Steun voor zoutziederij Hulst POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK nieuws DAG KLAPPER wil bloed tdsleden rden heao een baan' iding voor] [ollander College Aardenburg naar rechter om sloop berging af te dwingen Toneelgroep St.-Kruis Imet klucht Dolle Mina's in Oud Gemeentehuis In gemeente Axel meer koelkasten ingezameld Veel publiek op hoeden-tentoonstelling in Sas Kerkelijke onderscheiding voor Frans Kroes Vast en zeker een extra hoge rente. Oudheidkundige Kring wil stichting voor gebouw in het leven roepen Beker voor IJzendijke ZEELAND Bredase school: Geen steun voor rijschoolhouders Crossmotor gestolen Dief op heterdaad betrapt Aanrijding SCHIETINGEN KAARTINGEN VASTE TERMIJN-REKENING 2 JAAR VAST. Bij de Verenigde Spaarbank nu 2 jaar lang een Wo extra. A4 JÊSTEM MAANDAG 11 JANUARI 1993 lie vervullen hetgeen de actie I tot een doorslaand succes kan Inaken. Het Rode Kruis tant pp 26 januari in Hulst en in kxel bloed af, en op 28 januari Rn Oostburg en Terneuzen. De (raadsleden 'moeten zich ech [ter niet mengen tussen het gewone volk als ze dat niet willen'. „Zodra wij uw aan- nelding hebben ontvangen ontvangt u tijdig bericht over Jlocatie en tijd", aldus het Ro lde Kruis. leiding nog steeds prima aan c de arbeidsmarkt. Wel zijn aanwijzingen voor een min positieve ontwikkeling in de t komst. Daarbij is echter g sprake van een dramatische slechtering maar wel dat overspannen arbeidsmarkt heao'ers meer overgaat in male arbeidsmarktverhoud gen. Van on2e verslaggever Aardenburg - Het dagelijkse ga meentebestuur van Aardenbmj is niet van plan de autorijschool houders in West-Zeeuws-Vlaail deren te steunen in hun strijd voor het behoud van Oostbur als oproepplaats voor het Cen. traal Bureau Rijvaardigheid (CBR). De Belangenvereniging Autorij scholen Oostburg e.o. in Sluif vroeg het college eind vorig jaa geld om juridische hulp te be kostigen. B en W voelen daa niets voor. Ze vinden het gea, taak van de gemeenten om bij ti dragen in rechtszaken van partij culieren en zijn bang voor preceJ dentwerking. Het KOR behanJ delt het subsidieverzoek donder-l dag 14 januari om 19.30 uur. Burgemeester Barbé sprak op zijn beurt van een actieve vere-l niging en uitte zijn bewondering] voor de 100 jaar dat de Harmo-] nie al meewerkt aan het vereni-l gingsleven in Terneuzen. Vervol gens reikte hij namens de Com missaris der Koningin de ko ninklijke onderscheiding uit. „Beschouw het als een waarde-, ring die toebehoort aan allen die zich ingezet hebben tijdens afgelopen honderd jaar. De muzikanten, uitgedost me' I nieuwe concertvestjes, namen het programma hierna over. De I leiding was in handen van diri gent P. Eekman. De harmonie speelde nummers van Strauss, Verdi en Suppé en het concert stond geheel in het teken van de J Weense opera. Voor de pauze j kreeg M. Schoenmaker het eer ste exemplaar van het jubileum boekje uitgereikt. Het boekje verschijnt in een oplage van 5 Gisteren waren er al meer dan 250 verkocht. Namens de KNF overhandigde de heer De Pauw de harmonie de medaille beho rende bij het 100- jarig bestaan. Op de klanken van de Redetzki- mars kregen de muzikanten staande ovatie en een open doekje. onze verslaggever gardenburg - B en W van rodenburg willen een ihtszaak aanspannen tegen ij Daansen om hem er onder Lr toe te dwingen een ber- jug op zijn terrein aan de ijinenwegte slopen. ■Hoewel B en W een overeen- met Daanen hebben i de sloop is geregeld zijn ng, in het tijdperk van luiende rechtsbescherming, |te juridisch niet sterk genoeg L'jn om het gebouw tegen de -and te laten gooien. Een en andere blijkt uit een voorstel aan de raad dat donder dag 14 januari in het Konsulta- tief Overleg Raadsleden aan de orde komt. Uit de stukken blijkt dat Daansen en de gemeente al vanaf het begin van de jaren tachtig met elkaar in onmin le ven. Daansen, die een aardig strook grond aan de Binnenweg in Aardenburg heeft, wil in 1981 een landhuis op zijn grond neer zetten, ter vervanging van zijn huidige woning die niet echt groot genoemd kan worden. Het bestemmingsplan Boombos laat dat echter niet toe. Daansen vecht de beslissing van B en W aan maar krijgt ook bij de Kroon geen gelijk. Zijn mogelijkheden blijven beperkt tot uitbreiding van zijn woonruimte tot maxi maal 120 vierkante meter en 40 vierkante meter bergruimte. Bouwaanvragen volgen elkaar op maar worden steevast door B en W afgewezen omdat ze niet voldoen aan de gestelde eisen. In het midden van de jaren tachtig komen partijen echter steeds dichter bij elkaar. In overleg met GS besluiten B en W toe te staan dat Daansen zijn huis, dat aan de rand van het grote perceel ligt en landschappelijk geen gezicht is, opschuift naar het midden. Dit onder voorwaarde dat er in het oude huisje niet mag worden gewoond en dat de totale opper vlakte aan bergruimte niet zou worden overschreden. In 1987 zet Daansen zijn handte kening onder een overeenkomst met de gemeente waarin wordt vastgelegd dat hij de bestaande woning omvormt tot berging en de bestaande berging sloopt. Dit alles binnen een jaar na het gereedkomen van zijn nieuwe 'huis. In 1991 is het eindelijk zover. Het nieuwe huis staat er maar Daansen is Zijn afspraak ten aanzien van de berging nog steeds niet nagekomen. Er vin den opnieuw gesprekken plaats waarbij Daansen onder meer aanvoert de gebouwtjes (zijn oude huis en de berging) voor bedrijfsdoeleinden nodig te heb ben. Maar Daansen weet het college niet te overtuigen. „Meerdere gesprekken en bezoe ken ter plaatse brachten ons tot de overtuiging dat wij geen der motieven steekhoudend konden achten", zo rapporteren B en W de raad. Op 1 augustus 1992 laat Daansen een laatste ultimatum verstrijken. B en W vinden dat ze nu lang genoeg geduld hebben gehad. „Alles afgewogen heb bende zijn wij van oordeel dat er geen redenen zijn om de heer Daansen in een uitzonderingspo sitie te plaatsen ten opzichte van degenen die in een soortgelijke situatie hun verplichtingen zijn nagekomen", aldus B en W. Hoewel de overeenkomst bepaalt dat de gemeente zonder rechter lijke tussenkomst gerechtigd is om de werkzaamheden te laten uitvoeren durven B en W dat niet aan. „De zorgvuldigheid ge biedt dat een rechterlijk vonnis wordt uitgelokt". Het KOR be spreekt het lot van Daansen donderdag 14 januari om 19.30 uur. (m onze correspondente st - De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten Lil in de tweede helft van januari de stichting Zoutzie derij Hulst oprichten. Deze stichting zou daarna plan- sen ontwikkelen om de zoutziederij te exploiteren. |[e Oudheidkundige Kring Lringt hiermee in op de vraag I® de monumentencommissie lie eerst geijverd heeft voor het 1 van de historische zout- I aederij, het enige exemplaar in Nu B en W hebben laten weten dat zij het pand niet [breken, wil de Oudheidkundi ge Kring verdere plannen ont- I wikkelen. Bezwaar De Kring blijft bij het voorne aar in te dienen bij Staten van Zee- I land tegen de vaststelling van 1 iet bestemmingsplan Binnen- stad. Voorzitter Jan Lockefeer is l dat er, zolang er niet gereageerd is op het bezwaar van de Kring tegen het Jan, geen garantie is voor het conserveren van het De voormalige zoutziede- rij ligt in een woonwijk en het is alleen gegarandeerd als het bestemmingsplan gewij- I zigd wordt. Nu verwacht de voorzitter een bevestiging van B en W en de Oudheidkundige Kring wil daar- I om actief meedenken aan een j voor de financiële pro- blemen die kunnen optreden bij t behoud en het reconstrueren van de zoutziederij. Provincie In de vergadering van donder dag zijn de eerste raamplannen over de bestemming, beheer en exploitatie van de zoutziederij gemaakt. De stichting die deze maand wordt opgericht gaat de ze plannen verder uitwerken. In de stichting zullen leden van de oudheidkundige kring zitten maar ook mensen uit het be- drijfs- en openbare leven en een vertegenwoordiger uit de pro vincie. Het financiële plaatje is nog niet- rond. De Oudheidkundige Kring hoopt dat de gemeente Hulst het pand aankoopt en denkt dat er ongeveer honderdduizend gul den nodig is voor de restauratie, exclusief de inrichting van het pand. Gedacht wordt in eerste instan tie aan een herstel als zoutziede rij zodat de ruimte weer voor zien wordt met de attributen en materialen die horen bij deze tak van nijverheid. Als deze plannen verwezenlijkt kunnen worden wil de stichting of de Kring via de museumcommissie de zout ziederij beheren. Omdat er niet permanent een beheerder aan wezig kan zijn denkt de Kring aan een contactadres (streekmu seum of VW) waar de sleutel ligt. Gezelschappen en belang stellenden zouden dan een af spraak kunnen makëh met een stadsgids die hen de zoutziederij kan laten zien. De Oudheidkundige Kring wil niet alleen meedenken maar is bereid plannen te ontwikkelen en acties van particulieren te ondersteunen die geld willen in zamelen voor de zoutziederij. Van onze correspondent St.-Kruis - De toneelgroep van St.-Kruis verzorgt 29 en 30 1 januari de traditionele winteruitvoeringen. Deze keer is I gekozen voor de klucht Dolle Mina's van mevrouw Hoekstra- Kloosterhuis. De regie is in handen Van Arnold Scheppers en de spelers zijn An- nemarie Kools-van Hal, Petra Duijse-van Hal, Joop Kools, Connie Benne-van Deursen, Hans Benne, Vincent Hendrikse, Bianca Paridaen, Gerrit van Hal en de regisseur zelf. Vrijdag 29 januari wordt voor de toneeluitvoering een concert ge geven door de koninklijke mu- z'eksociëtelt Aardenburgsche Fanfaren, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 30 januari begint de toneeluitvoering om 19.30 uur en is er na afloop bal. Ter verstevi ging van de clubkas is er beide avonden een verloting. De toegangsprijs is ƒ6,50, kin deren tot 12 jaar 3,-. Dona teurs van de dorpsgemeenschap kunnen een gratis kaart reserve ren. De kaartverkoop is in het Oud Gemeentehuis. Van onze verslaggever Axel - In de gemeente Axel zijn "et afgelopen jaar 226 koelkas- en ingezameld. Na een aarze- ende start in de eerste drie maanden van het jaar (10, 8 en 9 stuks) blijkt de belangstelling me op een milieu-vriendelijke amer afscheid te nemen van koelkasten toe te nemen. een overzicht van de dienst openbare werken blijkt dat de aantallen gestaag oplopen, met een piek van 32 in augstus. In Axel bestaat de mogelijkheid om de koelkasten thuis op te laten halen. Eenderde leverde de koel kasten het afgelopen jaar zelf af. De inzameling van koelkasten is elke laatste vrijdag van de maand. Wie zijn kast kwijt wil moet vooraf even bellen met de dienst gemeentewerken. Van onze correspondent ts) toont voorzitter van de haf10 l9 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Zuidzande - In hotel de Rode ónTl Zuidzande werd zater- den kampioenendag gehou- van V?? ,vo8elverenigingen Biwv ^e' Aardenburg, verem 6n de organiserende zenSüg Van 0ostburg- De IJ- dehol vogelvereniging won, burg Van gemeente Oost- Behadve de bekendmaking van Prijswinnaars werd er die Van onze correspondente Sas van Gent - Veertien met zelf gemaakte hoeden ge tooide cursisten gaven za terdag acte de présence tij dens de opening van de ex positie van hoeden en ande re hoofddeksels in het voor malig gemeentehuis aan de Westkade in Sas van Gent. Wethouder L. Marquinie droeg voor de gelegenheid ook een hoed en heette in zijn openings woord Elly Smit-Schoenmaker van harte welkom in het Sasse gemeentehuis. „Dit jaar is de expositieruimte eveneens zo goed als volgeboekt met ama teurkunstenaars. Ik ben ver heugd dat deze bijzondere hoe- denverzameling de spits in 1993 mag afbijten," zo sprak de wethouder. De veertien cursisten van hoe- denmodiste en lerares EUy Smit-Schoenmaker uit Terneu zen, hebben allen net een cur sus hoeden ontwerpen en ver vaardigen achter de rug. „Som mige cursisten deden de cursus al eerder," vertelde Elly Smit. „Zij komen vaker terug om an dere technieken erbij te leren." In totaal zijp er meer dan 140 hoofddeksels te bewonderen op de expositie. Er zijn hele draagbare hoeden bij, maar er zijn ook hoeden waarbij de ori ginaliteit meer telt dan het draagbare aspect. Elly Smit: „Het valt op dat mensen die niet kunnen naaien, vrijer zijn in het ontwerpen dan ervaren naaisters. Die laatste groep denkt al veel te snel aan de technieken en mogelijkheden om de hoed te vervaardigen. Behalve de zogenaamde zon- dagshoeden die door enkele ge- loofsgroeperingen gedragen worden, worden er heel weinig hoeden op straat gesignaleerd. „Wat dat betreft maak ik me ook geen illusies meer," zei de hoedenmodiste. „Het is voor de meesten een hobby die bin nenshuis blijft." Voorbeelden van aparte ontwerpen zijn er op de expositie volop, bijvoor beeld de luchtbaretten, ontwor pen door Esther Brunia of de zeer speciale theaterhoeden van Ellen Gerritsen, beiden uit Ter neuzen. Marjan Muller uit Zaamslag ontwierp een goed draagbare en tevens creatieve hoed in felle kleuren. Onder de aanwezigen tijdens de opening bevond zich het com plete vrouwenvoetbalelftal van Bezoekers bij een deel van de hoedenverzameling in het Sasse gemeentehuis. Twee met hoeden getooide dames bekijken een album met afbeeldingen van hoofddeksels. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzense Boys. De vrouwen, die bij binnenkomst ook met een hoed werden getooid, kwa men de werkstukken van hun sportieve collega Babette Smit uit Terneuzen bewonderen. De andere deelnemende cursisten zijn Anneke Wisse, Betsy van de Velde, Annemieke van Hove, Corrie Zweedijk, Tiny Ris- seeuw en Hanny Bouwman, allen uit Terneuzen, Annelies van Hecke uit Sas van Gent, Anita de Guitenaar uit Groede, Miny Schutte uit Breskens en Ilse Lambert uit Vogelwaarde. I De expositie is vandaag van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag van 13.30 tot 17.00 uur ge opend. middag nog een lezing gehou den, bingo gespeeld en een verlo ting gehouden. De kampioenen kwamen voort uit drie tentoon stellingen uit de regio. Iedere deelnemer mocht drie van zijn beste vogels aanwijzen. De verdere prijswinnaars waren: Eigen kweek: kanaries en wildzang: W. Mae- nhaut (Oostburg). Tropen: M. de Graaf (Sluis). Parkieten: J. Sonnevijlle (Bres kens) Jeugdkampioen: N. Maenhaut (Oostburg) Open Klasse: Kanaries: J. Torbijn (IJzendijke). Tropen: Y. Kuyl (IJzendijke) Parkieten: J. Sonnevijlle (Breskens) en bij de jeugd werd B. Fichefet uit Sluis kampioen. Van onze correspondente Hulst - Tijdens de jaarlijkse parochieavond van de Willi- brordusparochie in Hulst werden vele helpers in de bloemetjes gezet. Speciaal was de onderscheiding die Frans Kroes kreeg. Hij ont ving uit handen van de vice- voorzitter de kerkelijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Frans Kroes kreeg de medaille met oorkonde omdat hij meer dan 25 jaar zeer nauwgezet de inkomsten en uitgaven van het parochiefonds heeft verzorgd. Een zeer intensief en tijdrovend werk dat hij ijverig deed. De handgeschreven administratie klopte tot op de allerlaatste cent. Nu de tijd van de computer is aangebroken draagt Kroes de zaken over aan een opvolger. Zolang de automatisering nog niet vlekkeloos verloopt blijft Kroes beschikbaar voor de paro chie en het kerkbestuur liet bij monde van Gerard Planken we ten dat zij zijn ervaring en aan- en opmerkingen nog hard nodig hebben. Ook pastor Verver had vele lo vende woorden over voor Kroes. „Sinds de parochie loopt vanaf Frans Kroes neemt de felicitaties in ontvangst van Gerard Planken. 1964 zijn er bijna 2,5 miljoen gulden door zijn handen gegaan. Een titanenklus die hij steeds met plezier deed. Het parochie fonds en de actie kerkbalans waren bij hem in goede handen". Tijdens de parochieavond voor de medewerkers en vrijwilligers,, werd de almanak 1993 gepresen teerd door secretaris Jaap Klok en vice-voorzitter Gerard Plan- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ken gaf uitleg bij het nieuwe beleidsplan van de Hulster paro chie. Piet Hamelink, lid van de restauratiecommissie basiliek vertoonde dia's van dit gothische monument. Goes - Zaterdag werd tussen 23.00 en 24.00 uur, na afloop van de In de Zeeland-hallen gehouden indoor motorcross, een crossmotor gestolen. Het betreft een Honda 250 cc, kleur rood met een waarde van 7000 gulden. Terneuzen - De 26-jarige M. O. uit Terneuzen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad betrapt bij een inbraak in een drankenhandel aan de Alvarezlaan in zijn woonplaats. O. werd meegeno- meen naar het politiebureau en ingesloten. Hij wordt van daag in Middelburg voorge leid. Wolphaartsdijk - Gistermor gen rond half twee vond op de Muidenweg een aanrijding plaats tussen en personenauto bestuurd door H. B. uit Wolp haartsdijk en een reebok. Het dier was op slag dood. De personenauto raakte zwaar beschadigd. Clinge ANBO - De uitslag van de spellenmiddag van de ANBO bij de vrouwen was: 1. me vrouw Heije, Clinge; 2. me vrouw De Vos, Kapellebrug; 3. mevrouw De Schepper, Koe wacht. Mannen: 1. Vercam- men, De Klinge; 2. Martens, Koewacht; 3. Saman, Kapelle brug. Oostburg SWO - De stichting Welzijn voor Ouderen houdt vandaag in het gebouw van de stichting een bijeenkomst voor 65-plus- sers. Opzet is om een aantal gezamenlijke activiteiten voor de komende maanden uit te werken. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. Sluis KOOR - Het Westzeeuws- vlaamse Gregoriaans Koor zingt zondag 17 januari tij dens de eucharistiviering van 10.00 uur in de Sluisse paro chiekerk. Aardenburg DE WARE VRIENDEN - Bol- club De Ware Vrienden hield de tien clubbolling. Uitslag: 1. G. Verschaeve 36 punten, 2. A. de Waele 36, 3. R. Cools 35, 4. M. Laers 34, 5. M. Verspringe 33 puntne. Aan een vrije bol ling namen 111 personen deel. Uitslag: 1. I. Hulst-R. Corne- lis-M. Wulfrancke, 2. O. Blom- me-P. van Pamelen-R. Dan- neels, 3. B. van de Berge-M. Lekens-C. de Croock. Aan de kerstbolling namen 75 perso nen deel. Uitslag: 1. J. Goet- hals-I. de Smit-E. de Sloovere, 2. R. van Vooren-L. de Kesel- R. va Rie, 3. R. Cools-C. van Landschoot-F. Riteco. Het kampioenschap van de dins- dagbollers in 1992 is gewon nen door J. Focke met 277 punten, 2. F. Riteco 276, 3. E. Rijckaert 275 punten. Bij de vrouwen werd M. Scheele kampioene. Het clubkam pioenschap van De Ware Vrienden werd werd gewon nen door G. Verschaeve uit St.-Laureine, 2. M. Gijsel, 3. W. Martens, 4. R. Cools, 5. B. Bauwens. BOLLING - Aan de eerste puntenbolling van het nieuwe jaar van De Ware Vrienden namen 51 leden deel. Uitslag: 1. A. de Waele, 2. F. Riteco, 3. G. Verschaeve, 4. A. Wulfran cke, 5. B. Bauwens. De uitslag van de nieuwjaarsbolling is: 1. L. Bert-M. de Rijcke-E. de Sloovere, 2. J. de Muijnk-L. van Eegem-J. Blondeel, 3. W. Roegiers-W. Coppejans-M. de Vuijst. Burgerlijke stand Zeeuws-Ylaanderen Geboren: Rob, zv M. de Meijer en P. Kuijpers; Elena, dv C. Bouterse en C. Leunis; Nadia, dv M. Zegers en D. de Braai; Arianne, dv J. van der Werf. enjL. van de. Velde; Sh^uni, dv C. de Rubbel en M. de Bakker; Kimberly, dv C. Burm en A. Faas; Christian, zv E. Siem-A-Sjoe en E. Cohen; Evelien, dv A. van den Brink en P. Storm; Heaven-Leigh, dv P. van Broekhoven en F. Buys; Reinier, zv C. Wetselaar; Dennis, zv J. Bruggeman en G. Wolfert; Anne Flore, dv A. Bakker en J. Links; Davy, zv L. de Koeijer; Jannice, dv M. Cristina en H. Hersisia; Frits, zv C. Deurwaarder en F. van Vuuren; Jeroen, zv A. van den Broecke en M. de Smit; Carolien, dv F. de Blaeij en R. Neyt. Getrouwd: Etienne Vonck em Zivana Vasiljevic; Joseph Seegers en Hendrika van Breen; Adelhard Bolthaus en Monique Meulenberg; Marinus de Puttr en Pieternella Hamelink. Overleden: Joos Molegraaf, 93; Leuntje de Bree, 94, wed v P. van Fraaijenhove; Maria Berkman, 72, wed v R. de Visser; Paulus Ou- weneel, 72; Kornelis Smit, 65; Francois Maas, 96; Peter van Veen, 47; Gabriella Aelterman, 88, wed v G. Vervaet; Neeltje Oppeneer, 91, wed v J. den Exter; Catharina Overdulve, 88, wed v P. Riemens; Cornelia Stoffels, 79, wed v C. de Jong; Rachel Hamelink, 92. wed v P. Leijs; Augusta van den Hemel, 98, wed v C. Aarsen; Magdalena van Audenaerde, 86, wed v J. de Brouwer; Albertus Kroes, 77; Adriaan van 't Westeinde, 81; Maria de Graaf, 83, wed v P. Doggen; Maatje de Feijter, 87, wed v L. Overdulve. KAARTINGEN IJzendijke - Bridgeclub IJzendijke. Eerste wedstrijd wintercompetitie. Groep A: 1. echtpaar Koek, 2. Colsen-Van Looy, 3. Mijnsbergh-Buize. Groep B: 1. De Groene-Lievens, 2. Vis-Groosman, 3. Willemse-Durivou en Marquinie-Wijffels. Herfstcomeptitie. Groep A: 1. Colsen-Van Looy, 2. Kock-Van de Water, 3. Mijnsbergh-Buize. Groep B: 1. Marquinie- Sturm, 2. Van Damme-Hendrikse, 3. Houtepen-Ranschaert. CLINGE - Café de Landbouw, 20 u. prijs- kaarting. HULST -Café de Kroon, 14.30 u. schie ting. -De Blaauwe Hoeve, 13 u kaar ting KBO. LAMSWAARDE -Café de Lamsoren, 14 u. vlees- kaarting. ST. JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 u. vlees- kaarting. (ADVERTENTIE) 6m Als u in de periode van 11 tot 16 januari 1993 minimaal f 1.000,- 2 jaar lang vast zet krijgt u maar liefst 6V<% rente (i.p.v. 6'/:%). Kom snel langs bij één van onze kantoren voor meer informatie of neem contact op met één van onze VSB Intermediairs, de verzekeringsadviseurs die samenwerken met de Verenigde Spaarbank (030-959883). spaarbank

de Stem | 1993 | | pagina 5