Helft doelen Irak geraakt Zeker vijftig doden bij ramp met Poolse veerboot Generaal: Militairen kunnen bij de politie Kahrs Deense premier treedt af na ^Tamilgate'-zaak Bush: Iraakse dreiging sterk verminderd door luchtaanval Aanleg 50.000 hectare extra bos is mogelijk Bakeliet in Beyerd Steengrillen, PLANNEN VOOR PARKET? Bruynzeel »tste kruidenier 'Jeintjes letten. Meteen kleintje in geland ontsnapt een olieramp Verzet tegen ippartementen Stormschade: ien miljoen Vees Rijvers wil weer aan de slag )proep Kinkel aan Europa ikse kritiek op Landbouw Reorganisatie Breda Packaging Vanaf morgen in de boekhandel JAPANS TAFELEN PARADIJS Naakte man sleurt vrouw van fiets Merijntje net iets anders. [parket L. .J X 52 m**k1 u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke in week uit in onze ,,K!eintjes"-kolommen kijkt of er iets Jtnhun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen Schlüter - Vopr de Zeeuwse testis gistermorgen ternauwer nood een olieramp voorkomen. Door nog onbekende oorzaak liep een Belgisch motortank- ictiip op de Westerschelde aan de grond. Het schip was geladen „et 530 ton stookolie en 70 ton svarte dieselolie. Een groot aan tal sleepboten en andere vaartui- «i werd ingezet om een milieu ramp af te wenden. Uiteindelijk ,erd de olie in een ander schip avergepompt. ZIE ZEELAND - C1 jVxel - Een groot aantal bewo- van de Axelse Bastionstraat reeft bezwaar tegen de bouw zestig appartementen in hun jlraat en de Molenstraat. Ze vre- aenvoor hun privacy. Bovendien ïinden de bewoners dat de nieuwbouwwoningen niet passen nhet beeld van het gezellige en (eervolle oude stukje van Axel. |ZIE ZEELAND - C1 Leidschendam - De storm die over Nederland trok reeft zeer grote schade aange richt in de glastuinbouw. Giste ren werden bij de Hagelunie 500 chades gemeld. Men verwacht dat aantal nog zal oplopen ot 1500. Hierdoor komt het to- schadebedrag voorlopig op miljoen gulden. Met name nisders uit de Zuid- en Noord- lolland, Friesland en Groningen rijn getroffen. Sreda - Kees Rijvers (66), voor- bondscoach en ex-trainer an onder meer PSV, lonkt weer aar een actieve rol in het be- aald voetbal. Hij heeft een aan- ieding van de Osse voetbalclub 'OP, waar Piet Schrijvers ver- Tekt als oefenmeester, in beraad enomen. IZIE SPORT -B1 Oen Haag - De Duitse minister ran buitenlandse zaken Kinkel leeft gisteren in Den Haag de andere Europese landen opge roepen meer vluchtelingen en asielzoekers op te nemen. Vol lens Kinkel kan Duitsland zelf er niet meer hebben. 'Anders »ordt de binnenlandse stabili teit bedreigd'. ZIE BUITENLAND - A4 len Haag - De politieke top van iet ministerie van Landbouw, latuurbeheeer en Visserij durft [een knopen door te hakken. Er 'eerst angst om fouten te ma ten. Deze kritiek is gisteren 'euit door voorzitter Tazelaar 'an het produktschap voor Vee Vlees. ZIE BINNENLAND-A3 Breda - Breda Packaging in Bre- gaat reorganiseren. Het be drijf, een dochter van de Bege- mann Groep, heeft voor twintig »an zijn UO werknemers ontslag DE STEM Kopenhagen (anp) - De Deense minister-president Poul Schlüter heeft gisteren in Kopenhagen zijn aftreden bekendgemaakt. Schlüter, die vooralsnog als demissionair premier zal aanblijven, zal vandaag zijn ontslag bij de koningin indienen. De 63-jarige conservatieve poli ticus kwam tot zijn besluit naar aanleiding van zijn rol in de zogenoemde Tamilgate-zaak. Daarbij zou Schlüters minister van justitie in 1987 ambtenaren van zijn departement opdracht hebben gegeven geen aanvragen meer te behandelen van erkende Tamil-vluchtelingen die familie van Sri Lanka naar Denemarken wilden laten overkomen. Een onderzoeks-commissie pu bliceerde gisteren een rapport waarin de premier wordt be schuldigd te hebben verzwegen dat zijn kabinet onwettig heeft gehandeld met betrekking tot Tamil-vluchtelingen. Schlüter trad in 1982 aan als premier en gold momenteel bin nen de EG als de eerste-minister met de langste staat van dienst. De aftredende premier lijkt ook anderen in zijn val mee te sle pen. Kort na Schlüters bekend making zijn functie ter beschik king te stellen, verklaarde parle mentsvoorzitter Hans Peter Clausen af te treden vanwege betrokkenheid bij de Tamilgate- affaire. Clausen is net als Schlüter lid van de Conservatie ve Partij. De conservatieve en Liberale re geringspartijen lieten gisteren al weten een voorkeur te hebben Een Amerikaanse militair aan boord van de Kitty Hawk schrijft een boodschap aan Saddam Husayn op een raket: We hebben slechts afgemaakt waarmee jij begonnen bentSaddamfoto ap Van onze Haagse redactie Den Haag - Als de overheid wil, kan binnen 25 jaar in Nederland 50.000 hectare extra bos worden aangelegd. Dat zegt de commissie Bosuitbreiding in het rapport 'Goede gronden voor nieuw bos'. (ADVERTENTIE) ■ZIE ECONOMIE-A5 iN DEZE KRAMT; vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Grote Gids nTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D5 Het rapport is gisteren aangebo den aan staatssecretaris Gabor (Natuurbeheer) en de ministers Alders (Milieubeheer) en Andriessen (Economische Za ken). De commissie zegt niet waar in Nederland bos het beste kan worden aangelegd. De 50.000 hectare moet boven op de 25.000 hectare komen die al is vastge legd in het Structuurschema Groen Ruimte. Nederland telt nu 334.000 hecta re bos. Hoge kosten en lage op brengsten maken het voor grondeigenaren niet aantrekke lijk om nieuw bos aan te leggen. De aanleg van extra bos is vol gens commissievoorzitter Rau- wenhoff maar gedeeltelijk een kwestie van geld. In de eerste plaats is er bestuur lijke moed nodig van alle be trokken bewindslieden. Het is vooral een kwestie van politieke keuzen, volgens Rauwenhoff.. Een deel van de 50.000 hectare nieuw bos kan worden aange legd op grond die nu nog wordt gebruikt door de akkerbouw, al dus de commissie. Akkerbou wers moeten met behulp van nationale en EG-subsidies wor den gestimuleerd bos te planten op hun land. In totaal zou dat 30.000 hectare bos moeten ople veren. De overige 20.000 hectare bos moet eveneens op landbouw grond komen. Hier gaat het ech ter om een blijvende onttrekking aan de landbouw. De boer moet dus afstand doen van zijn land. (ADVERTENTIE) I- en tongstrelend een apart avondje uit Bredaseweg 127 - Oosterhout Tel. 01620-29813 Van onze verslaggever Etten-Leur - Een 24-jari- ge fietsster uit Etten- Leur is woensdagavond op het fietspad bij de Heggemus in haar woon plaats aangevallen door een naakte man. De vrouw reed in de rich ting van de Irenelaan, toen zij plotseling iemand achter zich hoorde rennen. Volgens de politie dacht ze dat het om een jogger ging. Maar toen zij omkeek, zag zij een naakte man. Hij droeg alleen gymschoe nen en had een T-shirt om zijn hoofd gewikkeld. De man greep haar bij de schouder, waardoor beiden ten val kwamen. De fiets ster begon hard te gillen en de naaktloper zette het op een rennen. Op verzoek van de politie zal de gemeente de openba re verlichting langs het fietspad verbeteren. Dagschluiter Eügen (dpa/rtr) - Meer dan vijftig mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk met de Poolse veerboot 'Jan Heweliusz' op de Oostzee. Volgens de Duitse marine waren aan het eind van de middag 35 doden geborgen. Negen mensen - Poolse bemanningsleden van het schip - hebben de ramp overleefd en zijn allen met onderkoelingsverschijn- selen naar een ziekenhuis in Stralsund gebracht. Voor de zeventien vermisten waren er in de ijskoude Oostzee na korte tijd al nauwelijks meer overlevingskansen. Bij het invallen van de duisternis werd het zoeken naar overlevenden dan ook ge staakt. De veerboot, vanuit Swinoujscie in Polen op weg naar Ystad in Zweden, kwam in vliegende storm in moeilijkheden, 27 ki lometer voor het Duitse Oostzee-eiland Rügen. In de door orkaanachtige winden opgezweepte zee met vijf meter hoge golven kapseisde het schip. De meesten van de ongeveer zestig opvarenden kwa men in het ijskoude zeewater van'twee graden Celsius terecht. Volgens rederij Euroafryka in Warschau, die het veer exploiteert, waren er 29 bemanningsleden aan boord. Het exacte aantal passagiers, het merendeel vracht wagenchauffeurs, was onduidelijk. Maar de Duitse marine sprak over een totaal aantal van 61 mensen aan boord. De 'rij-op-rij-af'-veerboot, van hetzelfde type als de Herald of Free Enterprise die een paar jaar geleden voor de Belgische kust kapseisde, kwam om 05.00 uur in een zware storm terecht. De exacte oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Maar vermoedelijk is het 3.000 brutoton metende schip, met 29 vrachtwagens en tien treinwagons aan boord, gaan slingeren waardoor vracht wagens of wagons in het ruim uit hun klemmen losraakten en het volkomen instabiel werd. Het vaartuig maakte slag zij en draaide uiteindelijk volledig met de kiel naar boven. Onmiddellijk na het SOS-signaal rukte het Duitse leger met kruisers en helikop ters uit om de opvarenden te redden. Aan de opératie deden ook Poolse en Deense helikopters mee. De reddingswerkzaam heden werden echter bemoeilijkt door het losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang VRIJDAG 15 JANUARI 1993 I I I I I voor minister van financiën Henning Dyremose als opvolger van Schlüter. De hele affaire komt zeer onge legen voor Denemarken. Niet al leen omdat het land sinds 1 januari EG-voorzitter is. De Denen moeten ook een twee de referendum houden over het Verdrag van Maastricht. Dat zou in april of mei gebeuren. De vraag is hoe dit referendum zal worden beïnvloed door eventuele verkiezingen. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze redactie buitenland Washington De gealli eerde aanval op Irak woensdagavond heeft de helft van de beoogde doe len getroffen. Niettemin noemde de Amerikaanse president Bush de actie gisteren een groot succes. „Ik denk dat de missie een groot succes was", verklaarde Bush in het Oval Office tijdens een bij eenkomst. Toen een verslaggever er op wees dat maar de helft van de beoogde müitaire doelen is getroffen, zei Bush: „Wij hebben de dreiging enorm verminderd. Dat is het belangrijkste". Irak bezwoer gisteren de door de VS geleide geallieerde luchtaan vallen te vergelden. Maar diplo maten zeiden dat Saddam Husayn, die schijnt te hopen op een nieuw begin in de betrekkin gen met de VS na het vertrek van president Bush, het conflict waarschijnlijk niet verder zal opvoeren. De aanstaande president Bill Clinton verklaard echter 'niet van plan te zijn de betrekkingen' van de VS met Irak te normali seren. „Er is geen verschil tussen mijn beleid en dat van de rege- ring-Bush", zei Clinton gisteren. Het Iraakse opperbevel deelde mee dat 19 mensen, onder wie een aantal burgers, zijn gedood en 15 gewond raakten bij de geallieerde strafactie, waaraan meer dan honderd vliegtuigen deelnamen. De vice-premier Tariq Aziz zei dat de aanvallen Irak er niet toe zullen brengen het verzet op te geven tegen het door het Westen opgelegde vliegverbod in het zuiden en noorden van het land. Het Pentagon deelde gisteren mee dat bij de geallieerde aanval grote schade is aangericht aan de doelen in Zuid-Irak, bestaan de uit installaties voor lucht doelraketten en luchtverdedi gingsradars. Irak meldde later dat zijn radars in het zuiden, die volgens Bagh dad waren uitgeschakeld tijdens de aanvallen, weer volledig ope rationeel zijn. Inmiddels zijn meer details be kend geworden over de gealli eerde acties, waaraan in totaal 114 vliegtuigen deelnamen. De Amerikaanse nationale vei ligheidsadviseur Brent Scow- croft zei dat ongeveer de helft van de aangevallen acht raketin- stallaties is vernietigd. De minis ter van defensie Dick Cheney zei dat de aanval aanzienlijke ge volgen heeft voor de luchtafweer in Zuid-Irak. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 II ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Bakeliet is een revolutionaire kunststof die in 1909 werd ontwikkeld door Leo Baekeland en tot de invoering van het plastic rond 1950 het kunststof rijk alleen had. De goeie ouwe bakeliet-tijd herleeft in De Beyerd in Breda. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Na een zonnige dag stoomt een nieuwe depressie onze kant op. Dat betekent veel bewolking, maar het blijft tot de avond overwegend droog. De wind neemt toe to vrij krachtig Den Haag (anp) - Het ministerie van justitie heeft gisteren 'voorzichtig' gereageerd op een suggestie van luitenant-gene raal Couzy dat beroepsmilitairen die bij Defensie overtollig worden via een verkorte opleiding bij de politie kunnen worden geplaatst. en. om normen en waarden te beschermen. Met een korte op leiding zijn dat prima politie agenten. Het voordeel is boven dien dat het niet gaat om alleen maar 20-jarigen maar ook om mensen met genoeg levens- en werkervaring," aldus Couzy Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie wees er gis teren op dat de geschiktheid van beroepsmilitairen voor een func tie bij de politie sterk afhanke lijk is van hun voorgeschiedenis. „Het lijkt mij dat het hier om een zeer diverse groep gaat waarbij de een waarschijnlijk meer geschikt is dan de ander1'. Kamerleden noemden het idee van Couzy gisteren 'sympathiek' maar zagen ook bezwaren. Zo wees Kohnstamm (D66) er onder meer dat politie-mensen over be paalde eigenschappen moeten beschikken, zoals een zekere vaardigheid in de omgang met burgers. „Je kunt er niet van uitgaan dat de betrokken mili tairen ook zonder meer over die eigenschappen beschikken," al dus Kohnstamm. Couzy, de bevelhebber van de landstrijdkrachten, deed zijn suggestie gisteren voor de NCRV-radio. In de Prioriteitennota, die dins dag door minister Ter Beek van Defensie werd gepresenteerd, wordt uitgegaan van 1.500 ge dwongen ontslagen bij de krijgs macht. Couzy zei gisteren dat Defensie snel moet gaan praten over de mogelijkheid deze mili tairen bij de politie onder te brengen. Hij wees daarbij op het onlangs op aandringen van de Tweede Kamer genomen kabinetsbesluit om op korte termijn 500 extra politie-agenten aan te stellen. Volgens Couzy zijn beroepsmili tairen 'ontzettend goede kandi daten'. „Ze zijn gewend om in een grote organisatie te werken KJ Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 (ADVERTENTIES) In de bruynzeel vloerenshop geven wij graag alle informatie. SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076-21 48 48 slechte weer, waarbij windstoten van 160 kilometer per uur voorkwamen. De Poolse veerboot had al eerder proble men. In 1982 maakte het schip slagzij omdat de bemanning de vrachtwagens en treinwagons aan boord verkeerd had ver deeld. Vier jaar later maakte het weder om slagzij door problemen met de bal- lasttanks. Vorige week nog ramde het schip de kade van de haven van Ystad, bevestigde Aake Andersson, de chef van het havenkantoor van de Zweedse havenstad. Hij noemde de Heweliusz een 'zeer veilig schip, dat altijd door onze autoriteiten goed geïn specteerd en goed bevonden is'. Maar allerlei deskundigen uitten scherpe kritiek op het gebrek aan zeewaardigheid van de Jan Heweliusz. Zweedse deskun digen spraken hun verbazing erover uit dat ondanks de stormwaarschuwing de veerboot toch de Oostzee was opgegaan. Als oorzaak werd de harde concurrentie strijd tussen de rederijen op de Oostzee genoemd. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Rolfer-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Adres: Postcode:_ Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1