Vredig Europa verre toekomst Verdeel-en-heers in Kaukasus breekt Rusland op Rusland dreigt federatie van vele snelheden te worden Toenemend nationalisme staat eenwording Europa in de weg BUITENLAND A7 DE STEM DINSDAG 5 JANUAR11993 Door Wilma van Meteren DE POLITIEKE kaart van Europa anno 1992 ziet er beduidend anders uit dan velen na de val van het communisme drie jaar ge leden hadden gehoopt. Wie had verwacht dat het Eu ropese huis er zou staan, waarvan Sovjet-president Miehail Gorbatsjov droomde, komt bedrogen uit. In plaats van vrijheid, democra tie, respect voor de mensenrech ten en eenwording zijn herople vend nationalisme, etnische te genstellingen en racisme aan de orde van de dag. De economi sche en politieke eenwording van de Europese Gemeenschap, die het fundament zou moeten vormen voor een nieuw Europa, is nog ver weg door de onderlin ge verdeeldheid. Om potentiële conflicten in een zo vroeg mogelijk stadium met diplomatieke middelen in te dammen heeft de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) onlangs de Nederlandse ex-minister Max van der Stoel benoemd tot Hoge Commissaris voor de minderhe den. Zijn functie is gecreëerd na de pijnlijke leerschool in het Joego- slavië-conflict waarop Europa totaal niet was voorbereid- Pas toen er in 1991 na de onafhanke lijkheidsverklaringen van Slove nië en Kroatië een oorlog uit brak, werden de andere landen wakker. Te laat, zo blijkt. landers aangevallen en joodse begraafplaatsen en monumenter geschonden, aanvankelijk zon der dat dit tot enige politieke reactie leidde. Maar de Duitse regering die de acties eerst nog afdeed als incidenten, werd uit eindelijk gedwongen tot maatre gelen, zoals een verbod op rechts-extremistische groeperin gen en een harder optreden te gen neo-fascisten. Niet alleen Bonn worstelt mei dit probleem, ook andere West- europese regeringen hebben ei mee te maken. Zelfs in het 'tole rante' Nederland en Zweden worden vreemdelingen belaagd Extreemrechtse partijen rukken op in allerlei parlementen: hel Front National in Frankrijk, de FPÖ in Oostenrijk, het Vlaams Blok in België. De oude neo-fas- cistische sociale beweging (MSI) die al jarenlang een politieke factor is in Italië, boekte onlangs flinke winst bij de gemeente raadsverkiezingen. West-Europa is ook niet immuun gebleken voor het heroplevend nationalisme. De terroristische afscheidingsbewegingen van Basken, Noord-Ieren en Corsica- nen gingen door met hun bom- mencampagnes. In andere re gio's begon de roep om meei autonomie, zoals in Schotland en Catalonië en Lombardije. Ook de Westeuropese natie-sta- ten vallen sterker terug op hun eigen nationale identiteit en waarden. Dit gaat ten koste van de Europese integratie, getuige het 'nee' van Denemarken tegen het Verdrag van Maaastricht en van Zwitserland tegen het eco nomische samengaan van EG en EVA (Europese Vrijhandels As sociatie). (anp) Boycots, bemiddelingen door de EG en de Verenigde Naties, de stationering van een omvangrij ke vredesmacht, dreigen met mi litair geweld hebben tot dusver geen oplossing gebracht. Met lede ogen moet de interna tionale gemeenschap toekijken hoe de moslims nu uit Bosnië- Hercegovina worden verdreven. De methodes waarvan de Ser viërs zich bedienen om het ge bied etnisch te zuiveren, verto nen een beangstigende gelijkenis met het Duitse nazi-regime. Het conflict dreigt zich zelfs ver der uit te breiden naar andere potentiële brandhaarden op de Balkan, zoals de Servische pro vincie Kosovo met een Albanese meerderheid en de armste repu bliek Macedonië. Explodeert het daar ook, dan zullen waarschijn lijk ook andere landen - Albanië, Griekenland, Bulgarije en Tur kije - niet buiten de oorlog blij ven. Velen vrezen dat hetgeen zich in Joegoslavië afspeelt een voorbo de is voor ontwikkelingen in de rest van Europa en de - ook al - uiteengevallen Sovjetunie. Tot deze zomer woedde er al een bloedige burgeroorlog in de ex- Sovjetrepubliek Moldavië, waar de Russische minderheid in op stand tegen de mogelijke hereni ging met Roemenië. Conflicten Er zijn nog veel meer conflicten en potentiële brandhaarden. Een vooraanstaande groep geleerden verenigd in de Oxford Research Group heeft er meer dan zeven tig in kaart gebracht. Opkomend nationalisme en vreemdelingenhaat staan de vorming van een nieuw Europa in de weg. De vroegere Sovjetunie, waar de economie aan de grond zit, biedt een vruchtbare bodem voor het uitvechten van jarenlang onder drukte nationalistische vetes tussen volkeren. Na 74 jaar wa ren de bolsjevieken er niet in geslaagd de verschillende etni sche groepen te laten versmelten tot één Sovjetvolk. Onder Gorbatsjovs glasnost en perestrojka kwam een nationa listische tegenreactie op tegen het Sovjetcentralisme, maar vaak ook tegen buurvolkeren. In de Kaukasus vechten Armeniërs en Azerbajdzjanen al vier jaar om de enclave Nagorno-Kara- bach, en soortgelijke conflicten hebben nu ook andere volkeren in de regio in hun greep gekre- FOTO EPA gen (Abchaziërs, Georgiërs, Os- setiërs, Ingoesjen...). Na 45 jaar dictatuur van het 'internationalistische' commu nisme, dat volkeren moest vere nigen, proberen Oosteuropese landen de eigen nationale staat opnieuw te grondvesten en dat gaat vaak ten koste van de min derheden. Ook de oude zonde bokken, de joden en de zigeu ners, worden weer gevonden. Nieuwe dreiging Het nationalistisch réveil en de economische misère maken het er niet gemakkelijker op een heuse democratie te vestigen die de rechten van deze gemeen schappen kan garanderen. Ze voelen zich bedreigd en kloppen aan bij hun moederlanden. Tus sen de betrokken staten leidt dit vaak tot de opleving van wan trouwen en territoriale aanspra ken, waarbij historische argu menten tegen de 'vijand' uit de kast worden gehaald. De conflicten en de instabiliteit in het Oosten hebben ook hun weerslag in West-Europa. Het Rode Gevaar is verdwenen, maar heeft plaatsgemaakt voor een nieuwe dreiging, een toevloed van Oost-Europese immigranten die met hun gloednieuwe pas poorten hun heil in betere oor den zoeken. Dit heeft in het Westen, dat zelf kampt met economische proble men, frustratie en onzekerheid over de toekomst, de latent aan wezige racistische onderstroom aangewakkerd, met de kwalijk ste uitwassen in het herenigde Duitsland. Rechtsextremistische organisa ties kregen er de wind in de zeilen door de economische crisis in de voormalige DDR en de tomeloze stroom vluchtelingen die asiel zochten in de Bondsre publiek. Vrijwel dagelijks worden buiten- |nagorno- iKARABACH NACHlCEVAN' RUSLAND Zwarte. BULGARIJE: t'Xaspiscbc: iZERBAIDZJAN: TURKIJE De Russen hebben twee eeu wen lang ingespeeld op de onderlinge tegenstellingen in het gebied om het onder de duim te houden, maar krijgen nu de rekening gepresenteerd voor hun verdeel-en-heers-be- leid. Het oorlogsgeweld in de Kau kasus rukt geleidelijk op in noordelijke richting. Het eer ste etnische conflict in de Sov jetunie begon aan de rand van het imperium, in Nagorno-Ka- rabach. Maar het afgelopen jaar bracht de Georgische in terventie in Abchazië Moskou bijna in conflict met het in middels onafhankelijke Geor gië. Een maand later kreeg de Russische Federatie zijn eerste burgeroorlog op eigen grond gebied te verduren, tussen Os- setiërs en Ingoesjen. Moskou vreest dat op den duur Zuid- Russische provincies als Krasnodar en Stavropol wor den meegesleurd in de Kauka- sische maalstroom. Wespennest „In de Kaukasus is het een kinderspel om aan wapens te komen," aldus een Noordkau kasische leider. „Bovendien hebben we onze bergen, en de Russen weten dat een oorlog hier een wespennest zou zijn." De Russische heersers hebben dat in de loop der tijd ervaren. De tsaren stuurden de ene mi litaire expeditie na de andere naar het gebied om het verzet tegen de zuidwaartse expansie de kop in te drukken. De bolsjevieken hielden de overheersing in stand door een administratieve verdeel-en- heers-politiek. Lenin deelde de Kaukasische volkeren op in autonome republiekjes, die willekeurig werden aaneenge voegd en weer opgesplitst. Stalin ging nog verder door hele volkeren te deporteren: alle Tsjetsjenen, Ingoesjen, Balkaren, Kalmyken en Ka- ratsjajs verdwenen naar Cen- traal-Azië wegens collaboratie met de nazi's. Onder Gor batsjovs perestrojka kwam de wrok, veroorzaakt door het schuiven met gebieden en vol keren, tot uitbarsting. Rusland zit nu opgescheept met de lukraak getrokken grenzen, die nu ook de staats grenzen met Georgië en Azer- bajdzjan zijn geworden. De strijd om Nagorno-Karabach tussen Armeniërs en Azeri's is daardoor niet langer een strict Russische maar een interna tionale aangelegenheid, waar bij Iran en Turkije zich niet onbetuigd zullen laten. OEKRAÏNE moldav,*™ ROEMENIË ,/~ZES. KAZACHSTAN Volgens Armenië worden de Azeri's in Karabach bijge staan door Turkse militaire adviseurs, terwijl Azerbaj- dzjan Iran ervan beschuldigt de Armeniërs te steunen. Ver dere bemoeienis van deze lan den zal Moskou niet over zijn kant laten gaan: de tsaren wil den met de verovering van de Kaukasus juist de Perzische en Ottomaanse invloed tegen gaan. Bovendien kan Rusland langs zijn gevoelige zuidgrens snel ler in een internationaal con flict worden betrokken als on rust vanuit Georgië of Azer- bajdzjan naar de Noord-Kau- kasus overslaat. Aan weerszij den van de grens leven volke ren die zich aaneen willen sluiten. Zo vormt het noorden van Azerbajdzjan een poten tiële brandhaard, waar de Le- zgiërs zich willen afscheiden om één staat met hun landge noten in Dagestan te vormen. Vooral Georgië is voor Rus land een kruitvat, nadat de inmiddels verdreven president Gamsachoerdia alle minder heden tegen zich in het harnas joeg. De Avaren verdreef hij naar hun volksgenoten in Da- gestan, en de Zuid-Ossetiërs en Abchaziërs ontnam hij hun autonomie. Die kregen echter bijstand uit het noorden: de Osseten uit Noord-Ossetië, en de Abcha ziërs van de Confederatie van Kaukasische Volkeren, een overkoepelend beweging die gedirigeerd wordt vanuit het opstandige Tsjetsjenië. Tsjetsjenië De Confederatie, waarin 16 Kaukasische volkeren zijn vertegenwoordigd, mengde zich actief in de Abchazische crisis en toonde haar militaire macht door honderden strij ders tegen de Georgiërs in te zetten. Spil en lichtend voor beeld binnen de Confederatie is Tsjetsjenië, dat zich eind 1991 losmaakte van Rusland. Toen Jeltsin het leger tegen de Tsjetsjenen wilde inzetten werd hij door zijn parlement teruggefloten. Tsjetsjenië's flamboyante leider, generaal Dzjochar Doedajev, kwam hierdoor gesterkt uit de con frontatie met Moskou. „Zo lang één van de Kaukasische republieken nog deel uitmaakt van Rusland zal er geen vrede zijn," aldus Doedajev. Zo ver gaat Confederatie-lei der Moesa Sjanibov nog niet: hij wil een Noordkaukasische federatie vormen, naar het model van de 'Berg-republiek' die het Kremlin van 1918 tot Nationalistische strijders in Tsjetsjenië FOTO EPA 1921 had ingesteld. Voor dit doel moeten de Russische troepen en alle (ex-)commu- nistische leiders in de autono me republieken het veld rui men. De eerste confrontatie vond eind oktober plaats in Kabar- da-Balkarië, waar de opposi tie de straat opging nadat de Russische autoriteiten Sjani bov hadden opgepakt. Het plaatselijke staatshoofd maakte met geweld een eind aan de opstand. Separatisme Het ideaal van een verenigde Kaukasus-republiek stuit ech ter op het separatisme tussen de volkeren. Veel etnische groepen kunnen zich erop be roepen dat ze ooit een eigen republiekje hadden of eigen lijk bij het buurstaatje thuis horen. Zo willen de Kabardiërs en de Balkaren uit elkaar om elk een apart staatje te vormen, resp. met de Tsjerkessen en de Ka- ratsjajs. Karatsjaj-Tsjerkessië had zich zelfs enige tijd gevie rendeeld in vier aparte etni sche gebieden. In Dagestan streven veel van de tientallen volkeren naar zelfstandigheid en eikaars woongebied. Zelfs de Russische Terek- en Koeban-Kózakken, die zweren bij de Groot-Russische ge dachte, zijn aangetast door de afscheidingsdrift: zij eisen het herstel van hun autonome ge bieden, die de revolutie van 1917 hen had afgenomen. Maar het is vooral het conflict tussen de Ingoesjen en de Noord-Ossetiërs dat de Kau kasische solidariteit een zware strijd toebracht. Deze eerste burgeroorlog op Russisch grondgebied kwam tot uit barsting toen de Ingoesjen hun vooroorlogse republiek her stelden, en het grondgebied terugeisten dat zij aan Noord- Ossetië verloren toen Stalin hen liet deporteren. Het Russi sche parlement had de gede porteerde volkeren in 1991 'eerherstel' beloofd, zonder ooit duidelijk te maken hoe dat zou moeten gebeuren. De onduidelijke status van In- goesjië leidde uiteindelijk tot een uitbarsting, waarbij haast alle Ingoesjen uit Ossetië wer den verdreven. Het Russische leger, dat volgens getuigen de kant van Noord-Ossetië koos, wakkerde het wantrouwen van de Tsjetsjenen aan. Het verdeel-en-heers van de tsaren en de bolsjevieken heeft plaats gemaakt voor verdeeld heid over hoe de Kaukasus beheerst moet worden. Mos kou lijkt steeds meer bereid met harde hand de orde te herstellen in het gebied: zo heeft het goedbedoelde eer herstel in Ingoesjië inmiddels plaatsgemaakt voor recht streeks militair gezag. Door impulsief op elke crisis in te springen loopt Rusland het ge vaar zich steeds verder te la ten meesleuren in het Kauka sische moeras, (anp) de 16e eeuw een immens rijk beheersten. Siberië De economische 'Alleingang' van het olierijke en strategisch gelegen Tatarstan zal hen meer aanspreken. „We willen gewoon over onze eigen rijk dommen beschikken en onze gang kunnen gaan," aldus af gevaardigde Roestam Chafi- zov. Een gelijkluidend credo heeft de Siberische republiek Ja- koetië, die praktisch de hele diamantproduktie van Rus land levert, in aanvaring ge bracht met Moskou. Het Rus sische parlement wil af van het akkoord met het Zuidafri- kaanse kartel De Beers dat de Jakoetische diamanten op de markt brengt, maar Jakoetië (dat zich inmiddels heeft om gedoopt tot Sacha) heeft het al zelf op een akkoordje gegooid met De Beers. Zelfs de autonome gebieden zijn de weg naar economische zelfstandigheid ingeslagen. Zoals de Neneten van Jamal, inmiddels een zelfverklaarde republiek, en goed voor 70 procent van het Russische aardgas. De Russische provin cies blijven niet achter: in Si berië klagen zij over de jaren lange 'kolonialistische' roof bouw van hun grondstoffen. Zelfs Russen denken hier aan afscheiding, in een 'West-Si berische Republiek' of de 'Verenigde Staten van Noord- Azië'. Bodemschatten De helft van de plaatselijke overheden legt de besluiten van de president en de rege ring van Rusland naast zich neer, moest vice-premier Ana toli Tsjoebais onlangs toege ven. Sommigen eisen het be heer over hun bodemschatten op, anderen willen niet dat Moskou hen de economische les voorleest. Jeltsins adviseur Gennadi Boerboelis heeft al de bodem uit het Federatieverdrag ge slagen met zijn plan voor een 'assymetrische federatie', waarbij elke deelstaat aparte afspraken kan maken over zijn verhoudingen tot Moskou. De deelstaten maken dank baar gebruik van het juridi sche vacuüm, als gevolg van de machtsstrijd tussen Jeltsins regering en het conservatieve parlement, die beide naar hun steun dingen. „De regionale leiders bepalen zelf het tempo van de hervor mingen," klaagt Jevgeni Jasin, hoofd van een economisch in stituut nabij de conservatieve Burgerunie. „Diegenen met een sterke industriële basis lo pen ver voorop, terwijl de minder ontwikkelde deelsta ten naar de achterhoede af zakken." Gevolg is dat Rus land een Federatie van vele snelheden dreigt te worden, (anp) Door Diederik Kramers „WANNEER ZAL het bloed ophouden te vloeien in de bergen?" vraagt een Kaukasisch spreekwoord. „Pas wanneer het suiker riet in de sneeuw bloeit," luidt het weinig hoopvolle antwoord. Door Diederik Kramers EEN JAAR na de val van de Sovjetunie zoekt Rus land nog steeds naar een eigen vorm en identiteit. Net als in de nadagen van Miehail Gorbatsjov weerklin ken waarschuwingen dat het moederland uiteen dreigt te vallen. Als alle deelstaten zich losmaken blijft van de Russi sche Federatie niet meer over dan een uitgebeende landmas- sa van Sint Petersburg tot de Japanse Zee. Dat de geschiedenis zich on der Jeltsin zal herhalen is niet uitgesloten. Verscheidene vol keren grijpen de kans om on der het Russische juk uit te komen of eisen hun bodem schatten op. Sommigen willen de Sovjetrepublieken achter na, die hun onafhankelijkheid verkregen na de val van het communisme, in anderen zijn het juist de oude partijbonzen die zich niet de les willen laten voorlezen door het 'de mocratische' bewind in Mos kou. Zelfs Russische gebieden willen af van het Moskouse centralisme. Om dergelijke aspiraties in toom te houden had de Russi sche Federatie een ingewik kelde staatkundige structuur die Jeltsin van de Sovjetlei ders heeft geërfd. Naast de autonome republieken op et nische grondslag, bestond de Federatie uit Russische pro vincies - de (etnische) autono me provincies zijn inmiddels opgewaardeerd tot republie ken, op de joodse na - met daarbinnen etnische autonome gebieden. F ederatieverdrag Op alle niveaus willen deelge bieden los van Moskou. Nu de druk is weggevallen om de volkeren van de vroegere Unie tot één Sovjetvolk samen te smeden, zoeken zij aansluiting op etnische of religieuze grondslag, soms over de Russi sche grenzen heen. Moslims hebben de weg naar Mekka gevonden, Boerjaten en Toeviniërs in het Verre Oosten ontdekken hun Mongoolse wortels, Fins-Oegrische taal groepen aan de Volga sluiten zich aaneen. Zolang Rusland geen grond wet heeft, staan de status en bevoegdheden van de deelsta ten nog op lossen schroeven. Om de middelpuntvliedende krachten in toom te houden bood Jeltsin hen in maart het Federatieverdrag aan, dat hen een eigen regering en parle ment, vlag en volkslied gunt. De republieken kregen daarbij controle over hun delfstoffen, al wordt over het gebruik er van beslist in samenspraak met Moskou. De autonome ge bieden zouden ook meer zeg genschap over hun eigen za ken krijgen. Het Federatieverdrag werd door alle deelstaten onder schreven, alleen Tsjetsjenië en Tatarstan weigerden. De Noordkaukasische republiek Tsjetsjenië maakte zich als eerste los van Rusland eind 1991, en dreigt de opstand tegen het Russische juk naar de buurstaten te verbreiden via de Confederatie van Kau kasische volkeren. Tataren Deze coalitie is ook de Abcha ziërs te hulp gekomen die zich los willen maken van Georgië. Eensgezind is de strijd van de Noordkaukasiërs echter niet: een bloedige burgeroorlog is uitgebroken tussen Noord-Os- setiërs en Ingoesjen, die een deel van Noord-Ossetië terug eisen voor hun onlangs herop gerichte republiek, terwijl ook spanningen dreigen tussen an dere buurvolkeren in de regio. In het hart van Rusland heb ben de Tataren het voortouw genomen in de worsteling om zich los te maken van het Moskouse gezag. Na een refe rendum over soevereiniteit dit voorjaar nam Tatarstan begin november een grondwet aan, waarin het zichzelf uitroept tot 'een soevereine staat, geas socieerd met de Russische Fe deratie'. Hoe die associatie eruit zal zien moet worden vervat in een bilateraal verdrag in Mos kou. Tot dusver hebben de onderhandelingen daarover niet veel meer opgeleverd dan ruzie, dreigementen en ver warring over de Tataarse plannen. „We willen niet met geweld uit de Federatie stap pen," aldus vice-premier Vasi- li Lichatsjov, maar tezelfder tijd wil hij dat Tatarstan in ternationaal erkend wordt. Het gevaar bestaat dat het Tataarse voorbeeld zich als een olievlek in de omringende republieken zal verspreiden. Tataarse nationalisten ijveren voor een 'Confederatie van volkeren van de Oeral en de Volga' naar Tsjetsjeens model met Oedmoertië, Mari, Tsjoe- vasjië en Basjkortostan. Maar daar wordt gevreesd voor de overheersing door de nume riek sterke Tataren, die tot in Een demonstratie van communisten in Moskou. Oude partijbonzen willen zich niet de les laten lezen door het democratische bewind in Moskou. foto epa

de Stem | 1993 | | pagina 7