noteren. Mannen van de Syrische veilig heidsdienst, overal aanwezig nu het grootste deel van Libanon door het Syrische leger bezet is, hadden schijnwerperlicht op onze gezichten geworpen, de in houd van onze auto doorzocht, en zelfs de kranten afgenomen die we bij ons hadden. „Onze regering wil niets met de gedeporteerden te maken heb ben", was de uitleg geweest van Mahdi, onze chauffeur. Niets met de gedeporteerden te ma ken willen hebben, betekent, dat geen enkele vorm van Liba nese humanitaire hulp de man nen in het tentenkamp in Marj a-Zuhour mocht bereiken. Zelfs niet de kranten en de stukken brood en kaas, die ze voor ons zelf hadden meegenomen... Maar de ontberingen van de reis waren niets geweest, vergeleken met de kou, de gierende wind en de nattigheid van de plek, waar de gedeporteerden hun kamp hadden opgeslagen. De laarzen, die onze voeten hadden moeten verwarmen, wa ren bijna meteen doorweekt. Zelfs de met bont gevoerde jas kon niet voorkomen, dat we bibberend en soms zelfs schok kend van de ondraaglijke tem peraturen, moesten luisteren naar het menselijke drama dat zich in Marj a-Zuhour afspeelt. Mannen, door de Israëli's 'terro risten' genoemd, omdat ze aan hangers zijn van een onwettig verklaarde organisatie, sommi gen met blote voeten in sanda len, en met dunne trainingspak ken aan, met moeite overlevend op een heuveltop tussen de Is raëlische en Libanese legerpos ten. Pionnen in het politieke machtspel van het Midden-Oos ten, die zonder enige vorm van proces over de grens warsen gezet. Zoals Mohammed Tah seen Shawar, die 's nachts de heimwee voelt en soms als een klein kind huilt. „Vaak ga ik een stukje lopen", vertelt hij. „Dan denk ik aan mijn vrouw en aan mijn kinde ren. En dan stromen de tranen over mijn gezicht. Ik weet niet hoe lang ik hier nog moet blij ven. Israël heeft gezegd, dat we FOTO AP voor twee jaar zijn uitgewezen. Ver beneden, bij een ijskoud bergstroompje, wassen en mannen hun handen, hun zicht en hun voeten. Van noodzakelijke douche hebben zij al wekenlang moeten afzien. „Allah, onze God, zal ons bij staan", zegt Hussam Hilrrj Jamjoem. „Ons rest niets meer dan ons geloof. Wij bidden drie maal per dag. Alleen daaruit halen wij de kracht om het hier vol te houden." Voor hoe lang nog? Twee van de 415 gedeporteerden zijn het vo rige weekeinde door doktoren van het Rode Kruis meegeno men. Een zestienjarige jongen, die volgens Israël 'per vergis sing' was uitgewezen, en erstige nierpatiënt, wiens leven in gevaar was. De jongen mocht naar zijn woonplaats Hebron1'op de jves- telijke Jordaanoever terugke ren. Maar de nierpatiënt moest in een ziekenhuis in Zuid-Liba non worden opgenomen, omdat Israël hem de toegang weigerde. Hoe lang voor de achtergebleve nen de weg terug naar huis, niet meer dan enkele kilometers lang, nog gesloten zal blijven, weet niemand. Maar als de nacht over Maij a-Zuhour valt en de wind kracht toeneemt, brengen Mo hammed Tahseen Shawar zijn vrienden het in hun stin kende tent op om met hun lied van de terugkeer het hart ver warmen: „Ik zweer u, oh moe der, ik zal naar huis terugkeren. Bevloei het land en neem wraak." Wekenlang al laten honderden werkers in de kern van de hoofdstad hun hamers tikken en hun zagen zingen dat het een lieve lust is. Bill en Hillary Clinton komen eraan en de tribunes moeten tijdig klaarstaan voor wat the greatest (inaugural) show on earth moet worden. Door onze correspondent Marc de Koninck „DIT IS ZÓÓÓ opwindend, man! Voor het eerst is een pre sident jonger dan Mick Jagger! Iedereen komt naar het feest. Miljoenen gewone mensen en alle sterren van Hollywood en Broadway. Iedereen wil erbij zijn als Amerika aan iets nieuws begint. Het zou me niet verbazen als Elvis ervoor terug komt." Chuck's gezicht gloeit van en thousiasme, als hij even opkijkt van onder de stellage die hij aan het bouwen is langs Pennsyl vania Avenue in het drukke centrum van Washington. Elvis zél ook komen opdagen. Hij zal tegen de hemel hangen boven de Potomac River als sluitstuk van het kolossale vuurwerk komende zondaga vond. Een weelde van kleurijke explosies zal het silhouet van Bill Clinton, blazend op zijn saxofoon, stralend aftekenen op het uitspansel, met de contou ren van The King daarachter. Vijf dagen lang zal Washington daveren rond de inauguratie, die met Clintons eedaflegging woensdag op de trappen van het Capitool zijn officiële beslag krijgt. Even moeten maar ver geten worden dat de nieuwe president veel van zijn verkie zingsbeloften waarmee hij het Werklieden zijn al wekenlang druk in de weer met de bouw van stellages, podia en tribunes voor het grote inauguratie-feest in Washington. foto epa nieuwe Amerika voor ieders ogen toverde, al is vergeten. Behalve dringen wordt het dus dansen, lachen, zingen, bidden en huilen geblazen in het hart van 's werelds enige overgeble ven grootmacht. Een paar van de hoogtepunten: tien kolossale Inaugural Balls, vier Inaugural Dinners, twee Presidential Ga la's, een sterrenfestival dat zijn weerga niet kent, parades, re cepties, kerkdiensten etc. etc. En op de meeste van die happe nings willen Bill en Hillary - of anders wel Al (Gore) en Tip per - zich persoonlijk laten zien... Wie denkt dat het een elitaire aangelegenheid wordt, deze vie ring van de nieuwe start die Amerika wil gaan maken, heeft het mis. Het Ritz Carlton Hotel heeft dan wel suites in een aan bieding van 23.000 dollar voor vier nachten, maar in hoofdlij nen wil de inauguratie-extrava- ganza trouw blijven aan het formele motief: 'America's Reu nion'. Het wordt het Democratische feest van de hereniging van al les en iedereen wat in de voor bije twaalf jaar van Republi keins bewind van elkaar ver vreemd is geraakt. Het wordt het feest van zwart en blank, indiaan en hispanic, homo en hetro, vrouw en man, ziek en gezond, arm en rijk, oud en jong, yup en hippie. Want ieder een is nodig voor de wederop bouw van Amerika. Een van de bals is speciaal voor de daklo zen en op een ander zijn alle Amerikaanse top-types uitgeno digd die zich zorgen maken om het milieu. Geïnspireerd door het moeilijk te definiëren maar misschien daardoor zo aanstekelijke Clin- ton-idealisme, zal de nieuwe political correctness dan ook af stralen van het veelledige fes tijn. Zo vraagt het Inaugural Com mittee aan de gasten die als VIP's naar Washington komen, om mee te werken aan 'een zo laag mogelijke limousine-dicht heid' in de stad en om zich van hotel naar evenement te laten vervoeren met de beschikbare shuttle-bussen. „U hoeft zich geen zorgen te maken over de representativiteit van dat ver voermiddel. De bus is in." Ja, de bus is ernstig in sedert Bill Clinton daarmee tijdens de voorbije verkiezingscampagne een aantal tochten door het land maakte. En de aanstaande president neemt zondagochtend dan ook opnieuw de bus voor zijn triomfantelijke intocht in de hoofdstad ter opening van Inaugural Week. Zwanger van symboliek wordt die busrit, die van start gaat in Monticello, het landgoed van voormalig president Thomas Jefferson, die in november van het jaar 1800 vanaf diezelfde plantage in de lieflijke heuvels van Virginia per koets, samen met de vrijgelaten slaaf Davy Bowles, als verse verkiezings overwinnaar op weg ging naar Washington. Net als Jefferson toen deed, zal Clinton nu onderweg in Culpe- per een kerkdienst bijwonen. Maar anders dan voor Thomas wacht er nu voor Bill om drie uur zondagmiddag bij Lincoln Memorial een welkomstvoor stelling - vrij toegankelijk voor iedereen- van een werkelijk duizelingwekkende verzameling artiesten. Van neuriër Tony Bennett tot rapper LL Cool J, op Madonna na (er zijn grenzen) is iedereen er. En natuurlijk op Frank Si natra en Arnold Schwarzeneg ger na, die niet zijn uitgenodigd omdat ze campagne voerden voor George Bush (ook de reu- nion-gedachte heeft z'n gren zen). De wereld van het entertain ment is bijna collectief enthou siast geworden voor Bill Clinton sedert Dan Quayle het vorig jaar waagde om 'Hollywood' er van te betichten haar morele verval ('idealisering van geweld, vrije seks, ongehuwd moeder schap') via de filmindustrie op te dringen aan het Amerikaanse publiek. Ook de recente ongeregeldhe den in Los Angeles, die vervaar lijk dicht in de buurt van Hol lywood kwamen, hebben daar doen doordringen dat Amerika aan verandering toewas. Tot de hoogtepunten maandag behoren de diplomatieke 'we reldreceptie' op Georgetown University en een wel zeer bij zondere lunch met de Clintons: de 'Faces of Hope Luncheon' Voor die maaltijd zijn tweehon derd burgers uitgenodigd die zorgvuldig zijn geselecteerd op zo'n manier dat ze een preciese dwarsdoorsnede van de Ameri kaanse bevolking vormen. Dinsdag is er onder meer een 'Salute to Children', een show in het Kennedy Center tot onge twijfeld spectaculair én hyper gevoelig eerbetoon aan Het Kind. En die avond volgt dan in het Capital Center het aller grootste van alle gala's, een ge beurtenis waarnaar heel Ameri ka gespannen uitkijkt (alle ma jeure evenementen zijn recht streeks op tv) in verband met de prangende vraag hoe Hillary zich zal hebben getooid. Woensdag zal de hele wereld rechtstreeks meekijken naar de inzwering door opperrechter William Rehnquist en vervol gens de traditionele nationale parade (ditmaal inclusief een delegatie aids-patiënten) van het Capitool over Pennsylvania Avenue naar het Witte Huls Jimmy Carter legde destijd de hele ruim twee kilometer lo pend af, maar uit veigheids- overwegingen doen de Clintons nu het traject 'in principe' per gepantserde limousine. Donderdag houden Bill en Hil lary nog 'open huis'. Dan mag elke gewone burger die er tw« weken geleden snel genoeg bil was om op wie-het-eerst-konit- basis een van de 3.000 toe gangskaarten te bemachtig®- het echtpaar succes komen wensen. Daarna gaat de nieuwe pr dent aan het werk. Als Saddam of wie dan ook hem niet al °P woensdag aan het werk h gezet. pestem Van onze Haagse redactie nen Haag - Het kabinel voor een experiment m< 'waterrekening' per hui: den, ter vervanging v; drie nota's voor water, recht en zuiveringslaster ne hoogte van de nieuwi rooet volledig afhankelijk den van het waterver paardoor zouden huishr zuiniger met het water om; pe ministers Maij-Wegger keer en Waterstaat) en (Milieubeheer) schrijven Hilversum (anp) - Het somberder over de Ne eerdere voorspellinger de Vara-microfoon: en de werkgelegenhei gunstige zin moeten neerwaarts." Begin november publiceer CPB al een vrij somber met zwakke economische en oplopende werkloosheii enige lichtpuntje daarin w de inflatie terugliep. V Zalm is dit nog steeds in i lijnen het beeld dat het voor ogen staat. Slechter Geluiden, zoals van de pre van De Nederlandsche Duisenberg, dat het all nogal meevalt, worden Zalm weersproken. „Wij denken in ieder gev: dat het meevalt. Als we zie we sindsdien aan materiaa ben binnengekregen, dan genlijk het afgelopen jaa wat slechter verlopen, met wat betreft de winstgeven Internationale cijfers duid op dat de ontwikkeling in land nog veel zwakker i daar volgend jaar helema; groei zal zijn. Dat is nati Den Haag - Het aanta wordt gemeld, stijgt we nen jaarverslag 1992 'Ai ge Hoofdinspectie van d In 1992 zijn bij de Gï mensen gemeld waarbij de lijke ziekte is vastgestelc zijn er 111 meer dan in (422) en ook aanzienlijk dan in het vorige recc 1990, toen 460 aids-slach werden gemeld. In totaal heeft Nederlai officieel 2478 patiënten, een besmetting met het E rus aids hebben ontwikkel Melding van patiënten m( gebeurt in Nederland op v lige basis bij de GHI in Ri Over het laatste kwarta; 1992 kreeg de inspectie 15 dingen binnen, tien pe waren besmet met HIV-2. Van de 2478 mensen die a lijden komt bijna de. he Amsterdam. Noord-Holl: dan ook de provincie n meeste patiënten (1346), volgen Zuid-Holland Utrecht (111) en Gele DE INTERVENTIE van de begint haar vruchten af tf waarin de geallieerde st ten te bepalen, worden moordende bendes wc verder het binnenland bevolking begint nu echt De verleiding om de con 9ekregen op een stabie daarbij wordt geteld dat koord is ondertekend dc hebben deelgenomen at hoofdstad. Maar ook ditmaal bedrie mers aan het vredesove zware druk van de Ver conferentie is het bewijs bestand en over de ont meer dan een week dure mntie die in maart in Ac Gesproken over verdelini ln het teken van verzc peigerden nog langer c betalen, zetten ze hun ha Ue waarde van de ove 'eiders van de diverse wanneer het interventu verenigde Naties kunne °m jarenlang een troep sterk genoeg is om de ri\ net ontbreekt in Soma Politieke structuur. In nagenoeg onmogelijke "°or de tussenkomst va oevolking van het tota< voor de lange termijn m

de Stem | 1993 | | pagina 2