Iers. 6,49 Primafoon Geallieerden: Luchtaanval op Irak groot succes Pentagon weerhield Bush van grotere actie •ARKET 6Charles grotere ramp dan tanker9 Vrouwencondoom getest 6 Sfeer bij Koninklijke Marechaussee verziekt9 L lezen? Peer Fransen et drugs gepakt eeuws statenlid olgt Leerling op )iesel morgen ets goedkoper itijging kosten evensonderhoud imman verliest lerde partij srael en Syrië lader tot elkaar Merijntje Tot en met 23 januari bij Primafoon. COMPUTERBOEKHOUDEN <2000, NATUURLIJK BOERENKAAS, jelegen, vers van 't mes, per 500 gram boerenkaas en nders, zegt u als /ent eraan om /orden... Ing. ^2+ 1,98 EN DIEPVRIES ia Toetje met room, lie, chocolade of toffee, gram 0,79 ra kipsticks, (ram A-,39" 3,50 J2 SLIJTERIJ* jenever, 16,75 T LAAGST dsn nlot de Kleintjes door te Er staat vaat tets uW gading bi), ook vandaag I 139.00 124.50 95.00 81.00 66.00 65.00 52.50 25.00 fjjnke schade oor storm De storm die gister- 5 „ver Nederland trok met «snelheid van soms 120 tot j kilometer per uur heeft aan sta schade aangericht, jetal in het land werden bo- b ontworteld en waaiden dak- men van huizen af. In Bergen Zoom waaide een deel van >tdak van de kantine van het jiiiebureau. ZIE BINNENLAND-A3 „neuzen - De marechaussee Uit in Terneuzen opnieuw unsen met soft-drugs in hun git opgepakt. Het betreft de ide aanhouding in één week. ij controle bleken drie inzitten- van een Franse personen- ioin bezit van 51 gram hasj 247 gram weed. De jongelui, dt leeftijd van 20 tot 25 jaar, afkomstig uit de omgeving ia Calais. ZIE ZEELAND -C1 iddelburg - Hét Zeeuwse sta id Leen van Dijke wordt ijwel zeker de opvolger van (eede-Kamerlid Meindert ring. Het landelijk bestuur bi de RPF heeft Van Dijke naar uren geschoven. De kandidaat bekend vanwege zijn ongezou- a uitspraken en zijn kritiek op tt functioneren van de provin- ZIE ZEELAND - C1 ilterdam - Diesel wordt mor al 1,6 cent per liter goedkoper, s adviesprijs aan de zelftank ordt 126,2 cent. oorburg - De kosten voor het Misonderhoud van een huis- luden met een gezinsinkomen leden de 54.400 gulden, lagen december 1992 2,6 procent ;er dan half december 1991. ver het hele jaar gemeten, was gezin vorig jaar 3,7 procent «der uit. Dat heeft het Cen- Bureau voor de Statistiek steren bekendgemaakt. ian Lorenzo - Jan Timman heeft Bieren de derde partij van de andidatenfinale tegen Nigel kort verloren. Hij capituleerde iet wit op de 44e zet. De stand daardoor weer gelijk: 11/2-1 f De speler die de tweekamp iteindelijk wint, mag titelhou- Kasparov uitdagen in een om het wereldkampi- 'ZIESPORT - BI [DEZE KRANT: vandaag a katernen Mitergrond A2 ®nnenland A3 Buitenland A4 A5 wonomie A6 A7 Beurs A6 r.d deel B «eland dee| C wnsument deel D RTV-i deel E Programma's E2 Wie bergt Charles? DE STEM Kans op nieuwe actie Inwoners van Kuwayt-Stad volgen het nieuws van de aanval op Irak. foto ap De Israëlische mi- van gezondheid, Ramon, left gisteren tegenover het par- ffilfflt gezegd dat er grote voor- is geboekt bij onderhan- met Syrië en dat er bestaat op vrede tussen de 'ee landen. Met name de ge kken over de toekomst van Golan - hoogvlakte zouden W verlopen. Door onze correspondent Mare de Kohinck Washington - Verzet van het ministerie van defensie (Pen tagon) tegen grootscheepser militaire actieplannen van president Bush en diens Wit te Huisstaf, heeft er volgens Amerikaans bronnen gister avond mede voor gezorgd dat de luchtoperatie tegen Irak verrassend beperkt van om vang is gebleven. Minister van defensie, Dick Che ney, en diens militaire stafchef- generaal Colin Powell zouden bezwaar hebben gemaakt tegen de sterke voorkeur van president Bush voor een omvangrijke ope ratie, waarin doelen in geheel Irak - waaronder lucht- en land machtbases - zouden moeten worden aangevallen. Cheney en Powell waren van mening dat de VS daartoe te weinig strijdkrachten in de Golf regio gestationeerd hebben en dat het risico van slachtoffers aan Amerikaanse kant te groot was. De kortstondige 'Tweede Golf oorlog' heeft gisteren weinig emoties losgemaakt in de Ameri kaanse bevolking. In tegenstel ling tot het media-evenement van twee jaar geleden, ontbra ken nu rechtstreekse televisie beelden van de bombardemen ten. De Golfoorlog brak boven dien op 17 januari 1991 uit aan het begin van de avond, toen I De geallieerden hebben gisteren een kortstondige lucht aanval uitgevoerd op militaire doelen in Zuid-lrak. Britse toestellen opereerden vanuit Dahran in Saudie-Arabië. De Amerikaanse vliegruigen vertrokken vanaf het vliegdek- schip Kitty Hawk in de Golf en bases in Saudie-Arabië. Er waren ook Franse Mirages betrokken bij de aanval. heel Amerika zich voor de televi sie kon installeren. Gisteren was het in de VS midden overdag toen de operatie zich voltrok. Bovendien bleven de militaire autoriteiten ditmaal tot geruime tijd na de aanvalsactie formeel zwijgen-over wat er plaatshad in Irak. Dat was de geleerde les van de Golfoorlog, toen onmiddellij ke reddingsacties voor neerge haalde géaffieerclë piloten bin nen Irak onnodig in gevaar wer den gebracht door de prompte informatie over nog in gang zijn de acties. De zekerheid vooraf dat de aan val van gisteren tot een luchtac tie beperkt zou blijven, had het Amerikaanse publiek voorts de overtuiging bezorgd dat nauwe lijks Amerikaanse levens op het spel stonden. Behalve meningsverschillen tus sen Witte Huis en Pentagon heb ben twee andere factoren bijge dragen tot het uiteindelijke be sluit van presiderft Bush oyn ak- kkoord te gaan met een sterk beperkte militaire actie. Herhaaldelijk slechte weers omstandigheden in de afgelopen dagen boven Irak hebben de VS ernstig belemmerd in de tech- nisch-militaire voorbereidingen op een luchtaanval. Bush is thans nog maar zes dagen president alvorens hij de macht overdraagt aan verkie zingswinnaar Bill Clinton. De aftredende president wilde een strafactie tegen Irak niet overla ten aan Clinton, en wilde even min met de operatie wachten tot de allerlaatste momenten van zijn presidentschap (hetgeen de indruk zou hebben versterkt van een persoonlijke revanche van Bush tegen Iraks dictator Sad dam Husaynj. J Die politieke en meteorologische overwegingen gaven Washington een zeer kortstondig 'tijdvenster' waarin de aanval moest plaats hebben. Het besluit tot actie werd maan dagmiddag in het Witte Huis genomen na langdurig beraad waarin Bush naar verluidt 'niet meteen overtuigd was' van de argumenten van Cheney, Powell en andere militaire adviseurs dat geringe actie de enige verant woordelijke optie was. VERVOLG OP BUITENLAND - A 4 (ADVERTENTIE) Wie nog niet bij de opruiming van Primafoon was, heeft nu een extra reden om snel even langs te komen. Want tot en met 23 januari zijn de artikelen die al in de aanbieding waren, nog 'ns 20% goedkoper. De laatste dagen van de opruiming krijgt u dus extra korting bovenop de korting. Zien we u bij.Primafoon? Aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad strekt. DE WINKEL VAN PTT TELECOM Van onze speciale verslaggever Paul de Schipper Sumburgh - Het wrak van de ramptanker Braer ligt uiteengeslagen op de rotsen van de Shetlands. De Britse kroonprins Charles nam er gisteren een kijkje, maar hij heeft zo zijn eigen proble men met 'wrakopruiming'. Het Britse koningshuis, een al eerder uit de koers geslagen schip, kreeg gisteren een nieu we dreun. De Britse sensatie pers publiceerde details van het telefonische liefdesgesprek tussen prins Charles en diens aloude 45-jarige vriendin Ca milla Parker-Bowles, compleet met seksuele toespelingen. Zelfs bij de serieuze omroep BBC hebben de 1574 woorden gefluisterd op een 6 minuten durende tape de -85.000 liter olie van de Braer verdrongen. Volgens veel Shetlanders is de Britse kroonprins een grotere ramp voor de natie dan het leegstromen van de Braer. Ze stonden dan ook niet in de rijen langs de weg om hun troonpretendent toe te zwaaien. „Ik ga er nog niet eens voor naar buiten als hij hier voorbij komt", aldus een bewoonster van het gehucht Quindale, een gehucht dat prins Charles met zijn gevolg passeerde op weg naar de plaats van de ramp. „Waar is mijn tanker, verdo rie?" In het internationale perscentrum van Sumburgh bladert Sun-fotograaf Rob Fairbourn zoekend in een num mer van zijn krant. Pas op pagina 11 vindt hij een foto van de gestrande tanker. De eerste zeven pagina's van het sensatieblad, één van de groot ste in Engeland, zijn gewijd aan 'de tape'. „Zes minuten liefdestape kun nen Charles de kroon kosten", zo kopte het blad. Volgens de Britse bladen dateert de tape uit december 1989. Een Au stralisch vrouwenblad publi ceerde als eerste de nogal intie me details uit het gesprek tus sen Prins Charles en Camilla Parker-Bowls. De kroonprins zegt onder andere dat hij in een Tampax zou kunnen verande ren en dat hij op de 'knopjes' van zijn draagbare telefoon drukt, waarop Camilla ant woordt: „Ik wou dat je op de mijne kon drukken". Volgens The Sun bewijzen de banden dat Charles zijn vrouw bedroog en tegelijk ook zijn oude vriend Andrew Parker Bowles, sinds 20 jaar getrouwd met Camilla. Prins Charles arriveerde gister middag om twaalf uur op het vliegveld van Sumburgh, in ge zelschap van zijn vader prins Philip. Beide koninklijke hoog heden lieten zich inlichten over de situatie rond de verongeluk te tanker. Volgens de autoriteiten heeft de olie uit de Braer zich niet verder verspreid. Langs de hele kust van het getroffen grootste Shetlandeiland Mainland is de oliekoek op de stranden sterk verminderd. Het voor gisteren geplande duikonderzoek van de Braer door duikers van Smit-Tak ging niet door. „Te hoge dei ning, zes meter", aldus woord voerder Koffeman. „We zijn niet bang, maar dit is nog wat te veel". Vanuit de Shetlandbevolking komt steeds meer druk om de resten van de tanker te slopen en weg te halen. Dit om verde re schade aan stranden en dus aan het toerisme te voorkomen. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 14 JANUAR11993 II I I I Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De Verenig de Staten zullen nieuwe luchtaanvallen 'zonder waarschuwing vooraf' op Irak uitvoeren zodra dat land opnieuw ongehoor zaamheid toont aan de wil van de Verenigde Naties. De woordvoerder van president Bush, Marlin Fitzwater, ver klaarde dat gisteravond na af loop van de verrassend beperkt gebleven luchtaanval van Ame rikaanse, Britse en Franse ge vechtsvliegtuigen op doelen in zuidelijk Irak. De operatie is volgens de geallieerden een 'vol ledig succes' geworden. Er zou den aan Westerse kant geen ver liezen zijn geleden. De korte bombardementsactie was gericht tegen de SAM- luchtdoelraketten die aanwezig waren in het Iraakse gebied ten zuiden van de 32-ste breedte graad, waar een vliegverbod voor de Iraakse luchtmacht geldt. Hoeveel van die installa ties geraakt en vernietigd zijn in de aanval van gisteravond, en of er slachtoffers zijn in Irak, was vannacht nog niet bekend. President Bush, die over zes da gen de macht overdraagt aan Bill Clinton, had afgelopen maandag tot de luchtaanval be sloten. De aanvankelijke bedoe ling was om de actie reeds dins dagavond uit te voeren, maar slecht weer boven Irak verhin derde dat. Zowel het Witte Huis als het hoofdkwartier in Little Rock van aanstaand president Clinton verzekeren dat tot de actie is besloten na uitvoerig overleg en totale overeenstem ming tussen het gaande en het komende Amerikaanse staats hoofd. In Washington verluidde gister avond dat president Bush de voorkeur had gegeven aan een veel omvangrijker militaire ope ratie tegen Irak, maar dat diver se omstandigheden - waaronder verzet van het Pentagon - zulks hebben verhinderd. Anonieme bronnen in de huidige regering en in het Clinton-kamp uitten vannacht de zorg dat de nu uit gevoerde beperkte aanval in de binnenlands-politieke kaart van Iraks dictator Saddam Husayn speelt. Fitzwater sprak echter van een 'gepaste reactie' op Iraks provo caties en een 'krachtige Westerse boodschap'. Hij had geen com- I mentaar op vragen waarom niet ook Iraakse vliegvelden, luchtaf weergeschut in het Kurdische noorden en andere militaire doe len elders in het land zijn be stookt. Politieke waarnemers in Was hington menen dat een volgende aanval op Irak mogelijk veel omvangrijker zal moeten zijn om het doel van Saddams onderwer ping aan de VN - of van diens politieke val - te bereiken. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Het vrouwencondoom, dat nog maar net een week in Nederland te koop is, blijkt in de.praktijk zowel voor- als nadelen te hebben. Goed oefenen lijkt geenoverbodige luxe. En in gebruik kun je dit nieuwe voorbehoedmiddel horen. Het ritselt wat. ZIE CONSUMENT-DEEL D Vandaag eerst nog veel wind en buien. Gevolgd door opklaringen en nog een enkele bui. De temperatuur blijft hoog voor de tijd van het jaar. Van onze Haagse redactie Den Haag - De leiding van de Koninklijke Marechaussee is rancuneus, behoudzuchtig en autoritair. Wie kritiek durft te uiten, wordt gestraft. De sfeer wordt verziekt door angst en wantrouwen. Het 'bange' personeel heeft mi nister Ter Beek (Defensie) en de Tweede Kamer gevraagd om in te grijpen. Bij de Marechaussee werken ruim 4.000 mensen. Het merendeel zou gezagsgetrouw. (ADVERTENTIES) Cursus tn zes bijeenkomsten. Opleiding voor elk pakket Eerst wordt basiskennis boekhouden be handeld Daarna volgt instructie over het inrich ten. opstarten en voeren van een computerboek houding. Einddoel is de balans, resultatenreke ning. deb/crediteurenadministratie, btw-afdracht en besparing op accountantskosten. Plaatsen Amsterdam. Arnhem, Breda, Utrecht en Rotterdam drs. ing E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403-74383'51005 o^Te o0^ e.Triaa'k i°a 'vLÉV^ J Exclusieve Modeschoenen Arendshof 75, Oosterhout Telefoon: 01620-53478 laag opgeleid en conservatief zijn. Een stafmedewerker van de Ko ninklijke Marechaussee onder schreef gisteravond in het actua liteitenprogramma NOVA de problemen bij de militaire poli tie. NOVA heeft beslag weten te leggen op enkele interne rappor ten waaruit de grote onvrede onder het personeel blijkt. Stafadviseur E. Diks liet weten dat de leiding al druk doende is met de uitvoering van een ver nieuwingsoperatie. En hoofd op leidingen marechaussee Ver boom stelt dat het veranderings proces een kans moet krijgen. „We zouden ook het liefst zien dat een en ander van vandaag op morgen kan veranderen, maar dat gaat nu eenmaal niet". Diks schat dat 40 procent van de vernieuwing al uitgevoerd is, maar in de provincie Noord-Hol land heeft deze operatie juist een averechts effect gehad. De on vrede nam alleen maar toe, de opzet om te komen tot een ver betering tussen leiding en overig personeel is daar dan ook mis lukt. Verboom spreekt in dit ver band over een 'botsing van ka rakters en culturen'. Elders zou den dergelijke problemen niet voorkomen. Uit de rapporten valt op te ma ken dat de sfeer bij de Konink lijke Marechaussee ernstig ver ziekt is. Een van de personeelsle den liet gisteravond weten dat kritische mensen worden ge straft door bijvoorbeeld een slechte beoordeling, overplaat sing of met laatdunkende op merkingen aan hun adres. r~" ~i Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt -u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J—lc? Noteer als nieuwe abonnee.' Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. "J 180.00 156.50 123.50 108.00 85.50 83.00 v.a. v.a. 3 OP Hulst 14.00-17.30 uur Ook op afspraak Dinsdag gesloten.

de Stem | 1993 | | pagina 1