Enquête: Werkdruk is te hoog iden' Moi DE STEM Celstraf geëist voor seks met ontvoerd meisje Korpschefs pleiten voor uitbreiding van bevoegdheden voor politie Winters tafereel Industriebond FNV wil maatregelen tegen hoge werkbelasting In april rampenfonds voor Brabantse varkenshouders Rechtsstaat Grote vraag naar schaatsen bij sportzaken I jeïrelFd VN-militairen: Verblijf in Bosnië was onverantwoord rviers BINNENLAND A3 COMMENTAAR BINNENLAND KORT en en elementaire mensen- chten meegekregen". Ij is zelf in Sarajevo geweest, I Zagreb, afgelopen weekeinde }g bij de moeizame vredeson- Irhandelingen in Génève. Hij lalt de bevelhebber van het lulti-nationale Bosnische leger Ize week nog naar Bonn. pe Britten maken zich alleen bar druk over de 'balance of Iwer' op de Balkan, blind voor I menselijke ellende". Ander- Ids geeft Schwarz toe dat de Ins groot is, dat er binnen een llf jaar een oorlog binnen de VfVO kan ontbranden als de prviërs het front naar Macedo- jë verleggen en daardoor de pde aartsvijanden Turkije en kiekenland ongewild in het plkan-conflict betrekken, feef de Bosniërs wapens. Ze lagen onze soldaten niet, ze ragen wapens om zich te kun- tn verdedigen. Ik ben tegen eweld, natuurlijk, maar je lint het ook niet toelaten dat bnderdduizenden letterlijk lorden afgeslacht." id FOTO EPA Jen. Zelfs niet dat de hervormer leltsin uiteindelijk het onder- Ipit zal moeten delven tegen de conservatieve krachten. En die nebben weinig op met Start-2 In de ontmanteling van het Russische militair-industriële lomplex. leltsin en zijn hervormingen lij- fen alleen te redden met een 1 nassale 'Marshall-hulp' uit het Vesten en daartoe lijken Clin- lon noch Europa bereid. Toch lijkt het een lage prijs voor de Vrede. Er zijn nu al een twintig tal regionale conflicten in de /oormalige Sovjetunie. Het IVesten kan één Joegoslavisch lonflict al niet baas, laat staan EO 'Bosnië's' op het grondgebied lan een kernmogendheid. licht imago te verschaffen. Pas toen in het begin van de jaren negentig een democratiserings golf het continent overspoelde en de Westerse landen de druk pp dictaturen opvoerden kwam hij in de problemen. 'De oppositie roerde zich steeds luider en bij betogingen in de ptraten van de hoofdstad Nairo bi vielen enkele tientallen do den. Uiteindelijk moest hij een neerpartijenstelsel toelaten en herkiezingen uitschrijven. Vol gens de meeste waarnemers on dertekende hij daarmee zijn po litieke doodvonnis. Het liep iets landers. De verkiezingen verliepen wel iswaar niet vlekkeloos maar le verden de man, die herhaalde- Jlijk liet weten de democratie Ivoor zijn land ongeschikt te lachten, toch een duidelijk man- Idaat en de te verwachten her- Ivatting van Westerse steun op. banier van de Verenigde Naties daadwerkelijk hun wapens gaan gebruiken. Dat is toch iets anders dan onder het zingen van 'Wien Neerlands Bloed' voor Konin gin en Vaderland oprukken te gen een duidelijke vijand. En als er wordt teruggeschoten en de eerste slachtoffers vallen, wedden dat dan de roep om 'ingrijpen' wegsmelt als bin nenkort het schaatsijs van de afgelopen dagen. De publieke opinie zal weinig tijd nodig hebben om van mededogen met Bosniërs om te slaan naar woe de tegen ministers en Kamerle den, die onschuldige zonen, vrienden en broers aan oorlogs geweld hebben blootgesteld. De politici die eerst zo dapper riepen dat er 'iets' moest ge beuren om een einde te maken aan de tragedie, staan dan vol wroeging en twijfels onderaan de vliegtuigtrap als de licha men van de eerste slachtoffers aankomen. Die roepen dan moord en brand over wat de mensen van dit leger is aange daan. Maar is dat niet vreselijk hypocriet. Want is een leger er niet voor moord en brand? Draagt het woord 'Vredesleger niet een onoverbrugbare tegen stelling in zich? de stem DINSDAG 5 JANUARI 1993 Van onze redactie binnenland Botterdam - In hun nieuw jaarstoespraak hebben de korpschefs van de politie in Botterdam en Den Haag gis teren gewaarschuwd voor meer geweldsdelicten en een toename van de georgani seerde misdaad in Nederland. Om deze stijgende tendens te doorbreken, wil hoofdcommissa ris Hessing van Rotterdam de bewegingsvrijheid van de politie vergroten. Hij denkt daarbij aan een 'ander wettelijk systeem'. Korpschef Brand van Den Haag denkt eveneens aan 'onortho doxe maatregelen'. Om de georganiseerde- en ge weldscriminaliteit doeltreffen der te kunnen bestrijden, lijkt de Rotterdamse korpschef Hessing de meeste vergaande maatrege len te willen nemen. In zijn rede vergeleek hij de misdaadbestrij ding met een wedstrijd om de 'fairplay-cup' tussen politiemen sen en criminelen, waarin de politie geen overtredingen mag begaan. „Het is de hoogste tijd dat ons systeem wordt opengebroken. Wanneer wij greep op de crimi naliteit willen houden, lijkt het mij geboden dat we overstappen op een ander wettelijk systeem waarbij onze opsporingsmidde len niet langer gevangen zitten in een knellend korset". Hessing noemde onder meer de mogelijk heid om verdachten strafvermin dering te geven als ze andere criminelen 'verklikken'. Als alternatief voor het gebrek aan celcapaciteit - waardoor ar restanten soms noodgedwongen weer worden vrijgelaten - denkt Hessing aan een lik-op-stuk-be- leid tegen delinquenten. „Des noods moet daarvoor een 24-uurs bereikbaarheid voor de zittende magistratuur worden ingevoerd", zei Hessing, die vooral de relatie tussen pakkans en strafkans groter wil zien. Verder zei Hessing in zijn toe spraak dat Perron Nul, de op vangplaats voor drugsverslaaf den naast het het Rotterdamse Centraal Station, op die plek verdwijnen. De Rotterdamse korpschef het onaanvaardbaar dat „het eerste gezicht van Rot terdam nog langer dagelijks door tienduizenden mensen als één van de onveiligste plaatsen van de stad wordt ervaren". Korpschef Brand kondigde aan dat Den Haag in 1993 de proble men met verslaafde jongeren zal aanpakken. Het gemak waarmee jongeren wapens gebruiken, ver onrust Brand. „Bestuur, politie en justitie zullen zich in 1993 nadrukkelijk met deze groep jongeren bezighouden. Via onor thodoxe benaderingswijzen zal worden geprobeerd deze jonge ren uit het criminele circuit te houden." Minister Hirsch Ballin ziet de kritische nieuwjaarstoespraak van de Rotterdamse korpschef Hessing als steun voor zijn be leid. „Wat daarin wordt voorge steld, is via wetgeving goeddeels al in gang gezet", aldus de be windsman. Over het voorstel van Hessing om rechters 24 uur per etmaal beschikbaar te houden, zodat een lik-op-stuk-beleid mogelijk is, is de minister gematigd posi tief. Hij wil wel kijken of het mogelijk is hiermee te experi menteren. Over een derde voorstel van Hes sing is de minister minder te spreken. De Rotterdamse korps chef wil criminelen die hun handlangers verklikken voor strafvermindering in aanmer king laten komen. De minister vindt dat onnodig. Van onze Haagse redactie Leersum - De Industriebond FNV wil bij de cao-onder handelingen de strijd aanbinden tegen te hoge belasting van de werknemers. Uit een enquête onder het Neder landse volk die de bond heeft laten houden, blijkt dat 18 van de Nederlanders vindt dat de werkdruk en het werktempo verminderd moeten worden. „Als dat gebeurt kunnen er ook naren toe en stijgen de gemeen- weer meer mensen aan het werk," zei voorzitter Bé van der van de Industriebond giste- reifin Leersum. Uit de enquête blijkt verder dat bijna de helft van de mensen vindt dat werk- verplicht moeten worden gedeeltelijk arbeidsongeschikten in dienst te nemen. „Een stap in goede richting," stelde Van der Weg vast. Ook bijna de helft van de bevolking meent dat 60 jaar een goede leeftijd is om met de VUT te gaan. Ruim een derde meent dat de vut-leeftijd verder omlaag moet. De Industriebond is absoluut niet van plan met minder dan 2,5% loonsverhoging genoegen te nemen. Het zal eerder iets meer worden, zei Van der Weg. „Ik heb precies een jaar geleden al gewaarschuwd dat de regering verantwoordelijk is voor het op jagen van de prijzen. En nu wordt weer het openbaar ver voer duurder, stijgen de huren, nemen de lasten voor huiseige- telijke lasten met niet minder dan 12 als de loonpauze van twee maanden bedoeld was om ons daarvan te doordringen, zeg ik: hartelijk dank." Van der Weg begrijpt niet dat het kabinet de vakbonden kan verwijten onverantwoordelijk hoge looneisen te stellen. „Wie onverantwoordelijk is zal blijken als we met de werkgevers onder handelen over meer werkgele genheid," aldus Van der Weg. De wending die de politieke dis cussie over de WAO heeft geno men, staat de voorzitter van de Industriebond FNV ook niet aan. „Wij steunen het voorstel de be staande gevallen in de WAO te ontzien. Maar WD en CDA wil len als prijs daarvoor een minis telsel in het leven roepen. Als dat gebeurt, wordt het nog slechter. Ik hoop dat de Tweede Kamer zijn sociaal gevoel terug krijgt en dat de Kamer kiest vóór en niet tegen de zwakken in de samenleving." Oerle - Rond april treedt een rampenfonds voor Brabantse varkenshouders in werking. Dit rampenfonds moet varkens houders schadeloos stellen als hun gebied door het uitbreken van een besmettelijke ziekte afgesloten wordt. De Werkgroep Preventieve Maatregelen Varkenshouderij houdt zich bezig met de ontwik keling van het rampenfonds. De werkgroep bestaat uit vijf bestuursleden van de Vereniging van Varkenshouders van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB). Het doel van de werkgroep is het bestuur van vereniging te adviseren over maatregelen om uitbraak van besmettelijke ziekten te voorko men en deze adviezen door te geven aan landelijke werkgroe pen. ,De ontwikkeling van het ram penfonds heeft de hoogste prio riteit gekregen, omdat zo'n fonds i nodig is", vertelt Cor Das uit Oerle, lid van de werkgroep. >De overheid wil er geen geld voor uit trekken, dus moeten we het zelf oplossen. De roep van varkenshouders om een rampen- ds wordt steeds groter. We moeten wel iets ondernemen." Wanneer een veeziekte uit breekt, trekt de overheid geld uit om besmette bedrijven te rui nen; alle besmette dieren wor den vernietigd. Ook wordt een algemeen vervoersverbod voor gebied ingesteld om verdere besmetting te voorkomen. Hier door komen de varkenshouders net gezonde dieren ook in de problemen. „De varkens kunnen niet naar de slachterij en groeien maar door. Ze mogen maximaal 100 kilo wegen op het moment dat ze geslacht worden. Als ze niet weggebracht kunnen worden, wegen ze soms wel 140 kilo. Er ontstaat overbezetting bij de varkenshouders. Dit kan tot ka- nibalisme onder de varkens lei den. Met de oprichting van het rampenfonds willen we dit soort dierenleed voorkomen", zegt Cor Das. Om te zorgen dat geen misbruik van het rampenfonds wordt ge maakt, wordt een commissie in het leven geroepen die moet kij ken of een varkenshouder een echt noodgeval is. Als het bedrijf een echt noodgeval is, worden de zwaarste varkens met geld uit het rampenfonds afgevoerd en vernietigd. Ook als er een teveel aan biggen is, kan het rampen fonds ingrijpen. Cor Das: „Om de kas van het rampenfonds te vullen moeten de varkenshouders ongeveer twee kwartjes per afgeleverd varken of big betalen. De grote varkenshouders betalen dus meer dan de kleine, omdat ze ook meer risico lopen. Ik denk dat we deze heffing over twee jaar, als de kas goed gevuld is en geen grote rampen gebeurd zijn, kunnen verlagen". Een winters beeld in een Brabants weiland. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN m VERVOLG VAN VOORPAGINA „Meestal kunnen we pas een paar uur van tevoren voorspellen waar precies het glad zal gaan worden. Het neerslaggebied, die de oorzaak van alle ellende wordt, hing gisteren boven Engeland. We wisten toen nog niet in hoeverre hij nog zou oplossen of om hoe laat hij precies ons land zou bereiken." Ijzel is een veel voorkomend verschijnsel als de dooi inzet. „De lucht die bovenin de atmosfeer zit wordt het eerst warm als het gaat dooien," legt Geurts uit. „De lucht die dicht bij de grond zit blijft gewoon koud, doordat de warme lucht op de koude laag gaat zitten. Neerslag die uit de warme lucht komt, moet dus ook door de laag koude lucht heen alvorens de grond te bereiken. Zodra die warme neer slag de koude lucht bereikt vriest hij meteen aan de grond vast." Ondanks het feit dat de temperatuur bij de grond nog onder het vriespunt blijft, is het volgens Geurts snel gedaan met de ijspret. „Er lag toch al niet zo'n dikke laag ijs op het water, hoogstens tien centimeter. Mijn voorspelling is dat het vrij snel gesmolten zal zijn, vooral als daar ook nog eens neerslag bij komt." Alle negatieve voorspellingen van het KNMI ten spijt, sportzaken vallen nog steeds ten prooi aan een enorme stormloop van mensen die schaatsen aan willen schaffen. Sommige winkels hebben in de afgelopen dagen al drie keer een nieuwe voorrraad schaatsen aan moeten slepen. „En de winkel staat nog vol met klanten," meldt een verkoper van sporthuis Geerts in Oosterhout. Ook de schaatsfabrleken Viking in Weesp en Zandstra in het Friese Joure draaien nog op volle toeren. Het is echter niet zo dat ze de vraag naar schaatsen niet meer aankunnen. „Er zijn wel bepaalde model len en maten uitverkocht, maar we hebben nog wel zo'n tienduizend schaatsen in voorraad," zegt Ha verkolde van de schaatsfabriek Viking, die gespecialiseerd is in het maken van Noren. „De orders komen constant, hoewel het wel een beetje minder is dan gisteren en eergisteren. De voorspellingen van het KNMI hebben toch een beetje invloed op het gedrag van de consument." e cijfers liegen er niet om: het aantal gewelddadige misdrij- is in amper twee jaar tijd verdubbeld, het illegale wapenbezit schrikbarend toe en de georganiseerde misdaad maakt 'itn meester van delen van het bedrijfsleven. «een wonder dat de politiecommissarissen van de grote steden «n nieuwjaarstoespraken gisteren aangrepen om te pleiten voor eer en vooral betere middelen om de groeiende misdaad te lijif h 9a.an. De een denkt de criminaliteit nog afdoende te kunnen estrijden met extra mankracht, de ander vreest dat de politie deifn met wéér bevoegdheden de ongelijke strijd kan volhou- ?A9ear9aniseerde misdaad hanteert steeds professionelere Dnliek n' Vvaarte9en de politie weinig kan uitrichten: öf de de <s n'etover voldoende gespecialiseerd personeel, öf soms als knellend ervaren regels plaatsen menig politieman ®n vrouw voor het blok. el ^rdamse commissaris Hessing vindt dat de politiek snel Wett,n 111061 ma'<en aan die ongelijke strijd. Dus minder ken regels, meer ruimte voor nieuwe opsporingstechnie- en vooral meer en beter gespecialiseerd personeel. Sens,voor de noodkreet van Hessing en de andere commissaris- teno oe9r'P °P te brengen als je ziet dat misdaad bestrijden om H Dord'9 net zoiets is als dweilen met de kraan open. Maar flaat t rnaar meteen de wettelijke beperkingen opzij te zetten, wel o Ver' De mar9e tussen rechts- en politiestaat wordt dan ODtim iSmal' Eerst zu,len al,e andere bestaande mogelijkheden oenH m°eten worden benut, alvorens zelfs maar te overwé- a wettelijke bevoegdheden van de politie te verruimen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. C. Warnaar heeft gisteren tegen mede-verdachte S. W. in de geruchtmakende kin derpornozaak van de Bredase bedrijfsdirecteur E. van D. (48) een gevangenisstraf van 2,5 jaar geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. In de proeftijd van twee jaar moet de 24-jarige S. W. uit Venlo zich psychotherapeu tisch laten behandelen. De officier achtte bewezen dat W. op 29 maart 1992 een door Van D. in Leuven ontvoerd, ne gen jaar oud meisje heeft ver kracht. De gepleegde ontuchtige handelingen vallen sinds kort binnen de juridische kwalificatie verkrachting. De verdachte heeft de feiten direct na zijn aanhou ding in augustus toegegeven. Het meisje is er erg aan toe. Het heeft twee gynaecologische ope raties moeten ondergaan en zal, volgens de behandelende arts, haar verdere leven moeten vech ten tegen zeer traumatische er varingen. Haar toestand is zoda nig dat de arts een tweede ver hoor in de kindervriendelij ke studio van de Rijkspolitie in Eindhoven heeft verboden. In de zomer van 1991 reageerde W. op een advertentie waarin Van D. in een seksblad kinder porno aanbood. Vijf jaar oud vond hij thuis een paar seks- blaadjes. Over seks werd thuis niet gepraat. Vanaf zijn veer tiende verzamelde de Limburger bladen en videofilms met perver se seks. Zijn verzamelwoede werd een obsessie. In tien jaar tijd heeft hij er 20.000 gulden aan uitgegeven. De Bredanaar wist de telefoon nummers van W. op zijn werk en thuis te achterhalen en belde hem regelmatig. Hij sprak dan over zijn seksuele fantasieën en vroeg steeds of W. belangstelling voor kinderen had. De man uit Venlo ontkende dat. Naar zijn zeggen probeerde hij de gesprek ken steeds af te kappen. Door de telefoontjes voelde W. zich steeds meer in het nauw gedrongen. Hij was bang van de agressieve ondertoon van Van D. en vreesde dat die zijn ouders zou onthullen wat voor verzame ling hij had. W.'s angst voor lichamelijk geweld komt voort uit zijn hemofilie (bloederziek te). Die en de sfeer thuis zorgden er voor dat hij geïsoleerd op groeide, aldus de deskundigen. Op 29 maart ontvoerde Van D. het meisje rond twee uur 's mid dags. Hij vroeg haar in zijn auto om samen 'een hondje te zoe ken', een smoes die de man, volgens rechtbankvoorzitter mr. M. van Beek, in het verleden vaker heeft gebruikt. Tegen half vijf belde hij W., die alleen thuis was. Hij liet het kind door de autotelefoon aller lei vuile taal uitslaan en gebood W. naar het NS-station te ko men. Na een tweede telefoontje liet W. zich overhalen. De verklaringen van W. en van het slachtoffertje komen op het zelfde neer. Van D. wilde dat de ander seks pleegde met het kind en duwde haar zonder onder broek en schoenen aan naar de achterbank. Van D. gaf aan wat ze moesten doen. Zelf maakte de Bredanaar daar foto's van. Het meisje was toen vermoedelijk bedwelmd. Toen Van D. aandrong op echte gemeenschap, raakte het kind in paniek. Volgens W. was dat om dat Van D. of iemand anders haar eerder die dag verkracht had. De gemeenschap lukte niet. Later wilde Van D. zelf seks met haar. W. maakte daar foto's van. De foto's met beide daders zijn bij Van D. aangetroffen. De Bre danaar heeft tijdens het onder zoek steeds alles ontkend en niets willen verklaren. De Bre danaar is al diverse keren voor seks met kinderen veroordeeld. Zijn strafzaak staat voor eind januari gepland. De verdachte: „Ik wilde het niet, maar ik kon me niet aan zijn invloed onttrekken. Ik begrijp niet dat ik zulke vreselijke din gen heb kunnen doen. Ik ben geen type om anderen kwaad te doen." W. deelt de mening van de reclassering en de psycholoog dat hij psychotherapie moet krij gen. Volgens de deskundigen is W. bijzonder intelligent. De fei ten zouden hem door zijn zieke lijke obsessie niet helemaal toe te rekenen zijn. De officier legde het accent op de weerloosheid van het Bel gische meisje en de gevolgen. Zij wrijft Van D. de ontvoering aan en de uitlokking van de orale verkrachting door W. Maar de Limburger is vrijwillig naar het station gegaan, terwijl hij door de telefoon begreep dat het met het meisje niet goed zat. Hij had toen de politie moeten bellen, aldus de officier. Zij achtte hem ten volle aansprakelijk voor zijn daden. Raadsman mr. W. van Baarle noemde W. net zo'n slachtoffer van Van D. als het meisje. Hij ziet zijn cliënt als een marionet van de Bredanaar. De advocaat zei dat W. nu erg begaan is met het lot van zijn slachtoffer. Hij uitte het vermoeden dat Van D. de bewuste middag nog een an dere man in contact met het meisje heeft gebracht. In haar verklaringen heeft zij het over dingen die in aanwezigheid van W. zeker niet zijn gebeurd, aldus de advocaat. Hij drong aan op een lagere straf waardoor W. na aftrek van het voorarrest van vier maanden nog een werkstraf kan krijgen die gelijk is aan zes maanden cel en verder een voorwaardelijke straf. Hij noemde, met de psy choloog, de kans dat W. opnieuw zulke feiten zal plegen, zeer klein. Vonnis op 18 januari. JX 15 'Geachte reiziger, NS wil graag uw reis goed laten verlopen. Maar er gaat wel eens wat mis: vertraging, aansluiting gemist, er is iets met uw kaartje. Het kan ook zijn dat u gewoon niet tevreden bent.' 'Sommige problemen zijn niet te voorkomen, andere daarentegen wel. Daarom zeggen wij: schrijf ons, als u klachten heeft of suggesties voor verbetering. Dan kunnen we kijken of we er iets aan kunnen doen. U krijgt altijd antwoord. Hoogachtend, NS-Klantenservi- ce, postbus 2025, 3500 HA Utrecht. Een kaart met bovenstaande tekst kreeg ik gisteroch tend uitgereikt aan het stationsloket toen ik mijn allereerste maandkaart van het nieuwe jaar aanschaf te. Ik mocht voor die maandkaart 12 gulden meer betalen dan ik eind vorig jaar voor diezelfde kaart kwijt was en vergeleken met begin vorig jaar was de prijs 21 gulden omhoog gegaan. Een prijsstijging van 14 procent in een jaar tijd. Ik hoorde gisterochtend op hetzelfde station ook mensen foeteren, omdat de prijs van hun fietskluis van het ene jaar op het andere met 25(!) procent was gestegen. Ik ga niet corresponderen met NS, want lieden die hun monopoliepositie uitbuiten om een volstrekte prijster- reur door te voeren, zijn toch niet vatbaar voor redelijke argumenten. Stelletje oplichters. MERIJN Graven vernield op Eindhovens kerkhof Eindhoven - Onbekenden hebben op de begraafplaats Roosten- hof in Eindhoven 18 grafstenen omgegooid. In 17 gevallen gaat het om kindergraven. De grafschennis is gistermorgen bij de politie gemeld. De vernielingen zijn vermoedelijk in het week einde aangericht. De politie gaat er vooralsnog van uit dat het een kwestie van vandalisme is. Wao-debat waarschijnlijk week uitgesteld Den Haag - De Tweede Kamer zal het kabinetsvoorstel om te bezuinigen op de wao waarschijnlijk niet op 19 en 20 januari behandelen, maar een week later. Reden voor het uitstel is dat het kabinet volgens sociale zaken pas op 18 januari zijn laatste schriftelijke inbreng over de wao naar de Kamer stuurt. Eerder zou dat op 8 januari gebeuren. Een voorbereidingsperiode van één dag wordt door CDA en PvdA te kort geacht om het politiek gevoelige onderwerp plenair te behandelen. Extra geld voor Limburg Den Haag - Het kabinet geeft twaalf miljoen gulden extra voor het herstel van monumenten en kerken die zijn beschadigd door de aardbeving in Limburg. Het bedrag wordt binnenkort aan het provinciebestuur overgemaakt. Minister Dales van binnen landse zaken heeft dit gisteren de commissaris van de Koningin in Limburg schriftelijk meegedeeld. Het rijk stelde eerder al 7,5 miljoen gulden beschikbaar voor herstel van de aardbevings- schade.Chaos bij Rotterdamse vreemdelingendienst Scholier uit Hilvarenbeek spoorloos Hilvarenbeek - De 16-jarige scholier Kim van Wetten uit Hilvarenbeek is al sinds zaterdag spoorloos. De rijkspolitie heeft gisteren een groot buurtonderzoek gehouden, maar dat leverde nog geen aanknopingspunten op voor een nieuw onderzoek in welke richting dan ook. Ook de pleegouders weten niet waarom Kim zonder een bericht achter te laten, verdwenen is. De 16-jarige havo-scholier vertrok zaterdagmorgen rond 08.00 uur van huis, nadat hij eerst zijn krantewijk afgewerkt. Zijn fiets met de grote tassen voor het vervoer van kranten en een speciale jas liet hij thuis achter waarna hij wegreed op zijn goudkleurige sportfiets. Tot op heden heeft zich nog niemand gemeld die hem hierna nog gezien heeft. Van onze verslaggever Arnhem - „Tijdens de voorbereidingstijd in Ede is nooit gesproken over de gevarensituatie in Sarajevo. Je wordt als VN gerespecteerd, zeiden ze. Je blauwe baret is je veiligheids- en identiteitskaart. Nou, ik heb in Sarajevo de blauwe baret gelijk maar in de plunjebaai gedaan en de helm opgezet." Dat verklaarde gisteren de Apeldoornse sergeant J. Hop penbrouwers tegenover de mili taire kamer van de Arnhemse rechtbank. Hij was samen met zijn Wijchense collega sergeant majoor E. Hermens gedagvaard wegens het weigeren van een dienstbevel in Sarajevo. Het tweetal, dat de leiding had over een verbindingseenheid van negen dienstplichtige militairen, weigerde na een hevige beschie ting van de Maarschalk Tito-ka- zerne in het deels verwoeste ge bouwencomplex terug te keren. Ze vonden de veiligheid voor de dienstplichtigen niet gewaar borgd. Nu zijn ze geschorst en gisteren begon de strafzaak tegen hen beiden. Een strafzaak, waarin de rechtbank moet beoordelen of de risico's inderdaad zo groot wa ren dat de beide beroepsmilitai ren terecht geweigerd hebben om na een bombardement in de kazerne terug te keren. De beide onderofficieren deden gisteren een boekje open over hun VN-missie. De opleiding op de Ginkelse hei in Ede duurde slechts 4 weken. Dat gold ook voor de dienstplichtigen, 'die al twee keer met een wapen hadden geschoten'. Als VN-soldaat werd je noch door Serviërs, noch door Bosniërs gerespecteerd, zo er voeren de beide militairen. De uitrusting was onvoldoende en de Maarschalk Tito-kazerne was niet veilig. Men had de Neder landers op de derde verdieping pal onder het dak willen laten slapen, maar dat werd door Her mens en Hoppenbrouwers ge weigerd. Dat was maar goed ook. Bij de aanval op 20 augustus werd deze verdieping in brand geschoten. Na de aanval weigerden de on derofficieren terug te gaan naar de kazerne. Onverantwoord, vonden ze. De dienstplichtigen gingen - zij het aarzelend - wel terug. Hoe gevaarlijk was het in Sara jevo? Was de vraag waarop de Arnhemse rechtbank gisteren een antwoord probeerde te vin den. Het was zeer gevaarlijk in Sara jevo, zo bleek uit de getuigenver horen. Getuige majoor Sierksma, commandant van de beide on derofficieren: „Een rustige dag in Sarajevo, dat is doorlopend geweervuur en mortierinslagen. Een onrustige dag? Dan loopt het omhoog, daar is geen scheidslijn in." Getuige majoor Nauta uit Eiber gen, de baas van Sierksma: „De situatie was gevaarlijk, maar daarin moet je kunnen functio neren. Dat is inherent aan het vak dat je gekozen hebt." Getuige Martens uit Wijchen, psycholoog en luitenant-kolonel: „Ik denk dat er bij Hermens en Hoppenbrouwers paniek zou zijn uitgebroken als ze terug waren gegaan en er was weer iets ge beurd." VN-waarnemer majoor Wonder- chem uit Nunspeet las voor uit zijn dagboek. „Ik zou ook bij zonder huiverig zijn geweest om terug te gaan in die positie.Hij bestempelde de beschietingen als 'terreur'. Vandaag gaat de Arnhemse rechtbank verder met de behan deling van de zaak.

de Stem | 1993 | | pagina 3