Burgeroorlog Angola dreigt Vredesproces Bosnië muurvast De gifpijlen van oud-premier Andreotti Wereld verliest haar geduld met Somalië CDU -er Schwarz: 'Schandalig hoe Europa Bosnië in de steek laat' it op voor oonmake ven van Is en vissen Bemiddelaars zien geen kans om bijval te krijgen voor vredesplan e Braer nog n geborgen BUITENLAND A5 Uitbreiding gevechten tussen regeringstroepen en verzetsbeweging Israël spreekt bericht over vredesakkoord met Syrië tegen BUITENLAND KORT Stijging overheidstekort België iet alle schade ie daarvoor door het bedrn p de Bermuda's zijn gemaJ gd- oor het hoofd van de Deern "eliedenvakbond, Henri erlau, bestaat er geen twijf. ver het doel van dergel4 raktijken. „De reders wil]™ ch indekken voor de finan 'eel dodelijke gevolgen va, n olieramp", zei hij. De kos n van het schoonmaken va e door olie veroorzaakte ver iling zijn immens. Dergeü, e kosten worden door de ja. rnationale aandelenjungli 'geschoven op de belastim "taler, aldus Berlau. ok inzage in de verzeke ngspolis van de Braer bied en duidelijkheid. Het i; ar geleden in Japan gebouw! schip en de olielading zou- en door de Noorse verzeke- ngsmaatschappij Skuld voor im een miljard gulden zij» erzekerd. Maar de polis dek iet de schoonmaakoperatiei i andere kosten van de ge. lgen van een milieuramp, ie derhalve zullen moeter orden betaald uit de Britse aatskas. ocht de overheid proberen rederij voor schadevergoe- 'ng aansprakelijk te stellen, n zal zij stuiten op een on- ordringbare constructie van elnemende bedrijven in onden, Liberia, de Bermu 's en Stamford - Connecti- t. tlands Marine Services wiei de operatie om een milieuran het schip gebroken zijn, k twee gaten in de romp aa als het weer blijft meewerkt kan worden geborgen. „Nie e lading zit nog vast in er op de rotsen rust", -olieraffinaderij, 30 kilometi gen, naar Canada vertrokkei telsel van een hulpmotor e raffinaderij in Noorwege 'cht over het lek van de Noon "hter tegen dat het mankemei van de tanker op de rotsen v< orse classificatiemaatschapp tober vorig jaar geen gebreke r de ramp heeft intussen onbegrijpelijk dat de kaplteil arinformatie van de wal, vod n besmeurde lijf probere hoon te maken. De a oelde olie veroorzaakt ichtoffers onder de otters, abben, vissen en schelpdieren ivendien wordt een belangrijk edselbron als het zeewier ern g aangetast." it verwijderen van de eft alleen zin als het binnen n week gebeurt, betoogt hi] j juicht de Britse aanpak t# n de olie met chemicaliën 'strijden. De chemicaliën kun n grote nadelen hebben voo t zeemilieu, maar het- is voo Shetland Eilanden momentee beste oplossing, legt Scholter olie wordt snel verdund gebroken. De wateren zijl op en er staat een flinke stro ng zodat het oplosmiddel en zee kan verdwijnen. I nke tegenslag is de aanhou- nde zware storm. Bij rustij 'er was het beter voor de i ur geweest om de olie in mmen en op te zuigen. Boven in is het op de Shetland Eilan n in de winter slechts een paai r licht overdag, zodat de ber- rs nauwelijks een hand voo) ogen kunnen zien. het crisiscentrum op ofdeiland is gisteravond rste zeehondebaby binnenge- acht. Twee vrijwilligers van t zeehondencentrum in Pieter- ren zijn dinsdag halsoverkop ar het rampgebied afgereisd- in de Boer, tevens werkzaaffl het ministerie van Landbouw iakt zich vooral zorgen o 1.000 tot 1.500 pups van- ijze zeehonden in het gebied- pups hebben een witte, wolU- vacht die moeilijk schoon 11 ikcn is laatste berichten zijn, meldde gisteravond, dat de mees 'honden, zo'n vijf- tot zesdri' id, nog uit de buurt van a evlek hebben weten te blijvfi nochtend gaan hij en de ande hulpverleners langs de ku getroffen dieren te helppn- niddels be.treurt bioloog aolten het dat er geen dew rdt gedaan op de expert' het TNO bij oliebestrijdW nisch: „Wij zijn een so? ntificatieteam. We word ingeschakeld als het te Om vast te stellen wat aade is en er lering u" kken voor de volgende rafflp- de DE STEM DONDERDAG 7 JANUAR11993 Luanda (rtr/afp/dpa) - De hevige gevechten in Angola zijn gisteren naar nog twee steden overgeslagen nadat re geringstroepen de aanval openden op posities van de verzetsbeweging UNITA. De angst voor een volledige ople ving van de burgeroorlog in het land in Zuidelijk Afrika is groot. De opnieuw opge laaide strijd heeft inmiddels meer dan 1.000 mensen het leven gekost, meldde de staatsradio. Volgens de radio hadden hevige artilleriebeschietingen plaats op Cuito, de hoofdstad van de pro vincie Bié in het midden van het land, en op de stad N'diva, in de zuidelijke provincie Cunene. Daarnaast heroverden rege ringstroepen gisteren de provin ciehoofdsteden Caxito en Ndala- tando, verluidt het in regerings kringen. De gevechten die maan dag begonnen in de kuststeden Benguela en Lobito houden aan. In de straten van Benguela lig gen honderden lijken. De rege ringtroepen vallen de stellingen van UNITA met pantserwagens en gevechtsvliegtuigen aan, al dus de verzetsbeweging. Diplomaten zeiden dat de rege ringspartij MPLA probeert UNI TA in de belangrijkste steden te vernietigen. „Er is zeer duidelijk sprake van een gecoördineerde poging van de regering om UNI TA weg te vagen", zei een Wes terse diplomaat. De Angolese premier Marcelino Moco ver klaarde: „Het land is in oorlog. Het is geen verklaarde oorlog, maar het is een oorlog". UNITA, die na zestien jaar bur geroorlog in 1991 een vredesak koord met de MPLA sloot, wei gerde de overwinning van presi dent Eduardo dos Santos bij de eerste vrije verkiezingen vorig jaar september te erkennen. Sinds de verkiezingen zijn er verspreid in het land gevechten uitgebroken. Belgrado (dpa/rtr/upi) - De internationale bemiddelaars Cyrus Vance (VN) en Lord Owen (EG) hebben woensdag weinig vooruitgang geboekt in hun poging vrede in Bosnië-Hercegovina te bewerkstelligen. Beide co-voorzitters van de in- temationele Joegoslavië-confe- rentie in Genève spraken in Bel grado uur met de Servische pre sident Slobodan Milosevic, maar het onderhoud leverde geen con creet resultaat op. Owen zei dat Vance en hij Milos evic hadden uitgelegd waarom ze de eis van de Bosnische Ser viërs op een eigen staat in Bosnië - volgens beide bemiddelaars een staat in een staat - onaccep tabel vonden. Owen en Vance legden ook hun plan aan Milose vic voor om Bosnië-Hercegovina in tien autonome provincies te verdelen. Volgens Vance rea geerde Milosevic daarop door te zeggen dat hij alles zou doen om vrede mogelijk te maken. De Servische leider wordt algemeen beschouwd als aanstichter van de oorlog in Bosnië. Owen en Vance waren naar Bel grado gereisd in de hoop de steun van Milosevic te krijgen, omdat hij mogelijk de enige is die de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, tot concessies kan dwingen. Karad zic wil een eigen staat om deze uiteindelijk bij Servië aan te kunnen sluiten. De Kroaten in Bosnië zijn voorlopig de enigen die met de VN-plannen hebben ingestemd. De Bosnische minister van Bui tenlandse Zaken Haris Silajdzic riep het Westen woensdag in Bonn op vanuit de lucht Servi sche strategische posities te bombarderen en op die manier een einde te maken 'aan de grootste misdaad in de wereld geschiedenis'. Silajdzic en de commandant Sefer Halilovic waren op bezoek in Bonn op uitnodiging van de CDU, de christendemocratische partij van bondskanselier Helmut Kohl. Eerder op dag had Turkije een soortgelijk pleidooi gehouden. In een interview met het dagblad Hürriyet verklaarde de Turkse minister van Buitenlandse Za ken, Hikmet Cetin, dat het Wes ten met een olie-embargo ge dwongen moet worden tot een militaire interventie in Bosnië- Hercegovina. De Turken willen het plan voorleggen op de top van islamitische landen die op 11 januari in de Senagalese hoofdstad Dakar wordt gehou den. Volgens een vertrouwelijk rap port aan de EG-ministers van Buitenlandse Zaken hebben Ser vische troepen zich schuldig ge maakt aan verkrachting van ze ker 20.000 moslim-vrouwen en meisjes in Bosnië. Massale ver krachting is gebruikt „als oor logswapen", staat in het rapprt dat gisteren is gepubliceerd door het Britse dagblad The Indepen dent. Volgens het tussentijdse rapport zijn verkrachting en dreigement met verkrachting ge bruikt - en worden nog steeds gebruikt - in de politiek van etnische zuiveringen om moslims te verdrijven uit hun woningen. 1 Jeruzalem (dpa/afp/rtr) - Is raël en Syrië zijn in het ge heim overeengekomen een verdresverdrag te sluiten, meldde de Israëlische staats radio woensdagavond zich beroepend op Egyptische di plomatieke bronnen. Een woordvoerder van premier Yitzhak Rabin sprak het be richt echter tegen. Volgens de radio bemiddelde Egypte tijdens de vorige zomer tussen gezanten uit Jeruzalem en Damascus en werd overeengeko men dat Israël zich uit een deel van de in 1967 veroverde hoog vlakte van Golan zou terugtrek ken in ruil voor officiële beëindi ging van de oorlogstoestand door Syrië. Vijf jaar daarna zou den beide landen dan een vre desverdrag sluiten en zou Israël verder gebied ontruimen. Naar de Jeruzalem Post woens dag eerder meldde, onder aanha ling van Israëlische hoge ambte naren, voerden Israël en aarts vijand Syrië geheime besprekin gen in een Europese hoofdstad, Rome of Parijs. Volgens de krant viel het overleg 'zogenaamd' buiten het kader van de vredes besprekingen over het Midden- Oosten. Israël zou drie afgevaardigden hebben gestuurd van het bureau van premier Yitzhak Rabin en net ministerie van Defensie. „Na net overleg waarvan het onder werp niet is onthuld, hebben de Israëlische vertegenwoordigers bet plan voor een territoriale discussie geponeerd. De Syriërs mformeerden hun gesprekspart ners kort daarna telefonisch dat er geen behoefte was aan een tweede ontmoeting", meldt de krant. Het officiële Midden-Oosteno- verleg tussen Israël en Syrië, Jordanië, Libanon en de Pales- tijnen onder toezicht van de Ver enigde Staten is opgeschort tot na20 januari, de dag van de inauguratie van Bill Clinton als nieuwe president van de VS. Bij deze onderhandelingen heeft Sy rië geëist dat Israël zijn troepen volledig terugtrekt van de Go- lan-Hoogvlakte, die sinds 1967 door de joodse staat wordt bezet. Israël stelt echter volledige vrede als voorwaarde voordat het een eventuele terugtrekking wil be spreken. FOTO AP Somaliërs wachten bij Amerikaanse vliegtuigen die zijn volgeladen met hulpgoederen. Waarschuwing Boutros Ghali als resultaat vredesconferentie uitbüjft Addis Abeba (dpa/afp) - In de vredes- gesprekken onder VN-toezicht tussen 14 Somalische facties in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba tekende zich ook gisteren na drie dagen overleg, nog in de verste verte geen akkoord af. Verwacht werd dat de onderhandelin gen tot het weekeinde kunnen gaan duren. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali, die twee dagen als voorzitter fun geerde maar gisteren vertrok, waarschuw de de krijgsheren dat de wereld haar geduld met Somalië verliest. De krijgsheren stemden in beginsel in met een nationale verzoeningsconferentie, maar bleven van mening verschillen over de vraag waar deze moet worden gehouden en wie zo'n treffen moet voorbereiden. Naar verluidt kwamen rond tien delegaties met gezamenlijke voorstellen, maar wer den deze verworpen door de overige groe pen onder leiding van generaal Mohammed Farah Aidid, die het grootste deel van Mogadishu beheerst. Vooral Aidid vecht de rol van de VN aan en maakte tot dusverre de meeste bezwaren op de conferentie in Addis Abeba, die een initiatief is van de VN-secretaris-generaal. Aidid weigerde tot dusverre akkoord te gaan met de ontwapening van de milities en wil ook de representativiteit niet erken nen van verscheidene facties die door Bou tros Ghali zijn uitgenodigd. Hij verwijt de VN inmenging in de binnenlandse aangele genheden van Somalië. Tussen 10 en 20 januari worden 930 Au stralische soldaten in Somalië verwacht als aanvulling op de militairen uit dat wereld deel die al in het Oostafrikaanse land zijn in het kader van de VN-operatie Herstel Hoop. Dit heeft een Australische militaire woordvoerder gisteren gezegd. De 'verse' Australiërs gaan de Amerikanen vervangen in het cruciale gebied Baidoa, in het zuidwesten van Somalië, aldus kapi tein Nigel Catchlove. Het aantal buiten landse militairen op Somalische bodem neemt gestaag toe sinds het begin van de operatie Herstel Hoop op 9 december. „Dinsdag om middernacht waren het er ruim 29.000, van wie bijna 21.000 Ameri kanen", aldus de Amerikaanse militaire woordvoerder, kolonel Fred Peck. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De zevenvoudige Ita liaanse oud-premier Giulio Andreotti is in een bittere strijd gewikkeld met de New York Times en met politieke tegenstanders, die zijn naam 'te schande gemaakt zouden hebben. Daarbij schuwt hij de subtiele bedreiging niet. In een op oudjaarsdag gepubli ceerd artikel presenteerde de N.Y. Times de 74-jarige Andreotti als een gevallen leider, 'wiens reputatie besmet is ge raakt door de getuigenissen van tenminste vier voormalige maffi osi". Daarna volgde een samen vatting van feiten die de Itali aanse pers al eerder had gepu bliceerd. De vier 'pentiti' wezen de in maart vermoorde christen democratische Europarlementa riër en voormalige burgemeester van Palermo, Salvo Lima, aan als de man die in Rome de belangen van de maffia behar tigde. En de Romeinse be schermheer van Lima was de door een van de pentiti ook met name genoemde Andreotti. Andreotti, die in de afgelopen maanden zijn politieke impe rium ineen heeft zien storten reageerde tegen zijn gewoonte in furieus. Hij dreigde met maatre gelen tegen de krant en kondig de aan dat hij daarvoor 'Ameri kaanse vrienden' zou inschake len. De beschuldigingen van de N.Y. Times omschreef hij als een kritiekloze 'weergave van het lasterlijke proza van kwaadwil lige politici', die hem 'met maffi ose methoden' zouden bestrijden en daarvoor de verklikkers van de maffia beschuldigingen aan het adres van Lima en Andreotti in de mond zouden leggen. Andreotti's pijlen der wrake richten zich daarbij vooral tegen Leoluca Orlando, de oud-burge meester van Palermo, die tegen woordige de antimaffiapartij La Rete (Het Netwerk) leidt. Orlando heeft Andreotti regel matig omschreven als de gehei me leider van een politiek-maffi- ose kongsi die op Sicilië de dienst uitmaakt. Andreotti heeft op zijn beurt Orlando altijd als een gezworen vijand bestreden en is daarbij nu tot nauw verhul de bedreigingen overgegaan. Daarvoor heeft hij de originele vorm gekozen van een parafrase van de aanklacht van de' Ro meinse consul en literator Cicero tegen Catilina, de patriciër die in het jaar 62 voor Christus om kwam na een mislukte poging tot staatsgreep. De venijnige open brief, die gis teren door La Stampa werd ge publiceerd, is gericht aan een niet met name genoemde 'sena tor', maar uit verwijzingen naar Sicilië en indirecte citaten blijkt dat het alleen kan gaan om Or lando, die inderdaad lid is van de Senaat. 'Cicero jr.', het pseudoniem van Andreotti, beschuldigt zijn te genstander ervan, dat hij met zijn 'infame propaganda de volksgeest vervuilt' en samen zweert tegen de Republiek. „De naam van Rome wordt bezoe deld en zijn vertegenwoordigers verdacht gemaakt", schrijft Ci- cero-Andreotti, die vervolgt, dat 'wij een nieuwe golf van laster niet langer kunnen tolereren. Gij hebt slechts één manier om aan Uw verdiende veroordeling te ontkomen. Kies zonder aarze len de weg van de eeuwige bal lingschap. Eenmaal bevrijd van uw opdringerige en vervuilende gezelschap zullen wij terugkeren Andreotti tot het opbouwende werk van alledag. In de hoop u NIMMER weer te zien, Marcus Tullius Ci cero Junior." Een niet mis te verstaan advies dat een sinistere bijklank krijgt, sinds het hoofd van de Italiaanse antimaffiabrigade eerder deze week bekend maakte, dat Orlan do met Kerstmis aan een moord aanslag is ontsnapt. Yan onze correspondent rrans Wijnands Bonn - Stefan Schwarz is 33 jaar. Politiek een, wat je noemt, 'jonge hond'. Twee jaar geleden werd hij tot z'n eigen verrassing, vanaf een onverkiesbare plaats toch in oe Bondsdag gekozen voor de onnsten-democratische CDU. n® aarfIje naar z'n vaartje. Pa- Pa Heinz was voor dezelfde par- J minister van Binnenlandse Hoi n van Rijnland-Pfalz toen j K°hl er minister-presi- rctv, Wj3s' Ziin moeder Marga- e oe eerste vrouw in het bestuur van de Jungen Union in dezelfde deelstaat. Twee broers, van wie een chef-redacteur van een Beriijnse radiozender is, en twee zusters. Een katholiek ge zin, afkomstig uit het Rijndal, halverwege Bonn en Koblenz. „Mijn moeder heeft vaak verteld hoe ze als meisje van 15 moest overgeven toen ze de eerste fo to's uit de concentratiekampen zag. Van mijn ouders heb ik geleerd dat je altijd de zwakke ren in de samenleving moet hel pen. Hoe belangrijk humaniteit en mensenrechten zijn." Stefan Schwarz heeft in een paar weken internationaal naam gemaakt. De aardige, ogen schijnlijk wat timide jongeman op de achterste Bondsdagbank jes staat sinds dagen onafgebro ken in het internationale schijn- werperlicht. Omdat 'ie zijn me de-parlementariërs in een bewo gen rede de gruweldaden in Bosnië schetste. „We hebben met Kerstmis dat aardige liedje 'Kling klokjes, klingelingeling' gezongen. Met de zin 'Lasst mich nicht erfrie- ren, öffnet mir die Türen; laat mij binnentreden, het is winter heden'. En wat gebeurt er in de praktijk? Mensen vriezen hulpe loos dood, hongerende mensen eten sneeuw, kinderen worden letterlijk gekruisigd." Stefan Schwarz houdt niet op de meest gruwelijke voorbeelden te noe men. Allemaal te bewijzen. Hij heeft getuigenissen zwart op wit en op video. Zijn naaste medewerkers noe men hem een gedrevene als het om mensen gaat. Waar ook ter wereld. In zijn schooltijd was hij klasse-vertegenwoordiger, in dienst vertrouwensman van de dienstplichtigen. Hij volgde een bankopleiding en brak zijn rech tenstudie af toen hij in de Bondsdag gekozen werd. Hij specialiseert er zich in militaire vraagstukken, ontwapening ui teraard. Hij zet zich in voor vrouwen en jongeren, voor be jaarden. De poging, om via uitzichtloze gedwongen vredesonhandelin- gen, de Serviërs te dwingen hun volkerenmoord te stoppen, noemt hij waanzin. Lord Owen een trieste figuur die zich voor een karretje laat spannen. In zijn onverbloemde uitspraken staat hij fractie- en partijgenoten die liever het ondoorzichtige diplo- matiek-parlementaire jargon ge bruiken, regelmatig op ziel en tenen tegelijk. Stefan Schwarz vindt dat poli tiek ook engagement betekent. Betrokken durven zijn, zeggen waar het op staat, in dit geval de vinger duidelijk beschuldigend richting Servië. Hij kan zich vre selijk opwinden als de parlemen taire pers in Bonn zich eindeloos drukker maakt over het aftreden van een minister dan over de beestachtige volkerenmoord op de Balkan. Het stimuleert hem des te meer in zijn acties de menselijke kant van de oorlog onder ieders aan dacht te brengen. „We weten alles. Laat niemand later ooit zeggen dat 'ie het niet geweten heeft." YN overweegt uitsluiting Rode Khmer Phnom Penh - De Verenigde Naties overwegen de uitsluiting van de Rode Khmer van het vredesproces in Cambodja. Dat de Khmer daadwerkelijk buitenspel wordt gezet is onwaarschijn lijk, aldus gisteren een VN-woordvoerder in Phnom Penh. „Onze stellingname is altijd geweest de deuren open te houden", aldus de woordvoerder. De regering in Phnom Penh heeft voorgesteld de Rode Khmer een ultimatum te stellen: de verzetsbeweging zou zich voor 31 januari volledig moeten voegen naar het vredesakkoord van oktober 1991. Indien de beweging zich niet aan het ultimatum houdt, zou ze van het vredesproces moeten worden uitgesloten. Fleetwood Mac bij beëdiging Clinton Los Angeles - Fleetwood Mac, de popgroep die in de jaren '70 bekend werd, zal nog één keer optreden. Dat gebeurt bij de inauguratie op 20 januari van Bill Clinton als president van de Verenigde Staten. Bob Merlis van Warner Bros zei dat de Britse groep daarmee ingaat op een oproep van de beëdigingscommis sie van Clinton. Clinton gebruikte het nummer 'Don't stop (thinking about tomorrow)' uit 1977 als onofficieel muzikaal thema van zijn verkiezingscampagne. Branden in Londen na IRA-bommen Londen - De Britse politie heeft woensdag grote gedeelten van het centrum van Londen afgezet nadat in drie winkels branden waren uitgebroken die waarschijnlijk het gevolg zijn van bomaanslagen door het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De politie zei dat er geen meldingen van slachtoffers zijn. De branden braken uit in twee winkels in Oxford Street en in een boekhandel bij het station Charing Cross na telefonische waarschuwingen dat het IRA bommen had geplaatst. De tele foontjes, beide van een man met een Iers accent, waren binnengekomen bij nieuwsorganisaties die op hun beurt de politie inlichtten. Kinkel kandidaat voor leiding van FDP Stuttgart - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel wil voorzitter worden van de liberale Vrije Democrati sche Partij FDP, waarvan hij pas twee jaar geleden lid werd. Kinkel zei woensdag in Stuttgart dat hij zich kandidaat heeft gesteld voor de verkiezing van een nieuwe partijleider, tijdens het partijcongres in Munster in juni aanstaande. Kinkel (55) kan er vrijwel zeker van zijn dat hij FDP-leider Otto Lambsdorff opvolgt, nu zijn belangrijkste rivaal minister van economische zaken Jürgen Möllemann afgelopen zondag aftrad vanwege een schandaal. Kinkel meent dat de functie van minister te combineren is met partijvoorzitterschap. Moi en oppositie Kenya bereid tot gesprek Nairobi - President Daniel arap Moi van Kenya heeft ingestemd met een ontmoeting met oppositieleiders om te proberen de politieke crisis die is ontstaan na de verkiezingen te bezweren. Wanneer de partijen rond de tafel gaan zitten, is onbekend. De oppositie beschuldigt Moi en zijn Kenyaanse Afrikaanse Nationale Unie (KANU) ervan fraude te hebben gepleegd bij de door Moi gewonnen verkiezingen van verleden week. Moi, maandag beëdigd als president, heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen. Buitenlandse waarnemers die de verkiezingen hebben bijgewoond, hebben wel ongeregeldheden geconstateerd, maar hebben het woord fraude niet in de mond genomen. Abchazisch offensief afgeslagen Tiblisi - Abchazische strijdkrachten hebben zich woensdag teruggetrokken uit de posities rond de hoofdstad Soechoemi van hun naar afscheiding ijverende republiek. Soechoemi blijft daarmee in Georgische handen, heeft het persbureau Interfax gemeld. Na enkele dagen van hevige gevechten verklaarde het Abchazi sche ministerie van Defensie dat 'het tegenoffensief door de Abchazische strijdkrachten afgeslagen is en dat de strijdkrach ten naar hun eerdere posities terugkeren'. De strijd om Soechoe mi leidde ertoe dat de Georgische leider Edouard Sjevardnadze de VN-Veiligheidsraad verzocht te overwegen een internatio nale vredesmacht te sturen. De Georgische regering stuurde in augustus troepen naar Abchazie met het doel de guerrillastrij ders van de verdreven president Zviad Gamsachoerdia te verjagen. Hurd: Falkland» zijn Brits Buenos Aires - De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Douglas Hurd (zie foto) heeft woensdag in het hol van de leeuw de Britse soevereiniteit over de Falkland-eilanden be vestigd. Hurd zei dat in Bue nos Aires aan het begin van een driedaags bezoek aan Ar gentinië. Hurd is de eerste Britse minister van buiten landse zaken in 26 jaar die Argentinië bezoekt. Zijn be zoek is ook het eerste op kabi netsniveau sinds de oorlog om de Falkland-eilanden in 1982. Argentinië bezette toen de ar chipel in het zuiden van de Atlantische Oceaan - op 400 kilometer van het vasteland van Argentinië - maar de Argentijnse bezettingsmacht werd verslagen door Britse troepen. Groot-Britannië en Argentinië strijden al sinds 1833 om de eilanden. Hurd vertelde journalisten dat hij president Carlos Menem en andere Argentijnse politici wil ontmoeten om de 'bilaterale relaties' tussen beide landen te versterken. Enkele uren voordat Hurd in Argentinië landde, verklaarde Menem nog dat zijn land voor 2000 de controle over de Islas Malvinas - de Argentijnse benaming voor de eilandengroep - zal overnemen. Brussel (anp) - België moet in de periode tot 1997 voor circa 19 miljard gulden aan extra bezuinigingen doorvoeren. Alleen op die manier kan het overheidstekort worden te ruggebracht naar de 'Maas trichtnorm' van 3 procent van het bruto nationaal pro- dukt (BNP), stelt het Vlaams werkgeversverbond VEV in een reactie op de forse stij ging van het tekort over 1992. Het tekort op de federale begro ting van België blijkt over 1992 uit te komen op rond 21 miljard gulden, circa 1,5 miljard gulden hoger dan voorzien. Als daar de tekorten van de sociale zeker heid en die van de afzonderlijke regio's bij worden opgeteld komt het tekort uit op tenminste 24 miljard gulden, rond 6,2 procent van het BNP. De regering van Jean-Luc Dehaene had gehoopt het tekort terug te kunnen bren gen van 6,3 procent in 1991 naar 5,7 procent in 1992. Daling van het overheidstekort is noodzakelijk wil België rond 1997 kunnen voldoen aan de toetredingsvoorwaarden voor de derde fase van de Economische en Monetaire Unie (EMU). D( tegenvallende economische groe en hogere rentelasten hebber volgens de ministers van finan ciën en begrotingsbeheer echtei roet in het eten gegooid. In een eerste reactie op de tegen vallende cijfers zei Dehaene tocl te willen vasthouden aan eer verdere daling van het over heidstekort tot 5,2 procent ir 1993. Volgens de Vlaamse werk gevers kan dat echter alleer maar als wordt gesnoeid-in de sociale zekerheid en meer over heidstaken worden geprivati seerd. Voorts dient de overheic zich meer in te zetten voor eer beheersing van de loonkoster om stabiele werkgelegenheic mogelijk te maken. Voor de werkgelegenheid ir Vlaanderen is 1992 overigen.' een rampjaar. Eind decembei telde deze gemeenschap die als de economische motor van Bel gië kan worden gezien, bijna 200.000 werklozen, liefst 18 pro cent meer dan een jaar daarvoor Zorgwekkend is volgens dë Vlaamse regering vooral de toe name van de werkloosheid ondei jongeren beneden de 25 jaar. Deze nam in een jaar tijd met bijna 20 procent toe.

de Stem | 1993 | | pagina 5