Fusie-plan NCB Hoofdplaat «lucht* morele steun voor vereniging Autorijscholen Oostburg Jagers schakelen met tegenzin om PLAATSELIJK NIEUWS xel aan plan onder druk Helft leden voelt meest voor samengaan met Biervliet en IJzendijke Blaasproef leerlingen mavo in Steenbergen Weer cursus 'het verfilmde boek' door Ledeltheater Opruimen kauwgom 4een koud carnavals-cd Bonte Avond in Nieuwvliet Aardenburger L. Daansen moet zijn berging slopen APPORT HET KORT CD wil in 1994 deelnemen aan verkiezingen Bergse raad ZEELAimÜ C4 Winterconcert Apollo Sluis Winterconcert van Veronica 'Loodverbod is politiek paradepaardje van Gabor' Sint-Kruis Regionale filmdag jeugd in Oostburg Terneuzen - De 38-iariee fJ, ser T. de K. uit Vhfpg werd gistermorgen on Vlietstraat in Terneuzen een verkeersongeval gewo° De man kwam in aanriidi- met een overstekende i0', ganger en daarna te valU Met een daarbij oneel™ schedelbasisfractuur moest h per ambulance worden ov« gebracht naar het streek* kenhuis De Honte in Terne! zen. De voetganger M B i Heikant (17) kwam met t schrik vrij. UITSLAGEN Eerste klasse A: Broodie R„ Dees 10-3 (9-15, 3-15, 7-15) Eerste klasse B: Schar» 1-PTT/Post 2-1 (15-13 3-15), Zeevla-PSV 1 2-1 fifi 8-15, 13-10). uo'1 Tweede klasse A: Beldo-Di>« 2-1 (10-15, 17-15, 10-1) mr Dow 2 1-3 (15-10, 12-15, 4.,, 4-15), Rabo-Deltan 1 0-3 3-15,8-15). Tweede klasse B: Dow 3-NHl 1 (4-15, 15-13, 6-12), Aster-Psv 0-3 (reglementair). Derde klasse A: HavenschaD.vi Schelde 2-1 (13-15, 15-10 int ABN/Amro-Scharmga 3' (6-15, 14-165, 15-8), Lichtlaii 3-Dees 3 3-0 (15-1, 15-4, 15-7 Derde klasse B: Deltan 3-Bliek Vos 0-3 (10-15, 6-15, 6-15) fo meente 2-Lichtland 4 1-2 (14 is 6-15, 15-4), B&S-WM 1-2 (15-12 13-15,1-7). v STANDEN Eerste klasse A: Dees I 2-6 Lichtland 1 1-3, Lichtland 2 1-1 De Pooter 1-2, Stuntmarkt 2 Broodje Ben 2-2, Dow 1 1-0. Eerste klasse B: Scharmga 1 2-4 Neelemans 1-3, PTT/Post 2-3 Zeevla 2-2, PSV 1 1-1, V&V 1-] Scharmga 2 1-0. Tweede klasse A: Dow 2 2-5 Deltan 1 2-5, Dees 2 2-3, Beldi 2-3, ING 2-3, De Hoop 1-i, ]c,;; Tweede klasse B: NHI 2-5, Ge meente 1 1-3, Deltan 2 2-3, PSV: 2-3, Philips 1-2, Dow 3 2-1, Astei Derde klasse A: Havenschap 2-5 VBC Notabene 1-3, Lichtland i 1-3, Scharmga 3 2-2, VC Schelde 1-1, ABN/Amro 1-1, Dees 3 2-0. Derde klasse B: Lichtland 4 2-4 Bliek Vos 1-3, Deltan 3 2-3 WM 2-3, Gemeente 2 1-1, B&S 1-1, Voorwaarts 1-0. oed 'een rdat ten ord uit ruk zou an- de op 5-3. _hte ca-ondememers presenteren vrijdag bben opgenomen ter gelegenheid van .00 uur in de bovenzaal van de Gent. De initiatiefnemers hebben van Sas en Terneuzen alle wagen- nigingen uit de gemeente Sas en plechtigheid aanwezig te zijn. el aan het plan van aanpak voor n, staat onder druk. De CDA-frai t de bijdrage veel te hoog. De VV adslid P. Apers gisteren weten, agen omdat er nog te veel onduidi ring. moeten we niet in trappen. A wij nu ja zeggen wrijft de stuit groep in zijn handen en blijft onduidelijkheid. We moeten een signaal geven". Van het GPV en de PvdA va weinig weerstand te verwach' Zowel J. Jongepier (PvdA) en Dieleman (GPV) zeiden gisten ondanks de onzekerheden het plan te kunnen leven. eke 1 in het els ge- e te van zei de- fi- (ook de beke een e en de is in van on- van ip te wee Waar ipak tem- We tGS zul- t de lijk- e de t ei- iaar- en oep) Hij op nu daar Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De Cen trum Democraten (CD) zij vast van plan volgend jaa mee te doen aan de geme® teraadsverkiezingen in Be' gen op Zoom. De extreem rechtse partij overweegt or ook in Roosendaal en Brew mee te doen. Dat deelde gis teren landelijk partijsecreta ris W. Schuurman mee. va# Volgens haar zijn - - Roosendaalse en Bredase l®e van de CD nu al bezig met W inzamelen van de benodig" handtekeningen om mee te k® nen doen aan de verkiezing® Het is 'geen enkel punt om tien handtekeningen per meente bij elkaar te krijgen' Secretaris P. Thomassen Bergen op Zoom laat weten de CD zich nog niet heeft aat„ meld bij de gemeente. Dat hoe ook nog niet. Pas over een hoeft de CD zich aan te meW om in aanmerking te komen v® deelname aan de gemeent raadsverkiezingen. De Centrum Democraten derden vorig jaar het - raadslid A. Linssen (eigen I') om als lijstrekker te fung®e. Linssen weigerde, omdat vindt dat de Centrum Demo® ten te extreem zijn. Volg*-. Schuurman heeft de CD ale andere lijsttrekker gevond jE STEM VRIJDAG 15 JANUARI 1993 Van onze correspondent urdenburg - De belangen vereniging Autorijscholen Oostburg e.o. krijgt van de «meente Aardenburg op dit toment alleen nog maar mo- je steun in plaats van een financiële ondersteuning. ne vereniging had de gemeente „0 subsidie gevraagd om de ju ridische hulp mee te bekostigen om Oostburg te behouden als oproepplaats voor het Centraal Bureau Rijvaardigheid. De raadsleden waren er het gister avond eensluidend in het Kon- sultatief Overleg Raadsleden (KOR) over eens dat financiële steun nog niet het juiste moment was. Iedereen steunde de woorden van Gemeentebelangen-raadslid F. van Dongen dat er toch zeker een morele steun gegeven diende te worden. Verder vond hij dat er toch opgelet diende te worden dat de werkgelegenheid in de streek zoveel mogelijk behouden diende te blijven. Hij vroeg zich af wat de sluiting nu voor voor delen op zou leveren. Het college van Aardenburg had besloten om niet financieel te steunen omdat het een prece dentwerking zou scheppen. Het D66-raadslid W. Westphaal vroeg zich af of dat wel waar was. Hij vond het autorijschool- gebeuren een specifieke voorzie ning voor de streek. Hij pleitte voor een waarderingssubsidie. „We laten de rijschoolhouders de kastanjes uit het vuur halen ter wijl de bevolking van West- Zeeuws-Vlaanderen er ook een stuk voordeel van heeft." Westphaal wilde dat de zaak nog eens tijdens het overleg van de drie gemeenten in het westen, weer besproken zou worden. Burgemeester Jongmans bracht nog even in herinnering dat Oostburg gesloten werd omdat het niet aan de vereiste verkeers situaties voldeed. Maar hij proefde wel dat het KOR een financiële bijdrage wilde zodat de zaak nog eens door het colle ge bekeken zou worden. Wethouder R. van de Wijnckel had zijn twijfels over de werkge legenheid, of dat in die branche werkelijk gevaar liep. Uit ge sprekken met een rijschoolhou der maakte hij op dat de onkos ten met het heen en weer rijden naar Terneuzen wel meeviel. Er bestonden zelfs nog steeds wachtlijsten. Tenslotte wilde Westphaal de financiële conse quenties voor de cursisten dan wel eens weten. Vin onze verslaggever Hoofdplaat - De helft van de leden van de afdeling Hoofdplaat van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) voelt het meest voor een fusie met de afdelingen Biervliet en IJzendijke. Dat is gebleken uit een stemming op de jaarvergadering van de Hoofdplaat se NCB-afdeling. De nieuwe organisatie-opzet van je belangenorganisatie gaf tij- jens de jaarvergadering de nodi ge gespreksstofDe NCB is van plan het huidige aantal kringen van zeventien terug te brengen UI tien twaalf. Later krimpt nok het aantal afdelingen in van 110 tot honderd. Op basis van het ledental in Zeeland (1250) ligt het in de lijn der verwachtingen dat daar uit eindelijk één kring ontstaat. De herstructurering van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond (NCB) is onder druk van de Van onze verslaggever Sluis - Muziekgezelschap Apollo uit Sluis houdt in samenwerking met muziekvereniging De Zee- galm uit Knokke een openbaar winterconcert in 't Zoute Vestje in Sluis. Het concert vindt plaats op za terdag 30 januari. Het program ma begint met een optreden van de drumband onder leiding van A. van de Bussche. Samen met Apollo spelen ze vervolgens een mars. Op het programma staan verder werken van onder anderen Car- don, Schild, Delbeco en Adams. De drumband en Apollo beslui ten de avond samen met de uit voering van een werk van Neij. Het geheel staat onder leiding van Tony Venneman. De toegang tot het concert is gratis. drie Zeeuwse kringvoorzitters vertraagd. Op verzoek van het afdelingsbe stuur Hoofdplaat vond tijdens de algemene vergadering een schriftelijke peiling plaats naar de voorkeur van de leden over de toekomstige organisatiestruc tuur. De helft van de aanwezigen voelde voor een samenvoeging van de NCB-afdelingen Bier vliet, IJzendijke en Hoofdplaat. Een derde deel was alleen maar te porren voor een fusie met de Biervlietse afdeling en was niet te vinden voor samengaan met IJzendijke. Een kleine minder heid zag het bijzonder breed en opperde het idee van één afde ling Zeeuws-Vlaanderen. Kringvoorzitter O. de Meijer leg de uit dat de kringen voorlopig nog in him huidige vorm blijven bestaan. De afdelingen echter, zullen volgens hem echter al sneller tot samenwerking moeten komen. De Meijer bepleitte ge zien het toekomstig aantal leden in West-Zeeuws-Vlaanderen de vorming van één afdeling voor deze regio. Momenteel kent de NCB in deze streek nog vierhon derd leden, de verwachting is echter gerechtvaardigd dat dit aantal mettertijd zal dalen tot om 'en nabij de tweehonderdvijf- tig ledéiri, Hët'fkkWbfAöfeht dat de Hoofd plaatse NCB-voorzitter Van Damme verder gaf, was een op somming van sombere feiten. Ondanks de goede oogsten was het met de winsten droevig ge steld in verband met de tegen vallende prijzen. Van onze correspondente Steenbergen - Tien kinderen van de Petrus Canisius-mavo in Steenbergen ondergingen gisteren een 'blaasproef'. Hierdoor wrd steekproefsgewijs gecontroleerd of zij zich gehouden hebben aan een contract dat zij met de GGD hebben afgesloten. september 1991 heeft de GGD op twaalf lbo/mavo-scholen in in drie lessen informatie Begeven over het niet-gaan-ro- ken-project. De bedoeling is dat he kinderen vier jaar lang aan het begin van ieder schooljaar contract tekenen. 56 Kinde ten op de Petrus Canisius-mavo ®en mee. De tien leerlingen die gisteren in 'O' pijpje bliezen hadden geen 'an allen de 24 uur voorafgaan de aan de test gerookt. Mevrouw Klasen van de GGD, die zich ®t het niet-gaan-roken-project bezighoudt, is zeer tevreden over resultaten op de 12 deelne- Bende scholen. fflep°3taaludederi 743 teerlingen Ch0 ,het Pr°]'ect' 83 Procent kma een contract gete- oolt Waarvan 75 procent zich aa!ri^eliik heeft gehouden atspraak het eerste jaar Van onze verslaggever Zuidzande - De Koninklijke Muziekvereniging 'Veroni- fa' geeft op zaterdag 6 fe bruari haar traditionele winterconcert in de gymzaal Zuidzande. Het concert begint om 20.00 "ur met een optreden samen ®et de drumband 'Harmo- bte uit Oostburg. Vervol gens treden leerlingen van de vereniging op die lessen y°'gen op de muziekschool 111 Oostburg. Het muziek programma is gevarieerd "jet onder andere de Glenn Muler Story forever, Rhap- - bugelsolo, Memory - ubasolo en delen uit de musical 'Les Miserables'. niet te roken. Op vier scholen worden de kinderen materieel beloond met een cadeaubon van 25 na afloop van het eerste jaar. Op vier andere scholen, waaron der de Petrus Canisius-mavo, kregen de leerlingen een imma teriële beloning. Op de Petrus Canisius is dat in de vorm van een grote sigaret die in de hal op school hangt met daarop de na men van de leerlingen die dat jaar niet hadden gerookt. Op de vier andere scholen is er geen enkele beloning. De GGD wil op deze wijze onderzoeken of de manier van al dan niet belo nen effect heeft op het wel of niet gaan roken van de kinderen. De GGD begeleidt de deelne mers de vier jaar lang dat ze op school zitten. Aan het begin en einde van het schooljaar worden er enquêtes gehouden en tussen tijds wordt er vier maal onver wachts onder tien deelnemers een blaastest gehouden. De kinderen zelf zijn heel en thousiast over het project. Voor sommigen hoeft het echter alle maal niet. Zij blijven doorroken. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Jagers vullen hun patroongordel met stalen hagelpatronen. VANAF februari 1993 mogen ja gers niet meer schieten met ha gelpatronen die lood bevatten, omdat lood schadelijk is voor het milieu. Alternatieven zijn er in de vorm van ijzer-, wolfraam- zink- of metaal (bismut)-korrels. De aanvoer daarvan verloopt nog moeizaam en vooral de laatste zijn behoorlijk duur. Dat is ech ter niet de grootste zorg van de jagers. Ze vinden dat er veel te weinig onderzoek is gedaan naar de effecten en de risico's van de nieuwe patronen en dat de over heid het verbod op de lood-pa- tronen veel te vlug heeft inge voerd. Door Ronald Verstraten „HET is veel te vlug ingevoerd. Ze hadden beter eerst eens naar Denemarken geke-; ken. Daar geldt het verbod allen voor waterwild. En dat is logisch, want de meeste loodvergiftiging vindt plaats bij de eendeputten, in de zogenaamde 'wetlands'. Eigenlijk heeft het ministerie er geen stu die van gemaakt. Terwijl van allerlei kan ten het advies werd gegeven eerst verder onderzoek te doen, hebben ze het er door- gedramd. Het is het politieke parade paardje van een paar ambtenaren en staatssecretaris Gabor." J. Mertens, PR-man van de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de KNJV (Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vereniging) windt er. geen doekjes om. „We staan met gemengde gevoelens tegenover het verbod. Er is bijvoorbeeld onvoldoende weten schappelijk onderzoek geweest naar het gebruik van ijzer-korrels. Die zijn veel harder dan loden korrels, je hebt meer kruit nodig, een hogere gasdruk en zwaar dere patronen. De hagel is harder, ketst vlugger af. Daardoor is er veel meer risico voor jagers en drijvers." Druk Een ander risico vormen de geweren. Oudere geweren kunnen een druk van 800 a 900 bar weerstaan, maar voor ijzer is een druk van 1200 a 1300 bar nodig. Als ze niet getest worden - en goedgekeurd- bestaat de kans dat er ongelukken mee gebeuren. Mertens: „Er zijn nog veel oudere geweren in omloop. Iemand heeft bijvoorbeeld zo'n geweer van zijn vader. Dat moet dan in de kast." Wapenhandelaar J. van den Boogerd uit Noordgouwe bevestigt dat, maar heeft de indruk dat de jagers moeilijk afstand doen van hun oude geweren. „Van geweren die in de laatste vijf jaren zijn gekocht kun je de druk meestal instellen met behulp van een wissel-choke. Met oudere geweren kun je dat niet. Die zullen getest moeten wor den. Maar daar heb je alweer een pro bleem: In Nederland is er geen proefbank. De dichtstbijzijnde is in Luik. En anders moet je naar Duitsland." Huiswerk Van den Boogerd is ook al niet erg te spreken over het verbod, „Een eenmansac tie. We zijn voor een voldongen feit ge plaatst en zijn daar helemaal niet gelukkig mee. Het ministerie heeft zijn huiswerk niet goed gedaan. Het kost jaren voor je een goed alternatief hebt voor lood-patro- nen. IJzer en bismut zijn er nog maar pas. Ze hadden beter een paar jaar gewacht tot er wel goede alternatieven zijn." Intussen stagneert de aanvoer van de nieu we patronen. Ze worden in Engeland en in Italië gefabriceerd, maar de leveranties komen moeilijk op gang. „Ik krijg ze mondjesmaat binnen en dan nog niet eens voor alle geweren en kalibers. Maar ja, wat wil je. Die 30.000 jagers in Nederland is maar een handjevol in vergelijking met hijvoorbeeld 2 miljoen in Frankrijk. Dat is voor die fabrikanten niet erg interessant." Omzet Een zelfde geluid valt te beluisteren bij handelaar W. Vermeulen in Koewacht. „Nederland stelt voor die fabrikanten niet veel voor. De omzet is twee keer niks. Lood-patronen maken is geen probleem, maar metaal is natuurlijk nog wel wat anders. De aanvoer gaat moeizaam, maar ik denk dat dat over een paar maanden voorbij is. De meeste jagers nemen voorlo pig een afwachtende houding aan." Ongeveer twee derde van de Nederlandse jagers is lid van de KNJV. Dat zijn er 22.312 om precies te zijn. De regio Zeeland heeft 1233 leden, waarvan een 140 in West-Zeeuws-Vlaanderen, op 240 jachtak- tehouders. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn er ruim tweehonderd jagers lid. Die leden hebben in de afgelopen maanden natuurlijk al de nodige informatie gekre gen van hun vereniging. Maar jagers die geen lid zijn, blijven buiten schot. „Dat is wel een probleem. We proberen een soort vakbond te zijn die de belangen van de jagers behartigt, maar een heleboel jagers zijn niet te bereiken en de gemeen ten verstrekken geen gegevens", zegt re gio-secretaris P. Prince, Roest Van de alternatieven is zink eigenlijk al afgevallen, omdat het te licht zou zijn. Toch zien sommigen er wel wat in. In een artikel in het blad 'De Nederlandse Jager' somt jager/auteur Martin Tulp enkele voordelen op: het is even zacht als lood en niet giftig, in tegenstelling tot de andere korrels. Zijn conclusie is dat bismut het best gebruikt kan worden voor polderjagen en zink voor de bosjacht. IJzer heeft, naast de genoemde risico's, ook nog andere nadelen. De Vereniging van Boseigenaren is er op tegen, omdat ijzeren korrels die in bomen terechtkomen roest- plekken kunnen veroorzaken en bijvoor beeld fineermachines kunnen beschadigen als het hout wordt gezaagd. Prince ziet nog een mogelijk nadeel: „Als je een stuk wild eet en je bijt op een loden kogeltje, is dat te overkomen. Maar als het ijzer is, vliegt je gebit er misschien wel uit." Blijft de bismut-korrel over. De KNJV ziet die als beste alternatief, vooral vanwege de veiligheid. En de geweren moeten er niet voor worden omgebouwd. „Bismut lijkt het meest op lood. Het is ook zacht, heeft dezelfde eigenschappen. Maar het is wel een stuk duurder. Een loodpatroon kost ongeveer 50 cent, bismut één gulden ze ventig", vertelt Mertens. Om tenslotte nog even een ergernisje te spuien: „Het verbod op lood-patronen geldt alleen voor de jacht. Voor de grootste gebruikers, de sportschutters (kleiduivenschutters), geldt het niet. Die kunnen vrolijk door blijven gaan." Van onze verslaggever Oostburg - Voor de derde keer vindt de komende maan den de cursus 'het verfilmde boek' plaats. De organisatie ervan is in handen van het Ledeltheater in Oostburg, waar de cursus ook wordt gehouden. In vier avonden bespreken de deelnemers on der leiding van P. van de Walle evenzovele films. 'Hersenschimmen' van J. Bernlef komt maandag 22 februari als eerste aan bod. De beschrijving van de voortschrijdende demen tie bij Maarten Klein is door regisseuse Heddy Honigmann verfilmd. Het tweede verfilmde boek is 'Dr. Zhivago' van Boris Paster nak. De Russische dichter en romancier beschrijft hoe Dr, Zhivago als arts naar het front gaat en twee jaar wordt vastge houden door de partizanen in Siberië. Bespreking van het boek en het bekijken van de film ge beurt maandag 8 maart. Twee weken later (maandag 22 maart) praten en zien de deelne mers de film 'Terugkeer naar Brugge', een film naar het boek 'Hermetisch Zwart' van M. Yourcenar. De hoofdfiguur, Ze- no, trekt tijdens zijn artsenstu die door Europa en het Nabije Oosten. Hij lenigt de nood van de pestlijders en doet ondertus sen wetenschappelijk onderzoek. De laatste boekverfilming is 'So phie's Choice' van William Sty- ron. De 22-jarige Stingo maakt kennis met Sophie, die de ver schrikkingen van het concentra tiekamp overleefde, en Nathan, Sophie is op beiden verliefd, maar kiest uiteindelijk toch voor Stingo. De film en het boek sluiten de cursus Het Verfilmde Boek maandag 5 april af. Het programma van de vier cur susavonden is steeds hetzelfde. Eerst bespreken de cursisten om 19.30 uur met docente Van de CONCERT - In de Nederlands hervormde kerk van St.-Kruis wordt zaterdag 23 januari een concert bij kaarslicht gegeven, aanvang 20.45 uur. Het con cert, onder auspiciën van de stichting Orgelkring Aarden burg, staat in het teken van hofmuziek rond het koninklijk hof te Brussel. Uitvoerenden zijn E. Hallein op clavecimbel en F. van de Vondel op viool. Van onze verslaggever Nieuwvliet - In het Dorpshuis in Nieuwvliet wordt op vrijdag 22 en zaterdag 23 januari voor de tiende keer de jaarlijkse Bonte Avond gehouden. De avonden beginnen om 19.00 uur met de musical 'Zeg 'ns Aaa', uitgevoerd door leerlingen van de openbare basisschool. Daarna treedt een groep tieners op, gevolgd door toneelgroep Nieuwvliet met het toneelstuk 'Pa is overspannen'. Voor de pauze treedt tenslotte de zanggroep Nieuwvliet op. Na de pauze is er een optreden van de blaasgroep Nieuwvliet, onder leiding van Johan le Grand, en de opvoering van de sketch 'Nog vele jaren' onder leiding van Jan Steurrijs. Op zaterdagavond is er bal na. In verband met het tweede lustrum is er door beide avonden een 'rode draad' geweven. Hoe die er uit komt te zien, blijft nog even een verrassing. Toegangskaarten voor de Bonte Avonden kunnen gratis worden afgehaald in de Stadsherberg, op zaterdag 16 januari tussen 10.00 en 12.00 uur. Aardenburg - Zoals de zaken er nu voor staan, zal L. Daanser uit Aardenburg zijn berging op zijn terrrein aan de Binnen weg moeten slopen. Geen raadslid nam gisteren de verdedi ging van Daansen op zich tijdens het KOR-overleg. (Konsulta- tief Overleg Raadsleden). B en W willen tegen Daansen een rechtszaak aanspannen om hem er onder meer toe te dwin gen een berging op zijn terrein te slopen. De gemeente beroept zich op een over- eenkomst met Daansen die dateert uit 1987. Toen werd besloten dat de inwo ner een nieuwe woning zou bou wen en de oude huisjes die over bleven voor een deel zou slopen. Daansen voerde in gesprekken met de gemeente aan dat de gebouwtjes nu gebruikt worden voor bedrijfsdoeleinden. Hij wist in die gesprekken het college echter niet te overtuigen. Gister avond maakte hij daarom ge bruik van het inspraakrecht om de KOR-leden over de zaak nog even te informeren. Volgens hem is zijn bedrijf nu drastisch ge- wijzgd, hij runt op dit moment samen met zijn vrouw een assu- rantiebemiddelingsbedrijf, waardoor hij de gebouwtjes hard nodig heeft als opslagruimte voor al zijn papieren. Verder verwijt hij het Aarden- burgs bestuur ervan dat nieuw onderriemerschap niet gewenst is en dat zijn bedrijf in de kiem gesmoord wordt. Het college had hij nogmaals om een onderhoud gevraagd maar in plaats daarvan ontving hij volgens zijn zeggen alleen maar dreigbrieven. „Daardoor zal ik wellicht straks naar een grotere gemeente moe ten verhuizen. De gebouwen zijn slechts voor opslag en een dub bele garage is in een buitenge bied geen overbodige luxe." Daansen zei nog dat hij de over eenkomst met de gemeente niet geheel vrijwillig had afgesloten. Dat had hij gedaan om van het eindeloos heen en weer gepraat af te zijn. Burgemeester E. Jongmans ver weet Daansen dat hij zich niet aan de gemaakte afspraken had gehouden die ook door de pro vincie op die voorwaarden van sloop waren goedgekeurd. Hij vond tevens dat te gemakkelijk vergeten werd welke activiteiten op die locatie de laatste jaren daar hadden plaatsgevonden. „Nu is het dan opslag van pa pier. En dat wij een gesprek hebben afgewimpeld was alleen maar omdat wij geen nieuwe gezichtspunten zagen. Met de brieven die wij stuurden wilden wij u op de gemaakte afspraken wijzen en die als volwassen men sen nakomen." Over het feit dat de overeen komst niet vrijwillig zou zijn gebeurd was de burgervader duidelijk. „Dat zou betekenen dat zoiets in Nederland nietig verklaard zou worden. Wij vin den ondernemerschap in Aar denburg prima, maar dan moe ten wel de afspraken nageleefd worden." Van onze verslaggever Breda - Met ijskoud stikstofgas en een speciaal luchtaange- dreven hamertje wordt het opruimen van kauwgom op roltrappen 'een koud kunstje'. Het Bredase reinigingsbedrijf Cleanteam denkt met die methode een gat in de markt te hebben gevonden. Walle het boek. Na een korte pauze volgt dan om 20.45 uur de film. Deelnemers kunnen zich aan melden bij het Ledeltheater in Oostburg of Boekhandel Van de Walle in die plaats. Het cursus geld bedraagt vijftig gulden voor de hele cursus of vijftien gulden voor één avond. Leden van de Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) betalen vijf gulden min der voor de volledige cursus en een rijksdaalder minder voor een losse avond. „Op gladde oppervlakten kom je een heel eind met bikken en krabben, maar op de ribbels van een roltrap werkt dat niet, daar is het bijna niet weg te krijgen," vertelt R. Swaab, technisch-di- recteur van Cleanteam. Via-via had hij gehoord dat kauwgom- resten op roltrappen de NS heel wat hoofdbrekens bezorgen. Een gat in de markt, dacht Swaab en liet er zijn gedachten eens over gaan. Hij kwam uitein delijk uit op het bevriezen van de resten. Volgens hem de enig mogelijke oplossing: „Branden of bijtende chemicaliën kun je op een roltrap niet gebruiken, daarmee beschadig je het techni sche gedeelte." Het gebruiken van stikstof is op zich geen nieuw idee. Schoon maakbedrijven werken al jaren met busjes vloeibaar stikstof om oud kauwgom te bestrijden. Dat systeem is echter te kostbaar voor toepassing op grotere schaal. Swaab bedacht een spe ciale manier van verwarmen van de vloeibare stikstof. Swaab ging aan de slag met een instrument waarmee in zieken huizen reumatische aandoenin gen worden behandeld. Via een soort stofzuigerslang blaast zijn machine ijskoud stikstofgas over de kauwgom, die daardoor be vriest. Maar daarmee was de Bredase ondernemer nog niet klaar. Zelfs keihard bevroren is de kauwgom nog niet makkelijk tussen de ribbels uit te steken. Daar moest ook een oplossing voor gevonden worden, want: „Het wordt pas produktief als het schoonmaken even lang duurt als het afkoe len." Swaab stapte over op een speciale luchtaangedreven ha mer die de kauwgom tussen de ribbels wegtikt en voerde daar mee het schoonmaaktempo aan zienlijk op. Een half jaar geleden stapte Swaab met zijn idee naar de NS. Die waren meteen geïnteresseerd en moedigden hem aan om zijn apparaat te ontwikkelen. Ook kreeg hij de mogelijkheid om zijn machine in de praktijk te testen op het Centraal Station in Utrecht. Het apparaat werd verder getest en verbeterd. Nu is Swaab zover dat hij trots kan melden dat het zijn machine zo goed als klaar is: „Hij wordt nu nog aangepast, maar vanaf maandag draait hij professioneel." Met een snelheid van twee dubbele roltrappen per dag, kan Cleanteam de 22 rol trappen van Utrecht CS dan te lijf gaan. En dat was hard nodig, vertelt J. Noorlander van de NS. „Het is vrijwel onmogelijk om de vloer platen van de roltrappen met de hand schoon te maken. We wa ren eigenlijk al aan het afwegen om die dan maar te vernieuwen, want het werd een onhoudbare situatie. Op sommige plekken was de kauwgumlaag al acht millimeter dik. Van onze verslaggever Oostburg - De streekjeugdcen- trale in West-Zeeuws-Vlaande ren houdt in samenwerking met het Ledeltheater in Oostburg en de West-Zeeuws-Vlaamse kin derclubs een regionale filmdag. De dag is bedoeld voor de jeugd van zes tot twaalf jaar. 'Fievel in het Wilde Westen' wordt zaterdag 30 januari tij dens de filmdag in het Ledel theater vertoond. Aanvang 14.00

de Stem | 1993 | | pagina 15