Kans op compromis over wao Aanzienlijke schade door storm I )eire|yd ologie leger VNO: Bonden lokken werkloosheid uit DE STEM Scholieren tegen racisme 'Ingreep in kerk met vorige paus besproken' Cabinet overweegt fikse korting nieuwe gevallen om huidige wao-ers te ontzien Strafexpeditie A: BINNENLAND A3 onze Haagse redactie 'Vakbeweging stelt zich met te hoge looneisen onverantwoordelijk op' Proces wegens verdrinken muizen De atlas van 1900 klopte weer. Agentes hielden een wakend oog op Chippendales-slipjes. In welk land ligt hbrovnik nu eigenlijk? COMMENTAAR BINNENLAND KORT Meer klachten geluidshinder Schiphol Unie BLHP: Looneis metaal 3 procent Commissie maakt PvdA-program Arbeidsomstandigheden bouw nog slecht Gouden Harpen 1992 toegekend Nieuw Vosseveld krijgt 'superbajes' foto AP tlands ook bekend als n waar je vier seizoenen storm kunt beleven, een jnsel dat ook in Schot- iet onbekend is, maar en willekeurig bezoeker uitzoeken van zijn kle- rdege rekening mee moet en dieren richten zich ie meteorologische uiter- e eilanden zijn vrijwel os en planten en bloe- bben een moeizaam be- e Tom Wallace: „Ik heb ns tulpenbollen besteld ^e in Holland. Als ze al men, dan hingen de ste- een paar dagen scheef in d en waaiden de bladen loemen." 10 knopen, in buien 60 knopen. Regenvlagen uit idwesten en later toene- wind tot 60 knopen en in tot 90 knopen", dde de weersvoorspelling eteoroloog Gair voor de pen maandag. De dag dat gers van Smit-Tak opti- ch dachten, dat ze woens- et de berging van de tan- raer, die toen nog niet en was, konden begin- eerbericht? Niets bijzon oor de Shetlands," aldus „Alleen het feit dat je van die zware stormen elkaar kreeg juist op het nt dat ze niet welkom wa- erde zoals gebruikelijk, ar- agressief, maar zonder de gen te ontzenuwen. Hij egriteit van de rechters in pleitte voor beperking van eid. Hij deed de gerechte geldonderzoeken af als on- n een tegen hem n hij verklaarde dat nd kon zien dat de arresta- litici niets anders dan een anoeuvre waren. niet baten. Bij de parle- ezingen van april leidde de t eerst een licht verlies, dat ijdse verkiezingen in sep- december dramatische pro am. (In de peilingen staat op 8 tot 9 procent, minder t dan twee jaar geleden.) zag achtereenvolgens het hap en het ambt van pre- ich voorbij gaan. Zijn zwa- oon en uiteindelijk hijzelf t lijdend voorwerp van zeer 'schuldigingen. partij brak een revolte uit leiding. En eerder deze rd de ooit bewonderde en oliticus bij het partijkan- e PSI door een woedende thaald met kreten als La- en Scemo! (Hufter). dan door zijn aftreden werd e doodsklok van het craxis- Een gelouterde en verma- zal zich in de komende oeten gaan herbezinnen. iemen tot meer dan 50 pro- t van de beroepsbevolking- moeizame integratie van de ezwaaide militairen in de sa- ïleving heeft tot meer ar de geleid en grotere sociale iolitieke spanningen, gas laat zich sceptisch uit r de campagne van -rechtse eperingen om het EPS hele- il af te schaffen. „In werke- teid willen zij niet dat Nica- ua een land wordt zonder er, maar dat er een ander er komt, van rechtse signa- r, dat sociale bewegingen za lerdrukken," meent hij- Nicaraguaanse president leta de Chamorro heeft on- gs een verdere inkrimping het leger verworpen, hoe zij extra bezuinigingen nie iloot. leger maakt deel uit van n regering", verklaarde sident. „Elk land heeft op minst een klein leger e durende mijn bewind zal ne [er blijven bestaan. Als an®r~ r er iets aan willen verariW' moeten zij dat maar doen, rar ik niet", aldus Chamono- -let eerste deel van deze sef'.e scheen woensdag 13 ian,u irgen verschijnt het laatste de DE STEM DONDERDAG 14 JANUAR11993 Var net Haag - Met hun veel te up» looneisen lokken de vakbonden werkloosheid uit. De bonden trekken zich niets aan van het centraal ak koord. Ze stellen zich vol strekt onverantwoordelijk op. Ondernemingen moeten het zei voorzitter dr. A. Rinnooy Ksn van het Verbond van Ne- (jfflandse Ondernemingen giste re» in Den Haag. Vnoral de FNV-bonden moesten hit ontgelden. „De Voedings band ziet een loonruimte van U5 procent, de AbvaKabo stelt e«i looneis van 3,6 procent en de Industriebond van 3,25 pro cent." Het eisenpakket dat de Indus triebond FNV bij de FME (me taalindustrie) op tafel heeft ge legd omvat volgens het VNO tien tot dertien procent loonkos tenstijging. De ruimte voor koopkrachtver betering bedraagt voor de werk nemers dit jaar niet meer dan 1,2 procent en die gaat nagenoeg helemaal op aan al vastgelegde loonsverhogingen en aan een be scheiden groei van het aantal werknemers. „De koek voor de werknemers is dan nagenoeg op", betoogde Rinnooy Kan. De FNV heeft geïrriteerd gerea geerd op de uitlatingen van het VNO. Volgens de vakcentrale zijn de werkgevers bezig stem ming te maken voor het aan staande cao-seizoen. L. de Waal, de nieuwe cao-coördinator van de FNV, vindt dat van de werk geversorganisaties mag worden verwacht dat ze hun achterban oproepen met de bonden te spre ken over werk en beloning. „Maar ze bederven alleen maar het klimaat." Volgens De Waal zijn de bonden zich wel degelijk bewust van de slechte economische situatie. „Maar de opstelling van de werkgevers lijkt op paniekvoet bal." De Waal wijst erop dat zowel president Duisenberg van de Nederlandse Bank als voor zitter Kamminga van het KNOV (midden- en kleinbedrijf) wel ruimte zien voor een lichte loonstijging. Het CNV maakt uit de uitspra ken van Rinnooy Kan op dat het VNO kennelijk zijn eigen achter ban niet vertrouwt en dat het aanzet tot doemdenken. Be stuurder C. van der Knaap ver wijt de werkgevers geen enkel zinnig voorstel te hebben gedaan om de afspraken van het cen traal overleg te vertalen naar het cao-overleg. Rinnooy Kan schetste de snel somber wordende situatie in de industrie. „In 1989, het laatste topjaar, zat nog maar een van de zeven werknemers in de indus trie bij een verliesgevende on derneming. In 1991 was dat een op de vijf." Het VNO vreest dat eind dit jaar een op de vier arbeidsplaatsen in de industrie zit bij een verlieslijdende onder neming. Het gaat dan om onge veer 225.000 arbeidsplaatsen bij ondernemingen die verlies lij den. Het VNO wijst erop dat het teruglopen van de werkgelegen heid in de industrie direct leidt tot werkloosheid elders. „Eén arbeidsplaats in de industrie is goed voor twee tot drie banen elders." Het VNO verwijt voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV te pleiten voor een indus triefonds, 'terwijl hij aan de an dere kant diezelfde industrie confronteert met irreële loonei sen'. Rinnooy Kan noemde het cao-beleid van de FNV in strijd met het centraal akkoord. fan onze redactie binnenland )en Haag - Het kabinet werkt aan een compromisvoor- itel over de wao. De gedachten gaan onder meer uit naar >en wat forsere korting op nieuwe gevallen, zodat jestaande wao-ers ontzien kunnen worden. ttegeringsfracties PvdA en CDA wijzen fit idee niet bij voorbaat af, al wachten zij met een defini tief oordeel tot het voorstel is uitgewerkt. Over het oorspronkelijke voor stel van het kabinet om te bezui nigen op de wao, bestaat al ge- Hilversum (anp) - De Landelijke Inspectie Dierenbescherming (LID) stelt een strafrechtelijke procedure in naar aanleiding van een uitzending van het jon gerenprogramma Forza van de Ivro. Forza wijdde in de uitzen ding van 9 januari een onder- verp aan Romeins koken. Daarvoor werd een kok inge- luurd, die enkele muizen voor je maaltijd bereidde. De muizen werden - voor het oog van de camera - verdronken in rode /wijn, onthoofd, gevild en gevuld om ten slotte geroosterd en ver orberd te worden. De LID begint een strafprocedu re tegen dé kok. Daarnaast wordt bekeken of het mogelijk is gerechtelijke stappen te onder nemen tegen de Avro. (ADVERTENTIE) VOOR WE HET VERGETEN: KRONIEK'92. 9 'MMU'S, 200 FOTO'S. F24,tO. NU IN DE BOEUUNKL. ruime tijd een politieke impasse. Volgens dit plan worden uitke ringen van bestaande wao-ers onder de 50 jaar bevroren en krijgen nieuwe gevallen na een overgangsperiode een lagere uit kering. Nieuwe gevallen Het CDA accepteert dit voorstel, maar de PvdA en de oppositie partijen wijzen de bevriezing van bestaande uitkeringen af. Het CDA wil die bevriezing ook wel loslaten, maar dan moet er meer gekort worden op de nieu we gevallen. Het CDA heeft voorgesteld de overgangsperiode van maximaal zeven jaar, waarin een nieuwe wao-er nog 70 procent van zijn laatstverdiende loon ontvangt, te schrappen. Dat wil de PvdA ech ter niet. Minder ver De compromisvariant waaraan binnen het kabinet wordt ge dacht gaat wat minder ver. De overgangsperiode blijft wel be staan, maar wordt korter. De duur ervan zal bovendien niet alleen bepaald worden door de leeftijd van de arbeidsonge schikte, maar ook door het aan tal jaren dat hij gewerkt heeft. De PvdA zou hier, volgens een woordvoerder, wel voor voelen. De werkgeversorganisatie VNO liet gisteren weten bereid te zijn de mensen die nu in de wao zitten enigszins te ontzien, mits in plaats daarvan harder wordt ingegrepen bij nieuwe gevallen. De werkgevers stellen voor ofwel af te zien van het bevriezen vani de uitkeringen van mensen die al tien jaar of langer in de wao zitten,' of voor alle huidige wao- ers de inkomensachteruitgang tot tien procent te beperken. Het debat in de Tweede Kamer over de wao wordt waarschijn lijk uitgesteld tot half februari. Aanvankelijk zou dit volgende week plaatsvinden, maar dat is niet haalbaar omdat het kabinet- maandag nog zijn laatste schrif telijke inbreng over de wao naar de Kamer stuurt. De fracties hebben tijd nodig om dat stuk te bestuderen. Zo'n 1500 middelbare scholieren protesteerden gistermiddag op Het Plein in Den Haag tegen het opkomend racisme in Europa. FOTO ANP Bisschop Ernst over bijzondere synode in 1980: 3e Iraakse president Saddam Husayn is een meester in het provoceren. Wekenlang heeft hij kat-en-muis gespeeld met de in net Golfgebied gelegerde geallieerde troepen. Maar zoals al eerder is gebleken, weet Saddam de grenzen van zijn macht niet' 9°ed in te schatten. Hij heeft de risico's die zijn pesterijen met pch meebrachten, onvoldoende ingeschat. Met hun aanval op 'militaire doelen in Irak hebben de geallieerden Saddam nog eens nadrukkelijk laten voelen dat ze Irak kunnen treffen waar en wanneer ze dat willen. De keiharde reactie van de Amerikanen en hun bondgenoten op oe Iraakse provocaties zat er al dagenlang aan te komen. Zij eigerden zich bont en blauw aan de talrijke schendingen van de W-resoluties. Vorige week en gisteren heeft Saddam Husayn lutntdoelraketten laten plaatsen in gebieden waar door de geallieerden een vliegverbod is ingesteld. Gisteren drongen voor Oe vierde achtereenvolgende dag Iraakse militairen Kuwayt bin/ien om militaire installaties te ontmantelen, waarna het materiaal mee naar Irak werd gesleept. De uitspraken van een naaste adviseur van Saddam Husayn en va» zijn minister van defensie dat Kuwayt een integraal onder deel is van Irak en dat Baghdad vastbesloten is de oliestaat te neroveren, waren voor de geallieerden een zoveelste bewijs van pe kwade wil van Irak. Het reeds eerder genomen besluit om een Mhtaanval uit te voeren, kreeg door die verbale krachtpatserij nig meer legitimiteit. grensschendingen werden vooral door president Bush hoog oogenomen. Saddam wilde de vertrekkende Bush nog eens Maelijk laten merken dat hij er niet in is geslaagd zijn macht te «eken. Internationaal gezien is Saddam Husayn een paria, maar '"eigen huis kan hij nog steeds ongestraft de dictator spelen, te °P de uitdagingen heeft Bush 'de trekker overge held Hiermee zal hij niet als Jimmy Carter (die tot op de laatste ®pg van zijn presidentschap werd getart door Iran) de geschiede- lis ingaan als de president die zich heeft laten vernederen door ain grootste politieke vijand. lü? bondgenoten hebben zich in de prestigestrijd onvoorwaarde- S»hh r Bustl °P9este'd- Maar, moest het pak ransel aan wo u™ nu a' uitgedeeld worden? In sommige delen van de ereid is de situatie aanzienlijk ernstiger dan in het Golfgebied. b® 'nternationale gemeenschap zou haar energie bijvoorbeeld d ..kunnen besteden aan een oplossing van de tragedie in dan aan een strafexpeditie tegen Saddam Husayn. Rome (anp) - De Nederlandse bisschop pen hebben in september 1978 aan paus Johannes Paulus I gevraagd zich direct te bemoeien met de Nederlandse kerk. De spanningen tussen de bisschoppen onderling en tussen de bisschoppen en de overige gelovigen waren zo hoog opgelopen, dat zij hulp zochten bij de paus. Johannes Paulus I (de 'lachende paus') stierf echter al na dertig dagen en zijn opvolger, Johannus Paulus n, heeft er toen voor geko zen een bijzondere synode te organiseren, die in januari 1980 werd gehouden. Dat zegt bisschop H. Ernst van Breda, die dezer dagen in Rome zijn ad limina-bezoek, het verplichte vijfjaarlijkse bezoek van bis schoppen aan Rome, maakt. Tot dusver werd aangenomen dat tot het houden van de bijzondere synode werd besloten nadat bis schop J.M. Gijsen van Roermond in 1979 in een interview met Elseviers Magazine had aangedrongen op ingrijpen van de paus in de Nederlandse kerk. Het interview en ook een tumultueus verlopen zitting van het Lande lijk Pastoraal Overleg deden de spanningen tussen de bisschoppen overigens nog verder oplopen. Ernst maakt zijn vijfde en vrijwel zeker laatste ad limina-bezoek sinds 1972. Hij werd vorig jaar april 75 jaar en zijn verzoek om ontslag werd een maand later door de paus ingewilligd. Emst bestuurt het bisdom totdat een opvolger is benoemd. Hoe lang dat nog zal duren, daarover heeft hij de afgelopen dagen niets te horen gekregen. De bijzondere synode is volgens Ernst een keerpunt in de relatie met Rome geweest. De bisschoppen en de Curie-organen leerden elkaar veel beter kennen en spraken grondig over hun meningsverschillen. De bisschop pen bleken het eens over geloofskwesties, maar verschilden over hun pastorale strate gie, de aanpak van de problemen. Op twee belangrijke terreinen van conflict werden er na de synode regelingen getroffen: de positie van de niet-gewijde pastoraal werk(st)er en het geven van ruimte aan twee soorten van priesteropleiding: het traditio nele seminarie, waar de priesterstudenten wonen in het gebouw waar ze worden opge leid, zoals het grootseminarie Rolduc van Gijsen, en het convict, waar leven en stude ren gescheiden zijn, zoals bijvoorbeeld het bisdom Breda kent. De synode heeft echter de verhoudingen tussen de bisschoppen en hun priesters en de overige gelovigen niet opgelost, maar in tegendeel eerder verhevigd, geeft Ernst toe. De spanningen tussen de bisschoppen waren heel duidelijk voelbaar, toen paus Paulus VI in 1977 tijdens het ad-limina-bezoek een zeer somber verhaal hield over de Neder landse kerk. Hij prees tegelijkertijd het grootseminarie Rolduc als 'een teken van een nieuwe lente' in de Nederlandse kerk, hoe wel de meeste bisschoppen een geheel ander beleid op het gebied van de priesteropleidin gen wilden volgen. Ernst vindt het niet terecht Paulus VI de schuld te geven van de oplopende spannin gen, omdat hij behoudende bisschoppen (Si- monis en Gijsen) had benoemd. „De span ningen had je in alle geledingen van de kerk. Door de benoemingen kwam de diversiteit die er in de kerk was ook binnen de bis schoppenconferentie" Hij heeft de afgelopen dagen geconstateerd dat kardinaal B. Alfrink, die de Nederlandse kerk in de jaren na het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) leidde, postuum in Ro me gelijk krijgt. Alfrink heeft altijd volge houden dat de problemen waarmee de Ne derlandse kerk kampte, ook elders leefden. Van onze redactie binnenland Breda - De storm heeft giste ren in grote delen van Neder land grote schade aangericht. De storm bereikte in de loop vna de avond windkracht tien. Windstoten bereikten een snelheid van 120 tot 140 kilomoter per uur. In Bergen op Zoom waaide een deel van het dak van het vorig jaar geopende politiebureau er af. Elders in Noord-Brabant gingen diverse bomen omver, hinderden op de weg gevallen takken het verkeer en waaiden her en der dakpannen van huizen af. Op de A16 drukte de wind een auto tegen de vangrail. Voor zover bekend zijn er in Brabant geen slachtoffers gevallen; In Breda beschadigde grind dat van een flat afwaaide, diverse auto's. Ook in Zeeland bleef de schade beperkt tot omgewaaide bomen en weggewaaide dakpannen. In Borgharen maakten jongeren van de nood een lolletje. Door de storm moest het veer Vlissingen-Breskens uit de vaart worden genomen. De weg over de stormvloedkering werd geslo ten voor vrachtverkeer en auto's met een aanhanger._De sluizen in FOTO ANP de kering zijn open gebleven. In Noord-Holland en Utrecht heeft de storm tientallen bomen ontworteld. In enkele gevallen zijn automobilisten door -omval lende bomen gewond geraakt. In Rotterdam is de noordelijk brug over de Rozenburgsluis naar beneden geklapt. Scheep vaartverkeer is daar tijdelijk niet mogelijk. Het treinverkeer heeft gisteren vertraging ondervonden door de storm. De NS moesten de snel heid van de treinen terugbren gen van zo'n 130 kilomter per uur naar 60 tot 80 kilomter poer uur. Zo kregen reizigers op de lijn Amsterdam-Rotterdam- Roosendaal te maken met ver tragingen van een half uur. In Zuid-Limburg is het water van de Maas sinds gisteravond langzaam aan het zakken. In Borgharen heeft het het water gisteren een hoogte van 45,36 meter boven NAP gehaald. Voor dit deel van Limburg wordt geen stijging meer verwacht. Wel kan vandaag en morgen overlast ontstaan in andere de len van Limburg. Speciale vrachtauto's staan klaar om de bevolking, als dat noodzakelijk is, te evacueren. J j/ ei 15 Limburg begint steeds meer te lijken op een Derde- Wereldland. Corruptie, aardbevingen en nu weer overstromingen maken het leven er daar niet prettiger op. Straks komen er nog meer Limburgers hier economisch asiel zoeken. Kan de Nederlandsche Bank niet wat van de in geld omgezette goudvoorraad richting het donkere zuiden sturen om de ergste nood daar wat te lenigen? Mis schien kan ook een tv-actie onder het motto 'Loehende klokken' helpen. Het vrije spel der elementen in deze wintertijd zorgt ervoor dat je een soort Van Gewest Tot Gewest-effect krijgt. De ene week beland je via de buis in noordelij ke uithoeken, waar nog rare gebruiken bestaan en de andere week zit je naar een zuidelijke uithoek te kijken. Ze zouden die uitzendingen uit die contreien wel mogen ondertitelen, want soms is het amper te volgen. Maar ze geven je toch een warm gevoel van verbonden heid, die beelden. Ik ben dan ook blij dat we hier geen autonome provincies hebben. In Bosnië krijgen ze die autonome provincies wel. Op papier oogt het niet onaardig, maar in de praktijk zal het waarschijnlijk tien autonome strijdmachten ople veren. Bosnië wordt dan een soort groot-Beirut waar niemand meer weet wie nu precies tegen wie vecht. MERIJN Schiphol - Het aantal klachten van omwonenden van de luchthaven Schiphol over geluidshinder is het afgelopen jaar bijna verdubbeld ten opzichte van 1991. Dat meldt de Commis sie Geluidhinder Schiphol in een voorlopig jaaroverzicht. In 1991 kwamen 35.376 klachten binnen. In 1992 waren dat er ruim 66.000. Uit de geregistreerde klachten wordt volgens de commissie wèl duidelijk dat er niet alleen vaker wordt geklaagd door dezelfde mensen, maar ook dat het aantal mensen dat heeft gebeld fors is toegenomen van 2.860 in 1991 naar 4.700 in 1992. Volgens de commissie is de groei van het luchtverkeer de oorzaak van de toename van het aantal klachten. Daarnaast heeft de aandacht in de media voor Schiphol, vooral als gevolg van de Bijlmer ramp, gezorgd voor de toename. De grootste toename is in Amsterdam Zuid-Oost. Utrecht - De looneisen van de vakbonden voor middelbaar en hoger personeel in de metaal- en electrotechnische industrie (200.000 werknemers), de VHP Metalektro en de Unie BLHP, liggen aanmerkelijk boven die van de industriebonden van FNV en CNV. De Unie bepaalde haar eis woensdag op 3 procent. Dinsdag eiste de VHP nog een kwart procent meer. De Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV willen de cao-onderhandelingen op 1 februari beginnen met een poging afspraken te maken over bevordering van de werkgele genheid. Als daar voor de bonden bevredigende regelingen uitkomen, dan zullen zij hun looneisen beperken tot 2,5 procent. De eisen kunnen echter oplopen tot 3,25 procent als de werkgeversorganisatie FME niet aan de wensen van de indus triebonden op het gebied van de werkgelegenheid tegemoet wil komen. Den Haag - Onder leiding van PvdA-fractieleider Wöltgens begint een commissie vanaf volgende week donderdag met het samenstellen van het verkiezingsprogramma. VARA-voorzitter Van Dam heeft de PvdA-leiding intussen laten weten graag zitting te nemen in die commissie, waarvan ook Crone (FNV), Kalma (Wiardi Beckmanstichting) en Hallensleben (wethouder Rotterdam) lid zullen zijn. De Beus (hoogleraar politieke wetenschappen) en Heinrichs (secretaris Wöltgens) zullen de standpunten van de commissie uitwerken. De fractieleider is traditioneel de voorzitter van de PvdA-com- missie die het verkiezingsprogram voorbereidt; voorheen waren dat Den Uyl en Kok. De commissie-Wöltgens zal zich op deelterreinen laten adviseren door diverse deskundigen. Voor dat doel worden aparte openbare hoorzittingen georganiseerd, zoals voorheen ook voor de commissie-Wolfson die zich boog over de toekomst van de sociale zekerheid. De toetreding van Marcel van Dam (oud-bewindsman en oud-Kamerlid) tot de commissie is in zekere zin opmerkelijk, omdat hij tot voor kort de PvdA fel kritiseerde. Volgens Van Dam balanceert de PvdA op de rand van de afgrond en is de partij een gezelschap 'zeurkousen'. Zwolle - Ondanks vijf jaar aktie voeren voor betere arbeisom- standigheden in de bouw mankeert er nog veel aan de werkplek van de bouwvakker. Dit is de conclusie van de Hout- en Bouwbond FNV na een enquête onder bondsleden in Overijssel en Flevoland. Uit het onderzoek blijkt dat 19,3 procent van de werknemers bij middelgrote bouwbedrijven vindt dat er in hun onderneming onvoldoende aandacht wordt besteed aan aspecten van gezond heid en veiligheid. Bij 11,5 procent van de bedrijven is niet genoeg of in het geheel geen schaftruimte voor de medewerkers en bij 24 procent bestaat er onvoldoende of totaal geen toiletgelegenheid. Hilversum - De cabaretière Jenny Arean, auteur-componist Hans van Eijck, zangeres Anita Meijer en de popgroep Normaal hebben van de Stichting Conamus de Gouden Harp 1992 gekregen. Deze onderscheiding is bedoeld voor diegenen die zich gedurende hun carrière op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek. De Gouden Harp werd voor het eerst uitgereikt in 1962. De winnaars van de Zilveren Harp zijn ook bekendgemaakt. Deze aanmoedigingsprijzen voor veelbelovende scheppende of uitvoerende kunstenaars gaan naar zangeres/actrice Ryan van den Akker, de popgroep Rowwen Hèze en de zanger Ernst-Da- niël Smid. De Zilveren Harp werd in 1969 voor het eerst toegekend. Vught - Vught krijgt een superbajes voor 24 extreem vluchtge vaarlijke gevangenen en gevangenen die bij een eventuele ontsnapping-voor grote maatschappelijke onrust zouden kunnen zorgen. Directeur P. Koehorst van de Penitentiare Inrichtingen Nieuw Vosseveld kreeg gistermiddag de bevestiging van het ministerie van justitie. De Extra Beveiligde Inrichting (EBI) komt centraal op het terrein van Nieuw Vosseveld te liggen. Volgens de verwachtingen is de superbajes begin volgend jaar klaar voor gebruik. Ook Lelystad krijgt een EBI. De superbajes bestaat uit vier afdelingen met in totaal 24 cellen. Elke afdeling krijgt aparte werk- en ontspanningsruimten en een eigen luchtplaats. Deze plaatsen worden overdekt met fijnmazig gaas om ontsnappingen met een helikopter te voorko mens.

de Stem | 1993 | | pagina 3