De Elzenhof mag uitbreiden H .1 POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws De Graaf hekelt boodschap Dek Terneuzense familie Korbee moet genoegen nemen met 25 mille Camping in Cadzand-Bad hoeft niet te verhuizen naar Nieuwvliet Brandweer in actie na storm Wervingscampagne pleegouders van start I SVD Winkelcentrum Sint Anna Polder krijgt een Aldi Nieuwjaarsconcert van Eikels Worden Boomen Voormalig gedeputeerde Jan Hoekstra overleden Totaal verbod gevaarlijke stoffen in Kennedytunnel ZEELAND 0 centrale voor pleegzorg zuid holland/zeeland DE STEM DONDERDAG 14 JANUARI 1993 Van onze verslaggever Terneuzen - De familie Kor bee uit Terneuzen krijgt niet meer dan 25.000 gulden voor geleden schade aan de wo ning door de bouw van een flat. Deze flat staat naast de woning aan de Oesterputten. De leden van de raadscommissie financiën vonden dat bedrag gis teravond ruim voldoende. Kor bee probeerde de commissiele den gisteren nog wel op andere gedachten te brengen maar dat zette weinig zoden aan de dijk. Korbee wees op het verlies aan privacy en het deels verloren zicht op de Westerschelde. Vol gens hem was de waarde van zijn woning hierdoor drastisch gedaald. Hij schakelde een ma kelaar in die uitrekende dat zijn huis twaalf procent minder waard was. Omgerekend vroeg hij de ge meente daarom om 75.000 gul den. Het gemeentebestuur nam de Stichting Adviesbureau On roerende Zaken uit Rotterdam in de hand. Deze stichting kwam op een bedrag van 25.000 gulden uit. Korbee vond dat gisteravond on aanvaardbaar. „Ik heb daar de grootste moeite mee. Het ver schil is immers zeer groot. Trou wens, mijn woning heeft tijdens de bouw van de flat nogal wat schade opgelopen. Alles is wel gerepareerd maar de woning lijkt nu meer op een gelijmd kopje dan een heel kopje". Korbee vroeg de commissieleden daarom het voorstel aan te hou den zodat hij met het college nog eens nader van gedachten zou kunnen wisselen. Maar de leden hadden daar wei nig trek in. Gewezen werd op de gemeentelijke verordening uit '88 met betrekking tot de afhan deling van planschade. Deze ver ordening was volgens de com missie ook in het geval van Kor bee toegepast. „We gaan ervan uit dat alles volgens de regels is gegaan", zei J. van Mil (D66). A. Risseeuw (PvdA) was blij dat niet iedere burger bij de gemeen te aanklopt voor een vergoeding in het geval van planschade. „Dat zou de gemeente anders nogal wat geld kosten. Ik denk dat er honderden woningen zijn die minder privacy hebben dan in de periode dat ze werden gebouwd. Dat heeft te maken met de uitbreiding van de stad". Van onze verslaggever Oostburg - Camping De Elzenhof in Cadzand-Bad hoeft van de politieke fracties in de gemeenteraad niet te verkassen naar de Baanstpolder in Nieuwvliet en mag als het aan hen ligt zelfs uitbreiden op de huidige locatie. Burgemeester en wethouders stemden er al eerder mee in dat De Elzenhof niet moest verhuizen. Over de uitbreiding moeten b en w zich nog beraden. De vertegenwoordigers van de politieke partijen maakten dat gisterochtend kenbaar in een extra vergadering van de com missie Planologie. Het enige agendapunt betrof opnieuw de toeristisch-recreatieve ontwik kelingsvisie 'Koersen op Kan sen'. Daar stond in eerste instan tie in dat De Elzenhof moest verhuizen van Cadzand naar Nieuwvliet. De commissie planologie plaats te vorig jaar mei al kanttekenin gen bij het rapport en kwam gisteren met een aantal nieuwe aanbevelingen. De discussie werd met belangstelling gevolgd door zo'n vijftien toehoorders op de publieke tribune. Een aantal van hen maakte ook gebruik van het inspreekrecht. Camping-eigenaar W. de Bruyne van De Elzenhof verzocht zijn camping met enkele hectaren te mogen uitbreiden, nu hij niet hoefde te verhuizen naar Nieuw vliet. De fracties van CDA, PvdA, WD en Dorpsbelangen en Toerisme vonden dat verzoek te recht. Kwaliteit Eveneens unaniem waren de Oostburgse politici over de uit breidingsmogelijkheid voor be staande campings in het alge meen. „Mits die uitbreiding een kwaliteitsverbetering tot gevolg heeft en de economische nood zaak ervan is aangetoond." Met die voorwaarden in het ach terhoofd hadden de commissiele den geen moeite met de uitbrei- dingswens van campingeigenaar Risseeuw van De Wulpen in Groede. Die maakte in zijn praatje duidelijk dat toekomsti ge vergroting van zijn camping bedoeld was om de kwaliteit te verbeteren. Risseeuw zei de extra grond te willen gebruiken voor meer ruimte per stand plaats en de aanleg van speel- voorzieningen. Onderbelicht Enkele commissieleden waren het verder met T. Kramer van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje eens dat de verkeer sproblematiek langs de kust zwaar onderbelicht was in de nota. „Terwijl dat toch een heel belangrijk onderdeel is van het herinrichtingsplan", aldus Kra mer. De door burgemeester en wet houders in het vooruitzicht ge stelde simpele inventarisatie van verkeersproblemen was voor de fracties van PvdA en CDA niet voldoende. „Er is een totaalvisie op de verkeersproblematiek no dig. Die moet in Koersen op Kansen worden opgenomen", vond de PvdA. Het CDA miste oplossingen voor de verkeerspro blemen. H. Lippens doelde daar bij met name op de aanleg van parkeerterreinen langs de kust om het parkeren in de berm tegen te gaan. De voorzitter van de commissie planologie, burgemeester J. Kruize, beloofde de aanbevelin gen van de partijen en de inspre kers te bundelen en opnieuw te bespreken in het college van burgemeester en wethouders. Van onze verslaggever Terneuzen - In winkelcentrum Sint Anna Polder in Terneuzen wordt half februari een Aldi-supermarkt geopend. De super markt en Projectbouw Zeeland, de exploitant van het winkel centrum, bereikten hierover overeenstemming. Aldi krijgt hiermee naast de su permarkt aan de Axelsestraat twee filialen in de Scheldestad. De totale oppervlakte van de nieuwe supermarkt in Sint Anna Polder bedraagt 650 vierkante meter. Hiervoor worden vier winkelunits gebruikt. Begin fe bruari wordt met de verbouwing begonnen. Na het vertrek van de vorige supermarkt stond de ruimte leeg. „De vorige supermarkt was te klein om rendabel te draaien. Er kon immers niet het volledige assortiment worden aangebo den", legde De Winter van Pro jectbouw Zeeland gisteren uit. „De Aldi wordt met de helft groter. Het volledige pakket kan worden aangeboden. De supermarkt is hiermee over tuigd van een rendabele be drijfsvoering. Daarnaast is er een ruime parkeergelegenheid. Tijdens de verbouwing wordt aan de achterkant een ingang gemaakt. Hierdoor kan de Mant direct vanaf de parkeerplaats de supermarkt ingaan". Volgens De Winter blijft de ves tiging aan de Axelsestraat be staan. „Want deze winkel is goed bereikbaar voor de bewoners van Zeldenrust, Katspolder en een deel van Zuid. Met het nieu we filiaal wordt een ander deel van Terneuzen bereikt". Van onze correspondent Westdorpe - De Westdorpse harmonie Eikels Worden Boomen geeft zaterdag 16 januari voor de elfde achtereenvolgende keer het nieuwjaarsconcert. Cultureel centrum Concordia zal ook nu bol staan van de muzikale klanken. Het concert wordt om 20.00 uur geopend met een optreden van de organiserende vereniging. Onder leiding van dirigent Mul der brengt het onder meer Hul- laballoo van J. Evenepoel en Simple Symphony van K. Vlak. Verder staan Tennessee Dance en Skataco van Jabovski en het Prelude uit Te Deum van M. Charpenter op het programma. Dan volgt een korte pauze met de trekking van de loterij. Vervolgens is het de beurt aan gastvereniging muziekvereniging Sluiskil onder leiding van diri gent Jurriens. Ze speelt onder meer El Abanico van J. Swinger- ling, Vivat Mozart van K. Schoo- nenbeek en Frank Sinatra in Concert van N. Studnitzky. De Sluikilse muzikanten besluiten hun optreden in Concordia met Sousa Favorieten van W. Tus- chla. Nieuwe leden zijn nog altijd welkom bij deze bloeiende vere niging. Geïnteresseerden kunnen concact opnemen met een van de bestuursleden of een kijkje ko men nemen tijdens de repetities op dinsdag vanaf 20.00 uur in Concordia. Zij kunnen ook za terdag komen luisteren. De toe gang gratis. De storm die woensdagavond over ons land trok, zorgde ervoor dat een onbewoonde woning, aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe ontdaan werd van de dakpannen. Buurtbewoners alarmeerden de brandweer, aangezien de rond vliegende pannen gevaar opleverden voor de woningen in de omgeving en voor de weggebruikers. Het Westdorpse vrijwilli ge brandweerkrops kon door de voortrazende storm niets anders doen dan de losliggende stukken van het dak verwijde ren en de straat opvegen. In Vlissingen waaiden vier woningen in aanbouw omver; ook een terrasafzetting aan de Boulevard moest er aan geloven. Het veer Vlissingen-Breskens werd enige uren uit de vaart genomen. De weg over de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde werd gesloten voor vrachtverkeer. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen - Wethouder P.C. Hamelinck opende gis teren de fototentoonstelling van de centrale voor pleeg- zorg Zuid-Holland Zeeland in de openbare bibliotheek in Terneuzen. Middels een gerichte wervingscampagne in de media en onder vereni gingen hoopt men op acht nieuwe pleeggezinnen in Terneuzen Terneuzen had gisteren de pri meur. Een zuil met tien panelen moet de bezoekers aan de open bare bibliotheek in Terneuzen interesseren voor het pleegr ouderschap. Er is namelijk een nijpend tekort aan pleegouders in Terneuzen. Momenteel moe ten zestien kinderen uit Ter neuzen ,die tijdelijk thuis niet kunnen worden verzorgd bui ten deze gemeente geplaatst worden. „Het is voor een pleegkind van groot belang dat hij in zijn eigen woonplaats opgevangen kan worden. Hij kan dan op zijn eigen school blijven en hij behoudt zijn vriendenkring. Opvang kan gebeuren door mensen in allerlei samenle vingsvormen. Voor Terneuzen mikken we op acht nieuwe pleeggezinnen", aldus directeur Nelleke Bakkeren-Voogt van de Centrale voor pleegzorg. Wethouder Hamelinck erkende het nijpend tekort en betreurde het dat jongeren buiten Ter neuzen opgevangen moeten worden. Naast een info-zuil is er een leestafel met boeken over dit onderwerp en zijn er folders beschikbaar. De actie duurt tot eind februari. Als afsluiting is er een informatie avond gepland. Wethouder Hamelinck (links) en mevrouw Bakkeren openen de expositie. Een van de panelen op de tentoonstelling. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Schennis in Hulst Hulst - Dinsdagmiddag kwam op de Moerschansstraat een jonge vrouw uit Hulst oog in oog te staan met een schennis pleger. Vernieling van wagen Hulst - Een man uit Kapelle- brug deed gisteren bij de rijkspolitie in Hulst aangifte van vernieling aan zijn auto. Met een scherp voorwerp was de hele rechterzijde van het voertuig bekrast. De auto stond geparkeerd aan het Oranjebolwerk in Hulst. Botsing in Axel Axel - Op de kruish, Vaartwijk-Buthstraat in Ax' verleende de automobilist J uit Axel geen voorrang ai een personenauto bestuur door zijn plaatsgenoot W. \t' Beide voertuigen werden b de aanrijding die hiervan h gevolg was, aanzienlijk bi schadigd. Oostburg FRACTIEVERGADERING - De gemeenteraadsfractie Dorpsbelangen en Toerisme houdt dinsdag 19 januari een openbare vergadering in café De Tol. De aanvang is 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de bespreking van de raadsvoorstellen voor de ver gadering van donderdag2]];. nuari. Breskens OUD PAPIER - Leden vanje zwemvereniging Scheids- troom en korfbalclub BKC h- len zaterdag 16 januari oh J papier op. Van onze verslaggever Oostburg - Op 72-jarige leeftijd is maandag in zijn wooi plaats Oostburg, na een slopende ziekte, het oud-lid va Gedeputeerde Staten van Zeeland Jan Hoekstra overleden. De heer Hoekstra werd in 1920 in het Friese Ursem geboren. Op 1 september 1941 trad hij in dienst van de toenmalige ge meente Oostburg. Van 1 augus tus 1945 tot 1 oktober 1946 maakte hij een 'uitstapje' naar de gemeente Terneuzen om dan weer terug te keren in dienst van Oostburg. Hier volgde zijn be noeming tot waarnemend ge meentesecretaris. In 1955 werd hij gemeente-ontvanger. Na de herindeling van 1970 werd de heer Hoekstra comptabele, te vens waarnemend gemeentese cretaris van de nieuw gevormde gemeente Oostburg. jarenlang was hij statenlid voor de WD. In juni 1978 nam hij ontslag uit gemeentedienst we gens zijn benoeming als lid van het college van gedeputeerde Staten van Zeeland. In 1982 ging hij met pensioen. De heer Hoekstra was gehuwd De Zoomweg-zuid gaat begin maart open. De gevaarlijke transporten moeten dan door de Liefkenshoektunnel, ten noorden van de Antwerpse haven. De tunnel werd trouwens speciaal ontworpen om de zogenaamde ADR-transporten - internatio naal vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg - op te vangen. De minister heeft aan zijn ambtenaren gevraagd na te gaan of en hoe alle gevaarlijke transporten door de Kennedy- tunnel verboden kunnen worden. Momenteel geldt in de Kennedy- tunnel een verbod voor sommige ADR-transporten. Zo zijn bij voorbeeld ontplofbare materia len niet toegelaten. De minister erkent dat een controle niet al tijd even makkelijk is. Door alle transporten van gevaarlijke stof fen naar de Liefkenstunnel af te leiden moet de controle efficiën- Van onze verslaggever Axel - Burgemeester W. de Graaf van gemeente Axel heeft gisteravond de 'kerstboodschap' van gedeputeede Dek aan de bewoners van de buurtschappen Axels Sassing, Koegorsstraat en Boerengat gehekeld. De Grjaf I vond het tijdstip om de bewoners te informeren over de pp handen zijn de sloop, op een moment dat er nog grct« onduidelijkheid bestaat over de haalbaarheid, uitermait ongelukkig. „Psychologisch een raar moment. Dan heb je geen gelukkige dagen", zei De Graaf. Niet alleen het moment; vlak voor kerst, was een schoon- heidsfout. De brief kwam niet bij alle bewoners terecht waardoor er grote verwarring ontstond. „Er waren mensen bij die dachten dat hun woning niet meer gesloopt hoefde te wor den omdat zij geen brief had den ontvangen", zo schilderde woordvoerder van de buurtbe woners Paul Lion gisteravond in Axel de stemming onder de bewoners. Axel zal in de vervolgfase i verzekerde burgemeester W. de Graaf, de bewoners op grondgebied van Axel (ackt in totaal) zelf op de hoogte lou- I den van de ontwikkelingen. Nog voor de raadsvergadding van deze maand kunner de bewoners van de Axelse Bas sing een eerste brief verwach ten waarin Axel haar sbnd- punt over het plan van aaipak j voor de Kanaalzone zal toe- I lichten. [et dorp Watu Blapi op »t Indonesische eiland lores ligt hemelsbreed usschien een kleine ivintig kilometer van de [tad Maumere, hoog in le bergen aan de noord- ist van het eiland. De loor de aardbeving vorig iar december zwaar be- chadigde kerk staat op iet hoogste punt van dit lorp dat 14.000 inwoners Wt. Het kerkpleintje jiedt een weids uitzicht ip een schitterend tro- jisch landschap. De onr ingende bergen zijn be- roeid met kokosnoten bomen, bananen-en ,jitbomen. In de verte is raag het zwaar getroffen [aurere en de Flores-zee ïichtbaar. Jan Hoekstra FOTO ARCHIEF DE SEN I en had geen kinderen. De creia-1 tie zal in besloten kring pli vinden. ter verlopen. De wagens deze stoffen zijn te herkgi aan de oranje-platen met d co-1 de van de gevaarlijk stol wordt vervoerd. Na de openstelling van de Iel-1 kenshoektunnel in juli '91 ka men uit de omliggende doper, heel wat klachten omdat de Zoomweg-zuid op de rechteoe- ver nog niet klaar was. Vrao!- wagens van en naar Nederladl moesten daardoor ondèr met door de dorpskernen van S- broek en Putte rijden. Volgos Kelchtermans zal de nieuwe ug I bijkomend verkeer in de Li<- kenshoektunnel tot gevolg he-1 ben. Hij heeft opdracht geg vanaf de E17-autosnelw( (Gent-Antwerpen) wegwijzers i plaatsen om het verkeer via c tunnel richting Nederland loodsen. Aan Nederland is gc vraagd hetzelfde te doen, onde meer op de Zoomweg. 1 Van onze correspondent Antwerpen - De Vlaamse minister Th. Kelchtermans wil na c I openstelling van de nieuwe snelweg tussen Bergen op Zooi I en Antwerpen (Zoomweg-zuid) het transport van alle gevaa-1 lijke (ADR-) stoffen door de Antwerpse Kennedytunne. Yfi- f bieden. loor onze verslaggever '/lathieu Kothuis 1 apu Blapi bereiken, vergt eni- inspanning. Openbaar vervoer ïaartoe is er niet. Te voet luurt de tocht ettelijke uren. Per |uto, over de kronkelige berg- i, nog altijd ruim een uur. jinks en rechts aan het weggetje figgen de bamboe- en bakstenen roningen van de boerenfamilies pan Watu Blapi. De kinderen begroeten de passerende bezoe ker eerst verrast maar rennen lan lachend en vriendelijk groe- end een heel eind met de auto Je berg op. De schade aan de iuizen lijkt hier na de aardbe ving duidelijk mee te vallen. de roomskatholieke parochie van Watu Blapi woont de Neder landse pater Adriaan Schouten. ?ater Schouten van de orde Het Goddelijke Woord (SVD) uit Te- feringen is hulppastoor in deze uarochie die onder leiding staat ran de Duitse SVD-pater Lud- ?er Jessing. Verrast ontvangt pater Schouten geboren in Tiel, het onver dachte bezoek uit Nederland lijzonder hartelijk. Na de thee doert hij ons door het parochie- uis, de kerk en het kindertehuis iet 31 weeskinderen dat wordt pleid door de Belgische Marie- Jeanne Colson uit Harelbeke. '■en flink deel van de achter- dand van de parochiekerk is na aardbeving weggeslagen en rartoont een Sink gat. In bijge bouwen en slaapkamers is de de ook groot. Wanden en )uren zijn ontzet of ingestort. ,en paar gebouwtjes waar de anderen woonden zijn onbruik- '""r geworden. zware aardschok betekende door de kinderen, bewoners en helpers in deze missiepost een lij zonder angstig avontuur. 'Vonder boven wonder vielen «r geen doden of gewonden, «echts een enkeling heeft een .aar lichte schrammen en kneu- ingen opgelopen. Pater Schou- en vindt het achteraf nog steeds en raadsel dat zijn parochie er goed is afgekomen. „Je zag de ond hier meters heen en weer uiven. Staan kon je gewoon niet meer."

de Stem | 1993 | | pagina 18