en over Kanaalzone Twijfel groeit Weerman Willy 4Inspraak profielschets experiment waard9 Mogelijk actie bij Philips Terneuzen tegen verplaatsing produktie Een lampionnetje bij de brandweer Péchiney wil extra 25 procent energiekorting Eis zes maanden voor seksueel misbruik kind Statencommisie geeft geen goedkeuring aan overeenkomst Wisselvallig weer Goes maakt bezwaar tegen betalen salaris Seinstra Douane Vlissingen vindt drie miljoen aan cocaïne MET Regenperiodem Bejaarde man verdacht van ontucht Drugvangst Terneuzen Baggerslib op Axelse Vlakte gr JB| vorming of ng. [GEN EID VIJS. lof vergelijkbaar. 'oma MBO AP/PB Itaire opleiding en $0 leidt op tot be- ktijksituatie van de functie vereist. U09.30-I5.30 uur). 19.00-21.00uur >-599600 of schrijf >rbereidt, de spreekangst bffect van de or de juiste isuele hulp- E N MERCIEEL) 1URG oloma informatica sctus kunt u bellen "elt (013-681235) 1.00-13.00 het Hoger Beroepsonderwijs, ger Onderwijs Zuid Nederland. n hor«n v,a K,®'n«l® 'n D« St«m 6 en het komt in orde immers tienduizenden Stern-lezers en »#ressen (een op de drie) lezen uw advertentie 0(Tlda, z,speciale belangstelling hebben voor onze .Kteint|es rubriek Huisdieren de stem zeeland ZATERDAG 9 JANUARI 1993 DEEL C lemeuzen - Verplaatsing van de jroduktie van spaarlampen van 'hilips Terneuzen naar een zuster- /estiging in Pila (Polen) is voor de lezamenlijke vakbonden onaccep tabel. Dit hebben de vakbonden i weten tijdens een overleg in Sindhoven. Op een ledenvergadering, gehouden na afloop van dit overleg, bleek dat de actiebereidheid om dit standpunt te ondersteunen, in ruime mate aanwezig is. De directie heeft het voornemen de totale assemblage van SL-lampen over te hevelen van Terneuzen naar het voormalige Oostblokland. Hiermee zijn ongeveer 145 van de ruim 800 arbeids plaatsen gemoeid. De vakbonden baseren zich bij hun afwijzing op een uitgebracht rapport waaruit zou blijken dat het bedrijfseco nomisch voordeel van de overplaatsing ter discussie staat. „Zo zijn een aantal risico's met betrekking tot kwaliteit, infrastructuur en logistiek onvoldoende meegenomen. Tevens is de terugver- dienperiode van de overplaatsing veel langer dan de directie in haar plan aangeeft", aldus de vakbonden. Vooralsnog is de Philips-directie van plan zijn voornemen uit te voeren. Wel is de bereidheid uitgesproken het resul taat van het externe onderzoek, verricht op verzoek van ondernemingsraad en vakbonden, alsmede de opvattingen van raad en bonden in overweging te ne men. Een definitief standpunt van de directie wordt in de loop van volgende week verwacht. Van onze verslaggevers :rank Deij en Cees Maas Middelburg - De twijfels bij de politiek over de haal- laarheid van het plan Kanaalzone groeien. Gisteren onthield een Statencommissie de goedkeuring aan het zogeheten convenant, dat is een overeenkomst tussen Rijk, gemeenten, provincie en werkgevers die, eenmaal getekend, de weg vrij maakt voor uitvoering. ,We hebben geen moeite met het geen termijn is genoemd. Het geld moet echter wel op tafel komen, zo heeft ook minister Alders eerder op schriftelijk vra gen van de Tweede Kamerfractie van Groen Links bepaald. jlan, maar we hebben geen en- iele zekerheid dat het ook wordt uitgevoerd," zo omschreef de >vdA'er Holtkamp de gevoelens van de commissieleden. Alleen het CDA maakte geen voorbehoud. Die partij blijft de gedeputeerde Dek (milieu) door dik en dun steunen. Dek vertelde alles op alles te zullen zetten om het plan door te laten ;aan. „Dit is te belangrijk voor leeuws-Vlaanderen en Zeeland om te mislukken." tezwaar len nieuw probleem bij dat plan [wat wonen, werken en milieu in leefbaar evenwicht moet bren- is dat er drie miljoen gulden te weinig is. Dat was gisteren ook een groot bezwaar bij de lolitici. Het geld zou betaald moeten worden door de bedrij ven in de Kanaalzone die van iet plan profiteren, maar de be drijven hebben tot dusver ver stek laten gaan. lek wil nu dat provincie, ge meenten en Rijk elk een derde letalen en dat bedrag met [rondtransacties terugverdienen. )e politici vonden dat gisteren een te magere garantie. Groen Links in Zeeland liet gis teren in een gesprek met deze krant weten geen enkel vertrou wen te hebben dat het bedrijfsle ven haar belofte om geld te stop pen in het plan van aanpak waarmaakt. De afspraken die daarover tus- GS en bedrijven als Dow Chemical en Hydro Agri zijn gemaakt zijn veel te vrijblijvend en bieden geen enkele garantie. Groen Links concludeert dat uit een briefwisseling tussen GS en Dow Chemical en Hydro Agri waarin geen enkele toezegging wordt gedaan en waarin ook Krap bij kas Omdat het bedrijfsleven krap bij kas zit en een impasse dreigde, zocht de stuurgroep Gebiedsge richte Benadering de oplossing in december vorig jaar in een voorfinancieringsregeling. Wethouder J. van Rooijen van de gemeente Terneuzen, lid van de stuurgroep, verkondigde bij die gelegenheid dat van het bedrijfs leven harde garanties werden verwacht. Uit de briefwisseling blijkt nu volgens Groen Links dat Hydro Agri en Dow Chemi cal die bijdrage vertalen in het eventueel aankopen van de gronden die na de sloop van de buurtschappen Axelse Sassing en Boerengat vrijkomen. GS vin den dat voldoende. Maar Groen Links vindt dat geen manier van werken. Zowel het statenlid Franks van Kollem als het Terneuzens gemeente raadslid A. van Himme ageerden gisteren fel tegen de goedgelo vigheid van GS. Gemeenteraads lid Van Himme vreest dat de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent die samen garant willen staan voor een miljoen gulden de dupe worden van die afspraken. Gisteravond kwamen 113 kinderen in de brandweerka zerne van Vogelwaarde een lampion afhalen. In optocht werd achter de brandweer auto met zwaailicht een wan deling gemaakt naar het Wandelbos waar een grote stapel kerstbomen was verza meld. Zo'n 200 kerstbomen (30 meer dan vorig jaar) werden door de brandweer bekwaam in brand gestoken. In de brandweerkazerne stond daarna warme chocola demelk en speculaas klaar om de vrieskou te verdrijven. Ten slotte werden de prijzen van de kleurwedstrijd uitgedeeld en de loterij voor de ingele verde kerstbomen gehouden. De lampionoptocht en kerst boomverbranding is een geza menlijke organisatie van stichting Walhalla en de plaatselijke brandweer. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE U moet er rekening mee houden dat komende week het zeer wisselvallige weer blijft heersen. Nu en dan een droge periode met daarnaast fors wat regen. De temperaturen blijven hoog voor deze tijd van het jaar. Gemiddeld wordt het 7 tot 9 graden overdag en 's nachts lopen vanaf komende nacht de temperatu ren fors op. Na zondag komen er dagen waarbij nauwelijks verschil zal zijn tussen dag- en nachttemperatuur. Het hoge-drukgebied dat vanaf nieuwjaarsdag voor flink wat vorst zorgde is vrijwel van de weerkaarten voor West-Europa verdwenen. Het heeft plaats gemaakt voopr een systeem van elkaar opvolgende storingen en depressies. Zelfs de Oekraïne meldde gistermiddag een temperatuur van ruim boven nul. Vandaag beginnen we met wat regen van een depressie die ons gisteravond bereikte. Deze regen zal snel verdwijnen en dan krijgen we redelijk droge perioden. Het weerbeeld van vandaag is in feite het voorbeeld van hetgeen we in de komende week mogen verwachten. De verwachting in cijfers: Vandaag een natte start, daarna droog, de wind komt uit het zuidenwesten met een kracht van 5 Beaufort en de maximum-temperatuur wordt 8 graden. Komen de nacht wordt het 3 graden. Morgen hetzelfde weerbeeld, alleen looppt de temperatuur dan op naar 9 tot 10 graden. Ook de 'nachttemperatuur van zondag op maandag stijgt iets, tot ongeveer 4 graden. Maandag zijn er eveneens regenperioden, die afgewisseld wor den met droog weer. De wind blijft met 5 Beaufort uit het zuidwesten waaien en de temperatuur wordt overdag ongeveer 9 graden, 's Nachts wordt het 6 graden. Dinsdag komt tussen de buien door eindelijk de zon te voorschijn. De wind is dan westelijk met 5 Beaufort. Dinsdag is het overdag met 8 graden even warm als 's-nachts. Hoe was het weer vorig jaar op 9 januari? Overdag werd het 12,2 graden en 's nachts 2. Het regende 2,1 millimeter en de zon scheen slechts 20 minuten. De extreme temperaturen op 9 januari in deze eeuw waren: Op 9 januari 1991 werd het 10,5 graden. Op dezelfde datum in 1985 vroor het 's-nachts 16,8 graden. Na het zeer slechte en ook koude weer in Spanje en Italië is daar de winter eveneens verdwenen. De zon schijnt er weer en het wordt daar vandaag zeker 15 graden. Ten noorden van ons zijn de temperaturen tussen de 0 en 5 graden boven het vriespunt. In Oost-Turkije vriest het echter overdag 5 graden. U ziet een grote verscheidenheid binnen Europa. Vandaag hebben we weer acht minuten aan daglicht gewonnen in vergelijking met 21 decem ber. De weerspreuken: 'Geeft januari muggenzwermen, u hoort in augustus de boeren kermen.' 'Zijn de januari-nachten stil en klaar, het wijst op een heel goed jaar.' Van onze correspondent Goes - Het college van burgemeester en wethouders van Goes gaat bezwaar aantekenen tegen de beslissing van de minister van binnenlandse zaken om het salaris van inmiddels ex-bur gemeester mr T. Seinstra voor rekening van de gemeente Goes te laten komen. Vari onze correspondent öddelburg - De officier van ustitie in Middelburg heeft gis ten tegen de 82-jarige H. K. uit Vogelwaarde een voorwaardelij ke gevangenisstraf geëist van zes maanden wegens ontucht met meisjes in de leeftijd van vier tot zeven jaar. Daarnaast "il de officier dat de bejaarde man twee maal 1500 'smarte- 1 betaalt. en ander speelde zich af in ae periode april en juli van het jonge jaar, toen K. nog in Sluis- woonde. Volgens de vrijwel eensluidende verklaringen van meisjes werden zij door de man binnengeroepen en moesten Zll zich uitkleden. Vervolgens werden de meisjes door hem on gelijk betast. i h eeC Justitieel verleden eett is niet meer bekend. De wet schrijft namelijk voor dat bij ««eiken van de tachtigjarige eettijd alle justitiële gegevens enuetigd moeten worden en us stond K. 'blanco' voor het nekje. °P de zitting hield K. vol dat ciat lVa? A tot z was gelogen en hij de meisjes niet eens ken- «e. Volgens mevrouw mr K. wa u1' de raadsvrouwe van K. s het nog maar de vraag of ar bejaarde cliënt de ontucht a gepleegd. Volgens haar de zaak aan het rollen at een broertje van een van meisjes vaag had geopperd 2,1" zusje bij 'de man met de S® was geweest. Een 'be nd -i v°lgens de raadsvrouwe "et héél mager is om haar cliënt (v. ^huidige aan te wijzen. rwt!tuVe?rtien dagen wijst de ratbank vonnis. Van onze verslaggever Cees Maas Goes - „Een volstrekt nieuw aspect in de hele discussie, en een experi ment waard." Zo noemt A. Kessen, burgemeester van Hulst en voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse burgemees terskring het opmerkelijke proefbal lonnetje dat commissaris van de ko ningin Van Gelder deze week opliet over burgemeestersbenoemingen. Van Gelder kwam met het plan om voortaan de inwoners van een gemeente inspraak te gunnen in de samenstelling van de zogeheten profielschets, een lijst die door de gemeenteraad wordt gemaakt met eigenschappen en kwaliteiten waar aan een nieuwe burgemeester moet vol doen. Laat de inwoners meespreken over de maatschappelijke functie die zo'n bur gemeester ook heeft, vindt Van Gelder, dat komt de democratie en de sfeer in een gemeente ten goede. Bovendien is het een soort van tussenstap tussen de gekozen en de benoemde burgemeester, een discussie die actueel is. Navraag leert dat wat Van Gelder wil wettelijk kan. Zowel in de meest recente circulaire (richtlijnen) van de minister van binnenlandse zaken van januari 1992 ais in de nieuwe gemeentewet, worden geen nadere voorwaarden gesteld aan die profielschets. Inspraak is mogelijk. Burgemeester Kessen, voorstander van een benoemde burgemeester, ziet voorde len. „Je vergroot de mogelijkheid van de bevolking om te komen tot een burge meester die past in die bevolking. Zo vergroot je het democratisch gehalte van de burgemeester en men kan de benoem de burgemeester houden met meer demo cratische legitimatie. Ik moet er even over nadenken omdat het idee zo nieuw is, maar er zit veel in." Kessen ziet ook nadelen. „Aan een benoe ming zitten termijnen vast en aan in spraakrondes ook. Het zou dus wel eens vertragend op de benoeming kunnen wer ken. Maar, als de politieke partijen in een raad het allemaal eens zijn en de bevol king krijgt inspraak en het lukt, dan is dat zonder meer een belangrijke verster king." Kessen gaat nog eens diep naden ken over het aantrekkelijke idee. Burgemeester Barbé van Terneuzen (ook voorstander van een benoemde burge meester) ziet er echter niet veel in. „Nee, je hebt of een gekozen burgemeester, of een benoemde. En al dit soort tussenstap jes maken die discussie alleen maar schimmiger. Directe inspraak vrees ik, leidt alleen maar tot frustaties bij de vertrouwenscommissies van de raden en bij de bevolking. Bovendien geloof ik niet dat het praktisch werkt. Hoe moet je de bevolking bij zoiets effectief betrekken? Hoorzittingen, dat wordt moeilijk. Ik ge loof ook niet dat het democratisch gehal te van de burgemeester zo stijgt. Ik zie het plan meer als een soort fopspeen voor mensen die een gekozen burgemeester willen en dat niet krijgen." Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zegt 'verrast' te zijn door het idee. „Nooit van gehoord, maar het klinkt leuk. Misschien moeten we er wel eens serieus onderzoek naar doen. Mischien kunnen we zo wel het referen dum het land in halen." Volgens het regelement dat de rechtspositie van burgemeesters regelt moet een burgemeester, die na zijn ontslag binnen een maand ziek wordt, door zijn laatste werkgever worden be taald. In dit geval Goes dus. „En dat geldt ook voor mr Seinstra", heeft de minister besloten. Seinstra (CDA) werd per 1 de cember van het vorig jaar zonder de vermelding 'eervol' door de minister ontslagen, nadat hij eerder dat jaar door de raad was weggestuurd. Door het ontbre ken van het 'eervol' heeft Sein stra geen recht op een wacht geldregeling, maar moet hij het doen met een vergoeding die door de minister is bepaald. Kort na zijn ontslag meldde Seinstra zich ziek. Volgens de Om concurrentie beter aan te kunnen CAPSICUM Van onze verslaggever Cees Maas Vlissingen - De aluminimum- fabriek Péchiney in het Sloe- gebied, één van de belang rijkste Zeeuwse werkgevers, heeft 25 procent korting op de energierekening nodig om te kunnen concurreren met andere Europese aluminium- makers. Péchiney, die nu al in een ge heim contract met het nutsbe drijf Deltan korting krijgt, be taalt jaarlijks 150 miljoen gul den energiekosten aan Deltan. Met het noemen van dat bedrag is een deel van het geheime con tract onthuld. Het gebeurde gis teren toen een delegatie van de statencommissie economie Péchiney bezocht. De leiding van de fabriek had die gelegen heid aangegrepen om nog eens fors te klagen over de hoge ener giekosten in Nederland. Zoals gemeld heeft de fabriek al meer gedreigd te verhuizen als die kosten niet naar beneden zouden gaan. De statenleden kregen grafiekjes voorgeschoteld waaruit bleek dat de twee aluminiumsmelters in het Sloe 75 procent van de algemeen geldende en gemiddel de energieprijs in Europa beta len. Terwijl bijna alle andere smelters in Europa op 50 procent van dat tarief zitten. Die krijgen dus 25 procent meer korting, was de boodschap. Waarop een statenlid wilde we ten hoeveel Péchiney dan in ab solute getallen aan Deltan kwijt is. 150 miljoen gulden per jaar, luidde het antwoord. Dit werd gisteravond desge vraagd door directeur Stoter van Deltan bevestigd. Op de vraag waarom de leiding van Péchiney zo in het openbaar mededelingen doet over het geheime contract, antwoordde Stoter: „Het is een uitspraak die voor rekening van Péchiney komt, maar ik was er bij en heb het ook zo gehoord." Onbekend blijft nog hoeveel energie Péchiney jaarlijks ver bruikt, hoeveel korting er wordt gegeven en hoeveel het finan ciële aandeel van de fabriek is in de kosten van opslag van radio actief afval. Zoals bekend is Péchiney een belangrijke afne mer van de kerncentrale in Bors- sele. NATORSTOFftN (ADVERTENTIE) EEN GOED 1993 BEGINT BIJ CAPSICUM NATUURSTOFFEN opruiming- t/m 30 jan Veemarktstraat 35, Breda 076-223765 Van onze correspondent Middelburg - Als de 36-jarige J. B. uit het Belgische Brugge inderdaad de waarheid heeft gesproken, moet het als in een film zijn gebeurd. Alleen met dit verschil dat zijn te genspeelster niet een volwas sen vrouw was, maar een meisje -een kind nog-, van 13 jaar. Gisteren eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van zes maanden of 240 uur dienst verlening plus deelname aan een therapie wegens seksueel mis bruik van een kind tegen hem. Midden augustus stond de Belg met zijn caravan op een camping in Nieuwvliet en zou naar een feest toe gaan. Het meisje zou met hem meerijden. Plotseling herinnerde B. zich dat hij nog even iets uit zijn caravan moest halen. Toen hij zijn caravan bin nenstapte liep het meisje achter hem aan en plotseling viel de deur achter hen dicht. Geheel volgens de regels van het toeval begonnen ze een gesprek over huidirritaties waar het meisje last van zou hebben. B. spoedde zich naar dé badkamer om wat zalf te halen en toen hij terugkwam stond het meisje spiernaakt voor hem. ,„Ik had ze er toen uit moeten zetten, maar ik was zwak", erkende hij op de zitting. Nadat eerst' de schouders en rug waren gezalfd, draaide het meis je zich spontaan om en liet zich verder van top tot teen door B. inzalven. Vervolgens ging het meisje op het bed liggen en B. kroop bovenop haar om met zijn lichaam het hare te masseren. Het relaas van het meisje gaf een geheel andere versie: ze was ge dwongen zich uit te kleden, B. smeerde haar in met zalf en begon haar ontuchtig te betas ten. Bovendien had hij haar ver kracht. Dit laatste ontkende B. in alle toonaarden. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. Aan boord van Cypriotisch vrachtschip Van onze verslaggever Vlissingen - De douane in Vlissingen sloeg op Driekonin gen een grote slag. Aan boord van een Cypriotisch schip werd 32 kilo cocaïne aangetroffen met een geschatte straatwaarde van drie miljoen gulden. Het schip lag voor anker op de Westerschelde en was op doorreis van Zuid-Amerika naar Rostock (D) met een lading bananen. Het lag voor anker in Vlissingen voor het aan boord nemen van proviand. De cocaïne was verstopt op het achterdek van het schip en werd gevonden na een routine-controle. Die controle vond plaats in het kader van de verscherping van de controle aan de buitren- grens van de EG en richt zich speciaal op goederen die van buiten de EG komen. Na de vondst van de cocaïne doorzochten douane en medewer kers van de FIOD het gehele schip. Tevens werden aile opvarenden verhoord. Dat leidde niet tot een aanhouding. Na overleg met de officier van justitie in Middelburg kon het schip zijn reis gisteren vervolgen. De cocaïne is inmiddels vernietigd. regelgeving moet Goes nu maxi maal anderhalf jaar het salaris (12.500 gulden per maand) van Seinstra blijven betalen. Het col lege van b en w vindt nu dat gezien de omstandigheden de minister deze regelgeving onjuist toepast. Seinstra zelf is tegen zijn ontslag in beroep gegaan bij de ambte narenrechter. Van onze verslaggever Temeuzen - Door de Koninklij ke Marechaussee brigade Ter neuzen werd donderdagavond een 22-jarige Fransman aange houden op de Tractaatweg. De man, die vanuit Terneuzen kwam, trok de aandacht omdat hij een plastic zakje uit de auto gooide. Dat werd teruggevonden en daarin bleken acht bolletjes he roïne en 2 bolletjes cocaine te zitten. De man bekende de ver dovende middelen in Terneuzen te hebben gekocht voor ongeveer achthonderd gulden. Hem wordt bezit en uitvoer van verdovende middelen ten laste gelegd. Hij is in verzekering gesteld en zal voor de officier van justitie in Middelburg worden geleid. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie voert overleg met Rijkswaterstaat en andere betrokkenen om de Axel se Vlakte snel te gaan gebruiken als tijdelijk depot voor vervuild baggerslib uit de Westerschelde. Het is een noodsprong omdat het nog wel jaren kan duren voor alle procedures rond het toe komstig grote Zeeuwse bagger- depot (men denkt aan de Koe- gorspolder) zijn doorlopen. En die tijd is er niet, vertelde gede puteerde Dek (milieu) gisteren tijdens een vergadering van een Statencommissie.

de Stem | 1993 | | pagina 17