fcans slagen vredesplan miniem Vredesakkoord bereikt in Somalië rsica kers Bittere kou in niemandsland Bus\i voor talloze dilemma's door rakettenkwestie Kroatië: Geen bewijzen voor medische proeven op moslim-vrouwen [ilosevic niet aanwezig bij conferentie over vrede in Bosnië-Hercegovina BUITENLAND A5 ►eletten Letlands Krijgsheren stemmen in met wapenstilstand ÜPENDAQ 10 JANUARI Mandela bouwt vakantiehuis naar model van zijn gevang BUITENLAND KORT Mandela wil dit jaar al verkiezingen Rexrodt minister van economische zaken Weduwe Hoxha pleit onschuldig Dodental in Bombay loopt op Unita herovert provinciehoofdstad Angola Verkiezing Havel tot president onzeker 'Arabieren wijzen wapenverdrag af Libië sluit landgrenzen drie dagen Herdenkingszegel Elvis in omloop ZATERDAG 9 JANUARI 1993 Jtot tien mijl brede I wordt verboden Ir verwachting 2aJ ,r problemen opleve. It slechts 3 procent foor de Straat van vervoer olie voor I is bestemd, ransport door de [Venetië zal geleide" j panden worden ge. J dit moment wordt llf miljoen ton rutve 1 procent van de EG- [ingevoerd in de ter- de tegenover Vene- haven Porto Marg. een enorme raffina- Jnpex is gevestigd. Ite studie heeft uitge- i als een tanker hier [rond zou lopen en pheuren, ongeveer i olie, een kwart van felheid die nu bij de Eilanden in zee is H, in de lagune te- Ikomen. fie dagen zouden dan In de lagune, maar pnumenten in de stad f peklaag besmeurd pijl reddingsoperaties leringe diepte van de Iraktisch onmogelijk Ijn. Ueana heeft in eerste J een verbod aange- Ivoor tankers zonder I bodem, dat gevolgd fcn worden door een lbod. irghera zal dan moe- en bevoorraad vanuit van Triest via een In pijpleidingen. jt1 zijn al jaren geleden I gemaakt die bij ge- i noodsituaties nim- uitgevoerd. Jrder Bill Reid sta; steenblokken, die m In bewoners van lie de zalmkwekeri jent van onze visgro: aangetast ën slecht van de zalmkweker lu direct bedreigd doo |obeerde secretaris Go. de Shetlandse Visse i gemoederen te sussen. |ek van zalmkweker Jol klinkt wel door in in Chris Young, voorzitl [lokale zalmkwekersorgi „Het is een catastrol nen de zee, zijn ge' pgen olie is niemand |ewassen. Dit is een kla| ve in geen jaren me komen." en oliebestrijders zitten! Issen in Lerwick duimenj |d te wachten op bete J>e storm die de berging |iten dwarsboomt, heelt i voordeel. De woeste gol-l ukken de oliebrei in eet| lerhouding zware strook fe kust waardoor de ver-| pg minder snel gaat. medewerkers van dienst voor Vogelbe-| [ing kunnen zich ook de dagen nuttig maken I It opruimen van vogelka-l en het schoonmaken van| vogels die levend uit1 Iger worden gered. Ef| 1 aan het dierenleven lijkt foe mee te vallen. |kig zijn er veel trekvogels aldus van een woordvoer- het zuidelijke deel van I :d, het grootste Shetland I hangt nog steeds de drei-1 n een evacuatie. Tommy Isbister die op I imeter van de plaats vaal tp woont: „Mijn schapen |op het strand, dat ligt M I Binnensmonds brom-1 'oegt hij er aan toe: „D'e I jie dat schip op de rotsen ;ezet... als hij hier komt I :uip ik hem." :t waar hij op doelt is de I In van de ramptanker j Hij en zijn 33 beman den verblijven in een afgelegen hotel in het esten van Mainland. Ze bewaakt door de politie- een als bescherming te- e eilanders maar ook om raagd te worden in het van een breed opgezel oek naar de oorzaak van p. m Atheense radiozender de Griekse kapite'11 derus Gelis laten weten ■ritse autoriteiten hem van alles willen geven "Wijt de Britse kustwacht veel te laat is gereageerd- epboten hadden twee uur kunnen uitvaren, aldus luis Abeba (dpa/rtr/afp) - Te leiders van vijftien Soma- fcche groeperingen hebben Leren in Addis Abeba een JLjesakkoord ondertekend (Lin zij onder meer in" I „den met een bestand in 1 burgeroorlog. Amerikaan- [e militairen in Somalië heb- L gisteren een wapenmarkt Huqdisho schoongeveegd. 1 yjjj dagen van uitputtende Leerhandelingen in de Etiopi- L],e hoofdstad besloten de So- Laiische facties dat zij op 15 «aart in Addis Abeba een natio- Ljlc verzoeningsconferentie zul- len beleggen. Daar zal de bur geroorlog officieel beëindigd worden verklaard en de basis voor een vreedzame oplossing worden gelegd. Aanvankelijk zou die conferentie in april zijn. De groeperingen hebben tot maandag de tijd gekregen om te bepalen hoe het bestand uitge voerd moet worden. Waarnemers bij het overleg verwachten ech ter dat krijgsheer Mohamed Farah Aidid grote moeite zal hebben met de passage waarin wordt voorgesteld de militiele den te ontwapenen. Eerdere be standen in de Somalische bur geroorlog werden overigens al geschonden voor de inkt van de handtekeningen droog was. In het akkoord zijn lang niet alle meningsverschillen opgelost. Zo is nog niet afgesproken of de burgermilities ontwapend moe ten worden en hoe de handha ving van het bestand gecontro leerd wordt. Het is ook niet duidelijk wie er aan de nationale verzoeningsconferentie kan deel nemen en hoe een overgangsre gering gevormd zal worden. Een deel van de gedelegeerden blijft dit weekeinde in Addis Abeba om onder meer deze punten te bespreken. De (zelf benoemde) interim-pre sident van Somalië Ali Mahdi Mohamed, de aartsrivaal van Ai did, zei na het overleg: „Voor Somalië is een nieuwe tijd be gonnen. De onderhandelingen hebben lang geduurd, maar zij zijn de moeite waard geweest". De delegaties werden het eens doordat Aidid zich inschikkelij ker opstelde, nadat Amerikaanse troepen donderdag een wijk van Muqdisho die hij controleerde bestormden en 21 van zijn man schappen doodden. Rond 450 Amerikaanse mari niers veegden vrijdag onder dek king van helikopters een wapen- markt in het noorden van Muq disho schoon, in een wijk die in handen was van Ali Mahdi Mo hamed. De Amerikanen namen onder meer een kleine tank, twee gepantserde personeelsvoertui- gen, een aantal strijdwagens, 250 geweren, mortieren, raket ten en granaten in beslag. (Vashington (rtr/dpa/upi) - De Servische president Slo- i Milosevic neemt zondag niet deel aan de vredes- iferentie in Genève over Bosnië-Hercegovina. Daar- lijkt de kans op het welslagen van de conferentie keken. Bosnische delegatie bij de jde Naties heeft gisteren na de moord op de Bosni- vice-premier Hakija Turaj- im een spoedzitting van de ïeidsraad gevraagd. Voi- een VN-missie zou Turajlic Bosnische Serviërs uit een (-voertuig zijn gehaald en zijn [doodgeschoten. Tegenvaller iten beschouwen de af- van Milosevic als een ïvaller, omdat de Servische wordt beschouwd als de persoon die de Bosnische dërs tot concessies kan i. Milosevic, algemeen iezen als hoofdverant- lijke voor de oorlog in dë-Hercegovina, zou zelfs vredesrol kunnen vervullen. [Behalve de Servische president heeft ook de Montenegrijnse pre sident Momir Bulatovic afgezegd voor de bijeenkomst. |De Bosnische Serviërs houden altijd vast aan een eigen IServische staat in Bosnië en wij zen het voorstel van de interna tionale bemiddelaars Cyrus Van- Ice (VN) en Lord Owen (EG) om de eenheidssstaat Bosnië in (ADVERTENTIE) stand te houden af. De moslims onder leiding van president Alija Izetbegovic hebben vooral be zwaar tegen de door Vance en Owen voorgestelde grenzen van de tien nieuwe provincies en vre zen te veel grondgebied kwijt te raken. Belang De toekomstige minister van de fensie in de regering-Clinton, Les Aspin, suggereerde donder dag dat Clinton, die op 20 janua ri aantreedt, eerder dan de hui dige president George Bush be reid is militair te interveniëren in Bosnië-Hercegovina. „In Bosnië is het nationale belang van de Verenigde Staten groter dan in Somalië", zei Aspin in een'senaatszitting. Izetbegovic verklaarde in Was hington dat als het Westen niet militair tussenbeide komt, hij Turkije en andere islamitische staten om steun zal vragen. Vrijdag werd in grote delen van Bosnië-Hercegovina fel gevoch ten. De gevechten concentreer den zich in het noordoosten van de republiek, maar ook in Sara jevo en het westen van Bosnië- Hercegovina zwegen de wapens niet. 'ËG-commissaris Hans van den Mflcdfitóinn!n 8I?ele Tken lïaarnël voormalige Joegoslavië. Over de invulling van het bezoek moet hij nog overleggen met EG- voorzitter Denemarken. Het Nederlandse Rode Kruis heeft al zijn zusterorganisaties opgeroepen de regering in hun land te mobiliseren om meer ac tie te ondernemen tegen de wreedheden die in het voormali ge Joegoslavië worden begaan. Het Nederlandse Rode Kruis hoopt dat dit een wereldwijde publieke stellingname teweeg brengt. Een uit Israël gezette Palestijnen verwijdert de sneeuw van zijn tent. Door het slechte weer zijn de leefomstandigheden van de gedeporteerden in het niemandsland verslechterd. Israël heeft gisteren tegenover de speciale afgezant van de Verenigde Naties herhaald dat het de gedeporteerden niet wil opnemen. Zij zouden een gevaar vormen voor de veiligheid van Israël. Minister Peres van buitenlandse zaken vroeg de VN geen stappen tegen de joodse staat te ondernemen die 'het vredesproces in het Midden-Oosten in gevaar zouden kunnen brengen'. foto afp Johannesburg (rtr/upi) - ANC-leider Nelson Mandela heeft een replica gebouwd van het huis waarin hij de laatste twee jaar van zijn 27 jaar durende gevangenschap heeft doorge- I bracht. fat heeft de Zuidafrikaanse krant The Star vrijdag gemeld. Het Zuidafrikaanse gevangeniswezen heeft de tekeningen voor het va- kantiehuis geleverd. Zegslieden van het ANC verklaarden tegenover The Star dat het huis eigenlijk een perfecte kopie had moeten worden van het onderkomen 'an een gevangenisbewaarder bij de Victor Venster-gevangenis in faarl, maar enkele van de vereiste materialen waren onverkrijgbaar. Je replica staat in Mandeia's geboorteplaats Qunu, in Transkei, en beeft 400.000 rand gekost, ruim 200.000 gulden. Mandela weigerde tegenover The Star commentaar. De ANC-leider die in Johannesburg woont, refereert aan zijn Transkeise onderko- "jen, voorzien van vier slaapkamers en drie badkamers, als 'mijn •tots van rust'. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het Pentagon is niet zeker van Iraks capaciteit om vergeldings acties uit te voeren tegen bij voorbeeld Amerikaanse luchtba- ses in Saudi-Arabië. Amerika's president George Bush zag zich gisteravond met verschillende dilemma's gecon fronteerd. Hij kan zich politiek niet veroorloven om uit angst voor de luchtafweer de geallieer de controlevluchten boven zui delijke Irak op te schorten, maar evenmin om een of meerdere geallieerde straaljagers door Saddam's raketten te laten neer halen. Anderzijds zou het groot ge zichtsverlies voor Bush beteke nen indien een door de VS gelei de aanval geen doel treft. Daar naast geldt dat het ultimatum aan Irak snel aan politiek 'mo mentum' zou inboeten indien na afloop ervan eventuele blijvende Iraakse ongehoorzaamheid niet gauw wordt afgestraft. De Amerikaanse president, die over tien dagen wordt opgevolgd door Bill Clinton, is persoonlijk emotioneel sterk betrokken bij het jongste conflict met Irak. De Golfoorlog van twee jaar gele den is het grootste maar onvol tooide succes geweest van het presidentschap van Bush, die zich thans door de eigen Ameri kaanse kiezers uit de macht ver dreven weet terwijl Saddam Hussayn nog altijd heerst in Baghdad. Gretigheid Bush zou daarom een zekere gretigheid aan de dag leggen om Saddam Hussayn nog vóór de machtswisseling in Washington een gevoelige klap toe te bren gen. Waar Bush gelijktijdig aar zelt om bijvoorbeeld militair in te grijpen in Bosnië (waar veel dringender redenen voor zijn aan te voeren), is het duidelijk dat Saddam 'de favoriete vijand' is van de aftredende Amerikaan se president. Een Amerikaanse zorg van die pere aard is dat niet Irak maar het islamitisch-fundamentalisti- sche Iran op termijn als de grootste bedreiger wordt gezien voor Westerse belangen in het Golfgebied en het Midden-Oos ten. Washington worstelt dan ook met het risico dat een nieuwe aanval op Irak resulteert in de val van Saddam Hussayn en ver volgens in het uiteenvallen van de staat Irak. Iran zou daardoor zijn extremistische invloed in de regio sterk kunnen uitbreiden. Excuses Zowel de Amerikaanse als de Iraakse regering leken gister avond hun bevolkingen psycho logisch voor te bereiden op oor log. Zo stelde Baghdad een lan dingsverbod in Irak in voor alle vliegtuigen die opereren in het kader van de VN. En diverse Iraakse woordvoerders verklaar den dat het land 'zich zal verde digen' en 'zal terugslaan'. En in Washington voorzag het Penta gon de nieuwsmedia van de vi deo-opname van het neerschie ten, vorige week door een Ame rikaanse F-16, van een Iraakse Mig-straaljager. Hoewel die beelden herinnerin gen opriepen aan de Golfoorlog (die door het Amerikaanse pu bliek met enorme betrokkenheid werd gevolgd), leek de bevolking van de VS gisteravond maar ma tig geïnteresseerd in wat moge lijk in Irak op handen was. De verwachting dat geen Ameri kaanse grondtroepen aan een eventuele actie zullen deelnemen en het geloof dat een luchtopera- tie relatief weinig gevaar ople vert voor Amerikaanse vliegers (of zelfs geheel risicoloos door onbemande kruisraketten kan worden uitgevoerd), zorgden blijkbaar voor die vlakke 'mood' in het land. Een en ander heeft ervoor ge zorgd dat nauwelijks discussies op gang zijn gekomen over de internationale legitimiteit van mogelijke geallieerde militaire acties tegen Irak. Experts in de VS erkennen dat het vliegverbod bezuiden de 32e breedtegraad geen formele maartegel van de VN is, doch een eigenzinnig be vel van enkele Westerse landen. Aanstaand president Clinton heeft tot dusverre zijn complete steun uitgesproken voor het Irak-beleid van president Bush. Maar achter de schermen geven naaste medewerkers van Clinton blijk van hun ongerustheid over de omvangrijke 'oorlogserfenis' (Irak, Somalië en mogelijk Bosnië) die de nieuwe Democra tische regering moet overnemen van de aftredende Republikein se. Anderzijds menen sommige waarnemers dat nu al duidelijk is dat Clinton zoveel dure ver kiezingsbeloften op binnenlands politiek terrein zal moeten bre ken, dat buitenlandse militaire verplichtingen welkome 'excu ses' kunnen worden voor de nieuwe president. Van onze correspondent ü«van Wijland ^greb/Slavonski Brod - De Kroatische autoriteiten heb- n aanwijzingen of be dizen dat Servische artsen ln Bosnië medische experi menten uitvoeren op gevan gen moslim-vrouwen en -kin- deren. Staatssecretaris van volksge- ondheid Ivan Mrkonic ontkende W'iaagmiddag in Zagreb zelfs aar gehoord te hebben van vergelijke verhalen. Evenals di- erse artsen, hulpverleners en hptLa'isten in Kroati® acht hij liik jUltenSewoon onwaarschijn- tm 'n er inderdaad experimen- a la Mengele' worden, uitge- mc f hebben geen docu- m!üdie er °P wiizen dat er Tillt. Pleven op mensen jij?"Vinden", deelt een naaste medewerker namens de staatsse cretaris mee. konic reageerde hiermee op eerder deze week door het uitse parlementslid Stefan „1 wa'z geuite beschuldigingen zouden vrouwen en kinderen in Servische gevangenenkampen als proefkonijn worden gebruikt voor medische experimenten. Schwarz maakte bij voorbeeld melding van een arts die tijdens een lijkschouwing een ingeplan te honde-embryo had aangetrof fen bij een overleden moslim vrouw. De Duitser baseerde zich daarbij op verklaringen van een vrouwelijke arts, die hij niet met name wilde noemen. De verhalen van Schwarz over Servische gruweldaden worden in Kroatië wel serieus genomen. Artsen en juristen die zich bezig houden met het onderzoek naar oorlogsmisdaden onderschrijven zijn uitlatingen over verkrach tingen, moordpartijen en mis handelingen. „Wij hebben inder daad verminkte vrouwen behan deld", deelt vrouwenarts Mladen Sauerborn in Slavonski Brod mee. Als hoofd van de afdeling gynae cologie van het ziekenhuis in het frontplaatsje kan hij de verhalen van Schwarz over medische ex perimenten echter niet bevesti gen: „Ik weet natuurlijk niet of het helemaal niet voorkomt, maar wij hebben geen slachtof fers van medische experimenten aangetroffen". Schwarz zei dat zijn beschuldigingen waren be vestigd door een vrouwenarts uit Slavonski Brod, dat op de Bosnisch/Kroatische grens ligt en veel vluchtelingen heeft opge nomen. De parlementariër weigert - on danks aandringen daartoe - de naam van zijn bronnen te noe men, omdat hij de artsen daar mee in levensgevaar zou bren gen. Een van de drie pathologen van het ziekenhuis, Jakovina Tratincica, zegt ook geen weet te hebben van experimenten zoals Schwarz die beschrijft. „Als het zo is zou ik er waarschijnlijk van gehoord hebben. Zeker is dat de dokter die het zou onthullen in Kroatië geen enkel gevaar zou lopen", meent zij. Als de arts zich in het Servische deel van Bosnië bevindt ligt het anders, maar deze kans wordt door de betrokkenen in Kroatië klein ge acht. „Wij hebben meer dan 10.000 gevluchte kinderen opgevangen, zij noch hun ouders hebben ooit gezegd aan medische proeven te zijn onderworpen", deelt pater Marko Majstorovic in Slavonski Brod mee. Internationale hulp verleners zijn het tijdens hun regelmatige bezoeken aan Bosnië ook niet tegengekomen of daar althans nooit melding van gemaakt. „Het past ook niet in het patroon dat wij waarnemen. Waarom zouden Servische art sen hun energie verdoen aan zinloze experimenten. Ze hebben hun handen vol genoeg aan het verzorgen van him eigen gewon den en vluchtelingen", aldus een medewerkster van Artsen Zon der Grenzen. Mogelijke bewijzen over mos lim-vrouwen die zijn misbruikt voor proeven zouden in de Kroa tische hoofdstad Zagreb moeten liggen, menen de betrokkenen in Slavonski Brod. Een naam die door allen wordt genoemd is die van dokter Ante Drazancic, hoofd van een ethische commis sie die bepaalt of verkrachte meisjes na de wettelijke termijn van 10 weken zwangerschap nog in aanmerking komen voor abor tus. „Ik heb er niet over gehoord. Ontkennen kan ik het natuurlijk niet, maar als het gebeurt is de kans dat ik het zou weten groot", Iaat hij telefonisch we ten. Meest voor de hand liggende bron is het centrum voor genoci de en oorlogsslachtoffers in Za greb. Onder de naam Documenta Croatica onderzoekt en docu menteert dit instituut oorlogs misdaden in Kroatië en Bosnië. Aan het hoofd staat de ex-minis ter van buitenlandse zaken Zvo- nimir Separovic. Na een lange uitwijding over de Servische wandaden die hij wel kan bewijzen zegt hij over aan wijzingen te beschikken over medische proeven. „Ik heb ge ruchten gehoord". Specificeren kan hij deze niet, bewijzen heeft hij niet. „Daar werken we aan", laat hij weten. „Als ik de documenten heb zal ik ze onmiddellijk publiceren." Maar als het al gebeurt zal het zeker niet op grote schaal plaatsvinden, neemt hij gaande weg het gesprek gas terug. Vol gens hem zijn het in het ergste geval 'morbide acties van een krankzinnige lokale arts'. Separovic heeft geen contact ge had met Schwarz, maar zegt hem te vertrouwen. „Het is een serieus man, hij zal zeker zijn bronnen hebben". Voor autop sierapporten of andere medische verklaringen verwijst hij naar het ministerie van volksgezond heid. Staatssecretaris Ivan Mr konic vindt een interview over bodig: „Hij weet van niets en kan u daarom ook weinig vertel len", verklaart zijn medewerk ster na ruggespraak. De federale Joegoslavische rege ring heeft gisteren een rapport van de EG waarin werd gesteld dat Servische troepen zeker 20.000 moslim-vrouwen en meis jes in Bosnië-Hercegovina heb ben verkracht, 'eenzijdig' ge noemd. In een verklaring, ver spreid door het op Servië ge oriënteerde persbureau Tanjug, zegt de regering, gevormd door Servië en Montenegro, dat de berichten over massale ver krachtingen door Servische troe pen niet gecontroleerd zijn. Johannesburg - ANC-leider Nelson Mandela wil al dit jaar verkiezingen in Zuid-Afrika die een einde maken aan eeuwen van blanke overheersing. Dat heeft Mandela vrijdag gezegd op een persconferentie ter gelegenheid van de 81e verjaardag van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Volgens de ANC-leider staat Zuid-Afrika dit jaar voor de 'toegang tot de toekomst'. Eerder had president De Klerk verklaard dat hij op zijn laatst in april 1994 algemene verkiezingen wil. De zwarte meerderheid is tot nu toe uitgesloten van verkiezingen. Bonn - De Duitse liberale partij (FDP) heeft vrijdag Günter Rexrodt, een 51-jarige bankier, voorgedragen als de nieuwe minister van economische zaken. Men neemt aan dat CDU-kan- selier Helmut Kohl instemt met de voordracht van de coalitie partner. Rexrodt, die in de directie zit van de Treuhand die belast is met de privatisering van bedrijven in de voormalige DDR, wordt de opvolger van Jürgen Möllemann. Deze trad zondag af nadat hij in opspraak was geraakt wegens vriendjes politiek. Rexrodt, behorend tot de rechtervleugel binnen zijn partij, was onder andere staatssecretaris van financiën. Na de verkie zingsnederlaag van de FDP in 1989 verdween hij naar een particuliere hank in Frankfurt. Tirana - De 72-jarige weduwe van de communistische ex-presi- dent Enver Hoxha van Albanië heeft 'niet schuldig' gepleit in haar proces, dat vrijdag in de Albanese hoofdstad is begonnen. Nexhmije Hoxha staat terecht op beschuldiging van corruptie, illegale verrijking en machtsmisbruik. Haar echtgenoot leidde Albanië van 1947 tot zijn dood in 1985 met ijzeren hand. De rechtszaak tegen de weduwe is het eerste belangrijke proces tegen een communistische leider sinds de definitieve val van het communisme in Albanië na de verkiezingen van vorig jaar maart. Bombay - Rivaliserende bendes van hindu's en moslims hebben vrijdag in Bombay honderden hutten in sloppenwijken in brand gestoken, waarbij tien mensen om het leven kwamen. Het dodental van drie dagen geweld in de Indiase stad is inmiddels opgelopen tot 26, meldde de politie. De spanning in Bombay, het zakencentrum van India, is toegenomen na de landelijke gewelddadigheden die volgden op de vernietiging van een moskee door militante hindu's in Ayodhya. Bij dat geweld kwamen 1.100 mensen om, van wie ruim 200 in Bombay. Lissabon/Luanda - De verzetsbeweging Unita in Angola heeft vrijdag hoogstwaarschijnlijk de provinciehoofdstad Cuito her overd op regeringstroepen. De Angolese regering heeft alle contact met haar troepen in Cuito verloren, zei minister van binnenlandse zaken Andre Pitra op een persconferentie in Portugal. Unita werd woensdag verdreven uit Cuito, maar hergroepeerde zich 6.000 man sterk even buiten de stad. De regeringssoldaten zijn in aantal veel kleiner. In de straten van Cuito, hoofdstad van de centraal gelegen provincie Bié, zouden honderden lijken liggen. Praag - De verkiezing van Vaclav Havel tot staatshoofd van de nieuwe Tsjechische republiek staat op losse schroeven. Verschei dene kranten in Praag hebben vrijdag gemeld dat de oppositie partijen en waarschijnlijk ook een coalitiepartner van de regerende conservatieven, die Havel steunen, eigen kandidaten naar voren willen schuiven. De verkiezing van de Tsjechische president is voorbehouden aan de 200 afgevaardigden in het parlement. Een datum daarvoor is nog niet vastgelegd. Bonn - De Arabische landen hebben klaarblijkelijk gezamenlijk besloten de conventie over een verbod op chemische wapens niet te ondertekenen, is vrijdag uit diplomatieke bronnen in Bonn vernomen. De conventie, waarin de produktie, opslag en het gebruik van chemische wapens is verboden, wordt volgende week plechtig ondertekend in Parijs. De Arabische landen zullen maandag, tijdens een ministeriële bijeenkomst van de Arabische Liga in Cairo, formeel besluiten de conventie te boycotten omdat er geen verband wordt gelegd met het ver meende nucleair potentieel van Israël. Nicosia - Libië sluit zijn landgrenzen vanaf vandaag tot dinsdag 'uit protest tegen de enorme schade als gevolg van het luchtem- bargo van de Verenigde Naties'. Het bestudeert ook de mogelijk heid van permanente sluiting. Dit meldde zijn persbureau JANA, opgevangen in Nicosia. Directe aanleiding vormt volgens JANA het overlijden van de Libische minister van justitie woensdag door van een verkeers ongeluk. Hij keerde per auto terug uit Tunesië. Tripoli vindt zijn dood een gevolg van het embargo, omdat dit het de Libiërs onmogelijk maakt per vliegtuig naar het buitenland te gaan. De VN kondigden op 15 april vorig jaar een militair en luchtembargo tegen Libië af. Het ondersteunt volgens de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië het terrorisme door het niet uitleveren van personen die onder meer een aanslag ozuden hebben gepleegd op een PanAm-Boeing. Dit vliegtuig stortte neer op het Schotse Lockerbie, een ramp die 270 mensen het leven kostte. Memphis - Op de 58ste geboortedag van Elvis Presley is vrijdag in de VS een postzegel met de afbeelding van de King in omloop gebracht. Voor postkantoren in het hele land stonden rijen wachtenden om de zegel van 29 cent te bemachtigen. Elvis-fans hebben negen jaar bij de federale postdienst moeten lobbyen om een zegel van hun idool te krijgen. Uiteindelijk liet de postdienst de Amerikanen stemmen, waarop de zegel met de afbeelding van de jonge Elvis is gedrukt. Een portret van Elvis op oudere leeftijd, toen hij dikker was geworden en zich in opvallende kleding hulde, werd verworpen.

de Stem | 1993 | | pagina 5