199,- Serviërs toch door knieën MEEVALLER VAN DE BOER BEKENDMAKING Personeel geschokt door halvering krijgsmacht Tanker in stukken geslagen Amerikaanse aanval op Irak lijkt ophanden Akkoord vredesplan over opdeling Bosnië in autonome provincies Honecker mogelijk vandaag al cel uit Centrale bank verkoopt kwart van goudvoorraad OPRUIMING OPRUIMING L lJ est-Brabant en Zeeland oeten kazernes inleveren vertocht kost zomer geld lieprijzen ink gedaald olin van Loen ewijst waarde oename van «todiefstallen okker ontslaat 20 mensen ÜPEZE KRANT: Merijntje Tijdens de opruiming alle merkmonturen met rood label: GROENEVELD OPTICIENS 4 Kamerplanten 4 Bloempotten Wisselvalli Transactie levert 7,5 miljard gulden op DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 "Vrijdag koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds. r" losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 lllll li - Minister Ter Beek heeft West-Brabant en Zeeland niet «tn in zijn plannen voor de inkrimping van de krijgsmacht, jdfijt bekeken of de KMA in Breda en de officiers-opleiding «ügd op de Bredase Seelig-kazerne kunnen worden samenge- 4 Gevolg kan zijn dat -Seelig-kazerne dicht gaat. In elk geval in in Breda de Chassé- en Kloosterkazerne worden gesloten. !ren werd ook duidelijk dat de kazerne in Keizersveer dicht In West-Brabant wordt verder de Cort Heijligerskazerne in B op Zoom gesloten. Naar de toekomst van de Koningin jdimnakazerne in Ossendrecht wordt een studie verricht, tl» verdwijnen de komende jaren ook het militaire complex in jhen en een deel van de Hersteleenheid in Dongen. Defensie zal Zakelijkheid van deze complexen onderzoeken, e'and raakt volgens de plannen van Ter Beek zijn enige kazerne it de Generaal Majoor Berghuiskazerne, ofwel het OCMA [tidings Centrum Militaire Administratie), wordt gesloten. j VERDER zeeland -cl Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ter Beek van Defensie heeft met zijn plannen tot halvering van de krijgsmacht en het omvormen tot een beroepsle ger het personeel bij Defensie ernstig geschokt. Het personeel wordt terugge bracht van 140.000 naar 70.000. Dertienhonderd beroepsmilitai ren en tweehonderd burgeramb tenaren worden gedwongen ont slagen. Dienstplichtigen zullen nog tot maart 1997 worden opgeroepen; zonder extra financiële vergoe ding, maar voor 9 in plaats van 12 maanden. De bonden voor het personeel bij Defensie hebben grote bezwaren tegen de plannen die Ter Beek gisteren bekendmaakte. De militaire CNV-bond ACOM dreigt zelfs met massa-acties op vliegbases en kazernes in maart. „Gedwongen ontslagen zijn vol strekt uit den boze", aldus ACOM-voorzitter P. Gooijers, die vreest dat het aantal ge dwongen ontslagen zal oplopen tot vierduizend. De organisaties van dienstplich tigen, WDM en AVNM, vinden het onacceptabel dat de op komstplicht niet sneller wordt afgeschaft. De WDM is 'witheet' dat dienstplichtigen langer moeten opkomen omdat anders het aan tal gedwongen ontslagen van be roepsmilitairen groter zal zijn. Ter Beek voelt niets voor het vervroegen van het moment waarop de opkomstplicht wordt afgeschaft. „Elk jaar dat de op komstplicht eerder wordt afge schaft leidt tot honderden, zo niet duizenden extra gedwongen ontslagen. Daarom zet ik de hakken heel hard in het zand", aldus de minister. CDA en PvdA, die tot nu toe pleitten voor het afschaffen van de opkomstplicht binnen twee of drie jaar, reageerden terughou dend. CDA-Kamerlid Frinking sluit het verkorten noch het verlengen van de overgangsperiode uit. PvdA'er Vos waarschuwt dat on der druk van de publieke opinie de dienstplicht eerder dan 1998 verdwijnt. De WD twijfelt of Defensie in staat zal zijn jaarlijks 9.300 nieuwe beroepsmilitairen te werven. „Ik heb voldoende ver trouwen dat dat lukt", aldus Ter Beek die echter op dit punt geen garanties wil geven. vervolg op binnenland - a3 zie ook achtergrond - a2 Btlburg - Deze zomer zullen listen een gulden moeten be lt voor een tochtje op de itoot Vlissingen-Breskens. «K-Vlamingen mogen op toon van een legitimatiebe- s wel gratis blijven reizen, jeputeerde Staten van Zee- d hopen hiermee de stroom ógers, waarvan velen slechts iet voor het varen, in te ■en. ZEELAND - C1 iJen - De prijzen van ruwe zijn gisteren verder gedaald kwamen op het laagste ni- sinds begin vorig jaar. ids oktober is er een prijsval jetreden van bijna twintig Kent. Noordzee-olie noteerde te in Londen nog geen 17 De prijsdaling is een ge in een geringe vraag en raim aanbod. ikiade - John van Loen be is bij zijn debuut voor Feyen- i meteen zijn waarde. In het d met Roda JC in Kerkrade, imet 1-2 door de Rotterdamse ;rd gewonnen, stond hij i de basis van de eerste Feye- (d-treffer en nam hij de We zelf voor zijn rekening. JE SPORT - BI iag - In Nederland is 190 het aantal autodief- fors gestegen. Minister Nh Ballin van justitie wijt I aan de politieke omwente- 5 in het Oostblok en de her- van de twee Duitslan- i Hierdoor is een grotere ïkt voor gestolen auto's ont- an. JE BINNENLAND-A3 Werdam - Bij vliegtuigfa- Fokker worden 220 werk ers ontslagen. Het gaat om ontslagen bij dochteronder- Fokker Aircraft BV op jphol, 20 ontslagen bij de |®5ing in Ypenburg en 50 ont- Hfflbij de vestiging in Hooge- De ontslagen maken deel ban een vorig jaar aangekon- W bezuinigingsoperatie. «ECONOMIE-A6 •«DAAG 2 KATERNEN ^tergrond «Menland «tra achtergrond Ecom omie Sport geland Gids "^-programma's A2 A3 A4 A5 A6/A7 A7 deel B deel C deel D D2 Leeg leger leegst Journalisten op de Shetlands kijken naar de olietanker Braer die gisteren totaal aan stukken geslagen is door de woeste zee. De ramp is hierdoor nog groter geworden omdat alle olie, 85.000 ton, nu uit het schip stroomt. zie buitenland - a5 foto ap Van onze verslaggever Mare de Koninck Washington - Politieke en militaire waarnemers in Was hington hielden vannacht ernstig rekening met de mo gelijkheid van een omvang rijke Amerikaanse militaire actie in de komende uren of dagen tegen Irak. President Bush heeft intussen persoonlijk in het Witte Huis met zijn hoogste militaire advi seurs de lijst vastgesteld van militaire doelen die binnen Irak door de Amerikaanse lucht macht kunnen worden aangeval len. De geweldsdreiging van Was hington is acuut geworden nadat Iraakse militairen in burgerkle ding voor de derde keer in drie dagen de grens met Kuwayt heb ben overschreden om daar voor malige Iraakse wapens en ander marterieel buit te maken. Meer dan enig incident in het recente verleden acht president Bush die schendingen van de grens met het twee jaar geleden door de VS bevrijde Kuwayt onduldbaar. Bovendien is, volgens directeur Robert Gates van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA, het leger van Irak nu ook luchtaf- weerraketten aan het opstellen en schietklaar aan het maken in het noordelijke, Kurdische, deel van het land waar ook een vlieg verbod voor Irak. Vorige week zou Irak al raketten hebben opgesteld in - en later weer verwijderd uit - het 'no- fly'-gebied in het shi'itische zui den van het land. Daarnaast blijft Baghdad, in strijd met een vroegere VN-reso- lutie, weigeren om een nieuw team van VN-wapeninspecteurs met een eigen VN-vliegtuig tot Irak toe te laten. Ook gaat Washington ervan uit dat Irak niet zal gehoorzamen aan de VN-eis het in Kuwayt buitgemaakte materieel terug te geven. Met dat alles vertoont Irak in Amerikaanse ogen een 'patroon van provocaties', waarmee het gezag van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties ontoe laatbaar is aangetast. De VS achten de nieuwe resolu tie waarin de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vorige nacht de Iraakse infiltraties in Kuwayt krachtig veroordeelde, een extra mandaat om nu elk moment tot geweld zonder nade re voorafgaande waarschuwing en zonder nadere VN-instem- ming over te gaan. Of president Bush intussen een definitief besluit ter zake heeft genomen en Amerikaanse mili taire actie alleen nog een kwestie van (voorbereidings)tijd is, was vannacht niet bekend. Wel zou Washington in het afge lopen etmaal geallieerde regerin gen op de hoogte hebben ge bracht van de mogelijkheid van een aanval. Naar verluidt is het Amerikaan se staatshoofd geadviseerd om een bombardement niet te be perken tot een enkel of een 'sym bolisch' doel, maar om een ge voelige klap toe te brengen aan wat er na de Golfoorlog resteert van het militaire en met name het luchtmachtpotentieel van Irak. Zulks om de positie van Iraks dictator Saddam Husayn in ei gen land te ondermijnen. (ADVERTENTIES) Lange Brugstraat 41 BREDA Arendshof 73 OOSTERHOUT Biggelaar 7 ROOSENDAAL DracaenaKamerconifeeP" Areca Palm' of Schefflera* ("ca. 50 cm groot) Originele YPMA kwaliteit. Verkrijgbaar in oudrose of groen bij De Boer is het leven goed De voormalige DDR- leider Erich Honecker vertrekt mogelijk vandaag al naar Chili, waar zijn vrouw verblijft. Honecker zal door de Duitse justitie niet langer worden vervolgd vanwege zijn gezondheidstoestand. Een proces zou hij, zo verzekeren zijn artsen, niet overleven. zie buitenland - a5 Van onze redactie buitenland Genève De Bosnische Serviërs zijn gisteren ak koord gegaan met het in ternationale vredesplan voor Bosnië-Hercegovina. Voorwaarde is wel dat het Bosnisch-Servische parle ment er binnen zeven da gen zijn goedkeuring aan hecht. Dit heeft een woordvoerder-van het federale Joegoslavië (Servië en Montenegro) verklaard. De instemming kwam als een grote verrassing want eerder op de dag hadden de Bosnische Ser viërs het plan nog resoluut van de hand gewezen. Op aandringen van president Slobodan Milosevic van Servië en de Joegoslavische president Dobrica Cosic kwam de Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic terug van zijn wei gering en aanvaardde hij het plan 'omdat het de Serviërs be schouwt als een van de volkeren van Bosnië'. Op de Joegoslavië-conferentie in Genève waren de afgelopen da gen de laatste onderhandelingen gevoerd over het plan, dat is uitgewerkt door Lord David Owen en Cyrus Vance, de voor zitters van de conferentie. Het komt neer op het laten voortbe staan van Bosnië als eenheids staat, maar dan wel verdeeld in tien sterk autonome provincies, waarvan de grenzen voorname lijk bepaald worden door econo mische en geografische factoren. Weigering Gistermiddag verklaarden Vance en Owen de conferentie voor mislukt en legden zij de schuld hiervoor geheel bij Karadzic en zijn delegatie. Enkele uren later veranderde de Servische leider geheel onverwacht van mening. Hij kon zich toch nog met het vredesplan verenigen omdat de voorgestelde provincies een gro te mate van autonomie zouden krijgen en er dus eigenlijk 'vele staten in een staat' zouden ko men. Karadzic gaat ervan ui* dat het Bosnisch-Servische parle ment het vredesplan goedke'wt. Owen en Vance hebben na de conferentie nog niet met Karad zic gesproken, maar zijn wel op de hoogte gesteld van zijn om mezwaai, aldus de woordvoerder van de conferentie, Fred Eek- hard. De voorzitters zijn er 'niet zo gelukkig mee dat zij de vrede nog zeven dagen moeten uitstel len, maar denken wel dat het de moeite waard is', aldus Eckhard. Hij wees er op dat ondanks het voorwaardelijk akkoord nog ver scheidene moeilijke punten op gelost moeten worden, zoals de grenzen van de toekomstige pro vincie. In een gesprek met Radio-Bel grado verklaarde Karadzic dat het doel van de Bosnische Ser viërs is en blijft een eigen staat binnen of buiten Bosnië-Herceg ovina. Dat doel kan ook in fases worden bereikt, aldus Karadzic. Daarmee maakte hij duidelijk dat het vredesplan in ieder geval niet zijn einddoel is. Ondanks het redelijke optimisme in Genève, werd in Bosnië giste ren weer gevochten. Het kwamn tot gevechten gekomen tussen moslims en Kroaten, aldus mili taire VN-bronnen. De gevechten, met mortiervuur en mogelijk ook artillerievuur, begonnen maandagavond laat en duurden gisteren voort. De mos lims en Kroaten in Bosnië zijn eigenlijk bondgenoten. zie ook extra pagina - a4 Het blijft wisselvallig zonder een enkel winters trekje. Vandaag eerst af en toe zon. Later veel bewolking en buien, mogelijk met hagel. Van onze redactie economie Amsterdam - De Nederlandsche Bank heeft de afgelopen maanden een kwart van haar goudvoorraad verkocht. De opbrengst - ongeveer 7,5 miljard gulden - wordt toegevoegd aan de deviezenreserve. De bank had verhoudingsgewijs veel goud in de kluizen vergele ken met andere centrale banken. Om in de discussie over de rol van het goud bij de vo™ning van een Europese centrale jank ge lijke uitgangspunten te hebben, was het beter het goudaar.rieel van de totale reserve in de buurt (ADVERTENTIES) brillen en kontaktlenzen. Ginnekenweg 16. Breda, tel. 076-141400 te brengen van dat van Duits land, aldus een woordvoerder. Minister Kok van Financiën heeft tevoren ingestemd met de verkoop. Omdat het goud wordt omgezet in dollars en andere valuta's profiteert de Staat niet recht streeks. Niettemin stijgen de in komsten: de deviezenreserve brengt zo extra rente op en daardoor stijgt de dividenduit kering. In 1993 gaat het om ongeveer 75 miljoen gulden, in volgende ja ren (afhankelijk van de rente stand) om circa 400 miljoen gul den. CDA, PvdA én WD reageerden gisteren positief. CDA en WD tekenden daarbij aan dat het extra dividend moet worden ge bruikt om de staatschuld terug te dringen. zie ook economie - a6 Bankstel origineel Lamous 3 - 2 zits 3995,- Buffetkast vitrine eiken 950,- Broodkast massief eiken 2095,- Eiken rolluik secretaire 895,- Eiken kuip bankstel 3 - 2 zits leder 2695,- Eiken eetkamerstoelen bekleed met leder 235,- Eiken toogkast vitrine 2295,- Speciale prijzen voor laatste showmodellen ■~i Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uwtv naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft.'I de nieuwe abonnee oit. te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. J kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 48U0 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1