Kame OVERIGENS Van den Broek moet positie in commissie nog bevechten prijsstijging 'Uitbreken hoort bij opsluiten' 0>B Bikkelharde Kokhuis wint eerste slag in conflict Vrom BESTEMB Te oud voor de koffie Munt 'Justitie deed d Tandje bij ACHTERGROND Al DE STEM DE STEM- Directeur Molenkamp van penitentiaire inrichting De Boschpoort: DE STEM ZATERDAG 9 JANUAR11993 VERREK, alwéér? 'Vrij Nederland' van afgelopen week kon digt op de omslag een gesprek aan met Harry Mulisch, Henk Hofland en Jan Blokker. Dat hebben ze toch pas nog ge daan, een jaar of wat gele den? Het blijkt vijftien jaar geleden te zijn. Zó snel gaat de tijd en niet alleen voor dit in de aow belande trio. Vijftien jaar ge leden spraken de drie met VN ter gelegenheid van hun 50ste verjaardag. Ik moet dat ge sprek met intense aandacht hebben gelezen, anders had het niet zó vooraan in mijn geheugen gelegen. En geen wonder. Vijftien jaar geleden was ik zelf nog, wat je zou kunnen noemen, een aanko mende columnist en Blokker en Hofland waren op dit ge bied al grote jongens. Vijfenzestig worden hoeft niet erg te zijn. De heren zijn nog druk bezig en zouden zonder moeite een Weekboek voor NRC/Handelsblad kunnen vullen. Hofland ('af en toe een lezinkje') schrijft z'n co lumns en is met een roman bezig. Blokker schrijft zijn twee Volkskrant-columns 's avonds, vlak voor het zakken van de krant zodat de redactie regelmatig in de zenuwen zit. Mulisch heeft het wat gemak kelijker nu hij die dikke pil 'De ontdekking van de hemel' met succes heeft afgeschei den. Hij legt uit hoe hij ook gedurende lange perioden volledig niets kan doen. Enige zelfgenoegzaamheid valt de heren niet te ontzeg gen. Hofland, pas nog begon nen met een maandag-inter view voor zijn krant, heeft daar nu al geen zin meer in. Andermans meningen inte resseren hem niet. Hij weet het zelf toch beter. Ze vinden zichzelf nog steeds de top - ze hebben het dan over de Ne derlandse literatuur. W.F. Hermans, Remco Campert en Jan Wolkers mogen er wat hen betreft ook nog bij. Ze zitten op eenzame hoogte want behoorlijke opvolgers hebben ze nog niet gezien. Oud worden, doodgaan. Ze vegen het allemaal gemakke lijk onder de mat. Alleen Hofland geeft toe de dood te vrezen en zeker niet te willen sterven voor hij de mening van zijn vrienden heeft ge hoord over zijn roman in wor ding en die moet eerst nog af. In kroeg en soos komen ze (bijna) niet meer en dat trof me want zoals ze daar zaten te praten leken zij me nu juist uitgesproken soostypes. Oud. Wat een woord. Astrid Joosten schrok zich een hoed je toen ze donderdagavond in het programma 'De Verleidingdat over reclame gaat, te horen kreeg dat ze te oud was voor het aanprijzen van koffie in een tv-reclame. Ze sprak met een casting director, een dame die speci fieke types zoekt voor recla mefilms. Het publiek mocht ook even meedoen en zo kwam het dat de casting di rector voor het oog van de hele zaal en ik weet niet hoe veel kijkers, een vrouw aan wees met een gezicht dat zij geschikt achtte voor het aan bevelen van incontinentie luiers. Kun je dat wel maken?, dacht ik. Grote kans dat die vrouw in haar eigen omgeving tot in lengte van jaren achter na gelopen wordt met inconti- nentie-grappen. Te oud voor de koffie. Astrid Joosten schrok dus. Het was natuurlijk een komisch be doelde pseudo-schrikreactie maar het was evengoed een automatische reflex. Ook de zaal reageerde voorspelbaar. Wat is dat toch met oud wor den? We willen het allemaal in de betekenis van lang le ven. Maar de prijs van de ouderdom vervult ons met schrik en afkeer. De dood doener voor dit dilemma is: je bent zou oud als je je voelt. Er zijn morgens waarop ik me heel oud voel, maar die vol gen op nachten waarin ik lang en intensief jong ben geble ven. In de tijd dat de supermarktbaas te veel winkelwagentjes kwijtraakte omdat ze achteloos op trottoirs en in voortuintjes werden achterge laten, werd het statiegeld van een gulden uitgevonden. Dat hielp. Voortaan keurige rijen bij de winkelingang. Je schuift een gulden in de gleuf en trekt een wagentje uit de rij. Dat lostrekken gaat soms wat moeilijk, er is kracht voor nodig. Maar gelukkig verschijnt nu de behulpzame medeconsument. Hij stelt zijn geleegde winkelwagentje al beschikbaar in ruil voor een gulden. Dank u vriendelijk. Maar als het wagentje later na gebruik wordt teruggeschoven in de rij, zit er geen gulden in de opengesprongen gleuf; er valt een luciferhoutje uit. De vorige gebruiker (of die daarvoorheeft het mechanisme met de lucifer vastgezet en er de gulden uitgepeuterd. Wie zoveel werk doet voor een zo geringe opbrengst, moet het hard nodig hebben! HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-23691 1/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. «s Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. s Na het vertrek van Frans Andriessen, de voormalige EG-commissaris van buitenlandse handel, zijn zijn taken verdeeld over twee personen: de Brit sir Leon Brittan en de Nederlandse ex-minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. En dat was vragen om moeilijkheden want wie mag nu precies wat doen? Door Jo Wijnen HET BEZOEK dat een zware Japanse delegatie, onder leiding van minister van buitenlandse zaken Michio Watanabe, vol gende week aan Brussel brengt, wordt een soort 'lakmoestest' voor de nieuwe Europese Com missie. Want de vraag luidt wie bij die gelegenheid als eerste man namens de EG spreekt: commissaris Hans Van den Broek (buitenlandse betrekkin gen) of de Britse commissaris sir Leon Brittan (externe han delsbetrekkingen) Beide commissarissen hebben zich deze week aan een lunch gezet om hun soms sterk over lappende portefeuilles en ver antwoordelijkheden nader de definiëren: een gesprek dat vol gens de woordvoerders van bei- Van den Broek foto anp de heren zeer vriendschappelijk is verlopen. Zegt Van den Broeks woordvoerder: „Nie mand in dit huis ontkent dat de opgedeelde portefeuille van oud-commissaris Andriessen zekere problemen veroorzaakt. Het zal nog weken en misschien wel maanden duren voordat de competenties precies zijn afge bakend en alle misverstanden kunnen worden voorkomen." Ook de voorzitter van de Euro pese Commissie, Jacques De lors, is zich naar verluidt zeer bewust van de moeilijkheden die het opdelen van de 'buiten landse' portefeuiilles met zich meebrengt. De taken van sir Leon Brittan zijn intussen veel scherper afge bakend dan die van Van den Broek. Brittan doet de externe handelsbetrekkingen en buigt zich dus over de Gatt-bespre- kingen, de anti-dumpingmaat- regelen, het smeulend staalcon- flict met de VS, de Japanse auto-importen en alle geschillen of tegenstellingen die zich in de sfeer van de handel kunnen voordoen. Brittan leidt ook alle besprekingen over het bereiken van bepaalde handelsakkoorden tussen de EG en derde landen. Van den Broek voornaamste taak - naast de toetredingson derhandelingen met kandidaat lidstaten - is het ontwikkelen van een echt buitenlands beleid voor de EG. Daarmee is hij gedwongen vooruit te lopen op de ratificatie van 'Maastricht' waarin dat beleid - overigens zeer vaag - is aangegeven. Met andere woorden: Van den Broek moet zijn weg nog zoeken op een werkterrein dat zo goed als volstrekt onontgonnen is. Als het om het conflict in Joe goslavië of de vredesbesprekin gen over het Midden-Oosten gaat (waarin de EG ook partici peert) ligt het vrij eenvoudig. De vraag is evenwel wat er gebeurt als de EG een handels conflict met een ander land krijgt. Weliswaar wordt Brittan dan in het front gestuurd, maar een dergelijk conflict kan ook tal van politieke aspecten heb ben. In dat laatste geval moet Van den Broek aantreden. Bovendien hebben handelscon flicten ook hun uitwerking om de algemene politieke relaties tussen de EG en een derde land. De competentieproblemen zijn dan ook legio. Zo wordt de economische hulp aan de voor malige Sovjetunie een aangele genheid voor Brittan. Maar de politieke contacten met Moskou - die overigens nauw gerela teerd zijn aan die economische hulp - vallen onder Van den Broek. Daar komt nog bij dat ook Jac ques Delors zich op buitenlands politiek terrein soms zeer na drukkelijk manifesteert. In het verleden deed hij dat bovendien vaak zonder ruggespraak met de andere commissarissen, het geen wel eens tot een forse interne ruzie leidde. Zowel Van den Broek als Brit tan beschikken bovendien over een groot politiek ego en sterke persoonlijkheden. Ook dat kan tot competentiegeschillen lei den. Brittan beweegt zich nage noeg voortdurend in het Euro pees sprekerscircuit en beperkt zich daarbij niet tot zijn eigen portefeuille. In dat opzicht is hij Brittan foto anp zonder twijfel een van de meest spraakmakend commissieleden. Hij geldt bovendien als een man die snel op zijn tenen is getrapt. Delors staat intussen op het standpunt dat de portefeuilles de komende weken gestroom lijnd moeten worden. Verdeeld heid in de Commissie wordt altijd als een signaal van zwak te gezien. In geschillen kunnen de commissieleden moeiteloos tegen elkaar worden uitge speeld. Competentievraagstuk ken verzwakken bovendien de politieke slagkracht van Brus sel. Het gevaar is bovendien dl met elkaar overhoop ligg( commissarissen meer voor zmj zelf, dan namens de Comifc gaan spreken. Of Delors - s zien diens soms hoogst ei standig optreden en zijn vaaU overrompelende uitsprakena ideale arbiter is als er zich co»J flicten in de Commissie voo-J doen, is intussen de vraag. Van den Broek krijgt overi de beschikking over een gs nieuw te vormen directoraatj generaal voor buitenlandse t trekkingen. De formatie d van moet voor eind april ronij zijn. Of dat de kansen op con. petentiegeschillen verkleint niet zeker. De zogenaam,, DG's verlammen de Brussels. Eurocratie soms met hun rJ en belangengevechten, met a.„ problemen voor de besluitvor-1 ming van dien. Hoge EG-funJ tionarissen zeggen dat veel z. afhangen van de manier waaroal Van den Broek de komende! maanden opereert. Van den Broeks woordvoerder! „Ik denk dat het uiteindeliJ niet tot conflicten zal komen, jl feite moeten de taken van den Broek en Brittan heel p cies op elkaar worden afu. stemd. Daar zijn de twee hereJ nu mee bezig. Ze praten op zeel vriendschappelijke toon. Ma; ik geef toe: ze zullen hun eigs stek krachtig verdedigen." Den Haag (anp) - Koopwo ningen zijn vorig jaar ge middeld 8 procent duurder 2eWorden dan in 1991. Ge middeld kost een huis nu 194.800 gulden, in 1991 was dat nog 180.400 gulden. Dat heeft voorzitter B. van Groenigen van de Neder landse Vereniging van Ma kelaars (NVM) gisteren be kendgemaakt in zijn nieuw jaarstoespraak. Van Groenigen meldde dat de prijs van goedkopere woningen vorig jaar meer is gestegen dan hie van duurdere. Dat komt volgens hem door de gestegen vraag van huurders naar een eigen huis. Niet alleen een toe- nemt aanh zijn van In h verh een aani mak eigei prijs van ning proc ging bovf daar dra; Het gezi vori dag In de afgelopen week ontsnapten uit twee Nederlandse gevangenissen gedetineerden. 'Hoe vervelend het ook is, het hoort bij het bedrijf, aldus directeur Molenkamp van de Bredase strafinrichting De Boschpoort. Door onze redactrice Riet Pijnappels OVER EEN PAAR maanden gaat de Bredase penitentiaire inrichting De Boschpoort, in de volksmond de Koepel genoemd, beginnen met het afluisteren van alle telefoongesprekken van buitenaf. Tot nu toe gebeurde dit slechts incidenteel. Het is een van de maatregelen die directeur Bart Molenkamp treft om het beveiligingssysteem te optimaliseren. Hij vindt dat staatssecretaris Kosto het aan de gevangenisdirecteuren zelf moet overlaten om adequaat t^ reageren op ontsnappingen van gedetineerden. Verder pleit hij er voor om werkloze ex-gedeti neerden ng^hun ontslag uit de gevangenis gedwongen, aan het werk te zetten. Twee weken geleden liet Molen kamp, naar Engels voorbeeld, in de Koepel een bord ophangen met de volgende woorden: Wij dienen de samenleving door de veilige bewaring van hen die rechtens van hun vrijheid zijn beroofd. Het is onze plicht de genen die aan onze zorg zijn toevertrouwd humaan te behan delen en een goede terugkeer in de maatschappij te bevorderen. Een aardige spreuk, die er ech ter gedetineerden niet van weerhoudt om ontsnappingspo gingen op touw te zetten. Deze week faalde het beveili gingssysteem van de Nederland- se gevangenissen maar liefst twee keer. Schrikt u daarvan? „Nee. Daar schrik ik niet van. Het is heel vervelend en een slecht begin van het nieuwe jaar. Maar hoe vervelend ook, het hoort bij het bedrijf. Uitbre ken hoort bij opsluiten. Zoals een schipbreuk hoort bij de scheepvaart. Dan kun je sche pen bouwen zoals de Titanic, maar die vergaan ook. Als ik 's avonds laat word ge beld, denk ik onmiddellijk: O jee, er is er eentje ontsnapt. Dat betekent dat je er steeds reke ning mee houdt. Dat bewustzijn is er. Als er bewaarders gewond raken zoals in De Grittenborgh, is dat heel beroerd, maar nog maals, het hoort bij het bedrijf. Er is maar één manier om uit braken te voorkomen en dat is mensen niet meer opsluiten." Denkt u er niet te laconiek over? „Nee, want je beoordeelt naar de resultaten. Natuurlijk heb je een doelstelling. Je hebt als ge vangeniswezen alleen resultaat als je de gedetineerden binnen houdt. Een koekjesfabriek die geen koekjes maakt, kan beter sluiten. Zo is het onze taak om mensen binnen te houden. En dat lukt ons goed. Het is in het afgelopen jaar niemand gelukt om uit De Boschpoort te bre ken. Daar ben ik trots op. Eer lijk gezegd vind ik het rumoer na iedere geslaagde vluchtpo ging onredelijk. Begrijpelijk, maar onredelijk. In de afgelo pen jaren is het aantal gevange nen verdubbeld, de vluchtge vaarlijkheid is enorm toegeno men door de langere straffen en de verharding van de criminali teit. Als je dan toch het aantal ontsnappingen kunt beperken mag je daar tevreden over zijn." Molenkamp:'Gedetineerden dartelen hier natuurlijk niet vrij rond.foto de stem/dick de boer De bewaarders in De Gritten borgh zijn met messen gestoken. Nu is het in de Nederlandse gevangenissen gewoon dat de gedetineerden dagelijks een mes krijgen bij het eten. Is dat niet vragen om moeilijkheden? „Op de werkplaatsen werken ze met metaal en hout. Daar kun nen ze ook een wapen van ma ken. Als je het bestek gaat af pakken, moet je nog veel meer dingen afpakken. En dan maak je het leven in een inrichting zo onleefbaar dat je uitbraken al leen maar in de hand werkt." Voor staatssecretaris Kosto van Justitie is de maat vol na de gewelddadige ontsnapping uit De Grittenborgh deze week. Hij heeft aangekondigd desnoods een strenger regime in te willen voeren in de strafinrichtingen. „Het regime in de gevangenis is de verantwoordelijkheid van de directeur. Kosto moet het aan hem overlaten om adequaat te reageren op een uitbraak." U vindt dat hij buiten zijn boek je gaat? „Kosto geeft een signaal af en dat is heel belangrijk. Maar nogmaals, de eerste verant woordelijkheid ligt bij de ge vangenisdirecteuren zelf. Kosto moet hén de vraag stellen: Wat doet u eraan om uitbraak te voorkomen?" Wat doet eraan? „De controles in De Boschpoort zijn veel strenger geworden. Dit jaar gaan we beginnen met het structureel afluisteren van tele foongesprekken. Dat gebeurde al incidenteel, maar nu gaan we alle gesprekken opnemen. We hebben een aparte bewakings- groep opgericht en op het ter rein zijn meer hekken neerge zet. Op dit moment wordt er een nieuwe omtrekbeveiliging aan gelegd; de beveiliging buiten het gebouw. Dat kost ons twee miljoen gulden. Verder hebben we van iedereen hier een zogenaamd risicopro fiel. Een gedetineerde die als vluchtgevaarlijk wordt be schouwd, wordt extra beperkt in zijn bewegingsvrijheid. Hij mag bijvoorbeeld niet buiten luchten of meedoen aan spor tactiviteiten. Het idee dat de mensen buiten hebben, dat we de gedetineerden hier laten ronddartelen, dat klopt natuur lijk niet. Als je de hele groep gedetineer den harder gaat aanpakken, verhoog je het vluchtrisico. Je moet een evenwicht vinden. Als we ze te soepel behandelen, ne men ze het heft in élgêH'liandétl, als we te streng zijn, stappen ze ook op. In Groot-Brittannië worden veel strafinrichtingen op grote, afgelegen terreinen gebouwd. Ik zou graag zien dat nieuwe in richtingen in Nederland ook meer ruimte krijgen. De weg naar buiten is dan langer en dat verkleint de ontsnappings kans." Een gevangenis op een onbe woond Waddeneiland? Een soort Robbeneiland? „Nee. Ik bedoel het niet zo extreem. Er moet wel bezoek mogelijk zijn. Anders geef je de veroordeelden alleen maar een extra reden om proberen weg te komen." Een te streng beleid zou ave rechts werken en mensen ver bitterd terugsturen in de moot l schappij. Is dat proefonden>m-| delijk vastgesteld of is dat een opvatting uit de soepeltl jaren zeventig? „Ik vind dat we het rationeeil moeten benaderen. We moete: I de gedetineerde zeker niet over] zijn bol gaan aaien, maar de andere kant gaat het eron| dat hij na zijn ontslag weer de maatschappij bruikbaar is.| In de Verenigde Staten is tegenstelling tussen 'wij, del maatschappij' en 'zij de crimi-1 nelen' erg scherp. De geva nen worden als het ware 'ont-1 menselijkt'. Na hun vrijlating zien ze de maatschappij alleen maar als jachtterrein] Hun normbesef is weggevaagd er is geen begrip meer, geet verwantschap met de mede mens. Het is belangrijk dat we elkaar hier blijven zien als mensen. It ben ervan overtuigd dat, plaats van een strenger regime, I het meer vruchten afwerpt als we de gedetineerden na hun ontslag meer houvast geven] Daar ligt een belangrijke taak. Ik zou willen pleiten voor eer, werkplaats van het gevangenis; wezen buiten de inrichting. Een ex-gedetineerde komt moeilijk I aan de slag op de arbeidsmarkt. Hij heeft daardoor te veel excu-1 ses om 'weer terug te vallen de misdaadsfeer. Hij moet, net I zoals in de gevangenis, worden gedwongen te werken op zo'n werkplaats in het kader van een vervroegde vrijlating. Iemand die weigert mogen ze van mij dan weer achter slot en gren zetten. Nu is het zo dat meeste gedetineerden vanuit de gevangenis rechtstreeks do gaan naar het bijstandsloket weer verder gaan met het ple gen van misdrijven." Kunt u zich voorstellen dat een goed oppassende burger beroerd van wordt? „Ja. Ik word daar ook beroerd Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Karr gereageerd op het bericht dat (Justitie) en staatssecretaris I geleden gewaarschuwd zijn vooi genis de Grittenborgh in Hoog het kerstreces moeten de bewinc afleggen in de Tweede Kamer. De Zwolse officier van justitie mr. W. Ten Kate, plaatsvervan gend voorzitter van de commis sie van toezicht van de Gritten borgh bevestigde gisteren dat Justitie in oktober 1992 een brandbrief van de commissie heeft gekregen waarin staat dat de situatie in de Hoogeveense gevangenis onhoudbaar is. Ten Kate noemt het 'extra wrang' dat een gewelddadige gijzeling heeft plaatsgevonden in De Grittenborgh, terwijl drie maanden geleden al is gerappor teerd over de uiterst verontrus tende situatie aldaar. Dat er al die tijd niets met de brief is gedaan noemt Ten Kate 'frustre rend'. Het ministerie van justitie ont kent de aantijgingen. Al vorig jaar zou naar aanleiding van de brandbrief de beslissing geno men zijn om jeugdige langge straften ovèr te plaatsen naar Vught. Bij de inrichting Nieuw Vosselveld worden dit jaar 48 nieuwe cellen gebduwd (ADVERTENTIE) AVONDOPLEIDINGEN NIMA -A/B NGPR-A PRAKTIJKDIPLOMA PR MBA/MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN BASISKENNIS BOEKHOUDEN PRAKTIJKDIPLOMA LOONADMINISTRATIE DIVERSE REPETITIECURSUSSEN In samenwerking met HEAO'S in Noord-Brabant en Limburg BEL 076-601936/215389 voor de brochure. Initlti Instituut bulrljfsupluldlngun De stichting OIB is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen. Dire Grit dat niei andi al u De mad van van mei jaar war in aar per De ber nee ter tin Eei aai me vli Gr in In m: te va m d€ ee m zi H m Vi v< 0 01 d g te t\ d d c r v s Heerma foto de stem/johan van gurp Een conflict bij de dienst Volkshuisvesting van het ministerie van minister Alders kreeg deze week een extra dimensie door de aankondiging dat er 800 banen worden geschrapt. Door John van Miltenburg VERRASSEND is het niet. De strategie is al heel oud: de beste verdediging is de aanval. Bij de oproerige dienst Volks huisvesting van het ministerie van Volkshuivesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu, kortweg Vrom genoemd, waar de al lo pende reorganisatie vorige maand voor grote spanningen zorgde, worden de komende drie jaren 800 banen geschrapt: de helft meer dan de medewer kers eerder was voorgehouden. Staatssecretaris Heerma heeft zijn ambtenaren van deze slech te tijding op de hoogte gesteld samen met de hoogste volks huisvestingsambtenaar op het departement, mr. L. Kokhuis. De directeur-generaal van Volkhuisvesting was de afgelo pen weken mikpunt was van veel kritiek. Kokhuis stuurde vorige maand onder druk van zijn medewer kers het omstreden organisatie bureau Terpstra Tukker de laan uit omdat de 'strategisch- therapeutische aanpak' van dit bureau op groot verzet stuitte bij de dienstcommissies. Het vertrouwen in Kokhuis kwam ter discussie toen bleek dat hij kort voor zijn benoeming bij Volkshuisvesting bestuurslid was geweest van een door de organisatie-adviseur opgezette stichting. De leiding van het departement heeft deze week uitvoerig over leg gevoerd met het vertegen woordigd overleg op het depar tement. Dat Heerma de verdere stappen in het reorganisatiepro ces zo nadrukkelijk in het bij zijn van Kokhuis heeft gepre senteerd betekent dat de poli tieke leiding van het departe ment Kokhuis niet als reorgani satiemanager laat vallen. De antwoorden op schriftelijke vragen van Kamerleden zijn duidelijk. Van de bikkelharde en niets ontziende manager Kokhuis is bekend dat hij zich niet zo snel uit het veld laat slaan. Het antwoord op het rumoer onder de medewerkers bij Vrom is dat zij erop moeten rekenen dat er nog meer koppen rollen. Vorige week lekte (met opzet?) de inhoud uit van een rapport waarin het organisatiebuerau Terpstra Tukker een vernieti gend beeld schetste van de ambtelijke organisatie bij Volkshuisvesting. Een volgens Terpstra 'in zichzelf gekeerde organisatie waar de ene mede werker de andere aan het werk houdt en sprake is van veel bureaucratie'. Het jargon is een steeds terug kerend ritueel bij reorganisaties waar de hulp van Terpstra als externe adviseur wordt ingeroe pen. Kokhuis typeert zichzelf niet als 'hard', maar als 'zakelijk en consequent'. Bij de reorganisa tie die hij als gemeentesecreta ris van Den Bosch in de jaren tachtig leidde, deinsde hij er niet voor terug zijn tegenstan ders uit de weg te ruimen van uit de geest 'wie niet met mij is, is tegen mij'. Een van zijn eerste slachtoffers was de directeur van de dienst gemeentewerken, die enkele ja ren daarvoor als een kundig manager uit het bedrijfsleven was binnengehaald. In veel gevallen zijn medewer kers in Den Bosch in een vloek en een zucht negatief getypeerd zonder dat zij daar zelf veel invloed op konden uitoefenen. De omstreden organisatie-advi seur Terpstra mag dan bij Vrom aan de kant zijn gezet, Kokhuis, die de ideologie van Terpstra als geen ander aanhangt, heeft nog alle macht. De ideëen van Terpstra zijn bij Vrom met diens vertrek bepaald niet over boord gegooid. De fracties van D66 en de WD in de Tweede Kamer hebben deze week met hun vragen aan minister Alders en staatssecre taris Heerma over de reorgani satie bij Vrom blijk gegeven van hun politieke interesse in wat gaande is op het departement. Zeker nu de afslankingsoperatie zo'n grote omvang gaat aanne men, hopen de medewerkers bij Vrom dat die controlerende aandacht blijft. De politiek mag zich om nog een andere reden wel wat meer bezig houden met het volks huisvestingsbeleid, in de toe komst meer en meer een taak van de lagere overheden. De woningbouw mag dan niet meer zo'n politiek item meer zijn als in de jaren zestig en zeventig met omvangrijke wo- ningschaarste, de rijksoverheid blijft verantwoordelijk voor zwakke groepen op de woning markt. De overheid dient de kaders uit te zetten waarbinnen woning bouwcorporaties, gemeenten en bouwinvesteeerders zich als 'so ciale ondernemers' kunnen ont plooien. De Delftse hoogleraar prof. H. Priemus hamert er bij herhaling op dat de overheid zich moet bekommeren om de zorg voor stadsvernieuwing en betaalbare huisvesting voor ouderen, een oudergezinnen, allochtonen en mensen met beperkte inkomen sperspectieven. De samenleving kan snel veran deren. De overheid dient alert te kunnen reageren op nieuwe omstandigheden en heeft hier voor een slagvaardig apparaat nodig. Nederland heeft daar met een woningnood, die tot 2a jaar na de oorlog voortduurde, de les van kunnen leren. ÉÉN WEEK nieuwjaarstoesprake ondernemers maakt bepaald niet spelt kommer en kwel, de econoc en de politicus kan nog steeds ideologische stokpaardjes en de ri Extra aandacht gaat in de eerste uit naar het artikel, dat de hoogs Zaken schrijft in het economenbl jaar secretaris-generaal Rutten di de beurt aan zijn opvolger Geelhc Zijn boodschap liegt er niet om: voort dan belandt Nederland nog in het EG-peloton. Pakweg 20 jaai welvaart dat peloton nog aan, r moeite in de middenmoot har moeten geloven komen we straks niet nü ons sociaal-economisch s Het recept is bekend en vooral geliefd: meer mensen aan het w maken van een nog steeds met Want, zegt Geelhoed, steeds min meer mensen de kost verdien stonden vorig jaar 44 mensen mensen met een aow-uitkering. Nu weten de Haagse politici o moet worden om te voorkomer menig Kamerlid en minister laa op om te peilen in hoeverre Ned maatregelen. Dat heet grensverl weten ze daar alles van. Het duurt echter allemaal zo lan de marge. Geelhoed heeft ge fundamentele bezinning op ons 's. Praten over het aanpakken v de uitkering voor het loonzakje Uitgaven zet geen zoden aan de Concrete oplossingen zijn noc maken die uitnodigen tot mis werkenden wat meer overho verdienen en vooral niet elk pol honoreren. Kortom, er moet méér dan eer bijhouden.

de Stem | 1993 | | pagina 2