ritse versterkingen in Bosnië l Optreden Boudewijn valt slecht bij Vlamingen W Honecker vandaag al bij familie in Chili 41 KORT ontatie esten Nederland: Deportatie ralestijnen niet juist Belgische smeergeldzaak alsnog voor rechter Karadzic dreigt met aftreden als Servisch parlement akkoord verwerpt A 4 |e stem BUITENLAND A5 Ontvoerders tèkennen in aak Melchior BUITENLAND KORT i donderdag 14 januari 1993 al Irak eft alle begrip voor acties pleiten voor ering aan het atres dat herstel vande is, en kennelijk in ezen 'lang gen)eR ian ook zelf niar ïrgeldingsactie ian len juist gehandtld leduld van Bush is als de VS van ie en, maar dat is net lia. vaat om schending® gheidsraad. Kame- ;:lat de VS opnieuv 1 van de Golfoorlq de RAF hebben 1 aktie boven zuide- Inbeschadigd terug- >iele luchtafweerra- ildus een communi- I an premier Major. I n de aanval werden Irak oensdagavond eei Midden-Oosten. Oj is er een grote vraaj I Brent-olieprijs vooi 1,25 per vat. Dinsdag 1.7 dollar, het laagste vereldproduktie aan Koning Boudewijn ligt onder |wr nadat hij de Vlaamse pre- ier Van den Brande op het itje riep. f°to ap Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Uit Vlaamse hoek is veront waardigd gereageerd op de manier waarop koning Boudewijn zich met de binnenlandse politiek bemoeit. Dat is het gevolg van het koninklijk ingrijpen toen premier Luc van den Bran de van de Vlaamse deelregering kortgele den een aantal opmerkelijke suggesties deed. De liberale Brusselse krant La Libre Belgique wordt op het paleis van Laken 's morgens ongetwijfeld bij het kopje thee en het croissantje kritisch geconsumeerd. Afgelopen maandag werd koning Boude wijn onaangenaam getroffen door een interview in zijn krant met Van den Brande. Die pleitte voor een staatshervorming die veel verder gaat dan de vórig jaar ge maakte afspraken. Voor de nationale re gering zou er nauwelijks nog wat over blijven. Het kabinet van de Belgische vorst ont bood nog diezelfde dag de christendemo craat Van den Brande en zijn partijvoor zitter Van Rompuy op „het paleis. Boude wijn wilde van de Vlaannse premier per soonlijk vernemen wat hi; zoal had be doeld met de 'regionalisering' van de sociale zekerheid, grotere fiscale be voegdheden van de regio's en een confe deral staatsmodel? Van den Brande zei gisteren dat hi; alleen maar de standunten had verkondigd, die algemeen leven binnen zijn partij. .Niet meer en niet minder. Het Vlaamse volk neemt het nu ook voor hem op. Boudewijns handelwijze heeft een communautair tintje gekregen, want volgens de Vlamingen worden Waalse politici door het francofone vorstenhuis zelden of nooit ter verantwoording geroe pen. Maar ook de Franstaligen waren natuur lijk boos, omdat Van den Brande volgens hen gebrek aan solidariteit met de min derbedeelden in het Waalse landsgedeelte toont. Wellicht was het deze zorg, die Boudewijn ertoe bracht de Vlaamse pre mier bij zich te roepen. Koning Boudewijn heeft de vrijheid om bewindslieden te ontbieden, tekst en uit leg te vragen en desnoods zijn bezorgd heid uit te spreken. Hij kan een regionale minister of minister-president echter niet ontslaan. Regionale ministers zijn boven dien formeel geen verantwoording ver schuldigd aan de koning, omdat zij door hun parlement worden benoemd. De koning kan wel nationale ministers de laan uitsturen, als zij het aanzien van België in het openbaar ernstige schade toebrengen. Afgezien van de wekelijkse audiëntie van de nationale premier Jean-Luc Dehaene, zijn Vlaamse en Waalse politici geen regelmatige gasten op het paleis van Laken. De zeldzame ontmoetingen met politici - buiten talrijke regeringscrises om - blijven juist daarom niet onopge merkt. Zo werd in 1988 de toenmalige vice-pre- mier Hugo Schiltz op het matje geroepen, omdat hij tijdens een partijtoespraak had verklaard dat na een eerdere fase van de staatshervorming België niet langer het probleem van zijn partij was. De Vlaming Schiltz werd uiteindelijk door zijn pre mier Martens gedwongen toe te geven dat hij onvoorzichtig was geweest. Bekend is ook de ontmoeting van Boude wijn met het enfant terrible van de Bel gische politiek, José Happart. Dat ge beurde langs een snelweg bij Verviers op 22 mei 1979. De koning' wilde Happart en zijn medestanders van het idee afbrengen om te gaan betogen tijdens het bezoek van Boudewijn aan de Waalse stad. Hoewel de ontmoeting geheim was, werd ze door Happart zelf wereldkundig ge maakt. De Vlamingen waren over dat onderonsje toen nogal verbolgen. pan onze redactie buitenland anden/Genève - De Britse regering gaat artillerie, Uechtsvliegtuigen en een vliegdekschip naar het oor logsgebied in voormalig Joegoslavië sturen. Dit besluit kjgde op aanvallen door Servische artillerie, waarbij - [eels Britse - VN-troepen betrokken waren. iber - Iraakse oppisi- i vergaderen in het lurden beheerste nmr- ren plan om het bewnd lent Saddam Hussyn erpen. ember - De Verenigde ëindigen het werk on •ens tussen Irak m !ast te stellen, ember - De Veilij- van de VN wijst ce erzoeken om verlich te handelssancties af. ember - De VN schor- poperaties aan de Kur- t noorden op en eisen '.ad waarborgt dat geen meer worden geplaatst •agens met hulpgoede- :ember - Irak wijst ein |ek af dat het VN-bs- Tachtwagens laat in- i en beschermen. |cember - Een Aneri- .'-16 schiet een Inakse in de vliegverbod-zone rak. Baghdad dreig te- aan 'op gepaste wijze', istaande Ameriksanse t Bill Clinton noem het en test van de intffna- krachtdadigheid legen cember - Iraakse ge- legtuigen vliegen op- pt gebied van het vieg- nen. [ïari 1993 - Amerikaanse arissen zeggen dat Irak 'raketten naar de ziide- [e heeft gebracht, mige een plan om Arori- fliegtuigen neer te sciie- lari - De Verenigde Eta- it-Brittannië en Fraik- •n, met steun van Ris- 48 uur om de luch tten weg te halen uit ie :e zone. Irak wijst M maf. ïari - De VN zeggen dit eigert VN-vliegtuigei, er toestellen die wapei- iteams vervoeren, in hit te laten. uari - Het Witte Hut Irak door de bocht is ei lultimatum over de lucht •tten gevolg heeft gegf- zegt van niet. uari - Irak onthoudt -toestel vergunning te honderden Iraaks? ar- vallen munitiebuikers in wat de VN besthou- Kuwayts grondgebiid en apens, waaronder Zij raketten, weg. nuari - Irak legt prites- de VS, Groot-Brittaink, Ijk en Rusland naast zich [et stuurt arbeiders offl te ontmantelen. De /ei- raad beschuldigt tas •haalde schendingen 'an „andsvoorwaarden war- eind kwam aan de Gdi- en zegt dat de gevolgen zullen zijn wanneer iet ieuw doet. inuari - Iraakse arbeidirs ;erug om het sloopwet depots te hervatten, anuari - Bronnen in <-e aanse regering zegge1 'eallieerde vliegtuig® mvallen op Irak zijn be ter vergelding van d> ingen van de bestands arden. listeren sneuvelde bovendien ji Britse militair, die deel uit- taakte van de VN-vredesmaeht i Bosnië. it gebeurde bij een schietpartij door Kroatische milities éeerst gebied in het noorden. Ie beslissing om zwaar materi el naar Bosnië te sturen werd (nomen in een vergadering van in comité van de ministerraad tiet leiding van premier Major. Ie verwachting is dat het voltal- ge kabinet het besluit vandaag S goedkeuren. Mussen staat de vrede in Bosnië ijd op losse schroeven. De eider van de Servische Bosniërs laradzic ging in Genève welis waar op het nippertje akkoord iet het vredesplan van Cyrus 'ance en Lord Owen, maar het arlement moet die stap volgen- tweek nog goedkeuren. vice-president van de ïsnisch-Servische republiek liljana Plavsic heeft al laten weten dat het parlement het ak- •oord van Genève niet zal be- rachtigen. Ook Kroatische Ser- ièrs vinden het vredesplan 'vol- edig onaanvaardbaar', tangenomen wordt dat Karad- ic zwaar onder druk is gezet oor president Milosevic van "avië. Deze wil verder ver duwd blijven van sancties, zo- ils de internationale gemeen- die vorig jaar tegen zijn rpubliek afkondigde, aradzic gaat nu zover dat hij reigt met aftreden voor het ge- ai het parlement niet instemt iet het vredesplan. Toch waarschuwde gisteren ook de Deense minister van buiten landse zaken Uffe Elleman-Jen- sen voor 'overoptimisme' na de aanvaarding van het akkoord van Genève. Hij beschouwt de ommezwaai van Karadzic wel als een 'door braak' in de besprekingen. „Maar we zijn al zo vaak teleur gesteld," aldus Elleman-Jensen. Ook hij schreef de veranderde houding van Karadzic toe aan de aandrang die Milosevic heeft uitgeoefend. Volgens hem moet de internatio nale gemeenschap echter toch doorgaan met voorbereidingen om Servië te isoleren als de oorlog in Bosnië blijft doorgaan. Ellerman-Jensen leidt vandaag - als tijdelijk EG-voorzitter - in Parijs een spoedvergadering van zijn Europese collega's die alleen over Joegoslavië zal gaan. Het isolement van Servië kan ongekendevormen aannemen. Het is bijvoorbeeld de bedoeling allè'wëg-,Telefoon- eri telegfhaï-'"1 verbindingen te verbreken, alle diplomaten terug te roepen en Servië uit alle internationale or ganisaties te zetten. In Parijs zal ook worden gespro ken over Macedonië, dat nog steeds niet door de EG is erkend. Griekenland houdt zo'n besluit tegen zolang Macedonië de naam niet verandert. Volgens Ellerman-Jensen wordt nu gedacht aan een oplossing met tussenkomst van de Vere nigde Naties. le bewindslieden spraken el- sar in Parijs waar deze week verdrag over een verbod op 'ft gebruik van chemische wa- te wordt ondertekend. 'an onze correspondent "Jho Voordouw 'arijs - Minister Kooijmans van buitenlandse zaken heeft isteren zijn Israëlische ambtgenoot Simon Peres voorgehou- dat Nederland niet overtuigd is van 'de juistheid en tthtmatigheid' van de deportatie van ruim vierhonderd alestijnen. Kooijmans omschreef de ont moeting als een 'gesprek tussen ministers van twee landen die een heel goede relatie hebben maar die het op een bepaald punt niet meer eens waren en naar ik hoop wel weer zijn in de nabije toekomst.' „Peres heeft", vertelde Kooij mans, „uitgelegd dat Israël, na de golf van geweld, niet anders kon dan over te gaan tot de uitwijzing." Peres verklaarde dat Israël een goede stap had gezet richting vrede in het Midden-Oosten door de vermeende Hamas-aanhan- gers uit te wijzen. Volgens hem waren het overigens geen 'gun man' maar ideologen. „Die zijn vaak veel gevaarlijker," aldus Peres. In afwachting van de ontmoe ting met VN-secretaris-generaal Boutros Ghali wilde Kooijmans niet ingaan op een eventuele Nederlandse reactie op de Israë lische halsstarrigheid. Hij vond het gesprek met Peres evenwel „positief, vooral omdat zowel Nederland als Israël het zelfde nastreven, namelijk vrede in het Midden-Oosten. We ver schillen alleen van mening over de vraag of datgene wat nu ge beurt een belemmerende factor is, ja of nee." - De drie ontvoer- van het Belgische miljo- uszoontje Anthony de Clerck een volledige bekentenis 'aa^1 Wijkt dat de ontvoering i«i'u y volgde op een reeks "'«Wangen, waarvan de ont- nng van Christiane Gielen, l. ,secretaresse van de Neder- zakenman ^eon Melchior «eerste was. Procureur (officier van justi nt j° de Saeger van Den- 'niJ1 ^eeft <St bevestigd, al?? SaeSer had het drie- j, P an 0Pgevat iemand te tfkt?en' die 'ziin fortuin on- ^jnatig had vergaard'. Mel- (rl«aWas vanwege zijn oorlogs- g*»'de eerste op de lijst. 1 b®gemeester van Knok- 8 aaf Lippens, kwam daar op t w1?? Pten was de dochter Mdchiorte ontvoeren, maar iüi J®ss'n8 werd in december 3? secretaresse gekidnapt, een dag later vrijgela- fn. De Km i Van ^ohke hep al ver- i#erH HV°(0rbe,reidinS- Tenslot- lachtoffg? m^e Clerck het „Peres noemde het overigens geen deportatie, maar verban ning, omdat ze him paspoort hebben meegekregen. Dat ze daar niet op kunnen reizen noemt Peres de verantwoorde lijkheid van Libanon. Op dit punt blijven we tegenover elkaar staan." Een jonge Moslim-vluchteling probeert zich warm te houden aan een met rommel gestookt vuurtje in de stad Zenica in centraal Bosnië. Ook gisteren gingen daar de gevechten door. foto ap i Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Ruim 6,5 miljoen dollar smeergeld betaalde het Amerikaanse bedrijf General Defense Corporation tussen 1985 en '87 via een tussen persoon aan Belgische leger officieren en ambtenaren om een contract voor de levering van 114.400 granaten in de wacht te slepen. De gerechtelijke behandeling van de affaire is zo lang blijven liggen, dat de feiten volgende maand formeel verjaard zouden zijn. De Brusselse justitie heeft de dossiers echter opnieuw uit de archiefkasten heeft gehaald en wil de verdachten voor de rechtbank brengen. Het openbaar ministerie in Brus sel vindt dat het departement van defensie bij de aankoop van 114.400 granaten voor de 155 mm houwitsers behoorlijk is op gelicht, en dat de dertien ambte naren zich voor valsheid in ge schrifte voor de rechtbank moe ten verantwoorden. De liberale minister van defensie Freddy Vreven, die in 1984 moest beslissen over de aankoop van granaten, en zijn toenmalige collega van economische zaken Mark Eyskens, voelden er des tijds wel voor om met het Neder landse bedrijf Eurometaal in zee te gaan. Maar toen zich daar in oktober van datzelfde jaar twee Duits sprekende heren meldden, die 6 procent commissieloon eisten op het Belgische granaten-contract, haakte Eurometaal af. De vroegere staatssecretaris van defensie Van Houwelingen zei later in de Tweede Kamer, toen hij daarover geïnterpelleerd werd, dat Eurometaal 'de krom me weg' niet wenste te bewande len. In maart 1985 werd het contract tussen het Belgische ministerie van defensie en de Amerikaanse fabrikant General Defense Cor poration getekend. Nochthans had Eurometaal kort daarvoor nog enkele voorstellen gedaan voor compensatie-or ders, maar die werden door ambtenaren van economische zaken doodgezwegen. Zodoende zette minister Mark Eyskens het licht op groen voor de Ameri kaanse concurrent van Eurome taal. Om het commissieloon voor de ambtenaren door te sluizen werd niet alleen de onderneming Ge neral Defense International (GDI) opgericht, maar werd ook gebruik gemaakt van enkele brievenbus BV's op het Britse eiland Jersey. De Vlaamse garagehouder Johan Lampaert vertegenwoordigde GDI in België. Zijn vennoot schappen op Jersey fungeerden als doorgeefluik voor het smeer geld. Indirect zijn de steekpenningen aan de ambtenaren betaald door de Belgische schatkist, omdat het Amerikaanse bedrijf de com missie doorberekende in de prijs van de granaten. De Amerikaanse' FBI kreeg lucht van de zaak en bracht daarover rapport uit. Het onderzoek in België leidde tot enkele aanhou dingen, maar tot een veroorde ling is het nooit gekomen. Dat hield ook verband met de rechts regels op het eiland Jersey, waar het justitiële onderzoek dood liep. In hoeverre een nieuwe rechts zaak consequenties heeft voor de oud-ministers Vreven en Eys kens is onduidelijk. Zij worden volgens het Vlaamse weekblad Knack, dat de affaire al jaren volgt, voorlopig zeker niet ter verantwoording geroepen. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Erich Honecker, de 80—jarige, ongeneeslijk zieke staats- en partijchef van de voormalige DDR, arriveert vandaag al in Chili, bij zijn daar woonachtige familie. Als vrij man. Vlak voor zijn vertrek uit de Berlijnse Moabit-gevangenis kreeg hij tot zijn verrassing nog een medische prognose te horen: hij zou - levensverlengend - aan zijn leverkanker geopereerd kunnen worden. Honecker heeft een operatie al eerder, en ook nu weer afgewe zen. Wel zal hij op kosten van de Chileense regering in Santiago grondig medisch onderzocht worden. „Een schoolvoorbeeld van onaf hankelijke rechtspraak. We kun nen trots zijn op onze rechts staat", zei de vroegere minister van justitie, Klaus Kinkel, thans minister van buitenlandse zaken. Politiek Bonn reageerde overwe gend terughoudend op de vrijla ting van Hohecker. Honecker verlaat met een geblindeerde auto de Berlijnse Moabit-gevangenis. foto opa Bondskanselier Helmut Kohl weigerde elk commentaar. Hij liet zijn woordvoerder meedelen, dat een uitspraak van onafhan kelijke rechters niet becommen tarieerd, maar gerespecteerd moet worden. Gistermorgen werd ook het tweede arrestatiebevel tegen Honecker vanwege corruptie en zelfverrijking opgeheven. Daar mee was zijn vrijlating een feit. Bij het Hooggerechtshof in Karlsruhe liggen nog wel twee bezwaren tegen Honecker's vrij lating maar een uitspraak daar over wordt pas over enkele we* ken verwacht. Het Hof wilde in afwachting daarvan Honecker's vrijlating niet blokkeren. Om half elf gistermorgen viel de definitieve beslissing. Honecker was formeel vrij, maar pas om drie uur verliet hij in een ge pantserde auto met blauw zwaailicht en onder politie-be- geleiding, de gevangenis, rich ting vliegveld Tegel. Vandaar begon, in de loop van de avond, de lange vliegreis naar Chili. Zijn definitieve vertrek uit Duitsland was al dagen geleden voorbereid, inclusief de reispas met het daarin gestempelde vi sum voor Chili. Naar verluidt zal hij in de hoofdstad Santiago met klein overheids-ceremonieel ontvan gen worden. Zijn vliegticket is betaald door een Solidariteitscomité dat ook van PLO-leider Arafat een forse donatie heeft gekregen. Honecker heeft nog anderhalve ton op een Berlijnse bankreke ning staan. Die was gedurende .zijn voorarrest geblokkeerd, maar moet nu ook worden vrij gegeven. Bondsdaglid Schwarz bedreigd Bonn - Het Bondsdaglid Stefan Schwarz (CDU) is op dringend advies van de Duitse federale recherche naar een ander, veiliger bureau in het Bonsdagcomplex in Bonn verhuisd. De 33-jarige parlementariër, die wereldwijd voor opschudding zorgde met zijn onthullende voorbeelden van Servische gruweldaden in Kroatië en Bosnië, heeft brieven ontvangen waarin hij met de dood wordt bedreigd. Tot voor kort werkte Schwarz in een soort van ka,ntoor-barak, vanaf de straat zeer gemakkelijk te bereiken e.n minimaal beveiligd. De federale recherche neemt de moorddreiging hoog op. Schwarz is niet alleen in een veiliger bureau ondergebracht, maar heeft voorlopig ook lijfwachten gekregen. Archeologen vinden nieuwe piramide Cairo - Archeologen zijn bij wegwerkzaamheden op het plateau van Al-Jizah (Gizeh) op de resten van een nieuwe piramide gestuit. Volgens het hoofd van de Egyptische oudheidkundige dienst toont de vondst aan de voet van de beroemde piramide van Cheops aan dat op het plateau 'nog veel niet ontdekte schatten liggen'. De vondst brengt het totale aantal piramiden in Egypte op 96. Archeologen vermoeden dat het gaat om de resten van een oorspronkelijk 23 meter hoge piramide. Wie er in begraven l.igt, is onbekend. Algerijns leger doodt fundamentalisten Algiers - Algerijnse legertroepen en politie-eenheden hebben vijf moslim-fundamentalisten gedood. De vijf probeerden vol gens de politie gewapenderhand een huis te verlaten dat gedurende de avondklok omsingeld was door veiligheidstroepen. Hef- incident was het tweede in korte tijd. In het nabijgelegen Lakèdaria, een bolwerk van moslim-fundamentalisten, doodden veiligheidstroepen in het afgelopen weekeinde een moslim-mili tant. De Algerijnse overheid zegt openlijk in oorlog te zijn met de moslim-fundamentalisten. In de eerste twaalf dagen van dit jaar werden er 16 gedood, terwijl daarbij zeven leden van de veiligheidstroepen om het leven kwamen. Amerikaanse marinier dood in Mogadishu Washington - Een Amerikaanse marinier is dinsdag om het leven gekomen bij een schietpartij tussen militairen uit de VS en schutters in de Somalische hoofdstad Mogadishu. De militair is het eerste militaire slachtoffer van de operatie Herstel Hoop. Eind december was een burgermedewerker van het Amerikaanse leger in Somalia omgekomen. De onderhandelingen over oen bestand zitten intussen in het slop. Elf facties zouden een bestand sluiten en toezeggen dat ze op een vredesconferentie in Addis Abeba aanwezig zouden zijn. Dat gaat niet door nu een van de elf weig'ert het akkoord te ondertekenen. Playboy voor Nederlandse VN-militairen Haarlem - De Nederlandse VN-militairen in het voormalige Joegoslavië krijgen eind deze maand allemaal gratis het februa- ri-nummer van het maandblad Playboy met de veldpost. Het is de bedoeling dat de ongeveer 1.100 benodigde exemplaren een dezer dagen door Defensie bij de uitgeverij van Playboy worden opgehaald en verspreid onder de op ruim 30 verschillende lokaties gelegerde Nederlandse militairen. Het initiatief voor de actie komt van een paar Nederlandse militairen in Bosnië, die wel iets zagen in de bloot geportretteer de zusjes Timmermans, dochters van Gert en Hermien. Deze zijn zeer ingenomen met het initiatief. „We hopen dat het de jongens helpt de tijd die zij daar moeten doorbrengen wat sneller om te krijgen," aldus Sandra. Haar zusje Sheila wijst er echter ook op dat de militairen zich door de reportage 'niet te veel moe ten laten afleiden van de taken waarvoor zij daar zijn'. Amerikanen lanceren Endeavour Cape Canaveral - Het Ameri kaanse ruimteveer Endeavour is gisteren gelanceerd van het Kennedy Ruimtecentrum in Florida. De Endeavour zal tij dens zijn reis een communica tiesatelliet in de ruimte bren gen en apparatuur en proce dures testen voor een toekom stig ruimtestation. Tijdens hun zes dagen duren de vlucht zullen de astronau ten ook wetenschappelijke ex perimenten uitvoeren en ver scheidene ruimtewandelingen maken. Het is de eerste 'space shuttle'-vlucht van 1993. Voor dit jaar staan nog zeven ande re vluchten op het program ma. Twee nieuwe fronten in Angola Luanda - De strijd in Angola heeft zich woensdag naar twee nieuwe fronten uitgebreid. Verzetsstrijders van Unita en rege ringstroepen zijn slaags geraakt in de provinciehoofdstad Me- nongue, in het zuidoosten van het land, en het verzet heeft de olievelden in het noorden aangevallen. De radiozender van Unita meldde dat het verzet inmiddels de grootste provincie van het land, Cuando Cubango, in handen heeft. Regeringsfunctionarissen zeiden echter dat daar nog steeds gevochten wordt. In de noordelijke provincie Zaire hebben manschappen van Unita bij Picotas vijf oliebronnen vernield, zo meldde de Angolese staatsradio. In Mbanza-Congo, de hoofdstad van Zaïre, woedden nog gevechten tussen Unita en de politie. 'Europese Veiligheidsraad nodig Den Haag - Minister Kooijmans van buitenlandse zaken zou initiatieven moeten nemen om te komen tot de oprichting van een Europese Veiligheidsraad naar het model van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Op die manier zou de politieke besluitvaardigheid om iets te doen aan conflicten op het Europese continent kunnen worden vergroot. Deze oproep deed prof. dr. A. van Staden woensdag-aan de minister tijdens de jubileumconferentie van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen Clingendael in Den Haag. De bestaande Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) is volgens Van Staden niet in staat oplossingen aan te dragen voor de conflicten zoals die zich in Centraal- en Oost-Europa en het GOS voordoen. Daarom is de oprichting van een politiek gezagsorgaan nodig, een Europese Veiligheidsraad. Nog zes Palestijnse ballingen terug Jeruzalem - Israël heeft gisteren laten weten dat nog zes van de meer dan vierhonderd Palestijnen die vorige maand naar Libanon werden uitgewezen, kunnen terugkeren. Maar hun wacht de cel. „Dit /zijn mannen die zijn berecht en veroordeeld", zei een legerwoordvoerder. Kennelijk doelde hij op overtredingen van veiligheidsmaatregelen die gelden op de Westoever en in de Gazastrook. Israël had eerder verklaard dat tien van de 415 ballingen, die activisten zouden zijn van de fundamentalistische Hamas-bewe- ging, ten onrechte naar het niemandsland in het zuiden van Libanon zijn gestuurd. Van hun is er maar een tot dusver naar huis teruggekeerd. Een ander is naar een ziekenhuis vervoerd.

de Stem | 1993 | | pagina 5