DE STEM SDOrt enk Baars slaat zijn slag Nieuwe trainer, oud geluid Timman moet in remise berusten II II Tim de Vos ondanks Verschrikkelijk slechte dag' geselecteerd voor WK Bart Veldkamp nog steeds in problemen TB-LEASE. JllCHTBIJ UW BEDRIJF. TB Lease A7 »P TV ■to NAC hervaLcompetitie met spectaculaire winst op AZ NAC-trainer Ron Spelbos 'heel blij' It leven van de vier Elvis eportretteerd in NCRV's Artie Mentz, trekt een vertegenwoordigt God, ik rock en roll 58 jaar ziin bar bed willen?", onder- Jigskracht van Presley ze Jenny en Judy Carroll Pis. i uit 1947 van Jacques Greer en Kirk Douglas feailey wordt gestoord bij ooodschap voor hem heeft waar Jeff jaren geleden Idracht zijn vriendinnetje ten moordaanslag op zijn |ng- speelfilm uit 1985 van Charlotte Rampling en lar de moord op Charly lin de ban van Charly's le bekentenis dat zij de Jar niets aan. Staniland arly in te nemen, tot hij net haar broer Mare. Van Tilburg - Bastionen Groep BV, Ginnekenweg 21, Breda, tel.: 076-237575 IB MA MAANDAG 11 JANUARI 1993 DEEL B L anZe verslaggever Ad Pertijs „.arenbeek - Twee jaar na het behalen van de Wereldtitel in het Spaanse Getxo, heeft Henk Baars de Lende grote zege aan zijn erelijst toegevoegd. In een are thuiswedstrijd pakte de Middenbrabander voor de ten van honderden dolenthousiaste fans op het klets- |tte recreatiepark de Beekse Bergen even verrassend ^overtuigend de nationale crosstitel bij de profs. m netta Osinga tegen Jan \nt' (Nederland 2, 21.26 foto ap Home alone 2. Boomerang. ttSSINGEN lambra 1 I. Bodyguard. [ambra 2 Death becomes her. lambra 3 I. Home alone 2. |ambra 4 sister act. JGGE feplex Zwart Huis 1. Daens. I- Best intentions. Whispers in the dark, filing Sister Act. Eyk Bodyguard. Jascoop |0, 17, 20 en 22.30 u. Blade per, _-i 22.30 u. Light sleeper. |0, 17, 20 en 22.30 u. Death Ibmes her. |p, 17, 20 en 22.30 u. A few ft men. 0, 17, 20 en 22.30 u. Home ■Le 2. ;jn 22.30 u. Mikey. |0, 17, 20 en 22.30 u. Sister Act. 10, 17, 20 en 22.30 u. Body- Vd. f0, 17, 20 en 22.30 u. Damage. ,0, 17, 20 en 22.30 u. Single fee female. JO, 17, 20 en 22.30 u. Belle en peest. 10, 17, 20 en 22.30 u. Daens. Koor mijn gevoel is dit dan ook mooiere zege dan die in jnje," jubelde Baars na af- De 32-jarige Diessenaar zijn wereldtitel in de afgelo- s twee jaar nauwelijks waar in. Twee minder aanspre- pue overwinningen (in Polare St.-Michielsgestel) waren de ije wapenfeiten. „Ik ben geen innaarstype," voerde Baars ie- ie keer weer verontschuldi- ndaan. it seizoen ging hij sterk van jrt, maar viel daarna terug, let'grote voordeel daarvan was (ik vandaag zonder druk heb innen rijden. Als mensen veel in me verwachten, is de kans inslagen altijd kleiner," aldus aars, die de nacht voor de titel- rijd in het schuurtje had door tocht, omdat zijn zieke zoon- •hemuit de slaap hield. niet verwachte Baars bleef istig, toen Wim de Vos al vroeg aanval opende. Kuijper en an Bakel waren gretig genoeg n te reageren. In de derde mde al stortte De Vos ineen. Zomaar. Ik heb er geen verkla- g voor. Ik heb me in het begin aker niet over de kop gereden, ant ik ben nooit voluit gegaan, isschien waren het toch de ze tram Normaal ben ik nooit zo spannen voor een kampioen- ip, maar dit keer was dat wel st geval. Ze bombarderen je ilijk tot de grote favoriet en aaien de aard van het parkoers telde ik dat ook zo. De druk is isschien te groot geweest," al- usDeVos. ladat de Oosterhouter vooraan ras weggevallen, namen Van er Poel en Baars het commando »er. Een ronde verder koos laars de aanval op het zwaar lopende stuk langs het water van het recreatiebad. „Ik ben echter niet voluit gegaan. Bang dat ik was voor een terugslag," aldus Baars. Huub Kools leidde vervolgens de achtervolging. De achterstand slonk tot amper tien tellen, maar daarna gaf Kools het op. „Ik begon vreselijk te twijfelen," be kende de Baarlenaar na afloop. „Henk Baars is mijn trainings maatje en moest ik in zijn thuis wedstrijd Van der Poel zomaar naar hem toebrengen", spookte het door het hoofd van de man die zich dit seizoen in geestelijk opzicht toch al moeilijk zegt te kunnen concentreren op het fiet sen. Kools verloor het contact met Van der Poel en Kuijper. Laatst genoemde, die vanwege een knieblessure tot voor het NK nauwelijks tot aansprekende re sultaten kwam, voelde er weinig voor de achtervolging over te nemen. Ook hij schermde met het feit dat Baars een clubgenoot (van de organiserende vereniging Pijnenburg) en trainingsmakker van hem is. Rustpauze Van der Poel zei niet het idee te hebben gehad in de tang te zit ten bij het Middenbrabantse Pij nenburg-trio. „Volgens mij kon Kuijper gewoon niet beter. Ikzelf overigens ook niet. Ik was nog niet honderd procent hersteld van de zware trainingen van de afgelopen week," voerde Van der Poel aan. „Dit is het eerste sei zoen dat ik er vanaf het begin bij ben. Daarvoor was het NK steeds mijn eerste grote wed strijd. Ik heb nu geleerd dat je op zijn tijd een rustpauze moet inlassen en zeker in de week voor een kampioenschap niet meer zo zwaar moet trainen." Baars profiteerde van de on macht bij de achtervolgers en reed zo onbedreigd het kam pioenschap tegemoet. Daarmee eiste hij tevens een startbewijs op voor het WK, dat op 31 januari in het Italiaanse Corva wordt gereden. Baars was in de weken voor het NK meer en meer uit beeld verdwenen en niemand hield nog rekening met hem. Volgens bondscoach Hen- nie Stamsnijder is Baars na zon dag echter samen met Van der Poel zeker van deelname aan het WK. De Vos en Kuijper zijn ook aangewezen, maar moeten de komende weken wel vormbe houd tonen. Wim de Vos zegt daar geen moeite mee te hebben. „De vorm is er nu eenmaal. Die kan niet van de ene op de andere dag verdwenen zijn. Ik had vandaag gewoon een verschrikkelijk slechte dag. Punt uit. Kan ieder een overkomen." Toch had Adrie van der Poel liever gezien dat De Vos zonder voorbehoud was aangewezen. „Ik ga me nu in alle rust voorbe reiden op het WK. De resultaten zijn van geen belang meer. Wim de Vos moet nog wel aan de bak. Ik weet niet of dat zo verstandig is," zei Van der Poel. De Vos: „Ik geloof niet dat het de bedoeling is dat ik me de komende weken nog moet waarmaken. Wat dat betreft verandert er voor mij weinig. Ergens begrijp ik Stam snijder wel. Die wil gewoon nog even bekijken of dit daadwerke lijk een eenmalige inzinking was. Zoals het ook meer dan normaal is dat hij Edward Kuij per niet kan aanwijzen op basis van een enkele goede uitslag." Huub Kools en de op het NK enigszins tegenvallende Frank van Bakel werden aangewezen als respectievelijk eerste en tweede reserve. UITSLAGEN Profs: 1. Baars (Diessen) 1.03.27, 2. Kuijper (Tilburg) 0.21, 3. Van der Poel (Kapellen) 0.28, 4. Koois (Baar- le-Hertog) 1.02, 5. Van Bakel (Deur- ne) 1.41, 6. Hendriks (Assen) 2.36, 7. Van Orsouw (Oss) 2.52, 8. De Vos (Oosterhout) 3.04, 9. Hermans (Pala- mos) 5.30; op één ronde: 10. Verhoe ven (Oud-Turnhout), 11. Van den Akker (Veldhoven), 12. Hoffman (Groenlo), 13. Arntz (Lobith), 14. Voskamp (Wageningen), 15. Mackay (Woerden), 16. Vink (Schijndel), 17. Enthoven (Stekene), 18. Talen (Kalmthout), 19. Dekker (Hooge- veen). 'Je6jap|a)| '^om 'iooq jm 1o0J uba jood 'uassntj '0 'an onze verslaggever 'acques Hendriks Ireda - In de eerste wedstrijd ®der Ron Spelbos, gister- niddag tegen AZ, liet NAC iet danig uitgedunde thuis- mbliek (3724 toeschouwers) ii] vlagen eindelijk weer eens mderwets genieten. lieuwe trainer, oud geluid dus, 'ant de per traditie spectaculai- 6 wedstrijd tegen AZ leverde zinderend score-verloop op, cMtterende Bredase doelpun- onbegrijpelijke blunders ichterin, 90 minuten strijd op veld en uiteindelijk een iet- 'at geflatteerde 4-2-eindstand 'P net scorebord. En zo kent Ireda NAC. Opvallend bij de Bredanaars was uitstekende spel van de rech- wflank, bestaande uit Jack "mans en Peter Remie. Voor ^ntsachter Koumans, spelend "Plaats van de geschorste Hans 'ai den Dungen, betekende het as zijn eerste optreden in dit jrzoen nadat hij langdurig ge- 'esseerd was geweest aan knie, »up en voet. em'e moest het grootste gedeel- van de eerste seizoenshelft jenknarsend op de reser- .ank toekijken omdat de toen- 'p trainer Piet de Visser de "orkeur gaf aan Franqois Gest- 'Zen-Gistermiddag groeide hij I °°ral voor de pauze - uit tot man van de wedstrijd. „Ik o tot nu toe vier, vijf keer in ik 's ?estaan", aldus Remie ,'Ap Pin bet spelershome van ;j.„ ,,Maar dan liep ik met het s„'°ad bat als ik slecht zou L®' lk er de volgende week ""«naast zou staan." - e nieuwe trainer heeft de hele stsM met me geplat en con tort ^eze£b dat ik in de eerste "tat Ae?rouwen in mezelf ültoi ben' Maar dat heb ik trainer alS -ik het ook van de ?Pietn!lgP vi6tS t6n nadele steeia e Vlsser> maar ik Cei»u meteen veel vrijer." e hjkt dan ook weer zeker van een basisplaats gezien de uitspraak van Spelbos: „Remie kende ik nog van vroeger, toen ik zelf nog speelde. Hij is een voetballer, die per wedstrijd de spitsen zeven, acht keer in stel ling kan brengen." Een stralende Remie dus na de wedstrijd en weer feest in het spelershome. Aanvankelijk zag het daar in de wedstrijd toch niet naar uit. NAC begon met de stormachtige wind tegen en kwam in het eerste kwartier ab soluut niet aan aanvallen toe. Het gelegenheidsduo Sas-Schrij- vers (als gevolg van het ontbre ken van Zondervan en Schapen donk) in het centrum van de defensie maakte bovendien geen al te sterke indruk. Het was louter aan de matige spitsen van AZ te wijten dat de Alkmaarders in die periode niet op voorsprong kwamen. In de 19e minuut loste Pierre van Hooijdonk uit een vrije trap pas het eerste schot op het doel van AZ-keeper Kooistra. Een halve minuut later stond het tegen de verhouding in 1-0 toen John Lammers een stuiterende voor zet van Peter Remie inkopte. AZ raakte vervolgens de kluts kwijt, terwijl NAC steeds beter ging combineren en vooral via de reeds gememoreerde rech terflank voor gevaar zorgde. Op slag van rust was het weer raak. Remie legde een hoekschop op het hoofd van de vrijstaande Van Hooijdonk, die de bal via de binnenkant van de paal inknik- te, 2-0. Dat leek 'kat-in-het-bakkie' voor NAC met nog 45 minuten te gaan en de wind in de rug. Dat laatste bleek echter na rust juist een nadeel omdat de Bredanaars en dan vooral van doelman John Kareise, die te veel met lange ballen ging werken die constant in de handen van Kooistra be landden. NAC vergat de zaak voetballend onder controle te houden en moest toezien hoe AZ meer en meer het spel ging dicteren. In de 71e minuut leverde dat 2-1 John Lammers kopt vallend NAC naar een 1-0-voorsprong. foto marcel bekken op. Na geknoei in de NAC-de- fensie mocht Van Roon de bal met het hoofd klaarleggen voor de scorende Vork. Opnieuw Vork, Inia en Buskermolen kre gen vervolgens kansen op 2-2, maar hun onzorgvuldigheid plus het kordate optreden van Karei- se voorkwamen dat. Net zo onverwacht als voor rust sloeg vervolgens John Lammers opnieuw toe. Ton Lokhoff, uit geweken naar links, gaf voor op Pierre van Hooijdonk, die de bal panklaar legde voor Lammers. Tegen zijn vuurpijl, die in de korte bovenhoek belandde, had Kooistra geen verweer, 3-1. Het betekende nog niet de be slissing, want AZ wist uit eerde re ontmoetingen met NAC dat in die confrontatie altijd alles mo gelijk is. Met de Alkmaarse libe ro Wim Hofkens steeds verder opgeschoven - en bij NAC Ruud Brood in plaats van de aan zijn voet geblesseerde Marco Sas in de ploeg - moest NAC met de rug tegen de muur. Brood redde op de lijn na een kopbal van Van Roon, die even later de opnieuw attente Kareise op zijn weg vond. Vijf minuten voor tijd was Ka reise toch opnieuw een geslagen man. Schrijvers was te noncha lant bij het wegwerken van de bal waardoor die bij Van Roon belandde die de bal stiekem met de hand meenam en nu wel scoorde,3-2. Twee minuten voor tijd zorgde NAC-aanvoerder Ton Lokhoff met een droomdoelpunt voor de beslissing. Bij een 3-tegen-4-si- tuatie schoot hij de bal, terwijl iedereen een pass op Lammers of Van Hooijdonk verwachtte, van af zeker 25 meter snoeihard via onderkant lat in het doel, 4-2. NAC-AZ 4-2 (2-0) - 19. 1-0 Lam mers, 44. 2-0 Van Hooijdonk, 71.2-1 Vork, 76. 3-1 Lammers, 85. 3-2 Van Roon, 88. 4-2 Lokhoff. Toeschou wers: 3724. Scheidsrechter: Blom- mensteijn. Gele kaarten: Den Turk en Buskermolen (beiden AZ). NAC: Kareise; Koumans, Schrijvers, Sas (75. Brood), Wilnis; Remie (85. Schaap), Gesthuizen, Lokhoff, Brus- selers; Van Hooijdonk en Lammers. AZ: Kooistra; Snijders, Hofkens, Den Turk; Panhuis, Van Ophuizen, Te Paske, Buskermolen; Vork, Van Roon en Inia. Van onze verslaggever Breda - Het grootste ge deelte van de wedstrijd NAC-AZ was Ron Spel bos bij de zijlijn te vin den, druk gebarend, con stant contact zoekend met zijn spelers. De spanning rond zijn de buut als hoofdtrainer bij de Bredase club was van hem af te lezen. Na afloop van de met 4-2 gewonnen wedstrijd liep de Veenendaler echter met een brede grijns rond in de Bea- trixstraat. „Ja, ik was wat drukker dan men misschien van me gewend is", gaf Spelbos lachend toe. „Maar deze ploeg heeft dat op dit moment nodig. Bij FC Twente (waar Spelbos de vorige twee seizoenen werk zaam was, red.) was de si tuatie ook anders dan hier. Daar was ik tweede man achter Theo Vonk. En je kunt moeilijk met twee jnan langs de zijlijn gaan staan." Spelbos erkende 'heel blij' te zijn met zijn eerste zege als trainer van NAC. „De ploeg heeft toch een moeilij ke tijd gehad. Het virus dat de complete selectie voor de feestdagen trof, en ons van daag ook nog conditionele problemen bezorgde, plus vervolgens de trainerswis- sei." „Maar de ploeg heeft van het begin tot het einde van de wedstrijd geknokt. De spelers zijn tot het gaatje gegaan, verschillende van hen waren helemaal leeg. Jammer dat het publiek vandaag nog niet in groten getale naar het stadion was gekomen. Dat vertrouwen moeten we op het veld terug zien te winnen." Van onze verslaggever Rob van Deursen Davos/Breda - Olympisch kampioen op de tien kilometer schaatsen, Bart Veldkamp, heeft nog steeds problemen met zijn techniek op het ijs. Adrie van der Poel voert de naar boven klauterende kopgroep aan. Henk Baars, Edward Kuijper en Frank van Bakel volgen in zijn voetspoor. anp In het Zwitserse Davos bleek gisteren tijdens internationale wedstrijden dat de 25-jarige Hagenaar, die sinds de inter land met Noorwegen op 20 december van het vorig jaar 'niet lekker meer schaatst', nog steeds op zoek is naar het juiste ritme. Op de 500 meter eindigde Veldkamp als zesde in 40.01. Op de 1500 meter kwam Veldkamp niet verder dan 2.05.56, terwijl winnaar Arjan Schreuder 1.56.56 liet noteren. Veldkamp werd zo kwaad over het gegeven dat hij zijn slag niet onder controle kon krijgen, dat hij zijn schaatsen tegen de houten tribunes aan diggelen gooide. Daar vlogen de stukken vanaf. Volgens coach Ab Krook komt de deelname van Veldkamp aan het EK op 22, 23 en 24 januari in Heerenveen echter voorlopig niet in gevaar. „Tij dens de training gaat het beter en beter. Alleen in de wed strijden wil hij het vaak te veel forceren en dan gaat het juist helemaal de verkeerde kant op," aldus Krook gister avond vanuit Davos. Krook heeft afgelopen week einde overwogen het Zwitser se Davos te verlaten en naar het Italiaanse Collalbo te trek ken. In Davos bleek namelijk tot zaterdagavond door de ho ge temperaturen geen ijs te liggen. In de nacht van zater dag op zondag begon het in de Zwitserse Alpen echter weer te vriezen, met als gevolg dat er gisteren in Davos wedstrij den konden worden verreden. De Loosdrechter houdt de weersontwikkelingen (de Noorse schaatsers 'vluchtten' zaterdag al naar Collalbo) de komende dagen goed in de gaten. „Twee dagen hebben we hier op de mountain-bikes moeten trainen. Dat kon geen kwaad, maar vanaf nu hebben we elke dag ijs nodig voor onze voorbereiding op het EK. Gaat dat in Davos weer mis dan trek ik ook naar Collalbo. En dan overweeg ik naast Rintje Ritsma Falko Zandstra en Bart Veldkamp toch de World- Cup-wedstrijden in Innsbruck komend weekeinde te laten doen. Anders komen die twee niet aan genoeg wed strijd-ritme toe." UITSLAGEN VROUWEN 1000 meter: 1. Polozkova (Rus) 1.25.29, 2. Ingrid van der Voort (Ned) 1.26.62, 4. Carla Zijlstra (Ned) 1.27.84. MANNEN 500 meter: 1. Roland Brunner (Oos) 38.42, 2. Rintje Ritsma (Ned) 38.50, 3. Falko Zandstra (Ned) 38.58, 4. Arjan Schreuder (Ned) 38.62, 5. Jeroen Straathof (Ned) 39.54, 6. Bart Veldkamp (Ned) 40.01, 7. Thomas Bos (Nea) 40.36. 1500 meter: 1. Schreuder 1.56.56, 2. Zandstra 1.56.97, 3. Ritsma 1.58.35, 4. Straathof 1.58.73, 5. Marnix ten Kortenaar (Ned) 2.01.90, 6. Bos 2.04.36, 7. Veld kamp 2.05.56. 5000 meter: 1. Ten Kortenaar 7.24.44. San Lorenzo de El Escorial (anp) - Jan Timman is de kandidatenfinale met Nigel Short begonnen als de 'mystery man' van het Escoriaal. Niemand kon een bevredigende reden geven waarom de Amsterdamse grootmeester zondag in de eerste partij van de tweekamp, die de uitdager van wereld kampioen Kasparov moet opleveren, zijn tegenstander een minuut of elf bedenktijd extra gunde. Timman begon met zes minuten te laat te komen en verdween even later, toen hij weer aan zet was, opnieuw voor een minuut of vijf achter de coulissen. „Toch mankeert hij helemaal niets," zei zijn vrouw. Timman zelf gaf geen uitleg; hij stapte na de 46e zet, toen de partij remise was gegeven, zonder dralen het his torische theaterje uit op weg naar zijn tachtig meter verder gelegen onderkomen. Bedrogen De spanning opvoeren door een paar minuten te laat binnen te komen, is een bekend strijdmid del. Maar als het Timmans be doeling was dat strijdmiddel te hanteren, moet hij bedrogen zijn uitgekomen. In het vierde uur, toen hij een gezonde pion voor was gekomen en het Nederland se kamp al vast een voorschot nam op de eerste overwinning, kwam hij de tijd te kort, waar mee hij in het begin zo zorgeloos was omgesprongen. Al dient ge zegd dat bij de eerste analyses niemand kon aantonen waar de zich buitengewoon inventief ver dedigende Short werkelijk verlo ren had gestaan. Aangezien in hun onderlinge duels het winstpercentage met wit tegen de tachtig procent ligt, zal men 'de Brit niet horen kla gen. Terwijl Timman waar schijnlijk de slaap moeilijk zal kunnen vatten. Toch begon de Amsterdamse grootmeester vol zelfvertrouwen aan het karwei. Bij de loting had hij voor de oneven partijen wit geloot. „Een voordeel," zo vond hij. „Als de match in een oneven partij wordt beslist, heb ik een keer meer wit. En als het een keer niet mocht lukken, is er altijd nog de kans terug te vech ten." De Spaanse organisatie slaagde erin de loting uit te smeren over drie en een half uur. Een hande ling, die in een handomdraai gebeurd had kunnen zijn. Eerst vonden de plaatselijke notabelen elkaar zaterdagmiddag op het podium van de speelzaal in het Real Coliseo Carlos III. De beide grootmeesters mochten aan weerszijden aanschuiven en hun mond houden. Koning Juan Car los liet in een boodschap weten dat hij het beschermheerschap over de match op zich had geno- Bij het noemen van de sponsors - meestal plaatselijke hotels en restaurants - viel tot ieders ver bazing de naam van Florencio Campomanes. De voorzitter van de wereldschaakbond staat niet bepaald bekend als een goede gever. Wel als een man die to renhoge hotelrekeningen achter laat. Het handboek van de FIDE wijdt zelfs een hoofdstuk aan de wijze waarop hij ontvangen moet worden: een dubbele suite, een ongeopende fles sterke drank onder handbereik, een passende dagvergoeding en een constant ter beschikking staande auto met chauffeur. Aan dat laatste had de Spaanse organisatie niet gedacht. Waar door de Filippijn vergeefs wachtte voor zijn hotel en uit eindelijk met een verongelijkt gezicht besloot de paar honderd meter naar de speelzaal te voet af te leggen. Tot een loting kwam het daar nog niet. Dat gebeurde pas na het avondlijk gala-diner. El Pais, niet de minst betrouwbare krant van Spanje, had het gerucht verspreid dat Timman wellicht niet zou opda gen, uit onvrede over zijn huis vesting. Maar die problemen ble ken opgelost. De familie Tim man had de ontruimde bovenste verdieping betrokken van een twee-sterren-hotel in de hoofd straat van het stadje. „Je kunt er zaalvoetballen," aldus Timman. Vorig jaar was het bij de start van de halve finales de loting er een beetje bij ingeschoten. Het bacchanaal had tot ver na mid dernacht voortgeduurd. Prompt verloor Timman de volgende dag de eerste partij tegen Joesoepov. Wijs geworden door die ervaring had hij nu een lijdslimiet ge steld: tien uur 's ^vonds en zo waar, de Spanjaarden hielden zich er bijna aan. Brandalarm Daar kon het niet aan liggen dat Timman zondag meer dan tien minuten zijn eigen bedenktijd ongebruikt opsoupeerde en voor het overige meer achter de cou lissen dan in de speelzaal was te zien. Wel misschien aan het feit, dat korte tijd na zijn thuiskomst, in een belendend perceel het brandalarm begon te loeien.

de Stem | 1993 | | pagina 9