voor Eeeland ontsnapt aan ramp Verzet tegen appartementen in Axel Zelzate dreigt met sluiting van tunnel Zeeuws consultatiebureau wil meer jonge gokverslaafden bereiken Met olie geladen Belgisch schip loopt op Westerschelde aan de grond Drie gewonden bij verkeersongeval Schepen in Zeeland in problemen door storm 1.875,-" Staten zeer aarzelend over Rijn-Schelde-Delta-overleg ZWEDEN. stburg; Garage f., Mr. Haarmanweg Weer Fransman met drugs gepakt I Bewoners Bastionstraat vrezen voor hun privacy Werkloosheid in Zeeland flink omhoog Reorganisatie bij Hydro Agri onvermijdelijk ARI 1993 I j heb' Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" in De Stem dan een goede kans dat de eerlijke vinder éón van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kletntjes"- rubriek .Gevonden-Vertoren" nasoeurt destem zeeland VRIJDAG 15 JANUARI 1993 DEEL C I van onze verslaggever I lerneuzen - Het Zeeuws Consultatiebureau Ivoor Alcohol en Drugs (ZCAD) in Terneuzen vil meer jonge gokverslaafden bereiken. Hoe- wel het bureau het vorig jaar gestarte experi ment met een gokspreekuur als geslaagd ^schouwt, vindt het dat de gemiddelde leef- tijd van de deelnemers nog te hoog ligt. t gokspreekuur werd in september ingesteld en heeft vier maanden geduurd. Via huisartsen, Riagg en scholen, of door middel van informatie-folders konden gokverslaafden er kennis van nemen. Na een eerste gesprek konden ze deelnemen aan een kortdurende 'anti-goktraining'. Die bestond uit zes individuele sessies, aan de hand van pamfletten. „Je moet die zien als hulpmiddelen om te leren je gokgedrag, gokdrang en het gokken zelf te beheer sen", aldus beleidsmedewerker Lya Kaptijn. „Daarna wordt bekeken of iemand voor een korte of langdurige behandeling in aanmerking komt." De belangstelling was volgens het ZCAD goed. Er meldden zich twaalf deelnemers aan, met een gemiddelde leeftijd van rond de dertig jaar. „De training spreekt vooral aan omdat hij slechts zes weken duurt", zegt Kaptijn. Het vaste spreekuur is inmiddels opgeheven, maar de anti-goktraining gaat gewoon door. Kaptijn: „We hopen dat meer mensen zich zullen melden. Ze kunnen bellen of gewoon binnen komen lopen." De deelnemers aan de training kwamen uit heel Zeeuws-Vlaanderen, met de nadruk op de Kanaal zone. Het aantal jongeren bleef beneden de ver wachting. „We weten dat er meer zijn. We horen dat van de jongeren zelf. Maar ze zijn zich er vaak nog niet zo van bewust dat ze verslaafd zijn. Het heeft geen lichamelijke kenmerken, je eet het niet, je drinkt het niet, maar een verslaving is het wel. Er is sprake van een sterke afhankelijkheid. Daar om is deze aanpak, vooral bij mensen die nog geen al te lange verslavingsgeschiedenis achter de rug hebben, uitermate geschikt." i; mtrisch verstelbare, verwarmde Izw/e/ in hoogte verstelbare I tunen vermogen van 113 pk I elektrisch bedienbare ramen I;rvergrendeling met afstand- I end glas stuurbekrachtiging, mkket is optioneel. De Renault I ijgbaar vanaf f35.995, - I bootreis t.w. v. graag koers naar Zweden ze bon ruil ik daarom in voor brf in de Renault-showroom. BW..' -Huisnr.: -Plaats: r auto:. RENAULT GEEFT JE LEVEN KLEUR «ni voor personen van 18 jaar en ouder. 23-SZ Nu al 880!! meisjes vertellen u alles zelfs hun adres en/of tel. nummer.. Bel nu 50 c.p-f- 06-320.326.50 Live sexbox 24 u. 75 op"1 Live 06-320.320.61 diixflij: Tel. 01150-20400 [ilit Bredestraal 23 Tel. 01170-52255 "Adverteren - smaakt naar meer Xrtildenl.1. Inlichtingen: De Slem, 076-2369" I Van onze correspondent Terneuzen - Zeeland is gistermorgen ontsnapt aan een milieuramp toert een Belgisch motortankschip op de pfeterschelde door nog onbekende oorzaak aan de grond liep. IHetmet 530 ton stookolie en 70 i zwarte dieselolie geladen Igische motortankschip Maria p om 9.15 uur ter hoogte van |de Schaar van Ossenisse aan de 1. Een groot aantal sleepbo- Iten van het Terneuzense ber- Ipigsbedrijf Multra Ship, com- liiiuMcatievaartuigen en ander I materieel werden ingezet om Istm dreigende milieuramp af te I wenden. ■De sleepboten Multratug 5, I Leendert Muller, Zephyrus, Mira Jen Fonda, alsmede de communi- I catievartuigen VB 5, Joker en de I Spurter werden naar de plaats Van onze correspondent IVestdorpe - Bij een woens dagavond op de Tractaat- weg gehouden verkerscon- trole werd in een Franse personenauto 55 gram hasj gevonden. Al drie maal eer der deze week zijn jonge Fransen in de Kanaalzone betrapt op het bezit van soft-drugs. De rijkspolitie van de groep Midden-Zeeuws-Vlaande- ren voerde de controle uit. De verdovende middelen werden in beslag genomen genomen. Tegen de bestuur der, de negentienjarige B. L. uit Serlin, is proces-verbaal opgemaakt. van de stranding gestuurd om hulp te verlenen. Gevaar Tijdens afgaand water plooide de Maria midscheeps en het ge vaar dat de lading uit het schip zou stromen was groot. In over leg met de autoriteiten van Rijkswaterstaat, waarvan de vaartuigen Waterdune en de Ar- ne ook ter plaatse aanwezig wa ren, nam Multrship maatregelen en plaatste een aantal oliescher- men om te voorkomen dat even tueel uitstromende olie in de Westerschelde terecht zou ko men. Tevens werd aan de wal nog een groot aantal oliescher- men in gereedheid gebracht. Het motortankschip Wielingen werd ingezet waarin onder moei lijke omstandigheden de lading van de Maria werd overgepompt. Daarvoor waren grote lengtes pompslag nodig. Vlot Gistermiddag omstreeks half zes trokken de slepers de Maria vlot. Het schip werd uiterst voorzich tig naar diep water gesleept. Na een grondige controle werd toe stemming verkregen de Maria in de richting Hansweert te varen. Ook daar werd een aantal olie- schermen gereed gehouden. Het schip werd ter hoogte van Hansweert in de rode boeienlijn ten anker gebracht. Dit in af wachting van het verkrijgen van een vergunning om de haven van Hansweert binnen te mogen va ren. Mogelijk zal het schip van daag op de helling worden gezet. Bij een verkeersongeval op de kruising Haarmanweg-Rijksweg N61 werden gisteravond drie mensen, waarvan een ernstig gewond. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist D. V. uit Zuiddorpe geen voorrang verleende aan een over de rijksweg N61 naderende personenauto bestuurd door D. T. uit Zuidzande. De gemeente probeert al jaren in de Molenstraat nieuwe woningen neer te zetten. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE ^an onze verslaggever Axel - De voorgenomen bouw van zestig Ppartementen in de Molenstraat en de lager •JS® Bastionstraat in Axel, een idee van aaw itr Van Alten, roept bij een groot j bewoners in de Bastionstraat weer stand op. De bewoners zijn bang dat ze htm privacy kwijt en.en omdat de woonblokken zo dicht tegen hun mof1 Z''n upland dat ze in de tuin of in huis niet u r ongestoord hun gang kunnen gaan. De par tem s1*16*?' met name °P de plaats waar ger de christelijke basisschool stond, komt in gedrang. Een deel van de huizen komt door de hoogbouw geheel in de schaduw te staan. Daarnaast vinden de bewoners de nieuwbouwwo ningen niet passen in het beeld van het gezellige en sfeervolle oude stukje Axel. Veel bewoners hebben de laatste jaren energie gestopt in het terug in de oude staat brengen van hun pand of woonomge ving. Ze moeten er niet aan denken dat ze tussen moderne nieuwbouwwoningen komen te zitten. Geen garage De bewoners, zo blijkt uit een brief die de komen de dagen richting B en W gaat, zijn echter niet faliekant tegen de bouwplannen. Er valt met hen best te praten, maar dan moet er lager gebouwd worden en de woningen verder van hun eigendom men worden neergezet. Een voorwaarde is ook dat er genoeg parkeerruimte blijft. Bij de meeste huizen zit geen garage. In het straatje hebben verschillende ondernemers, onder wie een dieren- en een huisarts, een zaak waar regelmatig auto's moeten kunnen stoppen. GPV'er J. Verduijn vroeg deze week tijdens een vergadering van de commissie voor VROM ophel dering over de plannen van Van Alten, maar was daar volgens burgemeester W. de Graaf veel te vroeg mee. De plannen zijn kersvers. „Alle commo tie is voorbarig. Er moet eerst nog een bestem mingsplan voor het gebied gemaakt worden waar- Van onze correspondent Zelzate (B) - Het geduld van het gemeentebestuur van het net over de grens gelegen Zelzate is bijna uitgeput. Sinds jaar en dag klaagt men bij het verantwoordelijke ministe rie van openbare werken over de slechte toestand waarin zich het wegdek van de tunnel onder het kanaal Gent- Terneuzen bevindt. Ondanks fraaie toezeggingen van het ministerie is er al sinds jaar en dag niets gedaan de zaak te verbeteren, even min aan de wegen die naar de tunnel leiden. De tunnel is een essentieel onderdeel van de expresweg Antwerpen-Knok- ke, 's zomers een van de druk ste wegen naar de Belgische kust. In een brief op hoge poten heeft het gemeentebestuur ge dreigd eventueel de tunnel voor het verkeer te sluiten uit een oogpunt van verkeersvei ligheid. Sinds kort hebben in België gemeenten de bevoegd heid dit soort maatregelen te treffen, ook al zijn er rijkswe gen bij betrokken. Het betrokken ministerie liet enige tijd geleden al weten veel geld te willen uittrekken om de expresweg, nu nog ge hinderd door tal van gelijk vloerse kruisingen, om te vor men tot een autosnelweg. In het hiervoor uitgetrokken be drag zit ook een som om de tunnel in Zelzate op te knap pen. Van onze correspondent Terneuzen - Enkele schepen in Zeeland zijn woensdagavond als gevolg van de storm in moeilijkheden geraakt. In de Put van Terneuzen kwam tijdens de zware westerstorm de bulkcarrier Maiorca woensdag avond in ernstige moeilijkheden. De bulkcarrier was bezig met een deel van de lading over te slaan in lichters toen het als gevolg van de zware strom van zijn ankers sloeg. Het schip dreigde aan de grond te lopen. De sleepboten Multratug 5 en Leendert Muller van het Terneu zense bergingsbedrijf Multraship kregen opdracht hulp te verle nen. De sleepboten slaagden erin de Maiorco met de overslag kraan nog langszij veilg in diep water terug te brengen. Nadat nog een aantal andere sleepbo ten vast hadden gemaakt werd het schip opnieuw ten anker ge bracht op de ankerplaats C. in de Put van Terneuzen. Woensdagavond verleende Mul traship hulp aan het in de Sloe- haven in Vlissingen gestrande motortankschip Zinnia. Het schip was tijdens een zware storm verlagerd en bij ebgetij vastgevaren. Het voorschip stak in diep water, terwijl het achter schip op de stenen zat. Het ge vaar dat de schroeven en de roeren zwwar beschadigd zou den worden was groot. De sleepboot Fonda die op dat moment in de buurt was, kreeg opdracht hulp te verlenen. On der moeilijke omstandigheden, de windkracht was inmiddels aangewakkerd tot 10 a 11 beau fort, maakte de Fonda een sleep tros vast op het voorschip. Het lukte Fonda Zinnia vlot te trek ken en veilig in de Kalloothaven af te meren. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE V. en een inzittende in zijn voertuig werden per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Een derde naar een ziekenhuis in Gent. In de auto van T. werd niemand gewond. Beide voertuigen werden geheel vernield. Het wegverkeer op de Haarmanweg ondervond enige tijd hinder ten gevolge van het ongeval. De bewoners van de Bastionstraat zijn bang dat ze niet meer ongestoord hun gang kunnen in het huis of de tuin. op nog alle inspraak mogelijk is", gaf De Graaf de stand van zaken weer. Initiatieven Hij gaf wel toe dat het college erg gecharmeerd is van de initiatieven. De gemeente probeert al jaren in de Molenstraat nieuwe woningen neer te zetten. Die plannen konden tot nu toe steeds niet door gaan omdat de gemeente een aantal panden, dat eigendom is van een in het buitenland verblijvende oud-Axelaar, niet kon verwerven. Het is Van Alten wel gelukt om zaken met de man te doen. De Graaf vindt het temeer een prima zaak omdat er op deze manier toch aan stadsvernieuwing wordt gedaan zonder dat de gemeente er geld in moet stoppen. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse staten staan niet te popelen om mee te doen aan het grote bestuurlijke verband Rijn- Schelde-Delta-overleg. Inte gendeel, de complete staten commissie economie maakte gisteren een voorbehoud over toetreding. Wat heeft Zeeland aan dit pro ject? Wat is de meerwaarde, en is het niet het zoveelste grote sa menwerkingsverband? Wordt Zeeland niet ingekapseld tussen Rotterdam en Antwerpen? Dat waren de vragen waar vrijwel elke politiek fractie mee zat. Het Rijn-Schelde-Delta-overleg is een samenwerking tussen Zuid-Holland, Noord-Brabant, Zeeland, twee Belgische provin cies en de Stad Antwerpen. Die groep zal als het ware een groot streekplan maken dat onder Van onze verslaggever Middelburg/Terneuzen - De werkloosheid in Zeeland is vorig jaar met één procent flink geste gen tot 10.477 mannen en vrou wen. Een werkloosheidspercen tage van gemiddeld 6,7 procent. Een jaar eerder waren die cijfers 8870 werklozen, 5,7 procent van de totale Zeeuwse beroepsbevol king. Dit blijkt uit een overzicht van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening in Middel burg. Naast de 10.477 werklozen had den zich ook nog eens 4.800 mensen als werkzoekend laten inschrijven. Meer dan een derde is jonger dan 27 jaar. De werkloosheid verschilt in Zeeland per regio. Het hoogste is die op Walcheren waar een werkloosheid heerst van 8,4 pro cent. De rayons Goes en Zeeuws- Vlaanderen noteren elk 6 pro cent. Het grootste aantal werklozen (1584 personen) zit in de catego rie 'personeel algemene dienst'. Hoog scoren ook metaalnijver heid (869), bouw (558) en horeca (388). meer de economie van het gebied moet gaan stimuleren met aller lei projecten. Deelname komt Zeeland voorlopig op een ton kosten te staan. Maar wat het overleg nu aan concrete zaken oplevert, daar over bleef het mistig, ondanks herhaald verzoek van de staten leden Huisman (WD) en Eve- leens (PvdA). Verantwoordelijke gedeputeerde Nederhoed noem de de meerwaarde van het over leg de projecten die nog moeten komen maar nog niet bekend zijn. Van onze verslaggever Sluiskil - De reorganisatie bij kunstmestfabriek Hydro Agri in Sluiskil, waarbij in drie jaar 120 banen moeten verdwijnen, lijkt onvermijdelijk. Met dat inzicht zijn de bonden (FNV, CNV en Unie BHLP) gisteren na een ge sprek met directie terug geko men van de onderhandelingsta fel. „Wij studeren nog op de nood zaak maar het lijkt onvermijde lijk", aldus districtbestuurder J. Meeder (FNV) gisteravond. De inzet van de bonden zal zich nu voornamelijk richten op het so ciaal plan dat de directie giste ren aan de bonden meegaf. Zon der de inhoud daarvan te willen prijsgeven zei Meeder daar geen beste indruk van te hebben. „Het is een mager plan". Meeder stak gisteravond zijn te leurstelling over het gesprek met de directie niet onder stoelen of banken. „We hadden gehoopt vorderingen te maken voor het sociaal plan voor de vertrekkers. En we wilden ook wat meer zekerheid voor de blijvers. De werkdruk voor die groep wordt erg groot en er vinden ook ver schuivingen plaats. Maar we hebben daar geen afspraken over kunnen maken". De ondernemingsraad van de NSM heeft zich inmiddels ook kritisch opgesteld ten opzichte van de reorganisatie. Vandaag heeft de OR een gesprek met de directie over de gevolgen van het banenverlies. Op 28 januari pra ten de bonden weer met de top van Hydro Agri.

de Stem | 1993 | | pagina 11