emeentegaranties op retour Vakantiebeurs in Utrecht gevarieerder dan ooit Vrouwencomdoom: goed oefenen met een ritselend jasje everdieners kunnen waarschijnlijk binnenkort hogere hypotheek krijgen Alcoholvrije wijn doet het niet op de markt Met één kaartje op en neer naar de Wadden Geschillencommissie voor relatiebureaus Motormarkt in Autotron I ^^1 destem cons ment DONDERDAG 14 JANUARI 1993 DEEL D Lwim van der Kleijn jja - Hoewel staatssecretaris Heerma van VROM jngs de 1,5 miljoenste gemeenterarantie uitreikte, Cjest dit financieringsinstrument steeds meer terrein. Ls het topjaar 1986, toen met ca. 14,5 miljard een jtordbedrag aan verstrekte garanties werd bereikt voor uingaankopen, is dit bedrag met ca. 6 miljard :n. L gezamenlijke Bemiddelende fflen, waar binnenkomende knagen eerst worden behan- |j alvorens naar de gemeenten ,orden doorgestuurd, beplei- daarom veranderingen, (everdieners kunnen daar gelijk al vanaf komend voor- f van profiteren als ook de erlandse gemeenten ermee men. r de geldende regels voor entegarantie kunnen de inkomens maximaal acht i worden samengeteld. Van inkomen mag maxi- 135 worden besteed aan ing van rente en aflossing i de tophypotheek. Na die Éode van maximaal acht jaar Jet met het hoofdinkomen de i nog uitstaande hypotheek 1 kunnen worden afgelost t tabel). i eerste inkomen bijvoor- Jid 40.000,- bedraagt en het ede inkomen 25.000,-, leidt Jtothet volgende resultaat: ■maximale hypotheek eerste Jonen: 112.000,-; ■tophypotheek 2e inkomen 0,-: 58.600,-; (totale hypotheek 170.800,-. aden beide inkomens samen- I worden voor een enkele jotheek over dertig jaar, dan b de volgende hypotheek haal- irzijn: 187.200, - |de praktijk zijn er steeds meer inciële instellingen die spe- tweeverdienershypotheken Ikieden (zonder gemeentega- jtie) waarbij de inkomens nu ja! kunnen worden samenge- 1. Het marktaandeel hiervan mt snel toe, waarbij gemeen- intie noodgedwongen bui- ael blijft. Daarom heeft de tóing Gezamenlijke Bemid- mde Organen (SGBO) een Irstel ingediend om ook bij pentegarantie de inkomens i tweeverdieners langer sa il te tellen. Dat zou dan dit tjaar moeten ingaan. Isten j woordvoerder van de SGBO klaart het verlies aan markt-- ideel in de categorie tweever- prs niet alleen uit het ver- 1 in maximaal haalbare hy- Iheek. Ook de relatief hoge lïangslasten in de eerste acht ir spelen volgens hem een rol. bovengenoemd rekenvoor- (maximale hypotheek 00,-) zouden de maand je» de eerste acht jaar plO,- bedragen, daarna f Bij een voor dertig jaar ingeteïd inkomen en hypo- van 187.200,- zouden de Je» uitkomen op 1479,- "t dan wel dertig jaar lang), praktijk geven veel twee-, Jdieners hier blijkbaar de- likeur aan, ook al komt dit na |)w relatief duur uit. opvol I Voorstel van de SGBO om de fltag voor tweeverdieners te ™nen, mag rekenen op de van staatssecretaris Heer- -ft ben hoopvol en positief pönd over het overleg daar- r 20 verklaarde hij. De ge- pnlijke gemeenten, vertegen- prngd door de Vereniging prlandse Gemeenten (VNG), pen nog terughoudend en be- sen vermoedelijk nog deze (and over hun definitieve Pupunt. De VNG wijst erop I gemeenten in een finan- L' ^vokke positie verkeren en F oe helft van het eventuele f ,es ,aan gemeentegaranties F® bijdragen. zen Mie; laatste jaren bedraagt het jSpercentage ten opzichte e verstrekte garanties tus- E,,en 'l-ó in 1989 werden lw?eeld voor -f10'6 miljard a P"£a!'anties verstrekt (sa rt nieuwe garanties over tweeverdieners I 16,11 rente van 8,8 [kalkomen ï's.ooo,. 'M.oooj- Extra hypoth. ca. 29.300,- ca. 39.000,- ca. f 58.600,- ca. 78.200,- ca. 78.200,- ca. 97.700,- omzettingen van annuïteit naar spaarhypotheek zelfs veel ho ger). De verliesbijdragen over dat jaar bedroegen 48 miljoen. In 1990 werd voor 8,2 miljard garanties verstrekt, de verlies bijdragen beliepen ƒ24,5 mil joen. Een betalingsrisico van ca. een half procent in de loop der jaren wordt in financiële kringen aan vaardbaar geacht. Het ministerie van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer) noemt gemeentegarantie daarom zelfs een relatief goed koop middel om het woningbezit te stimuleren. Waarborgfonds De heer H. Schipper, directeur van het Bemiddelend Orgaan te Hoevelaken en lid van het dage lijks bestuur van de SGBO, be pleit dan ook dat de Bemidde lende Organen een sterkere marktpositie krijgen. Als moge lijk alternatief voor de verliezen op gemeentegarantie noemt hij de oprichting van een waarborg fonds. Dit zou moeten worden gevuld uit bijdragen van zowel rijk, gemeenten als kopers. Volgens hem zou dit voor alle partijen voordelen bieden. Voor rijk en gemeenten zouden de verliezen beperkt worden tot de bijdragen aan het fonds. Voor de koper zou tegenover de bijdrage moeten staan: slechts beperkte aansprakelijkheid van het ver lies als gedwongen verkoop door financiële problemen nodig is. Privatisering Tevens wordt gesproken over de mogelijkheid van privatisering van de garantieverstrekking. Een waarborgfonds zou zo'n stap makkelijker maken. Tijdens je vakantie elke dag een rondje trimmen rond de piramide van Cheops. Het is maar een greep uit wat kan. foto sunshine Van onze redactie consument Breda - Zo'n negenhonderd deelnemers uit een grote verscheidenheid aan lan den zijn vertegenwoordigd tijdens de Vakantiebeurs '93. Die is gisteren in de Jaarbeuers in Utrecht begonnen en duurt nog tot en met zondag 17 januari. Het is de grootste toeristische beurs van Nederland. Het aanbod aan vakantielanden, -gebieden,1 -organisaties en -produkten is uitgebreid en gevarieerder dan ooit. Alles lijkt mogelijk: per trein door het GOS, kamperen bij de boer in eigen land, tennislessen in Spanje, elke ochtend trimmen rond de Egyptische piramiden, een trektocht door Indonesië of een fietsexpeditie in China. Om maar eens wat te noemen. De Vakantiebeurs richt zich speciaal op het komende zomerseizoen. Op de beurs zijn onder meer landenbureaus, reisorganisaties, vervoersmaatschappijen, hotels, campings, luchtvaartmaatschappijen, VW's en bunga lowparken vertegenwoordigd. De beursvloer is ingedeeld naar land en soort vakantie. In het Vakantiebeurspaviljoen zijn terrasjes in gericht en vinden modeshows en optredens van muziek- en dansgroepen plaats. Grote 'kiekdozen' moeten mensen de sfeer van een Europese of ver-wegbestemming laten proe ven. De beurs is geopend van 9.30 uur tot 17.30 uur. Vrijdag 15 januari is de beurs open tot 21.30 uur. De toegangsprijs voor volwasse nen bedraagt 12,50 gulden. Door Jetty Ferwerda Breda - Het vrouwencon doom. Sinds de term geïntro duceerd is, zijn de grappen en grollen niet van de lucht. Zelfs Freek de Jonge waagde zich er aan in zijn oudejaars conference. Nog voordat ie mand maar een glimp van dit nieuwe voorbehoedmiddel had opgevangen, nog voordat iemand het had gebruikt, de den al geruchten de ronde dat het 'maar niets' was, dat het op een boterhamzakje leek en dat het geluid maakte tijdens gebruik. Uit het onderzoek van de Rut- gersstichting naar de reacties van vrouwen op het vrouwen condoom, bleek dat de helft het plezierig vrijen vond met dit ■nieuwe voorbehoedmiddel en de andere helft niet. Mannen waren er minder over te spreken, drie kwart vond het maar niets. Maar eerlijk is eerlijk, de meeste vrou wen die aan de proef deelnamen waren pilgebruiksters, die wei nig ervaring hadden met barriè- re-achtige middelen als condoom of vrouwencondoom. De kritiek: het inbrengen is lastig en man nen voelden het condoom zitten. Tijd dus voor een proef op de som. Die proef kan niet genomen wor den zonder de bijsluiter, want enige uitleg blijkt wel nodig te zijn. Het vrouwencondoom zelf lijkt op een mannencondoom, maar het is breder en bevat aan beide uiteinden een flexibele ring. De ring die aan het geslo ten uiteinde zit helpt bij het inbrengen. Voor een doorgewinterde pilge- -bruikster, die het mannencon doom lang geleden afzwoer van wege 'het gedoe' en de rubber- geur, is het inbrengen van het vrouwencondoom geen makkie. Het gaat eigenlijk op de manier zoals een tampon wordt inge bracht. Alleen is het condoom gladder, waardoor de flexibele ring aan het gesloten uiteinde nogal eens tussen je vingers door glipt. Maar oefening baart kunst. Eenmaal op z'n plaats kan vol- Naast elkaar, het nieuwe voorbehoedmiddel voor vrouwen (links) en het gewone mannencon doom. foto jeroen van eijndhoven gens de gebruiksaanwijzing de binnenring langzaam uit het condoom gehaald worden. Bij deze proef op de som blijkt dat helaas nagenoeg onmogelijk. Het condoom komt mee en het in brengen kan opnieuw beginnen. Voordeel van het vrouwencon doom is dat het tevoren inge bracht kan worden, dus geen gehannes op het moment supreme. Het gedeelte dat buiten de vagina hangt (ongeveer 1 cm), blijft zichtbaar en wie aan een wild voorspel begint kan er eni ge hinder van ondervinden. Prostituees die het vrouwencon doom mochten uitproberen, von den het trouwens ook oneste- tisch en daarom niet geschikt voor hun beroep. Gewend Wie gewend is aan het vrijen met een mannencondoom zal ook ge wend zijn aan het idee dat tus sen beide geslachtsdelen een 'jasje' zit. Sterker nog, de pas vorm is zo perfect dat je het niet voelt. Bij een vrouwencondoom ligt het wat anders, het 'jasje' (in dit geval 'zakje') is ruimer en beweegt mee tijdens het vrijen. Dat verklaart ook het geluid dat iets heeft van het ritselen van cellofaan. De binnenring is overigens ook voelbaar en de melige associatie met ringsteken is gauw gemaakt. Wie tussendoor van houding wil veranderen of wil pauzeren moet voorzichtig terugtrekken, want anders komt het condoom mee. Dit alles bederft een beetje de pret tijdens het vrijen. Halver wege de rit verdwijnt daarom dit vrouwencondoom richting prul- lebak. Voordelen Het besluit is snel genomen: de Van onze redactie consument Amsterdam - Terwijl heel Nederland verslingerd raakt aan alcoholarm bier en alcoholvrije cocktails, wil het met de wijn maar niet lukken. In dertig procent van de restaurants is alcoholvrije wijn in huis; in zeventig procent heeft er nog nooit een gast naar gevraagd. De wine-coolers (frisdrank op wijnbasis), die enkele jaren geleden met veel tam-tam zijn gelanceerd, hebben het nooit gemaakt; met alcoholvrije of -arme wijn lukt het ook niet. Wijnauteur R. Leenaers zei dit tijdens een van de sessies van de horecavakbeurs Horecava in de Amsterdamse RAI, waar alcoholzuinige drankjes in alle soorten worden gepresenteerd. De beurs is nog tot en met vandaag, donderdag 14 janua ri, open. Leenaers was het met horeca- voorzitte'r G. van der Veen eens, dat wijn in het gros van de retsaurants te duur is. „Vijf keer over de kop kan mis schien nog wel nog voor goed kope wijnen, maar voor wij nen van meer dan 15 inkoop zou een restaurant met een winstmarge van 20 k 50 genoegen moeten nemen. Op die manier gaat de gast meer en betere wijn drinken, waar door de restaurateur uiteinde lijk vaak even veel verdient". Van onze redactie consument Breda - Het is vanaf 1 april mogelijk om met één kaartje voor trein, bus en boot naar de Friese Waddeneilanden te reizen. De prijs is afhankelijk van de reisafstand, maar is altijd lager dan wanneer aparte kaartjes voor trein, bus en boot moeten worden gekocht. Zo bedraagt de korting op de treinreis 20 procent ten op zichte van twee enkele reizen. Het Waddenbiljet is voor de terugreis onbeperkt geldig. De NS verwacht dat het aan tal reizigers per openbaar ver voer naar de Waddeneilanden (nu 90.000 reizigers per jaar) toeneemt. Voor de klant is het bijkomend voordeel dat hij niet meer voor trein-, bus- en bootloket hoeft te wachten voor het kopen van afzonder lijke kaartjes. Ook verwacht NS dat het langparkeren in vooral Harlingen en Holwerd afneemt. Het Waddenbiljet is geldig voor Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Voor een Waddenbiljet Texel' konden de partijen geen over eenstemming bereiken. Vol gens woordvoerder Bakker van de Teso-bootdienst op Texel biedt de VW op dat eiland genoeg arrangementen voor de verblijfstoerist. „Daarom zitten wij niet te wachten op een extra arrange ment van de Spoorwegen", al dus Bakker. pil blijft voorlopig op. een zicht bare plek in de badkamer liggen. Want de overstap van een tevre den pilgebruikster naar het vrouwencondoom is-- wel erg groot. De positieve kanten vani de anticonceptiepil - vooral het gemak - wegen niet op tegen die van het vrouwencondoom. En in/ beide gevallen heb je als vrouw de verantwoordelijkheid voor het nemen van voorzorgsmaatre gelen. Wellicht dat ooit het vrou wencondoom van pas komt bij een nieuwe partner, waarvan je niet weet of hij een overdraagba re geslachtsziekte heeft. Het gebruik van een vrouwen condoom mag ongemakkelijk lij ken, voor sommigen zullen de voordelen toch de doorslag ge ven. Als vrouw heb je immers het gebruik ervan zelf in de hand. Daarbij komt dat het te voren inbrengen de spontaniteit bij het vrijen niet beïnvloedt. Bovendien knelt het vrouwen condoom niet, is het materiaal sterker en biedt het een betere bescherming tegen geslachts ziekten omdat het niet alleen de vagina, maar ook de schaamlip pen bedekt. Betrouwbaar Over de betrouwbaarheid be staat nog geen zekerheid. Het Nederlands Instituut voor So ciaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) vindt dat het vrouwen condoom in combinatie met een 'ander, meer betrouwbaar mid del' moet worden gebruikt om ongewenste zwangerschap te voorkomen. De anticonceptie-pil heeft een betrouwbaarheid van 98 procent. Maar omdat het vrouwencondoom meer menselij ke handelingen vraagt en het dus vaker fout kan gaan, is dat per centage moeilijk te geven. Britse en Amerikaanse onderzoeken la ten percentages zien die variëren van 79 tot 96,5 procent. Een rondje langs een aantal drogis ten en apothekers leert dat de nieuwe vrouwencondooms nog lang niet overal op de toonbank liggen. De meesten zijn wel be reid ze te bestellen als er vraag naar is, maar met die vraag valt het op dit moment nogal mee. Van onze redactie consument Breda - De Algemene Vereniging Relatiebureaus (AVR) heeft met ingang van 1 januari 1993 een onafhankelijke geschillencommissie. Deze commissie gaat zich bezighou den met de klachten van cliënten van de acht relatiebu reaus die bij de AVR zijn aangesloten. Voorheen hield de Raad van Toezicht zich bezig met ge schillen, maar deze raad krijgt sinds 1 januari 1992 geen sub sidie meer van het minsterie van WVC (Welzijn, Volkshuis vesting en Cultuur). Hierdoor ontstond de vraag naar een onafhankelijke geschillencom missie. Het secretariaat daar van is gevestigd in Amstel veen. Bovendien komen er algemene voorwaarden, die voor of bij het sluiten van een contract tussen cliënt en relatiebureau aan de cliënt getoond moeten worden. De volgende stap van de AVR is aansluiting bij de Stichting Geschillencommis sies voor Consumentenzaken in Den Haag. Van onze redactie consument Rosmalen - In het Autotron in Rosmalen wordt zaterdag en zondag een motor- en brommermarkt gehouden. Te zien zijn onder meer Harley's, Indians, FN's, Rudges, Ariëls, BSA's, Adlers en NSU's. Verder zijn er stands met brommers van het merk Kreidler, Sparta en Tomos. Op de markt worden brom mers enn motoren aangeboden die rijklaar zijn, maar er zijn ook exemplaren waaraan het een en ander valt te sleutelen. Een belangrijk deel van de vloer wordt in beslag genomen door stands met onderdelen. De standhouders zijn niet al leen afkomstig uit Nederland maar ook uit België, Duitsland en Engeland: Op beide dagen is de markt geopend van 10 tot 18 uur. I Aan sommige voertuigen moet nog het een en ander gebeuren.

de Stem | 1993 | | pagina 23