Reorganisatie Breda Packaging 4In 2015 nog maar twee veilingen' Sombere tijden voor rood-vleesmarkt Resultaat Van Compromisloos Streven Naar Perfectie Gestrand op het vliegveld kest vergelding •Concentratie op produceren van verpakkingsmachines •Twintig banen weg Meer krantenbezorgers na 'nieuwe helden-campagne' Voorrang ouderen bij ontslag mag tot 1994 Belgische spoorwegen overwegen sanering Meer bedrij ven hebben OR J LAND KORT •entrale Tsjernobyl over hervormingen ECONOMIE A5 Landbouw Economisch Instituut verwacht veranderingen in glastuinbouw Themadag veevoederproducent CHV: ECONOMIE KORT twee dagen is brand uitgebroken |rnobyl. Functionarissen van <j geen radio-actieve straling Ian in een ventilatiegang die naar jicentrale leidt. Die reactor werri 986. waarbij naar schatting 8000 iet vuur tijdig hebben kunnen deed zich geen verandering Voot Ijnse staatscomite heeft donderdag het houden van een referenda® Ingen. 'klimaat van rust en vrij van alle en. Dat voorbehoud verwijst naar die fundamentalistische moslims voeren en de even gewelddadige nentalisme door de militairen. ïlpt Suharto ische Democratische Partij (PDi) ar eigen aanhangers op de hals reken voor de herverkiezing van deed dat na een een drie dagen Suharto kan nu aan zijn zesde Jlissing sluit de PDI zich aan bij de parlement en de 100 benoemde |ger. rt Kurden-kamp liegtuigen hebben donderdag een Ie Arbeiderspartij van Kurdistan *-t-Turkije gebombardeerd. Daarbij Jrzetsstrijders zijn omgekomen, en zich zo'n 300 strijders op het lent. Turkse troepen hebben er tot De PKK-strijders zouden vanuit [gekomen. een onafhankelijke staat heeft de lan 5300 mensen het leven gekost. tendemocraten EG ried Martens van België is donder- an de Europese Unie van Christen- bigt in deze functie de Italiaanse ken Emilio Colombo op. de voorzitterschappen van de twee Jeke organisaties in Europa, EVP en hand. De EUCD richt zich sinds Jtische partijen uit heel Europa. De ontstond in 1976 uit de EUCD. in Parijs mislukt flitsende, zeven minuten durende uilen: de presentatie van Den Haag nstige controle-kantoor op chemi- landse journalist had gisteren de reusachtige zaal XI te komen in het aar minister van buitenlandse zaken burgemeester Havermans de pers 'komstige Haagse VN-kantoor. in Angola ring heeft donderdag toegestemd in rebellenbeweging UNITA, maar in brlog onverminderd voort. Margaret Anstee zei, nadat zij arcolino Moco had gesproken, dat UNITA heeft toegezegd militaire feche hoofdstad Addis Abeba af te iteiten en de procedure van een ten. gewoon door, zelfs heviger dan ooit. imen in Chili Ier, de voormalige DDR-leider, is |men waar hij werd begroet door zijn 1 woensdag in Berlijn uit gevangen- ^proces tegen hem om gezondheidsre- :ker lijdt aan leverkanker, oorman verklaarde na zijn aankomst pn dat hij zijn lieve vrouw ooit weer pt met deze hereniging een 'laatste ulling was gegaan. Hij dankte het Ing voor hun gastvrijheid. rifge bied waren tijdens de actie maximale staat van paraatW wegens de mogelijkheid dat ter vergelding Scud-raketten®11" afvuren op doelen in Saudi-A13' bië of elders. „Maar hun cap®1' teit met Scuds is zeer ver®® derd, om niet te zeggen ge"ee opgeruimd tijdens de GoIfc°r' log", aldus admiraal Lanxade Kuwayt liet gisteren weten nieuwe Iraakse verzekerd# van goed gedrag niet te vertrou wen. én dat Baghdad 'de geV® gen zal ondervinden' als het w nieuw de grens schendt ter v»' gelding van de geallieerde lu». actie. Kuwayt heeft daarom Z'J leger in verhoogde staat van P raatheid gebracht. In het Westen is met tevre® heid gereageerd op de luchta® van woensdag. De Arat landen zijn over het alge-- boos en vragen zich af, wa2 Israël niet met dezelfde gemeten wordt als Irak. DE STEM VRIJDAG 15 JANUARI 1993 Van onze Haagse redactie Den Haag - Binnen 25 jaar is jn Nederland nog maar plaats f0()r 2 veilingen. Eén voor groente en fruit en één voor bloemen en planten. Nu zijn er nog 20 veilingen. ne veilingen moeten zich snel aanpassen aan de veranderingen in de glastuinbouw. Om hun be- staanspositie veilig te stellen, s ten ze niet alleen de belan- van de telers dienen, maar ze ook tegemoet komen aan de wensen van de afnemers. Dat voorspelt het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in zijn toekomstverkenning voor de Nederlandse glastuinbouw tot het jaar 2015. De grootwinkelbe drijven zijn de grootste bedrei ging voor de veilingen. Het LEI verwacht dat zo'n 75 tot 80 pro cent van de afzet van glasgroen ten en 30 40 procent van de totale afzet van snijbloemen en potplanten via deze bedrijven gaat lopen. Ook de voorverkoop (vanuit de kas) zal de komende jaren snel groeien. Dat geldt vooral voor bulkprodukten als tomaten en komkommers. Het LEI denkt dat in 2015 zelfs driekwart van de glastuinbouwprodukten via de voorverkoop wordt verhandeld. Volgens de prognoses van het landbouwinstituut zal het areaal glastuinbouw de komende 25 jaar met 2500 hectare toenemen tot 12.500 hectare. Planologische problemen en de hoge grondprijs verdrijven de glastuinbouw uit de Randstad. De regering houdt al rekening met uitbreidingen in de omgeving van Breda, Nijme gen en Venlo. Omvangrijke vrijwillige herves tiging zal pas optreden als op termijn de economische voorde len van nieuwe gebieden bij de betrokken ondernemers door dringen. Volgens het landbou winstituut blijkt uit het onder zoek de noodzaak tot spreiding van de glastuinbouw ondubbel zinnig. De huidige voordelen van vestiging in de Randstad wegen niet op tegen de toekomstige voordelen van vestiging in over loop- en buitengebieden. Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - Breda Packaging in Breda, een dochter van de Begemann Groep van J. van den Nieuwenhuyzen, heeft voor twintig van haar 140 werknemers ontslag aange vraagd. Om uit de verliezen te geraken het bedrijf zich concentre ren op de hoofdactiviteit, de ont wikkeling en produktie van ver pakkingsmachines. Dat heeft di recteur ir. E. van Amstel van Breda Packaging gisteren be kendgemaakt. Dat het plan wordt gelanceerd twee dagen na de mededeling van de Begemann-president dat verliesgevende activiteiten ver sneld zullen worden gesaneerd, berust volgens hem op toeval. Van den Nieuwenhuyzen zette Breda Packaging in het najaar te i, omdat de verpakkingsdivi sie niet meer binnen de kernacti viteiten van het concern zouden passen. Het laatste reorganisatieplan bij Breda Packaging stamt uit 1991. De toenmalige manager Kruijff wilde het bedrijf in drie jaar tijd uit de problemen halen. In 1993 zou het weer winst moeten Mislukt Financieel is dat plan echter mislukt. Het Bredase bedrijf leed 1992 bij een omzet van f 20 miljoen een verlies van circa 4 miljoen. Over 1991 was het re sultaat al f 2,4 miljoen negatief. Van Amstel zegt dat de verliezen grotendeels voor rekening ko- van de afdeling meet- en regeltechniek, die voornamelijk aan de procesindustrie levert. De produktie van verpakkings machines verloopt wel naar wens. Van Amstel zegt dat vorig jaar in geld gemeten 25 procent meer orders zijn binnengehaald. „We hebben onze marktpositie kunnen versterken. Bovendien De Westbrabantse en Zeeuwse dagbladen, zoals De Stem, Pro vinciale Zeeuwse Courant en Brabants Nieuwsblad weten niet zeker hoeveel personen zich door de campagne hebben aangemeld ds krantenbezorger. „Meestal wagen we een nieuwe kranten bezorger niet of hij zich aange meld heeft omdat hij een spotje °P tv heeft gezien," zegt C. Ko- jjjngs, chef expeditie-distributie bij het Brabants Nieuwsblad. We kunnen alleen zeggen dat aanmelding, vooral in de eer ste weken na de lancering van de campagne groter is dan nor- Naai." Een soortgelijk geluid aat ook J. Schout, hoofdinspec teur bij de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) horen. 1 dagblad De Stem hebben ac" in de afgelopen maanden zeventig nieuwe bezorgers aan hield. Volgens J. Baardemans de afdeling exploitatie is het echter niet zeker of dit ook ver band houdt met de campagne. «"0 Stem heeft nog een eigen, extra campagne waarin bezor- 8® tegen beloning een nieuwe hebben we door een verbeterde discipline en een verhoogde au tomatisering onze leveringstij- den kunnen bekorten. Waar we vroeger boetes kregen voor te late levering, krijgen we nu pre mies". Breda Packaging gaat zich ge heel op deze kernactiviteit con centreren. Het 'jobbingswerk', velerlei uiteenlopende projecten in opdracht van derden, zal af zonderlijk worden voortgezet. „Op de werkvloer waren de za ken al gescheiden. Financieel echter nog niet. Door de schei ding geheel door te voeren, krij gen we beter inzicht in de kosten en opbrengsten van de verschil lende projecten." De BP-directeur zegt op termijn een verzelfstandiging van de jobbingsactiviteiten niet uit te sluiten. Begrip Voorzitter C. van Alphen van de ondernemingsraad zegt begrip te hebben voor de voorgestelde maatregelen. „Je kon het zien aankomen. Als we zo waren doorgegaan, zou het hele ver pakkingsbedrijf ook zijn geval len." Hij noemt ontslagen onvermijde lijk, maar zegt nog geen oordeel te kunnen vellen over de omvang van het ontslag. Districtsbestuurder E. Pentenga van de Industriebond FNV zegt zich zorgen te maken over de sociale-* consequenties. „Door de vele reorganisaties worden de mensen murw geslagen". Hij ziet mogelijkheden voor het bedrijf, als het zich concentreert op ver pakkingsmachines. In Honk Kong wachten passagiers van Cathay Pacific op het Kai Tak vliegveld op informatie. Zij kunnen niet vertrekken door een solidariteitsactie van stewards en stewardessen van luchtvaartmaatschappij Cathay Pacific. Die vertrokken na het ontslag van 29 collega's die staakten voor hogere salarissen. foto epa Van onze verslaggeefster Breda - De campagne, waarmee de Nederlandse dagbladen het imago van hun bezorgers willen oppoetsen, heeft voor een groter aantal aanmeldingen van nieuwe krantenbezorgers bij de Westbrabantse en Zeeuwse bladen gezorgd. De landelijke campagne, 'Zonder nieuwe helden is de krant nergens', ging op 11 september vorig jaar van start. bezorger proberen te werven." In mei komt er een landelijk onderzoek om te kijken in hoe verre de campagne het imago van de krantenbezorger heeft verbeterd. De campagne kan in ieder geval niet verhinderen dat veel West brabantse en Zeeuwse kranten bezorgers stoppen na nieuwjaar. „Er zitten bezorgers tussen die ermee ophouden, omdat ze nu de nieuwjaarsfooi en het kerstpak ket hebben gehad. Maar ook houden veel oudere bezorgers van rond de achttien jaar ermee op omdat ze in hun eindexamen jaar op school zitten en veel tentamens krijgen", aldus Schout. Ook bij De Stem is het gewoon dat veel bezorgers er na nieuw jaar mee ophouden. Bij het Bra bants Nieuwsblad stoppen de meeste bezorgers ermee voor de grote zomervakantie. „De be langrijkste reden is meestal dat ze van school wisselen en geen tijd meer over houden", zegt Konings. Den Haag (anp) - Bedrijven mogen tot 1 januari 1994 gebruik blijven maken van de mogelijkheid om 55-plus- sers met voorrang te laten afvloeien bij collectief ontslag. Minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft dat donderdag geschreven aan de Tweede Kamer en de Stichting van de Arbeid, waarin vakbeweging en werkgeversorganisaties samenwerken. Eerder wilde de minister de regeling afschaffen per 1 april van dit jaar. De verlenging acht hij nodig door de tegenvallende economische situatie. Diverse grote bedrijven hebben al laten weten dat gedwongen massa-ontslagen niet langer uitgesloten zijn. De algemene regel bij collectief ontslag is dat daarvoor pas vergunning wordt verleend wanneer de ontslagen werknemers naar leeftijd een afspiegeling vormen van de leeftijdsverdeling van het voltallige personeel. Door 55-plussers met voorrang te laten afvloeien, wordt in de praktijk vaak een 'sociale oplossing' geschapen: het bedrijf vult de WW-uitkering aan tot de pen sioenleeftijd. Brussel (anp) - De Belgische spoorwegen overwegen een forse sanering waarbij tot 1997 ruim 5600 werknemers zouden moeten verdwijnen en al dit voorjaar 54 stations moeten sluiten die minder dan honderd opstappers per dag tellen. Een woordvoerder van de NMBS zei donderdag dat de plannen nog in discussie zijn en dat pas eind deze maand een besluit kan worden verwacht. De NMBS kent sinds 1991 een grotere autonomie ten opzichte van de overheid. Vorig jaar ok tober werd met de staat een beheerscontract gesloten dat on der meer voorziet in een steun van een kleine twee miljard gul den voor het beheer van de in frastructuur tot 1996. Volgens de NMBS is dit te weinig en moet in 1996 op een tekort van zeker een half miljard gulden worden ge rekend. Voor de periode 1993 tot 1996 wordt momenteel gewerkt aan een ondernemingsplan waarin de normen die de overheid stelt aan het beheer van de spoorverbin dingen worden uitgewerkt. Om tot een efficiënter beheer te ko men zouden volgens een van de voorstellen ruim 5600 van de huidige 43.500 personeelsleden het veld moeten ruimen. Via na tuurlijk verloop zou de helft van het sociale probleem kunnen worden'opgelost. Voor de resterende 3000 werkne mers moet een andere oplossing worden gezocht, waarbij het zo genoemde moderniseringsfonds een rol zou kunnen spelen. Werknemers zouden op dit fonds een beroep kunnen doen in de overbruggingsperiode voor het vinden van een nieuwe baan. Daarnaast wordt gedacht aan omscholing en bijscholing. |Jen Haag (anp) - De Wet op de Ondernemingsraden wordt Mds beter nageleefd, blijkt uit een onderzoeksrapport dat uunister De Vries (Sociale Zaken) naar de Tweede Kamer tett gestuurd. Voldeed in 1987 nog 55 procent van de eanjven met 35 of meer werknemers aan de wettelijke plicht Procent ^k011' me<^° vorig Jaar was dat gestegen tot 70 JJd aantal werknemers dat vertegenwoordigd is in een onderne- Bsraad is in dezelfde periode toegenomen van 76 tot ongeveer 83 cent. Met name bij kleine ondernemingen is het aantal onderne- 100» toegenomen. Het nalevingspercentage bij bedrijven tot werknemers was vorig jaar 56, bij grotere bedrijven en instellin- was dat 90. taaelangrijkste redenen van het ontbreken van een ondernemings- liet n^K1?611 aan onderzoeker van Research en Beleid genoemd en JJ van rie behoefte daaraan bij werknemers (46 procent) Pro bestaan van andere vormen van overleg (45 procent). In 16 Bijna11 van..^e gevallen had de directie geen behoefte aan een OR. onric,®01 wijfde van deze bedrijven of instellingen gaf aan dat een nemingsraad in oprichting was. Van onze redactie landbouw Wouw - Het gaat niet goed met de veehouders die runde ren vetmesten voor de slacht. De prijzen waren de afgelo pen jaren niet best. Vice- voorzitter Ch. van Gisbergen van het Produktschap voor Vee en Vlees noemde eerder deze week 1992 'een ramp jaar' voor de stierenmesters. En de perspectieven zijn somber. Die boodschap kregen gisteren zo'n zeventig vleesveehouders tijdens een themadag, belegd door veevoeder-producent CHV uit Veghel. In motel Wouwse Tol schilderde beleidsmedewerker Tj. de Boer van het Produktschap voor Vee en Vlees de boeren een somber beeld. Binnen de EG is het aan tal rundveeslachtingen in 1992 gedaald met 6 proeent en de verwachting is dat die daling zich dit jaar, met 5 procent, zal doorzetten. Binnen alle landen van de EG daalt ook de produk tie van slachtvee. Uitzonderin gen zijn Spanje, Portugal en En geland. Nationaal is de consumptie van rundvlees opnieuw gedaald. De Boer: „Het zijn de oude nadelen. Rundvlees is duurder dan var kensvlees, moeilijker te bereiden en het heeft een ouderwets ima go. Zelfs in traditionele rund- vleeslanden als Frankrijk, Span je en Portugal loopt de consump tie terug. Daarom zullen er ook in Europees verband promotie activiteiten worden ontwikkeld. Ook wordt gedacht aan integrale ketenbeheersing, zoals bij var kens. Dan wordt het mogelijk om een dier te volgen, vanaf de bevruchting tot in de vitrine van slager of supermarkt". Negatief voor de Nederlandse roodvleesproduktie is ook dat er weer een vleesberg aan het ont staan is. Die was in 1989 zo goed als weg, maar heeft onder in vloed van vooral Duitsland, Frankrijk, Ierland en Engeland weer een bijna ouderwetse om vang van 1 miljoen ton. De EG heeft maatregelen genomen, waardoor de vleesberg na maart niet meer kan groeien, maar ge volg zal zijn dat genoemde lan den hun overproduktie dumpen op de afzetmarkten van (onder meer) Nederland. In de jaren tussen '84 en '91 is het aantal rundvleesproducenten in Nederland gestegen van 16.000 naar 25.000, onder meer omdat melkveehouders een ren dabel alternatief zochten voor de bedrijfsruimte die vrij kwam als gevolg van de melk-quotering. Na '91 heeft zich een daling voorgedaan van het aantal rood- vleesproducenten. Volgens De Boer zijn er geen positieve verwachtingen voor het inkomen van deze boeren. Produktschap en Land bouwschap zullen bij de regering vragen om steun voor deze sec tor, onder meer voor herstructu rering en voor subsidiëring voor de verbetering van stallen en mestopslag. Van het onlangs ge sloten landbouw-akkoord tussen de EG en de Verenigde Staten hebben de vleesveehouders geen nadeel te verwachten, aldus De Boer: „Dat nadeel zat in feite al verpakt in de MacSharry-voor- stellen die nu verpakt zijn in het akkoord tussen VS en EG". Een evenmin rooskleurig beeld schilderde directeur Th. Herm- sen van de Runderslachterij van de EnCeBe, goed voor 115.000 van 1,4 miljoen runderen die in Nederland jaarlijks geslacht worden. Net als de varkenssector kampt ook de rundersector in Nederland met overcapaciteit. De verwachting is dat het aantal slachtingen terugzakt van 1,4 miljoen in 1992 naar 1 miljoen in het jaar 2000, ofwel terug naar het niveau van 1980. Net als De Boer gaf Hermsen aan dat er een zekere verzadi ging is van de markt voor puur vleesvee, maar dat er ruimte ontstaat voor koeien die worden uitgestoten uit de melkveehou derij: „Die doen het weer goed als industrieel vlees dat in de vorm van vlug-klaar-produkten in de vitrine van slager of super markt belandt. En u ziet ook wel in die vitrine dat slavinken in kiloprijs rosbief benaderen". Hermsen tekende wel aan dat de EnCeBe voor typisch vleesvee een eigen markt heeft veroverd: „Wij produceren niet voor de Europese vleesberg, want dat is een klant waarvan je niet weet of je die morgen nog hebt". Voor zijn eigen slachterij verwacht Hermsen dit jaar een aantal slachtingen dat gelijk is aan dat van 1992: „Om dan toch de kos tenstijgingen voor te blijven zul len we de toegevoegde waarde moeten vergroten, door meer uitgebeend vlees aan onze afne mers te leveren". Volgens Hermsen valt aan het slachten van een koe niets meer te bezuinigen: „Dat kost hoe dan ook 150 gulden, vanaf de aan voer tot en met de levering, waar dan ook in Europa. Aan de ver dere verwerking valt nog wel wat te verdienen, maar daarmee is dan ook een bedrag gemoeid van ongeveer 400 gulden". Vakbond: Onderzoek overname HDC Amsterdam - De fusiecommissie van de Sociaal Economische Raad (SER) moet een onderzoek instellen naar de gang van zaken rond de overneming van de Hollandse Dagbladcombinatie (HDC) door De Telegraaf. De vakbondbond Druk en Papier FNV heeft daar donderdag om gevraagd. Volgens de vakbond van grafici heeft De Telegraaf de fusiege dragscode van de SER overtreden. Het concern zou hebben verzuimd tijdig overleg te voeren met de bonden over mogelijke consequenties van de overname voor de werknemers. Ook heeft De Telegraaf volgens de vakbond onvoldoende inzicht gegeven in de financieel-economische gevolgen van de overneming. Volgens de vakbond is bij deze overneming verder geen aan dacht besteed aan garanties voor de pluriformiteit van menings uiting. Yredestein verwacht f 12 miljoen winst Velp - Bandenfabrikant Vredestein verwacht over 1992 een nettowinst van f 12 miljoen tegenover een verlies van f 45,5 miljoen het jaar daarvoor, met name als gevolg van een bijzondere last van f 41,7 miljoen. De directie zal de aandeel houders voorstellen het dividend te hervatten. Vredestein had in maart vorig jaar al aangekondigd uit het financiële moeras te komen waarin het de laatste jaren lang zaam was weggegleden. De netto-omzet over 1992 komt uit op f 480 miljoen tegen f 496 miljoen in 1991. De winst per aandeel zal uitkomen op f 1,70 per aandeel. De kasstroom bedroeg ongeveer f 50 miljoen. Philip Morris neemt belang in Molson Toronto - De Amerikaanse brouwerij Miller Brewing Company, onderdeel van het tabak-, dranken- en levensmiddelenconcern Philip Morris, neemt een belang van twintig procent in de Canadese bierproducent Molson Breweries. Molson is na Heine- ken het meest verkochte importbier in de Verenigde Staten. De twee partijen spreken van een strategische alliantie die erop is gericht de positie van Molson op de Amerikaanse markt te versterken. Miller krijgt de verkoop- en distributierechten voor de merken van Molson en wordt eigenaar van het Amerikaanse dochterbedrijf Molson Breweries US Holdings en de importacti viteiten van Molson in de VS. Samenwerking KLM en JAL in Europa Amsterdam - KLM en Japan Air Lines (JAL) gaan definitief samenwerken op de Europese markt. JAL gaat Schiphol gebrui ken als uitvalsbasis voor haar vluchten naar kleinere Europese bestemmingen. De KLM gaat vanaf 2 april in opdracht van de Japanse luchtvaartmaatschappij onder vluchtnummers van JAL de verbindingen Amsterdam-Madrid en Amsterdam-Zürich on derhouden. De samenwerking is het gevolg van een nieuwe luchtvaartover eenkomst die Nederland en Japan in augustus van het afgelopen jaar met elkaar hebben gesloten. Het aantal wekelijkse KLM- vluchten wordt verdubbeld en het aantal bestemmingen gaat van twee naar drie. Groei Siemens vlakt af München - De Duitse elektronicagigant Siemens boekte over het op 30 september afgesloten boekjaar Siemens een nettowinst van 1,95 miljard mark, een stijging van 9 procent. De omzet nam met 8 procent toe tot 78,5 miljard mark. De orderontvangst steeg met 4 procent tot 85,4 miljard mark. De groei van omzet en orderontvangst lag echter aanzienlijk lager dan in het voorafgaande jaar. Die trend heeft zich doorgezet in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar. In de maanden oktober, november en decem ber nam de omzet toe met slechts 4 procent toe tot 16,9 miljard mark, terwijl de orderontvangst met 18,6 miljard mark zelfs 8 procent. De winst steeg met 2 procent tot 406 miljoen mark. Winst Macintosh ten minste f 25 miljoen Maastricht - De winst van het detailhandelsconcern Macintosh bedraagt over 1992 op zijn minst f 25 miljoen tegenover f 30,5 miljoen in 1991. De winst over het tweede halfjaar bedraagt ten minste f 19 miljoen. In dezelfde periode van het jaar ervoor bedroeg de winst f 19,1 miljoen. Een woordvoerder van Macintosh tekende hier wel bij aan dat de winst over de tweede helft vorig jaar een deel van de in de eerste helft opgelopen achterstand van f 5 miljoen heeft goedgemaakt. Toen bedroeg de winst f 6,1 miljoen tegenbover f 11,4 miljoen het jaar ervoor. Gasvondsten in Nederlandse Noordzee Parijs - De oliemaatschappij Elf Petroland heeft twee gasvond sten gedaan in de Nederlandse sector van de Noordzee. De exacte omvang daarvan moet nog worden vastgesteld. Dit is donderdag bekendgemaakt door de moedermaatschappij van Elf Petroland, het Franse concern Elf Aquitaine. Een bron in blok K6a ongeveer 125 kilometer ten noordwesten van Den Helder leverde bij een proef 750.000 kubieke meter gas per dag. Dit duidt er volgens Elf op dat er mogelijkheden zijn voor exploitatie. De tweede vondst, 120 kilometer ten noodwes- ten van Den Helder gedaan in blok K6, was bij een test goed voor 700.000 kubieke meter per dag. (ADVERTENTIE) Ingeruild bij de LEXUS-dealer voor Midden-, West-Brabant en Zeeland: Jaguar Sovereign aut'89 Jeep Cherokee Limited aut'91 Mercedes 230 CE'87 Mercedes 200 '89 Mercedes 300 E aut'88-'90 Mercedes 300 SE'90 BREDA: Autobedrijf van Dorst Breda B.V., Crogtdijk 54, tel. 076 - 712000

de Stem | 1993 | | pagina 5