ANC-aanhangers kiezen voor BMW-cultuur Ëgbers 'Ook blanken bedelen nu' Wapenindustrie wordt particulier bedrijf Afrika's jeugd merkt nog niets van VN-Kindertop Brabantse priester Krooymans in Zuid-Afrika helpt slachtoffers recessie uazio te ster Vederland do BUITENLAND A8 ROVER Zuidafrikaans leger verkoopt zijn tanks en raketten op wapenexpositie C Twente wil krat DE STEM DONDERDAG 7 JANUARI 1993 Door Richard Ellis Johannesburg - Het was alsof een gevreesde vakbondsleider plotseling de strijd had opge geven en directeur was ge worden van een groot staats bedrijf. Mamphela Ramphele, de radicale voorvechtster van zwarte bewustwording die ooit de geliefde was van de in 1977 vermoorde politieke ac tivist Steve Biko, is bestuurs lid geworden van de grote multinational 'Anglo Ameri can', die in Zuid-Afrika be kend staat als 'South Africa Ine'. De 'afvalligheid' van Ramphele, ooit de lieveling van zwart links, heeft haar voormalige aanhan gers diep geschokt. 'Anglo', wiens industriële imperium dia manten, goud, onroerend goed, kranten en brouwerijen omvat, is lange tijd gezien als het voor naamste doelwit van socialisten die radicale veranderingen wil len doorvoeren wanneer een zwarte regering de macht over neemt. Maar Ramphele heeft meteen ge bruik gemaakt van de publiciteit rondom haar benoeming om twee van de meest gekoesterde begrippen van de sociale strate gie te hekelen. Herverdeling en nationalisering zijn volgens haar '.naïeve en waardeloze ideeën.' Ook zei ze: „Als mensen denken dat herverdeling van het geld onder de bevolking de oplossing is voor de armoede, hebben ze het bij het verkeerde eind." Terwijl haar mededirecteuren applaudisseerden en blanke za kenlieden haar uitspraken op vatten als een hoopgevend tekdn van naderende stabiliteit, ging er een golf van afgrijzen door een hele generatie in de woonoorden die is opgegroeid met de politie ke ideeën van Ramphele en Biko. Critici noemden Ramphele een 'verraadster'. Kapitalisme Toch staat het geval Ramphele niet op zichzelf. Tientallen voor malige anti-apartheidsstrijders omarmen tegenwoordig met groot plezier het kapitalisme, na jarenlang te hebben afgegeven op het vrije ondernemerschap en het grote geld. Voormalige poli tieke gevangenen, vakbondslei ders en politieke zwaargewich ten binnen het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) en andere zwarte bewegingen hebben een baan of bezetten directeurspos- ten bij bedrijven met blanke ei genaars. Anderen zijn met succes voor zichzelf begonnen. De omme zwaai van radicalisme naar rijk dom is ook doorgedrongen tot de huidige top van politieke leiders. Verschillende ANC-leden heb ben een eigen winstgevend be drijf opgericht. Eén ANC-lid heeft een garage in Soweto ge kocht, een ander verkoopt 's avonds encyclopedieën. Een onlangs verschenen artikel in een sjiek Zuidafrikaans tijd schrift met de titel 'Levensstijl van de rijke activisten' besteed de aandacht aan het luxueuze leven van de ANC-elite. Cyril Ramaphosa, de mogelijke opvolger van ANC-leider Nelson Mandela, gaat ieder weekeinde op forel vissen op boerderijen van blanke industriëlen. Jay Naidoo, de belangrijkste vak bondsleider van het land, kwam naar zijn trouwerij in een Rolls- Royce. En dominee Allan Boesak rijdt in een Lancia Thema ter waarde van bijna anderhalf ton. Hoge functionarissen die ooit gekleed gingen in een trui en een spijker broek dragen nu pakken van bekende ontwerpers en bezitten dure sportwagens. Blanke levensstijl Deze liefde voor het goede leven van de zwarte elite in Zuid-Afri ka heeft tot onvrede geleid bij de gewone ANC-leden en linkse ra dicalen in de woonoorden. Velen van hen beschuldigen de ANC- leiders ervan een politieke over eenkomst van machtsdeling te willen aangaan met de regerende Nationale Partij. Ze wijzen erop dat het plan om de belangrijkste industrieën van Zuid-Afrika te nationaliseren, eens een hoeksteen van het ANC-beleid, heimelijk in de ijs kast is gezet. Obed Musi, een vooraanstaande zwarte journalist, heeft de nieu we elite er onlangs van beschul digd 'zich van haar afkomst af te keren' en zich een blanke levens stijl aan te meten. De nieuwe zwarte kapitalisten vinden deze kritiek achterhaald. „Deze mensen bevinden zich wat hun manier van denken betreft nog in de jaren zestig en zeven tig," aldus Kehla Mtembu, voor malig lid van de Azapo en nu werkzaam als verzekeringsagent. Mtembu noemt zichzelf een so ciaal democraat. „Ze zitten nog vast aan het idee van verzet," zegt hij. „Ik j in de handel. Ik geloof ook m herverdeling van de welvaart maar voordat er iets verdeeld kan worden moet er eerst ee# economie worden opgebouwd Het probleem met het socialisme is dat ze allemaal willen delen niets willen opbouwen." Sylvia Vollenhoven is een co. lumniste en schrijft in een anti- apartheidstijdschrift dat iedere week verschijnt in Kaapstad Naar aanleiding van een recente demonstrattemars naar het lement, die werd door een BMW, schreef Vollen" hoven: „Zwarten hebben er schoon genoeg van arm en nobel Valkenstraat 8-12 4811 EZ Breda t Officieel Rover dealer voor de REGIO BREDA ien Bosch - Irene de Kok J oet vrijwillig afstand van ,ar nationale titel judo voor je categorieën. judoka uit Tilburg ont- aangevoërd reekt zaterdag bij de natio- aie titelstrijd in sportcen- ,01 Maaspoort te Den osch. De Kok wil haar club- te zijn. We hebben leiders nodig °notes Monique van der Lee die ons uit het depressieve leven 7 - in de woonoorden kunnen halen Wie heeft er nu het gevoel in dt nabijheid van een grootheid te verkeren als Mandela uit een Golf stapt?" (The Sunday Times) Monique Aarts geen con- urrentie aandoen en richt ich alvast op de open Duitse Franse kampioenschap- eter Ooms, de coach van het rietal, verklaart de achtergrond Door Raymond Hasselerharm Johannesburg - „Iedere ochtend heb ik minstens honderd mensen voor mijn deur staan die om eten bedelen." De Nederlandse priester Antonius Krooy mans geeft hulp aan de slachtoffers van de ergste recessie in Zuid-Afrika sinds de crisis in de derti ger jaren. ANC-leider Nelson Mandela wil met de blanke regering van pre sident De Klerk onderhandelen omdat het volgens hem de enige manier is om het geweld te beëindigen en de verziekte eco nomie te herstellen. Hij wil dat alle politieke partijen de krach ten bundelen zodat de economie kan worden aangepakt. Volgens de meest recente cijfers zal Zuid-Afrika nog minstens anderhalf jaar een recessie door maken. Nu al zijn zes miljoen mensen werkloos. Het verslech teren van de wereldeconomie, zwak regeringsbeleid, corruptie, politieke sancties en de droogte zijn oorzaken van de malaise. 'Dit is geen sterrenrestaurant' staat er op een bord voor de woning van priester Krooymans in een armoedige buitenwijk van Johannesburg. „Als ze het niet lekker vinden dan gaan ze maar naar een duur restaurant", grapt de uit het Brabantse Bakel af komstige Krooymans. Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat de tientallen bedelaars die bij hem aan de deur komen niet kieskeu rig zijn. „Ze eten alles," zegt de priester terwijl hij wat dikke bruine bo terhammen met meelpap door het hek steekt. Hij is bang voor zijn veiligheid en blijft achter het traliewerk bij de voordeur. Krooymans: „In het huidige Zuid-Afrika worden mensen voor minder dan een schaal bo terhammen vermoord." Bedreiging Er zijn ook enkele blanken onder de rij bedelaars die dankbaar een hand door het hek komen steken. Ook bij hen heeft de armoede toegeslagen nu 'blanke banen' niet langer wettelijk wor den beschermd ten koste van zwarten. Inmiddels zijn al hon derdduizend blanken aangewe zen op voedselhulp. 'Zwarten van 08.00 tot 08.30 en blanken van 08.30 tot 09.00 uur' staat op een ander bord in de tuin van Krooymans. „Ik weet wel dat de apartheid is afge schaft en ze komen hier ook gewoon tegelijk eten, maar ik heb het bord neergezet als com promis nadat ik werd bedreigd door mijn overbuurman," zegt Krooymans. Zijn buurman, aan hanger van de racistische Afri kaner Weerstand Beweging, heeft hem met de dood bedreigd „als hij die kaffers te eten blijft geven." Maar de 67-jarige Krooymans is wel wat gewend. Hij is in het verleden ook bedreigd door de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst die hem voor spionage in wilde schakelen. „Ze eisten dat ik an dere priesters in de gaten hield die werden verdacht van anti- apartheidsactiviteiten," zegt Krooymans. Nederlanders Hij kent enkele priesters die noodgedwongen voor de politie zijn gaan werken, maar zelf heeft hij zich kunnen onttrekken aan die sinistere opdracht. „Ze zijn niet blij met me en ik denk dat nog steeds mijn telefoon wordt afgeluisterd." Krooymans heeft nog steeds een sterke relatie met Nederland. Niet alleen vanwege de windmo len die aan de gevel van zijn huis hangt, maar ook vanwege de hulp die hij aan Nederlanders geeft die in Zuid-Afrika wonen. Krooymans: „Met velen van hen gaat het zo slecht dat ik ze voedselpakketten moet verstrek ken." Hij kan hulp geven uit de kas van het 'Meiske Fonds', ge noemd naar een vermogende Hollander die zijn landgenoten in Zuid-Afrika wilde helpen. Anderen kloppen aan bij de am bassade waar een toename wordt geconstateerd in hulpvra gen van de honderdduizend in Zuid-Afrika woonachtige Ne derlanders. Volgens Krooymans durven ve len van hen niet terug naar Ne derland omdat ze zich schamen voor familie en vrienden. „Ze willen niet laten zien dat ze hebben gefaald en daarom blij ven ze hier wonen," aldus de priester die constateert dat de armoede snel toeneemt. Projekten Ook de situatie in de zwarte wijken verslechtert en miljoenen zijn inmiddels aangewezen op voedselhulp. Maar er zijn ook wat andere projekten om ze te helpen. In de zwarte wijk Alexandra, bij Johannesburg, worden de bewoners betaald door een liefdadigheidsorganisa tie om hun wijk schoon te ma ken. „We geven ze 5 gulden per dag, een brood en een pot jam. In ruil daarvoor verzamelen ze afval in plastic zakken die wij met vrachtwagens ophalen," zegt Ri chard Mollentze. In het dagelijks leven is hij valuta-handelaar, maar nu zet hij zich met zijn sportwagen twee weken in voor de verpauperde zwarte wijk, dichtbij het luxueuze blanke Sandton. „Door deze actie berei ken we dat mensen zich nuttig voelen omdat ze werken. Tegelij kertijd bereiken we dat de buurt wordt schoongemaakt," zegt de ondernemer. Bij de actie wordt vuil opge haald, dat nu nog op straat ligt met alle medische risico's van dien. In zowel ANC als Inkatha- wijken lopen nu honderden in woners met bezem en felgele vuilniszakken rond om schoon te maken. „Ik ben blij dat de buurt einde lijk wordt opgeruimd," zegt een vrouw die haar volle vuilniszak bij een vrachtwagen komt afle veren. Mollentze: „Natuurlijk is het jammer dat het maar een kort durend projekt is, maar het geeft mensen hoop. Het maakt ook duidelijk dat deze mensen bereid zijn om de politiek opzij te schuiven om samen voor een betere buurt te werken." Het ANC heeft al aangekondigd dat zij, in een nieuwe regering, veel meer van dit soort projekten zal beginnen. De grote vraag is of de economie dat dan zal toe laten. >orEddy van der Beek [remen - Op het international wilde het Nederlands vr jende zomer pertinent niet ont in Europa en nummer zes v~ in Barcelona vond het optre d Azië en Australië noodzake et nationale vrouwenvolleybal Armoede in Johannesburg. Deze man kwam naar Johannesburg in de hoop op een beter leven. Hij had geen geluk, net als velen leeft hij nu op straat. foto# Door Barry Renfrew Johannesburg - Soldaten demonstreren de dodelijke kracht van een pantserwa gen aan geïnteresseerde ko pers uit Afrikaanse landen, terwijl civiele wapenhande laars zo uitvoerig mogelijk de kwaliteiten beschrijven. „Geef ons uw kaartje en wij sturen u documentatie," zeggen de handelaars op de eerste voor publiek toegankelijke wape- nexpo van het Zuidafrikaanse leger. De mogelijke kopers kij ken tevreden als de pantserwa gens hun doel kiezen en vuren. Het leger en de wapenindustrie van Zuid-Afrika voelen zich bedreigd door de onderhande lingen over de machtsdeling met de zwarte meerderheid. De regering verkoopt industrietak ken aan particulieren om te bezuinigen. Wapenfabrieken zijn nu naarstig op zoek naar buitenlandse klanten. De produkten zijn aantrekke lijk geprijsd, de verkopers wij zen erop dat de wapens door het Zuidafrikaanse leger in de jaren tachtig in diverse buur landen zijn gebruikt. Zo'n 1.500 tanks, raketten, oorlogs vliegtuigen en aanvalshelikop ters zijn samengepakt in de tentoonstellingshallen bij Jo hannesburg. Vertegenwoordi gers uit 46 landen hebben de beurs bezocht. Vooral regerin gen in Afrika, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika zijn benieuwd naar de Zuidafrikaanse wa pens. Regimes De grootste zwarte oppositie groep van Zuid-Afrika, het ANC, vindt de show een schen ding van het internationale wa penembargo dat tegen Zuid-Afrika geldt. Minister van defensie Gene Louw, die de tentoonstelling opende, zegt dat het embargo steeds minder voorstelt. Hij wijst er op dat de politieke toestand in zuidelijk Afrika de afgelopen twee jaar dramatisch is gewijzigd en dat de rivaliteit uit het verleden is vervangen door samenwerking. Een ver- bod voor landen om in Zuid-Afrika wapens te kopen heeft dan ook niet veel zin, aldus Louw. Zwarte Afrikaanse landen, waarvan een aantal geregeerd wordt door autoritaire militaire regimes, doen graag zaken met Zuid-Afrika omdat aan wa pentransacties met de VS en Europa veel meer haken en ogen zitten. De G6, het Zuid afrikaanse kanon dat met een reikwijdte van 40 kilometer on geëvenaard is in de wereld, is aan diverse landen verkocht. Aan welke landen is niet be kend. Zelfverdediging Nadat de officiële bezoekers hun inkopen hebben gedaan, kan het Zuidafrikaanse publiek op de beurs terecht, om een industrie te zien die jarenlang door de regering met een sluier werd bedekt. Sommige stands vestigen de aandacht van blan ke Zuidafrikanen op middelen voor zelfverdediging. Steeds meer blanken, ongerust over de politieke instabiliteit en de stij gende misdaad, schaffen hand vuurwapens of patronen met bedwelmend gas aan. Zuid-Afrika bouwde zijn ei gen wapenindustrie in snel tempo uit nadat het land in de jaren zeventig werd getroffen door een VN-embargo, be doeld om een einde te maken aan het apartheidsregime. De wapenindustrie is veelzijdig en in staat allerlei soorten wa pens te fabriceren. Zuid-Afrika werd daardoor grotendeels zelfvoorzienend op wapengebied. Nu het overleg met de zwarte oppositie over een multiraciale regering op gang is gekomen en het land in de greep is van een recessie, wordt het staatsbedrijf Arms- cor - Armaments Corp. of South Africa - verkocht aan particuliere beleggers. Het leger zorgt er voor dat nauwe banden met de nieuwe eigenaars ontstaan. Tientallen soldaten demonstreren dan ook de wapens op de beurs, om vertegenwoordigers van parti culiere bedrijven alle voordelen van de wapens uit te leggen. Vrouwen van de Afrikaner Weerstandsbeweging leren schieten. De rechtse beweging vormt militaire groepen om de formatie van een een zwarte regering tegen te werken. foto ap Door Peter da Costa Dakar - Nergens hebben kin deren het zo slecht als in Afrika. Twee jaar na de VN- Kindertop in New York, waar 71 wereldleiders beloofden het lot van kinderen in de hele wereld te verbeteren, heeft het optimisme van die gelegenheid nog geen tastba re resultaten opgeleverd, zo blijkt op een internationale conferentie over hulp aan Afrikaanse kinderen in Da kar (Senegal). Terugdringen van het sterftecij fer en ondervoeding, meer toe gang tot basisonderwijs, schoon drinkwater en meer geld voor essentiële sociale programma's. Dit waren de belangrijkste voor nemens waar de staatshoofden en regeringsleiders, onder wie tien Afrikanen, zich in New York op vastlegden. De rijke landen leken er geld voor over te hebben om de mooie woorden om te zetten in goede daden. Maar de opgave Afrika's jeugd betere levensomstandigheden te bezorgen is gigantisch. Nergens ter wereld sterven zo veel kleu ters, is de gemiddelde levensver wachting zo laag en gaan zo weinig kinderen naar de basisschool. Het voedingsni veau van kleuters is alleen in Zuid-Azië nog bedroevender. Van de dertien miljoen kinderen die jaarlijks sterven, sterft een op de drie in Afrika. Een on evenredig hoog aantal, want slechts een op de tien kinderen in de wereld wordt in Afrika geboren. Kindersterfte Vergeleken met dertig jaar gele den is de kindersterfte welis-' waar gehalveerd, maar nog al tijd ligt deze tien keer zo hoog a de gisteren verloren eerste edstrijd van het Grand Prix ralificatie-toernooi in Bremen gen Italië (2-3, setstanden: 15,15-8,12-15,15-6 en 11-15), kt Nederland in de mondiale illeybal-wereld enorm ge- chtsverlies te gaan lijden. In oord-Duitsland, waar verder it gastland en Tsjechoslowakije n een ticket voor het miljoe- in-evenement spelen, zijn de insen op een geslaagde Oranje- ieditie vrijwel verkeken. Al- in als Italië vanavond een mis- p maakt tegen Duitsland ft de ploeg van bondscoach iter Murphy nog een kans op ■alificatie. De start van de in it International Women Volley- Championship of Bremen idergebrachte GP kwalificatie- imooi was voor Nederland in Ier geval uiterst teleurstellend, it grote verschil tussen het aliaanse team en Nederland as gisteravond de bezieling. De uadra Azzurri, die voor een oot gedeelte uit speelsters van eersings werkgever Ravenna 'staat, speelde niet groots maar as op de beslissende momenten 'reid diep te gaan. Het onder heid in betrokkenheid kwam ioral in de beslissende laatste tot uitdrukking. De weer te- ggekeerde spelverdeelster Ma- uela Benelli (29) stuurde op izeten wijze het Italiaanse ge lschap de goede kant op. Haar nge teamgenoten maakten de us af. We waren niet gretig genoeg," irak Peter Murphy gisteravond. Gretigheid kan ik niet kunst- fltig oproepen, dat moeten de leelsters zelf doen. Veel van ijn basisspeelsters haalden het iternationale niveau niet eens. de vierde set hebben we ons iruggeworsteld, maar daarna as het geloof in eigen kunnen Jlledig weg. De pass was droe- Afrikaanse kinderen demonstreren voor kinderrechten foto ep# als in het welvarende deel van de wereld. De levensverwachting bij de geboorte ligt in dit conti nent twintig jaar lager dan in het Noorden. Bijna een kwart van alle kleuters, namelijk 29 miljoen, is ondervoed. Nog meer kinderen, 39 miljoen, vertonen groeistoornissen door gebrekkige voeding. Op het gebied van onderwijs is het beeld nog somberder. De jaren zeventig gaven een bemoe digende ontwikkeling te zien, vooral voor meisjes. Hun school bezoek steeg van 44 naar 69 procent, terwijl dat van jongens steeg van 65 naar 70 procent. Maar sindsdien daalt de onder wijsdeelname weer met 7 pro cent per jaar. Ook de kwaliteit van de scholing gaat achteruit. Salim Ahmed Salim, secretaris van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE), die de conferentie in Dakar heeft bij eengeroepen, noemde als oorza ken van de problemen de buiten landse schuld, droogte en de so ciaal-economische moeilijkhe den van de meeste Afrikaanse landen. Conflicten Maar de allerbelangrijkste ver klaring moet in zijn ogen worde» gezocht in de gewapende con flicten die grote delen van het continent teisteren. Daardoor zijn maar liefst 18 miljoen Afri kanen van huis en haard verdre ven: 6 miljoen naar een buur land, 12 miljoen in eigen land. Onder de vluchtelingen zijn kin deren en vrouwen oververtegen woordigd. Wereldwijd is een op de twee vluchtelingen Afrikaan. De OAE hoopt met de conferen tie zowel de regeringen van de lidstaten als donorlanden ertoe te kunnen brengen meer geld te besteden aan sociale program ma's, om de sombere gegevens over, en de nog somberder voor uitzichten voor het Afrikaans kind een wending ten goede te kunnen geven. vi ve de ve Di vo Ee va ee va T- D D st m ri' r M en de in 12 vr V" to to (1 W le «me (anp) - PSV is gisteren al iternationaal voetbaltoernooi va en van 45 minuten verloor de N rganiserende club (0-1), na eerst er Club Brugge na strafschoppen trio, dat derde staat in de fliaanse competitie, won het mi-evenement door naast PSV ok de Belgen te verslaan (2-0). azio speelde met oud-Ajacied ron Winter. PSV miste veel "eminente spelers. e Eindhovenaren openden het ernooi tegen Club Brugge. PSV wam snel op achterstand, door doelpunt van Amokachi. Va- rnburg maakte in de 24ste mi- ïut gelijk. In de beslissende rafschoppenserie miste voor 3V alleen Numan. Van Breuke- n hielp de Eindhovenaren aan c overwinning door twee straf- aioppen te stoppen. z°nder onder anderen Ro- m; ve in Ti op Rg ge ee ge va Si In sti Cl sti Vj bi 2- Ei bi "schede (anp) - Met de wind in et moeilijk je strijdvaardig op den Berg van het dit seizoei ente maakte op die ongeschrei J ens de nieuwjaarsreceptie van ;lflk^ek van SC Heracles, staartf ech, n§en van secretaris Kesler vai irem-A ?^s is voor één betaalde v eft j zelfverzekerd in de we erap?^ 6en n*euw stadion. „We zijn achten hU a6Ï af8eloPen jaar ziji aan o bandelen, dat is onvermijdf aag aan onze tafel uit."

de Stem | 1993 | | pagina 8