Kools gelooft in goede afloop 'Alleen heeft nog nooit iemand gewonnen' DE STEM Van der Poel en De Vos bijna zeker van Programma NK veldrijden Nieuwe NAC-trainer Ron Spelbos eist honderd procent bezieling van selectie iets beter Huub Kools. voor mij. 0nder 1 ^'^eden een iSSers inonze verslaggever d Pertijs ilvarenbeek/Kapellen - [et is lastig." Voor Wim e Vos een even nuchtere is tevreden constatering, adat de Oosterhouter jnderdagmiddag op de eekse Bergen kennis seft gemaakt met het arkoers waarop dit week- nde het kleine (20 a 25 eelnemers) maar selecte roepje Nederlands profs aat strijden om de Neder- .ndse titel veldrijden. twikkelingsonderneminkjes. hebben ook allemaal hun ei n geschiedenis en achtergron n. Maar in het Zuiden is ei hoefte aan grotere donorcoör Spatie, grotere eenduidigheid ontwikkeling vindt ooi rats. Het feit dat Novib dt rtste drie jaar nu functioneert men Eurostep is een teken dat 11 bewustzijn aanwezig is. Eu- step is een overkoepelende or- Inisatie op Europees niveau, liarbij elk land twee vertegen- lordigende organisaties heeft et alleen maar EG, maar ook ivoorbeeld Zwitserland, Fin id en Noorwegen." bent als socioloog en als poli i naar Novib gegaan. Wat je als je taak toen je alt 'emeen secretaris ging wer- Fn? ging van de partijpolitiek far een onafhankelijke organi- tie die met een heel concreel arkterrein bezig is. In die con- eetheid is het te vergelijken et mijn eerste periode toen ik 'jethouder stadsontwikkeling is in Groningen. Het lijkt ook een managementfunctie bij n groot bedrijf. Er werken 250 ensen. Er gaat 150 miljoen gul- in om in projecten in de Derde ereld. We hebben zo'n 801 Lrtners over de gehele wereld, ivib is dus een zeer veelzijdige ganisatie." k had er trouwens voordat ik werkte niet zo'n geweldig hel- r beeld van. Maar tegelijk leek t me heel aantrekkelijk. Ik heb n veel positiever beeld gekre- n toen ik hier ging werken. We bben ontzettend veel overhoop naald en tot stand gebracht de felopen jaren." egelijk moet je het ook weer ativeren. Het is maar een or- nisatie, met ook maar 250 msen, met een bedrag van 150 Ijoen. Dat is op de gehele reldeconomie maar beperkt iar je zit dicht op. je resulta- i. Ik vind het leuk om beleid organisatie samen te brengen, visie, daar sta je voor, andere ensen inspireren en tegelijker- d zorgen dat er ook iets van recht komt. Zo'n Eurostep- iot bijvoorbeeld vind ik be- ngrijk." at vind je zelf je voornaamste jdrage aan Novib? ■Iet ontwikkelen van de lobby- not. En daarmee een grotere ate van wederkerigheid naar partners organiseren. Part- rs blijven altijd zien dat wij t geld hebben en dat zij dat aar moeten zien te krijgen van is. En dan maakt het ontzet- nd veel uit dat we niet alleen ld kunnen geven, maar dat we k voor hen kunnen lobbyen er in het Noorden. Die weder- righeid maakt Novib en heel eressante organisatie voor el veel zuidelijke organisaties, zijn er ook weinig van op die nier. Dat vind ik een kant die ook in het kader van Euros hebben ontwikkeld. Dat heb- ;n we de afgelopen jaren opge- !t, en anders was het er ook et geweest." erder zijn we grotere nadruk ian leggen op het integreren in de milieukant binnen Novib. isschien ook het opbouwen van autoriteit van de organisatie- en vooraanstaande rol spelen het ontwikkelingsdebat. Ook m onconventionele. En zonder 'n blad voor de mond te nemen- oals bijvoorbeeld het conflict et Swapo over de mensenrech- n. Maar ja, de organisatie staat i valt niet met mij. Ik heb in der geval een hoop leuke din- ■n kunnen doen en ook mogen >en. Daar ben ik nog steeds ee bezig." eindje verderop veegt ook uub Kools opgewekt de mod- r van zijn fiets. „Onder deze mstandigheden een ideaal par- oers voor mij", Iaat de tot dus- trre onzichtbare prof uit Baar- ■-Hertog weten. derde Westbrabantse be- epscrosser, Adrie van der Poel, t die middag in Kapellen lek- thuis bij Corinne. „Ik ken rondje niet, maar mij maakt ook allemaal niet uit", zegt ij zelfverzekerd. Van der Poel in zich die houding aanmeten. ,j is niet voor niets de grootste anshebber op de titel. Alleen lim de Vos lijkt op dit moment staat hem van het goud af te ouden. et tweetal is gezien hun presta- es van de afgelopen maanden zeker van uitzending aar het WK, dat over drie we an in Italië wordt gehouden, ndanks een tegenvallende eer- e seizoenshelft, denkt Huub bols dat hij nog altijd in beeld voor een van de twee resteren- a startbewijzen. „Maar dan zal hier zondag wel iets moeten iten zien. Anders kan ik het ffi definitief vergeten", beseft M- Kools tot dusverre niets of reinig presteerde staat ook vol- ;ns hem buiten kijf. „Mijn va- er houdt trouw al mijn uitsla at bij. Volgens hem heb ik nog ooit zo slecht gepresteerd", egt hij. Kools denkt de oorzaak an het falen te kennen. „Met ujn vriendin heb ik de afgelo- en zomer een huis gekocht in aarle-Hertog en de verbouwing aarvan is behoorlijk uitgelopen. Ik had verwacht voor het begin van het seizoen in te kunnen trekken. We wonen er nu net een paar weken." De verbouwing slorpte zoveel tijd en energie op dat Kools zich maar moeilijk kon concentreren op het veldrijden. „Conditioneel zat het allemaal wel snor, alleen geestelijk kon ik het niet op brengen om diep te gaan. Ik ben een renner die met een lekker gevoel naar een wedstrijd moet kunnen toeleven. Die rust had ik lange tijd niet. Vlak voor de kerst, toen de bouwperikelen achter de rug waren, had ik weer ZATERDAG 9 JANUARI 10.30 uur: amateurs B (50 min.) 12.00 uur: nieuwelingen (30 min.) 13.15 uur: (junior)-vrouwen (30 min.) 14.45 uur: amateurs A (50 min.) ZONDAG 10 JANUARI 10.30 uur: amateurs C (35 min.) 11.45 uur: veteranen (35 min.) 13.00 uur: junioren (40 min.) 14.30 uur: profs (60 min.) de tijd om ontspannen naar een cross, die van Soestduinen, toe te leven. Het werd mijn beste wed strijd van het seizoen. Pas in de slotfase kwam Richard Groenen- daal, die een superdag had, me voorbij gereden." Daarna ging het echter weer mis. „De wedstrijden volgden voor mij te snel op elkaar. De voorbe reidingstijd was tekort. Mis schien ben ik de laatste tijd ook iets teveel gaan relativeren. Zo sta je wat meer stil bij de geva ren, of rijd je rustig de koers uit als de hoofdprijzen toch al ver deeld zijn. Dat verklaart bij voorbeeld zo'n dertigste plaats in Loenhout." Dooien Huub Kools heeft de indruk dat hij momenteel ook geestelijk weer helemaal topfit is. „Ik leef nu alweer een tijdje naar het NK toe. Het parkoers ligt me. Hele maal nu het is gaan dooien. Het vereist niet al te veel behendig heid en het is niet gevaarlijk. Wil ik nog iets van mijn seizoen maken, dan zal het dus zondag moeten gebeuren." Kools gelooft immers niet dat hij op basis van een mislukte 'sei zoenstart, bij voorbaat kansloos is voor uitzending naar Italië. „De kampioen zullen ze toch niet thuislaten", zegt hij la chend. „Ach, er zijn wel meer renners geweest die pas in de tweede helft van het seizoen naar voren kwamen. In het ver leden was ik tijdens het NK vaak al over mijn top heen. Nu heb ik het gevoel dat ik nog niet veel geleden heb." Bondscoach Hennie Stamsnijder heeft laten weten dat de mannen die rond het NK vorm tonen, meegaan naar Italië. Kools wikt zijn kansen: „Van der Poel is de te kloppen man; De Vos de man in vorm en Frank van Bakel begint er ook aan te komen. Die drie zijn bijna zeker van het WK. Rest nog een plaats, waarvoor in mijn ogen drie kandidaten zijn. Martin Hendriks, Henk Baars en ik. Het WK-parkoers is vlak. Dus in principe geschikt voor iedere Nederlandse crosser." De 31-jarige Baarlenaar heeft nog een contract voor twee sei zoen bij' Moonen. Een bedrijf dat handelt in verhuur van attracties en het organiseren van evene menten. Zo kan het gebeuren dat Kools in de zomermaanden op pad wordt gestuurd met de me chanische stier. „Op zich best leuk werk, maar om na het aflo pen van al die markten plots om te schakelen naar topsport valt niet mee. Voor deze zomer is dan ook afgesproken .dat.ik.iets min der voor de baas hoef te wer ken." De Vos Het feit dat hij zich voor de volle honderd procent op het veldrij den kan concentreren, is volgens neo-prof Wim de Vos de reden dat hij nu al kan spreken van 'een seizoen dat niet meer kapot kan'. „Vorig jaar toen ik nog amateur was, vroeg ik me af wat ik er als prof nog meer voor kon doen. Mijn leven was toen al grotendeels op het veldrijden af- Adrie van der Poel: „Ik heb gewoon gekozen voor een andere aanpak. fotos de stem/ben steffen gestemd. Ik ben er echter achter gekomen dat het net die hele kleine beetjes zijn, waardoor je nog verder kunt groeien. Als prof kan ik me toch net iets beter concentreren op het veldrijden. Het verschil merk je gewoon in de wedstrijden. Afge lopen vrijdag reed ik in Zwitser land. Vorig jaar was ik al lang blij dat ik daar kan volgen. Dit jaar rijd ik er mee voor de over winning." De Vos is in alles een perfectio nist. Iemand die als amateur al rondreed met de instelling van een prof. Donderdag trainde hij met een dicht achterwiel. Tot volle tevredenheid. „In het bui tenland wordt er wel meer mee gereden. Hier nog niet zo. Ik weet alleen nog niet of ik ook voor een dicht wiel monteer", zegt de Oosterhouter. De dichte wielen zijn overigens iets lichter dan de soortgelijke exemplaren die in tijdritten op de weg wor den gebruikt. Volgens De Vos 'lopen' ze lekkerder door het onverhard en koekt de modder niet zo gemakkelijk op de velg. Wat zijn eigen kansen betreft houdt hij een slag om de arm. „Ik verwacht ze hier allemaal. Daarnaast kan in de cross hier en daar ook iets gebeuren, waar door je kansen kleiner worden. In Asper reed ik afgelopen zon dag al in de eerste ronde lek. Dan kun je met een achterstand van honderd meter op de voor laatste man de achtervolging in zetten." Ondanks een sterke eerste com petitiehelft, eist De Vos nog geen WK-plaats op. „Afgesproken is met Stamsnijder dat daarover pas na het NK wordt gepraat." Maar De Vos moet toch ook weten dat hij met Van der Poel boven de rest uitsteekt. „Ik heb inderdaad het gevoel dat Van der Poel en ik de betere Neder landers zijn dit seizoen. Ze zeg gen het trouwens allemaal. Henk Baars is het seizoen goed van start gegaan met enkele sterk gereden Super- Prestige-wed- strijden, maar nu is hij toch wel een beetje over die top heen." Zelf kende hij half november een kleine terugslag. „Vanwege een spierblessure", verduidelijkt hij. „Opgelopen in Spanje. Daardoor heb ik een week niet kunnen trainen. Het telt nu echter niet langer als een excuus. Integen deel zelfs. Ik heb de indruk dat die gedwongen rustperiode me juist goed heeft gedaan." Van der Poel De Vos werkte donderdag gecon centreerd zijn rondjes over het niet al te spectaculaire parkoers over de Beekse Bergen af. Hij zei warm noch koud te zijn geraakt van de ingetreden dooi en ver klaarde als een waar kampioen dat de aard van de omloop hem eigenlijk niet veel uitmaakte. Adrie van der Poel heeft al zo veel ervaring dat hij diezelfde constatering thuis vanuit de luie stoel kan laten horen. „De weersomstandigheden hebben op een zandparkoers niet zo'n grote invloed. Daarnaast maakt het me niet uit wat voor een omloop het is. Ik kan op alle soorten parkoersen goed uit de voeten." Waar Van der Poel zich in het verleden nogal eens wilde weg steken tijdens de eerste seizoens helft, viel het op dat hij dit keer vanaf de eerste grote wedstrij den van voren reed. Het heeft volgens hem niets te maken met een tegenvallend wegseizoen of de overstap naar een andere sponsor, het Italiaanse Mercato- ne Uno. „Ik heb gewoon gekozen voor een andere aanpak. Als je zes keer op het WK het podium haalt, maar nooit wereldkampi oen bent geworden, probeer je het eens op een andere manier", aldus de Westbrabander. Zijn nieuwe werkgever eist vol gens hem zeker geen wereldtitel op. Ook al wordt het mondiale kampioenschap nabij het Itali aanse Venetië verreden. „Merca- tone is een ploeg, die zich lang zaam wil uitbouwen tot een gro te formatie. Ikzelf ben volledig vrij in mijn doen en laten. Daar om rijd ik in principe hetzelfde programma als in voorgaande jaren. Niet specifiek op Italië gericht dus." ALS DE weergoden het toelaten, speelt NAC morgenmiddag zijn eerste wedstrijd onder de nieuwe trainer, Ron(ald) Spelbos, uitgerekend tegen een van de clubs waar hijzelf ooit bij speelde, AZ. De 38-jarige Spelbos nam per 2 januari jl. zoals bekend het roer over van de wegens hartklachten noodgedwongen gestopte Piet de Visser. Voor Spelbos is het zijn eerste klus als hoofdtrainer, nadat hij onder Theo Vonk al wel enkele jaren ervaring opdeed als tweede man bij FC Twente. Spelbos, 21-voudig international, en als verdediger van ondermeer AZ, Club Brugge en Ajax geroemd als 'ideale prof', zal in de Bredase Beatrixstraat niet met zich laten sollen door de spelers of wie dan ook. Hij bepaalt de opstelling, namen zeggen hem niets en hij eist dat iedere speler in belang van het team alles geeft wat hij heeft, „want dat doe ik zelf ook." Na de gedrevenheid en ervaring van De Visser krijgt de dit seizoen tot dusverre opnieuw teleurstellende selectie van NAC dus te maken met de 'zweep' van een als trainer weliswaar redelijk groene, maar als speler des te meer door de wol geverfde Ron Spelbos. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Breda - Precies een week is Ron Spelbos inmiddels trai ner/coach van NAC. Een week van naast intensieve trainingen ook praten en nog eens praten. Belangrijk om dat de Veenendaler middenin een seizoen binnenviel in Breda bij een club die hij dit seizoen nog niet in één wed strijd aan het werk had ge zien. „Ik heb met zoveel mogelijk mensen gesproken die dicht bij de club betrokken zijn", aldus Ron Spelbos in het sjieke spon sorhome van NAC. „Ik heb op deze manier veel indrukken op gedaan, al ga ik in principe uit van de indrukken die ik zelf op de trainingen opdoe. Ik ben on bevangen naar Breda gekomen,, sta overal voor open. Ik heb geen zin om meningen te vormen uit verhalen zonder dat ik ze zelf heb ervaren. Dat zou het tenslot te onmogelijk maken om opti maal met iedereen te werken." „Ik ga gewoon werken zoals ik denk dat het hoort. En heb daar bij geen zin om antwoord te geven wat het doel is. Dat vind ik zinloos gelul. Ik eis één ding: dat er een ploeg het veld ingaat die honderd procent overtuigd is van zichzelf. Met zestien kerels, de basisspelers plus vijf op de bank, die van elkaar weten: van daag kunnen we op elkaar reke nen. Want alleen heeft nog nooit iemand gewonnen." Het afgelopen half jaar ontbrak het juist daar nogal eens aan bij NAC dat voor een club met een dergelijke talentvolle selectie veel te veel punten verspeelde in de eerste divisie. Piet de Visser sprak enkele malen zijn onbe grip uit over de slappe instelling van de spelers. Terwijl ook ma nager Martien Vreijsen, zelf ooit eenmalig international, zich ma teloos en openlijk aan de sfeer op het trainingsveld ergerde toen hij na het wegvallen van De Visser samen met technisch coördinator Jo Jansen en assis tent-trainer Ton Carton tijdelijk de trainingen leidde. Tevreden „Toch ben ik ervan overtuigd dat hier een ploeg gaat staan", zegt Spelbos pertinent. „De wedstrijden zijn ervoor om dat straks te bewijzen, dan komt het erop aan. Ik ben pas tevreden als we er over een half jaar zeven tien wedstrijden op hebben zit ten waarin een ploeg gespeeld heeft, die tot het allerlaatste ge knokt heeft voor wat-ie waard was. Ik weet zeker dat de punten en het succes dan ook zullen volgen." „Het is mijn taak om die eenheid te vormen. Wie dat niet kan of verzaakt, krijgt grote problemen met mij. En daarbij kijk ik niet naar namen. Als je ergens staat als voetballer en je denkt dat je het daarom wat rustiger aan kan doen, dan is het afgelopen. Juist degene met de meeste kwaliteit moet er veel voor doen. En daar bij bedoel ik niet alleen hard rennen, wat veel mensen alleen maar zien. Nee, ook er voor leven, je goed voorbereiden, tac tisch goed bezig zijn, zo veel dingen. Dat geldt voor de béste' spelers, en dus ook voor de meest ervaren voetballers. Ervaring kan een voordeel zijn. Maar ge- Ron Spelbos: „Het is mijn taak om die eenheid te vor men. Wie dat niet kan of ver zaakt, krijgt grote problemen met mij. En daarbij kijk ik niet naar namen, "foto marcel bekken bruik je het om een stapje min der te kunnen doen, dan ben je verkeerd bezig. Ervaring plus een goede instelling is perfect." Als speler begon Ron Spelbos weliswaar ooit in de spits, pas als voorstopper maakte hij furo re. Toch houdt hij ook van aan vallend voetbal. „Maar ik heb er een' hekel aan om te roepen: 'We gaan aanvallen'. Je kunt wel willen, maar je moet realist zijn. Aanvallen is voor bijvoorbeeld ook niet met elf man op het doel van de tegenstander afstormen. Dat is je nek in de strop leggen en dan wachten totdat ze het krukje waarc/p je staat wegha len." „Ik ben wel van mening dat we met NAC hier thuis maar zeker ook in uitwedstrijden wat moe ten brengen. Dat heeft met de bezieling te maken, met het col lectief. Er moet een groep staan die bereid is tot het gaatje te gaan." Ron Spelbos komt zelfverzekerd over. Dat deed hij als voetballer ook al. In een interview in De Stem in 1985 zei de toenmalige Ajacied daar over: „Ik ben zelfverzekerder gewor den door het feit dat ik voetbal ler ben. Vaak wordt dat uitge legd als hautain of arrogant, maar zo is het niet. Ik kijk op niemand neer, maar ook tegen niemand op." Nu, anno 1993, reageert hij niet anders. „Als speler, maar ook als trainer mag je best vertrouwen hebben in jezelf. Het is belang rijk dat er iemand staat die iets uitstraalt. Kijk, ik maak fouten, en ik zal er nog wel honderden maken, ook hier bij NAC. Maar zo lang je naar eer en geweten handelt, ervoor leeft en je kapot werkt, mag dat. Want wat kun je dan nog meer." „Ik probeer mezelf te zijn. Ik imiteer niemand, want dan val je door de mand. Als ik op het veld sta, dan ben ik bezeten, buiten het veld kan ik anders zijn. Al moet je als trainer, als leider, ook impopulaire maatregelen kunnen nemen. Daar heb ik geen moeite mee." Bagage „Dat ik zelf op het hoogste ni veau gespeeld heb, zie ik als extra bagage. Ik weet bijvoor beeld dat elke speler enigszins labiel is omdat je nooit precies weet wat er gaat komen tijdens een wedstrijd. Maar ik ben geen type van 'toen dit, en toen dat'. Wel kan ik dankzij mijn ervaring tactische dingen aangeven. 'Als dit gebeurt, dan kan je daar zus-en-zo op reageren'. Tactiek, ik noem het altijd de trapleuning tijdens een wedstrijd. Als je dreigt te vallen, dan houd je je aan die leuning vast en hup, je staat weer. Daarnaast heb je wel vrijheden nodig, anders lopen er elf robots rond, dat is nou ook weer niet de bedoeling." Ron Spelbos kende 'vrijwel alle spelers' van NAC van naam toen hij op 2 januari begon in de Beatrixstraat. Met drie ervan speelde hij zelfs nog in één team, het Nederlands Elftal. Op 22-2-1981 won Oranje met 3-0 van Cyprus. In de basis stonden naast Spelbos ook Romeo Zon dervan en Cees Schapendonk. Op 14-11-84 verloor Nederland door de befaamde eigen goal van Michel Valke met 1-0 bij Oosten rijk. Toen droeg naast Spelbos ook de huidige aanvoerder van NAC, Ton Lokhoff, het oranje shirt. Spelbos ziet dat niet als een nadeel. „Ontzag voor een trainer komt vanzelf als de spelers zien dat je verstand van voetballen hebt. En of ze me dan 'trainer' of 'Ron' noemen, dat maakt me niet zo veel uit. 'Spellie' zie ik niet zo zitten, dat is een andere uiterste natuurlijk Een van de nadelen van het midden in een seizoen bij een club binnenvallen, is dat je als trainer weinig meer aan de se lectie kunt doen. De eventuele aankopen zijn al aan het begin van het voetbaljaar gedaan. Ron Spelbos: „Ik moet het doen met de groep die hier, is. Had ik daar geen vertrouwen in gehad, dan was ik er natuurlijk nooit aan begonnen." „Dat ik toch maar voor een half jaar getekend heb (plus optie voor een jaar), is mede omdat ik zelf altijd op hoog niveau, in de eredivisie heb gespeeld. En bij Twente, waar ik als trainer werkte, zat ik toch ook bij mini maal de sub-top van Nederland. Ik ben niet zo thuis in de organi satie van eerste divisieclubs. Ik wil daarom eerst kijken hoe alles reilt en zeilt. Op het eerste ge zicht lijkt het erop dat bij NAC alles goed voor elkaar is, al blijft er altijd wel wat voor verbete ring vatbaar, zoals bijvoorbeeld de kleedkamers." Van de 'vijfde kolonne' en het feit dat 'iedereen' in Breda zich met NAC bemoeit, heeft Spelbos nog niets gemerkt. Schouderop halend zegt hij tenslotte: „Ik ben een buitenstaander, het interes seert me helemaal niets. Ik ben toch een type, zonder arrogant oyer te willen komen, dat zelf bepaalt wie er speelt." DEEL B ft ZATERDAG 9 JANUARI 1993

de Stem | 1993 | | pagina 9