Zy racht! Het smalle pad van 'n geboren optimist Jan Timman voelt zich sterker dan ooit aan vooravond van kandidatenfinale tegen Nigel Short SPORT B3 perator (M/V) Speelschema de stem ZATERDAG 9 JANUARI 1993 onica en llPLOMA? fc)MGAAN? IVARING? EEN TEAM lA'S? es en rapporten via pr. Dit doe je graag, lis het druk is. Je ver- i)n het beheer van de jneming. beidsvoorwaarden. land B.V., lening, bij voorkeur uitzendwereld. U bent communicatief sterk, hl van de ondernemers, ste 28 jaar. ir uw reactie! jouw die voor anderen kruiwagen kan beteke- graag snel reageren, citatie en Curriculum lagen na plaatsing van e aan het districtskan- lidbureau START, Sint 6a, 5017 GL Tilburg, Bonants, personeels- nt ons ook bellen voor 013-369200. Een psy- medisch onderzoek van de selectieproce- IDBUREAU hoofdkantoor van Nellcor Inc. ning aktief op het gebied van d 'erkoop van hoogwaardige, elek- ]met als voornaamste toepassings- fcn intensive care-afdelingen binnen ling automatisering (Information zoek naar een: voor het onderhouden en het scent geïnstalleerd I.B.M. AS/400- k (3Com met TCP/IP) ten behoeve in hoofdzakelijk Nederland, inkrijk. De werkzaamheden worde" n, waarbij de Computer Operator sr Computer Operations Tele- opleiding en/of ervaring over een p M.B.O./H.B.O.-niveau; serator in een commerciële werK- gebruik van CL op een AS/400- C-netwerkomgeving; an de Engelse taal. Goede beheer fitse taal vormt een pré; snde instelling, in staat zelfstand# )r, in voorkomende gevallen br zelfstandige werkkring uitsteken arbeidsvoorwaarden, erzocht hun schriftelijke sollied"®' curriculum vitae, te zenden naar- Btering 1, Postbus 745, t.a.v. de heer K. de Jonge- en kunt U zich wenden tot Computer Operations Tele* op nummer 073-426565. Voor de tweede keer in zijn carrière komt Jan Timman (41) uit in de finale van het kandidatentoer nooi. Het is de laatste hindernis op weg naar het schaakwalhalla, de tweekamp om de wereldtitel tegen de mondiale kampioen Gary Kasparov. Ko mende zondag klinkt in San Lorenzo del Escorial (Spanje) het startsein voor de match tegen de Engels man Nigel Short (27). De tweekamp gaat in principe over veertien partijen. Het gevecht staat voor Tim man in het teken van revanche. Precies twee jaar geleden blokkeerde Anatoli Karpov in Kuala Lumpur het smalle pad waarop Timman zich naar de eind strijd had geworsteld. Van Karpov heeft Timman deze keer geen last. Het voormalig wonderkind Short schakelde Timmans angstgegner uit in de halve finales. Timman kwam zover door respectievelijk Robert Hübner, Viktor Kortsjnoi en Artoer Joesoepov uit te schakelen. De kandidatenfinale is een lucratie ve bezigheid. De winnaar toucheert 225.000 gulden en een bonus van 300.000 gulden, de verliezer ontvangt 135.000 gulden. Door Cas Overzier Anisterdam/Escorial - „Al moet ik in een houten tobbe een wa terval trotseren, zelfs dan zal ik de strijd aanbinden met de tot de tanden gewapenden die beneden wachten." Jan Timman grijpt in zijn boek 'Het smalle pad' naar een treffende beeldspraak. Zes jaar later is de weg naar het wereldkampioenschap nog steeds even smal, maar de Am sterdamse grootmeester is behal ve geroutineerder ook strijd baarder dan voorheen. „Mijn voorbereiding op de match tegen Short is zeer intensief geweest. Ik voel me sterker dan ooit. Timman blijft Timman. Een ge boren optimist. Of het nu gaat om 'gewone' dingen in het leven, om gecompliceerde schaakstel- lingen of kansen in de WK-cy- clus. Hij is en blijft een positivo. Dat zit nu eenmaal in zijn aard. Short: „Jans grote nadeel is zijn eeuwige optimisme." Timman: „Maar het is ook mijn grote voordeel." De forse duikeling op de mondi ale schaakladder, Timman staat inmiddels achttiende, neemt hij dan ook voor lief. De kwakke lende resultaten van de afgelo pen maanden zijn daar oorzaak van. Bij het Interpolistoernooi kostte een blunder hem een plaats in de derde ronde. In het snelschaaktoernooi van Parijs, dat Timman vorig jaar nog won, stopte Judit Polgar hem in de eerste ronde onder het bord. Het Aljechin-herdenkstoernooi ein digde in een fikse teleurstelling. Timman werd met drie remises laatste. Optredens die aan Timmans zelfvertrouwen hebben ge knaagd, zou je zo denken. Maar als geen ander weet de Amster damse grootmeester zelf dat de echte buit te halen is in WK- tweekampen, waar meerdere partijen worden afgewerkt, zoals de komende vier weken in Span je. Bij de zware wandeling over het smalle pad verbleken alle andere toernooien. Timman: „Voor mij staat inder daad de WK-cyclus voorop. Die is verreweg het belangrijkste. Zo heb ik al mijn energie in de preparatie op de match met Short gestoken. Die plaats op de wereldranglijst zegt me niet veel meer. Het hele Elo-systeem is onzuiver geworden. Als je hoofd naar de kandidatenmatches staat, heeft dat invloed op je spel. Zoals laatst in Moskou. Daar had ik problemen met mijn repertoire. Dan kun je natuurlijk looit een toptoernooi spelen." «Dat resultaat kostte me twintig Ho-punten, maar daar lig ik ocht niet wakker van. Ook psy chologisch doet het me niet veel. Waaraan ik me wel erger, zijn de ondermaatse commentaren op mijn partijen in verschillende schaaktijdschriften. Het zegt niets over mijn vorm. Vorm is in net schaken een mysterieus ver schijnsel. Als ik kijk naar mijn Prestaties, kan ik daar absoluut geen enkele lijn in ontdekken." er bleken dus goede waarschuwin gen. Het toernooi in Moskou staat op zich, hoewel mijn spel minder slecht was dan de score doet vermoeden." „Ja, ik ben blij dat de match tegen Short in Escorial wordt gehouden. We spelen in een theater. Dat spreekt me sowieso al aan. Bovendien is het er rusti ger dan wanneer ik hier in Ne derland zou spelen. Eigenlijk heb ik nooit mijn matches in Nederland willen spelen. De tweekamp destijds tegen Joe soepov (Tilburg 1986, - C.O.) werd buiten mij om geregeld." „Mijn voorkeur gaat uit naar anonieme plaatsen. Dat is goed voor de concentratie en het werkt inspiratieverhogend. Daar komt nog bij dat ik dan niet wordt gestoord door berichtge ving in de Nederlandse kranten. Als je in eigen land speelt, berei ken je toch altijd bepaalde din gen die de media over je schrij ven." Weinig mensen „Het liefst heb ik ook zo weinig mogelijk mensen om me heen tijdens een match. Jeroen Piket zal de eerste dagen aanwezig zijn en mijn vrouw Ilse komt enkele dagen voor de loting. Zij staat overigens officieel als mijn secondant geregistreerd. „Piket is eigenlijk niet mijn se condant. Ik zou hem eerder als mijn trainer willen bestempelen. Dat werkt uitstekend, want ik ben ook zijn trainer. Laatst, tij dens het toernooi in Groningen dat Piket won, speelde hij een variant tegen Joesoepov die ik voor mijn match tegen Joe soepov had voorbereid. Piket had de eerste drieëntwintig zet ten al op het bord gehad, Joe soepov moest alles achter het bord uitvissen." „Over de voorbereiding en sa menwerking met Piket ben ik dik tevreden. Hij is een speler die in opkomst is en over ver schrikkelijk veel energie be schikt. Bovendien pakt hij de zaken uiterst serieus aan. Vaak hebben we zelfs telefonisch con tact wanneer hij bijvoorbeeld plotseling een nieuw idee heeft, dat in mijn programma past. In Escorial zal hij echter alleen de eerste week aanwezig zijn. Daar na heeft hij zelf weer toernooi- verplichtingen. Ik werk tenslotte niet op contractbasis met Piket, zoals Short dat wel met Kavalek doet." Computers „Ik besef dat ik de afgebroken partijen in de match zelf moet analyseren. Maar dat is dan ook een bewuste keuze. Het liefst werk ik alleen, zonder secondan ten. Hoewel ik met mensen als Andersson en Hort altijd goed heb kunnen werken. Hort leeft verschrikkelijk met je mee. Te Jan Timman. veel, als je het mij vraagt. Ik had altijd de indruk dat hij er meer onder leed dan ikzelf." „Of ik computers gebruik bij het analyseren In de voorbereiding heb ik er wel gebruik van ge maakt. In plaats van boeken waarin varianten staan, heb je dan een data-base waarin partij materiaal is opgeslagen. Dat spul neem ik natuurlijk mee naar Spanje. In mijn computer staat iets- wat ik wellicht tegen Short kan gebruiken. Dat is er voor mij in gestopt. Nee, wat dat is, kan ik natuurlijk niet prijsge ven. Ik weet dat Short iets soort gelijks heeft." „Los van dat alles vind ik het gebruik van computers overigens een zorgwekkende ontwikkeling. Het is oneerlijk als je over iets dergelijks kunt beschikken bij het analyseren van afgebroken partijen. Ik zie wat dat betreft wel iets in het idee van Kasparov die heeft voorgesteld dat 'Deep Thougt' (een sterk programma, C.O.) tijdens matches en toer nooien niet gebruik mag worden. Een gentlemans agreement dat overigens niet valt te controle ren. Hoewel ik tegenstander ben van de afschaffing van afgebro ken partijen, ziet het ernaar uit dat het in de toekomst toch zal gebeuren. Komende zomer wil de wereldschaakbond een klok invoeren, waarmee afgebroken partijen niet meer mogelijk zijn." „De match tegen Short wordt er een zonder problemen. Beiden concentreren we ons op schaken. Ik wil natuurlijk winnen, maar wil het leven van mijn tegen stander buiten het bord niet zuur maken. Short denkt daar hetzelfde over. Hij is een van de sportiefste grootmeesters die ik ken. Hij drijft op zijn talent en heeft een aantrekkelijke stijl, zo als ik. Dat maakt ons treffen interessant. De strijd zal op het bord worden uitgevochten. De garanties voor een boeiende match zijn aanwezig. Een favo riet aanwijzen is daarom moei lijk." „Natuurlijk zou ik er extra moti vatie uit putten als ik mijn te genstander echt onaangenaam vind. Tegen Kasparov zou ik me zeker niet extra hoeven op te laden. Misschien dat het juist daarom voor de schaakwereld interessant zou zijn wanneer er een andere wereldkampioen komt. De sfeer in de schaakwe reld zou er in ieder geval op vooruit gaan. De vriendelijkheid is met Kasparov als kampioen ver te zoeken." „Hij wil alles op zijn weg vernie tigen. De ene keer zegt hij dit, de andere keer dat. Zo heeft hij Short al eens getipt als zijn uit dager („It will be Short and the match will be short" -C.O.) en in Buenos Aires gaf hij mij weer de beste kansen. Bij hem weet je het nooit. Op een bepaald moment is hij als persoon onuitstaanbaar. Daarom wil ik ook geen verga deringen meer bijwonen waar Kasparov bij is. Dat heeft totaal geen zin. Aan de andere kant is hij wel de man die altijd mensen weet te vinden die bereid zijn dingen voor het schaken te doen. Kasparov heeft de schaaksport nog professioneler, commerciëler en populairder gemaakt. Denk bijvoorbeeld maar eens aan het gezicht dat hij trok toen Karpov in Sevilla een blunder maakte. Dat plaatje heeft alle televisie stations in de wereld bereikt." Tegen Kasparov „Naar een tweekamp om de we- relditel tegen Kasparov wil ik niet vooruitkijken. Dat is nog te ver weg. Of hij in het voordeel is, omdat hij meer tijd heeft zich voor te bereiden? Dat weet ik niet. Het is een privilege dat al heel lang geldt voor de wereld kampioen. Dat kun je niet van de ene op de andere dag afpak ken. Ik geloof niet dat zijn voor deel zo enorm groot is, want hij weet immers nog niet wie zijn. tegenstander zal zijn." „Dat er in de tweekamp om de wereldtitel al meer dan zes mil joen gulden voor de verliezer is gereserveerd, zegt me ook niets. Aan geld denk ik niet. Het inte resseert me niet. Als ik echt rijk had willen worden, had ik geen beroepsschaker moeten wor den." „Voorlopig bekommer ik me om het treffen met Short. Mijn voor bereiding was langer en grondi ger dan andere keren. Ik heb flink gesleuteld aan mijn reper toire. Niet alleen voor de WK- match, maar ook voor het toer nooi in Linares dat een maand later wordt gehouden. Daar wil ik eveneens goed presteren." „In El Escorial spelen we twee partijen achter elkaar, dan een dag rust, vervolgens een partij, een dag rust, twee partijen enzo voort. Een eerlijk systeem, om dat we dan telkens na een rust dag beurtelings met wit en met zwart spelen." „Ook zijn we overeengekomen dat er geen time-outs worden opgenomen. Dat fenomeen had trouwens al veel eerder moeten worden afgeschaft. Time-outs zijn vooral een vervelende zaak voor de organisatie. Mensen die bijvoorbeeld voor niets komen. Als een van ons ziek wordt, heeft hij dus pech." „Natuurlijk zijn er uitzonderin gen. Zoals laatst bij Nikolic. Die kreeg tijdens een toernooi een hartaanval in de speelzaal. Zijn volgende partij werd uitgesteld. Alleen bij de match om het we reldkampioenschap hebben de spelers recht op een time-out. Nee, waar die match wordt ge speeld is nog niet bekend. Nu Los Angeles zich heeft terugge trokken, is de FIDE op zoek naar andere kandidaten Timman ruikt de kans van zijn leven. Die laatste hindernis, Ni- gel Short, moet voor hem te nemen zijn. Is het Timmans laat ste kans in de WK-cyclus Zelf omzeilt hij die vaak gestelde vraag het liefst. Begrijpelijk, als je ziet hoe de WK-strijd als rode draad door Timmans kleurrijke schaakleven loopt. Voor de inmiddels 41-jarige grootmeester uit Amsterdam be gon de WK-cyclus in 1972. De eerste stap op het smalle pad zette hij op 20-jarige leeftijd. Het zonetoernooi in Helsinki bleek echter een te grote horde voor de jonge internationale meester. Drie jaar moest Tim man wachten op zijn volgende kans. Maar ook die mogelijkheid ging aan zijn neus voorbij. Als kersverse grootmeester slaagde hij er weer niet in zich te kwali ficeren voor het interzonetoer- nooi. Slecht speelde Timman in Reyk javik zeker niet. Een reglemen taire nul (hij verscheen te laat Sterk» «Wat ik wel weet, is dat ik «erker moet zijn dan ooit. Als je naar deze WK-cyclus kijkt, heb w de drie matches met twee punten verschil gewonnen. In de vorige bedroeg het verschil tel kens slechts een punt. De slechte resultaten tijdens de afgelopen toernooien betekenen een waar schuwing. Voor mijn match te- §en Hübner speelde ik een slech te oefentweekamp tegen Seira- wan. En voor de match tegen Jtortsjnoi speelde ik een onsta- le toernooi in Amsterdam. Dat Van onze verslaqggever Escorial - Het speelschema van de tweekamp tussen Jan Timman en Nigel Short, die zondag in San Lorenzo del Escorial (bij Madrid) be gint, ziet er als volgt uit: zondag 10 januari: eerste partij, maandag 11-1: twee de partij, woensdag 13-1: derde partij, vrijdag 15-1: vierde partij, zaterdag 16-1: vijfde partij, maandag 18-1: zesde partij, woensdag 20-1: zevende partij, donderdag 21-1: achtste partij, zater dag 23-1: negende partij, maandag 25-1: tiende partij, dinsdag 26-1: elfde partij, donderdag 28-1: twaalfde partij, zaterdag 30-1: der tiende partij, maandag 1 fe bruari: veertiende partij. Woensdag 3-2 en donderdag 4-2 zijn bestemd voor even tuele beslissingspartijen. FOTO'S WIL VAN GOOL voor een van zijn partijen) en het overlijden van zijn vader tijdens het zonetoernooi waren mede debet aan de misgreep. Niet voor niets liet Timman vervolgens maandenlang zijn gezicht niet zien op toernooien. Het jaar 1978 bracht de omme keer. Op 27-jarige leeftijd trad Timman in het huwelijk, won twee grote evenementen achter een en plaatste zich voor de eerste keer voor het interzone- toernooi. In die periode werd het 'Timman-comité' opgericht. Het initiatief van Waling Dijkstra en Martin Vael moest wereldkampi oenskandidaat Timman in alle opzichten steunen. De verwach tingen waren hoog, maar het resultaat bleef (voorlopig) uit. Opmars Het gelukte Timman niet zich te plaatsen voor de kandidaten matches en hij zat weer voor drie jaar in de wachtkamer. In '80 en '81 stootte hij door op de wereld ranglijst. Door een aantal triom fen in sterk bezette toernooien (onder meer het IBM-toernooi, waarin hij eindigde vóór Karpov en Las Palmas, vóór Karpov en Kortsjnoi). Voordat het startsein van het interzonetoernooi in Las Palmas klonk, bivakkeerde Tim man op de tweede plaats van de mondiale schaakladder. Een ongekende weelde, maar dat bood geenszins garantie voor een plaats in de kandidatenmatches, zo bleek. Zijn score van vijftig procent in Las Palmas (1982) is onvoldoende. Vijf toernooizeges, waarvan de laatste (Zagreb) vlak voor aanvang van het interzone toernooi in Taxco (Mexico), vij zelden Timmans zelfvertrouwen op. Voor het eerst in de WK-cy- cli zagen zijn papieren er goed uit. In Taxco ('85) zette Timman een belangrijke stap. Voor de eerste keer in dertien jaar schaarde hij zich tussen de echte kandidaten ('Een stille triomf'). Nog in het zelfde jaar wandelde Timman vrolijk verder. Na het kandida tentoernooi in het Franse Mont- pellier trok hij de beslissings match tegen Tal naar zich toe en kwalificeerde hij zich voor de halve finales. Het organiseren van de match tegen Artoer Joesoepov ging niet van een leien dakje. Timman overwoog zelfs niet te spelen, omdat zijn voorbereidingstijd niet afdoende was. De FIDE (wereldschaakbond) hield echter voet bij stuk en vond uiteindelijk in Tilburg (1986) onderdak voor de tweekamp. Timman startte ijzersterk, maar op de helft van de krachtmeting stortte hij in. Een regelrechte afgang (6-3) werd zijn deel. Kandidatenflnales Timman gaf de moed echter niet op. Twee jaar later versloeg hij de getalenteerde Rus Salov en maakte hij in de kwartfinales van de kandidatenmatches korte metten met Portisch. In het Lon- dense Sadler's Wells theater ('Ik heb altijd al een zwak gehad voor het spelen in oude, gamme le theaters') moest zijn vriend en voormalige secondant Speelman eraan geloven. Ook deze match besliste Timman in de laatste ronde. In zijn eerste kandidatenfinale (maart 1990) stuitte Timman op Anatoli Karpov. De oud-wereld kampioen werd na zijn overwin ning van 6>/2-2'/2 in Kuala Lum pur opnieuw de uitdager van Gary Kasparov. Timmans prilste poging in de WK-cyclus leverde hem andermaal een finaleplaats op. Eerst veegde hij met Hübner en Kortsjnoi de vloer aan (4V4-2V4). Joesoepov vormde in de halve eindstrijd geen pro bleem. In Linares revancheerde Timman zich voor de nederlaag die hij zes jaar daarvoor in Til burg leed: 6-4. Natuurtalent Timmans opponent in de finale heet dit keer dus geen Karpov. Die bleek in de halve eindstrijd verrassend genoeg te licht voor Nigel Short, de 27-jarige Britse grootmeester die het schaken met de paplepel is ingegeven. Short staat te boek als een na tuurtalent. In zijn tiende levens jaar klopte hij Viktor Kortsjnoi tijdens een simultaan in Londen. Als twaalfjarige kwam Short reeds uit op het Brits kampioen schap, twee jaar later passeerde hij de Elo-grens van 2400 punten en weer een jaar daarna de 2500. Daarmee schaarde de in Leigh geboren spelletjesfreak zich in het rijtje van wonderkinderen, van wie Fischer, Karpov en Kasparov de duidelijkste expo nenten zijn. Zijn ambities in de richting van het wereldkampi oenschap kregen echter pas ja ren later gestalte. In '85 kwalifi ceerde hij zich als enige Britse schaker voor het kandidaten toernooi. Zijn eerste poging in de WK-cy- clus strandde in de kwartfinales (nederlaag tegen Speelman). Zijn tweede poging leverde Short een finaleplaats op. Speelman, Gelfand en Karpov versloeg hij in voorbeeldige stijl. De sterkste Engelse schaker in 150 jaar neemt de loodzware race naar een mogelijke wereldtitel bloed serieus. Als trainer en secondant neemt hij de Amerikaanse groot meester Lubosh Kavalek in de arm. Kavalek staat bij Short onder contract en zal hem ook in El Escorial begeleiden. Het deert Short niet dat hij in middels naar de dertiende plaats van de wereldranglijst is gezakt door een aantal matige resulta ten in toernooien. „Mijn ranking is niet belangrijk. Hoewel de cyclus om het wereldkampioen schap enorm lang en zwaar is, is de wereldtitel de belangrijkste prijs in het schaken," zegt Short. Jan Timman: „Ik weet dat ik mijn afgebroken partijen zelf moet analyseren, maar dat is een bewuste keuze. Het liefst werk ik alleen, zonder seconden."

de Stem | 1993 | | pagina 13