Twijfel over politiek nut Amerikaanse aanval op Irak groeit Luchtaanval is politiek signaal, ook aan Servische leiders VN-controleur Ooms: Kwaliteit Iraakse Scuds te verwaarlozen Braziliaans leger dringend op zoek naar vijand en technologie ANTIEK BEURS DESTE1V Wie niet ho Bloot Vleessector ACHTERGROND A 2 't Zwervel -DESTEM- Nederlands grootst BRABANTHALLE DEN BOSC Org. V. Aerfe b 04920-25481 (200 stancfe DE STEM VRIJDAG 15 JANUARI 1993 Armoede in Neder land? Hoeveel mensen .vinden niet, dat dit sterk wordt over dreven. Het wil er bij hen niet in, dat er in welvarend Neder land echt armoede bestaat. Er zijn mensen die het minder goed hebben. Karig kan ook nog. Maar dat is toch nog geen armoede, zeggen ze. Bij ons hoeft niemand honger te lijden of dakloos te zijn. Nee, met Somalië vergeleken... Zulke mensen zou je er dus naartoe willen slepen, naar zo'n Vierde Wereld weekend op 't Zwervel in Wijhe (Over ijssel); het eerstkomende op 30 en 31 januari en op 15 en 16 mei nog eentje, 't Zwervel mag dan een vakantieboerde rij zijn, de Vierde Wereld weekenden zijn werk- en in formatieweekenden over ar moede, ook in Nederland. Om mensen de ogen te ope nen. Maar ook voor mensen die het niet verdragen kunnen dat armoede bestaat. 'ATD-Vierde Wereld' is een internationale beweging, die inmiddels actief is in zulke uiteenlopende landen als Bel gië en Burkina Faso, Canada en de Filipijnen, Frankrijk en Guatemala, Groot-Brittannië en Haïti, Nederland en Sene gal, Duitsland, Zwitserland en Thailand. De beweging wil een belangengemeenschap zijn met de allerarmsten en de meest buitengeslotenen in el ke samenleving. Elke samenleving, want ar men vind je overal, weet ATD-Vierde Wereld. In deze opvatting wordt de beweging in elk geval serieus genomen door instanties als de Vere nigde Naties, UNESCO, de Internationale Arbeids Orga nisatie, UNICEF en de Raad van Europa, want bij al deze instanties heeft ATD-Vierde Wereld een raadgevende sta tus. Jaren geleden voerde de Ne derlandse afdeling al de slo gan dat armoede nooit is weg geweest uit Nederland. Er heeft altijd een vierde wereld bestaan. Hoezo Vierde We reld? Is dat soms een ander woord voor achterbuurt? Niet direct, hoewel de oprichter van de beweging, de priester Joseph Wresinski, werd gebo ren en opgroeide in een Pa- rijse sloppenwijk. De Vierde Wereld hoort thuis in het rijtje van de Eerste, de Tweede en de Derde Wereld. De Eerste Wereld en de Tweede Wereld zijn geen be grippen meer die menigeen voor in de mond liggen. Met de Eerste Wereld werd altijd het rijke Westen aangeduid, met de Tweede Wereld de vroegere communistische we reld. De Derde Wereld is een ingeburgerd begrip: de arme, onderontwikkelde landen van Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika. Zo was de wereld inge deeld. Maar de Vierde Wereld vind je overal op aarde, in elk continent, in elk land. Die Vierde Wereld bestaat uit de allerarmste medemensen: fi nancieel arm en arm aan kan sen, aan mogelijkheden, aan sociale vaardigheden, aan zelfredzaamheid. Deze ar moede blijkt in heel veel ge vallen erfelijk te zijn: kinde ren vergaat het in hun leven niet anders dan het hun ouders is vergaan. De armoede van de Vierde Wereld valt niet meteen op, vaak zelfs helemaal niet. Het maatschappelijke gedrag van de Vierde Wereld vaak wel,' want daaraan kan de gegoede burger zich makkelijk erge ren. Dan ontglippen hem woorden als asocialen. De Vierde Wereld is in ons land volgens ATD-Nederland meer dan 100.000 gezinnen groot. Armoede in de zin van het financieel niet meer kun nen rooien is echter een stuk groter. Die is door 'De arme kant van Nederland' becijferd op zeker ,800.000 landgenoten. Wat ATD-Vierde Wereld in elk geval doet, is naast de allerarmste staan, bondgenoot zijn. En vanuit die solidariteit er aan bijdragen dat de Vier de Wereld zelf de kringloop doorbreekt en zich opricht. Daartoe dient de Vierde We reld Volksuniversiteit, 't Zwervel dus, onthouden, die naam. De Nederlandse militair is - laten we het vriendelijk zeggen - nog niet helemaal ingesteld op de nieuwe mondiale taken die voor hem in het verschiet liggen. De eerste praktijkervaringen hebben geen geruststellend effect gehad op de gemoedstoestand van de doorsnee-militair die aan het thuisfront ook nog eens door bezuinigingen wordt geplaagd. Soldaatje spelen in Bosnië waar meedogenloos oorlog wordt gevoerd, is toch heel iets anders dan oefenen met losse flodders op de Veluwe. Ondanks alle discussies over macho- en sexistisch gedrag in de krijgsmacht, is er in de aanpak om het moreel op te vijzelen in al die jaren niets veranderd: onze jongens krijgen in februari allemaal gratis de 'Playboy' toegezonden. Van de blote dochters van Gert en Hermien wordt blijkbaar meer heilzaam effect verwacht, dan van frontbezoeken van bewindslieden in camouflagepakken. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. o> Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. s Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De Amerikaanse president George Bush mocht gisteren dan wel trots verklaren dat de luchtaanval op het zuiden van Irak een enorm succes was, het aantal mensen dat daar vraagtekens achter zet, groeit. Ook in de Verenigde Staten. Door Mare de Koninck HET KOOR VAN mensen dat hevig twijfelt aan het politieke nut en het militaire succes van het geallieerde bombardement van deze week op zuidelijk Irak, groeide gisteren in de VS met het uur. De kritiek leek te worden aan gewakkerd door verklaringen van de Amerikaanse regering, waarin die hoorbaar moeite had toe te lichten waarom de actie 'een succes' is geweest. Woordvoerder Pete Williams van het Pentagon had anderhalf uur uur nodig voor een vergeef se poging om verslaggevers er van te overtuigen dat Washing ton 'niet teleurgesteld' is over het resultaat van de aanval. Officieel was het doel van de actie tweeërlei: het zenden van de politieke boodschap aan Iraks leider Saddam Husayn dat zijn enige keuze is zich te onderwerpen aan alle eisen van de Verenigde Naties en van de geallieerden die de Golfoorlog tegen hem hebben ondernomen; het uitschakelen van het lucht afweergeschut dat in zuidelijk De Amerikaanse generaal Joseph Hoar wijst tijdens een persconferentie de doelen aan, die de geallieerden in het zuiden van Irak hebben bestookt. foto ap Irak een gevaar vormt voor de Westerse piloten die surveille ren in dat gebied. Het was gisteren niet moeilijk voor de critici om met gezag te bestrijden dat die oogmerken zijn bereikt. Er zijn ruim honderd geallieer de vliegtuigen aan te pas geko men om slechts een achttal in stallaties te bestoken. Grofweg de helft van de doelen is gemist en het staat vast dat Irak van daag vanuit het zuiden van het land (in elk geval vanuit Basra) nog in steeds in staat is om SAM-raketten naar geallieerde vliegtuigen af te vuren. Weinig wijst er voorts op dat de politieke boodschap is overge komen bij Saddam Husayn. De dreiging van zowel de regering- Bush als van en de volgende week aantredende regering—Clinton met nieuwe militaire acties bij blijvende on gehoorzaamheid van Saddam, leek de verwachting te weer spiegelen van officieel Was hington zelf dat zulk nader op treden nodig zal blijken. Gisteren onmiddellijk in de VS gehouden opiniepeilingen we zen uit dat een overweldigende meerderheid van de Amerika nen (83 procent) het eens was met de geallieerde aanval, maar dat liefst 75 procent tegelijk meent dat een veel omvangrij ker actie nodig was geweest en dat alleen verdrijving van Sad dam uit de macht het Iraakse probleem kan oplossen. Wat Amerikaanse experts als Vernon Walters, de voormalige ambassadeur van de VS bij de VN, ernstig verontrust is de in druk dat Amerika zich door het sluwe spel van Saddam zal la ten verleiden tot een mogelijk over jaren uitgespreide serie van beperkte militaire strafac ties, telkens als de Iraakse lei der al te brutaal wordt. Hij acht het uitgesloten dat zo'n scenario ooit tot een 'brave' Saddam leidt. In tegendeel, de dictator kan een zekere heroi- sche glans verwerven en daar mee zijn politieke positie in ei gen land en in de Arabische wereld versterken in in zo'n uitgerekte confrontatie met het Westen. Walters an anderen voorzien ook dat, naarmate beperkte mi litaire operaties tegen Irak va ker worden herhaald, Amerika internationaal sterker zal wor den beticht van het meten met twee en meerdere maten als het om het afdwingen van VN-reso- luties gaat. Een hechte Amerikaanse bond genoot als Israël bij voorbeeld begaat meerdere 'lopende' over tredingen van VN-verordenin- gen, maar hoeft geen Ameri kaans geweld te duchten. En terwijl de huidige minach ting van Servië voor VN-eisen de gedaante heeft aangenomen van volkerenmoord, kiest Was hington vooralsnog alleen voor hernieuwde bestraffing van Irak. Uiteraard is die kwestie van de geloofwaardigheid van Ameri-j ka's buitenlandse politiek van-) daag al meer een zorg voor komend president Clinton dan voor de gaande George Bush. Clinton heeft beloofd een krachtdadiger houding in te ne men jegens de Servische agres sie in de Balkan. En hij gaf gisteren in een interview met de New York Times een lichte hint dat er een 'nieuwe relatie' mo gelijk is tussen Clinton en - een gehoorzame - Saddam. Bush heeft steeds volgehouden dat betrekkingen met Irak niet genormaliseerd kunnen worden zolang 'de bruut van Baghdad' aan de macht is. De nu aftredende Republikeinse regering is zelf nooit helemaal zeker geweest van de wijsheid van dat standpunt, omdat ee- val van Saddam het risico hee't dat Irak uiteenspat en gedeelte lijk ten prooi valt aan lran Clinton lijkt nu iets zorgelijker over dat risico dan Bush was. Een en ander suggereert dal Amerika onder Clinton mindet selectief verontwaardigd 2ai zijn en dat bijvoorbeeld de Ser vische leider Milosevic relatie! meer en Saddam minder tj duchten krijgt van Amerika) militair potentieel. Hoe welkom zo'n betere balans op zich ook zou zijn, het gevaar ervan - te weten de kans die Saddam ruikt - is evident. Dat de laatste van zijn kant ook laat weten te hopen op een 'nieuw begin' met Clinton, moet voor de aanstaande Amerikaan se president een alarmerend soort hofmakerij zijn. Uiterst naief lijkt immers degene die Saddam een verbeterlijke na- tuur zou toedichten. De critici van het 'halfslachtige' beleid van Bush hopen nu op een even intelligente als krach- tige politiek van Clinton jegens Irak. En adviseurs van de ko mende bewoner van het Witte Huis laten achter de schermen iets dergelijks doorschemeren. De intelligentie zal 'm volge die aanwijzingen zitten in de bevordering van een alternatie ve Iraakse regering, die k staat het gezag in het - hele - land over te nemen. En kracht wordt indien nodig getoond in een volgende aanval op Irak, waarvan de boodschap voor Saddam een veel verplette- render duidelijkheid zal hel dan het zwakke signaal van deze week. Niet alleen de Iraakse leider Saddam Husayn kan zich de geallieerde luchtaanval op het zuiden van zijn land aantrekken. Het is ook een politiek signaal aan Servië. Door Twan van den Brand DE AANVAL van de Ameri kaanse luchtmacht op mili taire doelen in het zuiden van Irak is een politiek sig naal. Vooral natuurlijk aan het adres van Saddam Husayn, maar ook in de richting van Servië. Dat zegt luitenant-kolonel bd J. Schuiten, oud-docent strategie en militaire geschiedenis aan de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda. „De aanval zal van invloed zijn op de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Dat staat voor mij als een paal bo ven water." Schuiten wijst op de Franse Mirages en Britse Tornado bommenwerpers, die gisteren de Amerikaanse luchtmacht assis teerden. „Dit optreden was er een van het bondgenootschap. De Vere nigde Staten zijn minder geïn teresseerd in de problemen van Joegoslavië, maar Fransen en Britten hebben nu gedemon streerd dat ze bereid zijn in actie te komen. Ik twijfel er niet aan of de Serviërs zullen deze hint begrijpen." Schuiten is ook auteur van het boek 'Listen en Bedrog', dat vorig jaar uitkwam met de on dertitel 'Strategieën uit de krijgskunde en het zakenleven'. Hij besteedt daarin onder meer aandacht aan de 'slimme wa pens' uit de Golfoorlog, die heel wat vaker dummy's dan serieu ze doelen troffen, en aan de toenmalige Amerikaanse bevel hebber Schwarzkopf die zelf hoog opgaf van zijn listen. Wellicht dat de Amerikaanse woordvoerders ook dit keer het succes van de aanval wat over drijven, maar Schuiten' vindt dat onbelangrijk. „Dit is een militaire demonstra- J. Schuiten tie met een politieke uitstraling. Het zal de Amerikanen tot op zekere hoogte worst zijn of de Iraakse raketinstallaties werke lijk zijn uitgeschakeld. Ze heb ben duidelijk willen maken dat ze niet met zich laten spelen en dat de continuïteit van het be leid tegenover Saddam ondanks foto willem blauw de machtswisseling is gewaar borgd." Dat het vertrek van president Bush en de komst van Clinton een rol spelen bij de actuele schermutselingen, staat voor de gepensioneerde militair uit Oos terhout vast. Niet alleen heeft Saddam Husayn het tijdstip van zijn pesterijen zorgvuldig uitgeko zen, ook de Amerikaanse reactie past in deze januari-maand. „Het is wat speculatief, maar het zou best kunnen dat er vanuit de krijgsmacht druk is uitgeoefend op Bush. Vooral vanuit de luchtmacht, die graag een vervolg ziet op het lopende proces", wijst Schuiten stilletjes op de 'eeuwige' competentie strijd tussen de verschillende legeronderdelen. „De nieuwe president kan na deze luchtaan val niet zomaar het blad om slaan." Woordvoerder Fitzwater van het Witte Huis verkondigde dat de beslissing om een 'krachtig signaal aan Saddam te geven' afgelopen maandag is genomen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Gha- li, had enkele dagen eerder zijn zegen gegeven met de bood schap aan Irak 'dat het maar eens afgelopen moest zijn met het schenden van de resoluties', voegt Schuiten daar aan toe. „De Amerikanen hebben hun doelen ook zorgvuldig Het betreft militaire installa ties, die in een gebied waar nauwelijks of geen men sen wonen. Zo vermijd je bur gerslachtoffers en krijg je niet het verwijt dat je uit bent oorlog." Schuiten verwacht dat de waar schuwing eenmalig zal zijn, Irak zich tenminste aan de VN- resoluties houdt. Hij niet in een serieus antwoord van Saddam. Deze zal stens een speldeprik uitdelen om nog eens van zich te horen. „Wellicht dat daarom dat Amerikaanse bataljon middeld zo'n 800 man-i naar Kuwayt is gestuurd." „Saddam heeft zijn bevolking onder controle en kan die onder controle houden. De aanvallen hebben zich buiten het zicht van de mensen afgespeeld, dus de kranten in Irak kunnen zullen rustig melden dat enkele agressors zijn neergeschoten. De inwoners van Baghdad mo gen dan weer zingend de straal op." In tegenstelling tot wat Westerse inlichtingendiensten en Saddam Husayn zelf beweren, beschikt Irak niet meer over wapens voor een doeltreffende aanval op zijn buurlanden. Dit zegt Koos Ooms, het Nederlands lid van de VN-missie die toeziet op de ontmanteling van Iraakse massavernietigingswapens Door Henk Bouwmans IRAK IS NIET meer in staat om het Westen of haar buur landen met traditionele of chemische wapens, laat staan met Scud-raketten te bedreigen. Daarvan is prof. dr. Koos Ooms, Nederlands lid van de speciale VN-commissie UNSCOM die inspecties uitvoert in Irak sinds de Golfoorlog, overtuigd. De kans dat Irak met chemische wapens toeslaat is volgens Ooms eigenlijk te verwaarlozen. „In de voorbije achttien maan den hebben we 99 procent van de chemische wapens in handen gekregen. Wat nog over is, le vert vooral gevaar op voor de genen die deze wapens afschie ten." De 68-jarige Ooms geldt als dé grote Nederlandse deskundige op het terrein van chemische wapens. Hij is van huis uit farmacoloog en was van 1978 tot 1988 directeur van het Prins Mauritslaboratorium in Rijs wijk. Maar vooral is Ooms de enige Nederlander die als weten schappelijk adviseur van Ne derland vanaf de start in 1972 betrokken was bij de deze week in Parijs afgeronde onderhan delingen over het wereldwijd verbieden van chemische wa pens. Ooms heeft zeer grote twijfels of Irak met de zo gevreesde Scud-raket de buurlanden, waaronder Israël, nog kan be dreigen zoals in de Golfoorlog. De 43 VN-inspectieteams, die sinds de afloop van de Golfoor log in Irak inspecteerden, ont dekten de slechte kwaliteit van de Scud-raketten. „Het ontwerp van de Scud's is wat de Engel sen noemen 'sloppy'." In totaal achterhaalden de VN- inspectieteams 39 koppen met chemische lading waarmee Scud-raketten uitgerust konden worden. Om Scud-raketten met chemische koppen uit te rusten heeft Irak volgens Ooms onvol doende technische kennis in huis. „Ze hebben de techniek om een raket met een kop met chemi sche vloeistof uit te rusten nooit echt onder de knie gekregen. Je kunt zien dat het wel aardig doordacht is, maar je ziet ook dat de kwaliteitscontrole erg slecht is. Irak heeft geen men sen op hbo- of hts-niveau die dat werk goed kunnen doen." Over het aantal Scud-raketten dat Irak nog heeft, verschilt Ooms sterk van mening met de Amerikaanse inlichtingen dienst. Die beweert dat de Ira ki's nog zo'n 200 Scud-raketten hebben. „Inlichtingendiensten hebben moeite om toe te geven dat ze fout zitten. Bij het aantal van 200 zet ik grote vraagtekens. Het kan best dat Irak nog enke le Scuds onder het zand heeft zitten. Maar de kwaliteit van raketten die achttien maanden onder het zand hebben gelegen is natuurlijk niet goed." Door het werk van de VN-in spectieteams (Ooms ging zelf drie keer naar Irak) is het che mische wapenarsenaal van de Iraki's inmiddels nagenoeg ont manteld. Het vernietigen van de chemi sche wapens vindt plaats in twee fabrieken die in Irak op aanwijzing van de Verenigde Naties zijn gebouwd. Het zenuwgas wordt via chemi sche ontlading vernietigd. Die klus zou geklaard zijn als Irak vorige week niet had verhin derd dat het VN-inspectieteam vanuit Bahrayn naar Irak had kunnen doorreizen. „Anders waren we nu al klaar geweest. Nu hebben we nog zeven dagen werk nodig." Het verbranden van het Iraakse mosterdgas is een lastiger kar wei. „We moeten 13.000 on bruikbare artilleriegranaten van vijf kilo per stuk op afstand openboren. Daar zijn we nog het hele jaar mee bezig." Dat werk is vooral gevaarlijk. „Sommigen van die granaten kun je met een tang niet eens ontmantelen. Een van onze in specteurs prikte een keer in een chemische raket. Het zenuwgas spoot vier meter hoog als een fontein de lucht in. Gelukkig was hij goed beschermd." Door de internationale boycol zal Irak nauwelijks in staat zijn om op korte termijn haar che mische wapenarsenaal op hei oude peil te brengen. „Met behulp van de Westerse industrie hebben ze daar toch vijf jaar voor nodig." Ooms wijst er in dit verband op dat de Duitse chemische indus trie, één van de belangrijkste Iraakse leveranciers, door VN- strafmaatregelen het leveren van technische kennis voorlopig wel uit haar hoofd laat. Ook de kracht van de conven tionele Iraakse strijdkrachten neemt intussen sterk af, I Ooms gemerkt onder meer door gesprekken met Iraakse gene raals. „Irak heeft weliswaar nog een behoorlijk aantal conventionele strijdkrachten maar de aanwij zingen zijn toch dat de kracht daarvan is aangetast. Het blijkt nu dat door de boycot hei Iraakse leger praktisch geen re serve-onderdelen meer heeft." Wie de vijand is, weet het Braziliaanse leger niet meer, en toch voelt het zich meer dan ooit bedreigd. Nu de communisten zijn verdwenen en de traditionele rivaal Argentinië een goede buur is geworden, wordt de roep om ander werk voor soldaten groter bij de bevolking. Dit is het laatste deel van een serie van drie afleveringen over de rol van het leger in Latijns-Amerika. Door Mario Osava (ips) DE 324.000 MILITAIREN zien met lede ogen aan hoe hun budget is ge slonken tot 0,85 procent van het bruto nationaal produkt; in 1989 was dat nog 1,2 procent. De Braziliaanse militairen verkeren in een strategische crisis, meent de socio loog Clovis Brigagao van de Interna tionale Associatie voor Vredesonder zoek. „Zonder vijand bestaat er geen strategie en blijft er een vacuum ach ter. Het léger heeft zijn belangrijkste vijanden verloren." De ineenstorting van het communisme is zo bezien een ramp voor de strijdkrachten. Met Ar gentinië wordt steeds nauwer samen gewerkt, zodat ook deze buurman geen geloofwaardige boeman meer is. Niet alleen economisch, maar zelfs op ge voelige gebieden als kernenergie en wapenproduktie zijn de twee landen partners geworden. Het militaire apparaat probeert zijn bestaan te rechtvaardigen, maar heeft weinig keus. Het voorstel van de Vere nigde Staten zich te werpen op de bestrijding van de drughandel is onder de Braziliaanse militairen niet in goe de aarde gevallen. De strijdkrachten hebben geen zin de taken van de politie over te nemen. Zij vrezen cor ruptie door betrokkenheid met de drugkartels en willen hun imago niet verder aantasten. Vqlgens de gepensioneerde kolonel Ge- raldo Cavagnari staat het leger ook onder groeiende druk van de bevolking om politietaken op zich te nemen. De politie is volgens velen niet naar beho ren in staat de misdaad te bestrijden en de openbare orde te handhaven. Recente enquêtes tonen dat de meer derheid van de bevolking van steden als Rio de Janeiro en Sao Paulo het leger in de straten wil zien. Behalve het leger, bevindt ook de wa penindustrie zich in een crisis en is op zoek naar nieuwe afnemers. Technolo gische achterstand en een slechte be drijfsvoering hebben de Braziliaanse wapenindustrie in een diepe crisis doen belanden. Gebrekkige bedrijfsvoering, corruptie en een hoge schuldenlast van de wa penfabrikanten, die zwaar worden ge subsidieerd door de staat, heeft de kwaliteit verlaagd en de overschake ling op civiele produktie vertraagd, neent een Braziliaanse defensiedes- Kundige. Brazilië is de internationale wapen- markt kwijtgeraakt, terwijl de binnen landse markt geen rol van betekenis speelt in het voortbestaan van de wa penindustrie, legt Cavagnari uit. De Braziliaanse wapenindustrie is geba seerd op het idee van zelfvoorziening, maar is voor zijn overleving wel afhan kelijk van de export. Met name het Midden-Oosten was een belangrijke markt. De fabrikanten produceren wapens die technologisch weinig hoogwaardig zijn. De wereldmarkt voor dit soort wapens is verzadigd. De vraag naar technologisch hoogwaardige wapens is wel groot, maar aan deze vraag kan Brazilië niet voldoen. De ontwikkeling van hoogwaardige defensietechnologie wordt bemoeilijkt door de onwil van met name Washington om militair 'ge voelige' kennis over te dragen. De Brazüiaanse militairen klagen steen en been over die 'technologische af heid' van de Verenigde Staten. Een andere vergissing van de wapenin dustrie was dat ze zich uitsluitend concentreerde op de wapenmarkt plaats van te diversifiëren. De produc tie van een verstandige wapenfabri kant bestaat voor 20 procent uit mili taire uitrusting, de rest is voor de civiele produktie. In tijden van oorlof kan deze verdeling snel aangepast worden. Het Braziliaanse staatsbedrijf voor vliegtuigbouw was wel op tijd en pro duceert toestellen voor zowel de mili taire als de burgerluchtvaart. Een aan- tal wapenproducenten schakelt nu noodgedwongen alsnog over op de ci viele produktie. Avibras, producent van raketten, verkoopt tevens schote lantennes. Maar de conversie wordt bemoeilijkt door het gebrek aan tech nologische middelen en mankracht. Deel I en II van deze serie verschenen op 13 en 14 januari. de stem nen Haag - Een onafhanl lijk instituut stelt een ondt zoek in naar de beschuldig gen over het slecht functioi ren van de leiding van Koninklijke Marechauss Beschuldigingen zoals l kleineren van het lager p soneel door commandant en het ten onrechte uitbri gen van slechte beoordel gen werden woensdagavc In het televisieprogram Nova geuit door een wacl meester van de marechaus: uit het district Noord-H land. Opn Van onze Haagse redactie Den Haag - De politie! Landbouw, Natuurbehe knopen door te hakken, bang om fouten te makt dekt zich in tegen kritie Brussel) worden te gen wendsel om een eigen be R. Tazelaar, voorzitter vanj produktschap voor Vee en V en het produktschap voor Plu vee en Eieren, haalde gisterei zijn nieuwsjaartoespraak Zeist ongekend fel uit naar ministerie van LNV. Weloverdachte In een toelichting zegt Tazel dat het een weloverdachte ke is om de publiciteit te zoel De afgelopen maanden is de standhouding met zowel de p tieke topmannen van het dep tement als de belangrijkste ai tenaren tot een dieptepunt zakt. Staatssecretaris Gabor spreekt alle aantijgingen. 1 gens de bewindsman is er g overleg met het bedrijfsle' „Maar natuurlijk blijven er schillen van mening en inzich Perikelen De voorzitter van de prodi schappen ergert zich vooral de perikelen rond de pseudo- gelpest, een besmettelijke plu veeziekte die rond Weert h toegeslagen. Een vervoersi bod, ingesteld door het mini, rie, leidde op eerste kerstdag een kort geding van vier slacl rijen. Het ministerie verloor rechtszaak. Het feit dat een rechtszaak n worden gevoerd om het gelij krijgen, is volgens Tazelaar (ADVERTENTIE) 4 vrijdag 1 zaterdag 16 jai: zondag 17 ja ONDANKS HET in Genève Bosnië in autonome provin het voormalige Joegoslav gewoon door met hun gebieden in Bosnië. Giste Plaats Novska honderder moslims. Die onverminderde oorh akkoord van Genève niet komst moet worden geziei Karadzic gaf in de Zwitsei grote problemen bij het th zou over een vijftal dagen v het parlement van de Serv e uitdrukkelijke boodsche met het vredesplan. Ondf Bervië heeft Karadzic toe Plannen van de onderhanc voorwaarde dat het Bosr zeven dagen zijn goedkeuri oe barde taal die door de fi i erviérs wordt gebezigd, g even speelt. Zelfs presider h°e'n.de ogen van de n< eeft zich de woede van de alle waarschijnlijkhe »n„ierban' Maar zelfs als h Tuh heeft hii voor zijt Jaens de ruime week c P dement tot overeensterr [^gegaan met het vero ^a"neer het Bosnisch-Sel pinH imet het vredespla ziin r!0Zr geduld van de kéliiire<5ei^iërs hebben d< mnit a bwingen van een nipt h d® eerste van e horen wil, moet voeler

de Stem | 1993 | | pagina 2