Toerisme Frankrijk MODE VISIE Vereeuwigd op textiel (ELEGENHEIDl Suikerzieke chauffeurs slachtoffer van nieuwe Europese richtlijn Adobo: heerlijk sausje ^rijaiut Onderhoud huis doet eigenaar liever zelf Minister Baylet zeer tevreden over bezoek acht miljoen Nederlanders eszaak). >articulieren CONSUMENT MEDISCHE RUBRIEK Door Marijke Prins Adobo is de naam van een saus uit de joodse keuken en hij is heerlijk. Laat hem in de koekkast staan en gebruik hem af en toe: in gehaktballetjes in de (tomaten-jsoep, in vinaigrettes en bij stoofvlees, dat je een geheimzinnig vleugje wil geven. De onderstaande hoeveelheid is niet mis, maar van adobo is het goed uitdelen aan vrienden en familie. Bovendien kan adobo, mits zuiver bereid en koel bewaard, maanden goed blijven. Voorbereidingstijd: 30 minuten Voor ruim een liter saus: 2 tenen schoongemaakte knoflook (10-15 gram) 1 schone prei (180 gram) 1 bos peterselie (90 gram) 1 rijpe tomaat (90 gram) 1 stok bleekselderij (60 gram) 1 middelgrote winterpeen (180 gram) 1 eetlepel gedroogde oregano 1 eetlepel sambal oelek (15 gram) 1 eetlepel zout (15 gram) 1 eetlepel suiker (15 gram) V2 liter olijfolie 50 cc wijnazijn De bovenstaande gewichtsmaten zijn gegeven ter indicatie; het gaat om schoongemaakte groenten. Hak of maal de verse ingrediënten (knoflook, prei, peterselie, tomaat, bleekselderij en winterpeen) zo fijn mogelijk. Meng de groente-massa, die in een mengkom wordt gestort, met de overige ingrediënten (van elk ruim een eetlepel): gedroogde oregano, sambal oelek, zout en suiker. Roer het mengsel nogmaals goed door en voeg vervolgens azijn en olie toe. Roer het geheel goed door. Laat de adobo een nacht afgesloten in de koelkast staan. Verdeel hem vervolgens over goed schoonge maakte potten. Door Jetty Ferwerda Het fotocopieerapparaat heeft meer mogelijkheden dan me nigeen denkt. Gleed er tot voor kort moeiteloos een blaadje papier door, nu is de beurt aan textiel. Het is inge wikkelder dan bij papier, maar het principe blijft het zelfde. De bedrijfjes waar ie dereen zijn of haar T-shirt op een persoonlijke manier kan laten bedrukken, schieten dan ook als paddestoelen uit de grond. Ook de bekende mode-ont werpers hebben de foto als textielprint ontdekt. Jean Paul Gaultier begon er - zoals altijd - als eerste mee. Drie seizoenen terug verschenen op het plankier al kostuums met op de voor en achterkant na tuurgetrouwe prints van het menselijke skelet compleet met spieren en pezen, In zijn laatste wintercollectie pakt hij het serieuzer aan met kos tuums, colberts en jeans voor zien van portretten van be kende en minder bekende per sonen. Filmsterren schitteren naast filosofen, staatshoofden en vrienden van Gaultier. Ook grote overgooiers voorzag de ontwerper van fotoprints met de landkaart van Europa als onderwerp. Gaultiers idee sprak uiteinde lijk ook andere ontwerpers aan. Moschino, altijd in voor een grapje, zet met zijn fluwe len shirts menigeen op het verkeerde been. Hij bedrukte de stof met afbeeldingen van borsten, zodat het lijkt alsof het textiel doorschijnt. Complice, in de ban van de jaren zeventig, gebruikte covers van Beatles-platenhoe zen voor het versieren van pantalons en colberts uit de voorjaarscollectie. Ook Byblos heeft in zijn nieuwe collectie de fotoprint op uitzonderlijke manier verwerkt. Op lange, wijde mantels, afgezet met ve ren prijken portretten van fil mactrices als Marilyn Monroe, Greta Garbo en Mariene Dietrich. Komend seizoen wordt een groot aanbod van kleding met fotoprints verwacht. Zwart wit foto's op lange overhemd blouses bijvoorbeeld (Hennes Mauritz), maar ook sappige fruitdessins, romantische ro zen en andere bloemen zullen jasjes en jeans opvrolijken. Wie het te lang vindt duren of niets van zijn gading kan vin den, kan altijd nog z'n jeans onder het copieerapparaat leggen. \RI1993 |iek om te zoenen I bedankje, jubileum, receptie prte, verloving, overwinning tmen, Abraham, openbare maar door, mag best eens in f en wel op de pagina h. Moeilijk is dat niet en duur fet te zijn. Prijs per regel of (esp. 2,40*, één grote reqel la 2,89 resp. 3,04*. plaatsen van een foto of et een formaat van 35 x 45 1 wij 15,96 resp. 16,76* be tarieven op aanvraag. Bij ite betaling wordt 4,50 prekend. Foto's worden niet Bel 076-236442 of geef uw vóór plaatsing af bij één van ken. Schriftelijke opgaven uitend geaccepteerd indien E bekend zijn, ook indien uw (ling bijgevoegd is. 1 ons het recht voor teksten ^f van redenen te weigeren, ever klachten bereiken over 1 tekst behoudt de uitgever |t voor om de naam van de gever bekend te geven. tarieven gelden op zaterdag erenigingsnieuws op 2 kolom op donderdag Vandaag ziet ENNY SARA Benny, Anja, Linda, r, Stefan. De gehele doorlopende recep tie. maand MOSCOVITSAUS warme groenten en frites .50 p.p. Bfr. 522 jour onze correspondent Wilko Voordouw 'arijs - Wij Nederlanders mogen trots zijn op onszelf. vindt Jean-Michel Baylet, de Franse minister van Ioerisme. De bewindsman verkeerde in bijna euforische temming, toen hij de cijfers van het toerisme in 1992 id maakte. „En het blijft goed gaan," beloofde hij. [ffant door het effect van de Olympische winterspelen van Albertville kennen onze wintersportgebieden een vare explosie. Ten opzichte van begin 1992 bedraagt de itoei vijftien procent." yet is dus vooral tevreden mr de belangstelling voor ^Jikrijk vanuit Nederland en België- Absoluut gezien ko ven de meeste buitenlandse toe- isten uit Duitsland (14 miljoen), aar vlak daarachter zitten de jngelsen, Italianen, Belgen en lederlanders elkaar op de hie- en, meent hij. „Als je dan kijkt aar de bewonersaantallen en iet aantal mensen dat Frankrijk dan winnen de Neder- anders. Meer dan acht miljoen ip een bevolking van vijftien miljoen," aldus de minister, die wk met innige tevredenheid rijst op een Europees opinie-on- gepubliceerd in het Le Parisien waaruit loet blijken dat een op de zes lederlanders dolgraag zou ver- naar Frankrijk. In totaal bezochten in 1992 60 miljoen buitenlanders Frankrijk, m bleven minstens een nacht, jaar eerder waren dat nog ar' 52 miljoen buitenlandse risten. „Dat heeft natuurlijk les te maken met de blijvende tamheid, maar ook met het de prijsbeleid. Vergele- m met de meeste andere indus trielanden steeg de inflatie nau welijks. Vandaar dat Frankrijk voor buitenlandse toeristen goedkoper werd. We hopen dat de devaluatie van het Engelse Pond, de Spaanse Peseta en de Italiaanse Lire, die na de zomer periode plaatsgrepen, een niet al te ongunstige invloed op het Franse toerisme heeft." Positieve balans Jean-Michel Baylet is een van de weinige Franse ministers die, zo vlak voor de Kamerverkiezingen in maart, een geheel positieve balans presenteert. „Vorig jaar was het toerisme de belangrijk ste bron van rijkdom voor Frankrijk. De activiteit in de sector liep met 5,8 procent op van 207 miljard gulden tot bijna 220 miljard gulden. Het positief saldo voor de Franse betalings balans bedroeg ruim negentien miljard gulden, tegen 17,2 mil jard gulden in 1991. Daarmee levert de sector meer op voor de Franse economie dan de wapen industrie, de agro-sector of de auto-industrie," aldus de trotse Franse minister. Uit de door hem tekening birgit tijdink Breda - Bouwbedrijven verliezen langzaam maar zeker terrein bij het onderhoud van woningen. Particuliere eigenaren doen in deze marktsector, jaarlijks goed voor een omzet van 15 miljard gulden, veel zelf. Daarnaast neemt het zwartwerken steeds meer toe. Naar schatting is hier jaarlijks een bedrag mee gemoeid tussen de 340 en 600 miljoen gulden. Frits Meijer, verbonden aan het onderzoeksbureau OTB van de Technische Universi teit in Delft, schrijft de con clusies in zijn proefschrift 'Technisch beheer door eige naar-bewoner; ontwikkelin gen en perspectieven'. In het proefschrift wordt een enigs zins somber beeld geschetst over de positie van de bouw bedrijven, die actief zijn op de particuliere woonmarkt. Meij er constateert dat het bouwbe drijf langzaam maar zeker ter rein verliest bij het onderhou den en verbeteren van eigen woningen. Het Eurodisney-park, op der tig kilometer van Parijs, heeft gezorgd voor omstreeks zeven miljard francs (2,3 miljard gul den) aan extra inkomsten. Hier een uitbeelding van de nieuw ste attractie, 'Belle en het Beest'. foto disney niet het enige. Ik verwacht ruim schoots boven de 60 miljoen bui tenlandse toeristen uit te komen. Maar die verdere groei aan klan ten kan de bv. Frankrijk niet langer alleen kwijt op de flanken van de bergen of aan de stran den. Dus gaan we vanuit het ministerie het Groentoerisme stimuleren. Het landschap, de rust, het architectonisch erfgoed en de gastronomie zijn de nieu we polen van interesse voor de toeristen. Wij moeten er voor zorgen dat er voldoende over nachtingsmogelijkheden zijn van goede kwaliteit en dat de promo tie van de diverse landstreken in irdeis." Deuk Of de acties van de boeren en de wegblokkades van de vrachtwa genchauffeurs het toerisme aan het begin van de zomer niet hebben gehinderd en of het ima go van Frankrijk daarmee geen deuk heeft gekregen? „Zeker wel. Maar we moeten niet verge ten dat het om lokale en margi nale reacties ging. En dat de toeristische activiteit als geheel niet is gehinderd. Er zijn uiter aard toeristen, zowel Frans als buitenlands, opgehouden. Maar gemeten over een heel jaar valt dat best mee. Net als de acties, in november, van de bananënte- lers op de Franse Antillen. De activiteit ondervindt even hin der. Maar we moeten dit soort zaken niet dramatiseren." De wintersport kende een groei van vijftien procent. Volgens minister Baylet is dat een 'ware explosie'. foto archief de stem MAANDAG 11 JANUARI 1993 Zoals het er nu naar uitziet zullen mensen met diabetes die insuline spuiten na medio '94 met langer een auto mogen besturen die zwaarder is dan 3400 kilo. Die moeten dan ge leidelijk allemaal van bus en vrachtwagen af. Zo wil de Eu ropese Gemeenschap het en Nederland is het daarmee eens. „Daarmee zet Nederland de Wok twintig jaar terug", zegt mevrouw Van Wolf van de Diabetes Vereniging Neder land verontwaardigd. En H.H. Warmink, als hoofd- geneeskundige verbonden aan bet Centraal Bureau voor Rij vaardigheidsbewijzen: „We moesten natuurlijk weer eens voorop lopen, want officieel gaat die Europese richtlijn pas ln 1996 in. De klok twintig jaar terug? Maak er maar veertig van." De Europese Commissie is van mening dat mensen met diabe- 'es een gevaar op de weg kun- nen z'jn. Want soms maken ze een hypoglycemic door, of ze ijden aan retinopathie of an- ets wel aan een perifere neu ropathie en dat kun je achter et stuur van vrachtwagen of niet hebben. Juist. Dat be hoeft enige uitleg. onze lichaamscellen gebrui ken als universele brandstof cose ofwel druivesuiker, dat m onze darmen wordt gemaakt 1 zetmeelprodukten als aard- Ppelen, brood en macaroni, aar om onze spieren te laten wegen en onze hersenen te aten denken is méér nodig: uline. Dit in de pancreas "gemaakte hormoon zorgt tvoor dat de glucose vanuit de bloedbaan in onze lichaamscel len wordt gesleept. Mensen met een onbehandelde diabetes hebben hier om verschillende redenen een gedeeltelijk of vol ledig tekort aan zodat hun cel len dreigen te verhongeren. Het lichaam gaat omzien naar andere brandstoffen zoals vet en eiwit en door die te verbran den gaat het lijf steeds meer lijken op iemand die zijn huis sloopt alleen maar om de ka chel aan te houden. Het overgrote deel van de pa tiënten, 150.000 mensen, kan de suikerziekte keren met ver standig eten of met pillen die het bloedsuiker verlagen. Deze soort sluipende diabetes ont staat op oudere leeftijd. 80.000 Mensen hebben vanaf hun jeugd zo'n absoluut tekort aan insuline dat ze meerdere malen per dag, hun hele verdere leven lang, het tekort aan dit hor moon moeten bijspuiten. Ze zijn van die spuiten volledig afhankelijk; zonder insuline kunnen ze niet overleven. Met pillen, verstandig leven en injecties kan dan wel een on middellijke ramp worden ge keerd, maar daarmee is de kous niet af. Op de lange duur kun nen er afwijkingen ontstaan aan hart en bloedvaten, ogen, nieren en zenuwen. Het net vlies van het oog kan worden aangetast en deze zogeheten diabetische retinopathie is tus sen de 20 en 75 jaar de belang rijkste oorzaak van blindheid. Gelukkig kan men tegenwoor dig de schade aan het netvlies door kleine lasjes met laserstra len aanzienlijk beperken. Ver lies van gevoel en kracht in de Mensen met diabetes vorm geen gevaar op de weg. ledematen, de perifere neuro pathie, is moeilijker te behan delen. Hoe deze late complicaties ont staan weet men niet precies. Waarschijnlijk, zoals laatst een deskundige schreef in een En gels medisch vakblad, „omdat we insuline geven op de ver keerde tijd, ook nog op de verkeerde manier, zonder dat we een natuurlijk peil aan glu cose bereiken." Om die late complicaties te voorkomen is men de laatste tien jaar de diabetes steeds scherper gaan regelen. Dus in plaats van één injectie per dag meerdere, tot vier, injecties; de patiënt con troleert voortdurend de hoe veelheid glucose in zijn bloed en spuit naar bevind eventueel wat eenheden insuline bij. Of dat zal helpen is nog steeds niet duidelijk, al is men wel optimis tisch gestemd. Maar. De wal lijkt nu het schip een beetje te keren. Te veel insuline laat de glucosebrand- volgens deskundigen foto de stem ijohan van gurp stof in het bloed zo pijlsnel dalen dat er een hypoglycemic - letterlijk 'te weinig glucose in het bloed' - onstaat. De geoe fende diabeet voelt dat aanko men. Als hij overvallen wordt door een geeuwhonger, hart kloppingen krijgt en ook nog zweterig wordt, slikt hij snel wat suikerklontjes. Daarmee voorkomt hij een ernstige 'hy po' die van concentratiestoor nissen, moeheid, duizeligheid en onaangepast gedrag kan lei den tot een echte coma. Welnu. Bij die 'scherpe' rege ling van suikerziekte komt zo'n hypo drie keer zo vaak voor. Erger nog. Bij die intensieve behandeling (en ook bij diabe tes die langer dan 15 jaar be staat) blijven die eerste waar schuwingen, niemand weet pre cies waarom, ook nogal eens weg. Terug naar het rijbewijs. „Bij eenderde van alle insuline spui tende automobilisten is tijdens het autorijden een hypo van wisselende ernst geconsta teerd", aldus het Engelse medi sche blad BMJ van 21 novem ber. Deze ongemerkte hypo's zijn een ernstig probleem, maar „de waarschuwings verschijnse len komen weer terug als de diabetes ietwat minder scherp wordt behandeld." Voor de Europese commissie is dat blijkbaar niet goed genoeg, als die haar zin krijgt dan mogen mensen met diabetes die insuli ne spuiten niet langer achter het stuur van vrachtwagen of bus. Motorrijden (A-rijbewijs) en het besturen van een personen auto (bewijs-B) mag wel, maar rijbewijzen C,D en E zijn voortaan taboe. Is dat terecht? Nee, schrijft de Utrechtse inter nist en diabetesdeskundige prof. dr. D. Erkelens in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde: diabeten zijn geen gevaar op de weg. Als ze goed zijn ingesteld, er geen ern stige complicaties zijn en geen onaangekondigde hypo's optre den dan komen ze in aanmer king voor rijbewijs A tot en' met E. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde geeft hij een vermakelijk overzicht van het diabetische gevaar. In de Amerikaanse staat Wisconsin waren op een totaal van 5665 ongelukken 21 toe te schrijven aan diabetes, 13 aan epilepsie en werden liefst 1025 veroor zaakt door jonge mensen onder de 25. Jeugd, dat is pas een risicofactor in het verkeer! „De kans op verkeersongevallen bij diabetici ligt zelfs onder het door Jan Paalman gemiddelde." Het Academisch Ziekenhuis Groningen regis treert sinds 1970 alle verkeers slachtoffers die daar binnenko men en noteert ook of het slachtoffer al dan niet diabetes heeft. Het aantal autobestuurders met diabetes die het slachtoffer werden van een verkeersonge val bleek niet hoger te zijn dan het aantal diabeten in de bevol king. Ook in Groningen lopen diabeten vergeleken met 'nor male' mensen een even grote, en wellicht kleinere kans, op een ongeval. Mensen met dia betes drinken minder alcohol, zijn, getraind door hun ziekte, buitengewoon voorzichtige mensen en nemen verantwoor delijke maatregelen om de kans op ongelukken zo klein moge lijk te houden. De Diabetes Vereniging Ne derland bereidt een actie tegen de Europese richtlijn voor, sa men met het Werkverband Or ganisaties van Chronische Zie ken (want ook gehandicapten en mensen met epilepsie kun nen van de richtlijn de dupe worden). beschikbaar gestelde gegevens ven miljard francs (2,3 miljard Baylet verwacht voor 1993 nog blijkt dat het Eurodisney-park, gulden) aan extra inkomsten, betere cijfers dan het afgelopen op dertig kilometer van Parijs, Het pretpark is open sinds vorig jaar. „Het is met de wintersport heeft gezorgd voor omstreeks ze- jaar 11 april. al goed begonnen. Maar dat is Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 PERS. Vanuit het ministerie wordt dit jaar het groentoerisme sterk gestimuleerd. Het landschap, de lust, het architectonisch erfgoed en de gastronomie moeten nieuwe polen van interesse worden Ii'oor de toeristen. foto vnu

de Stem | 1993 | | pagina 7