Arbeidsbemiddeling grens over Stem Kessen neemt geen genoegen met ondergeschikte rol op Festival Elektrische deken zet beddegoed in brand Nieuw bedrijventerrein voor startende ondernemers 'Afgestudeerden heao vinden snel een baan Onderscheiding voor Vliegende Hollander College Aa Oudheidkun Beke Arbeidsbureau Terneuzen wil internationale uitwisseling op gang brengen Hulster culturele prijs voor echtpaar Stockman Piet van Acker sportman van het jaar van HW'24 Rode Kruis wil bloed zien van raadsleden Toneelgroe] met klucht in Oud Geu In gemeent koelkasten r voo Oud-wethouder Jo Blommaert overleden Onbekende man neemt bezoekers disco onder vuur Conclusie onderzoek Bredase school: Geen steun voor rijschoolhouders takoop gevraagd of oan te Meden? Even laten horen via een Kleintie in De Stem en het komt in orde Immers tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (een op de drie) lezen uw advertentie, omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren DE STEM eland maandag 11 januari 1993 Van onze correspondente Droeramma voor dit iaar slechts een en daarom staan wii eroD dat de srote Antwerose kunstenaars in het stadhuis. ik teepn dit. hesluit. actie ondernemen destem Van onze correspondente Hulst - Burgemeester A. Kessen van Hulst is verbolgen over de houding van directrice Yolanda Mergler van het Festival van Zeeuws-Vlaande ren. De nieuwe directrice van het Zuidland- theater in Terneuzen gunt Hulst in het programma voor dit jaar slechts een klein concert, omdat de akoestiek in de Hulster basiliek niet deugt. Kessen wil met die ondergeschikte rol geen genoe gen nemen. „Hulst is net als Zierikzee en Middel burg een cultureel bolwerk in Zeeland. Als gemeentebestuur trachten wij Hulst op een hoger cultureel peil te brengen en daarom staan wij erop dat de grote evenementen bij ons plaatsvinden", al dus Kessen. De burgemeester wijst er op dat Hulst zich steeds nadrukkelijker manifesteert als cultuurtempel van Zeeuws-Vlaande ren. Hij noemt de concerten in de Hulster basiliek tijdens de afgelopen festivals, de opening van de Zeeland Cultuurmaand 1992 en de expositie van Antwerpse kunstenaars in het stadhuis. „De nieuwe directrice heeft bezwaren tegen de akoestiek van de basiliek en wil dit gebouw dus niet meer gebruiken voor het festival. Tot nu toe hadden wij in Hulst, samen met Aardenburg, de kwalitatief betere concerten. Nu is er gezegd dat er nog een klein concert komt in Hulst omdat de basiliek niet geschikt zou zijn. Als burgemeester zal ik tegen dit besluit actie ondernemen. Dit mag gewoonweg niet gebeuren, Hulst heeft recht op een groot(s) con cert", zei Kessen zaterdag strijdlustig bij de overhandiging van de culturele prijs van zijn gemeente.(zie elders deze krant). Directrice Y. Mergler van het Zuidland- theater was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. Van onze verslaggever Terneuzen - Het arbeidsbureau in Terneuzen wil op termijn binnen EG-verband de geesten rijp maken voor internationale arbeidsbemiddeling. Dit jaar worden de contacten met België verstevigd en wordt een inventari satie gemaakt van alle beroepsopleidingen aan weers kanten van de grens. Directeur H. Van Luijck ziet dit project, dat nog dit jaar wordt uitgewerkt, als eerste stap op weg naar een internationale uit wisseling van werklozen en va catures. „Het is een prestigieus project maar zeker de moeite van het proberen waard". Wil de uitwis seling daadwerkelijk gestalte krijgen dan is een eerste vereiste om een databank op te zetten waarbij alle Europese beroeps opleidingen worden aangemeld. Dat vergt uit een uitgebreide inventarisatie waarbij het niet alleen belangrijk is om te kijken naar de naamgeving van de functies maar ook wat de beroe pen inhoudelijk voorstellen. Het is ook belangrijk om te vergelij ken in welke sectoren mensen met een bepaalde opleiding te recht zijn gekomen, zegt Van Luijck. Werkwijze Onbekendheid met eikaars werkwijze vormt volgens Van Luijck op dit moment een van de grootste belemmeringen om over de grens aan de slag te gaan. „Sinds begin dit jaar zijn de grenzen weggevallen, maar in feite kennen we al jaren vrij verkeer van arbeidskrachten. Die vrijheid bestaat er alleen op papier. In de praktijk komt het er zelden van. Het is vaak een kwestie van onkunde, en onwe tendheid. Je weet gewoon te wei nig van elkaar. Er zijn ook zo veel verschillen. Neem nu alleen de benamingen van beroepen. Op een arbeidsbureau in Gent trof ik in een beroepenlijst het vak 'pechbevrijder' aan. Dat kon ik absoluut niet plaatsen. Blijkt het een automonteur te zijn. We moeten eerst een duidelijk beeld hebben van alle beroepen en opleidingen. Ik weet zeker dat dat een belangrijke stap voor waarts zal zijn om uitwisseling van vacatures en werklozen mo gelijk te maken". De Zeeuwsvlaamse arbeidsbu reau hebben al sinds de jaren zeventig contacten met de ar beidsbureaus in Sint Niklaas, Brugge en Gent. Maar die con tacten stelden lang weinig voor. Van Luijck: „Het was meer een jaarlijks onderonsje van direc teuren waarbij we praatten over de ontwikkelingen op de ar beidsmarkt en we namen ook kennis van eikaars werkwijze. Maar daar hield het ook mee op". Vier jaar geleden resulteer den die contacten in een concre te uitwisseling van vraag een aanbod, maar tot grote arbeids- verschuivingen heeft dit nog niet geleid. Van onze correspondente St. Jansteen - In zijn woonplaats St. Jansteen is afgelopen week end op 82-jarige leeftijd oud wethouder Jo Blommaert overle den. Blommaert was een sociaal be wogen mens die vele jaren be stuurslid en ere-voorzitter van de vakbond, destijds de KAB, was. Naast het vakbondswerk zette hij zich in voor de dorpsge meenschap St. Jansteen. Dit deed hij in de hoedanigheid van wethouder sinds 1946. Tijdens de bevrijding maakte hij deel uit van de noodraad. Tot de herindeling in 1970 was hij wet houder van St. Jansteen. Daarna was hij nog een aantal jaren wethouder in de gemeente Hulst. De uitvaartdienst heeft woens dag plaats in de parochiekerk van de Heilige Johannes de Do per in St. Jansteen. De bovenverdieping van een woning aan de Tramstraat in Terneuzen is gisteravond gedeeltelijk uitgebrand. De brand ontstona op een van de slaapkamers aan de achterzijde. Een van de bewoners ontdekte om kwart voor zes dat er rook uit de bovenverdieping kwam. Die waarschuwde de brandweer die snel ter plaatse was. De brandweer bestreed de brand met een hogedrukwagen en was na twintig minuten de brand meester. Er was geen gevaar voor de belendende panden, wel is er roet- en brandschade. De brand is ontstaan door een elektrische deken die men vergeten was uit te zetten. Het beddegoed vatte vlam. Op de foto gooit een brandweerman het brandende beddegoed door een raam naar buiten. De eigenaar heeft een brand- en inboedelverzekering. foto cam,le schelstraete Van onze correspondent Hulst - De 36-jarige Piet van Acker is sportman van het jaar geworden van de Hulster voetbalvereniging HW'24. Van Acker volgt Carlo de Deckere op die de titel vorig jaar in de wacht sleepte. Voorzitter Rudie Neefs maakte de winnaar bij de seniorenelftal len vrijdagavond bekend. Neefs sprak van een goede keuze: „De titel wordt niet alleen toegekend Van onze correspondent Vlissingen - De Vlissingse politie is op zoek naar de onbekende schutter die gisteren enkele be zoekers van een discotheek aan de Voltaweg in Vlissingen onder vuur had genomen. De schutter, die in zijn wagens langs de disco reed, schoot vier kogels af op mensen die de disco uitkwamen. Daarna reed hij weg. Niemand raakte gewond. Getuigen konden het kenteken noteren van het voertuig van de schutter. Maar de politie heeft de man nog niet kunnen achter halen. Volgens de politie kwam uit verklaringen van getuigen naar voren dat de man waar schijnlijk uit jaloezie (verbroken relatie) de schoten heeft gelost. op grond van geleverde presta ties, maar ook inzet, trainingsbe- zoek en vriendschap zijn facto ren die zwaar meewegen. Welnu, Piet van Acker is niet alleen speler van het zesde maar ook jeugd-coördinator van HW'24. Je mag gerust stellen dat hij een van die mensen is die zeven dagen van de week met het voet- balgebeuren bij HW'24 bezig is". Volgens de procedure komen de elftal-winnaars van de zeven se niorenelftallen waarover HW beschikt voor de titel van sport man van het jaar in aanmerking. Een commissie, bestaande uit trainers van deze elftallen, buigt zich uiteindeljk over de voorge dragen kandidaten. Deze keer ging het om zes kandidaten om dat het vijfde elftal geen speler wilde aanduiden. De genomi neerden waren: Jurriën Swiers (eerste elftal), Gino Herrewegh (tweede), Gino Polfliet (derde), Erik van de Klooster (vierde), Piet van Acker (zesde) en Karei van der Poel (zevende). Van onze correspondente Hulst - De Maelstede, studie centrum voor cultuur en his torie van Paul en Marina Stockman kreeg zaterdag de Hulster culturele prijs 1992. De 'Stockmannetjes' zetten zich krachtdadig in voor het culturele erfgoed en kregen omdat ze ook tegen de stroming in hun activi teiten doorzetten deze aanmoe digingsprijs. Het was de vijfde maal dat deze prijs werd uitgereikt en burge meester A. Kessen was van me ning dat een zichzelf respecte rende gemeente ook een dergelij ke prijs moet hebben. Hij liet niet na, naast de felicitaties voor het echtpaar Stockman, het col lege van B en W te roemen, omdat elk lid een bepaald deel van de cultuur in zijn portefeuil le heeft. Wethouder van cultuur P. Wee- maes had vele warme woorden over voor Paul "en Marina Stock man. „Je bent begonnen met het bestuderen van de historie van de stad en ommelanden. Je hebt je verdiept in datgene wat er was en wat er is. Vanuit die kennis en wetenschap heb je een onder neming in het leven geroepen die de liefde voor stad en streek propageert en vanuit die visie streven jullie ernaar het kostba re erfgoed van onze voorvaderen te bewaren. De gedrevenheid die jullie demonstreren, valt in goe de aarde, maar je moet wel be denken, dat eenieder die aan de weg timmert, zowel mede- els tegenstrevers heeft", aldus Wee- maes. Burgemeester Kessen laat de oorkonde zien aan het echtpaar Stockman. Rechts wethouder Weemaes. foto camile schelstraete in de tekst van de oorkonde die het echtpaar Stockman samen met 500 gulden en een Reynaert- beeldje kreeg, staat te lezen dat de Maelstede lezingen geeft en excursies en rondleidingen houdt, publicaties verzorgt en een poppentheater exploiteert om ook de jeugd bij de streek- cultuur weet te betrekken. Dat men niet altijd gelukkig is met de 'vondsten' van Paid Stockman, komt omdat de ge meente niet beschikt over vol doende financiën om het cultu reel erfgoed te conserveren en te restaureren. Weemaes sprak zijn waardering uit voor het feit dat de Maelstede zich niet laat inti mideren door pessimisme en te genwerking. „Jullie hebben be wezen dat je tegen de stroom in durft te roeien, door jullie stand vastigheid en krachtdadig werk, kan de gemeenschap niet meer om jullie heen". Paul Stockman ontzenuwde alle twijfels met de krachtige zin: „Een stad zonder verleden is een stad zonder toekomst...daarom probeert de Maelstede zoveel mogelijk van het verleden te red den. We hebben voor deze naam gekozen omdat het een oude ge tijmolen is uit 1200 in Hulst. Als een perpetuum mobile draait de Maelstede terug de tijd in. Soms letterlijk tegen de stroom in, wanneer er belangen op het spel staan die Hulst en het land van Hulst in zijn diepste wezen ra ken. Wij zijn blij met de erken ning van ons werk en zijn van plan nog lang door te gaan". Omdat Reintje de Vos de ambas sadeur van Hulst is zorgde Mari na Stockman ervoor dat deze eposfiguur een opmerkelijke speech hield waarin fijntjes ver teld werd dat de Hulster monu menten scheuren vertoonden en dat het afgelopen moest zijn met de afbraak. Volgens Reintje is het tekort aan financiën slechts een oponthoud en moeten de Hulstenaren samen zwoegen en bouwen aan de toekomst door grondige restauratie van de mo numenten. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen gaat startende on dernemers in het zadel hel pen. Deze maand wordt aan de Energiestraat een bedrij- venterreintje in gebruik ge nomen dat speciaal bestemd is voor beginnende onderne mers. Terneuzen zorgt voor een aantal faciliteiten dat de financiële risico's voor de be ginners beperkt. De grond wordt niet aan de ondernemers verkocht, maar verhuurd. Daarnaast zorgt de gemeente'ervoor dat alle nuts voorzieningen aanwezig zijn. Bovendien staat de gemeente, toe dat er op de betrekkelijk kleine kavels semi-permanente gebou wen worden neergezet. Volgens voorlichtingsambtenaar Frank Neve drukken deze maat regelen de aanloopkosten aan zienlijk. „Er moet niet geïnves teerd worden in grond en nuts voorzieningen. Ze betalen alleen de huur en de aansluitingskos- ten. Ze staan ook niet voor hoge bouwkosten". De gemeente laat de startende ondernemers niet alleen aan modderen. Ze krijgen begelei ding van de sectie Economische Zaken die als vast aanspreek punt gaat gelden. Dat maakt zaken doen met de gemeente overzichtelijker. De gemeente begint deze maand met een ac tieve voorlichtingscampagne voor het nieuwe bedrijventer- reintje. Van onze verslaggever Koewacht - Het Rode Kruis wil bloed van alle gemeente raadsleden in Zeeuws-Vlaan- deren. Piet Apers, coördinator van de bloedafname-avonden in Zeeuws-Vlaanderen die eind deze maand worden ge houden, heeft alle raadsleden aangeschreven met het ver zoek een half litertje bloed af te staan. Volgens Apers kunnen de raadsleden een voorbeeldfunc tie vervullen hetgeen de actie tot een doorslaand succes kan maken. Het Rode Kruis tapt op 26 januari in Hulst en in Axel bloed af, en op 28 januari in Oostburg en Terneuzen. De raadsleden 'moeten zich ech ter niet mengen tussen hel gewone volk als ze dat niet willen'. „Zodra wij uw aan melding hebben ontvangen ontvangt u tijdig bericht over locatie en tijd", aldus het de Kruis. Van onze verslaggever Breda - Afgestudeerden aan de heao's in Nederland slagen er snel in om een baan te vinden en vervolgens een goede carrière op te bouwen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de heao in Breda heeft uitge voerd naar de beroepsloopbaan onder studenten die aan deze school zijn afgestudeerd. In to taal werden 1.000 geslaagden ondervraagd. Uit het onderzoek komt in het algemeen de sterke positie van afgestudeerde heao'ers naar vo ren. Deze afgestudeerden hoeven niet lang te wachten en niet vaak te solliciteren voor hun eerste baan. Daarna groeien ze snel door naar een betrekking met een hoger functieniveau. De werkloosheid onder heao'ers is momenteel zeer laag. Er zijn tussen de diverse studie richtingen binnen de heao wel aanzienlijke verschillen te con stateren. De arbeidsmogelijkhe den met de studie accountancy zijn het beste. De wachttijd voor de eerste baan voor heao'ers loopt de laatste jaren wel gelei delijk op. Ook het aantal studen ten dan na de heao verder stu- deert.negpit toe. Volgens een conclusie van de onderzoekers sluit de heao-op- leiding nog steeds prima aan de arbeidsmarkt. Wel zijn aanwijzingen voor een mind positieve ontwikkeling in deti komst. Daarbij is echter sprake van een dramatischer slechtering maar wel dat overspannen arbeidsmarkt v« heao'ers meer overgaat in n male arbeidsmarktverhoudii gen. Van onze verslaggever Aardenburg - Het dagelijkse meentebestuur van Aardenlt is niet van plan de autorijsch# houders in West-Zeeuws-Vlai deren te steunen in hun stri voor het behoud van Ou... als oproepplaats voor het Ce traal Bureau Rijvaardighe (CBR). De Belangenvereniging Auton scholen Oostburg e.o. in SI vroeg het college eind vorig j. geld om juridische hulp te kostigen. B en W voelen di niets voor. Ze vinden het g taak van de gemeenten om bi dragen in rechtszaken vanpï culieren en zijn bang voor pre. dentwerking. Het KOR beha. delt het subsidieverzoek dot dag 14 januari om 19.30 uur. Van onze correspondent Terneuzen - Harmonie de Vliegende Hollander kreeg zaterdag een koninklijke on derscheiding. Dat gebeurde tijdens het openingsconcert ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de ver eniging. Burgemeester drs. R. Barbé overhandigde de bijbehorende ere-penning aan voorzitter J. Berkel. Voor een bijna volle zaal gaf de harmonie een geslaagd Nieuwjaarsconcert, waaraan dit maal meewerkten: het rk-erk- koor, de hervormde Cantorij en de balletgroep Lilianne Butler. Voor het begin van het concert sprak voorzitter J.Berkel: „De harmonie is een gezonde vereni ging. Het ledental is groeiende en dankzij een diversiteit aan muziekinstrumenten is de klank kleur goed. De vereniging heeft mooie, slechte en moeilijke tij den gekend. Nu zitten we in een mooie tijd. Wensen zijn er altijd. Een van de oudste wensen is een eigen huisvesting om de repete ren. De sponsoring voor het jubi leum loopt voortreffelijk. We hebben goede hoop het streefbe drag te halen". Burgemeester Barbé spr: zijn beurt van een actieve verf niging en uitte zijn bewonderic voor de 100 jaar dat de Har» nie al meewerkt aan het veret gingsleven in Terneuzen. Vervol gens reikte hij namens de Con- missaris der Koningin de ninklijke onderscheiding ui „Beschouw het als een waardf ring die toebehoort aan allen if zich ingezet hebben tijdens 4 afgelopen honderd iaar." De muzikanten, uitgedost nieuwe concertvestjes, nanffi het programma hierna over. ft leiding was in handen van diri gent P. Eekman. De harmonie speelde nummers van Straus Verdi en Suppé en het concert stond geheel in het teken van Weense opera. Voor de p kreeg M. Schoenmaker het ste exemplaar van het jubileum boekje uitgereikt. Het boekje verschijnt in een oplage van 5® Gisteren waren er al meer 250 verkocht. Namens de 1 overhandigde de heer De Pa® de harmonie de medaille beh^ rende bij het 100- jarig besta® Op de klanken van de Redet mars kregen de muzikanten staande ovatie en een o doekje. Burgemeester R. Barbé (rechts) toont voorzitter van de har nie J. Berkel de onderscheiding. F0T0 CAMILE schels^11 Van onze verslaggever lardenburg - B en W van Aardenburg willen een rechtszaak aanspannen tegen paansen om hem er onder „eer toe te dwingen een ber- ing op zijn terrein aan de Binnenweg te slopen. HneWel B en W een overeen- st met Daanen hebben «sarin de sloop is geregeld zijn bang, ui het tijdperk van moeiende rechtsbescherming, f ze juridisch niet sterk genoeg «taan om het gebouw tegen de grond te laten gooien. l/an onze correspondente Hulst - De Oudheidkundig wil in de tweede helft van derij Hulst oprichten. Dezf nen ontwikkelen om de zout De Oudheidkundige Kring springt hiermee in op de vraag van de monumentencommissie die eerst geijverd heeft voor het behoud van de historische zout ziederij, het enige exemplaar in Zeeland. Nu B en W hebben laten weten dat zij het pand niet afbreken, wil de Oudheidkundi ge Kring verdere plannen ont wikkelen. Bezwaar De Kring blijft bij het voorne men om bezwaar in te dienen hij Gedeputeerde Staten van Zee land tegen de vaststelling van het bestemmingsplan Binnen stad. Voorzitter Jan Lockefeer is van mening dat er, zolang er niet schriftelijk gereageerd is op het bezwaar van de Kring tegen het bestemmingsplan, geen garantie is voor het conserveren van het pand. De voormalige zoutziede rij ligt in een woonwijk en het bestaan is alleen gegarandeerd als het bestemmingsplan gewij zigd wordt. Nu verwacht de voorzitter een bevestiging van B en W en de Oudheidkundige Kring wil daar om actief meedenken aan een oplossing voor de financiële pro blemen die kunnen optreden bij het behoud en het reconstrueren van de zoutziederij. Provincie In de vergadering van donder dag zijn de eerste raamplannen over de bestemming, beheer er Van onze correspondent St.-Kruis - De toneelgroep januari de traditionele wii gekozen voor de klucht Dolle Kloosterhuis. De regie is in handen van Arnolc Scheppers en de spelers zijn An- nemarie Kools-van Hal, Petrc Buijse-van Hal, Joop Kools Connie Benne-van Deursen Hans Benne, Vincent Hendrikse Bianca Paridaen, Gerrit van Ha en de regisseur zelf. Vrijdag 29 januari wordt voor d( toneeluitvoering een concert ge geven door de koninklijke mu- zieksociëteit Aardenburgschi Van onze verslaggever Axel - In de gemeente Axel zij: bet afgelopen jaar 226 koelkas ten ingezameld. Na een aarze lende start in de eerste dri maanden van het jaar (10, 8 en stuks) blijkt de belangstellin om op een milieu-vriendelijk manier afscheid te nemen va koelkasten toe te nemen. Hit een overzicht van de dien: Van onze correspondent Zuidzande - In hotel de Roe eeuw in Zuidzande werd zate: ag de kampioenendag gehoi ®n v®n de vogelverenigingf n Uzendijke, Aardenbur eskens en de organiserenc !fenigmg van Oostburg. De I, Ho ni v°gelvereniging wc burg Van Semeenle 0°s Hehalve de bekendmaking e prijswinnaars werd er

de Stem | 1993 | | pagina 4