Samen gokken tegengaan' Ipnieuw Fransen met drags aangehouden in Terneuzen Granaat slaat krater in de polder !eeuws consultatiebureau pleit voor gezamenlijk beleid gemeenten tuut igen De Sterre Statenlid Van Dijke is opvolger Leerling Plan in Terneuzen om zes stadswachten aan te stellen Meer vrijheid gemeenten bij plaatsen windmolens 'Zeventien miljoen genoeg voor sloop buurtschappen' POSTBANK HUIS-I DIEREN ROCOMPUTER imissie henhuizen ancediensten Baggerdepot komt vrijwel zeker in de Koegorspolder Daling hypotheekrente. 1993 X 67 4 Mb RAM, 40 MHz, 105 Mb iskdrive, 16 bit SVGA kaart d. software21 50.- 599,- IEDING 4 Mb RAM, 25 MHz, 105 Mb VGA kaart 512 Kb, 2 seriële IEDING 4 Mb RAM, 33 MHz, 105 Mb en 3,5", 16 bit SVGA kaart nd. software 3000,- 599,- b RAM, 50 MHz, 170 Mb ver- s: 5,25" en 3,5", 16 bit SVGA oort, ind. software... 4200,- 899,- BIEDING Mb RAM, 66 MHz, 170 Mb ver- ives: 5,25" (1,2 Mb) en 3,5" ore4500,- 899,- ,-o Koren via een KI®tni|o .n Oe Stem 1 en riet komt in orde rs tienduizenden Slem-lezers en lff"T' n (een 0p de drie) lezen uw advertentie 2H speciale belangstelling heööen voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren de stem zeeland DONDERDAG 14 JANUAR11993 DEEL C i,«onze verslaggever Leuzen - Voor de derde maal in uweek tijd heeft de marechaus- «-brigade Terneuzen jonge Fran- j betrapt op het bezit van soft- jandagmiddag werden vijf jongelui «ehouden met verdovende middelen in hun bezit en dinsdag was het op nieuw raak op de Oostsluis in Terneu zen. Bij controle toen bleken drie inzit tenden van een Franse personenauto in bezit van 51 gram hasj en 147 gram weed. De jongelui, in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, zijn afkomstig uit de omge ving van Calais. Uit hun verklaringen bleek dat zij de soft-drugs hadden gekocht in de Ter- neuzense binnenstad en daar zo'n dui zend gulden voor hadden betaald. Ze wilden de middelen voor eigen gebruik overbrengen naar Frankrijk. Een van de drie kreeg nog een proces-verbaal om dat hij geen geldig identiteitsbewijs kon tonen. Zij werden gistermorgen voorge leid aan de officier van justitie in Middelburg. Dat in zo'n korte periode herhaaldelijk Fransen worden betrapt op de smokkel van verdovende middelen is geen gevolg van een speciale actie. „In deze tijd van het jaar, als de toeristenstroom nog niet op gang is gekomen, lopen buitenlandse wagens wat meer in de gaten. Dan zijn drugs-smokkelaars gemakkelijker te traceren. Onze mensen hebben daar toch wel een neus voor gekregen", zegt brigade-commandant kapitein Maat. „Een van de afgelopen tijd aangehou den auto's werd al eerder gesignaleerd." Wat kapitein Maat opvalt is dat de Fransen er toch wel een hele reis voor over hebben om zich in Terneuzen te bevoorraden. „Vorige week kwam een auto zelfs uit een district dat zo'n vijftig, zestig kilometer beneden Parijs ligt". obis 'a's computerketen Nr.] in onze verslaggever liddelburg - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco- ilen Drugs (ZCAD), dat zich sinds vorig jaar ook met «verslaving mag bezig houden, zou graag zien dat de eeuwse gemeenten gezamenlijk een gokpreventiebeleid itwikkelen. Het gaat hierbij om beleid met betrekking it gokautomaten, de zogenaamde 'éénarmige bandie- gen en het Instituut Jingen zijn per 1 januari rgopleidingen. i de opleidingen kwalitatief •.kelen van onderwijs in pnen. Ook willen de scholen orgen voor werkers in de [ren installeerde in s voor klachtenbehandeling, dracht om de huidige bij de analyse en eerste instantie niet lukt, kan rezen naar de dviseren inzake structurele jlend uit klachten. f beslist over de plannen die be Sterre heeft ingediend i de nieuwbouw. In het kort aatsen in woningen in Clinge, brhof (verouderd) en Nobelhof fciowoningen in Terneuzen. 2nd in Terneuzen te verweven Jplaatsen mogelijk te maken, e tweede helft van 1994 de ■stering van 32.100.100 gulden. centrale posten ambulance pverlening voor ediensten in de provincie je leveren aan n in aanvang bestemd voor dige- en medische verpleegkundige anno 1992 en deskundig toepassen is e training voor de ulance, noodzakelijk. Het tg tussen de verpleegkundigen ur van de centrale post ritisch bezien door enkele risaties. vorig jaar verleent het ureau hulp aan 58 gokverslaaf- cliênten. „Naar onze mening i topje van de ijsberg en het iwijst dat gokverslaving ook in «land een probleem gaat wor- aldus CAD-medewerkster Ivira Visser. si op elkaar afgestemd ge- eentelijk beleid is nodig omdat si landelijk beleid uitblijft, ierdoor wordt de strijd tegen ikverslaving afhankelijk van et gemeentebestuur. Het al dan niet beteugelen van tasten is een gemeentelijke lak," zegt J. van Diepen, oordvoerder van het ministerie sn economische zaken. „De si- ratie per gemeente kan ver- rhillen en het bestuur kan het este oordelen wat gedaan moet orden. Wij kunnen hier geen indelijk beleid voeren omdat leelautomaten niet onder de et op de kansspelen vallen". erbod an Diepen vindt een gemeente- verbod op speelautomaten een goed middel om gokversla- ing te beperken. „Door een ver- od wordt de zaak alleen maar niggedrongen in de illegaliteit, convenant tussen gemeente gokautomaten-exploitanten ai het beste zijn." Ie gemeente Middelburg heeft Is eerste in Zeeland inmiddels en dergelijke overeenkomst ge- oten. Er staan wat afspraken Zo dienen exploitanten van (drijven waar gokautomaten i, er op toe te zien dat geen fermatig gokgedrag plaats- 't en iemand niet al te lang chter een automaat staat. Ook orden gebruikers met stickers (waarschuwd tegen de gevaren an overmatig spelen. Verder is at voor jongeren onder de acht- ffl verboden om zich aan een ikautomaat te wagen. Het is i de bedoeling dat mensen overmatig gokken, uit de oreca-gelegenheden worden ge- 'Ontrole 'oorzitter van de VAN (Vereni- "1 Automatenhandel Neder- a), M. Doll, is groot voorstan- der van het werken met conve- nanten. „Controle op een conve nant is ook goed uit te voeren als men een goed gemeentelijk be leid voert. Dat gemeenten spel- automaten helemaal gaan ver bieden, zouden wij ten zeerste betreuren. Een algeheel verbod op spelautomaten werkt alleen maar illegaliteit in de hand. Je hebt dan helemaal geen zicht meer op gokverslaving." Volgens Doll verdwijnen gokver slaafden dus niet met een verbod op gokautomaten. „Vooral niet als je per gemeente zo'n verbod invoert. Als elke gemeente apart gaat toeren, gaat de gokverslaaf de van alles verzinnen om toch te kunnen gokken en daar zijn ze heel creatief in." Doll vindt dat er een landelijk beleid moet komen op het terug dringen van gokverslaving. „Je wordt als ondernemer tureluurs van het feit dat de regelgeving in elke gemeente weer anders is." Vooral de jeugdigen lopen vol gens CAD-deskundigen een groot risico om verslaafd te ra ken aan gokken, omdat het erg makkelijk is om een gulden in een gokautomaat te gooien. „Je moet er dus ook voor zorgen dat jeugdigen niet meer bij die kas ten kunnen komen, door auto maten in casino's of cafés neer te zetten." Visser gaf als mogelijkheid het verbieden van automaten in laagdrempelige omgeving als kantines. Een 'droge' horecazaak (broodjeszaak) zou er één mogen hebben en de 'natte' horeca (ca fés) maximaal twee. „Gemeenten zouden ook geld moeten vrijma ken en activiteiten ontplooien zoals bij de bestrijding van alco holmisbruik. Een mogelijkheid om aan geld te komen is bijdra gen van bedrijven waar gegokt kan worden in een centrale kas te storten waaruit preventie-ac tiviteiten betaald kunnen wor den. „Zo'n beetje het idee van de vervuiler die betaalt", zei ze. Volgens Visser biedt een 'afge schermde' regio als Zeeuws- Vlaanderen een mooie kans aan de daar liggende acht gemeenten om gezamenlijk een goed beleid te ontwikkelen. Boer Dekker in de krater die de granaat bij de ontploffing in zijn land sloeg. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Biervliet - Een flinke knal, als echo van het recente oorlogsverleden, weerklonk gisteren in de polders rond Biervliet. Veroorzaakt door een granaat van een halv^ meter doorsnee, tot ontploffing gebracht op het land van de familie F. Dekker aan de Geertuidadijk. De granaat was vorige week bij het ploegen bovengekomen en werd gesignaleerd door jagers. Gistermorgen waren EOD (Ex plosieven Opruimings Dienst) en rijkspolitie er om het projectiel op te ruimen. Al snel werd de conclusie getrokken dat vervoer van het 'bommetje' te gevaarlijk was en dat het ter plekke onschadelijk moest worden gemaakt. Een flinke krater was het gevolg. „Zo zie je maar weer eens hoeveel kracht zo'n ding toch nog kan veroorzaken", aldus een woordvoerder van de politie. In het verleden zijn rondom de boerderij van de familie Dekker al vaker oorlogsmunitie en granaten gevonden. De nieuwe vondst heeft de EOD doen besluiten binnenkort een uitgebreide zoekactie bij de boerderij uit te voeren. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Terneuzense college van b en w wil voor een periode van een jaar zes stadswachten in de Scheldestad aanstellen. Hiermee wil het college de veiligheid in de stad vergroten en de burgers extra service geven. Kifl Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs bindt de an met de éénarmige bandiet. foto anp Terneuzen neemt hiermee deel aan het project Stadswacht Re gio Zeeland, dat vanuit Middel burg is opgezet. In Middelburg loopt het project al een tijdje en aan Terneuzen, Goes en Zierik- zee wordt gevraagd mee te doen. De projectcoördinator van het project legde tijdens een com missievergadering in december de doelstellingen uit. Een meer derheid van deze commissie ad viseerde toen al positief maar er werden wel een aantal randvoor waarden gesteld. Deze hadden betrekking op een voortzetting van het project, het effect van het optreden en een verbreding, zoals het betrekken van de hon dencontrole en de parkeercon- trole. Bedoeld om de overlast voor de burger zoveel mogelijk te voorkomen. Het college streeft ook naar deze verbreding. Daarnaast vinden B en W het belangrijk dat langdu rig werklozen een opleiding kun nen krijgen als stadswacht/be veiligingsbeambte. Hiermee kunnen ze zich voorbereiden op de arbeidsmarkt en doorstromen naar een betaalde baan. Van iedere deelnemende ge meente wordt dertigduizend gul den gevraagd. Het Terneuzense college vindt dat bedrag aan vaardbaar. De nog op te richten Stuurgroep gaat na wat de mo gelijkheden voor de langere ter mijn zijn. Het college schat de toekomst financieel gezien roos kleurig in. Het project wordt immers voor een deel gefinan cierd met arbeidsvoorzienings- maatregelen in combinatie met subsidie uit het Europees So ciaal Fonds en gemeentelijke bij dragen. B en W gaan er niet van uit dat een opsporingsbevoegdheid voor de stadswachten noodzakelijk moet zijn. Er moet wel sprake zijn van een goede coördinatie met de politie. Voor de huisvesting wordt ge dacht aan de huur van een kan toorpand voor een jaar. De kos ten van inrichting en dergelijke worden betaald uit het project. Het voorstel wordt dinsdag 19 januari besproken door de leden van de raadscommissie voor al gemeen bestuur, openbare orde en veiligheid. Vertegenwoordigers van de buurtschappen die daar aan twijfelen, probeerden gisteren tevergeefs de garantie van de gemeente te krijgen dat zij even tuele tekorten zullen aanvullen. In Axel en Sas van Gent, waar ze vroegen om die garantstelling in een intentieverklaring voor het plan van aanpak op te ne men kregen ze geen voet aan de grond. Maar ook in Terneuzen, waar het plan vandaag in de belangrijkste adviserende com missie VROM wordt behandeld, lijkt dat verzoek te sneuvelen. De berekeningen van de buurt bewoners en die van de stuur groep Gebiedsgerichte Benade ring, (de samensteller van het ambitieuze plan dat wonen, wer ken en milieu in leefbaar even wicht moet brengen) lopen nogal uiteen. De stuurgroep denkt dat 16,8 miljoen gulden genoeg moet zijn om iedereen aan vervangen de woonruimte te helpen. De buurtbewoners komen uit op een berekening van 32 miljoen gul den in totaal. Zij baseren hun berekening echter op de sloop van 148 woningen. Wethouder P. Hamelinek van Terneuzen zei gisteravond dat er maar 120 wo ningen gesloopt moeten worden. „De cijfers die we noemen zijn de enige juiste. De berekeningen zijn gemaakt door hetzelfde bu reau dat zich met de sloop van Sluiskil-Oost heeft beziggehou den", Volgens Hamelinek kon den alle bewoners zich daar in vinden. In Sas van Gent pareerde wet houder L. Marquinie de twijfe laars met dezelfde argumenten. Beide wethouders gaan er in ie der geval van uit dat de belan gen van de bewoners voldoende zijn gewaarborgd. Burgemeester W. de Graaf van Axel wilde gisteravond de discussie over het rekenwerk van de bewoners niet aangaan. Het rekenwerk komt later aan de orde als de commis sie die zich met de sloop gaat bezighouden de details gaat uit- werken. „De intentieverklaring gaat uit van een globale raming. Schijnt dat niet te kloppen en mochten we niet aan het geld komen dan gaat de sloop gewoon niet door. Maar ik wil eerst we ten wat het werkelijk gaat kos ten en wij zullen eisen dat dat zorgvuldig gebeurt". Er was gisteravond gemeente- breed kritiek op de terughou dende opstelling van het be drijfsleven waarvan een bijdrage van drie miljoen wordt ver wacht. Dat geld wordt door ge meenten, rijk en provincie voor gefinancierd. In Terneuzen ging WD'er P. Broekhuyzen er van uit dat de gemeenten naar hun geld kunnen fluiten. Ook zijn partijgenote in Axel, mevrouw L. den Doelder zag daar niets van komen. „Dat geld zullen we snel kwijt zijn". Ook de Terneuzense gemeente raadsfractie van Groen Links heeft geen enkel vertrouwen in het bedrijfsleven, dat zegt in de vorm van milieuheffingen al ge noeg bij te dragen. Twee grote bedrijven, Hydro Agri en Dow, gaan niet verder dan de vage belofte om, als het ze uitkomt, de vrijgekomen gronden van de gesloopte buurtschappen te ko pen. Groen Links vindt dat veel te mager. „Ais de overige frac ties dit voorstel steunen, accep teren ze een voorstel zonder eni ge garantiestelling. Wij nemen die verantwoordelijkheid niet", aldus raadslid A. van Himme. Wethouder P. Hamelinek had aanzienlijk meer vertrouwen in het bedrijfsleven. „We gaan er vanuit dat het bedrijfsleven de toezeggingen nakomt als het ze economisch meer voor de wind gaat. In het verleden zijn we niet teleurgesteld". Over een ding waren alle par tijen het gisteren eens. De bewo ners mogen niet de dupe worden van een maatregel die door de overheid wordt opgelegd. Maar er was gisteravond bijna nie mand voor te porren om die die fraaie woorden, met geld uit ei gen zak, om te zetten in harde garanties. ZIE (JOK ZEELAND - C3 Van onze verslaggever Middelburg - Het landelijk bestuur van de Reformatori sche Politieke Federatie (RPF) heeft het Zeeuwse statenlid Leen van Dijke (37) naar voren geschoven als opvolger van het Tweede-Kamerlid Meindert Leerling. Leerling maakte vorig jaar be kend geen nieuwe zittingspe riode meer te willen en Van Dijke wordt nu in stelling ge bracht om als lijsttrekker de verkiezingen van 1994 in te gaan. De Federatieraad van de RPF moet het besluit op 13 februari nog bekrachtigen, maar men verwacht dat dit geen problemen zal opleveren. Van Dijke, lid van de Christe lijk Gereformeerde Kerk en vader van vijf kinderen, is tien jaar lid van de staten. Hij is meerdere malen opgevallen door zijn ongezouten uitspra ken en zijn kritiek op het functioneren van het provin ciaal bestuur en de ambtena ren. Hij heeft al eens eerder meegedaan aan de Tweede- Kamerverkiezingen, maar stond toen op een onverkies bare plaats. Van Dijke heeft het RPF-be- stuur toegezegd zeker twee periodes van vier jaar in de Tweede Kamer te willen blij- Leen van Dijke foto archief de stem ven. De nieuwe lijstrekker werkt momenteel bij een be drijf dat handelt in bouwma terialen. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Zeeuwse gemeenten krijgen van de provincie meer zeggenschap in het toestaan van windmolens op hun grondgebied. Ook worden de locaties voor de grote projecten windturbines op een wat minder dwingende manier door de provincie voorgeschreven. Axel/Sas van Gent/Terneuzen - De gemeentebesturen van Axel, Sas van Gent en Terneuzen gaan er vooralsnog vanuit dat de toegezegde zeventien miljoen voor de sloop van de drie buurtschappen (en vervangende woonruimte) in de Kanaalzo ne voldoende is. Dit blijkt uit een gisteren uitge komen ontwerp van een Zeeuwse beleidsnota over windenergie. De nota is een vervolg op een eerste verkennend rapport dat vorig jaar uitkwam. En tegelij kertijd een toegift aan de ge meenten die na dat eerste rap port heftig protesteerden tegen de mogelijke komst van wind molenparken op hun grondge bied. Oostburg, Hontenisse, Terneu zen, Kortgene, Reimerswaal en Tholen werden in dat eerste rap port genoemd als plaatsen waar door particulieren of organisa ties windmolenparken konden worden gebouwd. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten rea geerden daarop met een lijst van voorwaarden, maar waren niet definitief afwijzend. De andere gemeenten waren dat wei. Met de nieuwe nota komt de provincie tegemoet aan de be zwaarmakers. Nu worden elf plaatsen in Zeeland genoemd waar de grote windmolenparken mogen komen, maar er moeten er uiteindelijk vijf uitkomen wil het ambitieuze streven van Zee land slagen om voor de eeuwwis seling 250 MegaWatt aan vermo gen uit windenergie te halen. Het is de vraag of dat gehaald zal worden, want momenteel wordt slechts 19 MegaWatt ver mogen door de wind geleverd, terwijl daar met min of meer concrete projecten nog eens 20 MegaWatt bij zal komen. De Van onze verslaggever Middelburg - Het baggerdepot van Zeeland komt vrijwel zeker in de Koegorspolder bij Sluiskil. Dat blijkt uit het advies aan Provinciale Staten van een pro vincial e stuurgroep die de ver schillende lokaties van het slib- depot onderzoekt. De stuurgroep baseert haar me ning op het vervolg van het grote milieuonderzoek, de zogeheten Milieu Effect Rapportage (MER). In die rapportage wordt gesteld dat baggerberging in een put of op het maaiveld van de Koegors polder de minst slechte oplossing is voor het milieu in Zeeland. Zoals gemeld zoekt de provincie naarstig naar een groot depot, zoals er ook een op de Maasvlak te ligt. In dat depot moet de vervuilde bagger van de Wester- schelde worden opgeslagen. Aanvankelijk waren meer loca ties voor zo'n begring in beeld. De Koegorspolder is als favoriet overgebeven. Mocht het provin ciaal bestuur beslissen tot het maken van een depot in de Wes- terschelde, een optie die minder waarschijnlijk wordt geacht, dan beveelt de stuurgroep de Middel plaat aan. Punten die in het voordeel van de Koegorspolder hebben ge sproken, zijn de ligging en het feit dat de bodrm er bestaat uit een ondoordring Dare kleilaag. nieuwe eeuw naakt en snelheid in het beleid is dus geboden, aldus de beleidsnota nog steeds optimistisch. Een ander nieuwtje in de nota is dat pas gepraat zal worden over de bouw van molens in die vijf gemeenten als er initiatieven van particulieren of organisaties worden ontplooid. Ook een wijziging in het beleid is meer zeggenschap voor ge meenten waar het de kleinere projecten betreft. Tot nu stond de provincie op het principe dat bij elke boerderij in het buiten gebied een windmolen mocht ko men. Veel gemeenten protesteer den hiertegen, ze zagen hun pol ders al volgebouwd worden met allerlei windmolens. In de nieuwe nota blijft het prin cipe van de provincie overeind, maar kan en mag een gemeente onder voorwaarden extra beper kingen inbouwen tegen windmo lens in het buitengebied. Al met al noemt de provincie zelf de beleidsnota geen afzwak king van het bestaande beleid. En het vrijere beleid belet het halen van het streefvermogen ook niet, meent de provincie. Wel wordt de discussie er ondui delijker op. De toegift is gedaan om de gemeenten niet nog meer Middelburgse beleidslijnen door de strot te duwen. (ADVERTENTIE) De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: 8,0 Rente 2 jaar vast: 8,1% 8,5%) Rente 5 jaar vast: 8,0% (8,4%) Rente 7 jaar vast: 8,0% (8",4%) Rente 12 jaar vast: 8,0% (8,4%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2% hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020 - 584 77 77 of haal de folder op het postkantoor.

de Stem | 1993 | | pagina 15