Harde aanpak zwart geld WITLOF EN GEHAKT. Overleg Bosnië mislukt evel slïiit lend af iws KORT superieur Verkeersdienst voorziet grote problemen door ijzel Dorps chauvinisme verdeelt herdenkers ramp Moslim-terrorisme lAslxCCbjiAte Bredase privékliniek voorlopig van de baan snelste Zaamslag Aanmeldingsplicht banken van verdachte transacties 'Kinderen gruwelijk gemarteld in Bosnië' BS EN ïeulentoernooi (TEN Kuurreizen in ziekenfonds >K marathon direct op tv Omroepcontract voor tien jaar >Ioi beëdigd tot resident Kenya jaatste vermiste )C-10 gevonden Tetra Pak trekt ontslagen in hilp blijft nog onder bevel VS !N DEZE KRANT: Merijntje COMPUTERBOEKHOUDEN 2 HALEN 1 BETALEN Witlof, 500 gram Gehakt halfom half, Kilo.li49'7.99 500 gram -&25 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. L '_r teistert in de donkere [laamse trimlopen. Nadat n Breskens als Axel won, zandse Erasmusbos geen 9,6 kilometer, wat zes liep hij al in de eerste 110 deelnemers naar deze fde, de laatste wordt 21 fe- lari gehouden, Natuurloop De Wielingen gekomen. /SLAGEN 10 METER Itgens: 1. Stefan Krijnen (Oost- •g) 5.58, 2. Rutger Veerman 1, 3. Frans van Dongen (beiden rdenburg) 6.17, 4. Stefan Pica- (Hulst) 6.26, 5. Robert-Jan Jossens (Axel) 6.31. isjes: 1. Annemarie van Don- li (Aardenburg) 6.45, 2. Athv eyen (Oostburg) 6.53, 3. Natas- Picavet 7.01, 4. Sandra de pek (beiden Hulst) 7.10, 5. Ris- Woutersen (Oostburg) 7.28. KM Binnen: 1. Edwin de Jaeger jestdorpe) 17.34, 2. Luc de Jae- (België) 17.40, 3. Eddy Kox Is van Gent) 18.09, 4. johan van feuwe (Sluis) 18.17, 5. Francois [gijn (Hoek) 18.18. buwen: 1. Sandra de Reu (Bres- hs) 23.45, 2. Katrien de Pooter tel) 25.50, 3. Elly Murre (Ter- iizen) 26.45. i KM innen: 1. Ignace van Nevel jelgië) 33.43, 2. Patrick van lekelberghe (Aardenburg) .01, 3. Frank Verschorre (Bres- ns) 35.10, 4. Ron Goossen (Cad- hd) 35.15, 5. Piet Westerweele rardenburg) 36.01, 6. Eric van >vël (België) 37.36, 7. Frank pensen (Terneuzen) 38.22, 8. ilfried Bleys (Vogelwaarde) ,29, 9. Jail van de linden (Qost- \irg) 38.44, 10. Johnny Neyts plgië) 39.20. jouwen: 1. Addy de Guchteneire as van Gent) g40.59, 2. Terése n Lare (Sluis) 42.40, 3. Jante |ethuis (Terneuzen) 55.30. erkelijke verschijning bij de ;teranen was Hoek-trainer Ri ps Zegers. Op een vlak schema ndigde. hij als zesde bij de i?teranen iö 50.00. ITSLAGEN •junioren: Ralf Zegers (Zaamslag -junioren: Michael Apie (Zaaro- Tag) 24.09. pnioren: 1. Kees de Putter 25.22, 2. bm Meertens (beiden Zaamslag) >.00, 3. Darwin Kint 26.42, 4. Peter <nsen (beiden Terneuzen) 27.16, 5. rans Scheele (Zaamslag) 28.02. ateranen: 1. André Maas (Klooster- Inde) 24.27, 2. Jan de Jonge (Ter- iuzen) 25.55, 3. Fré de Feyter \xel) 27.29, 4. Koos van Drongelen J.29, 5. Jan Locht (beiden Terneu In) 28.34. iet seizoen zal Paul Kouijzer eklasser STEEN neerleggen, stuur op de hoogte van deze zondagmorgen op de hoogte' fe beslissing te respecteren, i om te stoppen," verklaarde e van STEEN voor het eerste ptg tot nu toe een periodeitel il op de eerste plaats van de jeugdtrainer en oefenmeester jing STEEN heeft nog geen et Terneuzense Scheldesport toernooi. Een toernooi dat al Terneuzense scholengemeen- gehouden. was geworden kwam het in van Morres te staan. In die sets de winst. Twee keer met vierde plaats ging het ussen oud-spelers van De Sterre, en finale met 16-14, 13-15. In Teams waarin veel oud-leer- ïgemeenschap actief waren. ie, 3. All Stars, 4. Dees, 5. YVC, B, Scheldesport 3. een veldrit in het Brabantse - Vlaamse teams kwamen in ïieuwe jaar in actie in de ling met rasse schreden een feit. loor deze overwinning blijft het an de leiding en doet Scheldes- ort nog volop mee voor het ampioenschap. VIEKDE KLASSE CHELDEPSOET 3-BV VOL- 1ARDING 4 46-56 - Het duurde uim tien minuten voor Schelde- lort tot scoren kwam: 2-20. latuurlijk was de wedstrijd chteraf gezien toen al gespeeld, let was de laatste wedstrijd in e vierde competitie en voor bei- ploegen had de uitslag geen nkele belang. Toch werd dit restigeduel in het voordeel van olharding beslecht. Scheldes- ort kwam nog een enkele keer nap terug tot 30-33, maar daar- nee was de koek op. Volharding speelt in de tweede klasse, ter wijl Scheldesport 3 zijn eer moet lehalen in de derde klasse man- ïen. HUIS-\%/pDEL8ü5G- Even laten horen va een .Klemde in De Stem en het komt in orde immers tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (een op de dne> lezen uw advertentie, omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren DE STEM Terneuzen - Reumapatiënten kunnen voortaan op kosten van t,et ziekenfonds een kuurreis maken naar Hongarije. Het Al gemeen Ziekenfonds voor West- Brabant en Zeeland (AZWZ) heeft besloten om het diensten pakket uit te breiden. Vanaf dit jaar kunnen ook alle mensen hoven de 65 jaar een gratis griepprik gaan halen. ZIE ZEELAND - Cl Bussum - Het Nederlands mara thonkampioenschap op na tuurijs, dat vandaag in Maasland wordt gehouden, komt recht streeks op de televisie. Neder land 3 brengt van 13.00 tot 15.15 uur een beeldverslag. Lopikerkapel - Omroepvereni gingen kunnen per televisiezen- Ier een individuele concessie roor tien jaar krijgen. Voor de i wordt één gezamenlijke :oncessie aan de NOS-nieuwe itijl uitgereikt. Ten minste een kwart van de programmering moet gewijd worden aan cultuur :n educatie. Daarbinnen moet ien procent van het totale aan- jod aan kunstprogramma's wor den gewijd. Nairobi - President Daniel Arap Moi is gisteren officieel tot win naar verklaard van de eerste Kenyaanse meer-partijenverkie- zingen. Hij werd direct ingezwo ren voor een ambtstermijn van rijf jaar. Moi kreeg vorige week bijna twee miljoen stemmen (36 procent). ZIE ACHTERGROND -A2 ?aro - Het Rampen Identificatie Team van de Rijkspolitie heeft gisteren in Faro in Portugal het stoffelijk overschot geborgen 'an de laatste vermiste van de twee weken geleden verongeluk te DC-10 van Martinair. Het lichaam wordt vandaag naar Nederland overgevlogen waar het geïdentificeerd kan worden. Moerdijk - De 104 gedwongen ontslagen bij verpakkingsbedrijf Tetra Pak bv op industrieterrein Moerdijk zijn ingetrokken. Om J ontslagen te voorkomen gaat bedrijf van een vier- naar i vijfploegendienst. Het extra werk dat nodig is om vol-conti- te gaan draaien, is gegaran deerd door de hoofddirectie van Tetra Pak in Lausanne. >ZIE ECONOMIE-A5 Er is geen sprake 'an dat de VS halverwege deze Maand het opperbevel over de hulpoperatie Herstel Hoop in Somalië aan dé Verenigde Naties overdragen, zoals een Franse of ficier had gezegd. Dit heeft een Amerikaanse kolonel gisteren la ten weten. De VS-mariniers blij- v® op zijn minst nog deze hele maand in Somalië, wellicht ook n°g in februari. ZIE BUITENLAND -A4 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Herdenking wordt een ramp Van onze verslaggeefster Alice van der Plas Breda - Volgens voorspellin gen van het KNMI wordt het vanavond spiegelglad op de Nederlandse wegen. De Alge mene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen voorspelt grote problemen op de wegen en werkt in de avondspits in ieder geval met een dubbele ploeg. Het KNMI is gisteren al begonnen met waarschu wingen via de radio uit te vaardigen. „De ploeg die vanmiddag om drie uur aantreedt, blijft wat langer samenwerken met de ploeg die 's avonds dienst heeft," zegt T. Dellebeke, voorlichter bij de Algemene Verkeersdienst in Driebergen. „Gisteren hielden we de weerssituatie goed in de gaten door regelmatig met het KNMI te overleggen. We wilden er in ieder geval voor zorgen dat er voldoende auto's beschikbaar zijn als het vreselijk mocht gaan ijzelen vanmiddag." De ANWB Wegenwacht daaren tegen heeft nog geen extra maat regelen genomen. „Op het mo ment dat het echt druk wordt en er zich problemen voordoen door de ijzel, zullen we wel met een paar man extra werken," zegt D. Diepenhorst, voorlichter van de ANWB. „Als er grote ongeluk ken gebeuren staan wij in ieder geval klaar om samen met de politie en de brandweer de rot zooi op te ruimen." Zowel de Verkeersdienst in Driebergen als de ANWB We gen wacht, hopen dat de mensen in geval van zware ijzel een dagje vrij zullen nemen. „De mensen kunnen het beste ge woon thuis blijven om grote on gelukken te voorkomen," aldus Dellebeke van de AVD. „Als ie mand echt het huis uit moet, zou ik hem aanraden met het open baar vervoer te gaan." De Nederlandse Spoorwegen zijn in de Randstad echter al genoeg overbelast en kunnen vandaag in de avondspits geen extra rijtuigen inzetten om ook nog een extra aantal reizigers te verwerken. „Normaal gesproken rijden we in de avondspits al met alles wat we hebben", aldus een woord voerster. „We zullen proberen op een grotere stroom reizigers in te spelen door de treinen wat lan ger te laten rijden. We weten alleen niet waar die extra reizi gers op de trein zullen stappen en waar ze naartoe willen." Het KNMI is gisteren al begon nen met het uitvaardigen van waarschuwingen. „We konden toen al zeggen dat er ijzel kwam, we wisten alleen nog niet waar," zegt H. Geurts, voorlichter bij het KNMI. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Genève - De zaterdag begon nen conferentie over vrede tussen de drie oorlogsvoeren de partijen in Bosnië-Herceg- ovina onder auspiciën van de VN in Genève is gisteren mis lukt. Zondag zullen de verschillende partijen de gesprekken voortzet ten, Ter discussie stond het vredes plan van VN-medewerkers Van ce en Owen om Bosnië-Herceg- ovina op te delen in tien regiona le, etnische districten. Aan Bosnisch-Kroatische zijde is men al akkoord gegaan met dit plan. De Bosnische moslims en Serviërs zijn er echter op tegen. Maar de Bosnisch-Servische lei der, Radovan Karadzic, eiste een eigen Servische staat binnen Bosnië, terwijl Izetbegovic van Karadzic erkenning van Bosnië als eenheidsstaat eiste en ook dat alle zware wapens onder effectieve controle worden ge plaatst. Eerder op de dag zei VN-woord- voerder Fred Eckhard dat er 'fundamentele verschillen' wa ren tussen de Bosnische Serviërs en de door de moslims gedomi neerde Bosnische regering over de verdeling van de macht tus sen een centrale regering en een groot aantal autonome provin cies. „Deze twee visies zijn onver enigbaar met elkaar, al zijn de Moslims voor het trekken van de grenzen bij drie van de tien provincies tot onderhandelen be reid". De strijdende partijen bereikten gisteren wel overeenstemming over een document waarin de voorwaarden voor een volledig staken van de vijandelijkheden zijn vastgelegd. De uitvoering van het akkoord is echter afhan kelijk van een politieke regeling van het conflict en die ontbrak nog. Vance en Owen zeiden op een persconferentie dat het vredeso verleg tussen de drie conflictpar tijen in Bosnië zondag zal wor den hervat om te pogen de me ningsverschillen tussen de Bosnische Serviërs en de Mos lims op te lossen. Een Bosnische moslim sprokkelt op een kerkhof in Sarajevo wat takjes voor een kampvuur. De vrieskou heeft hard, toegeslagen in de van elektriciteit afgesloten Bosnische hoofdstad. foto epa Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Kinderen worden levend verbrand, hun ouders ter plekke doodgeschoten. Bij vrouwen worden diverse gruwelijke medische experimenten uitgevoerd. Het Duitse parlementslid Stefan Schwarz open baarde deze week in de Bondsdag de bewijzen voor dergelijke gruweldaden. Bewijzen die hij gekregen had van Duitse en Oostenrijkse mensenrechtenor ganisaties, aldus Schwarz in een interview met deze krant. „Op de eerste dag gooiden ze 15 kinderen, van een paar maanden tot vijf jaar, in de oven. Als ze een kind in de oven stopten sloten ze het bovenge- welf zodat de kinderen niet verbrandden maar gebraden werden. Eerst schreeuwden de kinderen nog, toen werd het stil..." Schwarz: „Bij zwangere vrouwen wordt de buik opengesneden, de borsten afgesneden. Kleine kin deren wordt de oren afgesneden. Pasgeboren ba by's worden met hun voetjes aan kroonluchters opgehangen tot ze onder gruwelijke pijnen sterven. Mannen worden in concentratie-kampen gedwon gen motor-olie te drinken en daarna in brand gestoken; mannen worden gedwongen de testikels van mede-gevangenen af te bijten; mannen worden met een draad door hun balzak achter een motor gebonden en vervolgens rondgesleurd tot ze dood bloeden". ZIE ACHTERGROND - A2 Mt Door onze redacteur Paul de Schipper Oude Tonge/Nieuwerkerk - Schou der aan schouder stonden ze er in februari 1953 zandzakken te vullen. Maar zo eensgezind als toen, zo verdeeld zijn ze nu in Zuid-west- Nederland. Als het gaat om de her denking van de overstroming van 1953 worden er dijken van dorps aandoend chauvinisme opgeworpen. Eén gemeente claimt triomfantelijk de koningin, andere voelen zich miskend. De burgemeesters van het Zuidholland se Goeree-Overflakkee herdenken op zichzelf, regionaal, op hun eigen eiland. Daardoor moeten ze wel afzeggen voor de Nationale Herdenking op het Zeeuw se Schouwen-Duiveland. „Een Zeeuwse watersnoodramp? Dat is lariekoek," zegt voorzitter Osinga van het comité 'Herdenking Watersnood Goeree-Overflakkee', „de meeste slacht offers -bijna driehonderd zijn er op Oude ïonge gevallen - dat was in Zuid- Holland!" Daartegenover secretaris Dieleman van de gemeente Duiveland: „Goeree- Overflakkee doet het voorkomen of het zich deels bij hen afspeelt, maar hun herdenking is maar regionaal. De enige Nationale Herdenking is in onze ge meente. Ze dachten dat de koningin daar zou komen, maar die komt bij ons." „Ons doel is op waardige wijze de Ramp herdenken met en door de bewoners van Goeree-Overflakkee." Met vele andere eilanders zal Osinga die dag een herden kingsdienst bezoeken in Oude Tonge. Daarna volgt een bezoek aan het massa graf op de kruin van de Spuidijk, des tijds de enige plaats in het dorp die nog droog genoeg was om als kerkhof te dienen. Osinga en zijn comité van twaalf - vier uit elke gemeente - werken al een jaar aan de voorbereidingen: „We hebben ook gevraagd of de koningin hier wilde komen, eerder dan de anderen, maar ze koos voor Zeeland,' waarschijnlijk ge strikt door de nieuwe commissaris. Die kan ermee scoren. Jammer dat het zo loopt." Hij teleurgesteld, want 'dit is niet con form de geschiedenis. Osinga spreekt van 'een onderschatting van de ramp, voor wat betreft het in Zuid-Holland aangerichte leed': „En dat terwijl Zuid- Holland negenhonderd doden telde, de helft van het totaal." Op Schouwen-Duiveland zijn ze nog maar een half jaar actief, inderdaad gestimuleerd van bovenaf, door de nieu we Zeeuwse Commissaris van de Konin gin Van Gelder. Volgens secretaris Dieleman van de ge meente Duiveland is Goeree-Overflak kee 'teveel vooruitgelopen op de even tuele komst van koningin Beatrix': „Ze gingen er vanuit dat ze daar kwam, dat pakte anders uit." De Nationale Herdenking in Zeeland betekent 250 bezoekers voor de speciale dienst in Nieuwerkerk. Allemaal notabelen? „Nee," zegt Dieleman vijftig proeent autoriteiten en delegaties en vijftig pro cent burgers uit de getroffen streken. Het accent ligt bij de burgers die het leed hebben ondergaan. Omdat de herdenking in Nieuwerkerk het stempel 'nationaal' heeft gekregen wordt deze manifestatie rechtstreeks op de televisie uitgezonden, maar volgens voorzitter Osinga van het Herdenkings comité GoereeOverflakkee 'komt er ook een NOS-cameraploeg naar Oude Tonge'. Twee herdenkingen gelijktijdig, had dat niet wat beter afgestemd kunnen wor den? Duiveland-secretaris Dieleman: „Dat moet je op Goeree-Overflakkee vragen. „De burgemeesters van Goeree- Overflakkee gaan naar de kerkdienst in Oude Tonge," zegt Osinga „ze sturen wel een delegatie naar Nieuwerkerk." De reactie van Dieleman: „Wat andere herdenkers doen, moeten ze zelf weten." losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 5 JANUAR11993 I I I I I Ministers uit Arabische landen komen deze week bijeen om het moslim-terrorisme zoals zij het noemen, een halt toe te roepen. Het voortouw hiertoe is genomen door Egypte en Algerije. ZIE BUITENLAND-A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Kok komt binnenkort met voorstellen die het witwas sen van zwart geld een stuk moeilijker moeten maken. Banken en wisselkantoren krij gen de verplichting opgelegd on gebruikelijke financiële transac ties aan te melden bij een spe ciaal meldpunt. En mensen die zich bij een bank melden zullen zich ïn veel meer gevallen dan nu moeten legitimeren. Drugs De wetsontwerpen die minister Kok van Financiën binnenkort indient bij de Tweede Kamer zijn een rechtstreeks gevolg van een Europese richtlijn die ook in Nederland moet worden uitge voerd. Bovendien is Nederland betrok ken bij een internationale werk groep die is ingesteld om maat regelen te treffen tegen het wit wassen van geld dat aan verdo vende middelen wordt verdiend. De banken hadden aanvankelijk bezwaren tegen een verdergaan de wettelijke regeling. Nu hoeft een cliënt zich bij een bank al leen te legitimeren bij het ope nen van een rekening. Verder is er slechts een vrijwillige rege ling, die erin voorziet dat ban ken verdachte transacties mel den. Keten Sommige kleine wisselkantoor tjes zouden speciaal zijn opgezet om een rol te spelen in de keten van handelingen die nodig zijn om van zwart geld wit geld te maken. Ook die kantoortjes krij gen straks te maken met de nieuwe, strengere richtlijnen. (ADVERTENTIES) Cursus in zes bijeenkomsten. Opleiding voor elk pakket. Eerst wordt basiskennis boekhouden be handeld. Daarna volgt instructie over het inrich ten. opstarten en voeren van een computerboek houding. Einddoel is: de balans, resultatenreke ning, deb/crediteurenadministratie, btw-afdracht en besparing op accountanfskosten. Plaatsen: Amsterdam, Arnhem, Breda, Utrecht en Rotterdam, drs. ing. E. Bokhorst. Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403-74383/51005 pTj:iii,'ijahjawiian.i.];iji.M.i^ exclusieve kinder- en tienermode I 03 Bisschopsmolenstraat 20,S Etten-Leur 01608-35311 Aan de koude-inval komt vandaag een einde. In de loop van de dag moet gerekend worden op spiegelgladde wegen door neerslag van sneeuw, ijzel of regen. Van onze verslaggever Peter Schouten Breda - Er komt, voorlopig althans, geen Bredase privékli niek. Dat blijkt uit de gisteren gehouden nieuwjaarstoespra ken van de directeuren van de drie Bredase ziekenhuizen. Eventuele uitbreiding van de sa menwerking tussen de drie zie kenhuizen (Ignatius, de Baronie en de Klokkenberg) is op een zacht pitje gezet. Zeer tot ver driet overigens van de directie van Ignatius. Mevrouw ir. J. Sissingh, interim manager van medisch centrum de Klokkenberg die de enkele maanden geleden ontslagen di recteur drs J. Kegelaar verving, kondigde voor '93 de beleids- hoofdlijnen aan: „Versterking van de interne stabiliteit en ver hoging van de kwaliteit. Uitbrei ding van de samenwerking met de andere Bredase ziekenhuizen vinden zowel directie als Raad van Toezicht van een lagere prioriteit." Dr. J. van de Linde, directeur Patiëntenzorg van het Ignatius, heeft zich er kennelijk bij neer gelegd: „Uiteindelijk bleek dat dit initiatief in bedrijfsecono misch opzicht alleen realiseer baar is wanneer een substantieel deel van de huidige ziekenhuis praktijk naar een dagbehande lingscentrum zou worden over gebracht. In de huidige context zou dit een ondergraven van de eigen ziekenhuisbelangen bete kenen, zodat dit initiatief niet verder geactiveerd is." Een en ander betekent geenszins dat de drie Bredase ziekenhuizen gelaten zullen toekijken wanneer het vrije bedrijf zich nu op de Bredase gezondheidszorg zou storten. Van de Linde: „Mogen er externe kapers op de markt neerdalen, dan is er binnen korte tijd een realisatie vanuit de drie Bredase ziekenhuizen te ver wachten." De Ignatius-directie laat geen twijfels bestaan over de vraag hoe zeer men de mislukking van het project betreurt. Van de Lin de: „De ontwikkeling van de gezondheidszorg noodt tot ver dere onderlinge afstemming en, in het verlengde daarvan, sa menwerking. Voor het bestuur van Ignatius is de vraag legitiem of een veel verdere vorm van samenwerking als tot nog toe voor de ziekenhuiszorg in Breda noodzakelijk te achten is. Ons inziens is dit het geval." (ADVERTENTIES) Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 5 t/m zaterdag 9 januari ai Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. u

de Stem | 1993 | | pagina 1