Steun voor het bedrijfsleven 4Het is wel een verplichting Geslacht Aarden vecht voor behoud boerderij Extri Vrijspraak voor Axelaar na aanrijding in Sas van Gent PLAATSELIJK Van Duyvelde wint tafeltennistoernooi Werkgevers verdedigen opstelling industrieën bij plan voor Kanaalzone Geld voor één Zeeuwse gidsendienst toerisme Deelcertificaten in techiek college Bergen op Zoom Comité krijgt de stem ZEELAND woensdag 6 januari 1993 1500 Gulden buit bij inbraak Goes Gemeenten traag met beperking para-commercie Terneuzenaar Mes rijdt bus Stichting Welzijn Ouderen MARKTEN Biervliet Terneuzen de stem Van onze verslaggever Terneuzen - J. van M. uit Axel kreeg gistermorgen van kanton rechter A. Melens vrijspraak voor een aanrijding op 28 december '91 in Sas van Gent. Officier van justi tie C. van Ginkel en Melens twijfel den te veel aan het feit of Van M. de veroorzaker van het ongeval was. „Twijfel werkt altijd in het voordeel van de verdachte", zei Van Ginkel. De Axelaar reed op de rijksweg achter op een stilstaande auto die linksaf wil de slaan. Volgens Van M. stond de auto plotseling stil en vergat richting aan te geven. Een aanrijding was daarom in zijn ogen onvermijdelijk. Een getuige die bij de Axelaar in de auto zat, bevestigde zijn verhaal en verklaarde dat ze niet hard reden. Ze kwamen immers net over de grens. De bestuurder van de stilstaande auto zag het anders. Hij legde uit dat hij al een tijdje stil stond. Reden voor Van Ginkel om zich nog eens over de papie ren te buigen. Hij liet enkele vuistregels los over de remweg en de daaruit voort vloeiende snelheid die een auto gereden kan hebben. Maar in het proces-verbaal was geen berekening opgenomen zodat het bij gissen bleef. Reden voor de vrijspraak. R.S., directeur van een bedrijf in Vogel waarde, kreeg een fikse boete aan zijn broek voor drie voertuigen die te zwaar beladen waren. De eerste was op 28 november '91 33 procent te zwaar bela den, de tweede werd in december aan gehouden met 46 procent te zware la ding en de derde was met 43 procent overbelading de pineut. S. moet voor deze overtredingen bij elkaar 2.750 gul den betalen. „Dit soort zaken wordt geregistreerd. Bij herhaling gaan de tarieven omhoog", gaf Van Ginkel als waarschuwing mee. B. de B. uit Gent kreeg een boete van zevenhonderd gulden voor een forse snelheidsovertreding. Op de tractaat- weg bij Westdorpe reed de bestuurder met een snelheid van 130 in plaats van de toegestane zeventig kilometer per Van onze verslaggever Philippine - Voorzitter L. van Gelder van de Brabants- Zeeuwse Werkgeverskring (BZW) heeft gisteren de op stelling van de industrieën bij het plan van aanpak voor de Kanaalzone verdedigd. Volgens Van Gelder is er een scheef beeld ontstaan over de rol van het bedrijfsleven dat alleen bereid zou zijn om de lusten te dragen en niet de lasten. Maar het bedrijfsleven draagt meer dan zijn steentje bij, vindt Van Gelder. Hij wees er gisteren in Philippi ne voor zijn achterban op dat de discussie zich op dit moment toespitst op de financiering van de korte termijn projecten. Met name de sloop van drie buurt schappen, waarvoor op dit mo ment nog zo'n slordige drie mil joen gulden ontbreekt en waarop het bedrijfsleven is aangespro ken, is actueel. Van Gelder hechtte er gisteren waarde aan die discussie te nuanceren. Forse lasten „Los van de gevraagde dekking van het gat van drie miljoen gulden heeft de Kanaalzone al forse lasten op zich genomen met de intensivering van milieu maatregelen (een veelvoud van drie miljoen), terwijl jaarlijks Van onze correspondent Goes - Bij een inbraak in een woning aan de Zuidvlietstraat maakte een Ongenode bezoeker zich in de benedenverdieping meestêf"van»enkele sieraden ter waarde van 1500 gulden en twee eurocheques. De dader kwam binnen na een raam aan de achterkant van de woning geforceerd te hebben. De bewoonster van de woning ont dekte de inbraak gistermorgen na het ontwaken. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Gemeen ten zijn traag met het beper ken van para-commerciële activiteiten van dorpshuizen, sportkantines en dergelijke. In West-Brabant heeft de helft van de gemeenten een regeling getroffen. Van de andere helft heeft een kwart de intentie uitgesproken commerciële activiteiten te be perken. De resterende kwart van de gemeenten heeft zich nog niet uitgesproken over de uitvoering van de regelgeving van 1 juli 1992. Dat betekent dat de controle rende instanties in de gemeen ten, gemeente- of rijkspolitie, op basis van regelgeving in eigen gemeente slechts in de helft van de gevallen kunnen optreden te gen bruiloften en partijen in dorpshuizen of sportkantines. Tegen activiteiten die niets te maken hebben met de doelstel ling van de instelling. ruim dertig miljoen gulden moet worden opgehoest aan de zoge heten WABM-heffing (milieu heffing op brandstoffen)", aldus Van Gelder. Voorts vindt hij dat van het bedrijfsleven niet verwacht mag worden dat zij extra meebetaalt aan andere zaken uit het plan van aanpak, zoals bijvoorbeeld de sloop van woningen. „Infra structuur en ruimtelijke orde ning is primair een taak van de overheid en niet van het be drijfsleven. Dat levert zijn bij drage via de reguliere belasting heffing". Van Gelder sprak zich gisteren ook uit tegen een fusie van de twee Kamers van Koophandel in Zeeland. „Wat in Terneuzen of Middelburg beter gedaan kan worden moet daar worden uitge voerd. Wat door samenwerken beter gedaan kan worden, moet gezamenlijk worden gedaan". „Wij zien de kamers als regio naal opererende instituten die ten dienste van de regio funktio- neren. Het lijkt ons dat het dicht bij de ondernemer zijn en doel matig opereren van minstens zo groot belang als grote belangen op nationaal of Europees niveau te gaan uitdragen. Wij denken dat daarvoor talloze andere in stituten evenzeer en beter ge schikt zijn". Discussie Van Gelder mengde zich gisteren met zijn reactie in de discussie die op dit moment landelijk wordt gevoerd over het inkrim pen van het aantal Kamers van Koophandel. Minister Andries- sen (economische zaken) maakte vorig jaar in die kringen de ton gen los met een brief aan de vereniging van Kamers van Koophandel waarin hij de orga nisatie en het functioneren van de kamers ter discussie stelde. In Zeeland leidde dat tot een duidelijke stellingname van de twee kamers die wel willen na denken over een intensievere sa menwerking maar zeker hun ei gen zelfstandigheid niet willen opgeven. Van Gelder hekelde gisteren het provinciale promotie- en acqui sitiebeleid dat mank gaat aan duidelijkheid en eensgezindheid. Er zijn teveel zielen en teveel uitgesproken gedachten, vindt Van Gelder. „Het is beter eventuele verschil len eerst binnenskamers te be spreken en wat minder via de pers. Het is dan natuurlijk wel nodig dat er een duidelijk zicht bestaat op wat promotie van Zeeland zou moeten inhouden. Ik pleit m dit verband niet voor weer nieuwe onderzoeken, want die zijn er inmiddels in ruime mate voorhanden, maar ik doel meer op het vormen van een eenduidige mening en het uit dragen hiervan". De voorzitter ziet hier een sterke coördineren de rol weggelegd voor zijn naamgenoot, de nieuwe commis saris der koningin W. van Gel der. Van onze correspondente Terneuzen - Drie jaar gele den kon Terneuzenaar G.F. Mes (bijna 63) de VUT in. Na een drukke werkkring bij Hydro Agri had hij plot seling negen uur per dag meer vrije tijd, tijd die hij nuttig wilde besteden. Hij kon aan de slag als chauf feur van de bus van de Stichting Welzijn voor Ouderen. Hij draait sinds twee jaar mee in een rooster waarin hij elke drie weken één week dienst heeft. Het vervoeren van oude ren van en naar De Veste, Bachten Dieke, het zwembad De Honte, Hoek of Sluiskil kost hem zo'n twintig uur per week. „Ook al heet het vrijwilligers werk, het is wel degelijk een verplichting," vertelt Mes. „Dat is juist één van de motieven om dit vrijwilligerswerk te doen. De discipline om ondanks de vrije tijd op een bepaalde tijd ergens te moeten zijn, vind ik prettig. Bovendien is er het contact met de mensen. Er zijn positieve mensen die zich on danks hun hoge leeftijd krach tig kunnen manifesteren, of in valide mensen die door hun instelling bewondering afdwin gen. Er zijn ook moppelSars, mensen die altijd negatief rea geren. Ik lach erom, maar je kijgt wel een beeld van hoe je zelf zou willen zijn als je oud en hulpbehoevend bent." Kritisch Naast het plezier dat Mes be leeft aan zijn vrijwilligerswerk steekt hij zijn kritische mening niet onder stoelen of banken. „Je hebt een brede rug nodig als vrijwilliger. Je wordt soms ronduit vrijwilligersonvriende- lijk behandeld. Men gebruikt je vaak als loopjongen. Ik heb het regelmatig meege maakt dat ik voor niets kwam opdagen, omdat afzeggingen niet of te laat doorgegeven worden. Wanneer de communi catie tussen de instanties zelf niet goed verloopt, gebeurt het ook wel eens dat ik daar de dupe van word. Niemand die de moeite neemt om de chauffeur even te bellen dat het niet no dig is om te rijden. Dat is toch op z'n zachtst gezegd onbe leefd." Inspraak vindt Mes belangrijk. „In het veld loop je tegen pro blemen aan waarvan iemand achter een bureau het bestaan niet kan vermoeden. Dat geef ik door aan het bestuur, in de hoop dat die iets mee doet. Ik vind het bijvooorbeeld erg triest dat ik soms maar voor één persoon heen en weer rijd. Die man of vrouw gun ik het van harte, maar dat zo'n dure bus voor één persoon moet rij- G. F. Mes: 'Men gebruikt je vaak als loopjongen'. den. Ze zouden veel meer be kendheid moeten geven aan de ze mogelijkheden. Er zijn vast talloze bejaarden die thuis zit ten en die best wel naar de dagopvang, de bejaardengym of de soos zouden willen gaan, maar thuisblijven omdat ze niet weten hoe ze er moeten ko men." Dicht De gemeente Terneuzen draait binnenkort de subsidiekraan voor het vrijwilligerswerk dicht. B en W willen zich alleen nog bemoeien met het beschik baar stellen van accommoda ties en de verbetering van de positie van de vrijwilligers. Mes is bezorgd over de berichten. „Het dichtdraaien van de geld kraan zorgt in allerlei takken van de samenleving voor een verschraling, zoals bij het poli- tie-apparaat, de ziekenzorg en het onderwijs. Ik las in een poly-technisch weekblad (nieuwsblad voor de ingenieur) dat de Leuvense hoogleraar dr. ir. L. Gelders zegt dat Neder landse ingenieurs het risico lo pen dat ze voor erkenning in landen als België, Frankrijk en Italië, waar de opleiding vijf jaar duurt, eerst een soort stage moeten lopen voordat ze een baan kunnen krijgen. Dat is in zijn ogen het gevolg van een te korte opleiding van vier jaar. Dat is toch bedroevend." Prijs Het gemeentebestuur van Ter neuzen denkt ook aan het in stellen van een prijs voor een leuk initiatief waar heel de ge meenschap wat aan heeft en de oprichting van een vrijwilliger- splatform. Voor beide plannen voelt Mes weinig. „Het idee van een prijs vind ik je reinste kolder. Wie maakt dat uit? Welke criteria gebruikt men? Ik vind het zo lagere FOTO WIM KOOYMAN schoolachtig. Vrijwilligers doen het werk niet voor het gewin. Het platform zou op zich prima kunnen werken, maar meestal ontaardt zoiets in een oeverloos gezwam. Bovendien zijn er, in de vele vormen van vrijwilli gerswerk vaak weinig raak vlakken, waarover in het alge meen gesproken kan worden," aldus Mes. Volgens de buschauffeur is een gemeente zonder vrijwilligers een dooie gemeente. Het korps vrijwilligers is de olie die de gemeente soepel doet werken," beschrijft hij poëtisch het be lang van het vrijwilligerswerk dat in Terneuzen door zo'n 10.000 mensen wordt gedaan. „Wanneer dit korps mensen er mee ophoudt, krijg je te maken met krepeergevallen. Mensen waar uiteindelijk een professio nele kracht aan te pas moet komen zoals een wijkverpleeg ster. En dat kost nog meer geld." Goes - Beursbericht Markt Goes 5 januari 1993. Aardappelen (excl. BTW): bintje weldsgewas 4V4 tot 4,75 cent per kg, bintje 0 mm opwaarts 4'/2 tot 5Vi cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 21-12-92 40-50mm 5,75 tot 6V2 cent per kg, 50 mm opwaarts 8 tot 9 cent per kg. Uien (excl. BTW): uien 5 tot 6 cent per kg. Vlas (excl. BTW): ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl. BTW): tarwe 37,00 per 100 kg, brouwgerst ƒ46,50 per 100 kg, voergerst 33,00 per 100 kg, karwij, prima doorsnee kwali. teit 138,00 per 100 kg, erwten 60,00 tot 64,00 per 100 b bruine bonen 91,00 per 100 b capucijners 69,00 tot 72,00 n» 100 kg. w Hooi en stro (excl. btw): weide hooi 175,00 tot 225,00 Z 1000 kg, roodzwenk 80,00 tot ƒ110,00 per 1000 kg, veldbeemd 100,00 tot 150,00 per 1000 b raaigras 100,00 tot 130,00 Jj 1000 kg, gerstestro 125,00 tot 155,00 per 1000 kg, tarwestro 120,00 tot 140,00 per 1000 kg 40-60% 50 mm opwaarts fritsgeschikt Tarrering op-rotte, hard groene in kapotte knolen. JEUGDKOOR - De eucharis- tievieripg op zaterdag 9 ja nuari om 19.00 uur wordt op geluisterd door het jeugdkoor. Er is een kinderwoorddienst, uur. PAROCHIESECRETARIAAT - Deze maand is het maande lijks parochiesecretariaat, dat steeds op de eerste vrijdag van iedere maand gehouden wordt, op vrijdag 8 januari van 10.00 tot 11.00 uur in het parochiehuis. WANDELEXCURSIE - De natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut houdt zon- dag 10 januari een winterwan- deling in De Braakman. 1 vertrekt om 10.00 uur op parkeerplaats aan Savoyaardsweg bij het Noor- derbos. Iedereen die bel; stelling heeft kan meegaan. Excursieleider is Luciën Calle. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten willen twintigduizen gulden uittrekken om één Zeeuwse gidsendienst te vormen di onder de paraplu van de provinciale VW toeristen moet gaai rondleiden. Of het zover komt hangt af van de onderhandelingen met de hui dige gidsen, want er heerst on enigheid over dat ene Zeeuwse team. In Zeeland bestaan al vier teams van dergelijke gidsen. Die wer ken onder de hoede van natuur beschermingsorganisaties en de lokale of regionale VW's. Een voorbeeld is het Gidsenteam Zeeuwsch-Vlaanderen. Met samenvoeging van die dien sten is veel voordeel te behalen, meent de provinciale VW. In heel Zeeland kunnen voortaan tochten onder deskudige leidir worden uitgezet, het public heeft één contactadres, de nisatie van de gidsen woi doelmatiger en onderling kim nen de gidsen makkelijker kes nis overdragen. Maar de bestaande VW-Gidset diensten hebben te verstaan gi geven hun zelfstandigheid voor lopig nog niet op te willen gevci De provinciale VW begint zelf maar met een eigen, niem opgeleid team van gidsen, in hoop dat het later tot de voi ming van een centraal tear komt. Westdorpe - De vijfde editie van het recreantentoernooi vat de tefeltennisvereniging Den Dijk uit Westdorpe is gewonner door de plaatselijke deelnemer Danny van Puyvelde. Aan toernooi in de thuisbasis van de organiserende vereniging cultreel centrum Concordia, namen 24 personen deel. met verlies genoegen nemen dat de finale een Westdorps 'i deronsje werd. Na een sp; nende strijd won Van Puyvelde met de cijfers 21-14 en 21-16 Chris de Roover lijkt stilaan eer tweede Joop Zoetemelk te wor den, want al enkele malen eerdei werd hij tweede in dit toernooi Voorzitter Patrick van Hooije was erg tevreden over de op komst. De halve finales stonden in hel teken van de ontmoeting West- dorpe-Zuiddorpe. In de ene hal ve finale kwamen Renate van Esbroek (Zuiddorpe) en Danny van Puyvelde (Westdorpe) tegen elkaar in het strijdperk. In de andere halve finale troffen Zuid- dorpenaar Peter Piessens en Westdorpenaar Chris de Roover elkaar. De Zuiddorpse inbreng moest Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Vanaf het schooljaar 1993/1994 kunnen leerlingen van het Technisch College Antonie Keldermans (mbo) in Bergen op Zoom deelcertificaten behalen. De school schakelt, vooruitlo pend op een nieuwe wetgeving die in 1994 voor middelbare technische scholen gaat gelden, over van het jaarklassensysteem op het semestersysteem. Na drie of vier semesters kunnen leerlingen, afhankelijk van de gevolgde richting, een basiscerti ficaat krijgen. Daarbovenop zijn deelcertificaten te behalen. De opleiding blijft vier jaar du ren, maar wordt verdeeld in semesters. Het doel van de over schakeling is het rendement verbeteren. Er moeten meer mensen met een diploma school verlaten. „Het voordeel voor de leerlingen die voortijdig afhaken, is dat niet met lege handen op straat staan", licht coördinerend caan G. Fransen toe. „Met ba- paalde deelcertificaten hebben ze een goede kans om in bedrijfsleven toch aan de sla kunnen. Van de ene kant een verarming van het onderwijs misschien, maar van de andere kant toch ook een pluspunt. het jaarklassensysteem hebben ze niets als ze eerder van school gaan." Van onze verslaggever Jan van de Ven Standdaarbuiten - Op het oude erf van boer Pieterjan Aarden, maar ook in zijn huis en in zijn hoofd, heerst een crisis. Hoe zal hij nog langer zijn gezin onderhouden? Vijf generaties lang is die vraag niet aan de orde geweest. Nu brengen de produkten van het land zo weinig op, dat Aarden de toekomst van zijn bedrijf somber inziet. Lang geleden, in 1838, kwam de eerste Aarden naar de plek, die nu wordt aangeduid met Lange- weg Zuid 4 in Standdaarbuiten. In 1837 werd de eerste steen voor de boerderij gelegd en een jaar later kon met de boerenbe- drijvigheid worden begonnen. Zonder onderbreking heeft van af dat moment een Aarden be paald welke zaden voor de oogst zouden zorgen. Pieterjan van de vijfde generatie denkt even diep na en komt tot de conclusie: „Hier in de polder is er geen andere boerenfamilie zo lang op hetzelfde bedrijf. Twee, hooguit drie generaties vind je er". Daarmee zijn ge slacht als de oudste in de streek aanduidend. Hoe lang nog weet hij niet, want Aarden moet dit jaar afschrijvingen op machines opeten. „We hebben over 1992 een negatief inkomen." Alweer een klagende boer? Kla gen boeren niet altijd? „De aard van het klagen verandert. Tot niet zo lang geleden klaagden boeren over het weer. Het was te nat, te droog. Nu wordt ge klaagd over het inkomen. We praten niet over meer, maar over voldoende opbrengst om het be drijf rendabel te houden." Over het naakte bestaan, want in de meeste gevallen heeft de boer een gezin drie maal daags te voeden. Om een voorbeeld te noemen. Aarden heeft 600 ton aardappe len in de schuur liggen. Die brengen nu vijf cent per kilo op. De kostprijs bedraagt achttien cent. Vorig jaar om deze tijd kreeg de boer het viervoudige. Aarden laat de aardappelen lig gen, in de hoop dat zij tegen het voorjaar voor een betere prijs de deur uitgaan. Aardappelen „Niet alleen aardappelen, ook selderijknollen, witlof en tarwe leveren heel veel minder dan de kostprijs op." Over de hele breedte van het produktenassor- timent kijkt de boer tegen ver liesgevende prijzen aan. Een beetje boer legt het hoofd niet in de schoot. Hij hoopt op betere tijden. Mogelijk dit jaar al. Aar den, boer in hart en nieren, is er zo een. „Hopelijk gaat het dit jaar beter." Meekrap Zijn optimisme, eigenlijk tegen beter weten in, wordt ingegeven door de standvastigheid van zijq geslacht. Is het niet altijd goed gegaan? Heeft de boer Aarden van de jaren dertig niet de crisis doorstaan? En ze hebben het altijd goed gehad. De produkten van toen zijn voor een deel verdwenen. De herinne ring van Pieterjan, 50 jaar in middels, gaat niet verder terug dan wat hij van zijn vaders ge neratie heeft gehoord. De wel stand op de boerderij werd ver kregen met karwij, erwten, bo nen, maanzaad, vlas, koolzaad, tarwe, gerst, suikerbieten, aard appelen en wat vee. Of er ooit, voor de suikerbieten, ook meekrap op het land heeft gestaan, weet Pieterjan niet. De zuidwesthoek van Brabant heeft immers eeuwenlang geleefd van de opbrengst van kleurstofge- vende meekrapwortels. In het begin van deze eeuw verdween de meekrapplant van het land, omdat kunstmatige kleurstoffen op de markt kwamen. „Ik betwijfel het. Onze grond is veel te zwaar om meekrap te telen. Bij het rooien moet de gehele wortel uit de grond ko men om volledig rendement van de plant te hebben. Bij zware grond lukt het niet." Pieterjan houdt het erop, dat de welstand van zijn geslacht is gebaseerd op het boerenbedrijf zonder meekrap en met een houtzagerij. Hout leverde goed geld op. .Zijn vader leefde van wat de grond opbracht. En de kinderen hebben hun opleiding aan hem te danken. „We kwamen niets te kort, zijn op kostschool ge weest." Zeven van de kinderen hebben een goede baan. Pieter jan is de enige die boer werd. Het leven van vader Aarden en zijn gezin was niettemin sober. Geen uitspattingen, geen zottig heden, het geld nuttig besteden. Kentering Bij het aantreden van Pieterjan als aankomend boer, na militaire dienst in 1962, verkeerde het bedrijf in een kentering. Tradi tionele gewassen werden niet meer geteeld. Andere kwamen er voor in de plaats. Koolzaad ver dween van de velden. Nadat hij het bedrijf in 1970 had overge nomen, werd aan de Langeweg Zuid ook geen vlas meer geteeld. In het teeltplan van nu komen erwten en bonen voor, niet voor de conservenindustrie maar voor de versmarkt. Witlof verdwijnt van het Aarden-land. Daar zit de klad in. Bieten, aardappelen, tarwe, graszaad, uien zijn ook op het 75 hectaren grote bedrijf te vinden. Kuikenstal „We zoeken naar winstgevende produkten." Gemakkelijk is dat niet. Heeft niet elke boer behoef te aan een 'gouden greep'? Ver anderingen op het boerenbedrijf gaan langzaam. „Een produkt als tarwe kan ik niet laten val len. Tarwe houdt de bodem schoon. Tarwe past heel goed in de vruchtwisseling. Zeker als je bedenkt, dat we binnenkort nau welijks nog chemische ontsmet tingsmiddelen mogen ken". De laatste omwenteling op Aarden-bedrijf, sinds een klein jaar, is de kuikenstal. Aarden fokt 50.000 kuikens op. Een ver twijfelde stap om het inkomen op peil te houden. „Het vraagt een enorme investe ring, zo'n stal. Niet iedereen ka* of durft zo'n stap te nemen- Zeker niet nu de slachterijen geen contracten met opfokkers meer aangaan. Slachterijen talen tegenwoordig de da® voor kippen. En ook die prijs dalende, omdat er te veel slacti kippen worden aangeboden. In de jaren na de oorlog boerderijen aan de kant Een baan in het bedrijfsleve leverde meer inkomen 0 „Vooral in Oost-Brabant veel lege boerderijen. Die boere hadden de tijd mee, maar was moet ik heen als ik het w langer kan bolwerken? Er is to nergens meer een baan te vi den?" Voor Pieterjan is er ge uitweg. Hij moet verder. Van onze verslaggever Oostburg - Het comité Visser dagen in Breskens kan dit ja rekenen op vijfentwintighonde gulden extra subsidie van gemeente Oostburg voor de ganisatie van de visserijfeest! Die vinden dit jaar voor de ve( Dirk Feij: 'De meeste bevers hi Van onze verslaggever Joep Trommelen Drimmelen - Er zijn geen problemen meer met de be vers in de Biesbosch. De sterfgevallen van een paar jaar geleden hadden te ma ken met aanpassingsproble men van bevers die plotse ling vanuit de Oostduitse El be in een vreemd gebied te recht kwamen, temidden van soortgenoten die hun territo rium al hadden afgebakend. „Het was beter geweest als we de bevers in een keer hadden uitgezet. Maar ja, da's achteraf praten", zegt boswachter Dirk Feij, een van de begeleiders van het Beverproject van Staatsbos beheer in de Biesbosch. „Stress", zo vat hij de oorzaak samen van de relatief hoge sterfte die toen optrad. Er gin gen meer bevers dood dan er geboren werden, en als dat zo door was gegaan waren de die ren vanzelf weer uit de Bies bosch verdwenen en was het experiment na vijf jaar zeker door het ministerie van land bouw afgeblazen. Nu ziet het er heel anders uit. De bevers boe ren goed. Ze gaan niet meer dood en planten zich goed voort. De knaagdieren kunnen tegen een stootje. Cadmiumlo- zers noch waterrecreanten kun nen ze verjagen. Feij relativeert alle commotie van de afgelopen jaren: „Het project krijgt enorm veel publi citeit. Mensen vinden het leuk. Er wordt veel over geschreven, en terecht. Dat betekent dat iedereen constant vraagt hoe het gaat. Als er dan wat aan de hand lijkt krijg je meteen gelui den van 'het gaat niet goed'. Maar vijf jaar is erg weinig voor een goed onderzoek. We weten tegenwoordig ook zoveel. Alles kun je in de gaten houden, gifti ge stoffen kunnen we haast al lemaal opsporen, we kunnen de bevers volgen met zendertjes, enzovoort. Als er vroeger bevers waren uitgezet dan hadden we ze af en toen eens gezien en dan was vanzelf gebleken of ze wel °t niet in de Biesbosch konden overleven."

de Stem | 1993 | | pagina 12