Opnieuw kritiek op Landbouw groeit e leiders aarlozen ihnologie ANTIEK BEURS I JeirelHd Marechaussee gekrenkt door eenmansactie Victoria blijft hotel van klasse Lekkage beschadigt vijf kunstwerken 6 Stedelijk' DE STEM Zeeuwse opvolger Leerling: Dit is me overkomen Looneis Vervoersbond hoger dan FNV-lijn Vleessector haalt uit naar staatssecretaris Gabor Wie niet horen wil BINNENLAND A3 'Beschuldiging over verziekte sfeer geldt slechts voor één district' BRABANTHALLEN DEN BOSCH COMMENTAAR Omvang van schade nog niet bekend BINNENLAND KORT Maaswater zakt ieder uur met drie centimeter zeker geweest van de wijsheid van dat standpunt, omdat een val van Saddam het risico heeft dat Irak uiteenspat en gedeelte lijk ten prooi valt aan Iran Clinton lijkt nu iets zorgelijker over dat risico dan Bush was. Een en ander suggereert dat Amerika onder Clinton minder selectief verontwaardigd 2aj zijn en dat bijvoorbeeld de Ser vische leider Milosevic relatief meer en Saddam minder te duchten krijgt van Amerika's militair potentieel. Hoe welkom zo'n betere balans op zich ook zou zijn, het gevaar ervan - te weten de kans die Saddam ruikt - is evident. Dat de laatste van zijn kant ook laat weten te hopen op een 'nieuw begin' met Clinton, moet voor de aanstaande Amerikaan, se president een alarmerend soort hofmakerij zijn. Uiterst naief lijkt immers degene die Saddam een verbeterlijke na tuur zou toedichten. De critici van het 'halfslachtige' beleid van Bush hopen nu op een even intelligente als krach tige politiek van Clinton jegens Irak. En adviseurs van de ko mende bewoner van het Witte Huis laten achter de schennen iets dergelijks doorschemeren. De intelligentie zal 'm volgens die aanwijzingen zitten in de bevordering van een alternatie ve Iraakse regering, die klaar staat het gezag in het - hele - land over te nemen. En kracht wordt indien nodig getoond in een volgende aanval op Irak, waarvan de boodschap voor Saddam een veel verplette- render duidelijkheid zal hebben dan het zwakke signaal van deze week. doelen ook zorgvuldig gekozen. Het betreft militaire installa ties, die in een gebied liggen waar nauwelijks of geen men sen wonen. Zo vermijd je bur gerslachtoffers en krijg je niet het verwijt dat je uit bent op oorlog." Schuiten verwacht dat de waar schuwing eenmalig zal zijn, als Irak zich tenminste aan de VN- resoluties houdt. Hij gelooft niet in een serieus antwoord van Saddam. Deze zal hoog stens een speldeprik uitdelen om nog eens van zich te laten horen. „Wellicht dat daarom dat Amerikaanse bataljon (ge middeld zo'n 800 man-red.) naar Kuwayt is gestuurd." „Saddam heeft zijn bevolking onder controle en kan die onder controle houden. De aanvallen hebben zich buiten het zicht van de mensen afgespeeld, dus de kranten in Irak kunnen en zullen rustig melden dat enkele agressors zijn neergeschoten. De inwoners van Baghdad mo gen dan weer zingend de straat op." Door de internationale boycot zal Irak nauwelijks in staat zijn om op korte termijn haar che mische wapenarsenaal op het oude peil te brengen. „Met behulp van de Westerse industrie hebben ze daar toch vijf jaar voor nodig." Ooms wijst er in dit verband op dat de Duitse chemische indus trie, één van de belangrijkste Iraakse leveranciers, door VN- strafmaatregelen het leveren van technische kennis voorlopig wel uit haar hoofd laat. Ook de kracht van de conven tionele Iraakse strijdkrachten neemt intussen sterk af, heeft Ooms gemerkt onder meer door gesprekken met Iraakse gene raals. „Irak heeft weliswaar nog een behoorlijk aantal conventionele strijdkrachten maar de aanwij zingen zijn toch dat de kracht daarvan is aangetast. Het blijkt nu dat door de boycot het Iraakse leger praktisch geen re serve-onderdelen meer heeft." over die 'technologische apart- id' van de Verenigde Staten, n andere vergissing van de wapenin- strie was dat ze zich uitsluitend ïcentreerde op de wapenmarkt in lats van te diversifiëren. De produk- van een verstandige wapenfabri- nt bestaat voor 20 procent uit mili- re uitrusting, de rest is voor de iele produktie. In tijden van oorlog n deze verdeling snel aangepast irden. Braziliaanse staatsbedrijf voor egtuigbouw was wel op tijd en pro- ceert toestellen voor zowel de mfi" re als de burgerluchtvaart. Een aan- wapenproducenten schakelt nu odgedwongen alsnog over op de ci- ;le produktie. Avibras, producent n raketten, verkoopt tevens schote- itennes. Maar de conversie wordt unoeilijkt door het gebrek aan tech- ilogische middelen en mankracht. Deel I en II van deze serie verschenen op 13 en 14 januari. DE STEM VRIJDAG 15 JANUARI 1993 pea Haag - Een onafhanke lijk instituut stelt een onder dek in naar de beschuldigin gen over het slecht functione- ^n van de leiding van de Koninklijke Marechaussee, jeschuldigingen zoals het kleineren van het lager per- soneel door commandanten en het ten onrechte uitbren gen van slechte beoordelin gen werden woensdagavond in het televisieprogramma jjova geuit door een wacht meester van de marechaussee uit het district Noord-Hol land. Tot het onderzoek is besloten door de hoogste marechaussee baas generaal-majoor L. Sumter. Hij geeft voluit toe dat er in het district Noord-Holland al gerui me tijd iets mis is. Het conflict in het district, beter gezegd Am sterdam, ontstond door een cul tuurverschil. Een deel van de marechaussee is daar onderge bracht bij het stedelijke politie korps, waar door betrokkenheid van andere dan militaire vak bonden, medezeggenschap veel breder is. „Maar de wijze waarop aan de hand van de situatie daar het gehele wapen van de marechaus see te kijk is gezet, is volstrekt ten onrechte. Het was een kari katuur", aldus Sumter. Uit vrijwel alle negen andere marechausseedistricten kreeg de generaal gisteren reacties van zijn medewerkers. De grootste groep, de leden van het nieuwe district Schiphol, lieten per fax aan hun hoogste baas weten de uitzending 'absurd te vinden'. „Op deze manier worden wij de grond ingetrapt", aldus de mare chaussee op de luchthaven. Minister Ter Beek van Defensie overweegt geen nadere maatre gelen in het district Noord-Hol land. De Marechausseevereni ging, waarin 95 procent van het Kmar-personeel is georgani seerd, had de minister daar gis teren om verzocht. Volgens Sumter zijn maatregelen niet nodig. De generaal trof al eerder voorzieningen om het no dige overleg dat door het offi ciële Onderdeelsoverlegorgaan in het district werd geboycot, weer op gang te brengen. En op 1 april worden de districten Noord-Holland en Utrecht sa mengevoegd en begint het aparte district Schiphol. Sumter ver wacht dan een 'flitsende start'. Sumter weerspreekt kritiek op openheid binnen het wapen als mede slecht leiderschap en een lage opleidingsgraad van zijn personeel. „Twee jaar geleden kregen we na onderzoek een op somming van fouten binnen de Kmar. Daar zijn we direct mee aan de slag gegaan. In dat pro ject 'Identiteit' is met velen ge praat, is aan de opleiding gesleu teld en is een goede communica tie ontstaan. Ieder personeelslid weet ook precies wat hij van zijn meerdere op het gebied van lei dinggeven kan en mag verwach ten. Iedereen kan daarop worden aangesproken", aldus Sumter. l/an onze Haagse redactie Den Haag - De politieke top van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) durft geen knopen door te hakken. Vooral staatssecretaris Gabor is bang om fouten te maken. Iedereen op het departement dekt zich in tegen kritiek. Externe factoren (juristen en Brussel) worden te gemakkelijk aangewend als voor wendsel om een eigen beslissing uit de weg te gaan. r. Tazelaar, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees en het produktschap voor Pluim vee en Eieren, haalde gisteren in zijn nieuwsjaartoespraak in Zeist ongekend fel uit naar het ministerie van LNV. feloverdachte In een toelichting zegt Tazelaar dat het een weloverdachte keuze is om de publiciteit te zoeken. De afgelopen maanden is de ver slandhouding met zowel de poli tieke topmannen van het depar tement als de belangrijkste amb tenaren tot een dieptepunt ge- Staatssecretaris Gabor weer spreekt alle aantijgingen. Vol gens de bewindsman is er goed overleg met het bedrijfsleven. ,Maar natuurlijk blijven er ver schillen van mening en inzicht." Perikelen De voorzitter van de produkt- schappen ergert zich vooral aan de perikelen rond de pseudo-vo- iest, een besmettelijke pluim veeziekte die rond Weert heeft jeslagen. Een vervoersver- bod, ingesteld door het ministe rie, leidde op eerste kerstdag tot een kort geding van vier slachte rijen. Het ministerie verloor de rechtszaak. Het feit dat een rechtszaak moet worden gevoerd om het gelijk te krijgen, is volgens Tazelaar een (ADVERTENTIE) Nederlands grootste vrijdag 15 jan. 16-21 uur zaterdag 16 jan. 11-17 uur zondag 17 jan. 11-18 uur Org. V. Aerie B.V. 04920-25483 a (200 stands) teken aan de wand. „Hiermee hebben we een absoluut diepte punt bereikt." Staatssecretaris Gabor belast met de gezondheid van dieren en de veterinaire dienst moet het helemaal ontgelden. Tazelaar: „Ik krijg van hem niets eens een reactie op onze vragen en kri tiek." Nonsens Gabor: „Klinklare nonsens. Mijn vrouw is getuige van de vele telefoongesprekken ook in het weekeinde, zelfs 's nachts die ik met Tazelaar voer om problemen te bespreken en oplossingen te zoeken." Begin deze maand heeft Tazelaar minister Bukman op de hoogte gebracht van zijn kritiek. Dat resulteerde in een afspraak met twee hoge ambte naren van het ministerie. De voorzitter van de produkt- schappen: „Helaas moet ik vast stellen, dat overleg vaak niet meer is dan een gesprek waarin het bedrijfsleven wordt gehoord, maar waarbij niet altijd wordt geluisterd of wordt meegedacht. Vsgk, fatóofcet wel goed, maar soms lijkt het op de arrogantie van de macht." Starre houding Tazelaar is niet de enige die Gabor een starre houding ver wijt. In december kreeg de staatssecretaris soortgelijke kri tiek te verduren vanwege zijn opstelling in de zogenaamde fi cus-affaire. Gabor liet toen drie ficuskwekerijen nabij Aalsmeer laten ontruimen, nadat er scha delijke exotische insekten waren vastgesteld. Kritiek Deze week uitte de Tweede-Ka merfractie van de PvdA boven dien kritiek op de harde lijn die Gabor heeft gekozen om veehou ders te dwingen hun vee van oormerken te voorzien. Gabor: „Ik kies niet steevast de harde lijn, ik kies de zinvolle lijn, waarbij ik geen risico's neem voor de miljardenexport van vlees- en tuinbouwproduk- ten." Amsterdam (anp) - Een lek in het glazen dak van het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft in totaal vijf kunstwerken uit de collectie van het museum beschadigd. ONDANKS HET in Genève bereikte akkoord over de opdeling van oosnië in autonome provincies, wordt er nog volop gevochten in "et voormalige Joegoslavië. Ook gaan de Bosnische Serviërs gewoon door met hun 'etnische zuiveringen' in de bezette Wieden in Bosnië. Gisteren meldden" zich in de Kroatische Plaats Novska honderden verdreven Kroaten en Bosnische moslims. att onverminderde oorlogshandelingen geven aan dat het «koord van Genève niet automatisch als een vredesovereen komst moet worden gezien. De leider van de Bosnische Serviërs Karadzic gaf in de Zwitserse conferentiestad al aan dat hij op grote problemen bij het thuisfront zou stuiten. Zijn pessimisme ou over een vijftal dagen wel eens bewaarheid kunnen worden, «parlement van de Servische republiek in Bosnië had Karadzic e U|tdrukkelijke boodschap meegegeven niet akkoord te gaan s .l)et vredesplan. Onder druk van president Milosevic van «vie heeft Karadzic toch zijn instemming betuigd met de vnn nen van de onderhandelaars Owen en Vance. Wel onder de arw®arde dat het Bosnisch-Servische parlement er binnen Dp h I,a9en z'in goedkeuring aan zou hechten. narde taal die door de felste nationalisten onder de Bosnische I rviers wordt gebezigd, geeft aan dat Karadzic met zijn politieke toe S5 1 ^e"s Pres'dent Milosevic - wiens leiderschap tot nu tux.*1- u °9en van de nationalisten niet ter discussie stond - Na» n de woede van de haviken op de hals gehaald, arhto waarschijnlijkheid praat Karadzic dinsdag met zijn tredei k ^aar- s a's verliest (hij heeft gedreigd dan af te Tijden ïeeft .h'i voor ziin 'republiek' een slag binnengehaald, parlom ruime week die h'i hee^ bedongen om met zijn doorn» t0t overeenstemming te komen, is zijn leger gewoon lirns aan met ^et veroveren van grond op Bosnische mos- £rer ^e,ï Bosnisch-Servische parlement weigert akkoord te eindeln vredesplan van Genève, moet het met het ziin Op geduld van de internationale gemeenschap gedaan Eeliik afH^"ers bebben dan alle kansen verspeeld. Het daadwer- moet H\n9en van een vliegverbod boven het oorlogsgebied, nirthn de eerste van een reeks harde maatregelen zijn. Wie 1161 horen wil, moet voelen. Een woordvoerder van het mu seum heeft dat gisteren beves tigd. Over de omvang van de schade valt volgens hem nog niets te zeggen. Het wachten is op de resultaten van het onder zoek van de restaurateurs. Drie van de getroffen werken zijn schilderijen van de Ameri kaanse kunstenaar Ellsworth Kelly. Verder is er een groot reliëf van de Nederlandse kun stenaar Jan Schoonhoven en een doek van de Amerikaan Julian Schnabel. De kunstwerken lagen opgesla gen in een speciaal depót voor grote werken op de bovenste etage van het museum. Die pro visorische opslagruimte werd in 1975 als noodoplossing tussen de zaalwanden aangebracht. De lekkage werd maandag ontdekt, toen één van de museummede werkers in de ruimte onder het depót, water aantrof. De lekkage is volgens de woord voerder veroorzaakt door een verstopte afvoerpijp. Door de storm van die nacht zou afval van naburige panden in de af voer zijn geblazen. Het afval bestond uit een 'soort bouwma teriaal', dat niet wordt gebruikt bij het Stedelijk. De werken die zijn beschadigd zijn Blue Green Red (1964/65), White Triangle with Black Curve (1972) en Red Curve II (1972) van Kelly, het reliëf R 75-6 van Schoonhoven en The Unexpec ted Death of Blinky Palermo in the Tropics van Schnabel uit 1981. Over de waarde van de kunstwerken wil het museum geen mededelingen doen. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - „Geloof me, ik heb nooit de ambitie gekoes terd. Ik heb ook zelf niets ondernomen, dit is me ge woon overkomen. Maar het is wel een eer, natuurlijk." Van redelijk anoniem statenlid tot landelijk bekend politicus. Tenminste, als Leen van Dijke (37) het net zo aanpakt als Mein- dert Leerling, de charismatische lijsttrekker van de Reformatori sche Politieke Federatie (RPF). Van Dijke volgt Leerling op, het landelijke bestuur van de RPF heeft hem voorgedragen als lijst trekker bij de Kamerverkiezin gen van mei 1994. De federa- tieraad van de RPF moet dat besluit nog bekrachtigen, maar dat zal naar verwachting ook gebeuren. Voor Van Dijke zelf komt het nieuws niet onverwacht. „Nee, in kleine kring was het allang bekend. En na een psychologi sche test hoorde ik al snel dat ik favoriet was. Een hele eer ja, want van de 15 miljoen Neder landers willen er 150.000 in de Tweede Kamer en 150 komen er ook werkelijk in, heb ik wel eens gehoord. Dan ben je dus een gelukkig politicus." Een gelukkig politicus, maar het is niet zoiets als een droom die in vervulling gaat. Van Dijke, com mercieel medewerker bij een bouwmaterialenhandel, zegt er nooit naar gestreefd te hebben. Hij is opgevallen door zijn recht- voor-zijn-raap-lezingen over de Zeeuwse politiek en zijn stel- lingnames in de Provinciale Sta ten. Hij nam daarbij nooit een blad voor de mond en politieke tegenstanders verweten hem meer dan eens onsubtiele dwars liggerij. In de zes jaar dat hij statenlid was, heeft Van Dijke in elk geval van zijn hart nooit een moord kuil gemaakt. 'Een markante persoonlijkheid', vond het Fede ratiebestuur, 'die de dingen bij hun naam noemt, hetgeen veel mensen aanspreekt. Bijbels be wogen en als statenlid duidelijk een visitekaartje afgegeven.' Uit de kiesverenigingen van de RPF kwamen aanvankelijk 38 kandi daten voor het lijsttrekkerschap naar voren, na een tweede selec tie bleven er tien over. Van Dijke gaat zijn eigen poli tieke persoonlijke stijl doorzet ten in de Tweede Kamer. „Ik ben zoals ik ben, maar hoe ik poli tiek inhoudelijk zal gaan opere ren, of ik de lijn Leerling zal volgen, laat eerst het Federatie bestuur het verkiezingsprogram ma maar eens maken, die lijn zal ik volgen." Van Dijke is lid van de Christe lijk Gereformeerde Kerk, zoals veel politici van de RPF spreekt hij 'christelijk' uit met een harde g van voren. „Christelijke poli tiek, als er geen christelijk voor zou staan zou ik geen politiek bedrijven," zegt Van Dijke. „Voor mij is de politiek een stukje roeping." Het Thoolse gemeenteraadslid Paul van Belzen zal gevraagd worden Van Dijke als Zeeuwse lijsttrekker van de RPF op te volgen. Van Dijke zelf blijft in Middelburg wonen en zal, zegt hij, ook in Den Haag de Zeeuwse belangen blijven verdedigen. i/ V? Volgens mij is die geallieerde aanval op Irak alleen maar bedoeld om ons Europeanen weer eens naar CNN te laten kijken. Woensdagavond dacht ik na een paar jaar: o ja, CNN en keek ik voor het eerst sinds de Golfoorlog weer langer dan een zap-moment naar die zender. Al kijkend bekroop me de gedachte dat er helemaal geen aanval was geweest en dat de zender het gewoon had verzonnen om kijkers en dus adverteerders te trekken. In die gemoedstoestand zag ik een als generaal verklede acteur heel knap een persconferentie geven en mochten figuranten vragen stellen. Even dacht ik dat er overgeschakeld werd naar zo'n nieuwe populaire en vooral razend slecht geacteerde tiener-serie, maar het joch dat in beeld kwam, bleek dus de woordvoerder van de komende president Clinton te zijn. In Nederland zie je ook steeds meer, van die jonge Spijkerhoek-koppen die zo braaf en voorspelbaar zijn dat ze niet eens aan hamburgerlijke ongehoorzaamheid durven denken, maar die toch stiekem oprukken naar 'verantwoordelijke posities. Vroeger zou je gezegd hebben: Moeten we daar nou de oorlog mee winnen? Tegenwoordig moet je je realiseren: Het werkelijke Amerikaanse bombarde ment vindt dagelijks in Europa plaats en moet onze smaak vernietigen. MERIJN 'Een koopje', oordeelden deskundige beleggers. 'Victoria zal verder gaan als hotel', beloofden de nieuwe eigenaars, die zelfs zeiden een voorkeur te hebben om met het huidige enthousiaste personeel verder te willen gaan. En het opgeluchte personeel schonk champagne. Het was een merkwaardig veiling, gistermiddag in het World Trade Centre in Amsterdam. Een van de meest karakteristieke hotels van de hoofdstad, een fraai opgeknapte suikertaart tegen over het Centraal Station van precies een eeuw oud, stond te koop. De eigenaars hadden het hotel zo zwaar verhypotheekt, dat de banken opdracht hadden gegeven het te veilen om zo hun geld te redden. Binnen een kwartier was het viersterren-hotel als een warm broodje bij de bakker voor f 44,5 miljoen van de hand gegaan en kondigde de woordvoerster (foto) namens de nieuwe kopers aan dat het 'uiteraard' een klasse-hotel met vier sterren zal blijven. FOTO ANP Utrecht (anp) - De Vervoersbond FNV eist voor de komende cao van de Nederlandse Spoorwegen bovenop de prijscompensatie een half procent loonsverhoging. Daarmee wijkt de vervoersbond af van de FNV-lijn. Die gaat namelijk alleen maar uit van een compensatie van de prijzen. De vervoersbond wil voorts een vierdaagse werkweek voor het NS-personeel van 55 jaar en ouder. Op die manier wil de bond dit jaar enkele honderden banen scheppen. Bovendien ziet hij hierin een eerste stap op weg naar een algehele vierdaagse werkweek bij de spoorwegen. Verder wil de bond voor het compenseren van onregelmatigheid twee keer zoveel vrije tijd als nu het geval is. De bestaande regeling voorziet erin dat voor elk uur werken in de nacht, weekends of op feestdagen een leeftijdsafhankelijke compensatie wordt gespaard van 4, 6 of 8 minuten. Maij wil 11 vuurtorenwachters ontslaan Den Haag - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) is van plan elf van de achttien vuurtorenwachters die werkzaam zijn op de Waddeneilanden te ontslaan. De vuurtorenwachters houden zich volgens het ministerie meer bezig met gemeentelijke taken, waaronder assistentie aan pleziervaartuigen, dan met rijksta ken. Als de eilanden de vuurtorenwachters willen behouden, moeten de gemeenten hiervoor zelf betalen, aldus de woordvoer der. De zeven vuurtorenwachters van de Brandaris op Terschelling behouden hun werk omdat zij verantwoordelijk zijn voor de totale verkeersbegeleiding in het Waddengebied, een typische rijkstaak. Excuses Ockels voor kritiek Den Haag - PvdA-Kamerlid Ockels heeft zich bij fractieleider Wöltgens verontschuldigd voor 'de wijze waarop haar kritiek op het functioneren van de fractie in de pers is verschenen'. De woordvoerster van Wöltgens heeft dat gisteren meegedeeld. Ze heeft echter, benadrukt Ockels zelf, geen woord teruggenomen van haar kritiek. Ockels, wegens ziekte al enkele weken thuis, oefende vlak voor Kerstmis in de krant HP/De Tijd op Zondag zware kritiek uit op haar mannelijke collega's, die ze haantjes- en machogedrag verweet. Zij constateerde dat de PvdA-fractie 'geen gevoel van zorg' heeft voor de kiezers en dat het werk tussen de fractiege noten oneerlijk is verdeeld. Vertraging tweede Coentunnel Den Haag - De aanleg van de tweede Coentunnel loopt vertraging op. De Raad van State gaat niet akkoord met het bestemmingsplan voor de aanleg van de tunnel. Uit een nog niet gepubliceerd advies blijkt dat de Raad van State vindt dat de gemeente Amsterdam hierbij ten onrechte bevoegdheden van de stadsdeelraad Noord heeft overgenomen. Ze moet haar huiswerk overdoen van de Raad van State. De consequentie van een negatieve beslissing is dat Amsterdam enkele jaren langer opgescheept blijft met een flessehals in de ringweg A-10. 'Toch reorganisatie departementen' Den Haag - De Tweede Kamer vindt dat de herindeling van departementen door moet gaan, ondanks het feit dat de topambtenaren zelf het niet eens kunnen worden over een nieuwe opzet. Dit voorjaar wil het CDA in de Kamer minister Dales van Binnenlandse Zaken vragen om desnoods externe deskundigen in te schakelen om de reorganisatie van de rijksdienst tot stand te brengen. Ook de andere fracties vinden dat het kabinet zelf knopen door moet hakken. De bedoeling van de topambtenaren was een plan uit te werken dat tot minder departementen moest leiden. Het kabinet heeft hen daarom gevraagd; bij een volgende kabinetsformatie zou hun plan doorgevoerd kunnen worden. Maar de ambtenaren zijn er niet uitgekomen. Iedereen vond het eigen departement te belangrijk om het op te heffen of samen te voegen. Van Dijke: ..hele eer.. FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze verslaggever Maastricht - Het Maaswater in Zuid-Limburg zakt sinds gisteravond met drie centi meter per uur. Gistermorgen bedroeg de daling twee centi meter per uur. Ook in Mid den-Limburg is de piek voor bij. Het noorden van de provincie krijgt vandaag te maken met het hoogste waterpeil. Belfeld en Venlo bereiken vandaag de hoogste waterstand, met respec tievelijk 17,70 en 17,25 meter boven NAP. Steeds grotere delen van de dinsdag onder water gelopen Maasoevers in Zuid-Limburg, kwamen gisteren weer droog te staan. Gistermiddag om vijf uur was het peil van de Maas in Borgha ren-dorp (nabij Maastricht), on danks de vele regen die in de nacht van woensdag op donder dag viel in Frankrijk en België, gedaald tot 44,86 meter boven NAP. Dat was een halve meter lager dan woensdagochtend. In Midden-Limburg raakten gis teren enkele boerderijen en buurtschappen geïsoleerd door het wassende water. (ADVERTENTIE) 'Uw hotel ligt op steenworp afstand van Voorkom verrassingen- Boek vertrouwd. Boek bij de ANWB. reisbureau Bergen op Zoom 01640 - 43850 Terneuzen 01150-17960 Breda 076 - 223232 SGR

de Stem | 1993 | | pagina 3