Oude huiscomputer nog goed Zakreisgids uit 1773 opnieuw uitgegeven Wondermiddel prednison heeft ook nogal wat forse bijwerkingen MODEÊSBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ MSX van tien jaar oud kan vergeten wonderen verrichten Een heel oud kruid De nieuwe man en zijn met zorg gekozen geur Nieuwe serie spaarlampen SUSKE Wl HAMBONE CONSUMENT MEDISCHE RUBRIEK DE STEM MAANDAG 4 JANUAR11993 Door Ton de Jong Breda - Goede reisgidsen zijn zeldzaam geworden. De ANWB- en Michelin-gidsen bevatten een gortdroge op somming van kerken, kunst werken, musea en toeris tische noodzakelijkheden. In een échte reisgids wordt de lezer meegevoerd. Hij zit bij de schrijver in de boot, ach terop zijn fiets of naast hem in de auto. 'Zoals in dit fragment: „Van 's Hertogenbosch nu willende voortreizen om naar Holland te komen en aldaar het merkwaar digste te bezichtigen, zet men zich buiten de poort in een roeischuitje en vaart over een biesachtig, onder water staand land tot aan de Hollandse Dijk en naar het dorp Vlijmen." Deze fraaie volzin (de spelling is door mij aangepast) komt uit de Nieu we Geographische Nederland- sche Reise- en Zakatlas die in 1773 is geschreven, gecartogra- feerd en uitgegeven door Jan Christiaan Sepp. Een zeldzaam antiquarisch werk, maar nu op nieuw in facsimile verkrijgbaar. Sepp beschrijft vier lange door hem ondernomen tochten door de Zeven Provinciën en de gene raliteitslanden: Ze beginnen op verschillende plaatsen aan de grens en eindigen in Amsterdam. Men kan, schrijft hij in het voor woord, de atlas thuis doorblade ren en 'ons land met de gedach ten doorreizen', maar ook ge makkelijk meenemen. Het for maat is handzaam (20x13 cm) en de 74 gekleurde kaarten sluiten op elkaar aan. Sepp, telg uit de bekende Am sterdamse familie waarvan ver schillende generaties de studie van de natuur combineerden met het vak van boekhandelaar en uitgever, heeft niet veel belang stelling voor Brabant. Begrijpe lijk want dat was in die tijd slechts een aanhangsel. foe eerste tocht begint in Zee land en via Bergen op Zoom komt hij in Breda. „Om dan van Breda tot deze vermaarde stad (Den Bosch,TdJ) te komen dient men acht uur gaans af te leggen. De stad is zeer laag en als in een moeras gelegen, omtrent 3/4 uur van de Oude Maas, daar het vermaarde fort Krevekeur is. Hare sterke wallen en buiten werken, met de omgelegen for ten, moeten de reizenden doen stilstaan, om met verwondering de vernuftige vindingen van de vestingbouwwerken met aan dacht te beschouwen. Sepp trekt verder naar 'Nieuw- Kuik' en 'Hondsoirt-Kuik', die drie jaar geleden „in korte tijd door brand van 't ene dorp tot het ander, bij een sterke wind overvliegende in de as werden gelegd". Naar Heusden, waar hij in het Wapen van de Cardinaal logeer de en het stadhuis, de kerk em het Magazijn bewonderde, en verder naar Woudrichem, de stad van schippers en kooplie den. „Riviervissen (waaronder de zalm uitmunt), vee en gevo gelte volop, waarvan onophou delijk veel naar Dortrecht, 's Gravenhage en Rotterdam wordt vervoerd". De tweede tocht begint in Den Bosch. De eerste halteplaats is Zaltbommel. „De stad is merk waardig wegens haar vesting werken, die echter enige tijd herwaarts zeer vervallen zijn, ook wegens de bekende zand plaat, die sedert 1702 zodanig voor de stad is toegenomen dat er geen schepen meer kunnen komen. Men houdt hier kermis op dinsdag na St. Bartholo- meus." Vier tochten, kris, kras door het Nederland van 1770 die zo fraai zijn als je het land 'met de gedachten doorreist'. Jan Christiaan Repp: Nieuwe Geo graphische Nederlandssche Reise- en Zak-Atlas'. Uitg. Robas, prijs i Door Nico Koolsbergen Tilburg - Ooit was het een belofte voor de toekomst, een nieuwe wereldstandaard. Nog maar een jaar of tien geleden. Als nu het woord MSX valt, getuigen de reacties van verbazing: Die dingen uit de tijd van Ben Hur? Bestaan die nog? MSX is toch iets heel ouderwets? Fons en Cokky Pison en Ad Mutsaers uit Tilburg kennen die geluiden. Ze geloven ook zelf niet dat MSX nog toekomst heeft. Maar wat jammer, vinden ze, dat er op zo veel zolders MSX-machientjes verstoffen die ook anno 1993 heel goed mee kunnen. MSX betekent: Microsoft ex tended basic. Het was het bestu ringssysteem van een bijzonder soort huiscomputers die stan daard een aantal mogelijkheden hadden waar veel PC-bezitters vandaag de dag alleen maar van dromen. Een MSX-machine kan een uitstekend (stereo-)geluid la ten horen. Een kabeltje van de videocamera naar de machine is genoeg om eigen opnamen op het beeldscherm te laten verschijnen en die plaatjes ook nog vast te leggen. Multimedia, nog voordat het woord bestond. Philips, Sony en Microsoft kon digden destijds aan dat het om een nieuwe standaard ging. Ne derland, ook tien jaar geleden al computer-minded, ging massaal overstag. Er werden niet minder dan driehonderdduizend MSX- machines verkocht. Eerst de MSX 1, later de 2 en de 2+. De turbo R verscheen, een topma- chine. En toen hield het op. De PC's met MS-DOS namen de macht over. De 'ouderwetse' MSX-machines verdwenen naar de zolders. Demonstratie Als MSX eens verder ontwikkeld zou zijn, hoe zou de computer wereld er dan vandaag de dag uitzien? Men kan er slechts naar raden, maar de demonstratie van een MSX-machine op de stu deerkamer in huize Pison geeft wel een idee. De MSX blijkt met een simpele diskette in de drive grafische mogelijkheden te bie den die op de hedendaagse PC's megabytes aan harde-schijf- ruimte vereisen. Tekenen, tekst verwerken, pagina's opmaken, databases beheren, het blijkt al lemaal te kunnen met program ma's die vergeleken met de soft ware van nu onwaarschijnlijk compact zijn. Voortrekkers Frank Pison en Ad Mutsaers zijn de voortrekkers van de MSX gebruikersgroep Tilburg, een vereniging met ongeveer 200 le den. De meesten wonen in Mid den-Brabant maar er zijn ook leden elders in het land en in het buitenland. In de internationale MSX-wereld is de Tilburgse ver eniging een begrip. Eens per maand komen de leden bij el kaar in het Tilburgse café Boer- ke Mutsaers om informatie uit te wisselen, te sleutelen aan com puters en alle andere dingen die, zoals Frank Pison zegt, 'niet ver boden' zijn. Alles mag, als er maar geen software illegaal wordt gekopieerd. /„üu Bruikbaar De MSX-vereniging is op zoek naar MSX-bezitters die hun computer niet meer gebruiken. Velen denken dat hun oude ma chine waardeloos is, zegt Mut saers. Maar dat is niet zo. Voor taken waarvoor mensen thuis een computer hebben, is de MSX nog goed bruikbaar. Er worden nog nieuwe programma's ge schreven. En in het Verre Oosten - Japan en Korea - worden zelfs nog MSX-machines gebouwd. De Tilburgers hebben er goede contacten. De commando's voor de MSX werken ook voor 'gewo ne' MS-DOS-machines. MSX'ers hoeven de aansluiting met de rest van de computerwereld dus niet te missen. Wat doen mensen met een com puter? Teksten schrijven, gege vens beheren, spelletjes spelen. Wie het mooi wil doen, probeert zijn teksten vorm te geven en te combineren met illustraties. Het kan allemaal op een MSX.. Het programma om tekst en beeld tot een eenheid te combineren is een schoolvoorbeeld van ge bruiksgemak. Teken met een muis een kader waar de tekst in moet, 'importeer' de tekst die dan automatisch het kader vult. Het lettertype van (een deel van) de tekst is met één muisklik te wijzigen. Even gemakkelijk is het binnenhalen van een illus- tratie in de daarvoor bestemde ruimte en het plaatje kan ook nog gemakkelijk worden aange past. What you see is what you getheet dat anno nu in de computerwereld: het scherm toont precies wat er later op de print verschijnt. Vandaag de dag doen pro gramma's als Windows hetzelf de. Alleen vreten die ruimte op de schijven en in de geheugens. De moderne programma's zien er wel zoals dat heet 'gelikter' uit, met mooie plaatjes en letters. Maar vergeet dan niet dat MSX al tien jaar oud is. Waarom is MSX te gronde ge gaan? Volgens Ad Mutsaers is het een kwestie van commercie geweest. De MSX-machines en -software waren zo goedkoop geworden dat er voor de grote fabrikanten geen verdienste meer aan zat. Daarom besloten die nieuwe systemen te gaan ontwikkelen. Het zou Mutsaers niet verbazen als de huidige prij zenslag in PC-land hetzelfde ge volg krijgt. De marges zijn zo klein geworden dat er voor grote bedrijven als IBM geen perspec tief meer in de PC zit. Een slaapmiddel brengt je in slaap, penicilline bestrijdt bacteriën, pijnstillers stillen pijn en rust- gevers zoals librium geven, dat wordt tenminste beweerd, rust. Maar wat doet 'prednison? Dit raadselachtige hormoon en zijn chemische broertjes cortison, methason en triamcinolon zijn lid van de familie der glucocor- ticosteroïden. Toen men ze rond 1950 ging toepassen raak te de medische wereld buiten zinnen van enthousiasme. Wondermiddelen waren het. Ze schenen tegen bijna alles te helpen, tegen astma, tegen al lergie, tegen eczeem. Reuma patiënten klommen na een weekje therapie juichend op de fiets, huidafwijkingen verdwe nen als sneeuw voor de zon. Maar helaas, u raadt het al, het was allemaal een beetje te mooi om echt waar te kunnen zijn. Al gauw werd duidelijk dat voor het gebruik van deze won dermiddelen een prijs moet worden betaald in de vorm van een aantal forse bijwerkingen. Bovenop elke nier troont zo groot als de nagel van een duim een pyramide-vormig orgaan tje. Daar zijn er dus twee van, links en rechts, en heten bij nier. Bijnieren hebben een merg en een schors, en in de schors - de cortex - worden de zogeheten corticosteroïden ge maakt met als een van de be langrijkste het hormoon Corti sol. Dit natuurlijke hormoon stelt het lichaam in staat om snel op 'stress' te reageren al weet men niet geheel precies hoe dat in zijn werk gaat. De theorie is als volgt. Als het lichaam in nood komt, zoals bij een ernstige verbran ding, dan worden de weefsels die voor het naakte overleven niet van direct belang zijn op geofferd om bouwstenen en energie te leveren aan de echti belangrijke organen. Daar zorgt het Cortisol voor: het zet eiwitten om in glucose. Op die manier blijven de hersenen ver zekerd van een voldoende aan voer van glucose-brandstof. Dat kan natuurlijk niet te lang duren, want in feite is het lichaam dan bezig met het slo pen van zijn huis alleen maar om de kachel aan te houden. Dat blijkt wel als je Cortisol al te lang of in te hoge dosis als medicijn gebruikt. Dit hor moon, of een van zijn chemi sche broertjes, is onder tiental len merknamen op de markt, maar als je in de bijsluiter het woord cortison, prednison, me thason of triamcinolon tegen komt dan weet je zeker dat het gaat om een cortisol-achtig me dicijn. Vroeg of laat, al naar gelang de dosis of duur van het gebruik, treden er bijwerkingen op. Een bizarre rij verschijnse len die één Grote Gemene De ler hebben: ze onstaan bijna allemaal door afbraak van li chaamseiwitten. Ziektekiemen worden met af- weerstoffen bestreden. Dat zijn eiwitten, dus méér Cortisol geeft minder afweer en daar door meer kans op infectie. (Vooral het opflakkeren van oude tb-haarden is berucht). De ontstekingsreactie wordt minder, want ook daar zijn ei witten bij betrokken. Spieren door Jan Paalman en huid worden dunner, want die zitten barstensvol eiwit. Het verminderde eiwit in de wand van de huidbloedvaten laten die vaatjes lekken met huid- bloedinkjes tot gevolg. Het on derhuidse bindweefsel dat door eiwitdraadjes aan elkaar wordt gehouden kan gaan splijten zo dat er ontsierende 'striae-litte- kens' kunnen onstaat. Een ge vreesde bijwerking is osteo porose, het teloorgaan van het bot door het gaandeweg ver dwijnen van het dragende ei witskelet. Door de extra pro- duktie van glucose kan er dia betes ontstaan. Verder zijn er nog slecht begrepen bijver schijnselen 'als hoge bloeddruk, het krijgen van een 'volle maansgezicht', het optreden van 'psychische verschijnselen' als abnormaal goede of juist abnormaal slechte zin. Als je in de bijsluiter dit ge duchte lijstje bijwerkingen na leest, dan vraag je je af waar dit middel in hemelsnaam goed voor is. Het antwoord is simpel. Cortison, prednison of hoe ze meer mogen heten, onderdruk ken de afweer en de ontste kingsreactie. Dat is bijna altijd ongunstig, behalve natuurlijk als het lichaam een teveel aan afweer heeft of als de ontste kingsreactie meer kwaad doet dan goed. Dat is bij nogal wat ziekten het geval en er is eigen lijk geen enkel medisch specia lisme dat het zonder deze mid delen stellen kan. Neem nu allergie. Bij sommige mensen is de reactie op allerlei stoffen zo overdreven dat de afweer zijn doel volledig voorbij schiet. Is het slagveld de huid, dan on staat daar een hevig jeukend eczeem 'dat met een cortison- zalfje als sneeuw voor de zon verdwijnt. Speelt de slag zich in de longen af dan is astma het resultaat en die kwaal Iaat zich tamelijk Boven op de nier troont de bijnier, de producent van het wonderhormoon prednison. Het plaatje komt uit de beroemde 19de eeuwse atlas van Gray. goed bestrijden met het inhale ren van 'pufjes' cortison. Beide therapieën zijn tamelijk on schadelijk, want de werking van het middel blijft plaatselijk zodat het cortison niet elders in het lichaam de boel op stelten kan zetten. Dan heb je die geheimzinnige ziekten die ont staan doordat de afweer van het lichaam onderdelen van het eigen lichaam gaat aanvallen. Ziekten als chronisch reuma, darmafwijkingen als colitis ul cerosa en de ziekte van Crohn, MS (misschien) en een rijtje minder bekende maar zeer ern stige kwalen. Cortison of pred nison kunnen die aanval op eigen lijf flink afremmen. Het zelfde geldt voor afstootreac- ties na transplantatie. De af weer van het lichaam probeert het vreemde transplantaat er uit te werken maar door het onderdrukken van die afweer blijft het nieuwe orgaan op zijn plaats. Maar daar moet dan een prijs voor worden betaald. Omdat het effect van deze middelen berust op de afbraak van eiwit ten zijn werking en bijwerking niet goed van elkaar te schei den. Sterker nog, de werking is de bijwerking. Het is dus zaak om elke keer de voordelen te gen de nadelen af te wegen. Bij de ziekte van Hodgkin of na transplantatie is dat geen pro bleem, het is dan erop of eron der en alternatieven zijn er niet. Bij al die andere kwalen moeten deze middelen heel se cuur worden voorgeschreven, zo kort mogelijk in een zo laag mogelijke dosis en als het even kan, moet het middel plaatse lijk worden aangebracht. Je mag, om maar wat te noemen, ook nooit acuut met slikken stoppen, want de bijnier gaat tijdens de kuur op non-actief en moet door langzaam minde ren van de dosis de kans krij gen om weer zelf Cortisol te maken. Corticosteroïden werken dus als een tweesnijdend zwaard, maar het zijn ook buitenge woon machtige middelen. „Er zijn maar weinig geneesmidde len", aldus het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van een paar jaar terug, „waar mee zoveel therapeutische suc cessen zijn bereikt als met cor ticosteroïden." Door Marijke Prins Een van de oudste kruiden waarvan bekend is dat hij in keuken wordt gebruikt is koriander, dat in de Bijbel op twee plaatsen wordt vergeleken met manna, het door God geschon ken voedsel. In de Zuidamerikaanse en Mediterrane keuken wordt korian- derloof veel gebruikt. Wij kennen koriander vooral als de verrassende zaadjes in 'muisjes', dat traditioneel bij geboorten wordt geserveerd. In de Oosterse keuken is korianderzaad onmisbaar. In vele soorten kerry is fijngemalen koriander verwerkt en ook de Indonesische keuken zou het slecht vergaan zonder koriander. In het onderstaande gerecht speelt,koriander de eerste viool. Voor vier personen 'v Voorbereidingstijd: 15 minuten Stooftijd: 2'A uur f' runderriblap van zo'n 500 gram 1 middelgrote ui 2 theelepels gemalen koriander (ketoembar) V2 theelepel gemalen komijn (djinten) 1 teen knoflook 1 dobbelsteen Javaanse suiker of V2 eetlepel bruine basterd suiker 1 theelepel tamarinde-pasta of 1 kneepje citroen 4 blaadjes djeroek poeroet of rasp van een Vt citroen 'A blokje santen vier eetlepels olie zout naar smaak Wanneer je een vijzel in huis hebt, is het maken van het kruidenmengsel erg gemakkelijk. Zo niet, hak dan alles zo fijn mogelijk fijn. Wrijf koriander, komijn, ui, knoflook en suiker fijn in een vijzel. Voeg de tamarinde toe, die is opgelost in eetlepels heet water. Snij de runderlap in grote dobbelstenen, wrijf deze in met h kruidenmengsel en laat het vlees een uur marineren. Verhit de olie en braad de blokjes even aan op een niet al te hoog vuur, zo'n vijf minuten. Het vlees moet dichtgeschroeid zijn. Voeg het kwart blokje santen toe, alsmede 4 dl water en de rasp van de citroen (of de djeroek poeroet als je die hebt kunnen bemachti gen). Zet het vlees op een laag vuurtje en laat het bijna drie uur sudderen totdat het botermals is. De pan. mag niet gel gesloten zijn; dat mag nooit wanneer santen op het menu staat, anders raakt de saus geschift. De saus zal indampen, maar moet juist. Dien het gerecht op met gekookte of gestoomde rijst spercieboontjes. Door Jetty Ferwerda De parfumfabrikanten hebben de nieuwe man, die zich beter verzorgt en daarvoor ook veel tijd uittrekt, nu wel gevonden. Het begon met Egoïste van Chanel. Een geur voor een man van de wereld, die zijn twijfels en levensvragen no teert in zijn persoonlijke dag boek en die zich onafhankelijk opstelt. Fahrenheit van Christian Dior bleek het volgende succes nummer. Steeds meer mannen raken verslingerd aan deze ty pische geur. De een omschrijft het als de zoete lucht van hooi, de ander als een vers geplukt boeket veldbloemen. De Fah- renheit-man staat met beide benen in deze tijd, bekommert zich om de wereld en filoso feert over de zin van het leven. De nieuwe generatie mannen- geuren legt duidelijk de na druk op de gevoelige kant van de heren. Het zijn ook bijna allemaal 'vrouwelijke' geuren, in die zin dat ze zacht, bloe mig en soms zelfs fruitig rui ken. Aan dit assortiment man- nengeuren zijn inmiddels twee nieuwe toegevoegd. Héritage van Guerlain en Ungaro pour l'homme-II. Guerlain is een van de weini ge, echte parfumhuizen, dat wil zeggen: ze ontwerpt en produceert de geur in eigen beheer. Guerlain beschikt nog over een eigen 'neus', die van Jean-Paul Guerlain. Hij stelde de vierde mannengeur voor het huis samen. Naast Vetiver (1959), Habit Rouge (1965) en Derby (1985) is er nu Héritage. Volgens het bedrijf een eerbe toon aan de man uit het verle den en opgedragen aan de man van de toekomst. De geur is in eerste instantie onmiskenbaar mannelijk, daarvoor zijn de houtachtige en kruidige bestanddelen ver antwoordelijk. Vervolgens wordt hij zacht en sensueel, door de toevoeging van vanille en tonkaboon. Héritage is vooral geen opdringerig par fum, iets dat mannengeuren over het algemeen wel zijn. De geur verschijnt in eau de toi lette (vanaf 69), after-shave (vanaf 55), deodorant (vanaf 35) en douchegel 39). Emanuel Ungaro, de Franse mode-ontwerper, brengt kort na zijn eerste mannengeur een tweede op de markt. Ungaro pour l'homme-I -een zware, kruidige geur - sprak zo'n 35 procent van de mannen aan, aldus de verkoopcijfers. De tweede moet de groep heren bereiken die houdt van een meer warm en sensueel par fum. Ungaro pour Thomme-II blijkt kort na het opbrengen een frisse eau de cologne, die let terlijk tintelt op de huid. Ge durende de dag ontwikkelt de geur zich in een zacht en sub tiel parfum met als grondstof fen kruiden, geranium, roos, sandelhout, honing en hooi. Ungaro-II is verkrijgbaar als eau de toilette (vanaf 74), after shave (ƒ51), deodorant 37) en douchegel 40). De nieuwe generatie geuren is uitwisselbaar. De meest actue le mannengeuren blijken zeer geliefd bij vrouwen, terwijl de laatste damesparfums ook hun weg (zullen) vinden naar de heren. Ze snoepten al van Dior's Dune en ze zullen dat ongetwijfeld doen bij l'Eau d'Issey van Issey Myake en Feminité du Bois van Shisei- do. De laatste twee zijn ook pas op de markt verschenen. TEKENING ARCHIEF DE STEM Eindhoven - Philips introdu ceert volgende maand een nieu we serie elektronische spaarlam pen ter vervanging van gloei lampen met hogere wattages. De lichtopbrengst van de drie nieuwe lampen (wattages van respectievelijk 15, 20 en 23 watt) is vergelijkbaar met die van gloeilampen van 75, 100 en 125 watt. De twee kleinste modellen kosten veertig gulden, de groot ste vijftig. De nieuwe spaarlamp van 15 watt is 12,4 centimeter groot e" daarmee bijna net zo klein als een gloeilamp van 75 watt. De nieuwe spaarlampen hebben jn plaats van vier rechte buisjes drie U-vormige lichtbuisjes Door die vormgeving zijn lampen aanzienlijk korter. de stem RADI01 Fik heel uur en om 7.30, 8.30, 9.30, 10.30,11.30, 12.30,13.30,17.30,18.30 en 6 30 nieuws. NCRV: 7.07 Hier en nu (845 en 11.45 Kerkelijke actuali teiten.) EO: 12.07 Tijdsein. VOO: 14.05 Nieuwsradio EO: 19.04 Tijd sein publiek. 20.04 Tijdsein. VOO: 22.04 sportradio. NOS: 23.07 Niet het oog op morgen. KRO: 0.04 Da- mokles. 1.02-7.00 Niemandsland. RADIO 2 Elk heel uur nieuws. TROS: 7.04 De havermoutshow. 9 04 Gouden uren. 11 04 Binnenlandse zaken. 12.04 50 pop of een envelop. 14.04 Oenrae Christian draait op verzoek. 15.04 Nederlands fabrikaat, met om 15.04 Nederlandse artiestenparade; 16.04 Nederlands hitwerk. EO: 17.04 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ekkel horizon taal. NCRV: 19.04 CD box. 21.04 Water en vuur. 23.04-24.00 Late da te. RADIO 3 Elk heel uur nieuws. AKN: 6.02 Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen. 11.04 Baas van de dag. VARA: 12.04 Denk aan Henk. 14.04 Carola. AKN. 15.04 Popsjop. VOO: 17.04 Rin- keldekinket. NOS: 18.04 Avondspits. EO 19 04 Spoor 7. AVRO: 20.04 For- za> VPRO: 21.04 Villa 65. TROS: 0.04 Nachtwacht. VPRO: 2.02 Zone. AKN. 4.02-6.00 Pyjama-FM. RADIO 4 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 nieuws. KRO: 7.02 Aubade. 9.00 Mu ziek voor miljoenen. 11.00 Ochtend- concert: J. Fluitmuz. II. Ensemble Calefax. 13.04 In antwoord op uw schrijven. VPRO: 14.00 Het middag concert. Muziek aan het hof: China en Korea. 16.00 De Nederlanden. Pianomuz. 17.00 De koffer. NOS: 18.02 Ars musica. VPRO: 19.00 De grote oversteek. NOS: 20.02-24.00 Supplement: Klap op de vuurpijl 1992. RADIO 5 Elk heel uur nieuws. NOS: 6.45-6.50 Mededelingenrubriek met uitge breid weerbericht en Scheepvaart- berichten. 7.05 1008 AM. 8.55 Wa terstanden. AVRO: 9.02 In gesprek. 9.55 Vrijzinnig vizier. VARA: 10.02 Van belang. 11.02 Punch. HV: 13.10 Het voordeel van de twijfel. 14.02 Boven het dal. 14.30 De verbeel ding. VARA: 15.02 Ophef en vertier. NOS: 17.10 Radio UIT. RVD: 17.45 Postbus 51 op vijf (17.55 Antilliaan se act.). NCRV: 18.02 De wereld zingt Gods lof. 18.54 Tekst en uitleg. EO: 19.00 Waar waren we ook al weer? NOS: 19.15 Nieuws en actu aliteiten in het Turks. 19.50 Nieuws en actualiteiten in het Marokkaans en Berbers. 20.40 Nieuws en actua liteiten in het Chinees. EO: 21.00 Kayen rasja (Er is hoop). 21.15 lyi haberler (Goed nieuws). 21.30 Sin ke yat kai yam (Goed nieuws op maandag). NOS: 22.00 Een leven lang. VARA: 23.00-24.00 Van belang. OMROEP BRABANT 7.05 Brabants nieuws, actualiteiten en sport. 7.32, 9.03, 10.03, 11.03, 12.05, 14.03 en 16.03 en 17.05 Bra bants nieuws. 7.35 Muziek en actu aliteiten. 7.45 De krant in Brabant 7.51 Weerman Johan Verschuuren. 7.55-8.00 Nieuwsoverzicht. 9.07 Mu- ziekkiosk 10.07 Draai-bank 11.07 Van harte. 12.07 actualiteiten en service. 12.53 Bericht voor boer en tuinder. 12.55-13.00 Nieuwsover zicht 14.05 muziekkiosk 16.05 De Uitlaat. 17.07 actualiteiten en reac ties van luisteraars. 17.45 De agen da. 17.55-18.00 Nieuwsoverzicht OMROEP ZEELAND 7.00 ANP-Nieuws. 7.05-7.30 Nieuws en actualiteiten. 12.00 ANP- Nieuws. 12.05 Nieuws en actualitei ten. 12.30 Het weer in de provincie. 12.35 Wegwies. 12.40 Reportage. 12.55-13.00 De agenda. 13.00 ANP- Nieuws. 16.00 ANP-Nieuws. 16.03 Sportmeneer. 17.00 ANP-Nieuws. 17.05 Nieuws en actualiteiten. 17.30 Het weer in de provincie. 17.35 De ronde van Zeeland. 17.55-18.00 De agenda. 18.00 ANP-Nieuws.

de Stem | 1993 | | pagina 8