Ënqi OVERIGENS 'In Bosnië worden kinderen levend in ovens gebraden' Kernwapenproces lijkt nagenoeg onbeheersbaar Het verlicht despotisme van president Daniel arap Moi Dapperheid kan snel omslaan in wroeging "was Korpschel DE STEM De smog van oudejaar Geluk DE STEM Industrieboi Rechtsstaat Bondsdaglid Stefan Schwarz schokt Duitsland met verslagen over gruweldaden Serviërs Start-2 waarschijnlijk begin van het einde In april ram Brabantse va DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 5 JANUARI 1993 Al DE STEM VUURWERK is voor de komende elf maan den weer een non item, maar ik wil het er nog even over hebben. Om te be ginnen hoef ik mijzelf geen rund te vinden want ik ga niet met vuurwerk om, laat staan verkeerd of stom. Toen de kinderen nog klein waren, maar weer groot ge noeg om nog tot het vuurwerk op te mogen blijven, heb ik wel eens een vuurpijl voor ze afgestoken. Vuurwerkfanaten zijn ze er niet van geworden en dat vind ik prima. Wat me opvalt de laatste ja ren is dat het afgestoken vuurwerk niet alleen steeds mooier wordt, maar vooral ook luidruchtiger. Ik weet niet hoe die imitatie-mitrail leurstoten heten, die net als je denkt: 'goddank het is afgelo pen' (want ze doen echt pijn aan je trommelvliezen) nog even een heftige uitbarsting na geven. Ik vraag me af waar die kennelijke liefde voor dat excessieve lawaai vandaan komt. Is dat een uiting van groeiende agressie die zich stiekem ophoopt in de samen leving? Een beetje lullig vind ik die lui, ook al zijn het meestal maar kinderen, die met het afsteken van hun rotjes niet tot de oudejaarsnacht kun nen wachten. Dit jaar was er zelfs iemand in de buurt die dagen voortijdig al dure vuur pijlen het zwerk inzond. Heel mooi als je er toevallig getuige van was. Het eerste rotje dit jaar ontplofte op woensdag 4 november om een uur of zes. Ik weet dat omdat ik er een aantekening van heb gemaakt in mijn agenda. Het (voorlopig) laatste ontplof fende rotje hoorde ik vanmor gen (maandag 4 januari) te gen half negen. De laatste dagen voor de oudejaarsnacht lijkt het soms wel oorlog in de buurt. Dat is al jaren zo. Dit jaar echter viel het eerst nogal mee, maar we hadden dat nog niet vastge steld, twee dagen voor oudejaar, of een groepje op geschoten jongens, op de grens van kind en adolescent, Tussen de nieuwjaarspost een extra dikke enveloppe. Gericht aan de vrouw des huizes. Van een oude vriendin. 'Maanden niets van gehoord', becommentarieert de echtgenote, 'zal wel een lange brief zijn, boordevol nieuws en overlopend van gezelligheid'. Het gezicht betrekt als de inhoud wordt bekeken. Een normale dubbelgevouwen kaart. Erop een korte groet en een verwijzing naar het ingevoegde stencil: „Hiermee begint het geluk in het nieuwe jaar. Het geluk blijkt een kettingbrief van het normale, stereotiepe soort. Maar dan in het Duits en speciaal voor vrouwen. Stuur 25 mark naar het adres boven aan de lijst en zend de brief door naar vier van je beste vriendinnen. De voorraad domme mannen is blijkbaar uitgeput. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom, Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. N Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. 2 vestigde zich op het kruispunt van straten waaraan wij wo nen. Twee dagen lang hebben ze daar rondgehangen in de kou. ingepakt in de verschoten, maar nog stevig vloekende modekleuren van jaren gele den, rotjes afstekend in een frekwentie van gemiddeld een per minuut. Ze verveelden zich blijkbaar dood en hun wereld had hen niets anders ter afleiding te bieden dan het voortijdig afsteken van rotjes. En natuurlijk niet bij hen thuis voor de deur. Balieklui vers, noemde - meen ik - Beets zulke lui. Aan ontploffende rotjes kun je wennen, zeker als ze bijna met de regelmaat van de klok worden afgestoken. Maar er zijn ook momenten dat ze je behoorlijk de keel uit gaan hangen. In elk geval zette het voortdurende geknal (niet erg hard, het waren maar rotjes) me af en toe aan het denken over de vraag hoe en waar we tekortschoten als het erom ging opgeschoten lummels van een jaar of vijftien iets zinnigers, leukers of interes- santers te doen te geven dan het twee dagen lang afsteken van rotjes. Daar kwam ik niet uit. In de windstille oudejaarsnacht bleef de stinkende walm van het knal- en vuurwerk heel lang in de straat hangen. Te gen één uur rook ik het zelfs binnen in de kamer. En ik vroeg me af waarom ik nog nooit iemand iets over vuur werk heb horen beweren in relatie tot het milieu. Kerstbomen verbranden, wat de kinderen zo leuk vonden toen ze nog klein waren, doen we niet meer. Slecht voor het milieu. Hoe zit het eigenlijk met die troep, die in de oudejaarsnacht de lucht in gaat, alleen maar tot plezier van degenen die het afsteken? Over selectieve milieuzorg ge sproken. Ontzet luisterde de Bondsdag naar zijn verhaal over Servische gruweldaden in Bosnië. Mannen, vrouwen, kinderen worden verkracht, gemarteld en vermoord op de meest sadistische manieren. Een interview met CDU-afgevaardigde Stefan Schwarz die zijn collega's verbijsterde met ijzingwekkende ooggetuigeverklaringen. Door Frans Wijnands „OP DE EERSTE DAG gooiden ze 15 kinderen, van een paar maanden tot vijf jaar, in de oven. Hun moeders drukten de kinderen tegen zich aan. Ver zetten zich, maar wie de meeste weerstand bood werd meteen gedood. Als ze een kind in de oven stopten sloten ze het bo- vengewelf zodat de kinderen niet verbrandden maar gebra den werden. Eerst schreeuwden de kinderen nog, toen werd het stil Doodstil, verbijsterd, met ogen vol ongeloof luisterde de Duitse Bondsdag naar deze ooggetui ge-verklaring uit Bosnië. Het is kort voor Kerstmis, de Dag van de Mensenrechten. De 33-jarige CDU-afgevaardigde Stefan Schwarz - sinds twee jaar in de Bondsdag - houdt er zijn eerste speech. Hij leest bovenstaand citaat voor. „Vechtend tegen m'n tranen", vertelde hij giste ren in Bonn. Zijn kleine kantoor is een hek senketel. Sinds hij dit weekein de nog een handvol gruwelda den van Servische (para)militai- ren in de publiciteit bracht, wordt hij bestormd door politi ci, strijders voor mensenrech ten, en natuurlijk de media uit de halve wereld. Stefan Schwarz openbaarde bewezen medische experimenten op Bosnische gevangenen, voorna melijk vrouwen. Experimenten zoals ooit Men- gele en zijn duivelse nazi-kliek die uitvoerden. Experimenten, waarbij volgens een Kroatische vrouwelijke arts bij een Bosni sche vrouw zelfs een honden embryo werd ingeplant. Het perfide experiment ontdekte zij bij toeval toen ze een lijkschou wing verrichtte. Het geval staat niet op zich. Schwarz heeft van een vriend die met de hulporganisatie 'Teamwork' medicamenten en levensmiddelen tot in het oor logsgebied brengt, betrouwbare getuigenissen van meer experi menten op mensen. Een vrou wenarts in Slavonski-Brod be vestigde dat er bij hem in het ziekenhuis regelmatig Bosni sche vrouwen komen die na de gruwelijkste martelingen, ver minkt konden vluchten, of als afgedankt vuil door de Serviërs werden weggestuurd. „Duizend doden per dag. Giste ren, vandaag, morgen. Kunnen we, of durven we ons dat voor te stellen. Vlak voor onze voor deur? Duizend mensen per dag, en het worden er nog veel meer. En het enige wat de wereld doet is er over praten. De politiek speelt de hoofdrol in dit mense lijk drama. Ik weet dat hoge NAVO-officieren, met wie ik ook gesproken heb, een spreek verbod hebben. Ze mogen niet vertellen hoe snel en eenvoudig militair ingegrepen kan worden. Ik weet dat de NAVO kant-en- klare plannen heeft voor een interventie zonder dat er één NAVO-soldaat of VN-blauw- helm voet op Joegoeslavische bodem hoeft te zetten. Een handvol preciese luchtaanvallen is genoeg om de aanvoerlijnen van de Serviërs voor lange tijd te verstoren. Maar de Fransen en de Engelsen houden dat te gen, en in de Veiligheidsraad liggen de Chinezen dwars. Die hebben totaal geen belang bij welke soort mensenrechten dan ook". En wij in West-Europa?, vraagt Stefan Schwarz. „Wij zijn dron ken van welstand. We willen, of kunnen de gruwelen niet gelo ven. Maar ze gebeuren". Graaiend in stapels documen ten, ooggetuigeverslagen somt hij op: „Bij zwangere vrouwen wordt de buik opengesneden, de borsten afgesneden. Pasgeboren baby's worden met hun voetjes aan kroonluchters opgehangen tot ze onder gruwelijke pijnen sterven. Mannen, die in concen tratie-kampen gedwongen wor den motor-olie te drinken en daarna in brand worden gesto ken; mannen die gedwongen worden de testikels van mede gevangenen af te bijten. Nee, geen oorlogs-propaganda, 'dat heb ik aanvankelijk ook willen geloven, maar het is de alledaagse werkelijkheid'. Ste fan Schwarz voelt zich een doe ner, geen prater. „Ik hoef niet zo nodig herkozen te worden in die Bondsdag. Ik moet nü han delen; Duitsland, de rest van Europa eindelijk wakker schud den. Ik ben een kind van na de oorlog. Ik heb van mijn ouders het gevoel voor menselijk fat soen en elementaire mensen, rechten meegekregen". Hij is zelf in Sarajevo geweest, in Zagreb, afgelopen weekeinde nog bij de moeizame vredeson- derhandelingen in Génève. Hij haalt de bevelhebber van het multi-nationale Bosnische leger deze week nog naar Bonn. „De Britten maken zich alleen maar druk over de 'balance ol power' op de Balkan, blind voor de menselijke ellende". Ander zijds geeft Schwarz toe dat de kans groot is, dat er binnen een half jaar een oorlog binnen de NAVO kan ontbranden als de Serviërs het front naar Macedo- nië verleggen en daardoor de oude aartsvijanden Turkije en Griekenland ongewild in het Balkan-conflict betrekken. „Geef de Bosniërs wapens. Ze vragen onze soldaten niet, ze vragen wapens om zich te kun nen verdedigen. Ik ben tegen geweld, natuurlijk, maar je kunt het ook niet toelaten dat honderdduizenden letterlijk worden afgeslacht." Het lijkt zo mooi: het zojuist ondertekende ontwapeningsverdrag Start-2. Het is niet alles goud wat er blinkt. Een aantal ex-Sovjetrepublieken dat over kernwapens beschikt, heeft het niet-verspreidingsverdrag inzake kernwapens niet ondertekend. En voor het vernietigen van kernwapens wil Oekraïne geld zien, Amerikaanse dollars. Door Jan Meulemeesters Bush heeft zijn presidentschap afgesloten met een historisch ontwapeningsverdrag, Start-2. Vorig jaar ondertekende hij met de Russische president Jeltsin al Start-1. Dat voorzag in een ver mindering van de 12.646 Ameri kaanse kernwapens tot 8.600 en de 11.012 Russische tot een to taal van 6.5001 Volgens Start-2 moeten die aantallen in tien jaar worden teruggebracht tot 3500 Amerikaanse kernwapens en 3000 aan de kant van de vroegere Sovjetunie. (Het ver schil in aantal heeft te maken met het feit dat Rusland zwaar dere kernwapens heeft dan Amerika). Het verhaal lijkt zelfs nog mooier. Want vooral die kern wapens die bij een verrassings aanval zouden kunnen worden gebruikt, moeten naar de schroothoop. Bijvoorbeeld alle raketten met meer kernkoppen, waaronder de door de Amerika nen zo gevreesde 90 Russische SS-18's met tien kernkoppen. Maar ook de gevaarlijkste bom menwerpers zoals de onder de radar doorvliegende 100 Ameri kaanse B-1's zullen volgens Start-2 geen kernbommen meer mogen vervoeren. Deze wapens werden door beide partijen ge vreesd omdat die bij een snelle eerste klap het overgrote deel van de kernwapens van de te genstander zouden kunnen uit schakelen, zodat die tegenstan der nauwelijks zou kunnen te rugslaan. Wat in feite beteken de dat kernwapens hun vermo gen om de tegenstander van een eerste aanval af te schrikken, verloren hadden. De kernwapens, die na 2003 zullen overblijven, zijn juist wel van het afschrikwekkende soort. Zoals kernraketten aan boord van onderzeeërs, die moeilijk op te sporen en moei lijk uit te schakelen zijn. En dus na een 'eerste klap' nog kunnen terugslaan. Of raketten in ver sterkte silo's, waarvan veron dersteld wordt dat een groot deel een eerste aanval zou over leven. En tenslotte verouderde bommenwerpers met kernbom men, te oud en te langzaam voor een snelle eerste aanval, maar door hun kernbommen toch vernietigend bij een vergel- dingsaanval. Tot zover het juichverhaal. Zoals bij alle mooie verhalen zitten er gemene adders onder het gras. Want het is natuurlijk mooi dat er een Start-2 is, maar het is wel bedenkelijk dat Start-1 nog niet eens bekrach tigd is door de nieuwe kernmo- gendheden die na het uiteenval len van de Sovjetunie ontston den: de Oekraïne, Witrusland en Kazachstan. De Oekraïne heeft wel laten weten bereid te zijn Start-1 te 'ondertekenen, maar stelt een kostbare voorwaarde: Amerika moet vijf keer zoveel voor de vernietiging van de 175 lange- afstandsraketten op het grond gebied van de Oekraïne betalen dan de 290 miljoen gulden die tlush en Je'ltsm wisselen kopiën van het Start-2 verdrag uit. het tot nu toe heeft aangeboden. Het woedende Washington spreekt al van nucleaire chanta ge- Maar het is nog erger. De Oek raïne, Witrusland en Ka zachstan hebben het niet-ver spreidingsverdrag voor kernwa pens niet eens ondertekend. Er is dus geen enkele garantie dat deze verarmde staten hun ken nis van het maken van kernbom of zelfs de kernwapens zelf niet zullen verkopen aan landen die al jaren op een atoombom vlas sen: Pakistan, Libië, Irak, Iran, etc. De boodschap aan Was hington is duidelijk: als je wilt dat wij die kernwapens en de kerntechnologie niet verkopen, zul je met meer geld over de brug moeten komen. Zou Amerika al bereid zijn die dreiging af te kopen (dat past nauwelijks in het beleid van Bush' opvolger Clinton om de nadruk op binnenlandse proble men te leggen), dan rest een nog groter probleem. Start-1 en -2 zijn afgesloten met president Jeltsin, duidelijk tégen de zin van het Russische militair-in dustrieel complex. Jeltsin heeft al eerder een machtsstrijd over zijn hervor mingsgezinde premier Gaidar verloren van het door ex-com munisten overheerste parle ment. Een nieuwe nederlaag over Start-2 is niet uit te slui- FOTOEPA ten. Zelfs niet dat de hervormer Jeltsin uiteindelijk het onder spit zal moeten delven tegen de conservatieve krachten. En die hebben weinig op met Start-2 en de ontmanteling van het Russische militair-industriële complex. Jeltsin en zijn hervormingen lij ken alleen te redden met een massale 'Marshall-hulp' uit het Westen en daartoe lijken Clin ton noch Europa bereid. Toch lijkt het een lage prijs voor df vrede. Er zijn nu al een twintig tal regionale conflicten in de voormalige Sovjetunie. Het Westen kan één Joegoslavisch conflict al niet baas, laat staan 20 'Bosnië's' op het grondgebied van een kernmogendheid. De Kenyaanse president Moi kan opgelucht ademhalen. Hij mag nog eens vijf jaar volmaken. Hij won de presidentsverkiezingen die het Westen hem afdwong. Door Theo Hoeymakers Na de eerste verkiezingen sinds ruim een kwart eeuw waaraan meerdere partijen deelnamen heeft Kenya, sinds gisteren, of ficieel een democratisch geko zen staatshoofd. De 68-jarige Daniel arap Moi kan tevreden zijn.. Door handig gebruik te maken van een verdeelde oppo sitie, die zich vreemd genoeg pas na de verkiezingen van vo rige week wist te verenigen, kon hij zijn herbenoeming veilig stellen. Zonder kiezersmandaat regeer de Arap Moi al sinds 1978, toen hij de grijze vader des vader lands, Jomo Kenyatta, opvolg de. Het zou overdreven zijn de oude en nieuwe president een hoog democratisch gehalte toe te dichten. En als het aan hem had gelegen hadden de Kenya- nen helemaal niet naar de stem bus gehoeven. Alleen het drei gement van de Westerse geld schieters - dat ze de ontwikke lingshulp zouden stopzetten - bracht hem er toe de verkiezin gen uit te schrijven. Geldschie ters, overigens, die de afgelopen jaren in diverse Afrikaanse lan den met de geldbuidel ramme lend verkiezingen afdwongen. Arap Moi had toen hij in okto ber zijn besluit nam over geluk niet te klagen. Allereerst was daar de genoemde oppositionele verdeeldheid, die de drie be langrijkste oppositiepartijen parten zou spelen. Dat bleek President Daniel arap Moi is met de winst van de niet helemaal vlekkeloos verlopen verkiezingen aan strijken, foto afp ook; voormalig vice-president Daarnaast speelde Arap Moi Mwai Kibaki en zakenman Ken Matiba deelden de stemmen van de grootste stam, de Kikuyu's. Een andere vroegere vice-presi dent Gginga Odinga verwierf zijn aanhang onder de leden van de tweede stam, de Luo's. een niet onbelangrijke troef kaart uit; hij wees voortdurend op de belabberde situatie waar in Kenya's buurland Somalië verkeerde. Speculerend op het 'tribalisme' van de oppositie hield hij zijn onderdanen voor dat Kenya bij een overwinning van zijn tegenstanders hetzelfde te wachten zou staan. Hij kon daarbij op zijn eigen afkomst wijzen. Moi is lid van de kleine Kalenjin-stam. De angst voor een uitbarsting van etnisch ge weld tussen Kikuyu's en Luo's heeft veel Kenyanen er blijk baar toe gebracht voor de 'ze kerheid' van nog eens vijf jaar verlicht despotisme te kiezen. Moi heeft zijn land de afgelopen vijftien jaar middels een be proefde verdeel-en-heers-poli- tiek bestuurd. In vergelijking met de meeste andere Afrikaan se landen was er in Kenya ech ter geen sprake van een echte harde dictatuur. De oppositie werd menigmaal monddood ge maakt, maar Moi slaagde er in - door herhaaldelijk concessies te doen zoals het herstel van een onafhankelijke rechterlijke macht, zich toch een zeker ver licht imago te verschaffen, toen in het begin van de jaren negentig een democratiserings golf het continent overspoelde en de Westerse landen de druk op dictaturen opvoerden kwam hij in de problemen. De oppositie roerde zich steeds luider en bij betogingen in de straten van de hoofdstad Nairo bi vielen enkele tientallen do den. Uiteindelijk moest hij een meerpartijenstelsel toelaten en verkiezingen uitschrijven. Vol gens de meeste waarnemers on dertekende hij daarmee zijn po litieke doodvonnis. Het liep iets anders. De verkiezingen verliepen wel iswaar niet vlekkeloos maar le verden de man, die herhaalde lijk liet weten de democratie voor zijn land ongeschikt te achten, toch een duidelijk man daat en de te verwachten her vatting van Westerse steun op. Door David van der Houwen IS HET niet prachtig? Als een land als één man achter een moeilijk maar moedig besluit, staat. Als een regering zich ge steund weet door een overgrote meerderheid van de bevolking; van vredespredikers tot houw degens. En dat in een land als Nederland, waar sektarisme en verdeeldheid een onwrikbaar onderdeel van de politieke- en maatschappelijke folklore le ken te zijn. Maar nu even geen gezeur en gezever. Er moet een daad wor den gesteld. Nederland lijkt massaal voorstander van mili taire actie in de brokstukken van Joegoslavië. En dan mili taire actie in de ware zins des woords. Wat 'onze jongens' met hun blauwe helmen daar tot nu toe doen, is niet meer dan pleis ters plakken op een slagaderlij ke bloeding. Omzichtig proberen ze voedsel en hulpgoederen naar de ge teisterde bevolking te brengen. Maar als er onderweg een onge schoren dronken gek achter een boom vandaan springt, met een wapen zwaait en 'boe' roept, stokt de karavaan. Geheel vol gens de richtlijnen van de Vere nigde Naties. Intussen gaat het moorden, verkrachten, vernie- tigen en plunderen onvermin derd door. Veel militaire hulp verleners raken hierdoor knap gefrustreerd. En niet alleen zij. Ook him directe opdrachtge vers, de politici, zien nauwe lijks enig merkbaar effect van de al met zo veel voorzichtig heid en reserves genomen stap om militairen naar de Balkan te sturen. Dan in vredesnaam maar een volgende stap. Dan maar 'echte' militaire actie. Schieten op ongeschoren dron ken gekken. De luchtmacht in zetten om het Bosnische lucht ruim Servenvrij te houden. De roep om ingrijpen is begrij pelijk. Dankzij de media kan iedereen er vrijwel dagelijks getuige van zijn hoe groot het leed is dat de oorlog aanricht. Vluchtende, verminkte, verne derde en verbijsterde mensen. Verstoord in hun rust en hun levensritme. Aan flarden ge schoten huizen en gebouwen. 'Dit kan toch niet! Daar moet toch wat aan gedaan worden!' roept de geschokte Nederlander vanachter de salontafel. En diens gekozen politieke verte genwoordiger herhaalt het: 'in grijpen in Joegoslavië.' En daar sta je dan als Jan Soldaat. In een omgeving vol mensen die je niet verstaat, die je niet begrijpt. Om een rol te spelen in een conflict, waarvan de achtergronden volstrekt on duidelijk zijn. Mensen bevech ten elkaar; mensen waarvan wij tot voor kort dachten dat ze bij elkaar horen: Joegoslaven. In volkenkundige zin hebben die nooit bestaan maar je geeft toch de mensen de naam van het land waarin ze wonen, niet waar. We gaan in de zomer ook naar de Spanjaarden en niet naar de Basken of de Catala- nen. Het inzetten van een leger is een drastische en dramatische maatregel. De meeste mensen zien een leger traditioneel vooral als verdediger van de nationale soevereiniteit. Onze militaire inspanningen mogen begin mei 1940 niet indruk wekkend zijn geweest maar we wisten waarvoor we het deden. Om Nederland te verdedigen tegen de binnenrukkende Duit sers. Later, in Nederlands-Indië, ging het erom de aantasting van het Nederlands bestuur te weerstaan. Ook dat konden de daar ploeterende militairen nog begrijpen. De Korea-oorlog was weer een ander geval. Geen nationale betrokkenheid maar wel een strijd tegen de geza menlijke vijand van het vrije westen, de communist. In de jaren zestig probeerden de Amerikanen dat kunstje in Vietnam nog eens te herhalen maar toen was de nationale euforie al een stuk minder. Vietnam werd het grote voor beeld van een oorlog die niet gewonnen kan worden zonder massale steun van de niet- vechtende thuisblijvers, de va ders en moeders, de vrienden en vriendinnen, de broers en zusters. Zover zijn we in het verbrok kelde Joegoslavië nog niet. Zo lang Nederlandse militairen verbindingen onderhouden en voedseltransporten uitvoeren en beschermen, zal niemand daartegen bezwaar aantekenen. Maar wat zijn straks de reac ties als we echt gaan 'ingrijpen' als ook Nederlanders onder de banier van de Verenigde Naties daadwerkelijk hun wapens gaan gebruiken. Dat is toch iets anders dan onder het zingen van 'Wien Neerlands Bloed' voor Konin gin en Vaderland oprukken te gen een duidelijke vijand. En als er wordt teruggeschoten en de eerste slachtoffers vallen, wedden dat dan de roep om 'ingrijpen' wegsmelt als bin nenkort het schaatsijs van de afgelopen dagen. De publieke opinie zal weinig tijd nodig hebben om van mededogen met Bosniërs om te slaan naar woe de tegen ministers en Kamerle den, die onschuldige zonen, vrienden en broers aan oorlogs geweld hebben blootgesteld De politici die eerst zo dapper riepen dat er 'iets' moest ge beuren om een einde te maken aan de tragedie, staan dan vol wroeging en twijfels onderaan de vliegtuigtrap als de licha men van de eerste slachtoffers aankomen. Die roepen dan moord en brand over wat de mensen van dit leger is aai daan. Maar is dat niet vreselijk hypocriet. Want is een leger er niet voor moord en brand. Draagt het woord 'Vredesleger niet een onoverbrugbare tegen stelling in zich? Van onze redactie binnenland Botterdam - In hun nieuw jaarstoespraak hebben korpschefs van de politie Botterdam en Den Haag gis teren gewaarschuwd voo meer geweldsdelicten en ee toename van de georgani seerde misdaad in Nederland Om deze stijgende tendens t doorbreken, wil hoofdcommissa ris Hessing van Rotterdam dc bewegingsvrijheid van de politi vergroten. Hij denkt daarbij aai een 'ander wettelijk systeem Van onze Haagse redactie Leersum - De Industriebo handelingen de strijd aanl van de werknemers. Uit landse volk die de bond 78 van de Nederlanden werktempo verminderd mi „Als dat gebeurt kunnen er ooi weer meer mensen aan he werk," zei voorzitter Bé van de Weg van de Industriebond giste ren in Leersum. Uit de enquêt blijkt verder dat bijna de helf van de mensen vindt dat werk gevers verplicht moeten worde gedeeltelijk arbeidsongeschikte in dienst te nemen. „Een stap i de goede richting," stelde Vai der Weg vast. Ook bijna de heil van de bevolking meent dat 6( jaar een goede leeftijd is om mc de VUT te gaan. Ruim een derd meent dat de vut-leeftijd verde omlaag moet. De Industriebond is absoluu niet van plan met minder dai 2,5 loonsverhoging genoege te nemen. Het zal eerder iet meer worden, zei Van der Wej „Ik heb precies een jaar gelede al gewaarschuwd dat de regerin verantwoordelijk is voor het op jagen van de prijzen. En n wordt weer het openbaar vet voer duurder, stijgen de hurei nemen de lasten voor huiseige ,39 Jij un Oerle - Rond april treedt varkenshouders in werking, houders schadeloos stellen van een besmettelijke ziekte De Werkgroep Preventiev Maatregelen Varkenshouder houdt zich bezig met de ontwik keling van het rampenfonds. De werkgroep bestaat uit vi bestuursleden van de Verenigin van Varkenshouders van Noordbrabantse Christelijk Boerenbond (NCB). Het doel va de werkgroep is het bestuur va de vereniging te adviseren ove maatregelen om uitbraak va besmettelijke ziekten te voork men en deze adviezen door geven aan landelijke werkgroe pen. „De ontwikkeling van het ram penfonds heeft de hoogste pric riteit gekregen, omdat zo'n fonc hard nodig is", vertelt Cor Da uit Oerle, lid van de werkgroej „De overheid wil er geen gel voor uit trekken, dus moeten w het zelf oplossen. De roep va varkenshouders om een ramper fonds wordt steeds groter. W moeten wel iets ondernemen." Wanneer een veeziekte uit breekt, trekt de overheid geld u om besmette bedrijven te ru men; alle besmette dieren woi den vernietigd. Ook wordt ee algemeen vervoersverbod vot dat gebied ingesteld om verdei besmetting te voorkomen. Hiei door komen de varkenshoudei met gezonde dieren ook in problemen. DE CIJFERS liegen er niet om ven is in amper twee jaar tijd1 neemt schrikbarend toe en c zich meester van delen van he Geen wonder dat de politieco hun nieuwjaarstoespraken gis meer en vooral betere middel je gaan. De een denkt de crir bestrijden met extra mankrac aNeen met méér bevoegdhed De georganiseerde misdaad technieken, waartegen de po Politie beschikt niet over volde e soms als knellend ervaren ®n -vrouw voor het blok. ue Rotterdamse commissaris een eind moet maken aan wettelijke regels, meer ruimt ten en vooral meer en beter g is voor de noodkreet van h en best begrip op te brengei genwoordig net z°iets is als m dan maar meteen de wet yaat te ver. De marge tussen ®'.er9 smal. Eerst zullen alk Ptimaal moeten worden ben 9en de wettelijke bevoegdhed

de Stem | 1993 | | pagina 2