'Slop met die rot-chemicaliën Nog Straks i Voor Albert Frère is België veel te klein DESTEM t,K n Shetlanders klagen over bestrijding olieramp: 4Ze vergiftigen ons' VN-wapeninspecteurs niet toegelaten door Baghdad Popprijs voor The Scene Nederland Praten en dr EXTRA OP MAANDAG Correspondentie LOSSE FLODDERS Strijd gaat door DE STEM MAANDAG 11 JANUARI 1993 Dat moet ik dikwijls verteld hebben, want elk jaar staat het wel in een sinterklaasge dicht: 'Waar 't een zit kan 't ander niet meer bij, zo sprak je grootpapa heel blij.' Dat vergezelt dan chocola of drop en betekent: snoep lekker maar, laat iets anders staan. Luxe eten dus. Die grootvader vroeger was het bittere ernst. Zijn uit spraak gold stevige kost, waarvan je groot en sterk werd. Zoals de zondagse groentesoep, die stijfstond van soepvlees, balletjes en vermicelli. Ik kreeg van hem steeds weer een soeplepel vol („zonder nat", hé opge schept, en het gemopper van mijn moeder dat ik niets an ders meer zou eten, werd af geschaft met die gevleugelde woorden: „Waar 't een zit kan 't ander niet meer bij." „En deze soep is goed spul." Een compliment aan zijn vrouw Grootvader kennen de was het eerder de vaststel ling, dat hij heus wel wist wat goed en gezond was. Nu nog weet mijn tante te vertellen van de lange tochten die ze als kind maakten door de pol der naar verafgelegen boerde rijen. „Dan hadden ergens koeien gekalfd en wij dach ten: als vader 't maar niet hoort, dan moeten we biest halen. Maar een dorp kent geen geheimen, dus daar liep je weer kilometers ver met je melkbusjes." Het beste wat er is, die eerste melk na het kalven, en hun vader dwong elk kind biestpap te eten. „Al leen jouw moeder en ik von den het lekker, wij hadden geluk..." Ook mijn vader moest in zijn jonge jaren op eten uit: zuring plukken langs de spoordijk. „Ons werd natuurlijk wel de pin op de neus gezet niks gevaarlijks te doen, maar die daar groeide was zo lekker mals, vond Moe." Nee, de zussen mochten niet mee, die waren jaloers, wilden liever zuring zoeken dan dweilen of sokken stoppen. Zuringsoep aten ze dus en ook wel de gekrulde blaadjes gewoon ge kookt als groente. Dat smaak te een beetje zurig, heel spe ciaal, volgens mijn vader. Daarom altijd die scheut azijn door zijn spinazie: „zo lekker als zuring wordt het nooit, maar het lijkt er een beetje op dan." En wij met onze klodder mousse op een lepel en vier sperziebonen in ziet-u-het- reepje spek gestrikt naast twee premature aardappel kroketten maar denken dat we weten wat lekker eten is. En maar klagen dat de rij bij de kassa zo Tang is nadat we ons een weg gegraven hebben door de rijstebrijberg van de supermarkt, terwijl dan toch mooi de buit voor de hele week in 't karretje ligt. Dat was vroeger wel anders zon der koelkast of diepvries, én zonder supermarkt dus voor alles aparte winkels. Gewoon eten Dat laatste vooral was een verschrikking, het wordt ons hier in huis vaak gevoelvol voorgedragen: „Stel je voor, je bent een jongen die blij uit school komt rennen, en daar zwaait je moeder met een boodschappenbriefje. Worst bij de slager, suiker bij de kruidenier, andijvie bij de groenteman en overal voor dringende vrouwen, nergens volgnummertjes, dan kun je als kind lang wachten." Heel onlogisch wordt diezelf de jongen van vroeger lyrisch als het gaat over logeerpartij en bij zijn grootouders. „Dan moest je naar slager Hup voor rookspek en drie straten ver der naar slager Hop omdat die weer de beste leverworst had. En zo met alle bood schappen, mijn grootmoeder wist precies waar je iets goeds kon halen." Vervelend hè, al dat geloop. Welnee, lacht-ie, dat was leuk juist, daar bood schappen doen was een feest. Ik graaf ook terug, zie mezelf als meisje vrolijk voor vele toonbanken staan, voel ner gens die dreiging van duwen of dringen, besef niet eens meer wat ik zo na school moest halen. Wat ik nog haar scherp weet is dat de groente man behalve drie dochters, twee schitterende knalrooie zoons had; dat de bakker al tijd zei: dag meisje met je mooie ogen; dat Rietje van de slager een heel aardige grote broer bezat, die soms wel eens in de winkel hielp en dan mijn naam wist. Dat soort herinénringen heb ik, het zal zijn zoals mijn grootvader zei: „Waar 't een zit kan 't ander niet bij." De weled. heer Luitpold van Bleijenbroek, Looivelder Alee, Blericum Zeer geachte heer, Dank voor uw schrijven van 29-12-'92, waarin u mijn hulp inriep voor het duiden van een aantal woorden, die u vergeefs had gezocht in uw naslagwer ken. De eerste van uw 'on- vindbaren' is geboren uit een misverstand ontstaan door de toevallige gelijkenis van vier letters uit het Kyrillisch alfa bet met vier andere uit ons eigen alfabet. Als u de uitspraak hoort van het Russisch woord COBET, weet u meteen de betekenis. Dit woord voor 'bestuursraad' wordt in zijn geboorteland uitgesproken als: sovjet. Het ■Kyrillisch alfabet heeft u nog een keer moeilijkheden be zorgd, want de woorden 'ka- hojsjan' en 'hoetoesjan' stam men uit het Buriat Mongools dat voor zijn schrijfwijze ook gebruik maakt van dit alfabet. Het zijn beide werkwoorden waarmee een oud ceremonieel wordt aangeduid dat nog steeds in acht genomen wordt bij wat wij zouden noemen 'society' huwelijken. The Oxford Dictionary of Mo dern Mongolian omschrijft 'kahoysyan' als 'ceremonial mass micturation' met andere woorden: het ceremonieel brusselen van de manlijke bruiloftgangers in de richting van Moskou. Het werkwoord brusselen stamt uit het Leu vense studentenjardon en dankt zijn ontstaan aan de >s Q door John O'Mill round-the-clock aktiviteit van het publiekelijk lozende Man neke in België's hoofdstad. 'Hoostooyan' zegt het woor denboek is het woord voor het bekogelen van niet uitgeno digde bruiloftgasten met bal len, gekneed uit de mest van de Yaks. Naast het Buriat worden nog vier verwante ta len gesproken in en rondom de Volksrepubliek Mongolië. Het chalka, de taal die wij aandui den als 'het Mongools' wordt gesproken door ruim 4 miljoen mensen. Uw laatste vraag moet ik tot mijn spijt onbeantwoord la ten. Het is ook mij volstrekt onbekend waarom uw schoon dochter u aanduidde als 'Dou ble Density Floppy' toen u de feestzaal betrad in het vol or naat van white tie and tails. De term maakt deel uit van de computertaal en de portee in samenhang met uw verschij ning in avondkostuum ontgaat mij ten enen male. In de hoop u van dienst te zijn geweest met de Kyrillische en Mon goolse taalmoeilijkheden ver blijf ik uw dienstwillige die naar: vnuei floAtt Door onze verslaggever Paul de Schipper Quendale - „Benzeen, kankerverwekkende troep en chemicaliën, waarvan we niet eens weten wat er in zit. Dat vliegt ons allemaal rond de oren." Christofer Rowlands, de dorpsdokter van Quendale, loopt rood aan. „Vorig jaar heb ik een speciale chemi sche cursus gevolgd in Schotland, omdat ik wist dat dit een keer zou gebeuren en omdat ik mijn mensen in dat geval goed zou kunnen helpen." In de hol klinkende gymnastiek zaal valt een veelzeggende stilte. Buiten giert een zoveelste storm, binnen zitten Shetlanders, een stuk of zestig. Allemaal wonen ze in het gebied direct rond de plaats, waar de ramptanker Braer dinsdagmorgen strandde. Een man met een baard springt op, hij wist met priemende vin ger: „Stop met die rommel uit die vliegtuigen, ze vergiftigen ons met die rot-chemicaliën, stop ermee". Jim Wallace, Shetlands enige vertegenwoordiger in het Britse parlement in Londen, luistert hoofdschuddend, niet wetend wat hij met die priemende vinger en die beschuldigingen aan moet, omdat hij het met de men sen eens is. Alleen praten Het is de eerste keer na de ramp met de Braer, dat de bevolking van de Shetlands zich in het openbaar kan uiten. Het parlementslid Wallace heeft de ramp ook aan zien komen. Vandaar dat hij de emotie van de mensen zo goed begrijpt. In april 1991, direct na de ramp met de Exxon Valdez in Alaska, schreef hij de Britse regering: „Moeten we dan echt wachten tot er zo iets bij ons op de Shetlands gebeurt, eer wij maat- •regelen nemen?" Lang en veel pleitte hij voor verandering van de tankerroutes langs en tussen de eilanden. „Ze praten alleen maar, over vogels en over zeehonden." Het is weer John Johnstone, de grijze man met de priemende vinger. Hij woont twee kilometer van de plaats waar de Braer strandde, heeft het schip tegen de rotsen aan zien drijven. „En wij mensen dan, onze schapen zitten onder de olie, we ademen olie en rom mel die ze naar beneden gooien, terwijl de autoriteiten steeds maar roepen dat het allemaal wel meevalt, maar morgen moet misschien iedereen geëvacueerd worden." Preek Op de achterste rij maakt domi nee Trevor Williams aantekenin gen: „Voor mijn preek", verdui delijkt hij. In het Lerwickhotel hangt al een paar dagen een waarschuwing: 'Zeehonden en zee-otters kunnen gevaarlijk zijn. Snij ze de terug weg naar zee af, gooi er een groot kleed overheen, zodat ze niet kunnen bijten. Doe ze in een kist en bel het zeehondenhospi- taal'. Het is aanmaning aan alle goed willende natuurvrienden die het leed van de dierenwereld op de Shetlands willen verzachten. Ze zijn er bij honderden, ook over gevlogen uit Nederland, Duits land en zelfs uit Alaska. Het strand bij Logspiggie is ge polijst met een oliefilm. Tussen de bruine slierten oliedrek in de baai steken twee zeehonden de kop uit de golven, zo van of ze zeggen willen: wij zijn er nog. Een paar mijl verderop loopt Guy Gilles zoekend langs de vloedlijn, mondmasker voor en een veiligheidsbril op. Greenpeace „300 Dode vogels", klinkt het dof van achter het masker. Hij opent een gele zak op zijn rug, zwijgt veelbetekenend. Vier door de olie gedode aalscholvers is geen prettig gezicht. Meer mensen met maskers en nog lege gele zakken speuren langs het strand. De lucht is bezwangerd van olie, de geur als van een raffinaderij. Iemand priemt een vinger in mijn borst: „Jij ook masker". Boven ons zweven de meeuwen, ze vallen nog niet dood uit de lucht. „Bah", zegt de taxichauffeur, die bij de oprit naar het strand heeft staan wachten, „je stinkt helemaal naar de olie." „Dat die Shetlanders boos zijn, dat kan ik me voorstellen", zegt Willem den Heijer, aan boord van het Greenpeace-actieschip Solo. De visserszoon uit Scheve- ningen is een nuchtere; geen gei tenwollen-sokken groene jongen. Polshoogte Hij ziet zich als een vertegen woordiger van de nieuwe lijn bij Greenpeace: „Natuurlijk zijn de mensen belangrijker dan dieren. Bovendien moet je als milieu-or ganisatie altijd eerst goed pols hoogte nemen eer dat je oordeelt VERVOLG VAN VOORPAGINA Experts binnen het Pentagon hebben echter erkend dat de ra ketbewegingen zich door slecht weer boven zuidelijk Irak eind vorige week, gedeeltelijk aan him waarneming hebben ont trokken en dat een deel van het spul nu 'zoek is'. Washington acht de jongste cri sis een gevolg van Saddam's langdurige 'patroon van uitda gingen' van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De Iraakse dictator zou dat gedrag nodig hebben om in eigen land politiek te overleven. Aanstaand Amerikaans presi dent Bill Clinton, die volgende week in functie treedt, rekent er daarom op dat ook hij door Saddam Hussayn zal worden ge tart. Saddam's zoveelste weigering gisteren om een team van VN- wapeninspecteurs met een eigen VN-vliegtuig tot Irak toe te la ren, lijkt de volgende 'wilstest' te worden tussen het regime in Baghdad en de buitenwereld. Volgense de persbureaus zijn Groningen (anp) - De Nederlandse popgroep The Scene heeft de Popprijs 1992 gewonnen. Jerney Kaagman, voorzitser van de BV Pop, reikte de prijs zaterdagnacht uit tijdens het popfestival Noorderslag in cultuurcentrum De Oosterpoort te Groningen. De BV Pop kent de Popprijs jaarlijks toe aan een artiest of groep die de belangrijkste bijdrage heeft geleverd aan de Nederlandse popmu ziek. De prijs omvat een geldbedrag van 10.000 gulden en een beeldje van kunstenaar Theo Mackaay. Volgens de onafhankelijke juiy is The Scene het levende bewijs van het gezegde 'de aanhouder wint': jarenlang hard werken is eindelijk bekroond met een doorbraak naar het grote publiek. „The Scene weet de luisteraar te raken met poëtische Nederlandstalige teksten die zijn ingebed in karakteristieke, sobere arrangementen. Live behoort de band tot de absolute top," aldus het jury-rapport. The Scene is de band van zanger/gitarist/componist/producer Thé Lau. In 1979 richtte hij The Scene op. In wisselende samenstellingen en met grote tussenpozen maakt de band verscheidene platen, waaronder The Scene (1980), This is Real (1985), Rij Rij Rij (1988) en Blauw (1990). Een helikopter cirkelt boven de tanker. en hard gaat roepen dat er een ramp aan de gang is. Dramatise ren heeft geen zin. Dat is in het verleden teveel gebeurd. Het maakt je als organisatie onge loofwaardig naar het publiek toe." Nuchter is ook de Amerikaan John Petterson: „Dit is minder erg dan Alaska. Tot nu toe al thans." Petterson heeft een pri- vébedrijf, adviseert overheden in de hele wereld bij rampen. Hij vertelt het verhaal hoe het de foto ap bevolking van het stadje Valdez is vergaan, nadat alle journalis ten, dierenvrienden en ramptoe risten waren vertrokken: „Som migen hebben er goud verdiend aan de professionele schoon maakbedrijven. Een van de be woners heeft zijn nieuwe bejj zelfs genoemd naar de kapit van de gestrande tanker." Geen zeehond meer Bij Sumburgh Head steekt™ bergingsvaartuig Smit-Llo 121 de neus voorbij de uitstekt de kaap. „Nogal een raarzw water, heel steil", vertelt avonds kapitein Willem Bos. Hij is met zijn schip bij het van de Braer geweest en mi daarvoor de gevaarlijke punt van het grootste Sk landeiland Mainland rone, „De tanker lekt minder olie we hebben er geen enkele a hond meer gezien. Die bee: lagen daar van de week nog te happen. De meeste zijn j ik ten dode opgeschreven." We praten over het weer. 1 „Er komt een depressie daar zeg je U tegen, 80 tot 1 knopen." Hoeveel windkracht dat? „Bij 70 knopen zit je al rot windkracht 12, dus reken mi uit." Zondagochtend, in de kerk Sumburgh zitten minder gel gen dan normaal. „Het weer de persmensen", denkt domii Trevor Williams, „de eiland zijn geharde mensen, maar vormen een gesloten gemeo schap. Nu komt de buitenwerel op hen af, de olie en al andere mensen die zich nu pli seling met hun eiland gaan t moeien. Dat kunnen ze i» moeilijk bevatten. De kerk hun laatste privéruimte, en daar staan nu de camerapl» gen." Wachten Hagel klettert tegen de kerb men. De wind, die even luwdi wakkert weer aan tot wind kracht 9,10. Dominee Williams praat oir een tekst van de apostel Pauli „Wees niet boos op de wereld stel je vragen aan God". „Gebrek aan informatie", preé de dominee, „dat is wat 11 allen in onze gemeente het zorgen baart, de angst voork onbekende." Buiten zoeken de Shetlandschi pen beschutting achter lage sl nen muurtjes, de wind wakkf nog verder aan. In Holland zou den de uiers nu al scheef de koeien hangen. Bruin olieschuim vliegt overi rotswand landinwaarts, hl zij hut aan boord van de Smit-Ui yd 121 in de haven van Lerwii leest kapitein Willem Bos roman: „Wat moet ik anders da wachten? Dit is weer waar mens tegen bestand is." zo'n 70 man van de Speciale Commissie van de Verenigde Na ties (UNSCOM) gisteren ge strand in Bahrayn in afwachting van de Iraakse toestemming om te landen in Baghdad. Gnder de 70 bevindt zich behal ve technici en administratief personeel ook een team experts op het gebied van chemische wapens, dat al enkele dagen eer der aan het werk had moeten gaan in het complex van Al- Muthanna, op ongeveer 130 kilo meter ten noorden van Baghdad. De Iraakse hoofdstad dient als verbindingspunt voor het VN- personeel dat in Irak werkt. Irak had de weigering van de toestemming voor VN-vluchten al donderdag te kennen gegeven in een brief aan het VN-kantoor in Baghdad. Als reden gaf het op dat de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk hadden geweigerd toe stemming te geven voor het her vatten van de vluchten van de Iraakse luchtvaartmaatschappij Iraqi Airways, die sinds de oor log om Kuwayt in 1991 waren stilgelegd. Een inwoner van Baghdad leest de laatste ontwikkelingen rond de Iraaks-Amerikaanse crisis in een plaatselijke krant. foto ap Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - De meest besproken geldfa- naat van België heet Albert Frère, 66 jaar oud, goed voor een persoonlijk vermogen van naar schatting 1,6 mil jard gulden. Dat is minder dan bijvoorbeeld koningin Beatrix, Frits Philips, de familie Brennin- ckmeyer of de familie Fentener Van Vlis- singen. Niettemin kijkt België tegen Frère op. De gewone jongen uit Charleroi schopte het tot Waals staalbaron en is, naast een hele rits van kleinere participaties, grootaan deelhouder van de oliemaatschappij Petro- fina, CLT (de Luxemburgse holding achter RTL-4) en de Bank Brussel Lambert. Achter de schermen voorkwam hij dat de Internationale Nederlanden Groep een overname-bod uitbracht op de tweede grootste bank van België. Of Albert Frère de rijkste Belg is, weet niemand. Hij wordt wel tot de rijkeren gerekend, samen met de erfgenamen van de soda-magnaat Ernest Solvay en de tot Belg genaturaliseerde Italiaanse chocola dekoning Michele Ferrero. Albert Frère schijnt wel eens gezegd te hebben dat het hem nooit te doen was om de macht, uitsluitend om de centen. Hij was 4 jaar toen zijn vader overleed. Ze hadden thuis in de treurige fabrieksstad Charleroi een familiebedrijfje in spijkers, meubelbeslag en kettingen. Na de dood van vader hielp Albert zijn moeder mee de zaak voort te zetten. De ommekeer kwam met het einde van de Tweede Wereldoor log, toen de vraag naar staal toenam. De ondernemende zoon nam het familiebe drijf 'Les établissements Frère-Bourgeois' over en bouwde door de jaren heen een niet onaardig fortuin op. Zijn handel dreef op commissie; daar viel weinig aan te verliezen. Zelfs niet wanneer de vraag naar staal afnam. De spijkerboer uit Charleroi had dan wel iswaar nooit middelbare school gedaan, maar ontpopte zich wel als een sluwe vos, een boekhoudkundig rekenwonder. Zijn eerste staalbedrijf kocht Albert Frère te gen de helft van de eigenlijke waarde. De basis van het vermogen was daarmee ge legd. In de Waalse provincie Henegouwen kwam het onder impuls van Frère in 1968 tot een fusie van de belangrijkste staalbedrijven. Later ging de groep Hainaut-Sambre sa men met het Luikse staalbedrijf Cockerill. Begin jaren zeventig raakte de Belgische staalindustrie langzaam in moeilijkheden. De concurrentie in Zuidoost-Azië leverde volgens modernere produktiemethoden goedkoper staal. De Waalse fabrieken ble ken hopeloos verouderd. De crisis kwam hard aan. In Wallonië was de hoop gevestigd op de altijd zo gulle overheid, die ook dit maal met subsidies en saneringsoperaties trachtte te redden wat er te redden viel. Albert Frère zag zijn kans. Hij verkocht zijn aandelen aan de Belgische staat, legi tiem dat wel, al vonden de meeste Belgen de handelwijze van Frère op z'n minst omstreden. Albert Frère heeft zijn fortuin verzameld over de rug van de belastingbe taler, zo concluderen economen nog wel eens in hun analyse van de Belgische staatsschuld. Voor Frère brak het moment aan het kapitaal goed en veilig te beleggen in een scala van binnen- en buitenlandse onder nemingen. De selfmade-ondernemer uit Charleroi werd ondermeer grootaandeel houder van oliemaatschappij Petrofina. Maar hij deed zijn intrede in de financiële wereld door geld te pompen in de Groep Brussel Lambert (GBL). Op 'n gegeven moment had GBL bijna de helft van de aandelen van de Bank Brussel Lambert, de tweede bank van het land. Toen de bank- autoriteiten daar problemen rond maak ten, gaf Frère zijn aandelen aan bevriende relaties, om zo uiteindelijk met behulp van zijn stromannen het heft in handen te houden. In de recente overnamestrijd van BBL door ING, speelde GBL volgens waarnemers een kwalijke rol. Eigenlijk wilde Frère zijn aandelen wel van de hand doen - voor een deel deed hij dat ook - maar niet tot elke prijs, en het liefst om de weg vrij te maken voor een stelletje inhalige Nederlanders die voor een dubbeltje op de eerste rang wilden zitten. Zo gesloten als hij is voor de journalisten, zo'n warme belangstelling heeft Frère voor de media. De mediasector is voor Frère immers de toekomst. Niet alleen heeft hi belangen in het Luxemburgse moederbe drijf van RTL-4, CLT, maar ook bij de Vlaamse dagbladengroep VUM, de Finan cieel Economische Tijd en de Vlaamse commerciële zender VTM trekt Frère mee aan de touwtjes. De koopmansgeest van Frère heeft geen windeieren gelegd. Na het staal zocht hij zijn heil in de wereld van de 'haute finance'. En hoewel het hem dan meer om de centen dan om de macht te doen is, zou je Frère met enige verbeeldingskracht de ongekroonde koning van België kunnen noemen. De machiavellist met zijn politiek van verdeel en heers, slaagde er zelfs opgenomen in de raad van regenten - r; van commissarissen - van de Nationale Bank van België. Op voorspraak van zijn politieke vrienden, zoals de Belgische minister van buiten landse zaken Willy Claes, werd Frère dit jaar een hoge koninklijke onderscheiding toegekend: Commandeur in de Leopoldsor de. Die versierselen had Albert Frère ove rigens niet nodig om hoog op de sociale ladder te komen. Daar was hij namelijk al lang aanbeland, met afgunst bekeken door de oude adel. Als hij zich wil ontspannen, organiseert Albert Frère nog wel eens jachtpartij ir Ardennen, al nodigt hij daar meestal za kenvrienden voor uit. En als zelfs di groene rust van het Belgische heuvelland schap hem niet meer kan bekoren, trekt hij naar zijn stulpje in het Zwitserse winter sportoord Courchevel of wandelt door zij" wijngaarden in de Bourdeaux-streek. Het dagblad De Morgen stelde in kaderstukje bij een verhaal over de Bank Brussel Lambert dat een economische re cessie Albert Frère nauwelijks kan treffen. De Belgische ondernemer is volgens de krant schokvast. Buiten de grenzen van het koninkrijk der Belgen, verging het de vroegere spijker boer minder goed. Over de Grote Plas en in de Londense bankwereld gokte Frère ver keerd en verloor, al heeft hij de droom om een internationale financiële groep op te richten die gelijkenis vertoont met Ameri can Express, nog niet opgegeven. Voor Albert Frère en zijn medestanders is immers te klein. QE STEM Den Haag - Minister Hirsc van justitie werkt aan een ve gensysteem voor de legale t hennep- ne minister schrijft in Het Paro Lu voorkomen dat Nederland wikkelt als exportland van h houdt vast aan een verbod op g lige teelt- n00r een vergunningstelsel w' krijgen op de illegale teelt. Over de wetswijziging die daarv is zijn gesprekken gaande met te'ries van landbouw en van wv enkele maanden komt de kw sprake in het kabinet. Paramaribo - Zowel EL Gorré worden in Parama opvolger van de afgetred Boerenveen zou het me benoeming zou in binne Nederland en de Verenig stuiten, vanwege zijn ver drughandel. Pe Surinaamse legerkapitei Boerenveen werd in 1986 i Miami tot een langdurige vrij heidsstraf veroordeeld nadat d Amerikaanse narcotica-brigad DEA hem daar in een val ha gelokt. VERVOLG VOORPAGINA Izetbegovic deed zaterdag op d Franse televisie een beroep o het Franse volk de Bosniërs nie alleen met voedsel te helpen. „I heeft ons geholpen door voedse en medicijnen te sturen, maa dat is niet voldoende om d slachting te stoppen. Alleen ee* interventie door uw land en an dere democratische landen ka ons redden. Wij hebben gee gebrek aan manschappen. Wi hebben wapens nodig". Eerder zaterdag sprak Izetbeg ovic met president Fran?ois Mit terrand. Frankrijk en de VN de den een beroep op de Bosnisch president wel naar Genève t gaan. Izetbegovic zei dat Mitter rand erkende dat de bevolkin van Bosnië„Hercegovina he recht heeft zichzelf te verdedi gen. De Franse president zal met zij EG-partners de opheffing va het VN-wapenembargo tegen d voormalige Joegoslavische repu bliek bespreken, aldus Mitte rands woordvoerder. In Sarajevo vond zaterdag d begrafenis plaats van vice-pre mier Turajlic. De Bosnisch-Ser vische schutter, die hem dood schoot, terwijl Turajlic onde VN-bescherming stond, is intus sen gearresteerd. Enkele uren voor de start van d vredesconferentie, Werd ii Bosnië-Hercegovina nog hevi gevochten. In het noorden va de republiek voerden Servisch eenheden infanterie- en artille rie-aanvallen uit op Gradacac dat de Serviërs al maanden i handen probeert te krijgen. ONDERHANDELEN HEEFT pa water in de wijn. De vechten zijn dat nauwelijks. Desondank en toch hoopt heel de wereld o De bemiddelaars hebben een p provincies opgesteld. De Kro schijnen dat te willen accepte niet. Die willen meer dan auto termijn mogelijk aansluiting bij De leider van de Serven in Bo: positief betoond over het pla hoeverre dat gemeend was, i vaker in woorden gematigd g weer van zijn extremistische k; geworden, dat Karadzics volge een gematigd standpunt. De Bosnische vice-premier Turajll een dan als een negatief antws enVN-bemiddelaars. En of i milities niet meer in de hand h anders belijdt dan met de wapi Ondanks deze Servische ontoe nale gemeenschap op een cor eind moet komen aan de schai rechten of omdat men bevrees ®'9en bloed te moeten ingrijpt '®n9zamerhand een mondiale I oe Bosnische president Izetbt arkgemeenschap, zoekt steun Pe wereld. Een aantal daarvai steunen. Rjr opstelling van Rusland, vN-standpunt in het conflict, I oeeft Moskou sympathie voor en er goede contacten. Nu i „tr®a9te teruggrijpen op trad teeds meer aanhang krijge euwe as Moskou-Belgrado naiSS^sche minister van buit ?®led®n, 'per vergissing' al spreekt boekdelen, e Geneefse conferentie moe en, slagen. De kans daarop met waarachtige drukmidi oaarvoor onvoldoende. Echte n voor het water in de wij

de Stem | 1993 | | pagina 2