4Je kunt niet op je eigen eiland blijven Ivoo Van der Poel e Novib-secretaris Max van den Berg voorziet stevig debat met de milieubeweging EXTRA BINNENLAND DE STEM Max van den Berg, ruim 3,5 jaar algemeen secre taris van de ontwikke lingsorganisatie Novib, moet niets hebben van wat hij noemt 'het pro vincialisme van het hulp- denken.' Ook voorziet hij een stevig debat met zijn collega's van de milieu beweging over hun soms wat al te eenzijdige kijk op de werkelijkheid. Door Rieks Holtkamp, Inter Press Service De Novib is, als we Max van den Berg mogen geloven, volop in beweging. Maar tegelijkertijd staat ontwikkelingssamenwer king bloot aan stevige kritiek. Er wordt getwijfeld aan de effecti viteit ervan en het maatschappe lijk draagvlak zou onderhevig zijn aan erosie. Daarnaast is de Europese aandacht bijna volle dig verschoven naar Oost-Euro pa en het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS). Hoe heeft Novib op al die ontwikke lingen gereageerd? Max van den Berg: „Novib is er niet voor zichzelf, maar is er om armoede te bestrijden in het Zui den. We hebben de uitgesproken filosofie dat dat alleen maar kan door mensen te helpen op eigen benen te staan. We sturen geen Nederlanders erheen, want we werken daar met partners. Als voor die partners de wereld ver andert, is dat belangrijk voor ons. En als voor ons de wereld verandert omdat het publiek en de aandacht van de politiek ver andert is dat belangrijk." „De buitenwereld is een belang rijk deel van onze werkelijkheid. In de praktijk betekent dat dat we Oost-Europa en het GOS als nadrukkelijke delen van die we reld beschouwen. Aziatische re publieken en Albanië vallen bin nen ons projectbeleid, dus onder Novib-programma's voor struc turele armoedebestrijding. De rest van het GOS en Oost-Euro pa vallen onder draagvlakver breding, dat wil zeggen om draagvlak te krijgen voor het Zuiden. Het gaat om de verbin ding tussen 'ons', het Zuiden en GOS. Dat kunnen bijvoorbeeld uitwisselings- en stageprojecten zijn." Eén wereld „Dat houdt dus in dat de tradi tionele manier van tegen Derde Wereld aankijken voorbij is. We zitten veel meer met één wereld. Zo spannen we ons dus in om veranderingen in het Zuiden te bewerkstelligen, maar om dat effectief te doen moet er ook heel veel in het Noorden veran deren. Maar dat betekent ook dat je hier te maken krijgt met een publiek dat kritischer staat tegenover je organisatie, met een overheid die meer impact vraagt." „Daar moet je dan op twee ma nieren op reageren. Je moet een realistisch beeld geven. Niet mooier maken dan het is. Veel dingen zijn knap ingewikkeld en vergen een lange adem. Maar je moet ook heel duidelijk tegen de mensen zeggen 'dit moeten we eraan doen. Dit moeten wij er aan verbeteren, aan de impact en aan ons werk. Maar we spre ken jullie erop aan dat je die verantwoordelijkheid hebt, en niet alleen om geld te geven voor daar, maar ook om hier dingen te veranderen.' Daarom heeft Novib bijvoorbeeld de lobbyca paciteit uitgebreid tot 1 procent van de totale omzet." „Daarmee konden we wel eens de enige organisatie zijn in het Noorden die een samenvattend pakket heeft van projecten, voorlichting en lobbywerk. Dit laatste tot in Japan en de Vere nigde Staten aan toe. Die drie dingen samen te doen vloeit voort uit een bepaalde opvatting hoe ontwikkelingssamenwerking effectief kan zijn. Ook de manier waarop we milieu in onze paket- ten verwerkt hebben, veranderde opvattingen over Oost-West- Zuid-Noord, veranderde opvat tingen over noodzakelijke ar- „Wij willen milieu erg integreren. We werken ook heel erg samen met milieuorganisaties. Maar er is geen haar op mijn hoofd die daarbij als het ware de mensenrechtendiscussie tijdelijk afschrijft.foto archief de stem moedebestrijding, (dat overigens wel moet leiden tot duurzame ontwikkelingen), dat zijn ver schuivingen die in onze eigen organisatie hebben geleid tot verregaande veranderingen: re organisatie, andere mensen, nieuwe deskundigheden en mo derner organiseren." „Dat heeft geleid tot een ver nieuwing van het concept, een vernieuwing van de organisatie en tot indikking van het aantal projecten door prioriteiten te stellen. Maar daarbinnen-blijft het centrale thema de armoede bestrijding door op eigen benen, te leren staan. Daaraan wordt1 gewerkt door ons te concentre ren op drie aan elkaar gerela teerde thema's, namelijk men senrechten, milieu en vrouwen." Meer kiezen Heeft de vorig jaar verschenen impactstudie naar het functione ren van de Nederlandse medefi nancieringsorganisaties hierop invloed gehad? Max van den Berg: „Er wordt meer gekozen dan vroeger. Kwa liteit kan worden verbeterd door prioriteiten te stellen. De im pactstudie had wel invloed, maar we waren er al mee bezig. Het is dus een kip-of-het-ei- kwestie. Over de conclusies van de impactstudie is een half jaar intern gediscussieerd. Daarna hebben we financiële kundigheid binnen de organisatie gehaald. Het doel is om die interne con trole ook bij partners te verster ken." Volgens de impactstudie liet die financiële controle juist te wen sen over. Van den Berg ontkent dat: „Wat wel is toegenomen is de vraag naar wat zich achter de cijfers verbergt. Tenslotte zijn de programma's veel gecompliceer der geworden. Maar die grotere inzichtelijkheid moet je niet in een dag willen. Daar moet je een paar jaar voor nemen. Je moet lokale accountantscapaciteit op bouwen en consulentencapaci teit in de verschillende regio's." Volgens de impactstudie zouden er te veel sociale wetenschap pers, en te weinig economen werken in de ontwikkelingsorga nisaties. Ook dat onderschrijft Van den Berg niet direct. „Als je praat over kundigheden versterken dan denken wij aan versterken van thematische ken nis op het gebied van milieu,, mensenrechten en vrouwen. Daarnaast is het ook belangrijk om de organisatiecapaciteit te vergroten, want dat is toch ei genlijk de kern van veel NGO- werk. De economiekant die er aan zit heeft betrekking op de inkomen-generering. „Maar ook daarmee moet je voorzichtig zijn," zegt van den Berg, „want ik herinner me een project in Zimbabwe waarbij een project werd opgezet voor een boerderij die winstgevend moest worden. Dat was niet de eigenlijke taak van de organisa tie. Daarvoor had men de kennis niet in huis. Toen de boerderij failliet ging, ging de hele organi satie, die zich voor kleine boeren inzette ook failliet. Het is dus maar de vraag of dat als een eigenlijke taak van de NGO's moet worden gezien." Super-ministerie Van den Berg heeft zich sterk gemaakt voor de idee van een super-ministerie, waarin Ont wikkelingsamenwerking, Econo mie en Buitenlandse Zaken wor den geïntegreerd. De Stichting InZet heeft op dat idee kritiek geleverd. De belangen van de ontwikkelingslanden zouden on dergeschikt worden gemaakt aan economische en politieke be langen. „Het is maar wat je wilt. Klein en fijn, of groter met meer macht. Klein betekent in ieder geval dat je geen compromissen hoeft te sluiten. Groter betekent dat je meer invloed zult hebben, maar je zult ook compromissen moeten sluiten. Maar aangezien een groot deel van de internatio nale ontwikkelingsproblematiek heeft te maken met handels- en kapitaalstromen ben je gedwon gen om de problematiek ook op dat niveau te benaderen." Ook uitte InZet de vrees dat de aandacht voor Oost-Europa en Rusland ten koste gaat van de aandacht voor het Zuiden. „De werkelijkheid is veranderd na de val van de Berlijnse Muur. Oost-Europa is een deel van die werkelijkheid. Hulp aan ontwik kelingslanden bescherm je niet door met de rug naar Oost-Euro pa te gaan staan. Nog steeds maar klein en fijn op je eigen eiland blijven staan daar pas ik voor. Dat is het provincialisme van het hulpdenken." „Door de val van de Berlijnse Muur is ontwikkelingshulp uit het ideologische kader getrok ken. Gelukkig maar. Noord-Zuid moesten we altijd heel hard ver dedigen tegenover Oost-West in verband met het veiligheidsden- ken. Oost-West is nu weg. Wat je nu wel ziet is het uitbreken van nieuwe nationale tegenstellin gen, net alsof de hele wereld onder een stolp heeft gelegen. Die uiten zich vooral in het Zui den. Daarom is een heel ander soort veiligheidsdenken noodza kelijk geworden. De NAVO zou ter beschikking moeten worden gesteld van secretaris-generaal van de VN, evenals andere ver dragsorganisaties. Er blijft een leger nodig dat snel operationeel Ongebroken „Ondanks alle veranderingen zijn de uitgangspunten nog steeds dezelfde. Armoedebestrij ding is nog steeds de kern van onze activiteiten en het engage ment waarmee Novib is begon nen is nog ongebroken. Er wordt nu minder vanuit vastgelegde kaders gedacht. Er is een andere verhouding. Er is een andere manier van werken." „Dat is voor een deel te verkla ren uit de val van de Berlijnse Muur. Maar ook in het Zuiden hebben zich veranderingen voor gedaan. De kwaliteit van het NGO-werk in Noord en Zuid is verbeterd. En er is een andere verhouding ontstaan doordat de landen in het Zuiden veel gevoe liger zijn geworden voor het principe van wederkerigheid. Dat wil zeggen, als het Noorden het Zuiden tot een bepaalde vorm van gedrag verplicht, dan eist het Zuiden terecht dat het Noorden zich aan dezelfde prin cipes houdt." Milieu vormt een belangrijk aan dachtspunt voor Novib. Hoe is de samenwerking met de milieu beweging? „De milieubeweging integreert onvoldoende milieuproblematiek en armoedebestrijding. Dat kon de komende tijd wel eens een serieus gevecht worden. Wij wil len milieu erg integreren. We werken ook heel erg samen met milieuorganisaties. Maar er is geen haar op mijn hoofd die daarbij als het ware de mensen rechtendiscussie tijdelijk af schrijft. Als dat het soort inte- „De traditionele manier van tegen Derde Wereld aankijken is voorbij. We zitten veel meer met één wereld. foto archief de stem resse is voor de wereld dan scheiden onze wegen. Dat wordt dus nog wel een stevig debat." Waarop baseer je die kritiek? „Onder meer op een advertentie in The New York Times, eind september vorig jaar. Daarin rie pen milieugroepen op om de IDA (de zachte lening afdeling van de Wereldbank) te boycotten, in verband met diens financiering van het Narmadadamproject in India. IDA is een van de weinige plekken waar voor de ontwikke lingslanden nog zinnige dingen worden gedaan. Er is terecht zware kritiek op de IDA, maar uit deze advertentie blijkt een anti-humaan en anti-ontwikke lingsstandpunt. Daar gaat de milieubeweging volkomen de fout in." Wie bepaalt de agenda? Zijn 'vrouwen en milieu' geen the ma's die vooral uit modieuze motieven door het Noorden wor den aangedragen? „Het algemene verweer dat je hoort van traditionele ontwikke lingswerkers als die zich probe ren in te denken in de positie van de partner in het Zuiden is 'ja dat is in feite allemaal mode hier uit het Noorden.' Maar dat wordt op die manier niet zo vaak gezegd door de zuidelijke part ners. In het dagelijkse bestaan heeft de vrouw een belangrijke rol." Onvoldoende vorm „Vaak zie je dat die rol onvol doende vorm krijgt in de leiding van de organisatie, of dat die organisatie op een te traditionele leest is geschoeid. Dan zie je, wannneer zaken als emancipatie aan de orde komen, dat men vaak terugwijst op de eigen cul tuur. Maar als je dan met vrou wen gaat praten binnen die or ganisatie dan hebben die daar meestal toch een wat andere kijk op. Dan is het taak van Novib om die vrouwen een kans te geven." „Milieu is hetzelfde. Het armoe deprobleem in Afrika bijvoor beeld is meestal een erosiepro bleem. Oorlogen brengen enorme schade toe aan het milieu. En dus is dat een centraal thema. Die mensen hoef je echt niets uit te leggen. Neem Zuid-Afrika bij voorbeeld. Iedereen verbindt dat met het probleem van de apart heid. Maar we hebben er work shops gehad over vrouwen en milieu waarin blijkt dat de part ners die problematiek van fun damenteel belang vinden. De manier waarop je aan die the ma's vorm wil geven in de prak tijk, wat je er aan doet, op dat vlak zullen wel eens verschillen liggen tussen het Noorden en het Zuiden." „Natuurlijk zal het Zuiden ook wel eens zeggen, kijk eens wat jullie zelf doen, wat wil je ons nu opleggen? Maar zo'n argument is nooit voldoende om bijvoorbeeld de Maleisische regering toe te staan het tropisch regenwoud weg te halen. Ik geloof dat het kappen eerlijk gezegd duurza mer is dan het bosbeheer. Ik moet altij erg lachen als mensen over duurzaam kappen begin nen. Bij duurzaam bosbeheer kan ik me nog wat voorstellen. Maar ik heb heel wat van die tropische gebieden gezien. Ik kan me heel moeilijk voorstellen dat je op commerciële schaal die bomen eruit kimt halen zonder schade te berokkenen." „In een van de tv-programma's over het Amazonegebied met Philip Freriks zegt de voorzitter van die houtwerkgevers dat ze wel degelijk beseffen dat er een nieuwe tijd is aangebroken. Het gaat nu om duurzame ontwikke ling en daar zijn we ook hele maal voor. En die man zegt dan 'We zagen die bomen gewoon duurzaam om. Ze worden duur zaam verwijderd. Dat doen we trouwens alleen met de aller grootste. En die zijn na tien jaar weer terug.' Maar zo'n boom doet er minstens honderd jaar over. Dat is dus gewoon fraseo logie, korte-termijn-denken, zonder oog voor de grote belan gen op lange termijn." „En dus zijn er tegenstellingen. Zo'n Maleisische regering heeft dus veel meer het traditionele noordelijke standpunt: er moet geproduceerd worden. Die klas sieke tegenstelling tussen mens en natuur, waarbij de laatste volledig ondergeschikt is aan de (vermeende) belangen van de eerste kan ons duur komen te staan, als we die niet op een hoger plan weten te integreren en op te lossen." te no terr? *vt r Religie De BBC-correspondent voor In dia, Mark Tully, zegt in zijn recent verschenen 'No full stops in India' dat de westerse landen vaak een te neerbuigende hou ding aannemen ten aanzien van de inheemse religie. Zo zouden ze onvoldoende besef hebben van de sociale functie die de religie vooral in arme gemeen schappen kan hebben. „Het is zeker waar dat er tegen over religie soms een denigreren de houding wordt aangenomen door westerse mensen, omdat ze er zelf niet zo over denken en ook niet bereid zijn om zich in die andere cultuur te verdiepen. Maar volgens mij heeft die pro blematiek twee kanten. We heb ben partners die heel actief zijn op dit vlak. Zoals bijvoorbeeld in Indonesië organisaties die werken vanuit de pesantren, de islamscholen in de dorpen. De kern is dat wanneer dat werk van religieuze organisaties leidt tot een positieve aanpak op het punt van armoedebestrijding en bestrijding van sociale onrecht vaardigheid, dan kun je zeggeh dat die religie een positieve bron is, een cultuurbron, die ook ex pliciet aandacht vergt." „Maar er zijn natuurlijk ook wel negatieve effecten. Soms wordt religie gebruikt om de ander er onder te houden. De ondraag lijkheid van de bestaande ver houdingen wordt afgekocht met een verwijzing naar het hierna maals. Een voorbeeld van die benadering zijn bijvoorbeeld de protestants-fundamentalistische organisaties die in Midden-Ame- rika werken." „In het algemeen kun je zeggen dat kennis van cultuur een es sentieel onderdeel is van ontwik kelingssamenwerking. Kennen van eikaars cultuur en het res pecteren ervan is belangrijk. Maar bijvoorbeeld ook van de Aziatische cultuur mag je zeggen dat ze wel eens wat te weinig oog heeft voor de belangen van het individu. Maar als beide par tijen wat van elkaar leren dan kan zo'n debat zeer zinvol zijn. Maar ik trek een grens waar het individu ondergeschikt wordt gemaakt aan wat dan ook. Dan weet ik precies het eind van het liedje. Dat begint met culturele terreur en eindigt met gevange nis. Wat dat betreft mag er best wat harder gedacht worden in de ontwikkelingswereld. Op dit punt heb ik geen enkele behoefte aan cultureel relativisme." Bestaat er samenwerking met ontwikkelingsorganisaties in het buitenland? Of ieder voor zich? „Ja, het lijken allemaal kleine ontwikkelingsonderneminkjes Ze hebben ook allemaal hun gen geschiedenis en achterf den. Maar in het Zuiden is behoefte aan grotere donoi dinatie, grotere eenduidigheid! die ontwikkeling vindt plaats. Het feit dat Novib laatste drie jaar nu function! binnen Eurostep is een teken dat bewustzijn aanwezig is. rostep is een overkoepelende ganisatie op Europees nivei waarbij elk land twee vertege woordigende organisaties hf Niet alleen maar EG, maar bijvoorbeeld Zwitserland, H land en Noorwegen." Je bent als socioloog en als poij ticus naar Novib gegaan. zag je als je taak toen je algemeen secretaris ging wi ken? „Ik ging van de partijpolitii naar een onafhankelijke org: satie die met een heel conci werkterrein bezig is. In die creetheid is het te vergelijl met mijn eerste periode toen wethouder stadsontwikki was in Groningen. Het lijkt op een managementfunctie een groot bedrijf. Er werken 2i mensen. Er gaat 150 miljoen den om in projecten in de Dei Wereld. We hebben zo'n partners over de gehele wereli| ■Novib is dus een zeer veelzijf organisatie." „Ik had er trouwens voordat ij er werkte niet zo'n geweldig bi der beeld van. Maar tegelijk li het me heel aantrekkelijk. Ik' een veel positiever beeld gel gen toen ik hier ging werken, hebben ontzettend veel overhi gehaald en tot stand gebracht afgelopen jaren." „Tegelijk moet je het ook relativeren. Het is maar een oi| ganisatie, met ook maar mensen, met een bedrag van 1SI miljoen. Dat is op de gehelf wereldeconomie maar bepeifcl Maar je zit dicht op. je result) ten. Ik vind het leuk om beleü en organisatie samen te Je visie, daar sta je voor, andenl mensen inspireren en tegelijker tijd zorgen dat er ook iets vai terecht komt. Zo'n Eurostep- poot bijvoorbeeld vind ik be| langrijk." Wat vind je zelf je voornaams- bijdrage aan Novib? „Het ontwikkelen van de lobby- poot. En daarmee een groten mate van wederkerigheid naai de partners organiseren. Paw ners blijven altijd zien dat »"!j het geld hebben en dat zij d»1 maar moeten zien te krijgen vat| ons. En dan maakt het ontzet tend veel uit dat we niet alle® geld kunnen geven, maar dat «I ook voor hen kunnen lobby®1 hier in het Noorden. Die weder kerigheid maakt Novib en hee- interessante organisatie vo® heel veel zuidelijke organisaties Er zijn er ook weinig van op manier. Dat vind ik een kant di|! we ook in het kader van Euros tep hebben ontwikkeld. Dat hek- ben we de afgelopen jaren opge zet, en anders was het er ook niet geweest." „Verder zijn we grotere nadir» gaan leggen op het integret® van de milieukant binnen No# Misschien ook het opbouwen va» de autoriteit van de organisatie Een vooraanstaande rol spel® in het ontwikkelingsdebat. 0°' een onconventionele. En zond® een blad voor de mond te neme» Zoals bijvoorbeeld het conf®' met Swapo over de mensenrech ten. Maar ja, de organisatie sta»' en valt niet met mij. Ik heb i» ieder geval een hoop leuke dui gen kunnen doen en ook doen. Daar ben ik nog mee bezig." Bn onze verslaggever i Pertijs [ilvarenbeek/Kapellen - uet is lastig." Voor Wim |e Vos een even nuchtere 1 tevreden constatering, i adat de Oosterhouter 1 Lderdagmiddag op de Lekse Bergen kennis 1 leeft gemaakt met het larkoers waarop dit week je het kleine (20 a 25 leelnemers) maar selecte roepje Nederlands profs laat strijden om de Neder- andse titel veldrijden. ,en eindje verderop veegt ook [uub Kools opgewekt de mod- ■r van zijn fiets. „Onder deze standigheden een ideaal par sers voor mij", laat de tot dus- irre onzichtbare prof uit Baar- -Hertog weten. Ie derde Westbrabantse be- oepscrosser, Adrie van der Poel, it die middag in Kapellen lek- :r thuis bij Corinne. „Ik ken ;t rondje niet, maar mij maakt et ook allemaal niet uit", zegt ij zelfverzekerd. Van der Poel an zich die houding aanmeten, [ij is niet voor niets de grootste inshebber op de titel. Alleen 'im de Vos lijkt op dit moment staat hem van het goud af te ouden. let tweetal is gezien hun presta- ies van de afgelopen maanden igenoeg zeker van uitzending jar het WK, dat over drie we- jen in Italië wordt gehouden, indanks een tegenvallende eer- Ie seizoenshelft, denkt Huub [ools dat hij nog altijd in beeld j voor een van de twee resteren- |e startbewijzen. „Maar dan zal 'i hier zondag wel iets moeten iten zien. Anders kan ik het 'K definitief vergeten", beseft ij- lat Kools tot dusverre mets of jeinig presteerde staat ook vol lens hem buiten kijf. „Mijn va ler houdt trouw al mijn uitsla- jen bij. Volgens hem heb ik nog looit zo slecht gepresteerd", jiegt hij. Kools denkt de oorzaak fan het falen te kennen. „Met lijn vriendin heb ik de afgelo- en zomer een huis gekocht in laarle-Hertog en de verbouwing laarvan is behoorlijk uitgelopen. de crl lev sti slJ da vol Dl m re sc ie st als de| vo in ALS DE weergo toelaten, spe morgenmidi eerste wedstrijd o: nieuwe trainer, Rj Spelbos, uitgi tegen een van waar hijzelf speel De 38-jarige S nam per 2 jar zoals bekend 1 over van de hartkj noodgedwongen Piet de Viss Spelbos is het zij klus als hoofd nadat hij ond Vonk al wel enkel ervaring opc tweede mar Spelbos, 2lf internationa. verdedi, ondermeer A Brugge en Ajax g als 'ideale prof', zl Bredase Beatri niet met zich latei door de speler: dan ook. Hij bef opstelling, namen hem niets en hij iedere speler in van het team all wat hij heeft, „vl doe ik ze. Na de gedreven ervaring van D krijgt de dit sei: dusverre c teleurstellende van NAC dus te met de 'zweep' als trainer we redelijk groene, n speler des te me de wol gever 'V M» O»""» I I 111 PlflIlllllW— t TORE! VERKOOP verhuur QgDERHOUD ZATERDAG 9 JANUAR11993

de Stem | 1993 | | pagina 8