i ekenfonds breidt pakket uit Goes rolt via grote en kleine affaires het nieuwe jaar in euws-Vlamingen heffen het glas met gemeentebestuurders «a„d0%,hr,:'rïïj Schuur Rilland-Bath in de as door bevroren bluswater Onderzoek naar vroegere Zeeuwse burgemeesters in loop van dit jaar gereed Vlet griepprik voor ouderen en kuurreizen voor reumapatiënten Escort Breda 06-Gay Café Hans van Mierlo spreekt in Zeeuws-Vlaanderen Opvolgers Seinstra in de rij 06-320.320.84 06-320.320.87 06-340.310.10 06-340.340.10 06-96.59 SM Studio-Zelzate. 09-3291440833 Homosex voor 2 Zeeland/ West-Brabant 06-320.320.13 Bel me privé omreri-ioopt: iets waardevols verloren Adressen privé Streektalenten op het podium de stem eeland DINSDAG 5 JANUARI 1993 DEEL C Van onze verslaggever Terneuzen - Welke burgemeesters zwaaiden aan het eind van de vorige eeuw de scepter in Zeeuws-Vlaanderen? Het ant woord op die vraag is in de loop van dit jaar bekend. Twintig geschiedenisliefhebbers uit Zeeuws-Vlaanderen verzamelden informatie over de burgemeesters en speelden die eind dit jaar door aan de stichting Regionale Geschiedbeoefening. De stichting presenteerde begin december al de resultaten over de burgemeesters van Schou- wen-Duiveland en Sint-Philips- land. Na afronding van het grote his torische onderzoek naar Zeeuw se burgemeesters uit de periode rond 1850 zijn er zes deelrappor ten beschikbaar. Twaalf geschie denisliefhebbers in West- Zeeuws-Vlaanderen en acht in de rest van het gebied doken in de archieven van gemeenten, be lasting en kadaster op zoek naar gegevens. Ze verzamelden infor matie over zo'n dertig burge meesters. De groep in Zeeuws-Vlaanderen maakt deel uit van een heel Zeeuws team van onderzoekers. Het onderzoek richtte zich op de vraag wie dat nou wareh, de Zeeuwse burgemeesters van rond 1850. Waren het grote boe ren, die hun dorp in een ijzeren greep hielden, of ging het om van elders gedropte jonkheren, die het platteland wel eens even wat beschaving zouden bijbren gen? Leemte De rol van burgemeesters in de vorige eeuw is nog een leemte in de geschiedschrijving van Zee land. De stichting denkt dat met de resultaten vervolgonderzoe ken zijn te starten, bijvoorbeeld naar het functioneren van colle ges van b en w en zelfs complete gemeenteraden. Zover is het ech ter nog niet. instapper h-46. Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" in De Stem. hebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder 6ón van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubriek ..Gevonden~Ver1oren" nasoeurt. ESCORT Beauty, meisjes v. 18 j. ƒ150,- p.u„ 500,- 1 hele nacht, all creditc. acc. I 06-52876021 24 u. service GRATIS sexgesprek mei Lenie. Bel me thuis op. 106-320.324.96 (IQOcpm) I Voor 'n dame bij aan huis 076-226258. De Live-Versier-Centrale mag je niet missen! (1 gpm) Prostituees geven hun adres (geheime) tel.nr. (1 gpm) ESCORT service Tilburg voor een dame aan huis. Ook voor privé. Tel. 013- 353606. Vernieuwde Prive-Adresjes in geheel Nederland. 1 .gpm Heb Live jij zin in echte pure Sexspelletjes? (1 .gpm) 100% Live kan je met een echte prostituee... (1 .gpm) 1.- p.m.) draai eerst 06-320 en dan SM voor 2 325.10 Gaysex Brabant 325.73 Jack off Privé 321.16 Darkroom 324.16 Gay Pervers 329.16 Bi-sex 323.36 Jongenssex 325.19 Studenten 327.56 Travestie 325.09 Transseksueel 321.36 Jurken Pumps 325.94 75 ct.p.m. Ik vertel je de pikante din gen over mezelf en geef je m'n adres en telnr., 100 cpm, 069-789. Hans van Mierlo FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Terneuzen - Hans van Mierlo, de lijsttrekker van D66, spreekt vrijdag 12 fe bruari in Terneuzen. Hij komt als gast van de afde ling midden- en oost-Zeeuws- Vlaanderen van D66 en hij gaat het hebben over de lan delijke politiek. Naast dat po litieke kopstuk zal Jacob Ko- hnstamm een toespraak hou den over de Zeeuwse politiek. Ook is er gelegenheid tot vra gen stellen aan diverse Ka merleden van D66. De avond wordt gehouden in Porgy and Bess in de Noord straat en begint om 19.30 uur. Door Cees Maas Goes - Met kleine en grote affaires die allemaal naar geld rieken. Zo is het stadje Goes bestuurlijk het nieuwe jaar ingerold. Na het smadelijk ontslag van oud-burgemeester Seinstra is het wachten nu op een nieuwe burgemeester die intern orde op zaken moet stellen. schillende plaatsen in Hongarije, Balf nabij Sop- ron, Buk in midden-Hongarije en Heviz aan het Ballaton meer. „Ik ben er zelf afgelopen zomer een kijkje wezen nemen. Het gaat bij alle drie om uitgedoofde vulkanen. Het water is er tussen de 30 en 35 graden Celsius. Er zijn onderling kleine verschillen in de samenstelling van het water, zoals bijvoorbeeld wat het zwavelgehalte betreft", aldus AZWZ-directeur C. Wellhüner. Er gaat nu al een beperkte groep reumapatiënten naar Hongarije. Wellhüner: „Een kuur duurt zes weken. Dat is dus betrekkelijk lang. Er wordt in het najaar gekuurd. Dan kan men er gemiddeld zo'n maand of acht weer tegen, zodat het door loopt tot in de zomer. Reumapatiënten hebben in die periode door de hogere buitentemperaturen minder pijn en kunnen zo een dus jaar overbrug gen." Vanuit Nederland gaan er verpleegkundigen en artsen mee naar Hongarije, terwijl ter plekke reumatologen beschikbaar zijn. Naast de warmwa terbaden krijgen de patiënten fysiotherapie en wordt er aandacht besteed aan levenswijze en voedingspatroon. Een kuur kost 5000 gulden. Dat onze verslaggever - Het Algemeen Zieken- voor West-Brabant en Zeeland breidt in het nieuwe jaar zijn uit. Voortaan wordt de voor iedereen boven de 65 jaar en kunnen reumapatiënten op van het ziekenfonds een kuur in Hongarije, kuurreizen worden gemaakt naar drie ver bedrag wordt geheel vergoed door het ziekentonas. In het dienstenpakket van het AZWZ is voortaan ook de griepprik voor 65-plussers opgenomen. „Drie jaar geleden hebben we het zogenaamde DMF-getal laten vallen. Dat is de waarde waaraan een gebit moet voldoen om in aanmerking te komen voor tandheelkundige hulp. Dat was vooral gericht op jongeren. Door nu iets voor de ouderen te dóen hebben we het evenwicht hersteld. Op medische indicatie was de griepprik natuurlijk al gratis, maar tiu kunnen ook andere ouderen er gebruik van maken", aldus Wellhüner. Ze willen je verwennen, en ontvangen je privé komen bij je langs ze geven zelf hun eigen adres en tel.nr. 100 cPm- 06-96.88 aan op een nieuw jaar 'met meer opklaringen dan depressies'. Po sitief nieuws dit jaar noemde Jongmans de jubileumuitvoering van de Matthaus-passion in de Sint Baafskerk, de ingebruikna me van de verbouwde Volksho geschool en de daling van het aantal dodelijke verkeersslacht offers in de streek. De Bressiaander P. Bruijnooge van de Fotoclub Pola nam de gelegenheid te baat om het ge meentebestuur enkele foto's van tot vroegere en tegenwoordige ïemeentehuis aan te bieden. Burgemeester Jongmans beloof de de plaatjes een mooi plekje te 'even in de burgerzaal. Er is veel belangstelling voor de openstaande burgemees terspost, dat wel. Zowel man nen als vrouwen van allerlei politieke schakeringen hebben op die baan gesolliciteerd. Goes heeft sinds 1 december een tijdelijk burgemeester, omdat Seinstra moest vertrek ken wegens onder meer gesjoemel met declaraties. Dat was althans de belangrijkste beschuldiging. Commissaris van de Koningin Van Gelder maakt 7 januari tijdens de zitting van de ge meenteraad van Goes, bekend hoeveel sollicitanten er precies zijn en hoeveel vrouwen daar tussen zitten. Het kabinet van Van Gelder wenste daar giste ren geen enkele mededeling over te doen. „Dat wil de commissaris bewaren voor de raad," aldus een woordvoer der. Hij zei wel dat de belang stelling 'groot en gemengd' was. Gisteren vielen er nog sollicitatiebrieven binnen. Seinstra is de eerste burge meester na de Tweede Wereld oorlog die zonder het predi kaat 'eervol' is ontslagen door de minister. De man decla reerde te royaal en was boven dien 'oncoüegiaal', aldus de Goese wethouders en de meer derheid van de raad. Wat er allemaal precies is voorgeval len is nooit bekendgemaakt door de gemeenteraad. Sein stra zelf is inmiddels beroep gegaan tegen zijn ontslag, hij zegt dat hij abusievelijk een onkostenbedrag van 3900 gul den bij de gemeente in reke ning heeft gebracht, en noemt de hele affaire 'buiten propor ties'. De zaak Seinstra trok lande lijke aandacht, maar het is niet de enige kwestie in Goes. Kleinere affaires bij het vallen van 1992, deden wenkbrau wen fronsen bij het provincie bestuur in Middelburg en zelfs Van onze correspondente Hulst - De artiesten uit de eigen streek komen deze week in het gemeen schapscentrum Den Dul- laert in Hulst volop aan hun trekken. De spelers van ODI uit Vogelwaarde brengen zaterdag 9 ja nuari het blijspel in drie bedrijven van Jeroom Verten en Jos Gevers: 'Slisse en Cesar'. 'Slisse en Cesar' is een spel waarin de vriendschap tus sen twee oude kameraden hoven alles gaat en waarin heel wat leuke voorvallen elkaar in snel tempo opvol- De kaarten kosten (8,50 en zijn te verkrijgen in Den Dullaert. Frans de Schepper presen teert vrijdag 15 januari de bonte avond 'Van bij Ons' waarin heel wat streekta- 'ent te bewonderen valt. Julien Blommaert en Ed Steijns vertellen verhalen in het eigen dialect, Volks theater de Scheldegalm zet een eenacter op de planken eh de liedjes en muziek wor den verzorgd door het Reeuws Aceordeonkwintet, kobert de Klerk (luisterlied je) en Ambras, de populaire groep die een selectie van bedjes vertolkt uit de ru briek Hé ja, dat ken ik', eide avonden beginnen om 40.00 uur. bij leden van de Tweede Ka mer. Allereerst was daar interim burgemeester Flik, een gepen sioneerd burgemeester (laatste post was Nieuwegein), die Goes door het Seinstra-loze tijdperk moest voeren. Flik vroeg en kreeg een volledige vergoeding voor enige dagen werk in de week. Een heel maandsalaris voor een part time-job. Die merkwaardige overeenkomst leidde tot Ka mervragen, maar er verander de niets. Kort daarna kregen Gedepu teerde Staten van Zeeland (GS) een nieuw staaltje van het financiële beleid van Goes onder ogen. En weer betrof het de bestuurlijke top. Het college van burgemeester en wethouders van Goes vroeg eind december het akkoord van GS voor een vaste, belas tingvrije onkostenvergoeding van 7200 gulden per jaar voor gemeentesecretaris De Graaf. Zo'n regeling geldt ook voor de wethouders, en zou de se cretaris, die immers ook deel uit maakt van het college, eveneens moeten worden ge gund, zo luidde het argument van de aanvragers. GS daarentegen, veegde het argument van tafel en verbood de regeling. Een gemeentese cretaris is hoog, is belangrijk, maar nog steeds een ambte naar en geen wethouder, luid de het oordeel. En een vaste onkostenvergoeding zoals Goes wilde is tegen de ge meentewet. Goes kreeg dus de kous op de kop. Dat Goes wacht nu op de nieuwe burgemeester. 'Een krachtig figuur', zoiets zal on getwijfeld in de profielschets van de gemeenteraad staan. Want een 'krachtig figuur' heeft Goes gezien de gebeurte nissen wel nodig. Praten en drinken in Axel Van onze verslaggever Aardenburg/Sluis/Axel/Hulst - Inwoners van Aardenburg, Sluis, Axel en Hulst hieven gisteren het glas met hun gemeentebestuurders op het nieuwe jaar. De burgemeesters en wethouders van de vier gemeenten hielden in de burgerzaal van het stadhuis de traditionele nieuwjaarsreceptie. FOTO'S WIM KOOIJMAN Burgemeester E. Jongmans van Aardenburg wijdde in zijn nieuwjaarstoespraak enkele woorden aan de gemeentelijke herindeling. Hij kondigde aan nader te willen overleggen met iet gemeentebestuur van Sluis ioe beide gemeenten verregaand met elkaar kunnen samenwer ken. Opklaringen Net als in Aardenburg trotseer den ook in Sluis, Axel en Hulst heel wat mensen de kou en maakten de gang naar het ge meentehuis. Gemeenteraadsle den, vertegenwoordigers uit het verenigings- en bedrijfsleven toostten op 1993. Ook vandaag zijn er op verschil lende stadhuizen nog nieuw jaarsborrels voor de bevolking. p Bruijn00ge overhandigt burgemeester Jongmans van Aardenburg een foto. De brandweer moest aanvankelijk machteloos toezien bij gebrek aan bluswater. Het slootwater dat in polders normaal gesproken als bluswater wordt gebruikt, was stijf bevro ren. De brandweer was aange wezen op het water van het Schelde-Rijnkanaal. Het duurde na de brandmelding rond half vier ruim een uur voordat de 1500 meter slang door de polder was uitgerold en er water uit het kanaal gepompt kon worden. Dat duurde te lang om nog iets van de vijfhonderd ton aardap pelen die in de schuur waren opgeslagen, te redden. Ook het hooi en veel landbouwmateriaal gingen verloren. Twee inder haast naar buiten gereden trac toren raakten op het erf in el kaar verstrengeld. Een machine bleef bewaard. De eigenaresse van de boerderij raakte lichtge wond. Rond half vier kwam de melding van de boerderijbrand bij de brandweer in Rilland binnen en even later was het korps met een wagen ter plaatse. Binnen vijf tot tien minuten was die wagen leeggespoten. Het water van de Krabbendijkse brandweerwagen werd gebruikt om de naastgele gen woning nat te houden. De wind joeg de forse vlammen on gelukkigerwijs juist in de rich ting van het huis. Echt geblust kon er pas worden rond half vijf toen het water uit het kanaal gebruikt kon worden. Om 16.40 uur kon de brandweer het sein brand meester geven. Het nablussen duurde tot laat in de avond. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een aantal landbouwwerk tuigen kon nog uit de schuur worden gehaald, maar uitein delijk overleefde alleen een tractor de brand. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER Van onze verslaggeefster Rilland-Bath - De brandweer moest gistermiddag werkeloos toezien hoe de schuur van de familie Liere in de Kreekrakpol- der bij Rilland-Bath volledig in vlammen opging.

de Stem | 1993 | | pagina 11