Uitgevers in mineur over 1993 „Wat? Levert één keer bellen me zoveel rente op?" DSM schrapt weer 800 banen bij tweede reorganisatie in korte tijd Drukte op Franse beurs vloer Sociale premies en belastingen in '93 Tariefverhogingen en bezuinigingen moeten resultaten op peil houden VNU-winst stijgt met 8 procent Plan voor 'supervliegtuig' ECONOMIE AE beschoten öllemann op Libanon ïabtieregering raketten few York weg in Duitsland oer ultimatum Belastingen F aillissementen in Nederland sterk gestegen ECONOMIE KORT Volvo weigert commentaar op grote order Ter Meulen teleurgesteld over fiscus Zuivel vol vertrouwen over 1993 Groei is uit Rijnmond-economie Een thuisbankier belt nu (020) 59182 82 voor een Termijndeposito. Thuisbankieren doe je met de Fbstbank. WOENSDAG 6 JANUARI 1993 lent Sjevardnadze (zie vredesmacht stuurt om _i de opstandige regio Bgustus aan honderden nacht van gevechten Ihazië die in handen is pzische eenheden voer- Egypte schoten afge- isten. Niemand raakte Tnturt van Dayrut, een hoslims actief zijn. .oktober met aanvallen Trijd voor de omverwer- hg van een waarlijke begin van de acties van I inkomsten uit toerisme leuren van de Treuhand edrijven in de ex-DDR, |che Zaken in de Duitse i op die zondag aftrad, gn van de directeuren is dagelijks bestuur van de aan de aandrang van opvolger van ex-sport- Deze had zondag zijn bd was van vriendjespo- I pro - Iraanse Hezbollah aaten afgevuurd op een (eerde SLA-militie in 1 binnen de door Israel banon zouden geen ge- I en het Israëlische leger uur durende artilleriebe- ut en Froun ten noorden nsdag aangekondigd dat leiligheidskwesties raken rlijk harde straffen op te tan deze hoven die al in pm gevallen van 'subver- n, zijn klaar om van start pi minister van justitie oalitieregering op stapel, te staan van premier tsie verklaarde Reynolds Dinnen enkele dagen een et de Labour Party van nolds en Spring het eens (mende jaren in Ierland toalitie-akkoord rond is, zich erover buigen en parlement een premier jssen vrezen dat Irak, met haar de zuidelijke zone in porbereidingen treft om te halen. Dit hebben zij nber boven de zuidelijke fctraaljager neer die het |n een reactie dat het zich De VS, Frankrijk en In en het zuiden van Irak irbod geldt om de Kurden pslims (in het zuiden) te feakse leger. rale bank van New York, ïgustus af. Dit heeft hij onferentie. De bank van dsel van twaalf regionale ten, dat wordt bestuurd 'r niets bijzonders achter kier verklaarde in goede relaties te hebben met dere functionarissen van island is in 1992 met 70 rie minister van binnen- bekend. De grootste elingen uit het voormalige ische landen in Oost-Eu- worden uitgesloten van de verboden, als de guerril- altijd geen medewerking Parijs gesloten vredesak- ;ering dinsdag gezegd. lode Khmer, omdat deze doet ten koste van de 't als de Rode Khmer zelf, Door Peter Kamps Heerlen - DSM gaat de ko mende tijd in Limburg nog eens 800 banen schrappen, nu het concern door de zware inzinking in de chemie in de rode cijfers dreigt te raken. De raad van bestuur van DSM zal dit vandaag meedelen aan de vakbonden, die door de onderne ming uitgenodigd zijn voor over leg over de alarmerende situatie in de bedrijfstak in het algemeen en bij DSM in het bijzonder. Volgens DSM zal het niet meer mogelijk zijn deze tweede reor ganisatie in betrekkelijk korte tijd door te voeren zonder ge dwongen ontslagen. Hoeveel me dewerkers ontslagen worden staat nog niet precies vast, maar het gaat vermoedelijk om 200 a 300 medewerkers. De overige 500 overtollige mede werkers kunnen gebruik maken van een nieuwe afvloeiingsrege ling voor 58-jarigen en een be perkte, vrijwillige vertrekrege- ling voor 55-plussers, zo blijkt uit het nog vertrouwelijke reor ganisatieplan. Het is voor het eerste keer in de geschiedenis dat DSM gedwon gen door de economische om standigheden overgaat tot ge dwongen ontslagen. Om oudere werknemers bij de komende sa nering te ontzien, is DSM van plan uitsluitend medewerkers te ontslaan die jonger zijn dan 45 jaar. Dat bij het chemiebedrijf een nieuwe afslanking voor de deur staat, liet directeur mr. E. Ron gen van DSM Limburg eergiste ren al doorschemeren in zijn nieuwjaarstoespraak. De 800 banen die DSM wil gaan schrappen, komen grotendeels bovenop het reeds langer in 1991 in gang gezette reorganisatie plan Concern 2000. Hierdoor verdwijnen er bij het chemiebe drijf tot 1994 ook al 2000 banen door het uitbesteden van werk en het opheffen van 600 staf functies. Beoogde Concern 2000 vooral de doelmatigheid van DSM te ver beteren, de nu op stapel staande afslanking vloeit vooral voort uit de verslechtering van de econo mische omstandigheden. DSM had aanvankelijk gehoopt medewerkers die dooi- Concern 2000 hun baan verliezen elders in het bedrijf te kunnen her plaatsen. Die plaatsen zijn ech ter niet of nauwelijks beschik baar nu de 24 afzonderlijke be- drijfseenheden de personeels budgetten vanwege de aanhou dende crisis in de chemie fors ingekrompen hebben. Het gaat daarbij om ongeveer 400 mede werkers. Bovendien is uit een interne stu die gebleken DSM zelfs na het schrappen van 600 staffuncties nog altijd te veel staffunctiona rissen in dienst heeft. Die 'bo ventalligen achter de gordijnen' wil het chemiebedrijf nu ook wegsaneren. Hun aantal wordt geraamd op circa 200. Tenslotte zit DSM ook nog in zijn maag met 200 medewerkers die overtollig zijn geworden door uitvoering van Concern 2000, maar ondanks intensieve bemid deling van een outplacementbu reau nog altijd geen nieuwe baan gevonden hebben. Van onze redactie economie Haarlem - De Nederlandse uitgevers verwachten in 1993 geen herstel van de advertentiemarkt. Wat de dagbladen betreft gaan zij uit van een stabiele oplage. Door tariefverhogingen en bezuinigingen denken zij de resul taten dit jaar ongeveer op peil te kunnen houden. Bestuursvoorzitter drs. J. Brentjens van uitgever VNU meldde gisteren een winst groei voor het hele concern van acht procent. Maar dat resultaat is getemperd door de gang van zaken bij de vaktijdschriften (Business Press) en de Dag bladengroep (waartoe ook deze krant behoort). Directievoorzitter C.P.J. Ap peldoorn van Wegener stelde gisteren een resultaat in het vooruitzicht dat gelijk zal zijn aan dat van vorig jaar. Dat is uitgekomen op ongeveer 36 miljoen, dat is ruim twintig pro cent meer dan in 1991. Volgens het Cebuco, het geza menlijke marketingbureau van de dagbladen, is de verkochte advertentieruimte van de dag bladen vorig jaar met ongeveer 7,5 procent afgenomen. Door een algemene verhoging van de ta rieven en toenemend kleurge bruik is de geldomzet minder sterk - met enkele procenten - gedaald. De landelijke dagbladen hebben een sterkere terugval in adver tenties dan de regionale. Op ba sis van de gegevens tot en met week 48 komt het Cebuco tot een daling van het advertentievolu me voor de landelijke dagbladen met 8,3 procent. Bij de regionale Van onze redactie economie Haarlem - De nettowinst van uitgeversconcern VNU over 1992 zal uitko men tenminste acht pro cent hoger uitkomen dan in 1991. De winst per aandeel zal daardoor op peil kunnen blijven, on danks een uitbreiding van het aandelenkapi taal, zo zei bestuursvoor zitter drs J. Brentjens gisteren tijdens een nieuwjaarsrede. In de eerste helft van 1992 verdiende VNU zes procent meer dan in dezelfde perio de van 1991. Bij een uitbrei ding van het aandelenkapi taal met acht procent was dat niet genoeg om de winst per aandeel te handhaven. Eind augustus sprak VNU de verwachting uit dat de stijging van de nettowinst over het hele jaar in dezelf de orde van grootte zou lig gen. VNU probeert al geruime tijd de drukkerijen (Grafi sche Industrie) te verkopen. Brentjens zei gisteren niet meer dan dat de besprekin gen daarover gaande zijn. Eventuele boekwinst zal niet bij het resultaat van 1992 komen en zal overi gens niet tot extra dividend leiden, aldus Brentjens. De VNU-topman vond de winstgroei 'bevredigend' ge geven de tegenvallende eco nomische omstandigheden. De Tijdschriftengroep, de Grafische Industrie en de Business Information Servi ces (databanken) in de VS zorgden voor betere resulta ten, net als de deelnemingen ÏL oommerciële omroep (VTM en RTL4). De winstgroei bij VNU is getemperd door verder da lende resultaten bij de dag bladen (waartoe ook deze krant behoort) en bij de vaktijdschriften (Business Press). De resultaten van de educatieve uitgeverijen ble ven 'enigermate' achter. blijft het bij een afname met 7 procent. Vooral de vermindering van de personeelsadvertenties - met 26,5 procent - komt hard aan bij de dagbladen. Ook voor auto's en andere merkartikelen werd veel minder geadverteerd, net als voor onroerend goed. Groeiende categorieën waren in 1992 toe risme (18,1 procent toename) en familieberichten (plus 5 pro cent). Wegener Wegener, uitgever van onder meer het Utrechts Nieuwsblad, de Nieuwe Apeldoornse Courant, Tubantia en de Arnhemse Cou rant, verwacht binnenkort een besluit te nemen over de plaat sen waar in de toekomst druk persen zullen blijven staan. Deze en andere aanpassingen in de organisatie zullen ten koste gaan van de werkgelegenheid. Hoe veel arbeidsplaatsen verdwijnen, zei Appeldoorn gisteren niet. 'In principe' zal de personeelsver mindering gebeuren zonder ge dwongen ontslagen. Wegener heeft, net als andere dagbladuitgevers, te maken met een veel lagere advertentie-om- zet. Dat leidde bij de Dagbladu nie (uitgeefster van o.m. NRC Handelsblad en Algemeen Dag blad en dochteronderneming van Elsevier Reed) tot een 'wat min der' resultaat, dat directievoor zitter ir G.J. van den Berg nog wel als 'redelijk' betitelde. Perscombinatie Perscombinatie, waartoe de Volkskrant, Trouw en Het Pa rool behoren, heeft in 1992 onge veer 16 miljoen verdiend, twaalf procent minder dan in 1991. Ook hier wreekte zich de daling van de advertentieverko pen. Bij de Volkskrant bedroeg die daling (in volume) 14 pro cent, vooral door het wegvallen van personeelsadvertenties. Hoofddirecteur C. Smaling ver wacht dit jaar een verdere afna me van het advertentievolume. De oplage van de Volkskrant bleef stijgen, die van Trouw en Het Parool was ongeveer stabiel. Ook bij Perscombinatie ligt het accent (net als in 1992) op kos tenbeheersing. De handelaren op de beurs in Parijs waren gisteren druk in de weer nadat de Franse regering rentemaatregelen had genomen om de frank te steunen. De koers van de Frankse frank dreigde gisteren onderuit te gaan, maar herstelde zich weer dankzij een gezamenlijke steunverklaring van de Franse en de Duitse autoriteiten. De situatie binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) bleef desondanks gespannen. Het pond sterling profiteerde met een koersstijging van vier cent. De Amerikaanse dollar moest een deel van de forse koerswinst van maandag prijsgeven. fotoap Bij het overzicht van sociale premies, sociale uitkeringen en belastingen voor 1993 in de krant van zaterdag 2 januari zijn bij de aow en de aww abusievelijk in een aantal gevallen tussen haakjes de bedragen per 1 januari 1992 gezet in plaats van - zoals werd vermeld - per 1 juli 1992. Daarvoor onze excuses. Hieronder alsnog de juiste bedragen. Aow De nieuwe bedragen zijn: (tussen haakjes de bedragen die golden vanaf 1 juli 1992) Gehuwden, partner ouder dan 65 jaar Gehuwden met max. toeslag Gehuwden zonder toeslag (partner jonger dan 65) en ongehuwden Ongehuwden met kind tot 18 jaar Maximale toeslag Netto aow voor gehuwden (50% aow-uitkenng per maand) Bruto per maand 2.422,91 (2.429,42) 1.768,46 (1,766,08) 565,91 565,151 848,86 847,72) 1.131,81 (1.130,29) Bruto vakantiegeld per maand 155,26 (156,95) 109,37 (109,87) 35,00 35,16) 52,50 52,74) 70,00 70,32) Bruto per maand Bruto vakantiegeld per maand 987,16 978,70) 60,54 60.51) 1.974,32 (1.957,40) 121,07 1121,01) 1.428,40 (1.411,54) 84,75 84,71) 1.776,36 (1.759,82) 108,96 (108,91) 545,92 1 545,86) Per maand Vakantiegeld Totaal 884,95 48,14 933,09 870,41) 48,23) 918,64) (voor een huishouden zijn de bedragen ongeveer twee maal zo hoog) Netto aow voor alleenstaanden Weduwen met kind tot 18 jaar Weduwen zonder kind tot 18 jaar Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar Kopjes op de uitkering Om te voorkomen dat de uitkeringen op minimum - niveau van alleenstaanden van 21 jaar of ouder bij werkloosheid of volledige arbeidsongeschiktheid beneden het voor hen geldende sociale minimum dalen, worden zogenoemde 'kopjes' op de uitkeringen arbeidsongeschiktheid en werkloosheid gezet. De nieuwe bedragen (exclusief vakantietoeslag) zijn: (tussen haakjes de bedragen die golden vanaf 1 juli 1992 aaw/wao ww wvw vanaf 23 jaar 73,51 (72,92) 73,51 (72,92) 79,33 (78,76) vanaf 22 jaar 60,05 (60,28) 60,05 (60,28) 64,87 (65,22) vanaf 21 jaar 50,65 (50,97) 50,65 (50,97 54,73 (55,11) Ook in de informatie over belastingen en sociale zekerheid in 1993 is een fout geslopen: bij de tarieven voor loon- en inkomstenbelas ting is voor de tweede schijf een bedrag opgenomen dat lager is dan dat van de eerste schijf, waarschijnlijk is per abuis hier het bedrag van 1992 ingevuld. Daardoor zijn ook de vermelde totalen en heffingsbedragen onjuist. De juiste cijferopstelling is: Per maand Vakantiegeld Totaal Aww 1.232,22 (1.211,57) 67,38 67,52) 1,299,60 (1.279,09) opvolgende inkomensschijven Ie schijf 43.267 2e schijf 43.267 totaal opvolgende inkomensschijven 43.267 86.532 heffing over totaal van schijven 16.613 38.245 Den Haag - Voor de Neder landse ondernemers is 1992 niet zo gunstig verlopen. Dat blijkt uit de stijging van het aantal faillissementen. Vol gens het kredietinformatie bureau Graydon werd het jaar afgesloten met 5.085 faillissementen, een groei van 23 procent ten opzichte van 1991. Wanbeleid is de be langrijkste oorzaak. Woordvoerder' R. Blom spreekt van een rampjaar. „Het afgelo pen jaar liet een sterke stijging zien van het aantal faillissemen ten. Alleen al in december klom het aantal failliet verklaarde be drijven en personen met veertig procent tot 500", aldus Blom. „Dat noem ik een dramatische stijging". De bedragen die er ermee ge moeid zijn, zijn eveneens hoog. Blom schat dat in het afgelopen jaar zo'n drie miljard gulden in rook is opgegaan. De belasting betaler draait voor zo'n 25 pro cent van de kosten op, zo zegt hij. Blom is niet erg goed te spreken over de kwaliteit van het lei dinggevend personeel. „Ons on derzoek heeft laten zien dat maar liefst 48 procent van het aantal failliet verklaarde onder nemingen de deuren heeft moe ten sluiten door mismanagement en wanbeleid. Sommige onder nemers hebben duidelijk geen kaas gegeten van de manier waarop een onderneming geleid moet worden geleid. Ze kennen hun eigen kostenplaatje niet", concludeert hij. De veelgehoorde verklaring in ondernemersland dat de tragere economische groei schuldig is aan de stijging van het aantal faillissementen, noemt Blom een drogreden. „Bij de huidige ge ringere groei van de Nederlandse economie hoeft niemand failliet te gaan", verklaart hij stellig. Meer is hij de mening toegedaan dat ondernemend Nederland niet tijdig reageert op de verandering van de marktomstandigheden. „Kijk maar naar de automatise ringsbranche. Daar valt het ene na het andere bedrijf om", aldus Blom. Fraude is ook een belangrijke faillissementsveroorzaker. Blom denkt dat in het afgelopen jaar ruim vierhonderd bedrijven hun deuren hebben moeten sluiten door fraude van de werknemers. „Er waren bedrijven die door de werknemers letterlijk zijn leeg gehaald", zegt hij. Seattle (anp) - Onder de grootste vliegtuigbouwers in de wereld circuleert een plan om een gezamenlijke studie te verrichten naar de mogelijkheden voor de bouw van een super-jumbostraalvliegtuig met 600 of meer zitplaatsen. De Amerikaanse vliegtuigbouwers Boeing en McDonnell Dou glas en hun Duitse branchegenoot Deutsche Aerospace (Dasa) hebben gisteren laten weten aan de haalbaarheidsstudie te willen deelnemen. „De plannen bevinden zich nog in een zeer pril stadium", zei een woordvoerder van Boeing in een reactie op een bericht over het project in de Amerikaanse krant 'The Wall Street Journal'. Hij beklemtoonde dat er nog niets definitiefs is afgesproken over de studie naar zo'n supervliegtuig, waarvan de ontwikkeling alleen al circa 25 miljard dollar zal gaan kosten. „We weten nog niet wie er uiteindelijk zullen meedoen." De Franse vliegtuigbouwer Aerospatiale en British Aerospace zijn uitgenodigd mee te doen, aldus een woordvoerder van Dasa. De drie Europese ondernemingen werken al geruime tijd nauw samen in het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus Indus trie, waarin ook Spanje deelneemt. Het consortium is de grote concurrent van Boeing. Dasa is een dochteronderneming van Daimler-Benz, het grootste industriële concern in Duitsland, en wordt de nieuwe eigenaar van de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker. De verschillende concerns praten al enige tijd met elkaar over de ontwikkeling van een jumbo-straalvliegtuig, zo zei de Dasa-woordvoerder. De ontwikkelingskosten voor zo'n groot toestel worden geraamd op 15 miljard dollar. Voor de motoren komt daar nog eens 10 miljard dollar bij. Dat is alleen op te brengen in een groot samenwerkingsverband, aldus de Dasa- zegsman. Helmond - Volvo heeft naar verluidt een overeenkomst gesloten met Syrië voor de verkoop.van 2.200 auto's van het type 460, die in Born worden geproduceerd. In kranten in Damascus is al melding gemaakt van de order. Bij Snava Holding, de commer ciële afdeling van Volvo, weigert men elk commentaar. Met de opdracht zou een bedrag zijn gemoeid van 40 miljoen. Daar komen nog reserve-onderdelen en accessoires bij. De 2.200 auto's zouden voor augustus van dit jaar geleverd moeten worden. Syrië zou een optie hebben genomen op nog eens 550 Volvo 460's. Als opdrachtgever wordt Sayarat genoemd, een overheidsinstelling die in Syrië verantwoordelijk is voor de invoer van machines en auto's. Rotterdam - De belastingdienst heeft maandagavond beslag laten leggen op de inventaris van het hoofdkantoor en de zes filialen van de in surséance verkerende warenhuisketen Ter Meulen. Een woordvoerder van het ministerie van financiën heeft dat gisteren desgevraagd gezegd. Interim-directeur G. Madlener van Ter Meulen 'betreurt' de stap van de fiscus. Die komt dan ook op een psychologisch uiterst ongelukkig moment. Samen met de bewindvoerder is het tijdelijk management deze week begonnen aan een laatste poging om de warenhuizen van de ondergang te redden. Over een dag of tien moet duidelijk zijn of dit plan, een zogeheten management-buy out, een haalbare kaart is. Den Haag - De concurrentiepositie van de zuivel is sterk genoeg om vertrouwen te hebben en te houden in de toekomst van de Nederlandse boter-, kaas- en melkexport. Dit ondanks de gevolggnj j/an het GATT-landbouwakkoord tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten waardoor de zuivelexport met ten minste 21 procent terug moet. Dat zei drs. Schelhaas, voorzitter van het produktschap voor zuivel gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag. Volgens Schelhaas zal het een moeilijk, maar geen dramatisch jaar worden. 1992 noemde hij beslist geen slecht jaar voor de zuivel. De melkprijs steeg met 1 2 procent en de wereldmarkt prijzen stegen, behalve voor boter, met tien procent. Rotterdam - De groei is uit de economie in het Rijnmondge bied. Er is sprake van een teruglopend aantal renderendi bedrijven en ook wordt er minder geïnvesteerd. Dit blijkt ui de uitkomsten van de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkeling (ERBO), die de Kamer van Koophandel gisterei in Rotterdam bekend maakte. Uit de bedrijfsgegevens van de ongeveer 3000 deelnemende bedrijvei komt volgens de Kamer duidelijk naar voren dat er aanzienlij) minder vertrouwen in de toekomst bestaat dan een jaar geleden. Di komt vooral door de valutacrisis in Europa, die zich halverweg vorig jaar openbaarde. Voor het eerst sinds 1987 neemt het investeringsvolume van he bedrijfsleven in de Rijnmond af (met 7 procent). Vooral investerings dalingen in stuwende sectoren als de (petro)chemie (-10 procent) ei transport (-8 procent) baren de kamer zorgen, omdat hiervan eei grote uitstraling uitgaat naar andere sectoren zoals de bouw en d metaalindustrie. De achterblijvende resultaten komen ook tot uitdrukking in d werkgelegenheid. Weliswaar was er in 1992 nog sprake van eei geringe groei van 1,1 procent, maar dit komt omdat nog word geprofiteerd van de voorafgaande jaren van hoogconjunctuur. Uit zondering is echter de (petro)chemie waar de werkgelegenheid me 1,9 procent afnam. (ADVERTENTIE) Wie f 25.000,- of meer heeft en een hoge rente wil, sluit nu een Postbank Termijndepo sito af. Bij een Termijndeposito wordt de rente vooraf vastgesteld en deze blijft dan De looptijd varieert van 1 maand tot 6 jaar. Voor het afsluiten van een Termijndeposito of voor informatie over de actuele rentestand kunt u (020) 5918282 bellen. Op werk- De nieuwe bedragen zijn: (tussen haakjes de bedragen die golden vanaf 1 juli 1992) (tarief over le schijf: 38,40%, over 2e schijf: 50%, over het meerdere 60%) gedurende de hele looptijd gelden. POSTBANK dagen bereikbaar tot 17.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 5