Kans feïS*" Van den Broek maakt ruzie Elke dag storm op Shetland; Aanklacht tegen Craxi markeert einde van een anti-ideologie Nicaragua worstelt met economische gevolgen kleiner leger rl DE STEM E -DE STEM- Kabinet overM Strafexpeditie ACHTERGROND Prijsverhoging Ondeskundig yPS*" i Bosnië Proces wegens verdrinken muizen De atlas van 1900 klopte weer. Agentes hielden een wakend oog op Chippendales-slipjes. In welk land ligt Dubrovnik nu eigenlijk? DE STEM DONDERDAG 14 JANUARI 1993 Blijkbaar is het een traditie geworden op Nieuwjaarsdag met allerlei prijsverhogingen te komen. Dit jaar moet de broekriem nóg strakker wor den aangehaald, want vrijwel alles wordt duurder. Wèl een loonstop tot 1 maart, zodat werknemers al een leuk be drag hebben ingeleverd. Vice- premier Wim Kok: „Zelfs van een beperkte prijscompensa tie (2.5 procent) kan geen sprake zijn." Zo zie je maar weer hoe het pluche van het Binnenhof een oud-vak bondsvoorzitter kan verande ren. Zijn functie laat niet toe om met de nodige wijsheid en distantie met zijn verleden om te gaan. Andere pet, an dere slogans. Hoe leden van het kabinet nog durven spre ken over 'behoud van koop kracht' en 'geen prijscompen satie' is een raadsel. Vóór 'tien jaar Lubbers' greep een minister van economische zaken nog wel eens in bij niet verantwoorde prijsverhogin gen, maar de huidige be windsman, Koos Andriesen (CDA), heeft daar geen bood schap aan. Stelt men kriti sche vragen aan politici, dan krijgt men steevast als ant woord dat de overheid moet bezuinigen en dat er dus geen geld is om nijpende problem men, zoals bijvoorbeeld de nog steeds toenemende crimi naliteit, op te lossen. Geen geld Is het de schuld van de belastingbetaler dat de over heid het geld verkeerd be steedt en verantwoordelijk is voor tal van miskleunen Met de bedoeling bezuinigin gen in allerlei sectoren goed te praten, blijven economi sche weermannen en leden van het kabinet ijverig bezig de economische situatie zo slecht mogelijk af te schilde ren en iedereen een recessie aan te praten. Zo hollen be windslieden achter steeds meer bedenkelijke uitlatingen en feiten aan. Wie het hardst holt is de beste. Breda L. Bos Op de voorpagina van de Stem van 9 januari 1993 trof ik een foto aan van drie Ame rikaanse vliegtuigen. Volgens het onderschrift van deze overigens zeer interessante foto betroffen het twee F- 117A Stealth-bommenwer- pers. Deze bestaan echter niet. 1 ïinda"ewZ7d!,nn9!!r Momenteel in dienst bij de Amerikaanse luchtmacht zijn de F-117A Stealthfighter en de B-2 Stealth-bommenwer- per. Die laatste werden hier afgebeeld. Een vliegtuig met een F-aanduiding is nooit een bommenwerper. Zulke ondeskundige opmer kingen dragen volgens mij bij tot de verloedering van de nieuwsmedia. Ik acht het voor een krant van groot be lang dat deze tot in detail juist blijft. Terneuzen Dieter Boschitsch Ik vind dat de hele wereld en vooral de Nederlandse bevol king moet huiveren voor dat gene wat in Bosnië gebeurt. Ik ondersteun het initiatief van de Zundertse pastor Van Geloof die een handtekenin genactie op gang heeft ge bracht. Pastor Van Geloof vraagt alle kerken en scholen mee te doen. De Nederlandse regering moet zich eveneens inspannen om aan de gruwel daden in Bosnië en Hereego- vina een eind te maken. Naast de handtekeningen van pastor Van Geloof moet er eveneens humanitaire hulp worden verleend. De mensen in het oorlogsgebied zitten te springen om voedsel, kleding, schoeisel en medicijnen. Het zou toch prachtig zijn wan neer vanuit dit gebied een vrachtwagen met hulpgoede ren richting Bosnië zou kun nen vertrekken. Breda F. Sabovic Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveid 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 1 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur); Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. M Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. i Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Van den Broek: nu al ruzie De nieuwe Nederlandse EG-commissaris Van den Broek staat op z'n strepen. Dat merkte de afgelopen dagen z'n Britse collega Brittan. Door Bob Mantiri Inter Press Service EG-COMMISSARIS Hans van den Broek is, na nog geen twee weken in zijn nieuwe baan in Brussel, nu al verwikkeld ge raakt in een machtsstrijd met zijn Britse collega sir Leon Brit tan. Beiden hebben zich opgeworpen als hoofd van de delegatie van de Europese Commissie die vandaag het overleg met Japan zal openen over handelsconflic- ten. Van den Broek beroept zich op zijn mandaat, omdat hij verant woordelijk is voor Buitenlandse Zaken. Brittan eist de leiding op omdat hij belast is met Bui tenlandse Economische Zaken, waaronder ook de handel met Japan valt. EG-functionarissen vrezen dat deze verdeeldheid de positie van de Commissie tijdens de onderhandelingen ernstig zal verzwakken. Op de agenda staat de groeien de wanverhouding in de handel tussen de EG en Japan. In 1992 bedroegt het Japanse handels overschot met Europa 27,4 mil jard dollar, zo'n negen miljard dollar meer dan het jaar ervoor. Waarschijnlijk zullen de EG en Japan een team instellen dat het toenemende verschil in de on derlinge handel zal analyseren, aldus een Japanse diplomaat. Maar Europa heeft geen priori teit voor Japan. „Onze grootste markten zijn Azie en de Vere nigde Staten", zegt hij. De Aziatische markten vormen 40 procent van Japans totale handel, de Verenigde Staten 30 procent. Niettemin willen de Japanners opheldering vragen over recente maatregelen om de import van Japanse auto's in de EG aan banden te leggen. Italië maakte vorige week be kend dat het de invoer van Japanse auto's tot 51.000 per jaar heeft beperkt. De EG-lan- den vrezen dat, indien zij er niets tegen doen, Japan in 1993 meer dan 1,185 miljoen auto's zal exporteren. In 1992 werden al meer dan een miljoen auto's naar Europa uitgevoerd. Tokio heeft aan de vooravond van de ontmoeting met de EG laten weten zijn rijstmarkt niet voor buitenlandse producenten open te stellen. Japan heeft geëist dat de tariefheffingen niet als agendapunt zijn opge- FOTO ANP „Japan kan zijn tariefheffingen niet buiten beschouwing laten en een uitzondering maken voor de gesloten rijstmarkt. Het zal proberen hiervoor begrip bij de EG te krijgen", aldus een woordvoerder van de Japanse ambassade in Brussel, zijn mi nister van landbouw Masami Tanabu citerend. Tanabu maakt deel uit van de Japanse delegatie onder leiding van minister van buitenlandse zaken Watanabe. Hun bezoek is voorafgegaan door acht parle mentsleden van de regerende Liberaal-Democratische Partij, die de weg voor de hooggeplaat ste functionarissen moeten vrij maken. De parlementariërs hebben aangekondigd het aftreden van premier Kiichi Miyazawa te ei sen als Japan akkoord gaat met tariefheffingen op rijst. Zodra tarieven voor de import van rijst en rijstprodukten wor den ingesteld, kunnen buiten landse rijstproducenten zich op de Japanse markt begeven. De ze is nu voorbehouden aan Ja panse producenten, die de afge lopen jaren steeds meer in de problemen zijn gekomen. In Japan is de rijstconsumptie de laatste vijftig jaar met de helft gedaald. Tokio probeert te voorkomen dat goedkope bui tenlandse rijst op de Japanse markt komt. De extreem barre weersomstandigheden op de Shetland Eilanden hebben de bergingspoging van de ramptanker Braer jammerlijk doen mislukken. Ook de oliebestrijdingsoperatie is door de onophoudelijke stormen met orkaankracht nauwelijks van de grond gekomen. Door onze redacteur Paul de Schipper ZELFS VOOR de geharde Shet landers is de opeenvolging van stormen van de afgelopen dagen bijna meer dan ze kunnen ver werken. Het weer, het weer, het weer. Dat was de sleutelfactor. Meer dan enig ander volk, meer ook dan de Nederlanders, leven de Shetlanders met het weer. Hun weer. Wie als Nederlander denkt dat hij met windkracht 10 al een hele ervaring opdoet, kan op de Shetlands een stoomcursus windweerstand opdoen. Met als resultaat diep ontzag en respect voor de elementen en voor de bewoners die ze trotseren. „We zijn hier best wat gewoon," zegt helikopterpiloot Angus Veal, „De Shetlands zijn een van de meest onherbergzame oorden ter wereld." „We hebben elk jaar veel wind," vertelt de 73-jarige Tom Wallace in het kleine gehucht Quendale, vlak bij de plaats van de ramp. „Windkracht 9 of 10 is heel gewoon, maar dit is extreem. Net of het weer verandert. We krijgen elk jaar minder sneeuw, maar meer regen en meer wind. Misschien dat het iets te maken heeft met het gat in de ozon laag." Alan Gair, meteoroloog bij het weerstation van de tanker Sul- lem Voe in het uiterste noorden van het Shetlandeiland Main Land: „Het was dit keer heel erg wild, maar vorig jaar met Nieuwjaar hebben we hier drie uur achter elkaar 169 knopen wind gemeten. Dat zijn orkaan winden die elke schaal te boven gaan." De Shetland Eilanden liggen op 60 graden noorderbreedte. Dat is op dezelfde hoogte als Sibe- Prins Charles bezocht gisteren de Shetlands rië, Groenland en Zuid-Alaska. In vergelijking met deze oorden is het klimaat er vrij mild. Dat komt omdat de eilanden om spoeld worden door een uitloper van de Warme Golfstroom. Er heerst een maritiem klimaat met koele zomers en vochtige winters. Vanwege die noordelijke ligging kun je er in juni nog rond middernacht voetballen. En in september kun je er het noor derlicht zien, de Aurora Borea- lis. Het meest kenmerkend voor het klimaat van de Shetlands zijn de plotselinge windbuien die het water opzwepen en de zee rond het eiland tot een waar scheepskerkhof heeft gemaakt. Op de Shetlands waait het al tijd. In hoofdzaak uit westelijke en zuidwestelijke richting, de traditionele route van de oceaandepressies, die op weg naar Europa als eerste hun woede op de Shetlands koelen. Op de eilanden geven de scha pen feilloos de heersende wind richting aan. Het achterwerk van een Shetlandschaap is het beste kompas wat je kunt vin den, het staat altijd naar de wind gericht. Meteoroloog Gair: „Door het geografisch karakter van de ei landen, de steile rotsen, dalen en meertjes krijg je extreme effecten en razendsnel wisselen de weersomstandigheden." Door die omstandigheden staan de Shetlands ook bekend eilanden waar je vier seizoenen per dag storm kunt beleven, verschijnsel dat ook in Schot- land niet onbekend is, maiI waar een willekeurig bezoeker bij het uitzoeken van zijn ft ding terdege rekening mee mofl houden. Planten en dieren richten zich naar die meteorologische uiter sten. De eilanden zijn vrij* boomloos en planten en bloe men hebben een moeizaam be staan. De oude Tom Wallace: „Ik hd wel eens tulpenbollen bi bij jullie in Holland. Als ze ti uitkwamen, dan hingen de ste len na een paar dagen scheef de wind en waaiden de bladen uit de bloemen." „Wind 10 knopen, in buil tot 70 knopen. Regenvlageniii het zuidwesten en later toene mende wind tot 60 knopen en a buien tot 90 knopen". Zo luidde de weersvoorspelling van meteoroloog Gair voor Ie afgelopen maandag. De da de bergers van Smit-Tak mistisch dachten, dat ze woens dag met de berging van de tan ker Braer, die toen nog niet gebroken was, konden b nen. „Dat weerbericht? Niets bi ders voor de Shetlands," aldus Gair. „Alleen het feit dat ji twee van die zware stormen achter elkaar kreeg juist op het moment dat ze niet welkom wa- Het honderdjarig bestaan van de eind 1892 opgerichte Italiaanse socialistische partij PSI is met weinig animo gevierd. Geen wonder, want terwijl de arbeiderspartij van weleer groot werd door de rotheid van het burgerlijk bewind aan de kaak te stellen, is de PSI nu zelf het middelpunt van talloze politiek-financiële schandalen. Dóór onze correspondent Aart Heering IN DE AFGELOPEN maanden zijn socialistische wethouders, gedeputeer den en ministers als dieven en zwende laars aan de schandpaal genageld. En eergisteren vroeg het openbaar minis terie van Milaan om de parlementaire onschendbaarheid van partijleider Bettino Craxi op te heffen uit verden king van corruptie, heling en illegale partijfinanciering. Waarschijnlijk zal Craxi, wiens positie onderhand onhoudbaar is geworden, binnenkort terugtreden. Daarmee is ook de ondergang getekend van het 'craxisme', een vorm van amorele machtspolitiek waaruit de oorspronke lijke idealen volledig zijn verdwenen. Toch is Craxi goed begonnen. In 1976 nam hij de macht over in een tweede rangspartij die aan de leiband liep van communisten welke zelf de voorkeur gaven aan samenwerking met de chris ten-democraten (DC). Hij wierp zich op als leider van een derde formatie, een linkse regeringspartij die zo veel mogelijk macht van de DC zou afknab belen. Die tactiek bleek aanvankelijk succes vol. Voor de PSI brak een periode aan van gestage groei. Craxi zelf leidde van 1983 tot 1987 het langstlevende kabi net van na de oorlog dat met succes de strijd aanbond tegen inflatie en terro risme en algemeen wordt beschouwd als de meest doortastende regering voor die van Amato. Maar sindsdien heeft Craxi's beleid zich beperkt tot ondoorzichte tactische manoeuvres en weinig gelukkige cam pagnes vóór verscherping van de drug wetgeving en tégen een vorig jaar gehouden referendum dat bedoeld was om een einde te maken aan allerlei onregelmatigheden bij de verkiezin gen. Inmiddels was binnen de PSI elke oppositie weggevaagd en werden par tijcongressen een klankbord voor de oppermachtige leider die zich steeds meer als een satraap begon te gedragen en in spotprenten werd afgebeeld met de zwarte laarzen van Mussolini. Tegelijk trok het succes van de socia listen, die in betrekkelijk korte tijd circa een derde van alle openbare en ambtelijke functies in de schoot ge worpen kregen, een groot aantal poli tieke sjacheraars en gelukszoekers aan. Onder Craxi's alleenheerschappij schoot zo een politiek kreupelhout op van vleiers en baantjesjagers, terwijl Bettino Craxi: Lange tijd succesvol als politicus, maar uiteindelijk ook zelf gevallen voor het grote geld. het gezicht van de PSI steeds meer1 werd bepaald door showfiguren, jet setters en ondernemers van twijfelach tige reputatie. Het door illegale partijfinanciering op gezwollen kader van beroepspolitici toonde bovendien een ongekende be kwaamheid in de praktijken die vroe gere socialisten de DC altijd hadden verweten. In staatsbedrijven, ministeries, ge meentelijke instellingen en centra voor volksgezondheid waar socialisten de scepter zwaaiden, tierde het cliëntelis- me en werd de corruptie tot systeem verheven. En in de afgelopen maanden is duidelijk geworden, dat Craxi niet alleen niets heeft gedaan om die ont- FOTO AP wikkeling tegen te gaan, maar er zelf, mèt zijn hele familie, vrolijk aan heeft meegedaan. Maar ondertussen nam ook het verzet tegen Craxi en zijns gelijken toe. Bur gers, magistraten en pers attaqueerden het falen van 'het regime', terwijl het wegvallen van de 'factor K', de com munistische dreiging, de weg effende voor de opkomst van protestbewegin gen als de Lega Nord. 1992 werd daardoor een rampjaar voor Craxi en zijn partij. Bij een gerechte lijk onderzoek in april bleek Craxi's bolwerk Milaan het toneel van een gigantisch steekpenningenspel, dat la ter in heel Italië bleek te worden gespeeld. Craxi reageerde zoals gebruikelijk,! rogant en agressief, maar zonder dl beschuldigingen te ontzenuwen. Hi trok de integriteit van de rechters twijfel. Hij pleitte voor beperking w de persvrijheid. Hij deed de gereci lijke smeergeldonderzoeken af als derdelen van een tegen hem gesmeed complot. En hij verklaarde dat zeil een dom kind kon zien dat de arresta ties van politici niets anders dan te politieke manoeuvre waren. Het mocht niet baten. Bij de mentsverkiezingen van april leidde df PSI voor het eerst een licht verlies, bij tussentijdse verkiezingen in s tember en december dramatische pro porties aannam. (In de peilingen staal de PSI nu op 8 tot 9 procent, minds dan de helft dan twee jaar geleden.) Craxi zelf zag achtereenvolgens presidentschap en het ambt van pw- mier aan zich voorbij gaan. Zijn zwa ger, zijn zoon en uiteindelijk hijzell werden het lijdend voorwerp van concrete beschuldigingen. Binnen de partij brak een revolte uil tegen zijn leiding. En eerder d maand werd de ooit bewonderde geduchte politicus bij het partijkan toor van de PSI door een woedend! menigte onthaald met kreten als Ia- dro! (Dief) en Scemo! (Hufter). Meer nog dan door zijn aftreden werd daarmee de doodsklok van het craxis me geluid. Een gelouterde en verma gerde PSI zal zich in de komer maanden moeten gaan herbezinnen. Afgaande op de officiële cijfers is het Sandinistische Volksleger (EPS) van Nicaragua op dit morgent het kleinste van Midden-Amerika. Bovendien legt het ook het minste beslag op publieke middelen. Dit is het tweede deel van een serie over de veranderende rol van het leger in Latijns Amerika. Door Felipe Jaime (ips) DE POLITIEKE rol van het Sandinistische Volksleger (EPS) isook nu nog vrij groot. Het EPS in Nicaragua had bij zijn ontstaan al een speciaal karak ter omdat het werd opgericht om een sociale revolutie te ont ketenen in een dictatoriaal be stuurd land. In 1979 wisten de Sandinisten hun jarenlange strijd te bekro nen met de regeringsmacht. Hun troepen werden de kern van het nieuwe nationale leger, dat zich ontwikkelde tot de ge wapende tak van het regerende Sandinistisch Front voor de Na tionale Bevrijding (FMLN). Nicaragua heeft het kleinste leger van Latijns-Amerika. Afgezwaaide soldaten kunnen echter maar moeilijk in de samenleving integreren. foto epa In de jaren tachtig was Nicara gua verwikkeld in een hevige strijd die «Je regering dwong tot de militarisering van de gehele Nicaraguaanse samenleving. Het aantal gewapenden man schappen van het EPS liep op tot meer dan 100.000. In een recent onderzoek over het leger onthulde de Nicaragu aanse wetenschapper Oscar Re ne Vargas gegevens van het prestigieuze Internationaal In stituut voor Strategische Stu dies in Londen en het Interna tionaal Instituut voor Vredeson derzoek in Stockholm. Daaruit blijkt dat Nicaragua in 1989 op elke duizend mensen ouder dan zestien jaar, 55,5 mi litairen had. De volwassen be volking telde op dat moment 1,8 miljoen mensen op een totaal van 3,6 miljoen. Nu, drie jaar later, telt het land nog slechts 7,9 militairen op elke duizend mensen ouder dan zestien jaar. Die groep vormt op dit moment de helft van de bevolking. Op dit moment telt het EPS 16.200 manschappen, dat is een inkrimping van 85 procent sinds 1989. Volgens Vargas geven Latijns- Amerikaanse landen gemiddeld 32,2 dollar van elke duizend dollar die wordt geproduceerd uit aan het leger. Nicaragua zat daar in 1989 ver boven met 104,3 dollar, maar is dit jaar met 24,5 dollar duidelijk onder dit gemiddelde gezakt. Dat komt neer op een uitgavenbe- sparing van 76 procent, aldus Vargas. Hij schat de militaire uitgaven dit jaar op 42,9 mil joen dollar, oftewel 2.648 dollar per militair. Vargas wijst erop dat de snelle inkrimping van het leger de werkloosheid enorm heeft doen toenemen tot meer dan 50 pro cent van de beroepsbevolking De moeizame integratie van afgezwaaide militairen in desa- menleving heeft tot meer moede geleid en grotere soi en politieke spanningen. Vargas laat zich sceptisch over de campagne van rechts! groeperingen om het EPS hele maal af te schaffen. „In werke lijkheid willen zij niet dat Nica ragua een land wordt zonde- leger, maar dat er een ander leger komt, van rechtse sifT' tuur, dat sociale bewegingen onderdrukken," meent hij. De Nicaraguaanse presid Violeta de Chamorro heeft on langs een verdere inkrimp111" van het leger verworpen, hoe wel zij extra bezuinigingen uitsloot. „Het leger maakt deel uit va- mijn regering", verklaarde c president. „Elk land heeft op zijn minst een klein leger gedurende mijn bewind zal nft leger blijven bestaan. Als ande ren er iets aan willen verand ren, moeten zij dat maar doe - maar ik niet", aldus Chamorro- Het eerste deel van deze se" verscheen woensdag 13 lanU i Morgen verschijnt het laatste 0 nid nESTEM Var onze Haagse redactie '1 nen Haag - Met hun veel te 1 hoee looneisen lokken de vakbonden werkloosheid uit. De bonden trekken zich niets aan van het centraal ak koord. Ze stellen zich vol strekt onverantwoordelijk op. Ondernemingen moeten het gelag betalen. Det zei voorzitter dr. A. Rinnooy Kjn van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen giste re! in Den Haag. Vooral de FNV-bonden moesten het ontgelden. „De Voedings bond ziet een loonruimte van 475 procent, de AbvaKabo stelt e® looneis van 3,6 procent en de Ine ce; He tri ta: lef to' tei De be ne pr he lo< sc we /an onze redactie binnenland 3en Haag - Het kabinet werkt itel over de wao. De gedachten ,ren wat forsere korting op bestaande wao-ers ontzien kun Regeringsfracties PvdA en CDA wijzen dit idee niet bij voorbaat af, al wachten zij met een defini tief oordeel tot het voorstel is uitgewerkt. Over het oorspronkelijke voor-I stel van het kabinet om te bezui nigen op de wao, bestaat al ge- Hilversum (anp) - De Landelijke Inspectie Dierenbescherming (LID) stelt een strafrechtelijke procedure in naar aanleiding van een uitzending van het jon gerenprogramma Forza van de Avro. Forza wijdde in de uitzen ding van 9 januari een onder- verp aan Romeins koken. Daarvoor werd een kok inge- ïuurd, die enkele muizen voor Je maaltijd bereidde. De muizen werden - voor het oog van de camera - verdronken in rode wijn, onthoofd, gevild en gevuld om ten slotte geroosterd en ver orberd te worden. De LID begint een strafprocedu re tegen dë kok. Daarnaast wordt bekeken of het mogelijk is gerechtelijke stappen te onder nemen tegen de Avro. (ADVERTENTIE) ruj V( ril 01 ki °1 ke H E w n 1 VOOR WE HET VERGETEN: KRONIEK '92. 4 MCUNA'S, 200 FOTO'S. F24,M. NU M DE BOEKMAN DEL t hij I gealli iam t de 3e Iraakse president Saddam provoceren. Wekenlang heeft u het Golfgebied gelegerde g eerder is gebleken, weet Saddam goed in te schatten. Hij heeft dt Zich meebrachten, onvoldoende militaire doelen in Irak hebben J- nadrukkelijk laten voelen dat wanneer ze dat willen. De keiharde reactie van de Ameri de Iraakse provocaties zat er etgerden zich bont en blauw - VU-resoluties. Vorige week luchtdoelraketten laten plaatse geallieerden een vliegverbod is i de vierde achtereenvolgende binten om militaire installaties 'materiaal mee naar Irak werd c ■De uitspraken van een naaste va» zijn minister van defensie deal is van Irak en dat Baghdad heroveren, waren voor de gealli» de kwade wil van Irak. Het reeds lüthtaanval uit te voeren, neg meer legitimiteit. D» grensschendingen werden opgenomen. Saddam wilde dJidelijk laten merken dat hij ueken. Internationaal gezien 1» eigen huis kan hij nog steeds Als antwoord op de uitdagingen faald'. Hiermee zal hij niet als Jir lag van zijn presidentschap lis ingaan als de president ■Jjn grootste politieke vijand. bondgenoten hebben zich J* aohter Bush opgesteld oaddam nu al uitgedeeld 1 wereld is de situatie aanzienlijk ue internationale gemeenschap oeter kunnen besteden aan eer °snië dan aan een strafexpeditii 1 de ze al 1 aan en g ges ad dt ugi iujd 1 geallie reeds 1 kreeg vo de er 1 is S 0 were die z in Ma word

de Stem | 1993 | | pagina 2