- de stem e Aruba: Betico Cróes regeert over het graf Middeleeuwen herleven in belegerd Sarajevo Mini-drama rond diepvriesgraf eerste mevrouw Van Rossem Deportatie Palestijnen werkt als boemerang tegen Israël OVERIGENS Betuwelijn Twee maten Klant DE STEM- Portugese aut< Aanpak kinder) via de vreemde) ACHTERGROND Horribila Toch NOG MAAR EVEN over Bosr f'Jtg van de beschaafde wereld on eind te maken aan de slachting c hieest gruwelijke martelingen, die de nazi-misdaden in de Tweede We dan het stadium van algehele veron 'n schril contrast daarmee staat het verenigde Staten, Groot-Brittanni internationale gemeenschap de Iraa toom proberen te houden. Baghdad *et te installeren op een plaats die *'e, het regime daar krijgt een paar weg te halen op straffe van een mat Uiteraard met de zegen van de Vere weg geldt boven bepaalde delen v i®3*80 gevechtsvliegtuigen. Net zoi 81 drie maanden geleden een vlie nercegovina hebben afgekondigd, vliegverbod boven Irak met gewelc ®r geen haan naar kraait als Servisi oen dodelijke lading boven Bosnisc natuurlijk, je kunt beide zaken niet en ook de militaire omstandig wiaar toch overheerst het gevoel flemeten. DE STEM DONDERDAG 7 JANUARI 1993 Bij koninklijk besluit werd 1992 voor de Britten dus een 'an nus horribilis' ofwel een 'af schuwelijk jaar', en niet zoals het immer fijngevoelige bou levardblad The Sun het ver taalde 'een jaar om je gat mee af te vegen'. En een rotjaar was het ook, zeker voor de Windsors. Ga maar na: drie koninklijke hu welijken naar de knoppen (waarvan één hernieuwd ge sloten, dat van Anne), Windsor Castle in de fik, lulli ge biografieën en -een shitte belastingaanslag voor hare majesteit. Met zoveel volkse misère werd Elizabeths 40-jarig rege ringsjubileum vrolijk als een vroegtijdig uitgevallen kerst boom. Andere gezinnen in dit land konden meepraten over horri- bila: iedere minuut kwam er een werkloze Brit bij (de psy chologische grens van drie miljoen zal spoedig worden overschreden), iedere zes mi nuten ging een Brits bedrijf failliet, iedere zeven minuten namen de hypotheekbanken een huis in beslag en kwam een Brits gezin op straat te staan. In Londen sliepen, voor zover bekend, iedere nacht 3000 mensen 'rough'. Hun huis, bed en deken was één en hetzelfde waterproof karton, made in Japan. Een jaar om snel te vergeten was het voor Neil Kinnock, de geflopte Labourleider, én voor de verzamelde Engelse onderzoeksbureau's die alle maal miskleunden in hun voorspellingen van de verkie zingsuitslag. Overigens, had John Major vooraf geweten wat voor poli tieke horribila hem allemaal te wachten zou staan dan had hij misschien wel beleefd zijn plaats gelaten aan Kinnock. 1992 bracht 'Dear John': de valuatie van sterling, 'Maas- tricht'-revolte in de Conserva tieve Partij, alweer barones Thatcher, Saddamgate, mijn werkerscrisis, cultuurminister David Mellor, klagende Windsors, een gegriefde Clin ton, de boze Mitterrand, een geïrriteerde Kohl, een pissige Lubbers etc. Kevin Maxwell erfde van zijn vader Robert het grootste bankroet uit de Engelse ge schiedenis: 1,3 miljard gulden. Zonder inkomen meldde de ex-miljonairszoon zich bij het GAK en krijgt nu een uitke ring van 436,50, gulden per week. Door Maxwell gedu peerde pensioenhouders ston den er bij en konden alleen maar huilen. Door Bob van Huët De Engelse entertainer Tom my Steele deed dat ook. Vijf tien jaar werkte hij aan zijn musical 'Some Like It Hot', maar al na drie maanden vond West End het niet meer leuk: miljoenenflop. Adel verplichtte nauwelijks. Darius Guppy (zo heet hij echt), getuige bij het huwelijk van Graaf Spencer (Diana's broer), draaide de nor in we gens oplichting van een verze keringsmaatschappij toen bleek dat hij een diamanten- roof uit zijn kostbare New Yorkse hotelsuite zelf had ge regisseerd, en nog slecht ook. Vrouwe Justitie bekeek ver der de rampzalige coiffure van de arme, in een 'egel' veranderde, Julie-Anne Ar- mitage en schonk haar 25 pond schadevergoeding we gens een criminele off-day van haar kapper. De tabloids, de boulevard kranten, hadden voor horribi la geen koninklijk besluit no dig en produceerden die vaak zelf. Wat te denken van de fotograaf die de nabestaanden van een slachtoffer van een IRA-aanslag dagenlang ver volgde en hen tenslotte klem zette met het verzoek: 'droe vig te kijken voor de foto'. In 1992 hadden meer Britten daar alle reden toe. Dacht even een bijzonder voorval te kunnen melden. Aan de benzinepomp staat een auto onbemand. Je denkt dus: die chauffeur is even betalen en komt er zo aan. Na vijf minuten nog steeds wachten. Het geduld neemt af. Wat blijkt? De automobilist staat binnen een kop koffie te drinken, met uitzicht op de chauffeur die geërgerd wacht tot hij eindelijk zijn tank kan vullen. Maar hij maakt geen aanstalten tot enige spoed. Opmerkelijk, nietwaar geachte pompbediende, dat een klant zo aan zichzelf en zo weinig aan anderen denkt? Kunt u daar niks aan doen? „Ach meneer", zegt de man aan de kassa van het tankstation, „er was hier laatst iemand die zijn auto aan een pomp parkeerde en op zijn gemak in de telefooncel een gesprek van een kwartier ging voeren Niks bijzonders dus. Het komt vaker voor. HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur® 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. CT1 Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. s Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Morgen gaat Aruba naar de stembus om een nieuwe Eilandsraad, het parlement, te kiezen. De MEP van de zes jaar geleden overleden Betico Croes, de architect van de aparte status van het eiland, gooit opnieuw hoge ogen. Door Ton de Jong OP 26 NOVEMBER 1986 is hij, de 'Bolivar van Aruba' overle den aan de gevolgen van een verkeersongeval, maar zes jaar later is hij nog prominent aan wezig. De verkiezingen die morgen op Aruba worden gehouden zijn voor een deel nog steeds de verkiezingen van Betico Croes. De door hem opgerichte MEP, nu aan de macht met premier Nel Obuder, koketteert nog steeds met hem. Regelmatig verschijnen oude beelden van een - soms huilen de - Betico op de tv waarin hij de bevolking oproept op de MEP te stemmen. Betico is de mascotte van twee partijen. Zoon Glenbert doet aan de verkiezingen mee met de nieuwe OLA-partij, de Organi- tacion Liberal Arubiano. Ook hij gebruikt om kiezers te trek ken het imago van zijn vader. Tijdens de tv-uitzendingen waarin hij verschijnt, is altijd een grote foto van zijn vader te zien. De jonge Croes zegt dat de OLA de erfenis van zijn vader wil uitdragen, maar volgens protesterende familieleden mis bruikt hij die ten eigen politiek gewin. OLA maakt kans op een enkele zetel, maar de echte strijd gaat tussen premier Oduber en zijn voorganger Henny Eman (AVP). Beiden hopen op een absolute meerderheid. Aruba is vandaag en morgen drooggelegd. De horeca en win kels mogen die dagen op last van de overheid geen alcoholi sche dranken verkopen. De regering wil door de maatre gel voorkomen dat de verhitte gemoederen stuurloos worden en de Arubanen elkaar massaal te lijf gaan. Een overzichtelijk vuistgevechtje is overigens heel gewoon. Ruim 45.000 stemgerechtigden kunnen een keus maken uit 199 kandidaten en acht partijen. Behalve een lijstnummer heb ben de partijen ook een kleur gekregen. Vlaggen met die kleuren wap peren overal, levensgrote foto's domineren het straatbeeld, de verfwinkels zijn uitverkocht. Hard toeterend rijden de par tijen in optocht over het eiland terwijl ze met vlaggen in de kleur van hun partij uit de autoramen zwaaien. Er worden ook andere manieren gebruikt om de gunst van de kiezers te winnen. Zo is een aantal huurders van volkswo ningen vlak voor de verkiezin gen meegedeeld dat de raad van ministers heeft besloten dat de bewoners de woningen tegen taxatiewaarde kunnen kopen. De Arubanen gaan morgen voor de tweede keer naar de stembus sinds het eiland in 1985 de status aparte kreeg. Aruba weekte zich los van de Antillen, maar bleef binnen het Konink rijk der Nederlanden wachten op onafhankelijkheid. Dat doel wordt niet meer nage streefd, maar hoe de verhouding met Nederland dan wel moet worden is hoogst onzeker en ingewikkeld. Een besluit óver Aruba is ook een besluit over de rest van de Antillen. Aruba is kwestbaar afhankelijk van het Amerikaans toerisme. In de euforie van de snelle groei is er veel misgegaan. De rege ring stelde zich lichtvaardig ga rant voor hotelplannen die door mafioze Italianen met verve werden gepresenteerd. De staketsels van drie niet afge bouwde hotels bederven nu het uitzicht van de vijfhonderddui zend toeristen die jaarlijks Aru ba 'doen'. Als de hotels worden voltooid, geeft dat weer proble men op de arbeidsmarkt. Er komen dan rond 4.000 arbeids plaatsen bij waarvoor het per soneel uit het buitenland moet komen omdat dat op Aruba niet aanwezig is. Aruba kent geen werkgelegen heidsprobleem, maar dat wil overigens niet zeggen dat ieder een werkt. Een deel van de beroepsbevolking, al dan niet verslaafd aan drugs, houdt de arbeidsmarkt voor gezien en gaat naar Curagao of naar derland. De aftocht van Arubanen is het enige probleem. In de ha, bij de hotelbouw zijn de wegë, het onderwijs, sociale voorzie ningen, de woningbouw en 1, milieu voor het gemak ma even vergeten. Er ligt nu een nationaal ont\ kelingsplan klaar voor de perjj de 1993-1997. De kosten gen 760 miljoen gulden, mS5 zoveel geld is er niet. Het eilar., staat er overigens financieel lang niet zo slecht voor J Curasao. Er zullen prioriteiten moeten worden en daar gaat hé:| in de verkiezingstrijd ook J beetje om. Maar hét thema is de corruptij In 1992 maakte de plaatselijk journalistiek overuren om; schandalen rond ministers hun familieleden te kunne; melden. Het is niet dat de politieke partijen" vooral daar over willen Van onze Haagse redactie od Den Haag - Zonder Betuwe- liin is het internationale goe- derenvervoer per spoor ten dode opgeschreven. Niet aan- I leggen van de speciale spoor- hJ lijn tussen Rotterdam en het jjJ I nuitse Ruhrgebied kost al- va leen bij NS Goederen al 2500 arbeidsplaatsen. Te 4* v ;§n Graven delven in de sneeuw in Sarajevo FOTO AP rrrfartrfni De inwoners van Sarajevo hebben urgentere zorgen dan de opgeschorte vredesbesprekingen in Genève. Terwijl de onderhandelaars in Zwitserland tegen elkaar tekeergaan, sterft de stad. Door Joel Brand (The Times) HET NU al negen maanden du rende beleg door de Servische rebellen heeft, in combinatie met de ijzige Balkanwinter, van het eens zo trotse en mooie Sarajevo een verwoeste ge meenschap gemaakt zonder zelfs de meest essentiële voor zieningen. Het is een terugval naar de primitieve omstandigheden van een middeleeuwse stadstaat. Op dinsdag, met een tempera tuur van min 14 graden Celsius de koudste dag sinds het begin van de belegering, werden de inwoners van Sarajevo weer ge wekt door mortier- en geweer vuur. Ze brachten de dag ril lend door in hun gebombar deerde huizen zonder elektrici teit en met slechts een schamel beetje brandhout. Sinds het beleg van Leningrad is geen enkele Europese stad er zo slecht aan toegeweest als Sarajevo nu. Bijna alle rege ringsdiensten zijn ermee opge houden en de inwoners moeten het zelf maar zien te rooien. Er wordt voedselhulp gedistri bueerd onder de inwoners en de ernstig zieken kunnen nog te recht in het ziekenhuis. Waarschijnlijk zullen echter duizenden mensen sterven die de vrieskou niet meer kunnen trotseren om water, voedsel en hout te zoeken en dat is nog niet eens de meest pessimistische voorspelling. Bovendien zullen bij beschietingen en acties van sluipschutters doden en gewon den blijven vallen. Veel van wat er in de Bosnische hoofdstad gebeurt is niet direct levensbedreigend. Wel heeft het een grote invloed op het dage lijks leven van de bevolking, dat nu veel wegheeft van het leven hier van honderd jaar geleden. De enigen in Sarajevo die over benzine beschikken zijn buiten landse journalisten, het leger en de ziekenhuizen. Openbaar ver voer bestaat niet meer. Kinderen en volwassenen trek ken sledes met water voort over de met ijs overdekte wegen. Op het besneeuwde wegdek staat een oude vrouw in een bontjas, plastic flessen water aan haar voeten, de handen ineengesla gen, en smeekt de weinige au to's die langskomen haar een lift te geven. Bij de barakken van de Vere nigde Naties in Sarajevo staan kinderen en jonge meisjes uit wat eens het meest welvarende Oosteuropese land was achter het prikkeldraad en bij de in gang in de hoop dat een van de soldaten hun wat eten zal ge ven. Joegoslavië was een communis tisch land waar altijd genoeg te koop was. Maar op de grote markt in Sarajevo is nu vrijwel niets meer te krijgen. De meeste mensen kijken alleen maar wat rond, rillend van de kou. Een professor die tot voor kort over de verworvenheden van het moderne leven beschikte - magnetron, videorecorder - staart nu naar een klein houto ventje van oud schroot en vraagt zich af of hij het zich kan permitteren het te kopen, of of hij het zich kan permitteren het niet te kopen. Sarajevo raakt in hoog tempo ontbost. Van de parken in de stad, eens vol bomen, is weinig meer overgebleven dan velden met boomstronken. Voor de mensen die hout zoeken om te overleven is niets veilig: park bankjes, schappen uit verwoeste winkels, telefoonpalen en hele verlaten gebouwen. De meesten zijn niet bereid of in staat de hele dag buiten in de kou te blijven, op zoek naar hout om hun huis te verwar men. Vaak verbranden de men sen alles waar ze maar de hand op weten te leggen, zoals plastic kratten, om maar warm te blij ven. Een technisch student die met zijn vriendin in een torenflat woont stopt een schoen en een t-shirt in het kleine houtfornuis dat hij twee maanden geleden heeft gekocht. Hij heeft het grootste deel van het meubilair al opgestookt. Er is al meer dan een maand geen elektriciteit meer in Sara jevo en elektrische apparaten als straalkachels en computers zijn nutteloze herinneringen ge worden aan een ander tijdperk, toen je licht kon krijgen door een schakelaartje over te halen. Nu is de stad bij het vallen van de avond in het duister gehuld omdat er geen kaarsen zijn en ook geen batterijen voor zak lantaarns: die zijn in de eerste maanden van het beleg al opge bruikt. Televisie Bosnië-Hercegovina blijft ondanks het beleg uitzen den, al kan het station alleen nog in de Bosnische hoofdstad ontvangen worden omdat de zenders ofwel vernietigd zijn overwel in handen van de Ser vische rebellen. In een stad zonder elektriciteit kunnen echter alleen diegenen met generators én brandstof het station bekijken: buitenlandse journalisten en een paar rege ringsinstanties. Hetzelfde geldt voor de Bosnische radio, de meeste mensen kunnen niet luisteren naar wat er wordt uit gezonden. De enige directe nieuwsbron die de bevolking nog ter beschik king staat is het dagblad van Sarajevo, Oslobodjenje. Het telt nog maar tien pagina's, op klei ner formaat, en de oplage is een fractie van die van voor de oorlog om papier uit te sparen. De kleur van de krant is iedere week anders, afhankelijk van wat voor papier de redactie kan krijgen. Deze week is de krant wit, maar vorige week was Os lobodjenje blauwgroen. Na negen maanden beleg is er nu echter vrijwel geen papier meer te krijgen in de stad en de redactie zegt dat de krant waar schijnlijk binnenkort zal moe ten teruggaan naar een pagina per dag opdat er tenminste nog iets is wat de inwoners van Sarajevo op de hoogte houdt vah de ontwikkelingen rondom hen. De telefooncentrale buiten Sa rajevo ligt sinds de zomer plat, maar zo nu en dan doen een paar telefoons in de stad het nog. Een vrouw die als vertaalster werkt voor de Bosnische presi dent vertelt dat ze maandag morgen wakker werd van een vreemd geluid dat ze niet kon thuisbrengen. Op een gegeven moment realiseerde ze het dat het haar telefoon was, die al maanden had gezwegen. Om de een of andere reden deden ongeveer 1000 telefoons het maandag ineens weer. Nie mand verwacht dat het van lan ge duur zal zijn. Veel van de schade die de oor log, of een combinatie van de oorlog en de winter, heeft aan gericht was totaal niet voorzien en het zal tientallen jaren ver gen voor die is hersteld. De centrale verwarmingssyste men door de hele stad bevriezen en de leidingen en radiatoren in de huizen beginnen te scheuren en barsten. Nu houdt iedereen zijn hart vast voor de riolering van de stad. Zonder stromend water bevriest het rioolwater en begeeft het hele rioleringssys teem het. Al drie jaar ligt de voormalige Belgische beursgoeroe, thans parlementslid, Jean-Pierre van Rossem met overheden overhoop over het diepvriesgraf van zijn eerste vrouw. Van onze correspondent Bert Schampers De eerste echtgenote van Jean- Pierre van Rossem ligt begraven in het Oostvlaamse Knesselare. Deze gemeente bleek in 1990 als enige bereid om Niki Annys een laatste rustplaats te gunnen. Het bijzondere was dat het graf aangesloten moest kunnen wor den op een koelinstallatie. Die is helaas momenteel defect. Van Rossem zelf staat bij Knes selare bovendien nog in het krijt voor het onderhoud en de aan hem verleende concessie. Een ex-minister bestrijdt daar naast nog altijd de wettelijk heid van het graf. Stof genoeg voor een vermakelijk Vlaams mini-drama. Jean-Pierre van Rossem is altijd wel al een buitenbeentje ge weest. Een genie, volgens zijn vader, met wie de Vlaamse poli ticus-oplichter in onmin leeft. Een schurk volgens vele ande ren.,^ ,RK.„ ir Beïnvloed door misschien wel George Orwell, professor Zon nebloem of een middelmatige sience-fiction roman, dacht Van Rossem zijn overleden echtge note Niki Annys voor het nage slacht en de wetenschap te kun nen bewaren door haar 'in te vriezen'. De gemeenteraad van het Oost vlaamse Knesselare bleek ge voelig voor de argumenten van Van Rossem, maar was vooral Jean-Pierre van Rossem ..nog steeds niet betaald.. foto anp geïnteresseerd in de schenking van 12.500 gulden, die Van Ros sem in het vooruitzicht stelde en uiteindelijk ook betaalde. Het bedrag voor de concessie, die aan Van Rossem werd ver leend, werd bepaald op 4.300 gulden, maar dat geld heeft de 'Libertijn' nog altijd niet over gemaakt. Zo coulant als de gemeente Knesselare handelde, zo moei lijk deed de toenmalige Vlaamse minister van binnenlandse aan gelegenheden, Van den Bossche. Hij vernietigde het gemeente raadsbesluit van 30 april, waar mee Van Rossem zijn Nikki diepgevroren kon bewaren. Volgens Van den Bossche han delde Knesselare niet volgens de wet en bovendien, oordeelde de minister, zou zo'n diepvries- graf met mevrouw tVw. Rossem erin de openbare* orae"l?uhnen verstoren en wes het verder ook niet erg hygiënisch om iemand in een soort koelkast te begra ven. De gemeenteraad van Knessela re trok zich weinig aan van de beslissing van de minister. De aanleg van een elektrische ka bel naar het graf werd alvast goedgekeurd, al vernietigde Van den Bossche ook dit raadsbe sluit weer. Jean-Pierre van Rossem is in middels hertrouwd, maai M neemt niet weg dat de vroeger) beursgoeroe en verzamelaar vi; Ferrari's het niet kon verkroM pen dat er gesjoemeld werd md| het graf van zijn eerste ec note. Samen met de gemeente Kneil selare trok Van Rossem naar dj Raad van State, met het verzot; de ministeriële besluiten te ver nietigen. In afwachting van eej definitieve uitspraak werd, ze| als dat gaat, schorsing vraagd. In het juridische geschil aanvankelijk de minister aan del winnende hand, hoewel burge meester Schrans van Knesselare zich vanaf het begin beriep oj de autonomie van zijn gen te. Eind december 1990 verwieijl de Raad Van State het verzoek om schorsing. De burgemeestei| wilde uit menselijke overweg» gen de stekker echter nog niel meteen uit het gekoelde graj| trekken. En nu, twee jaar later, lijkt hej] tij zich te keren. In een a" aan de Raad van State staat da|| de Oostvlaamse gemeente Knes selare wel degelijk bev was, dat het diepvriesgraf hele maal niet in strijd is met dj! openbare orde en dat met,dj) hygiëne wel goed zit. Het laatste woord-, is aan dt| Raad van Stale fn" Brussel, vinden ze het in Knesselare oo|| tijd worden dat Van Rossen' eens met de centen voor de grafconcessie over de brug komil en dat het Kamerlid ook het| onderhoud voor zijn rekening| neemt. Misschien is het juist door ach'| terstallig onderhoud, dat de elektrische koelinstallatie, did mevrouw Van Rossem op ten» peratuur moet houden, alweel een tijdje stuk is. De deportatie van 415 Palestijnen door Israël wordt na drie weken touwtrekken ook in Jeruzalem betreurd. Het besluit - te snel genomen, meent men nu in regeringskringen - dreigt als een boemerang te werken. Door onze correspondente Willy Werkman HET DRAMA rondom de 415 Palestijnse aanhangers van de Hamasbeweging, die nu al drie weken op een ijskoude heuvel top in Zuid-Libanon bivakke ren, is niet alleen een ernstige aanslag geweest op de mensen rechten, maar heeft bovendien ook van Israël zelf een prijs geëist. Kennelijk wordt het overhaaste en ondoordachte regeringsbe sluit nu in Jeruzalem toch wel betreurd, en misschien gaat ook het geweten wel een beetje kna gen. Want begin deze week liet de Israëlische minister van justitie David Libai weten, dat de de portatie-beslissing een „ernsti ge maatregel is geweest, waar bij mensen het land zijn uitge wezen, zonder de kans te heb ben gehad zich te kunnen ver weren." Zeer ongebruikelijk natuurlijk voor een minister, die toch ge acht wordt zich solidair met zijn eigen regering te verklaren, en daarom des te opvallender. Want de klap, die premier Yit- schak Rabin dacht te hebben uitgedeeld aan de Hamas-aan- hangers in bezet gebied, speelt als een pijnlijke boemerang op Israël terug. De rapporten over de interna tionale kritiek stapelen zich in het ministerie van buitenlandse Yitschak Rabin foto ap zaken op. Zelfs de aankomende Amerikaanse president Bill Clinton is boos, en het Intifada- geweld op de bezette Westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook is alleen maar toege nomen. Erger nog, zeer binnenkort staat Israël weer een veroorde ling van de Veiligheidsraad te wachten, zeker als de tweede afgezant die de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Boutros Ghali de komende da gen naar Israël stuurt, ook met lege handen thuis komt. Wat Jeruzalem betreft gaat het in feite om een aantal misreke ningen. Yitschak Rabin drukte de regeringsbeslissing over de deportatie door, niet alleen uit wraak op de moord op een paar Israëlische soldaten, maar ook in de overtuiging hiermee het vredesproces een dienst te be wijzen. Door een groot aantal activisten Ruk van de Hamasbeweging - zich tegen het vredesproces meil Israël verzetten - over de grensl te zetten, dacht hij, wordt del druk op de PLO, die in vergeüj-1 king met de Harnas toch aljl gematigd beschouwd kan wor- den, weggenomen. Maar het tegendeel bleek waar de PLO stelde zich juist solidair') op met de Harnas en de Intifa- da-emoties tegen de Israëlische, bezetting liepen hoog op. Zelfs de prominente PaletijnsU leider Faisal Hoesseini heeftal) gezegd dat de Palestijnen optie van de hervatting van 'gewapende strijd' opnieuw ijl overweging moeten nemen, j Libanon bleek ook, tot Israels stomme verbazing, voor tal- eerst niet bereid te zijn de bal-, lingen op haar grondgebied tod j te laten. Was Israël in het verleden b staat Palestijnse ballingen zon- der meer over de grens te zet-1 ten, ditmaal hield het Libanese leger, vast wel op het dringend verzoek van de Syriërs, de 415 tegen. En dit alles niet in het mins',, omdat de regering de deportatiej 24 uur had moeten uitstellen, bj afwachting van een uitspraak,: van het Hooggerechtshof bJ Jeruzalem, dat op verzoek van, advocaten van de ballingen bj allerijl bijeen was geroepen. In feite zou Yitschak Rabin, als hij het voor het zeggen z<A I hebben, de 415 gewoon in Ml niets doen verdwijnen. ,i Maar de realiteit is dat er zichj op de heuveltop in het Libanese^ niemandsland 415 menselijk6), drama's afspelen* waarnaar ®jl hele wereld kijkt. I En blijft kijken, totdat er een,i| oplossing voor hen is. Het z*J| Bill Clinton wel zijn, die met wjj I Democratische vlag in de han-;] I den Jeruzalem uit de hoge boon1; moet halen, waarin het drie w«-| ken geleden geklommen is. Lissabon (dpa) - De vliegramp het leven kostte, is volgens de riteiten veroorzaakt door hef gebleken uit het onderzoek var DC-10 van Martinair, verklaar sabon die betrokken zijn bij he van het ongeluk. Het toestel kwam in de greep or van de rukwinden toen het zich hé vijftien meter boven de lan- ov dingsbaan bevond. De piloot bi probeerde vergeefs het vliegtuig to weer omhoog te trekken. Daarna de raakte een vleugel de landings- de baan zodat het toestel uit balans zi; raakte. la De DC-10, die met 340 mensen or uit Amsterdam kwam, brak in lié| tweeën en vloog in brand. Voor val Martinair zijn de vanuit Portu- m; gal gerapporteerde bevindingen op nieuw. De directie van de lucht- V? vaartmaatschappij heeft nog lui niets officieel vernomen en ont- gel houdt zich van ieder commen- va taar. „Wij wachten de resultaten ge van het definitieve onderzoek Di af", aldus woordvoerder U. na Buys. vil Het resultaat van het onderzoek on van een van de beide zwarte va dozen betekent dat iedere ver- zei antwoordelijkheid van de piloot bij het ongeluk kan worden uit- Na gesloten, aldus het Portugese ree persbureau Lusa. mi Op de band die in de zwarte va doos zat is onder meer te horen ge- dat de verkeerstoren tijdens de onj landing aan de piloot vraagt of Né hij 'sterkere' landingslichten de: wenst. De piloot antwoordt: „Al- we les gaat goed zo". eej De verklaring van de deskundi- mi gen die zich in Portugal met het rej Amsterdam (anp) - Staatssecretf zaken en werkgelegenheid wil fra pakken door informatie van de vre bevolkingsadministratie automatij Sociale Verzekeringsbank (SVB). Dat blijkt uit een brief van begin december 1992 van de staatsse cretaris aan het bestuur van de SVB, die de kinderbijslaguitke ringen verzorgt. Vorig jaar kwam kinderbijslagfraude door buitenlanders aan het licht. De SVB heeft maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. Wat dit precies inhoudt is hangende het strafrechtelijke onderzoek tegen de fraudeurs niet bekend gemaakt. Maandag kondigde president-di recteur P. Schaafsma van de SVB aan dat in 1993 strenger zal worden gecontroleerd op het meermalen voorkomen van één naam in de administratie van de districtskantoren van de bank. De staatssecretaris is naar aan leiding van de fraudeberichten benaderd door een sociaal-re chercheur in Den Helder, die signaleerde dat uitschrijvingen van het bevolkingsregister we gens vertrek naar het buitenland niet werden doorgegeven aan het districtskantoor van de SVB. De vreemdelingendienst van de gemeentepolitie in Amstelveen constateerde dat kinderbijslag wordt doorbetaald na uitzetting wegens het ontbreken van een geldige verblijfstitel. De Amstel- veense vreemdelingendienst zou de SVB hebben gevraagd hun ge ke dc zi Té aa ui te N g£ sc al v: be te v( V

de Stem | 1993 | | pagina 2