pt bij Middenstand houdt sluittijd en Koeievlaaien bepalen winnaars loterij Hulster Gemengd Koor gooit hoge ogen 4 PLAATSELIJK nieuws S KORT zeeuws SPORT in het kort DAG klapper ïursus Mig, toi kan zijt leeftijden tinmen l±L rergordijnen rdijnen Zeeuws-Vlaamse winkels zitten niet te wachten op nieuwe wet schietingen kaartingen ZEELAND CZ |>g opgeven voor de 28 januari 1993 .bouw, Volderstraat 23 S 19.30-21.30 uur) ikomsten. ireniging iKruis, Soes. kruiswerk pO-49217. iverteren fheelt een slok een borrel, EHBO en Rode Kruis werken niuwer samen D'N SLUÜSWACHTER Hulst g kRI 1993 OESTEM DONDERDAG 14 JANUAR11993 LAST VAN WELOOSHEJD ER WAT AANI I aanmelding bij: fen: De Stem, 076-236911 Van onze verslaggever Hulst/Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse midden- I ;tand staat niet te trappe- en gebruik te maken van je ruimere mogelijkheden jm sluitingstijden te hou- jen, die de nieuwe winkel sluitingswet sinds 1 janua ri biedt. Binnen de totaal 55 uur die winkels per week open mogen zijn, kan gekozen worden voor een latere openstelling dan voorheen. Van maandag tot en met rrijdag tot 19.00 uur en ;aterdags tot 18.00 uur. b Rulst heeft het bestuur van de Mster Middenstandsvereniging Eh leden geadviseerd zo moge- Ik één lijn te trekken. „Dat is djidelijker voor de consument", zjgt voorzitter G. d'Haens. Het Jstuur is voorstander van het luiten op zaterdag om 17.00 „Daaf is nu onduidelijkheid ver ontstaan omdat enkele rootwinkelbedrijven bij wijze an proef twee maanden lang ran winkels tot 18.00 uur open houden. Daar zal ook een aantal Winkeliers zich waarschijnlijk jop richten. We gaan na afloop van de proefperiode om de tafel jzitten, er is een goede verstand houding met de grootwinkelbe- i drijven, om de zaak nog eens I door te praten", zegt d'Haens. Uit een enquête onder de ruim honderd leden van de Centrum Promenade in Terneuzen bleek bijna niemand van zins de oude sluittijden te laten vallen. Een advies van het bestuur om zater dags tot 18.00 uur open te blij ven, werd door minder dan de helft van de leden onderschre ven „Vijftien winkels hebben algelopen zaterdag hun deuren na 17.00 uur open gehouden. Dat w$ geen succes. De helft sloot on half zes de deur", zegt be- stiurslid A. Meeusen. D| winkeliers in Axelsestraat en Zadpolder handhaven hun oude OjEningstijden. „Alleen Albert wijn en Gall en Gall zijn de rakels, wij gaan gewoon om zes lér dicht", zegt winkelier Din- jtmanse in Zuidpolder, je Oostburgse winkeliersvoor- jitter P. Verduin hekelde de lieuwe winkelsluitingswet. „Die leeft totaal geen zin, wij hebben ir zelfs tegen geageerd. Op deze panier zouden we weer een leetje teruggaan naar de jaren lertig", aldus Verduin. 'erduin wees op de ruimere .openstellingstijden die Oostburg al kent met zijn zondagmiddago pening. Hetzelfde geldt voor Aarden burg. Daar waren op het ge meentehuis geen aanwijzingen fat de Aardenburgse midden sand de deuren 's avonds langer vil openhouden. „Wij hebben al d; mogelijkheid in de periode vil april tot november de win ks langer open te houden en o« kennen wij een zondagopen- stiling"zei een woordvoerder. Whkelier D. Oggel in Axel ver wicht dat vooralsnog de huidige sljittijden in Axel gehandhaafd zilen blijven. „Wel is er iets vjor te zeggen om zaterdag tot |.00 uur open te blijven. Maar én is medewerking van de Ver enging van Ambulante Handel èiontbeerlijk. Zolang de koop leden op de zaterdagmarkt rond tier uur 's middags beginnen tiet inpakken heeft het voor ons veinig zin langer open te blij- ren. Ik heb het al eens aange kaart in de middenstandscom- nissie, maar de marktkooplie den voelden er toen niet veel voor een uurtje langer te blijven staaa. Ik wil het niettemin op nieuw in de commissie aan de ordestellen." Var onze verslaggever Mirdelburg - De EHBO-vereni- 8hi;en gaan in geval van rampen naiwer samenwerken met het Neierlandse Rode Kruis. Dat wodt donderdag 11 februari me enig ceremonieel vertoon vatgelegd in een schriftelijke ovrreenkomst. Varbetering van samenwerking een snellere hulpverlening, <ht is de bedoeling van de over- •erkomst. De watersnood van veertig jaar geleden geeft het oevijs dat dit levensreddend kan wercen, meldt het provinciaal beriht" ®'steren versPreid De ivereenkomst wordt in aan- vczgheid van de commissaris van de koningin ondertekend dooi het Nederlandse Rode de Koninklijke Nationale °n( voor Reddingswezen en erse Hulp bij Ongelukken het rar.p Kruis, de Koninklijke «eae.'landse Bond tot het Red- den «n Drenkelingen en de Na- oonde Bond voor EHBO. Van onze correspondente Hulst - Dat een kleine club groot kan zijn in zijn daden toont zaalvoetbalploeg Ble- ijenbergh-VAJO Sport (BVS) in Hulst. Weinig leden maar veel energie, fantasie en initiatieven leidden tot een origineel initiatief om het koperen jubileum te vie ren. De Bertha-3 actie: een ludieke loterij waarbij alles draait om de ontlasting van drie koeien. De Hulster wet houder B. Picavet kocht de ze week het eerste lot. Voorzitter Peter Bouman van BVS en Evert Verwer deden de plannen van het Bertha-3 eve nement uit de doeken tijdens een persconferentie in hun 'thuislokaal' Premiere Café in Hulst. „Wij zijn een kleine ver eniging en spelen zaalvoetbal in de Hoofdklasse Zeeland onder de Westerschelde. We hebben slechts negen spelers en een coach maar de viering van ons koperen jubileum wordt er een waar velen in Hulst nog lang over zullen praten," begon Bou man zijn uitleg. De tien sportievelingen willen voor koninginnedag 1500 loten verkopen h vijf gulden en rond de trekking wordt een groot ludiek evenement bij hockey club Rapide in Hulst opgezet. Vakken Evert Verwer vertelde hoe de trekking van de loterij straks in zijn werk gaat. „Het veld wordt in 1500 vakken verdeeld die corresponderen met de cijfers op de loten. Wij sturen achter eenvolgens drie koeien: Bertha 1, 2 en 3 het veld op. Het vak waarop de eerste koe haar ont lasting laat vallen levert 250 gulden op. De ontlasting van Bertha 2 is goed voor 500 en deze van Bertha 3 levert het ronde bedrag van 1000 gulden li op. Het zaalvoetbalploegje moest heel wat praten, organiseren en improviseren voor goedkeuring voor de loterij werd verkregen. Met de medewerking van de gemeente Hulst en notaris Vroome werd alles in goede banen geleid en kunnen de koeien met hun vlaai op konin- De medewerkers aan de Bertha-3 actie. Van links naar rechts: Peter Bouman, Evert Verwer en Ronny de Saegher. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ginnedag een aantal mensen ge lukkig maken. Receptie Naast de drie prijzen met een geurtje zijn er nog twintig prij zen in natura, variërend van een fles melk tot een cd-speler. Vanaf vandaag worden de loten aan de man gebracht. „We spe len quitte als we 1100 loten verkopen. We houden niet veel geld over omdat BVS die dag een heel programma afwerkt met een leuke receptie, de trek king met een aantal nevenani maties zoals het optreden van een zanger en passende muziek tijdens het totaal evenement. Als we geld overhouden, wordt het besteed aan een goed doel. We hopen enkele dieren te kun nen kopen voor de boerderij van de Blaauwe Hoeve", aldus Bouman. Verschillende sponsors zorgen voor een extra financiële injec tie. Zij die willen helpen, kun nen informatie inwinnen bij Premiere Café aan de Hout markt in Hulst. Daar zijn ook loten te koop en hangt een barometer waar de stand van de verkoop minitieus wordt bij gehouden. De loterij wordt aan gekondigd op kleurige affiches met twee koeienkoppen. De club hoopt in enkele weken tijd de 1500 loten te kunnen slijten. DE ogen van bestuurlijk Zee land zijn dezer dagen weer gericht op de Middelburgse abdij. Immers de nog niet he lemaal ingereden commissaris van de koningin haalde vorige week uitvoerig de pers met een 'statement' over de bur gemeesterskwestie in Goes. De commissaris die natuurlijk kennis heeft genomen van al le heisa rondom Seinstra, op perde het idee, dat de bevol king van Goes eigenlijk best bij de opstelling van een pro fielschets voor de nieuwe eer ste burger(es) kan worden be trokken. Het ging erin als het woord Gods in een ouderling. Het begrip inspraak is de laatste jaren aan slijtageverschijnse- len gaan lijden en het doet de burger deugd als hij merkt dat de hoogste benoemde functio naris in de provincie het kar retje weer van stal haalt. Hoe de deelname van de Goese burgerij aan de profiel schets voor de burgemeester geregeld moet worden is nog niet te zeggen. Commissaris Van Gelder zweeg daar ook wijselijk over. Daarom waag ik hier een poging om het unieke experiment een weinig structuur te geven. Daar heb ben de gemeenten die in de toekomst een nieuwe burge meester nodig hebben ook profijt van. Mijn idee berust op het volgende: Men belegge in alle kernen van de gemeente, alsook in de stad zelve, hoorzittingen, waar de inwoners hun wensen inzake hun nieuwe burgerva der of -moeder kenbaar kun nen maken. Het is het han digst als men daarbij niet uit gaat van brainstorming, maar als men integendeel concrete voorbeelden voor een profiel- schts ten tonele voert. Men nodige daartoe een zes tal (dat lijkt genoeg) 'zittende Zeeuwse burgervaders en -moeders uit, die men net als in de eerste de beste televisie quiz, kritisch laat ondervra gen naar hun levenswadel, hun huiselijk leven, hun spor tiviteit, hun manier van on kosten declareren, hun hard nekkigheid in het aanklampen van 'hogere overheden' en hun mening over de vaste oeververbinding (dit laatste item gaat immers de volgende eeuw beheersen). Dit alles ten overstaan van het Goese pu bliek. Deze methode van profiel schets-vooraf heeft het voor- door Tom Koopman deel dat men zich kan oriënte ren op de normale menselijke eigenschappen van normale mensen, die op een burge meesterspost azen en dat men ontkomt aan het aloude ge vaar dat men een burgemees ter profileert die eerder in het nieuwe testament dan in het Goese stadhuis gesitueerd dient te worden. Quiz biedt uitkomst Heeft Goes zich een beeld kunnen vormen van het type burgemeester dat men wenst, waarbij de één het Barbé-type zal willen en de ander meer op Kessen of Rutten tript, dan wordt bij meerderheid van stemmen één voorbeeld kandidaat benoemd tot 'norm-burgemeester'. Is deze fase voorbij, dan mo gen de 30 kandidaten die naar de post hebben gesolliciteerd zich publiekelijk meten met de norm-burgemeester. Ook hier kan de beeldbuis ons weer leren hoe dit moet. Ik denk aan een mix van 'Mega- brein' en 'Ron's Honeymoon- quiz'. Men kan uiteraard be sluiten om de verliezers niet in een pan met tomatensoep te laten vallen, maar in het Goese Sas of een ander ge schikt vaarwater. U zult nu natuurlijk tegen werpen dat de door mij voor gestelde aanpak niet erg pro fessioneel is en dat zij nauwe lijks aanspraak kan maken op enige staatkundige werkelijk heidszin. Dat is ook zo, maar gelet op het droevige effect van de tot dusverre gehan teerde praktijk met profiel schetsboeken, lijkt het ge bruik van een succesformule uit omroepland bij nader in zien helemaal zo gek nog niet. Je moet eens iets wagen. Ten slotte wist de commissaris van de koningin ook niet dat zijn .proefballonnetje zo glorieus zou opstijgen... KOERSBAL - De Katholieke Bond voor Ouderen hield in zaal De Lieve een koersbalwedstrijd. Uitslag: 1. mevrouw Heirman/ A. Emeleer, 2. mevrouw De Smet/G. Smet, 3. mevrouw Deruy- ck/mevrouw Burm. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Even zag het ernaar uit dat de grote uitvoering van de Messiah van Handel in Hulst niet door zou gaan. Maar na het verlossende ant woord van de provincie Zee land dat de subsidie alsnog kwam, haalden dirgent Jo Ivens en het koor opgelucht adem. Nu staan ze klaar om vrijdag 22 januari een uitvoe ring te verzorgen van het be kende Handeloratorium in de Hulster basiliek. De nieuwe cultuurnota zit voor de Zeeuwse koren vol voetan gels. De subsidiesluis wordt langzaam neergelaten en als de plannen doorgaan wordt er nog slechts met mondjesmaat geld gegeven aan grote uitvoeringen. De Hulster Matthaus Passion Stichting heeft met het Hulster Gemengd Koor de afspraak dat er om beurten een groots evene ment wordt verzorgd. Daar zijn centen voor nodig en dus was er subsidie aangevraagd bij de pro vincie Zeeland. Het bestuur kreeg eerst te horen dat er niets meer te halen viel en daarna dat ze voor de aanvraag 1993 veel te vroeg was. „Dat Is een enerverende zaak. Alles moet aangevraagd worden per evenement en het moet een uitvoering van regionale beteke nis zijn. Omdat er vele koren hebben geprotesteerd tegen deze rigoureuze maatregelen heeft de provincie het plan in de ijskast gelegd. De Hulster stichting kreeg eind november pas groen licht en begon meteen met de kaartverkoop. Er zijn nu al een 550 kaarten verkocht, dus de belangstelling voor een dergelijk concert is groot genoeg," aldus Ivens die al een jaar repeteert met het koor om de partituur volledig meester te worden. Ademsteun „Ik ben direct na de uitvoering van het Requiem van Duruflé in het kader van het festival van Zeeuws-Vlaanderen 1991 begon nen met de repetitie. Het is een moeilijk werk met vele coloratu ren en afzonderlijke partijrepeti ties waren dus een noodzaak. Ik heb enorm gewerkt op de verbe tering van de ademsteun bij de vocalisten en ik moet toegeven: het was zwaar maar zeer bevre digend. De opkomst van de koorleden bij de repetities was optimaal en ze waren enorm en thousiast". Ivens stelt dat de taak van een dirigent van een amateurkoor niet gemakkelijk is. „Je moet ze steeds weten te motiveren zodat ze zin krijgen in het bestuderen en uitvoeren van een werk. Ik heb al heel wat werken met het koor uitgevoerd, maar de Mes siah is een uitdaging. Gaande weg kreeg ik tijdens de repetities in de gaten dat het koor zeer gemotiveerd was. Er waren groepjes die samen thuis de par tij instudeerden en anderen de den het op eigen houtje. Ik heb alles tot in de puntjes kunnen voorbereiden en dat is nodig want ik heb slechts één generale repetitie waarop koor, orkest en solisten samen zijn". Pianist Dat een dergelijke tutti-repetitie te weinig is, geeft Ivens volmon dig toe. Gelukkig heeft hij deze en volgende week de handen vrij omdat hij dan beschikt over een pianist die de begeleiding vooi zijn rekening neemt. Tot nu toe leidde Ivens de repetities van achter de piano. „Het koor moet precies weten waar het aan toe is. Het moet de slagtechniek van de dirigent feil loos aanvoelen. Ik heb met het orkest ook al enkele keren gere peteerd en de vrouwelijke solis ten waren daarbij, dus ik denk dat het met die ene repetitie van drie uur wel lukt. Het moet trou wens, daarom is er hard gewerkt aan het anticiperen tussen koor en solisten. Het is een voordeel dat er in de Messiah geen enkel onderdeel zit waarin koor en solisten samen musiceren. De Generale mag geen zenuwach tige bedoening worden, het moet een bevestiging zijn van wat de muzikanten en koorleden kun nen". Ivens koos voor het Dordts ka- merorkest omdat hij met deze musici hetzelfde werk uitvoert met het Middelburgs Oratorium Koor en het Toonkunstkoor in Breda. Ook de solisten zijn, tij dens de drie uitvoeringen op een enkele na, dezelfden dus weet Ivens dat deze hun partij al kennen. Na de Messiah begint het koor meteen met de voorbereiding van de CD-opname die 16 en 17 april wordt gerealiseerd in de Hulster basiliek. Er worden drie werken met orgelbegeleiding (Loys Isoré-instrument) op de schijf gezet met de twee lijfstuk ken van het koor de Psalm van Franck en de Cantique de Racine van Fauré. De andere werken, waaronder bekende en onbekende composi ties van Mozart, delen uit de Messiah van Handel en het Glo ria van Vivaldi, worden uitge voerd met een ad-hoc orkestbe- geleding. Het is de eerste echte digitale cd-opname die het koor realiseert, nadat Mirasound al veertien platen op de markt heeft gebracht van de Hulstena ren en Ivens. „Er is heel wat nieuw bloed gepompt in het koor de afgelo pen twee jaar. De verhouding tussen de vier partijen is ideaal met 21 tenoren, 21 bassen, 32 alten en 36 sopranen. Er is een wachtlijst vooral bij de vrouwen, dus het koor floreert goed. De Messiah moet vrijdag een 'klap per' worden. Er is hard aan gewerkt en ik ben er van over tuigd dat we kwaliteit brengen ook al kiezen we voor de inter pretatie voor de gulden midden- Het Hulster Gemengd Koor bezig met de repetitie FOTO CAMILE SCHELSTRAETE weg. Het koor gooit met deze uitvoering- hoge ogen," besluit Ivens. Glastuinbouw in Bathpolder niet schadelijker voor milieu dan landbouw Grootschalige glastuinbouw in de Bathpolders in Reimers- waal is, mits aan vergunnin gen gebonden, niet schadelij ker voor het milieu dan de landbouw die er nu al in de polders is. Tot die bevinding komt een adviesbureau dat in opdracht van de NV Land- bouwmaatschappij De Bath polders een milieuonderzoek heeft gehouden naar de gevol gen van vestiging van een 'gla zen stad' in Zeeland. Voor de aantasting van het milieu is vooraal gewaarschuwd door de Zeeuwse Milieufederatie. Zoals gemeld willen de ge meenten Reimerswaal en Ka- pelle verhuizende Westlandse tuinders binnen hun gemeente halen. Kanaal door Zuid-Beveland dicht voor grotere schepen Het Kanaal door Zuid-Beve land is van 15 tot en met 19 februari wegens werkzaamhe den gesloten voor schepen die meer diepgang hebben dan 3.50 meter, of die een zogehe ten basculeopening nodig heb ben van de Vlakebrug en die een diepgang hebben groter dan 3.00 meter. De schippers van deze schepen wordt aan geraden gebruik te maken van de Schelde-Rijnverbinding of het Kanaal door Walcheren. Tenniscompetitie vrouwen Terneuzen Terneuzen - In de tenniscom petitie voor vrouwen in het Terneuzense Racketcentrum rekende Baronie in de hoogste poule via een 3-1-overwinning af met promovendus Van Riet. Ria Spuessens en Loes Eyke wonnen met 10-7 van Marlies van de Walle en Karin van Riet, maar met 8-8 sleepte Annemarie Neve en Dineke Dees een gelijk spel uit het vuur tegen Jette Clement en Koos Geuze. UITSLAGEN Poule 1: Baronie-Van Riet 3-1, Racketjack-Keijzer 4-0. Poule 2: Van Driel-Sponselee 2-2, Cavanagh-Forty Love 4-0. Poule 3: De Teije-Leeuw 4-0, Dooms-Bakker 2-2. Poule 4:'De Moor-Jansen 2-2, Jeari- toha-Van Kuylenburg 0-4. Poule 5: Vinke-Loof 4-0, De Smit- De Reus 4-0. Mixed-tennis Ador Hoek - In de Ador-mixed-ten- niscompetitie won Boskreek 1 met 8-4 van Segers, waardoor degradatie voor Segers onaf wendbaar lijkt in poule C. Voor Segers was Toine de Waal twee keer succesvol. Met Ria Spuessens aan zijn zijde versloeg hij met 11-2 Addie Carels/Joop de Rechter en samen met Peter van Lim- men was hij via een krappe 8-7-score het duo Robin Mo rel/Joop de Rechter de baas. De overige vier partijen gin gen naar Boskreek 1, Wisse/ Morel-Spuessens/Van Limmen 11-5, Careis/Wisse-Segers/ Guilliet 7-4, Wisse/De Rech- ter-J. en H. Segers 11-1, Ca- rels/De Rechter/Guilliet/Se- gers 11-2. UITSLAGEN Poule G:_ Segers-Boskreek 1 4-8, Trico Luxe-Westerscheldecollege Poule D; Rammelaar-Steenbakker 0-12, AKFABA-Verschelling 10-2. Poule De Meppers-ROB 7-5, Sluis-Sabina 10-2. Poule F: Baronie-De Bart 7-5, Team'91-Van der Poel walk over. Tenniscompetitie mannen Ador Hoek - In de Ador-tenniscom- petitie voor mannen versloeg Dees met 10-2 Westerschelde- college. Toine de Waal won met 7-6 van Sjaak de Braai, Pim Lexmond-Van Valen werd 7-4 en John Verbeke-Ed- dy Kroes 10-2. Peter van Halteren zorgde voor de enige punten voor Westerscheldecollege door een verrassende 8-3-winst op Gui- do de Rechter. In het dubbel waren De Waal enDe Rechter via 7-4 sterker dan De Braai en Van Halteren en wonnen Lexmond en Verbeke met 9-5 van Kroes en Van Valen. UITSLAGEN Poule C: Dees-Westerscheldecollege 10-2, Cerestar-Right Line 3-9. Poule D: Segers-Con Forza 12-0, Van Noorden-Oostburg 1 8-4. DUBBELCOMPET1T1E Raedts/DHont-Zegers/Simonse 4-2, Van Remortel/Poppe-Dhont/Lapi- daire 6-0. Poule B: Risseeuw/Verbrugge-Beun/ Middel 0-6, Vercruysse/Goethals- d'Hert/Fliers 6-0. Poul^ D: Stam/Van Overdulve- Huisman/Dees 6-0, De Vlieger/ Jongbloeds-Tommel/Thans 0-6, Kan/Koole-Huisman/Buyck .1-5, Goosen/Hendrikse-Bouterse/Ma- chielse 6-0. VOGELWAARDE - 't Gelaag, KBO, 14 u. kaarting. LAMSW AARDE Café De Vier Jaargetijden, 13.30 u. schieting voor bejaarden. CLINGE Malpertuus, ANBO, 13.30 u. dansen. IGRAAUW Gemeenschapshuis, KBO, 13.45 u. kaarting. I SAS VAN GENT De Roselaer, KBO, 14 u. koersbal. KAARTINGEN Hulst - Zaal De Lieve, 36 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Hoeye, Clinge; 2. G. van Remoorter, St.-Jansteen; 3. mevrouw Jansen, Hulst.

de Stem | 1993 | | pagina 17