Tanker staat op breken Ultimatum aan Irak tot terugtrekking raketten Staatsloterij is voor velen blinde gok gebleken WLNDAtij Israël: uitwijzing van Palestijnen definitief Hulpverleners staan machteloos met aanhoudende storm 'Olielek is mokerslag voor Noordzee-milieu' 'Honderden I Chinezen opgegeten' !N DEZE KRANT: Merijntje luisartsen willen itonius houden )izzy Gillespie overleden Te hoge eisen van Van Arum ■Shell: Kans op I ontslagen [Geen schot in [vredesproces Balletdanser Nurejev overleden CQMPUTERBQEKHOUDEN 10 JANUARI Toestel Lufthansa neergestort bij vliegveld Parijs ff i: L .J Irnmw» vla Mndutnndtn reseen (ruim O van da 10) habban spaclala ba- ..Ta koop aangabodan" DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 7 JANUARI 1993 I I I I I Beijing - Tijdens de Cultu rele Revolutie in China 11966-1976) was kannibalis me een veelgebruikt middel om de vijand 'te straffen'. Dat zegt de prominente Chinese dissident Zheng Yi. Volgens hem zijn destijds honderden Chinezen opge geten. Zheng zegt kopieën te heb ben-van officiële documen ten uit China waaruit blijkt dat de Rode Garde en de communistische autoritei ten in één provincie hun slachtoffers niet alleen doodmartelden maar ook opaten. voor VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond Binnenland Olieramp Buitenland Economie I Beurs Sport Zeeland Consument Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6/A7 A7 deel B deel C deel D deel E E2 Communisten gingen chinezen New York - De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland hebben Irak een ultimatum gesteld om de raketten die Saddam Husayn in het noorden en zuiden van het land heeft opgesteld, terug te trekken. De Verenigde Naties en de door de VS geleide geallieerden heb ben na de Golfoorlog bescher mingszones voor Kurden en shi'itén ingesteld in respectieve lijk het noorden (april 1991) en het zuiden (augustus 1992) van Irak. Boven deze gebieden heerst een vliegverbod. Een van de Iraakse toestellen die op 27 december dit verbod schonden, werd door de Ameri kanen neergeschoten. Baghdad verklaarde daarop zich het recht voor te behouden actie te onder nemen. Inmiddels heeft het Iraakse leger luchtdoelraketten geplaatst op de breedtegraad vanwaaraf het vliegverbod voor het zuiden geldt. De geallieerden vinden echter dat de raketten de controle-ope raties van Westerse vliegtuigen bedreigen. Zij hebben Irak 48 uur de tijd gegeven zijn raketten weg te halen. De Amerikaanse regering wil ook voor 4,5 miljard dollar aan tanks en ander militair materieel aan Kuwayt verkopen. Het be treft onder meer machinegewe ren, munitie, radio-apparatuur en verscheidene soorten voertui gen. Het Amerikaanse Congres moet nog zijn goedkeuring hech ten aan de verkoopplannen. De Amerikaanse regering lijkt daarmee te willen reageren op de aanhoudende geluiden uit Irak dat Saddam Husayn Kuwayt nog steeds als de negende pro vincie van zijn land blijft be schouwen. De Iraakse minister van defensie generaal Ali Hassan al-Majid zei gisteren dat het leger gereed is om de gebieden in het (Kurdi- sche) noorden en (shi'itische) zuiden van het land 'te bevrij den'. Volgens de minister heeft het leger 'zich hersteld en zijn kracht hervonden' na het weder- opbouwprogramma dat sinds het einde van de Golfoorlog is door gevoerd. Hij verklaarde tevreden te zijn over de huidige staat van de troepen. istburg - Het Antonius-zie- lenhuis in Oostburg mag niet [worden uitgekleed. Dat vinden ie Zeeuwsvlaamse huisartsen. Us de 24 uurs faciliteiten voor irgie, gynaecologie/verlos- inde, operatiekamer en anae- kthesie komen te vervallen, zoe ten vooral particuliere patiënten |en vakantiegangers hun heil in vrezen ze. IZIE ZEELAND - C1 llew York - De jazztrompettist bizzy Gillespie is gisteren op fa-jarige leeftijd overleden als gevolg van schildklierkanker. Gillespie was een pionier op het feebied van de be-bop muziek pet nummers zoals 'Salt Pe- inuts' en evenaarde Louis Arm strong in de Jazz Hall of Fame. IZIE VERDER GIDS - D1 filburg - Willem II en Vitesse- ipits Hans van Arum zijn giste- Iren niet tot een akkoord kunnen jkomen. De salaris-eisen van Van bleken te hoog voor de [Tilburgse eredivisieclub. Willem en Vitesse waren wel rond [over de transfer. IZIE SPORT-B1 Moerdijk - Shell sluit ontslagen [op de vestiging Moerdijk niet pit. Zoals bekend wil het che misch bedrijf het (personeelsbestand terugbrengen ■naar minder dan achthonderd [mensen. Voigens een woordvoer- Ider onderzoekt de bedrijfsdirec- Itie uitdrukkelijk ólle mogelijk- ■heden om tot die inkrimping te [Komen. ZIE ECONOMIE - A6 - De vredesbesprekin- Bosnië-Hercegovina zitten muurvast. De internatio- Pale bemiddelaars Cyrus Vance I (VN) en Lord Owen (EG) hebben gisteren geen vooruitgang ge- boekt. Alle partijen houden vast I aan hun eigen voorwaarden voor I een vredesakkoord. [■ZIE BUITENLAND - A5 Sumburgh - De bij Shet land gestrande en lek ge slagen olietanker Braer dreigt in tweeën te breken. De olie die er ondertussen is uitgestroomd heeft al een ware slachting aange richt onder dé vogels en zeedieren in het gebied. Een laatste inspectie vanuit de lucht voor het invallen van de duisternis leerde dat de tanker nog niet was gebroken, verklaar de de Britse minister van scheepvaart Lord Caithness. Verwacht wordt echter dat dat met de weer aanwakkerende wind elk moment kan gebeuren, waardoor vrijwel zeker alle olie die nog in de tanker zit in zee zal stromen. De olieplas op het water heeft zich inmiddels verspreid tot 13 km van de plaats van de tanker. Door het aanhoudend slechte weer is nog geen begin gemaakt met het opruimingswerk en het leegpompen van de tanker. En kele vliegtuigjes van de Britse zeemilieudienst sproeiden che micaliën op de olieplas. „De achtersteven ligt onder wa ter en de boeg steekt uit het water, maar het schip is nog altijd heel", zei een woordvoer ster van hét ministerie van transport. Volgens woordvoerster Annette Lindquist van het Rotterdamse bedrijf Smit Tak, dat het wrak zal proberen te bergen, was de Braer vrijwel geheel onder water verdwenen. Lindquist zei dat duikers als gevolg van de storm nog niet in de buurt van het schip hebben kunnen komen. Het bedrijf zal het schip pas boven water pro beren te halen, als alle olie is overgepompt in een ander schip. Smit Tak heeft twee sleepboten ter plaatse, de Star Sirius en de Smit Lloyd 121. Vandaag wordt het bergingsvaartuig Smit Orca in het rampgebied verwacht. Sir Hector Munro, namens de Schotse overheid verantwoorde lijk voor het milieu, zei voor de BBC-radio dat het 'een grote tragedie' was dat het ongeluk was gebeurd. Naar zijn oordeel had het schip nooit tussen de eilanden Fair en Mainland door mogen varen. Het ministerie van transport zei ervan uit te gaan dat alle 85.000 ton olie (93 miljoen liter) van de Braer in zee zal stromen. Naar schatting van het ministerie zal 40 procent van de olie verdam pen en 20 tot 30 procent weg spoelen in zee. Dat betekent dat zeker 30 procent van de olie (27,8 miljoen liter) opgeruimd zal moeten worden. VERVOLG EXTRA PAGINA - A4 Een vrijwilliger toont een met olie besmeurde vogel. Weliswaar is de Liberiaanse supertanker nog niet gebroken, maar de gelekte olie heeft al een slachting onder de zeedieren aangericht. foto epa •Jy rotsen broedgebieden Op en rond de Shetlands leven ca. 700 visotters en 9000 zeehonden. In de Quendalebaai bevinden zich ca. 150 zwarte zeekoeten, 200 eider- eenden, 2000 kuifaalscholvers, 50 ijs- duikers, 300 ijseenden en talloze zeemeeuwen. Het is nu nog niet te overzien hoe vernietigend de gevolgen voor de flora en fauna zijn, maar 'het kan alleen maar tegenval len'. „Het hele eiland stinkt naar de olie," aldus een Nederlandse hulpverlener. Bioloog en oliebestrijdingsdes- kundige Martin Scholten van het onderzoeksinstituut TNO in Den Helder is verre van optimistisch over de afloop. Hij vreest dat de olieramp een van de ergste van deze eeuw zal zijn. De Noordzee krijgt een klap die wellicht nog een decennium lang merkbaar zal zijn dpor een verarming van het zeemilieu, meent hij. Natuurliefhebbers hielden al ja ren hun hart vast uit angst voor een catastrofe in het gebied. Met lede ogen zagen zij toe hoe olie tankers steeds de kortste weg Van onze verslaggever Den Haag - Wat met veel spanning en sensatie de loterij van het jaar had moeten worden, is zowel voor de Staatsloterij als een groot aantal deelnemers uitgelopen op een groot fiasco. Vermoedelijk meer dan de helft van de 730.000 vaste deelnemers aan de specta culaire oudejaarstrekking - met een su perhoofdprijs van maar liefst drie mil joen gulden - heeft in elk geval de lol en de spanning rond deze eenmalige super- gok moeten missen omdat ze haar lot nummer niet wist. Maar ook de winnaars van aanzienlijke geldbedragen bleven tijdens de trekking op oudejaarsavond, maar ook in de dagen daarna, onwetend over de finan ciële meevaller die hun ten deel was gevallen. In de afgelopen dagen is het kantoor van de Staatsloterij in Den Haag overspoeld met telefoontjes van veelal woedende spelers die wilden weten met welk num mer ze hadden gespeeld en of ze iets gewonnen hadden. „Pas toen is ons gebleken dat veel vaste spelers hun lotnummer voor de oudejaarstrekking niet wisten," zegt woordvoerster A. Hoppenbrouwer. „Ze hadden allemaal per abuis de brief waarin hun lotnummer vermeld stond over het hoofd gezien. Gewoon de post niet goed gelezen. Niet onze schuld, maar de lol van deze bijzondere trek king was er voor al die mensen natuur lijk wel af." Dat de brief met het lotnummer door de vaste spelers niet werd opgemerkt was begrijpelijk, moet ook de Staatsloterij nu toegeven. Alle vaste klanten van de Staatsloterij die het hele jaar door altijd per bank of giro hun inzet betalen, krijgen altijd pas na betaling hun lot nummer toegestuurd. Alleen voor deze ene keer, omdat het een extra oudejaarstrekking betrof, was van deze gewoonte afgeweken en kregen alle vaste spelers al vóór betaling hun lot nummer toegestuurd. Die brief waarin het nummer stond vermeld was meege stuurd met de acceptgiro en is, hebben de medewerkers van de Staatsloterij inmiddels begrepen, massaal en ongele zen in de prullenbak gegooid. Hoppenbrouwer: „Dat veel mensen de spanning van de trekking hebben moe ten missen is al erg genoeg maar dat ze na een paar dagen nog niet wisten wat ze gewonnen hadden, dat is bijzonder vervelend. Natuurlijk weten'ze allemaal dat ze de prijs automatisch op hun rekening krijgen bijgeschreven, maar toch willen alle deelnemers nu toch nog weten met welk lotnummer ze hebben gespeeld. Dan kunnen ze zelf ook con troleren of ze al dan niet iets gewonnen hebben. Ook dat is kennelijk de lol van meedoen aan de Staatsloterij." Sinds maandagochtend 9.00 uur zijn alle medewerkers op het kantoor van de Staatsloterij in Den Haag alleen maar bezig om deelnemers alsnog hun lot- U nummer te verklappen. „Het is ver schrikkelijk veel extra werk en de tele foon is permanent overbelast," zegt me vrouw Hoppenbrouwer. Ze verwacht dat morgen aan de telefonade een einde komt. „Dan zijn alle gewonnen bedra gen op de rekeningen gestort." Voor Hoppenbrouwer staat vast dat de volgende Staatsloterij-trekking die bui ten de reguliere reeks valt, op een ande re manier georganiseerd zal worden. „We zullen in elk geval voorkomen dat de deelnemers opnieuw per ongeluk hun lotnummer ongezien weggooien." Ook de winnaar van de unieke super- hoofdprijs van drie miljoen gulden, de grootste jackpot uit de vaderlandse lote rij-geschiedenis, is een vaste speler die via de postgiro heeft meegedaan. Of hij -het betreft een man uit Noord-Hol land- zijn lotnummer wel kende, wil Hoppenbrouwer niet zeggen. „Hij kan het geld in elk geval goed gebruiken." Verder wil de Staatsloterij over de iden titeit van de nieuwbakken miljonair niets loslaten. Rudolf Nurejev, een van de grootste balletdansers van deze eeuw, is gisteren op 54-jarige leeftijd overleden. De choreograaf van Russische afkomst bezweek na een langdurige ziekte. IZIE GIDS-Dl In het weerbeeld verandert voorlopig niet veel. Overwegend somber, mogelijk met wat lichte regen of motregen en een zwakke tot matige zuidwesten- tot westenwind. Jeruzalem (rtr/afp) - Israëlische regeringsfunctionarissen heb ben verklaard dat het besluit tot uitwijzing van meer dan 400 Palestijnen naar Zuid-Libanon definitief is en dat het niets verwacht van een bezoek van een tweede VN-gezant. Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda Een mokerslag voor de Noordzee. Zo noemen milieudeskundigen de ramp met de tanker Braer die dinsdag met 85 duizend ton olie kapotsloeg op de rotsen van de Schotse Quendale Baai. De Verenigde Naties onderne men vandaag een nieuwe en wel licht laatste bemiddelingspoging om de crisis omtrent de Pales tijnse ballingen tot een oplossing te brengen. Plaatsvervangend secretaris-generaal Chinmaya Gharekhan voert daartoe in Jeruzalem besprekingen met de Israëlische premier Rabin en diens minister van buitenlandse zaken Peres. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali had Israël dinsdag gewaarschuwd dat de- Veilig heidsraad 'maatregelen' kan ne- men om naleving af te dwingen van resolutie 799 van 19 decem- (ADVERTENTIES) tussen de Shetland-eilanden en de Orkney-eilanden kozen. En niet aarzelden om ook met slecht weer uit te varen. Dwars door een van de mooiste, maar kwets baarste natuurgebieden van Eu ropa. De wateren rond de Schotse Shetland-eilanden worden al eeuwen gevreesd door zeelieden. Het weer is er stormachtig en onvoorspelbaar. De stromingen zijn verraderlijk. Sinds de Vikin gen voeren al ontelbare schepen genadeloos te pletter tegen de metershoge kliffen. Daar vinden de eilandbewoners nog regelma tig halfverrotte wrakstukken van schepen die jaren geleden vergingen. VERVOLG OLIERAMP - A4 Cursus in zes bijeenkomsten. Opleiding voor elk pakket. Eerst wordt basiskennis boekhouden be handeld. Daarna volgt instructie over hel inrich ten, opstarten en voeren van een computerboek houding. Einddoel is: de balans, resultatenreke ning, deb/crediteurenadministratie, btw-aldracht en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amsterdam, Arnhem, Breda, Utrecht en Rotterdam, drs. ing. E Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403-74383/51005 ber tot 'onmiddellijke terugkeer' van de door Israël verbannen Palestijnen. Onderminister Beilin vertrok daarom nog dinsdag naar de VS voor een ontmoeting met colle ga's van het Amerikaanse minis terie. Washington, dat tot dus verre dreigingen met VN-sanc- ties tegen Israël steeds tegen hield door een veto, heeft Israël namelijk laten weten dat het er niet op moet rekenen dat de VS hun recht van veto opnieuw ge bruiken als er geen oplossing wordt gevonden met de nieuwe gezant. Parijs (rtr/afp) - Een twcemoto- rig toestel, vliegend voor de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa, is gisteravond rond 19.20 uur neergestort op een weg in de buurt van een landings baan van het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs. Daarbij zijn vier doden gevallen. Het is nog niet duidelijk hoeveel mensen er aan boord van het vliegtuig, een twéemotorige Dash-3, waren. De politie sprak van 19 passagiers en vier beman ningsleden. Reddingsploegen haastten zich naar de plaats waar het vliegtuig is neergestort, aldus een woord voerster van de luchthaven. Het toestel was eigendom van de maatschappij Contact-Air en werd gehuurd door Lufthansa voor haar zogeheten Lufthansa- City-Line. Het vloog van Bre men naar Parijs. LOTERIJ Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 3T Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Plaats:, (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: iiro 85.50 ch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1