Kamer eist uitleg bewindslieden ten I Prijsstijging woningen zet door om £IB DE STEM Katholieke kerk bezorgd over financiën I Jeireiyd Krijgsmacht halveert in vijf jaar 'Justitie deed drie maanden niets met brandbrief over ontsnappingen' Tandje bij Overlevende: 4 Martinair liegt over vliegramp' Aanpak criminele illegalen hoogste prioriteit regering BINNENLAND COMMENTAAR Limburgse deelname het laagst BINNENLAND KORT ZATERDAG 9 JANUARI 1993 A3 |gevaar is bovendien a aar overhoop Hgge iarissen meer voor zjrT i namens de Commi J Teken. Of Deiors - fj ns soms hoogst eigen" optreden en zijn vaai" 'ipelende uitspraken - d Tbiter is als er zich co*, m de Commissie voor. [intussen de vraag, Broek krijgt overigen, hikking over een geheel te vormen directoraat '1 voor buitenlandse be gen. De formatie daar ■et voor eind april ronc dat de kansen op com .'geschillen verkleint ijl aker. De zogenaamd erlammen de Brusselse itie soms met hun ruzies ngengevechten, met all( aen voor de besluitvor an dien. Hoge EG-func. ;sen zeggen dat veel zaj en van de manier waarop en Broek de komende pn opereert. ■n Broeks woordvoerder nk dat het uiteindelijk - conflicten zal komen. In 'oeten de taken van Van oek en Brittan heel pre- p elkaar worden afge- Daar zijn de twee heren e bezig. Ze praten op zeer schappelijke toon. Maar toe: ze zullen hun eigen lachtig verdedigen." terugsturen in de maat- lij. Is dat proefondervin- vastgesteld of is dat nog I bvatting uit de soepele I eventig? nd dat we het rationeel i benaderen. We moeten letineerde zeker niet over ol gaan aaien, maar aan iere kant gaat het erom j na zijn ontslag weer voor '.atschappij bruikbaar is. Verenigde Staten is de (telling tussen 'wij, de ihappij' en 'zij de crimi- erg scherp. De gevange- ■orden als het ware 'ont- lijkt'. Na hun vrijlating :e de maatschappij dan maar als jachtterrein, iormbesef is weggevaagd, geen begrip meer, geen ntschap met de mede- belangrijk dat we elkaar (lijven zien als mensen. Ik ervan overtuigd dat, in van een strenger regime, ieer vruchten afwerpt als e gedetineerden na hup ig meer houvast geven ligt een belangrijke taak. ,u willen pleiten voor een plaats van het gevangenis- i buiten de inrichting. Een .detineerde komt moeilijk je slag op de arbeidsmarkt, peft daardoor te veel excu- i 'weer terug te vallen in isdaadsfeer. Hij moet, net fn de gevangenis, worden ongen te werken op zo'n plaats in het kader van een oegde vrijlating. Iemand veigert mogen ze van mij veer achter slot en grendel 1. Nu is het zo dat de ;e gedetineerden vanuit de rgenis rechtstreeks door naar het bijstandsloket en verder gaan met het ple- an misdrijven." u zich voorstellen dat een oppassende burger daar krd van wordt lik word daar ook beroerd nu de afslankingsoperatie grote omvang gaat aanne- hopen de medewerkers bij i dat die controlerende [acht blijft. lolitiek mag zich om nog mdere reden wel wat meer houden met het volks- 'estingsbeleid, in de toe- ;t meer en meer een taak le lagere overheden, ■oningbouw mag dan niet zo'n politiek item meer als in de jaren zestig en itig met omvangrijke wo- ichaarste, de rijksoverheid verantwoordelijk voor ;ke groepen op de woning- ,:t. 'verheid dient de kaders uit ïtten waarbinnen woning corporaties, gemeenten en 'investeeerders zich als 'so- ondernemers' kunnen ont- ien. 'elftse hoogleraar prof. H. .rus hamert er bij herhaling lat de overheid zich moet immeren om de zorg voor isvernieuwing en betaalbare [vesting voor ouderen, een- prgezinnen, allochtonen en |sen met beperkte inkomen- 'spectieven. iamenleving kan snel veran- :n. De overheid dient alert :unnen reageren op nieuwe tandigheden en heeft hier- een slagvaardig apparaat g. Nederland heeft daar een woningnood, die tot 25 na de oorlog voortduurde, 's van kunnen leren. pen Haag (anp) - Koopwo ningen zijn vorig jaar ge- Liddeld 8 procent duurder jeworden dan in 1991. Ge- I middeld kost een huis nu 194.800 gulden, in 1991 was II jat nog 180.400 gulden. Dat beeft voorzitter B. van groenigen van de Neder landse Vereniging van Ma kelaars (NVM) gisteren be kendgemaakt in zijn nieuw- I ;aarstoespraak. 1 Groenigen meldde dat de I prijs van goedkopere woningen vorig jaar meer is gestegen dan die van duurdere. Dat komt volgens hem door de gestegen vraag van huurders naar een eigen huis. Niet alleen een toe nemend aantal starters, ook de aanhoudende huurverhogingen zijn volgens de NVM oorzaak van de prijsstijging. In huurwoningen wonen naar verhouding meer mensen met een middeninkomen. Door de aanhoudende huurverhogingen maken zij de overstap naar een eigen huis in de middelste prijsklassen. De prijsstijging van de doorsnee eengezinswo ning is dan ook met 9 a 10 procent gestegen. De prijsstij ging van duurdere woningen boven de 300.000 gulden is daarbij achtergebleven en be draagt 3 a 4 procent. Het aantal dagen dat een een gezinswoning te koop staat is vorig gedaald van 100 naar 75 dagen. De duurdere koopwo ning staat gemiddeld 125 da gen te koop, in 1991 waren dat 140 dagen. Volgens de NVM moeten wo ningcorporaties hun duurdere huurwoningen sneller aan zit tende huurders verkopen. Hier door wordt doorstroming op gang gebracht en de krapte op de markt voor goedkopere wo ningen opgelost. Ook de bouw van woningen in de prijsklasse van 225.000 tot 275.000 gulden kan daartoe bijdragen. De krapte in de lagere prijsklassen leidt tot een extra prijsstijging. Ondanks een teruggang met 11 procent in de kantoren- en winkelmarkt is die ontwikke ling minder slecht dan ver wacht. Het eerste kwartaal van 1991 leverde nog een omzetda ling met 25 procent op. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Nederland se leger wordt de komende vijf jaar bijna gehalveerd tot ongeveer 70.000 man. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. De op komstplicht wordt uiterlijk in 1998 afgeschaft. Nederland moet het dan zon der 36.000 dienstplichtigen doen en zal volledig overscha kelen op een beroepsleger. Kern van de landmacht wor den twee nieuwe eenheden: de Nederlandse divisie die deel uitmaakt van een gemengd Ne derlands-Duits legerkorps en de nieuwe luchtmobiele briga de. Dat is de kern van de Prioritei tennota van het ministerie van Defensie die gisteren is goedge keurd door het kabinet. Minis ter Ter Beek geeft dinsdag een persconferentie waarin alle de tails van de nota bekend wor den gemaakt. De reorganisatie van de krijgs macht is noodzakelijk doordat de oude doelstelling: verdedi ging tegen het Oostblok, gro tendeels is vervallen. De nieu we krijgsmacht moet gericht zijn op crisisbeheersing en vre desoperaties. Een afgeslankt leger moet ook goedkoper worden. Minister Ter Beek rekent in de prioritei tennota echter voor dat met name de oprichting van de luchtmobiele brigade die in 1996 operationeel moet zijn, vele honderden miljoenen gul dens gaat kosten. Op het wen- senlijstje staan onder andere 230 lichte terreinvoertuigen, ruim 100 pantservoertuigen, 30 transporthelikopters en 40 be wapende helikopters. De dienstplicht duurt vanaf ja nuari 1994 nog maar negen maanden. De afbouw van de dienstplicht zal geleidelijk gaan om tijdig nieuw personeel te verwerven en zo te voorko men dat het leger niet geheel inzetbaar is. Afschaffing van de dienstplicht moet na 1998 een besparing van 1,2 miljard gulden opleveren. Duizenden beroepsmilitairen die nu •dienstplichtigen oplei den komen zonder werk. Ter Beek hoopt door intensieve herscholing, een ruime vut-re- gelmg, alsmede het vinden van alternatief werk gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te beperken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft met ongeloof gereageerd op het bericht dat minister Hirsch Ballin (Justitie) en staatssecretaris Kosto al drie maanden geleden gewaarschuwd zijn voor escalaties in de gevan genis de Grittenborgh in Hoogeveen. Onmiddellijk na kt kerstreces moeten de bewindslieden verantwoording I afleggen in de Tweede Kamer. De Zwolse officier van justitie ar. W. Ten Kate, plaatsvervan- ;end voorzitter van de commis- ie van toezicht van de Gritten- orgh bevestigde gisteren dat I Justitie in oktober 1992 een brandbrief van de commissie I heeft gekregen waarin staat dat situatie in de Hoogeveense vangenis onhoudbaar is. I Ten Kate noemt het 'extra wang' dat een gewelddadige gijzeling heeft plaatsgevonden in De Grittenborgh, terwijl drie maanden geleden al is gerappor teerd over de uiterst verontrus tende situatie aldaar. Dat er al tijd niets met de brief is i noemt Ten Kate 'frustre rend'. I Het ministerie van justitie ont kent de aantijgingen. Al vorig jaar zou naar aanleiding van de I brandbrief de beslissing geno- men zijn om jeugdige langge straften ovèr te plaatsen naar Vught. Bij de inrichting Nieuw I Vosselveld worden dit jaar 48 nieuwe cellen gebouwd. (ADVERTENTIE) Directeur Kranendonk van de Grittenborgh zegt in een reactie dat hij niet wil wachten op de nieuwbouw. Volgens hem zijn er andere strafinrichtingen die nu al uitkomst kunnen bieden. De Tweede Kamer wil nog deze maand met de bewindslieden van Justitie praten over het ge- vangenisbeleid. Deze week meldde het ministerie dat vorig jaar 'slechts' 44 gedetineerden waren ontsnapt. Twintig werden in hetzelfde jaar door de politie aangehouden. In 1991 ontsnap pen nog 50 mensen, in 1990 75. De dag na publicatie van het bericht vluchtten drie gedeti neerden uit de Grittenborgh, gis termorgen ontsnapten drie gede tineerden uit de Bijlmerbajes. Een van hen kon direct worden aangehouden. Gisteravond meldde een van de drie ont vluchte gedetineerden uit de Grittenborgh zich bij de politie in Rotterdam .1 JX^UllÜXl AVONDOPLEIDINGEN NIMA-A/B ✓NGPR-A PRAKTIJKDIPLOMA PR MBA/MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN BASISKENNIS BOEKHOUDEN PRAKTIJKDIPLOMA LOONADMINISTRATIE DIVERSE REPETITIECURSUSSEN In samenwerking met HEAO'S in Noord-Brabant en Limburg BEL 076-601936/215389 voor de brochure. Imtttuu btérljfiefiltldlnftn De stichting OIB is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen. In de brandbrief stelde de com missie van toezicht van de Grit tenborgh dat er een grote mate van agressie is onder de gedeti neerden op de jeugdafdeling van de gevangenis. Zij hebben ook een bijzonder denigrerende en minachtende houding ten op zichte van de bewaarsters. Het personeel is volgens de com missie overwegend jong en oner varen, terwijl men ook bang is voor de gedetineerden. Ook staat in de brief dat er onvoldoende uitlaatkleppen voor de gedetineerden zijn om hun grieven aan de directie kenbaar te maken. Verder is de architec tuur van het gebouw onvoldoen de functioneel, met het gevolg dat slechts tweederde van de 48 cellen kan worden benut. De commissie noemt dit alles een verontrustende en onthutsende situatie, waarbij zelfs een klein incident de vlam in de pan kan doen slaan. ÉÉN WEEK nieuwjaarstoespraken van politici, economen en ondernemers maakt bepaald niet vrolijk. De ondernemer voor telt kommer en kwel, de econoom praat ons een recessie aan en de politicus kan nog steeds geen keus maken tussen zijn ideologische stokpaardjes en de realiteit. Extra aandacht gaat in de eerste week van het nieuwe jaar altijd uit naar het artikel, dat de hoogste ambtenaar op Economische «ken schrijft in het economenblad ESB. Was het tot voor twee laar secretaris-generaal Rutten die de toon zette, deze week was de beurt aan zijn opvolger Geelhoed. ln boodschap liegt er niet om: gaan we op de ingeslagen weg voort dan belandt Nederland nog voor de eeuwwisseling achter in het EG-peloton. Pakweg 20 jaar geleden voerde Nederland qua welvaart dat peloton nog aan, nu kunnen we ons slechts met moeite in de middenmoot handhaven. En als we Geelhoed "loeten geloven komen we straks als laatste aan de streep als we "letnü ons sociaal-economisch stelsel fundamenteel wijzigen, net recept is bekend en vooral in CDA-kring en bij werkgevers 9eliefd: meer mensen aan het werk, minder mensen afhankelijk "Jaken van een nog steeds met gulle hand gevende overheid. Want, zegt Geelhoed, steeds minder mensen moeten voor steeds "leer mensen de kost verdienen. Tegenover 100 werkenden «onden vorig jaar 44 mensen met een sociale uitkering en 42 "iensen met een aow-uitkering. Nu weten de Haagse politici ook wel dat er hard ingegrepen "loet worden om te voorkomen dat de wal het schip keert. En J"eng Kamerlid en minister laat van tijd tot tijd een balonnetje ®P om te peilen in hoeverre Nederland 'rijp' is voor onorthodoxe /Maatregelen. Dat heet grensverleggend bezig zijn en bij de PvdA weten ze daar alles van het duurt echter allemaal zo lang en als er wat gebeurt is het in marge. Geelhoed heeft gelijk als hij verkondigt dat een undamentele bezinning op ons sociaal-economisch stelsel nodig dp -tt*6" over 'let aanPakken van steunfraude, het inruilen van e uitkering voor het loonzakje en het saneren van de overheids- "gaven zet geen zoden aan de dijk. m'?creta öP'psaingen zijn nodig. Dus geen regelingen meer worif" j e u'tn°d'9en tot misbruik en fraude, zorgen dat de izprvf wat meer overhouden van elke gulden die ze honorerer8n voora' n'et e"< Politiek Haags stokpaardje financieel b^houderT m°et m88r ^an een tanc^e ^'i w'"en we Pe'oton De drie gedetineerden uit de Bijlmer ontsnapten op de traditionele manier: door middel van aaneengeknoopte lakens. foto anp Amsterdam - De rechter mo tor van de op 21 december neergestorte DC-10 van Mar tinair stond al in brand voor dat het toestel op het vlieg veld van Faro in Portugal de grond raakte en verongeluk te. De rechter motor raakte vermoedelijk oververhit doordat de linker motor al vanaf het vertrek op Schiphol bij vol vermogen niet goed functioneerde. Dat is de stellige overtuiging van Rob Sötemann (44), die als pas sagier, samen met zijn vriendin Petra Bakker (32) en hun doch tertje Amber (IV2), de ramp op wonderbaarlijke wijze overleef de. Volgens Martinair-directeur Martin Schroder is het ongeluk te wijten aan sterke rukwinden die het vliegtuig uit balans heeft gebracht. Tot op heden hebben officiële instanties niet willen reageren omdat de officiële on derzoeksresultaten niet bekend zijn. Volgens Sötemann liegt Marti nair wat betreft het weer. De weersomstandigheden waren volgens Sötemann zo slecht dat het ook zonder brandende motor onverantwoord was om te lan den op Faro. De Portugese luchtvaartautori teiten hebben 's morgens om ongeveer 7 uur (Nederlandse tijd) een speciale waarschuwing uitgegeven die de gezagvoerder van de DC-10 halverwege de route moet hebben ontvangen. De waarschuwing luidde: 'Zware turbulentie, onweersbuien en zware ijsvorming'. De Rotterdamse brandweerin specteur Henk van Beurden, die ook de ramp overleefde, hoorde later dat andere vliegtuigen eer der die morgen waren uitgewe ken naar een Spaans vliegveld in Sevilla. Van onze verslaggever Utrecht - De drie grootste kerkgenootschappen worden sinds 1991 geconfronteerd met een omslag in hun in komstenontwikkeling. De jaarlijkse stijging van de vrij willige bijdragen van de le den aan de actie Kerkbalans zet zich wel voort, maar is niet meer genoeg om de geld ontwaarding goed te maken. Per saldo betekent dit dat sinds 1991 de daling van de inkomsten is begonnen. Het Rooms-Katholieke Kerkge nootschap wordt het hardst door de inkomstendaling getroffen. Dit genootschap moet op het ogenblik flink interen op zijn vermogen om alle kosten te kun nen dekken. Deze stand van zaken werd deze week in Utrecht geschetst bij de presentatie van de eenentwintig ste 'actie Kerkbalans' die van 10-24 januari wordt gehouden onder het motto 'U telt mee en jij ook'. De jaarlijkse actie Kerkba lans wordt door de zeven deelne mende kerkgenootschappen lan delijk georganiseerd, maar per plaatselijke parochie/gemeente uitgevoerd. De opbrengst komt ook volledig ten goede aan het plaatselijke kerkewerk. De leden van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland hebben vorig jaar een grotere verhoging van hun kerkbijdrage toegezegd dan in 1991. Het her vormde kerklid zei 1,33 procent meer toe (1991: 0,8 en het gereformeerde kerklid 2,46 pro cent (1991: 1,49%). De werkelij ke resultaten zijn echter nog niet bekend. Wel bekend zijn de financiële resultaten van 1991. De katho lieke kerk boekte een inkom stenstijging van 0,4% en kreeg 221,75 miljoen aan geld binnen. De inkomstenstijging van de hervormde kerk bedroeg 2,26% ofwel ƒ5,5 miljoen. De inkom stenstijging van de gereformeer de kerk bedroeg 2,28% ofwel ƒ4,14 miljoen. De zeven kerkge nootschappen die aan Kerkba lans meedoen, kregen in 1991 in totaal 660 miljoen aan vrijwill- ge bijdragen binnen. De katholieken verhogen hun jaarlijkse kerkbijdrage amper of helemaal niet. Wat er meer bin nenkomt aan vaste kerkbijdrage via Kerkbalans, wordt te niet gedaan door mindere opbrengst van de kerkcollecten als gevolg van dalend kerkbezoek, aldus mr. J. Klok van de Interdiocesa ne Commissie Geldwerving. Re ken daarbij de inflatie, dan kan de katholieke kerk de jaarlijkse kosten alleen nog maar opbren- Utrecht - Het percentage katholieken dat meedoet aan de jaarlijkse actie Kerkbalans, is in het bisdom Roermond met zijn 40 procent het laagste van alle Nederlandse bisdommen. Het deelnamepercentage ligt in het bisdom Den Bosch op 44%, in het bisdom Breda op 56% en in het aartsbisdom Utrecht op 64%. In het bisdom Roermond bracht Kerkbalans in 1991 ruim 19 miljoen op, in het bisdom Den Bosch ruim 251,1 miljoen, in het bisdom Breda 10,6 miljoen en in het aartsbisdom Utrecht ruim 24,5 miljoen. Het landelijke gemiddelde van de kerkbijdrage lag in 1991 op 40,- per katholiek, ƒ101,88 per hervormde en 240,61 per gereformeerde. gen door flink op het vermogen in te teren. Volgens mr. Klok begint de fi nanciële situatie in de katholieke kerk daarom zorgelijk te wor den. Van de kleine 222 miljoen inkomsten in 1991 was 180 miljoen nodig om al het perso neel te betalen. Die verhouding lag in 1992 niet anders. Maar vorig jaar moest de katholieke kerk 89 miljoen uittrekken voor onderhoud aan de veelal monumentale kerkgebouwen. Zij kreeg daarvoor maar tien pro cent subsidie van de overheid. De overheden weten de kerk echter wel heel goed te vinden als het gaat om onroerend goed- belasting en waterschapsbelas ting, want daarbij worden de kerkgebouwen getaxeerd als zeer waardevol en dienovereen komstig aangeslagen. „De over heid haalt haar subsidie dubbel en dwars terug. Alleen al de onderhoudkosten dwingen ons daarom tot interen", aldus mr. Klok. Niettemin geldt volgens voorzit ter H. van Til van de Interkerke lijke Commissie Geldwerving voor alle kerken het parool: alle hens aan dek. Uit onderzoek blijkt dat kerkleden beneden de 35 jaar relatief weinig aan Kerk balans bijdragen. Daar moeten de kerken veel harder aan gaan trekken, aldus Van Til. jx 1? Zouden er al Shetlanders zijn die asiel gaan zoeken in veiliger Westeuropese landen? Ik weet het niet hele maal zeker, maar volgens mij zag ik gisteren een illegale Shetland-pony in een wei staan. Of zo'n dier hier momenteel beter af is dan op de Shetland Eilanden, is nog maar de vraag, want het stond in een drassig, glibberig weiland en zag er totaal verweekt uit. Oliedomme mensen zijn kennelijk overal. In de krant las ik deze week over een man die op de vuilstort in Zevenbergen doende is de meeuwen te verjagen, want de boeren in de omgeving vrezen dat die met duizenden aanwezige meeuwen hun oogst wel eens zouden kunnen verkleinen. Gek is dat, hè, dat op de ene plaats op deze aardbol mensen volop in de weer zijn om vogels een kans te geven om te overleven en dat dan enige honderden kilometers verderop vogels verjaagd worden, omdat ze, in hun natuurlijke drang tot voedsel vergaren, de mens niet welgevallig zijn. Natuur is kennelijk mooi op afgelegen plekjes en op films, maar zodra de natuur in onze bewoonde wereld haar gang gaat, worden mooie dieren ineens pokken- beesten. Hoog boven in de lucht zullen die vogels waarschijnlijk meeuwarig hun hoofdschudden om zo veel menselijke ijdelheid. Tien vogels zijn beter dan de lucht van een vuilnisbelt. Elk vogeltje zinkt zoals het gepekt is. MERIJN D'Ancona wil terugkeren als minister Den Haag - Minister D'Anco na (foto) van WVC wil in een volgend kabinet graag terug keren op dezelfde post. De PvdA-minister zegt dat in een interview met FNV-magazine. „Het ministerie van WVC is mijn meest geliefde werk plek." D'Ancona wil verder dat het kabinet zo snel moge lijk duidelijkheid geeft over de toekomst van de kinderop vang. Zij wil de stimulerings regeling kinderopvang hand haven. Gemeenten kunnen daarop een deel van de kosten van kinderopvang verhalen. Het kabinet zal echter op z'n vroegst dit voorjaar een be sluit nemen over de stimule ringsregeling. D'Ancona vindt echter een spoedig besliut op zijn plaats omdat gemeenten nu 'een afwachtende houding' aannemen. Overeenstemming over identiteitskaart Den Haag - Het ministerie van binnenlandse zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben op ambtelijk niveau overeenstemming bereikt over één Europese reiskaart annex identiteitskaart. De VNG kan onder verant woordelijkheid van Binnenlandse Zaken de kaart ontwikkelen, verklaarde een woordvoerder van het ministerie gisteren. De aanbesteding van de kaart van Binnenlandse Zaken bij de EG blijft gehandhaafd. De op 4 januari ingevoerde VNG-kaart zal op termijn door de nieuwe kaart worden vervangen. Hoe dat zal gebeuren, is nog onduidelijk. Verwacht wordt dat de nieuwe kaart medio 1994 ingevoerd kan worden. Inkomenseis bij gezinsvorming migranten Den Haag - Vreemdelingen die een bruid of bruidegom naar Nederland willen halen moeten een netto inkomen uit arbeid hebben van minimaal ƒ1760,31. Dat bedrag is even hoog als een bijstandsuitkering voor een gezin. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. De PvdA heeft zich lange tijd verzet tegen een dergelijke inkomenstoets bij gezinsvorming. Nu echter voor een groot aantal groepen uitzonderingen mogelijk zijn gemaakt, heeft ook de PvdA ingestemd met de inkomenstoets. Zo geldt de eis niet voor mensen die leven van een uitkering van een sociale verzekering, bijvoorbeeld een wao-uitkering. Ook geldt de eis niet voor mensen die werkloos zijn, in de bijstand zitten, maar tijdens hun jarenlang verblijf in Nederland 60% van de tijd gewerkt hebben. Dales: vijfhonderd extra politieagenten Den Haag - Minister Dales (binnenlandse zaken) zal ondanks eerdere uitspraken in de Tweede Kamer toch 500 extra politie agenten aanstellen. Premier Lubbers heeft gisteravond gezegd dat het kabinet er nog niet uit is waar het geld vandaan moet komen, maar het zal de wens van de Kamer wel uitvoeren. De Kamer vindt dat Dales het geld voor een deel uit terugdrin ging van het ziekteverzuim van ambtenaren moet halen, maar premier Lubbers plaatste gisteravond zijn vraagtekens bij die mogelijkheid. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet vindt dat de aanpak van hel illegalenprobleem op de eerste plaats gericht moet zijn op criminele illegalen. Dat staat in een nota van minis ter Hirsch Ballin (Justitie) die maandag openbaar zal worden. Door deze prioriteit te stellen, kiest het kabinet voor een lijn die de Amsterdamse hoofdcom missaris van politie, Nordholt, enkele maanden geleden nog een reprimande van staatssecretaris Kosto (Justitie) opleverde. Nordholt verklaarde destijds dat hij nauwelijks aan iets anders toekomt dan aan het aanpakken van het probleem van criminele illegalen. Kosto vond dat Nord holt dat niet in het openbaar mocht zeggen, omdat daardoor het beeld ontstaat dat niet-cri- minele illegalen zich veilig kun nen wanen in Nederland. Hirsch Ballin zegt in zijn nota dat de middelen die ingezet kun nen worden bij het binnenlands vreemdelingentoezicht beperkt zijn en dat hij daarom prioritei ten heeft gesteld. De hoogste prioriteit heeft de aanpak van illegalen die verdacht worden van strafbare feiten, die de openbare orde verstoren of die overlast bezorgen. Daarna komen pas andere zaken in het prioriteitenlijstje van de minister. Dat zijn achtereenvol gens: de aanpak van individuen of groepen die profiteren van de illegaliteit van vreemdelingen, de opsporing en bestrijding van misbruik van verblijfsregelingen en tenslotte de controle op daad- werlkelijk vertrek van uitgepro cedeerde vreemdelingen. V

de Stem | 1993 | | pagina 3