liën Nog geen opvolger Bouterse Ranhuijsen Straks vergunning nodig voor telen van hennep te klein Coalitie Aruba behoudt nipte meerderheid DE STEM 5 Nederland en VS verzetten zich tegen mogelijke benoeming Boerenveen Nederland helpt verkrachte vrouwen Bosnië Praten en dreigen ^Milieu ontketent tweede industriële revolutie' A3 BINNENLAND BUITENLAND A3 COMMENTAAR Plan aanslag op premier Aruba BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT woners heeft zijn nieuwe bedri zelfs genoemd naar de kapitp van de gestrande tanker. Geen zeehond meer Bij Sumburgh Head steekt bergingsvaartuig Smit-LW 121 de neus voorbij de uitstek» de kaap. „Nogal een raar zooit water, heel steil", vertelt avonds kapitein Willem Bos Hij is met zijn schip bij het wra van de Braer geweest en moe, daarvoor de gevaarlijke 2Uj( punt van het grootste She landeiland Mainland rondei „De tanker lekt minder olie we hebben er geen enkele zee hond meer gezien. Die beeste lagen daar van de week nog 0[ te happen. De meeste zijn den ik ten dode opgeschreven." We praten over het weer. Bo „Er komt een depressie aai daar zeg je U tegen, 80 tot 1] knopen." Hoeveel windkracht dat? „Bij 70 knopen zit je al ron windkracht 12, dus reken ma; uit." Zondagochtend, in de kerk vai Sumburgh zitten minder gelovi gen dan normaal. „Het weer a de persmensen", denkt domine Trevor Williams, „de eilandei zijn geharde mensen, maar vormen een gesloten gemeen schap. Nu komt de buitenwereli op hen af, de olie en al dj andere mensen die zich nu plot seling met hun eiland gaan be moeien. Dat kunnen ze maa moeilijk bevatten. De kerk hun laatste privéruimte, en c daar staan nu de cameraploe gen." Wachten Hagel klettert tegen de kerkra men. De wind, die even luwde wakkert weer aan tot wind kracht 9,10. Dominee Williams praat ova een tekst van de apostel Paulus „Wees niet boos op de wereld ei stel je vragen aan God". „Gebrek aan informatie", p: de dominee, „dat is wat u er allen in onze gemeente het meest zorgen baart, de angst voor hel onbekende. Buiten zoeken de Shetlandscha- pen beschutting achter lage ste nen muurtjes, de wind wakkert nog verder aan. In Holland zoo den de uiers nu al scheef onder de koeien hangen. Bruin olieschuim vliegt over rotswand landinwaarts. In zijn hut aan boord van de Smit-Llo- yd 121 in de haven van Lerwick leest kapitein Willem Bos een roman: „Wat moet ik anders wachten? Dit is weer waar j mens tegen bestand is." toekomst. Niet alleen heeft hij het Luxemburgse moederbe- TL-4, CLT, maar ook bij de gbladengroep VUM, de Finan- omische Tijd en de Vlaamse e zender VTM trekt Frère mee 'tjes. nsgeest van Frère heeft hem ieren gelegd. Na het staal zocht in de wereld van de 'haute hoewel het hem dan meer om an om de macht te doen is, zou et enige verbeeldingskracht de ie koning van België kunnen machiavellist met zijn politiek en heers, slaagde er zelfs in in de raad van regenten - raad issarissen - van de Nationale elgië. aak van zijn politieke vrienden, Selgische minister van buiten en Willy Claes, werd Frère dit age koninklijke onderscheiding Commandeur in de Leopoldsor- sierselen had Albert Frère ove- nodig om hoog op de sociale amen. Daar was hij namelijk al 'and, met afgunst bekeken door wil ontspannen, organiseert c nog wel eens jachtpartij in al nodigt hij daar meestal za- voor uit. En als zelfs de van het Belgische heuvelland- niet meer kan bekoren, trekt hij tulpje in het Zwitserse winter- lourchevel of wandelt door zijn n in de Bourdeaux-streek. ^d De Morgen stelde in een bij een verhaal over de Bank nbert dat een economische re et Frère nauwelijks kan treffen he ondernemer is volgens de ;vast. jrenzen van het koninkrijk der 'ging het de vroegere spijker- r goed. Over de Grote Plas en in >e bankwereld gokte Frère ver- rnloor, al heeft hij de droom om itionale financiële groep op te gelijkenis vertoont met Ameri- ss, nog niet opgegeven. Voor e en zijn medestanders is België dein. DE STEM MAANDAG 11 JANUARI 1993 nen Haag - Minister Hirsch Ballin van justitie werkt aan een verguijnin- gensysteem voor de legale teelt van hennep. ne minister schrijft in Het Parool dat hij voorkomen dat Nederland zich ont- wikkelt als exportland van hennep en Ldt vast aan een verbod op grootscha lige teelt. poor een vergunningstelsel wil hij vat krijgen op de illegale teelt. Over de wetswijziging die daarvoor nodig is zijn gesprekken gaande met de minis eries van landbouw en van wvc. Binnen enkele maanden komt de kwestie ter sprake in het kabinet. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) deed in augustus vorig jaar al de suggestie voor een vergunningenstelsel. Zo kan de overheid de zaadteelt en de verbouw van hennep strikter regelen, aldus de CRI. Er werd gepleit voor regulering om zo beter onderscheid te kunnen maken tus sen handelaren die voor agrarische doel einden kweken, en handelaren die het om de nederwiet te doen is. In Nederland werden in 1991 54 hennepkwekerijen ontmanteld. Daarbij ging het 37 keer om een kas. Hirsch Ballin verwerpt het legaliseren van drugs of verstrekking door de over heid. Dat impliceert het opzeggen van internationale verdragen, iets waar hij niet over piekert. Bovendien zal legalisering de controle alleen maar ingewikkelder maken op een deels legale en voor de rest illegale markt, aldus de bewindsman. Hij ziet evenmin iets in een 'war on drugs'. Daarvoor zijn de resultaten van het Nederlandse drugbeleid, gebaseerd op de scheiding van de markten van soft- en harddrugs, te bemoedigend. Om die uitgangspunten van het Neder lands drugbeleid in stand te kunnen hou den, wil de minister de problemen bij de coffeeshops aanpakken door meer contro le op het gedoogbeleid bij coffeeshops. „Gebrek aan controle op het criterium van de verkochte hoeveelheid (niet meer dan 30 gram) heeft geleid tot een te grote aantrekkingkracht voor buitenlandse verslaafden. Als wij hier niet snel iets aan doen, kan het buitenland ons terecht kapittelen." Hij stelt sluiting van coffees hops voor en afspraken over het maxima le aantal daarvan. Hirsch Ballin verwacht van de aanpak van de coffeeshops en de grootschalige nederwietteelt geen wonderen, maar wel het 'beheersbaar' maken van de proble men. Aanpak van de georganiseerde mis daad kan door in kaart brengen van criminele geldstromen en in beslag nemen van illegaal vermogen. Volgens schattingen gaat in Nederland aan drugverkopen zo'n acht miljard gul den per jaar om, stelt de minister. Hirsch Ballin foto de stem johan/van gurp Paramaribo - Zowel Etienne Boerenveen als Arthy Gorré worden in Paramaribo genoemd als de mogelijke opvolger van de afgetreden legerleider Desi Bouterse. Boerenveen zou het meest kansrijk zijn, maar zijn benoeming zou in binnen- en buitenland - vooral in Nederland en de Verenigde Staten - op veel weerstand stuiten, vanwege zijn veroordeling in Amerika wegens drughandel. In de veronderstelling dat hij met een drugdealer sprak - het was in feite een DEA-agent, die het gesprek op een bandrecorder opnam - bood Boerenveen Suri naamse doorvoer-faciliteiten aan: per landing van een smok- - kelvliegtuig zou één miljoen dol- Striiil era at floor lar betaald moeten worden en juiju u"ul Bouterse en Boerenveen zouden daar samen 15 procent van moe ten krijgen. De Surinaamse legerkapitein Boerenveen werd in 1986 in Miami tot een langdurige vrij- heidsstraf veroordeeld nadat de Amerikaanse narcotica-brigade DEA hem daar in een val had VERVOLG VOORPAGINA Izetbegovic deed zaterdag op de Franse televisie een beroep op iet Franse volk de Bosniërs niet alleen met voedsel te helpen. „U heeft ons geholpen door voedsel en medicijnen te sturen, maar dat is niet voldoende om de slachting te stoppen. Alleen een interventie door uw land en an dere democratische landen kan ons redden. Wij hebben geen gebrek aan manschappen. Wij hebben wapens nodig". Eerder zaterdag sprak Izetbeg ovic met president Fran?ois Mit terrand. Frankrijk en de VN de den een beroep op de Bosnische president wel naar Genève te gaan. Izetbegovic zei dat Mitter rand erkende dat de bevolking van Bosnië-Hercegovina het recht heeft zichzelf te verdedi gen. De Franse president zal met zijn EG-partners de opheffing van het VN-wapenembargo tegen de voormalige Joegoslavische repu bliek bespreken, aldus Mitte- rands woordvoerder. In Sarajevo vond zaterdag de begrafenis plaats van vice-pre- mier Turajlic. De Bosnisch-Ser- vische schutter, die hem dood schoot, terwijl Turajlic onder VN-bescherming stond, is intus sen gearresteerd. Enkele uren voor de start van de vredesconferentie, Werd in Bosnië-Hercegovina nog hevig gevochten. In het noorden van he republiek voerden Servische eenheden infanterie- en artille rie-aanvallen uit op Gradacac, hat de Serviërs al maanden in handen probeert te krijgen. De Amerikanen stelden Boeren veen een paar jaar geleden ver vroegd op vrije voeten, waarna hij terugkeerde naar Suriname. Bouterse promoveerde hem en benoemde hem tot hoofd van de militaire politie, een functie die hij nog steeds bekleedt. Vorig jaar benoemde minister Siegfried Gilds (defensie) Boe renveen tot voorzitter van een commissie die de reorganisatie van de Surinaamse krijgsmacht moet vormgeven. In die commissie heeft ook Arthy Gorré zitting. Gorré behoort tot de groep van 16 sergeanten die in februari 1980 onder aanvoe ring van Bouterse een staats greep pleegde, maar na de de cembermoorden in 1982 met Bouterse brak. Hij is niet meer in actieve legerdienst. Naar in Suriname verluidt heeft Gorré bedankt voor de functie van legerbevelhebber. Daardoor zou alleen Boerenveen als moge lijke kandidaat overblijven. (ADVERTENTIE) orR4-lf> i/J verpakkingen P Specialisten in verpakkings materialen en -machines voor handel en industrie. Bel 013-321186 of fax 013-365665 Ind. terr. Loven, Tilburg MUviULHilM „De meest afschuwelijke aantasting van de menselijke waar digheid." Dat zei minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) zaterdag op het Binnenhof bij het in ontvangst nemen van een petitie waarin de verkrachtingen en folteringen in Servische gevangenkampen worden veroordeeld. De petitie was onderte kend door twintigduizend sympathisanten. Voorafgaand aan de aanbieding demonstreerden 800 mensen in Den Haag. Kooijmans zei dat Nederland bereid is om slachtof fers van seksueel misbruik uit het voormalige Joegoslavië op te nemen. foto anp ONDERHANDELEN HEEFT pas zin als partijen bereid zijn tot water in de wijn. De vechtenden in de Bosnische burgeroorlog z,ln dat nauwelijks. Desondanks zitten ze in Genève rond de tafel en toch hoopt heel de wereld op een wonder. De bemiddelaars hebben een plan voor tien autonome Bosnische Provincies opgesteld. De Kroatische Bosniërs en de moslims schijnen dat te willen accepteren, hun Servische tegenstanders Riet. Die willen meer dan autonomie. Volstrekt zelfbestuur en op termijn mogelijk aansluiting bij het Servië van Milosevic. De leider van de Serven in Bosnië, Karadzic, heeft zich lichtelijk Positief betoond over het plan van Vance en Owen. Of en in hoeverre dat gemeend was, is onduidelijk. Karadzic heeft zich »«er in woorden gematigd geuit om zich vervolgens in daden weer van zijn extremistische kant te laten kennen. Wel duidelijk is geworden, dat Karadzics volgelingen het geenszins eens zijn met een gematigd standpunt. De goed voorbereide moord op de Bosnische vice-premier Turajlic kan niet anders uitgelegd wor- !n als een negatief antwoord op de voorstellen van de EG- en VN-bemiddelaars. En of dit nu komt omdat Karadzic zijn ™|jties niet meer in de hand heeft of omdat hij met de mond iets nciers belijdt dan met de wapens, is nauwelijks interessant. Dndanks deze Servische ontoeschietelijkheid hoopt de internatio- ë'e gemeenschap op een compromis. Niet alleen omdat er een rht™001 komen aan de schandelijke schending van de mensen- ein F omc'at men bevreesd is nu eindelijk ten koste van veel 9en bloed te moeten ingrijpen, maar vooral omdat het conflict Op DZamerband een mondiale bedreiging begint te vormen. Bosnische president Izetbegovic, tevens leider van de mos- nigemeenschap, zoekt steun bij zijn geloofsbroeders elders in steunen ^6n aanta' daarvan 'ijkt bereid hem met wapens te VN °tpst®"'n9 van Rusland, tot nu toe supporter van het h m dPunt in het conflict, begint te veranderen. Van oudsher den sk°u sympathie voor Servië. Al in de tsarentijd beston- Qr er 9°ede contacten. Nu ouderwetse nationalisten, die met stepri teru99r'iPen °P tradities van voor 1917, in Rusland nip.,, rrieer aanhang krijgen, worden pleidooien voor een Rus<s?0has Moskou-Belgrado vaker gehoord. Het feit dat de QelpH a m'n'ster van buitenlandse zaken een paar weken ?nrp„un» per ver9issing' al steun betuigde aan de Serviërs spreekt boekdelen. men?86^6 corderentie moet, om verdere escalatie te voorko- EG mot en' ^ans daaroP 's gering. Behalve als de VN en de daarvn waaracbtige drukmiddelen komen. Woorden alleen zijn zullen oavo'doende. Echte, schrik aanjagende dreigementen voor het water in de wijn moeten zorgen. Oranjestad (anp) - In een nek-aan-nek race hebben de twee grootste partijen bij de parlementsverkiezingen op Aruba elk negen zetels be haald. De MEP van premier Nelson Oduber verloor een zetel. De AVP van oppositieleider Henny Eman kreeg er een bij. De AVP werd wat het aantal stemmen betreft de grootste par tij. Zij kreeg circa vijfhonderd stemmen meer dan de MEP. De nieuwe partij van Glenbert Croes, OLA, legde beslag op een zetel. De ADN en PPA behielden beide hun zetel in het parlement. Deze twee partijen vormen samen met de MEP de huidige coalitie in het Arubaanse kabinet met twaalf van de eenentwintig ze tels in het parlement. Na deze verkiezingen resteren daarvan elf. De opkomst bij de verkiezingen bedroeg 88 procent. Het aantal stemgerechtigden was rui m 45.000. Eman foto anp AVP-leider Henny Eman ver klaarde dat Oduber ruimte zal moeten maken voor een nieuwe regering. Hij zei dat alle gekozen partijen zo spoedig mogelijk voor een intern beraad samen moeten komen. „De bevolking heeft duidelijk tegen de MEP gestemd. Er moe ten nu alternatieven worden voorgelegd. De AVP is klaar om regeringsverantwoordelijkheid te dragen". Premier Oduber was niet aanwe zig bij zijn aanhangers, die in een voetbalstadion in een be drukte stemming op de verkie zingen terugkeken. Nummer twee van de MEP-lijst Rudy Croes had weinig oor naar de vraag wat de partijen de komende week zullen gaan be spreken. „Wij zullen in ieder geval niet deelnemen in een re gering met de AVP". Hij acht het niet onmogelijk dat de huidige regering met dezelfde partijen door zal gaan. Op enkele lange optochten van met partijvlaggen versierde toe terende auto's na zijn de parle mentsverkiezingen op Aruba rustig te zijn verlopen. Aan de vooravond van de ver kiezingen hielden alle politieke partijen drukbezochte activitei ten. Daarbij moest de politie herhaalde malen optreden bij bedreigingen en vernielingen. Vooral de aanhangers van de partij OLA van de zoon van wijlen Betico Croes, Glenbert, werden daar het slachtoffer van. Sympathisanten van de MEP vielen woningen van OLA-aan- hangers aan. Bij het OLA-kantoor werd assis tentie gevraagd omdat een groep personen dreigde het kantoor in brand te steken. Oranjestad (anp) - De Aru baanse premier Nelson Oduber krijgt extra bewa king van de politie omdat er berichten circuleren dat twee Colombianen zijn in gehuurd om een aanslag op hem te plegen. De premier was in de nacht van vrijdag op zaterdag niet aanwezig in het voetbalsta dion waar aanhangers van zijn partij, de Moviemento Electorial di Pueblo (MEP), bijeen waren gekomen na dat de voor de MEP teleur stellende uitslag van de par lementsverkiezingen bekend was geworden. Het huis van de premier wordt bewaakt door leden van zijn partij. Nadere bij zonderheden zijn niet be kend gemaakt. Washington - De zorg voor het milieu zal de drijvende kracht zijn achter de Tweede Industriële Revolutie. Dat stelt het gerenommeerde Amerikaanse World Watch Institute in het zaterdag gepu bliceerde boek 'State of the World 1993'. Deze nieuwe trend betekent een dramatische ommekeer in de wereldeconomie die voor biljoenen guldens aan nieuwe mogelijkheden voor de industrie oplevert. De pogingen om de ozonlaag te beschermen, de verscheidenheid van het leven op aarde te behouden en het klimaat op de aarde te stabiliseren zullen de komende jaren vrijwel alle industrieën raken. De 'vieze' sectoren, zoals de chemische be drijven, de metaalbewerking en de mijn bouw worden het zwaarst getroffen, ver wachten de auteurs van het boek, Christo pher Flavin en John Young. Ze wijzen er echter op dat er al 200 miljard dollar (360 miljard gulden) wordt uitgegeven aan de toegenomen bescherming van het milieu en 'schoonmaaktechnologie'. Tegen het eind van de eeuw zal er in deze markt zo'n 300 miljard dollar omgaan. De steeds groter wordende markt voor nieu we, 'groene' materialen en daarmee samen hangende diensten zal in de biljoenen dollars lopen, stellen Flavin en Young. Daarbij zal de aandacht met name gericht zijn op de ontwikkeling van alternatieven voor de fossiele brandstoffen en lichtgewicht vervangers van staal. „De overgang naar een uit milieu oogpunt goede economie is de grootste uitdaging die de zakenwereld ooit gekend heeft. Maar hoewel de kosten hoog zijn, zullen de meeste bedrijven meer risico lopen als zij de nood zaak om te veranderen negeren", waarschu wen de schrijvers. In een apart hoofdstuk wijst de directeur van het World Watch Institute Lester Brown erop dat de enorme kosten voor de bescher ming van het milieu veranderingen onver mijdelijk maken. Hij voert aan dat de teruggang van de bossen Europa jaarlijks 30 miljard dollar kost, dat is ongeveer net zoveel als de jaarlijkse produktie van de Duitse staalbe drijven. In Afrika kost de ontbossing en het verlies aan landbouwgrond jaarlijks zeven miljard dollar, het Bruto Nationaal Produkt van Etiopië en dat van Uganda tezamen. Het broeikaseffect kost de Verenigde Staten per jaar 60 miljard dollar, door de verminde ring van de oogsten, de schade aan de bossen en het stijgend waterpeil van de zee. Ook regeringen moeten een marktgerichte benadering kiezen en bijvoorbeeld belastin gen heffen om hun beleid te ondersteunen, in plaats van de bevel-en-controle structuur die de houding van veel regeringen de afge lopen 20 jaar heeft gekenmerkt, aldus Flavin en Young. Zij voorspellen onder meer dat de VS de komende jaren een soort energieheffing zul len invoeren. Spanningen in asielzoekerscentrum Amersfoort - In het asielzoekerscentrum Amersfoort zijn bij een vechtpartij tussen een groep Somaliërs en andere bewoners vier licht gewonden gevallen. Om de rust te herstellen heeft de directie de hulp van de politie ingeroepen. Om verdere conflic ten te voorkomen zijn een aantal Somaliërs overgeplaatst naar andere centra. Negen bewoners zijn overgebracht naar het politiebureau van Amersfoort. Kritiek Deetman op Torentje-overleg Den Haag - Het Torentje-overleg (tussen minister-president Lubbers, vice-premier Kok en de voorzitters van de coalitiefrac ties CDA en PvdA) kan gaan wringen met het staatsrecht. Dat schrijft Kamervoorzitter Deetman in blad Christen Demo cratische Verkenningen. „Het parlement is de tegenspeler van de regering en kan deze rol nu eenmaal het beste spelen in een onafhankelijke positie ten opzichte van de regering." Deetman verwacht dat in de toekomst volstaan kan worden met een kleiner parlement. Doordat bevoegdheden worden overge dragen aan de gemeenten en doordat de Europese Gemeenschap taken overneemt, zullen er minder parlementariërs nodig zijn. El AL: Boeing schuldig aan ramp Bijlmer Den Haag/Jerusalem - De Israëlische vliegtuigmaatschappij El Al heeft zondag verklaard dat het vliegtuigongeval met de El Al-Boeing 747 op 4 oktober vorig jaar in de Bijlmer, geheel de schuld is van vliegtuigbouwer Boeing. Bij dat ongeval stortte een Boeing 747 neer op twee flats, waarbij zeker 43 doden vielen. El Al, eigendom van de Israëlische staat, wil alle schade aan toestel, lading, claims van nabestaanden en de beschadiging van de goede naam bij de Amerikaanse vliegtuigbouwer in rekening brengen. Van Dam gevraagd voor PvdA-program Den Haag - PvdA-partijvoorzitter Rottenberg wil dat Marcel van Dam meehelpt bij het schrijven van het nieuwe verkiezings programma van de PvdA. De voorzitter van de Vara heeft bedenktijd gevraagd. Van Dam was in het kabinet Den Uyl staatssecretaris van volkshuisvesting en in het kabinet Van Agt/Den Uyl minister op hetzelfde departement. De afgelopen jaren had Van Dam felle kritiek op de partijleiding. Hij vond de PvdA een 'conservatieve, starre en zeurderige partij die niet veel overlevingskansen had.' Na het aantreden van Rottenberg is van Dam positiever over de PvdA. Op 20 januari zal partijleider Kok de nieuwe programma commissie installeren. Voorzitter van de commissie wordt frac tievoorzitter Wöltgens. De overige zes of zeven leden zijn nog niet bekend. Gevangenis Marokkaanse jongeren Den Haag - Vanaf 1 mei is een speciale gesloten jeugdinrichting met 16 cellen voor Marokaanse gedetineerden beschikbaar. Uitsluitend Marokkaanse hulpverleners zullen ernstig ontspoor de jongeren tussen de twaalf en achttien jaar in het laatste jaar van hun straf voorbereiden op de terugkeer naar de maatschap pij. Volgens Justitie is een aparte gevangenis nodig omdat met name Marokkaanse jongeren anders tegenover gezag staan dan Neder landse jongeren. Zij begrijpen de hoge Nederlandse tolerantieg rens niet. Voor hen is een veel strikter strafbeleid nodig. Ze moeten niet zwaarder gestraft worden, maar eerder. Het is voor hen onbegrijpelijk dat ze gepakt worden voor een winkeldiefstal en er vervolgens nooit meer iets van horen. Vliegtuig in India neergestort New Delhi - Een vliegtuig van de Indiase luchtvaartmaatschap pij Indian Airlines is zaterdag met 174 mensen aan boord neergestort in de buurt van New Delhi. Alle inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Ongeveer 25 passagiers liepen lichte verwondingen op. Het toestel, geleend van de Oezbekistan omdat de Indiase piloten al geruime tijd staken, kwam tijdens de landing naast de baan terecht. Het toestel vloog over de kop en vervolgens in brand. „Het is een groot wonder dat niemand bij deze ramp om het leven is gekomen", aldus de directeur van de luchthaven. Bij een vliegtuigongeluk nabij het vliegveld van de Indonesische havenstad Surabaya zijn zaterdag 15 mensen om het leven gekomen en 29 mensen gewond geraakt. Alle slachtoffers zijn Indonesiërs Ook andere FDP-minister in opspraak Bonn - In Duitsland is aan de vooravond van een kabinetswijzi ging door bondskanselier Helmut Kohl, die voor de komende week wordt verwacht, opnieuw een minister van zijn liberale coalitiepartner, de FDP, in opspraak gekomen. Krap een week nadat FDP-minister van economische zaken Jürgen Möllemann aftrad op beschuldiging van ongeoorloofd gebruik van invloed, richtten de Duitse boulevardbladen Bild en Express deze beschuldiging ook aan het adres van FDP-minister van bouwnijverheid Irmgard Schwatzer. Zij zette volgens de bladen zelf een handtekening onder een artikel in een blad van de onroerend-goedfirma Germania in München ter promotie van deze firma. Schwatzer ontkend dat. Tientallen doden busongeluk Argentinië Buenos Aires - Bij een ongeluk tussen drie bussen in Argentinië zijn afgelopen weekeinde zeker zestig mensen om het leven gekomen en tachtig inzittenden gewondgeraakt. Het ongeval gebeurde zaterdagavond in de noordelijke provincie Corrientes. Twee Argentijnse en een Paraguayaanse bus klapten op elkaar toen een inhaalpoging van een van de Argentijnse bussen mislukte. Libië sluit grenzen Tunis - Libië, dat al geïsoleerd is door een internationale luchtembargo, heeft zijn grenzen met de buurlanden voor tenminste drie dagen gesloten. Daarmee protesteert Tripoli tegen de sancties die vorig jaar door de Verenigde Naties zijn opgelegd als gevolg van het opblazen van een lijnvliegtuig boven het Schotse Lockerbie. Libanon weert vrijgelaten Palestijnen Beirut (rtr) - Libanon weigert medewerking aan het Internatio nale Rode Kruis om negen Palestijnse ballingen per helikopter naar Israël terug te brengen. Dat heeft de Libanese premier Rafik al-Hariri besloten. De negen Palestijnen maken deel uit van een groep van ruim 400 die Israël in december heeft uitgewezen. Sindsdien verblijven de ballingen, die worden beschuldigd van banden met de terroris- tisch-islamitische Hamas-beweging, in het niemandsland tussen Libanon en de door Israël gecontroleerde veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Tientallen doden bij strijd in Angola Lissabon - Bij de strijd tussen Angolese regeringstroepen en de verzetsbeweging Unita zijn zondag in de Oostangolese stad Luena, hoofdstad van de provincie Moxico, zeker vijftig doden gevallen. Volgens een Portugees radiostation vochten aan de kant van de Unita-soldaten blanke soldaten mee, van wie de Angolese autoriteiten aannemen dat het 'waarschijnlijk om Zuidafrikaan- se huurlingen' gaat.

de Stem | 1993 | | pagina 3